Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozstřikovací rampa pro interní filtr Eheim Aquaball

 

Články » Rozstřikovací rampa pro interní filtr Eheim Aquaball   Vytisknout tuto stránku 

Rozstřikovací rampa pro interní filtr Eheim Aquaball

Publikováno: 30.12.2014 • Autor: © rybaherb • Rubrika: Technika

V rámci rekonstrukce akvária jsem si zkonstruoval rozstřikovací rampu na svůj filtr Eheim Aquaball. Náklady minimální a asi hodinka práce. Rád bych se s Vámi o postup podělil.

 

Co budeme potřebovat

plastovou trubku  16 mm   Baumax       cca 50 Kč

koleno k trubce                 Baumax       cca 25 Kč

přísavky                           akvaristika    30 Kč

zbytek jsem měl doma - špunt, akvarijní silikon, hadici 20 mm

F

 

F

 

Trubku je nutno vybrat dle průměru výstupu z filtru. Zvolil jsem trubku 16 mm (zevní průměr, vnitřní je 14 mm), která se prodává s koncovým rozšířením pro napojení (zevně cca 18 mm), které přesně zapadne pod mírným tlakem do výstupu filtru. Trubku odměříme podle délky akvária. Vzhledem k napojení na vnitřní filtr je nutno odečíst šířku filtru, viz poslední obrázky. Jeden konec jsem zašpuntoval, špunt pojistil akvarijním silikonem (obr. 2).

Trubka se prodává na konci s rozšířením, konec s rozšířením jsem uřízl na cca 4 cm délky. Asi 2 cm jsou zasunuty v kolenu a dotěsněny silikonem, 2 cm s rozšířením budou zastrčeny do výstupu z filtru (obr. 2).

F

F

 

Vzhledem k tomu, že koleno je děláno ze dvou polovin, podélný spoj jsem zatěsnil akvarijním silikonem a na koleno natáhl dva kroužky z tvrdé akvarijní hadice, aby se nemělo koleno tendenci rozpojovat (obr. 3). Na 4. obrázku je již vidět finální podoba kolene rampy.

 

 

F

 

K uchycení jsem použil kruhové přísavky, nakonec jsem použil pouze tři, u kolene nebylo nakonec nutno přísavku dávat, samotný filtr koleno stabilizuje dostatečně.

 

Poté přišlo na řadu vrtání děr. Testoval jsem ve vaně, kdy dosáhnu nejlepšího proudu. Začal jsem nejprve se třemi dírami, u špuntu 3 mm, zbylé dvě jsem zvolil 2 mm. Pak jsem přidal další dvě díry o 2 mm mezi tři již navrtané, nakonec jsem přidal další čtyři mezi ně a skončil u celkem devíti děr. S tímto počtem jsem dosáhl proudu, který stříkal lehce dále, než je šířka mého akvária.

 

F

Zde již vidíte instalaci v akváriu, kde se pěkně čeří voda. Filtr Eheim má funkci otočení hlavy o 90°, je tedy přichycen přísavkami na levé stěně akvária a otočen o oněch 90° doleva, rampa napojena kolenem. Tento způsob jsem zvolil proto, abych získal co nejvíce místa pro rampu. První dírka je v podstatě hned za kolenem a tryská přes vlastní tělo filtru (1. tryska od skla u filtru je cca 8 cm). Pokud bych volil umístění filtru v rohu akvária v jedné rovině s rampou, přišel bych o podstatně vetší část rampy, velká část akvária by neměla svou trysku a voda by tam neproudila (1. tryska od skla vlevo by byla asi 15 cm).

 

 

F

A nakonec detail na řešení napojení filtru, první trysky a uchycení zdrojového kabelu, který musím kvůli výstupu z krytu vést takto nešikovně zpátky, nicméně přísavka tomu dala řád.

