Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Moje nedělní odpoledne (pro začínající akvaristy)

 

Články » Moje nedělní odpoledne (pro začínající akvaristy)   Vytisknout tuto stránku 

Moje nedělní odpoledne (pro začínající akvaristy)

Publikováno: 10.10.2014 • Autor: © Jakub • Rubrika: Začínáme

Tímto článkem chci pomoci začínajícím akvaristům, popřípadě i všem ostatním, kteří propadli akvaristice.

 

Moje nedělní odpoledne

 

Jedno hezké nedělní odpoledne jsem se rozhodl, že navštívím řetězec Hornbach, konkrétně pak na ulici Rudná v Ostravě ve Vítkovicích.

Zjistil jsem, že oddělení akvaristiky je tam jedno z větších, chlubící se svou velikostí na propagačních letácích: "XXL oddělení zahrady, zoo a akvaristiky na více než 5500 m2". Proto mne zajímalo, jak to tam chodí a jak na tom jsou s vědomostmi místní prodavači akvaristiky.

 

Při procházení tohoto oddělení jsem zaregistroval rodinku s dětmi, která byla pravděpodobně na rodinném výletě a vybírali si ryby, které si do svého akvária koupí pro potěšení. V současnosti je trendem spíše návštěva obchodních řetězců než výlety do přírody. Nedalo mi to, nenápadně jsem se přiblížil a dělal, že koukám po vystaveném zboží. Ovšem to čeho jsem byl svědkem...

 

Začalo to výběrem ryb, dítko: "Mami, tahle se mi líbí a tahle taky," maminka odvětila: "Ty by byly hezké."

Po chvíli se od ryb přesunuli k dekoracím. Zaměřili svou pozornost na plastové výrobky imitující kořeny, rostliny a také kýčovité ozdoby typu potápěč, vrak lodi atd.

Dítko poznamenalo: "Jéé, to bych chtěla" a přitom ukazovalo na jednu postavičku imitující potápěče z dob, kdy většina z nás ještě nebyla na světě.

Maminka na to: "Toho né, podívej, tady mají krásné rostlinky" a vzápětí jsem viděl, že si ono dítko nese napodobeninu nějaké mně neznámé rostliny.

V tuto chvíli přichází prodavač (a já začínal být zvědavější)

"Dobrý den, mohu vám pomoci?" pozdravil tuto rodinku.

"Dobrý den, my bychom chtěli nějaké rybičky," říká maminka, s úsměvem a vidinou fundované rady se přesunula k nádržím.

Probíhalo to jednoduše, chodili od nádrže k nádrži a prstem ukazovali na své vybrané ryby.

Prodavač pak vytahoval sáčky a ryby ládoval jako na výrobní lince někde v korejské fabrice na výrobu mikročipů.

Ani jednou se rodinky nezeptal, jak velké akvárium vlastní, kolik živočichů již v nádrži mají (a to jsem marně doufal, že alespoň na tuto základní informaci se zeptá, nehledě na ostatních x faktorů, které hrají roli při výběru rybí osádky).

Po výběru nových rybek se ještě přesunuli k regálu s akvarijní technikou, kde si vybírali teploměr. Nebudu se dlouze rozepisovat, ale po chvíli v ruce drželi "nalepovačku".

Prodavač odchází a rodinka se ještě chvíli zdržuje a kochá se, co všechno v tom Hornbachu nemají.

Teď se ve mě asi hnulo svědomí a zeptal jsem se maminky jak velkou nádrž doma mají.

Sdělila mi, že 20 litrů.

Tak si to shrneme: rybek jsem zhruba napočítal kolem deseti. Viděl jsem závojnatky, čichavce, dania, živorodky, tlamovce + nějaké plastové tovary a také tu "nalepovačku". Měl jsem nutkání mamince vysvětlit, že tato rybí osádka není vhodná pro nádrž, kterou vlastní, ale nakonec jsem od toho upustil.

Prodavač nejspíš razil heslo "musím prodávat a je jedno co".

 

Po tomto krátkém učebnicovém příkladu, jak se to dělat nemá, jsem chtěl radu od prodavače i já (víceméně jsem už tušil, jak to dopadne).

Můj dotaz směřoval ke kořenům, konkrétně jsem se ptal po kořenu z Jižní Ameriky (a to jsem po předchozí konverzaci s výše uvedenou rodinkou už upustil od výběru konkrétního biotopního prostředí).

 

Prodavač se mě ptá: "A vy chcete dřevo přímo z Jižní Ameriky, jo?"

Odpovídám: "Ano."

Prodavač: "Ale tady nikdo neví odkud se ty kořeny k nám vozí, ale jsou převážně z Asie."

Já: "Z Asie?" (při této otázce držím v ruce kořen z názvem "MOPANI", jedná se o dřevo z Afriky "Mopane" které roste v suchých částích Jižní Afriky)

Prodavač: "Ano."

Já: "To nemyslíte vážně!"