 

Tento článek píšu po 14 dnech užívání rampy. Prozatím žádný problém. Rampu mám cca 0,5 cm pod hladinou, trysky směřují lehce dolů a při krmení rybek se kochám, jak je krmení proudem krásně unášeno po celém akváriu.

Původně jsem měl strach o barvu trubky, ale nakonec mi nepřijde rampa nijak rušivá. Uvidíme časem, smršťovací bužírku v černé barvě na potažení rampy mám však připravenou.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 19x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 30.12.2014 Upraveno: 30.12.2014 Přečteno: 847x

Schválili: romant *** 30.12.14 • vaaclav *** 30.12.14 • Heimdall *** 30.12.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
05.10.2014*****Výroba drop checkeru z plastovej skumavky za 1 minutu982x
23.05.2011*****CO2 difúzor do miniakvária-fotonávod3282x
11.07.2016*****Výroba CO2 difuzoru z lipového dřeva, snadno - levně - rychle659x
31.10.2013*****Významné výročí - 50. let vnějších filtrů EHEIM360x
13.02.2010*****Zjednodušení výměny vody7555x
26.06.2014*****Skimmer vlastní výroby za pár korun1308x
17.03.2009*****Výroba inkubátoru2195x
05.02.2013*****External Filter 120 od Up-Aqua864x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2543x
12.05.2017*****Mé peklo se jmenuje Eheim786x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 10 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [10] rybaherb® 11.09.15 19:46
to Langpy: fungovat by to jistě mělo, jen je třeba se zamyslet nad tím, kolik mrtvého prostoru zbude v místech, kde je filtr - tedy nebude tam tryska. Důvod. proč jsem tam dával koleno, je právě tento. Co nejvíce jsem zmenšil prostor, kde není tryska. Dokonce máš nahoře i čísla. Pokud by byl rampa, jak píšeš ty, tak ti vlevo vznikne 15cm prostoru, kde nebudeš mít trysku. S kolenem jsem to stáhl na 8cm.

Reagovat na tento komentář [9] Langpy® 10.06.15 15:46
Mě napadl ještě jiný pokus. (pokud je to řešeno v diskusi podemnou, tak se omlouvám)

Mám tento stejný filtr,a chystám se toto také realizovat,avšak dle následujícího postupu:

Filtr s držákem jenž je osazen přísavkami připevním pomocí přísavek na zadní stěnu do leva akvária. Hlavu filtru natočím směrem doprava a na ní rovnou trubku (rampu). nebudu na ni přidělávat žádné přísavky až na jednu a to na jejím konci špuntu (ucpávce). a připevním na boční stěnu akvária. Sice bude rampa malinko dál od zadní stěny kvůli filtru,ale ušetří peníze a práci za přísavky a koleno. Také odvod kabelu bude řešen ergonomičtěji. mělo by to být stabilní filtr drží přísavky držáku a lehkou rampu napojení na filtr a konec ta přísavka. jednodušší na práci a možná i ergonomičtější a vzhledově i pracně jednodušší. Co myslíte? :-)

Reagovat na tento komentář [8] daren® 04.01.15 19:57
Krasne cerne trubky maji v Hornbachu (v metrazi), ohybat se daji horkovzduskou (220-230 C mi slo nejlepe). Do ohybu doporucuji sehnat pruzinu (maji napr. v M.A.T.u) delaji se tim nejhezci ohbi. (pri ohybech nad 90 stupnu ale hrozi, ze v tom ta pruzina uvizne, tak pozor na vasnive kreace :)

Reagovat na tento komentář [7] luger205® 02.01.15 17:20
Krásná čistá práce... Ta trubka určitě ještě zezelená.