Prodavač: "Ale vlastně tady to dřevo je z Ameriky, tohle si lidi nejvíce berou" a podal mi kořen z názvem "SAVANE" (to už jsem začínal být poněkud nervózní, jednalo se samozřejmě o dřevo z Afriky.)

Firma která dováží dekorační materiály pro obchodní řetězce Hornbach se jmenuje "Orbit - Aquaristik". Na oficiálním webu této firmy je popsáno odkud vše pochází. Nehledě na to, že hned vedle prodavače ležely kořeny z názvem "AMAZONAS" :-) (nemyslím si, že by pocházely opravdu z nějaké části Amazonky, ale pan prodavač by to měl mnohem jednodušší)

 

Pak jsem se raději slušně rozloučil s prodavačem a šel jsem nejkratší cestou ven, uf...

 

Co k tomu říci na závěr?

Upřímně lituji začínající akvaristy či nadšené rodinky, co by chtěli akvárium, které by jim dělalo radost.

Doporučuji, aby si o tomto druhu "koníčku" opravdu přečetli co možná nejvíce informací, udělají tak radost sami sobě a hlavně rybí osádce.

Nechci házet do jednoho pytle všechny prodavače, kteří pracují na tomto oddělení, ale dá se předpokládat, že pokud jeden vědomosti má a druhý ne, tak společnost Hornbach nelpí na vzdělanosti a zkušenosti prodavačů oddělení akvaristiky.

 

Slovo závěrem: učit se, učit se, učit se! :-)

 

Tento článek jsem napsal hlavně proto, aby takové rodinky, jakou jsem potkal já, věděly, že i akvaristka má svá jistá pravidla.

 

Jakub Šimeček

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 33x Nelíbilo se: 7x Zveřejněno: 10.10.2014 Upraveno: 14.10.2014 Přečteno: 1074x

Schválili: romant ** 14.10.14 • Turbínka ** 14.10.14 • vaaclav ** 14.10.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
22.12.2014*****Firma Macenauer představila novinky v akvaristice748x
09.06.2020*****7 praktických tipů, jak správně a bezpečně umístit akvárium363x
16.02.2018*****Hodí se tyto druhy ryb k sobě (krátký KVÍZ pro pomoc začátečníkům)?85x
03.06.2006*****Výměna vody a čištění akvária33574x
22.07.2018*****Až bude někdo začátečníkovi radit dát ryby hned, řekněte mu:337x
09.06.2012*****Jak se ze mě stal akvaristickej laik806x
05.11.2011*****jak jsem koupil,rozbil a spravil fajfku120x
27.01.2008*****Kolik rybiček si mohu dát do akvária27344x
08.10.2012*****Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost3237x
27.05.2017*****Filtrační médium CLEAR WATER - Moje zkušenosti599x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 17 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [17] ® 06.04.19 17:20
Já chodím většinou do hornbachu v OV Svinov a tam jsem naopak párkrát sledoval jak prodavači radí kupujícímu, vysvětlují že jeho volba není dobrá ap. Nicméně nikdy jsem nezaregistroval aby kupující, který se prostě rozhodl do včera koupeného 54l akva pro dvouletého syna pořídit 30 ryb ustoupil. Prostě se najdou zákazníci, kteří mají přístup jaký mají a prodavač je tam hlavně od toho aby prodával. Kdo radu chce, tak ji většinou najde a drží se toho.

Reagovat na tento komentář [16] Pandice® 10.03.17 09:06
Njn bohužel většinou je toto realita. Personál neodborný, líný si sám z vlastní iniciativy zjistit nebo nedejbože přečíst, pak ty rady jsou jaké jsou, hlavně že se prodá.

Reagovat na tento komentář [15] Maty® 23.05.15 22:51
no, to už tak bývá. Takyvých obchodů je více. Taky znám lidi co s tím mají skušenosti a bohužel né jenom akvaristé ale, i teraristé. Podobně je na tom třeba PETcentrum. Prodají vám krunýřovce síťovaného a říkají že vám prodávají obyčejného ancistruse. A nemluvme o tom že je to tam předraženy, já osobně jsem tam viděl třeba chameleona za 2500kč a v jiných obchodech stál 1200kč. A v horndbachu jsem zaze viděl rostliny za 250kč s normální cenou 70kč. Pro mě je nejlepší akvaristika SKLOREX. Porádi se vším a navíc ji mám za rohem.

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 13.04.15 23:12
Imii stydel bych se Tim chlubit zatim u nas ve zverimexech v poho poradi a pomuzou ale nekteri neznaji rostlinky ani o nich Nic nevi osobně mi slecna rekla pro me je to Jen kytka

Reagovat na tento komentář [13] Robo® 19.10.14 11:30
Tak do zmíněného Hornbachu chodím docela často, ale tohle jsem tam tedy nezažil. Tím nechci tvrdit že se to nestalo. mohlo se jednat o prodavače v záskoku které jsem tam občas viděl, ale ti stávající by takhle určitě nejednali (z vlastní zkušenosti). pokaždé co tam jdu je tam nějaká rodinka která chce rybky a pokaždé se jich ti prodavači ptají jak velkou mají nádrž bla bla bla. Navíc tenhle obchod si lidé tady celkem pochvalují, že patří k těm lepším. Takže mi zase připadá že jsi natrefil na prodavače který tam byl opravdu v záskoku.