Reagovat na tento komentář [6] Tomson® 01.01.15 08:32
Vypada to pekne,,filtr bych umistil do rohu,rampu bych napojil primo na filtr,,zadna kolinka pro pripadny odpor,rampu bych obalil do el,izolepa jako to mam ja,,a bude to dokonale,

Reagovat na tento komentář [5] rybaherb® 01.01.15 08:09
Díky za pozitivní reakci. Vidíte, to mě ani nenapadlo - pokud by byl filtr v rohu, že bych musel řešit vzdálenost rampy od zadní stěny. Ony jsou přísavky, které jsou celkem dlouhé (např. na molitanové filtry), ty by to asi vyřešili. Já jsem řešil vzdálenost 1. trysky za filtrem od levé stěny akvária (při pohledu z vrchu). Pokud by byl v rohu, vývod směřoval podél zadní stěny akvária, nebylo by nutno kolene, rovná trubka by šla rovnou do vývodu filtru, ale 1. tryska by díky velikosti těla filtru + vývod byla cca 13-14 cm od levé stěny akva. Což je v mém případě skoro 1/4 délky akvária bez proudu. Proto jsem volil koleno a nyní mám 1. trysku cca 8cm od levé stěny akvária, což je přijatelnější.

Upravit Reagovat na tento komentář [4] ® 31.12.14 19:32
Zdravím. Ruční práce, šikovná a elegentní improvizace a výsledek je téměř dokonalý.
Řešil jsem podobný problém s rampou filtru Eheim. Použil jsem kolínka na zahradní hadici spojená kousky hadice.
Neznám přesné rozměry vašeho zařízení, tak si nebudu hrát na chytrého, nicméně poznámka kolegy "vaaclava" k barvě materiálu má něco do sebe. Napadla mě polyprenová trubka na venkovní vodovodní intalace. Ta je černá. Ale pokud je rampa mimo zorný úhel, není barvu nutné řešit.
Ještě k vaší poznámce u poslední fotografie ("nešikovné" protisměrné vedení kabelu). Pokud dobře chápu situaci, nebyl filtr umístěn do roku nádrže a rampa vedena podél zadní stěny nádrže bez použití kolínka proto, ža by se rampa díky vzdálenosti vývodu filtru od stěny ocitla taky moc daleko od zadní stěny nádrže. Pokud je to tak, tak jde přesně o stejný problém, který jsem měl já. A řešil jsem ho spojením 2 kolínek do tvaru "Z". To mi umožnilo rampu přiblížit ke stěně. Aby bylo přiblížení přesné, kolínka jsem musel přiříznout. Ale vy máte filtr uvnitř nádrže, tak k nacentrování možná stačí posunout filtr dolů nebo nahoru.
Když to po sobě čtu, nejsem si jistý, že bych sám text pochopil, nemít v živé paměti zkušenosti s úpravou :-). Bude-li vás moje řešení zajímat detailněji, dejte vědět a zkusím pořídit fotodokumentaci. Případně se ptejte a rád odpovím.
Přeji spoustu krásných zážitků s akvaristikou a příjemných pocitů při úspěšných řešeních velkých i malých potíží.
Mirek

Reagovat na tento komentář [3] rybka1® 31.12.14 19:00
Nevadi ze je biela,ak ti mozem poradit zmatuj ju brusnym papierom.o zvysok sa priroda postara.ale k rampe:nic v zlom no to nieje napad ale kopiracia,na nete je toho do bludu,no kazda snaha si nieco kutit sa ceni.

Reagovat na tento komentář [2] rybaherb® 31.12.14 13:20
Černou trubku jsem nesehnal. Akvárium mi to nijak nehyzdí, v podstatě je polovina skrytá pod přesahem krytu a pokud si člověk neklekne a nepodívá se nahoru, vidět to není.

Reagovat na tento komentář [1] vaclav® 31.12.14 12:37
Nápad i provedení je dobré, jen nechápu proč si to neudělal z černé trubky. Bude to hrozně vidět a zkazí ti to celkový pohled do akvária.

Další články tohoto autora
Žádné další články
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1412-rozstrikovaci-rampa-pro-interni-filtr-eheim-aquaball-