Reagovat na tento komentář [12] Koště® 18.10.14 21:20
Osobně se tomu moc nedivím, v dnešní době, kdy máš možnost se k internetu připojit snad úplně všude by neměl být pro člověka, co to myslí vážně, problém najít si informace, poptat se, přečíst reference zvažovaných obchodů. Prostě jít na nákup s nějakým plánem, informacemi a znalostmi, co můžu, co ne a co přesně chci.

Pokud tak někdo neučiní z nedbalosti, naschvál nebo v dobré víře, že obchodník si nechá ujít zisk, protože má dobré srdce tak to zákazníkovi rozmluví a žrát bude kořínky, tak mu to trošku patří.

V lepších akvaristikách odborníci jsou, poradit umí, ale pokud se zákazník nezeptá, dostane na co ukáže taky.

Reagovat na tento komentář [11] Jakub® 15.10.14 14:48
Za spisovatele se rozhodě nepovažuji, jen chci občas přispět svými poznatky. Nicméně mě to neomlouvá, příští článek (pokud bude) napíšu co možná (jak po stránce gramatické tak po stránce estetické :-)) nejlépe.
Uf, začínám se obávat že původní myšlenka článku nenávratně mizí v nedohlednu...

Reagovat na tento komentář [10] Jakub® 15.10.14 14:39
Pravda, pravdoucí, má čeština v tomto případě strašná opravdu byla. Celkem mě mrzí že jsem psal tento článek na koleni.

Reagovat na tento komentář [9] LiborSprysl® 15.10.14 04:49
Milý Jakube...ona už to načala petulina ... myšlenka článku dobrá... ale není to jen o názvu onoho obchodu. Stát se spisovatelem chce také trochu mít rád ta písmenka, která tlučeš na klávesnici...Možná za to může "nová doba", jak se snaží naznačit Aquasky ..."A hlavně univerzity a školy degradují znalosti nových generací, ať už cíleně nebo nezměrnou spontánní blbostí, která jde napříč vzděláním a vůbec celou společností." .... Ale tvá čeština je strašná!!! I když v tom nejsi sám...trochu ti pomohli i schvalující páni redaktoři se slečnou redaktorkou, kteří tolerovali hrubice a drobná jazyková vykolejení jako například... :-) cs.wiktionary.org/… ... Redaktor by měl texty před schválením také r e d i g o v a t. Což v tvém textu vskutku provedeno nebylo... :-)

Reagovat na tento komentář [8] Jakub® 14.10.14 19:34
Za zkomolení názvu Horn(d)bachu se velice omlouvám všem, kterých se to dotklo. Je to dáno pravděpodobně tím, že tento řetězec často nenavštěvuji. Přijměte prosím, mou omluvu. Jakub

Reagovat na tento komentář [7] Jakub® 14.10.14 19:08
Proč tedy není v ČR povolená Eutanazie?

Reagovat na tento komentář [6] Imii® 14.10.14 11:36
Upřímně ... pokud přijdou lidi že chtějí to a tamto - dám jim to, proč ne - oni sami to chtějí.

Rozdíl by byl, kdyby přišli a ptali se, co by jim doporučil. No a na základě toho že mají 20l by tam nasázel toto.

Přítel prodává (neřeknu co) a pokud zákazník přijde že chce určitou věc, prodá mu ji a nestará se. Pokud ale zákazník neví nebo potřebuje poradit, pak se vyptává a vyberou vhodné zboží.


Takže to co jste viděl bylo v podstatě v pořádku. To že rodina není informovaná (a asi nechce být) o tom, co vlastně do akva může přijít, to již není problém prodavače =)

Nadruhou stranu, zas nezná sortiment když nabízí co nezná. V tomto případě bych psala na vedení, že nejsem spokojená s tím, jaké informace mi podal a že víckrát nepřijdu :D

Reagovat na tento komentář [5] deck® 12.10.14 11:01
Opravdu smutná realita. Kdyby neměl prodávající prémie za splněnou měsíční tržbu, tak jako zaměstnanec (teda kdyby o akvaristice něco věděl a měl by zájem), tak věřim, že by to v mnoha případech bylo jinak. Každopádně, když si někdo pořizuje akva, tak by o tom měl mít naštudováno a promyslet si co chce! Dá se s tim něco dělat? Asi ne :-(

Reagovat na tento komentář [4] Aquasky® 11.10.14 21:24
nejdříve si přiznejme že žijeme v době, kdy lékaři ničí zdraví, právníci ničí spravedlnost, vlády ničí svobodu, media ničí informace, církve ničí morálku a naše vlastní banky ničí ekonomiku. A hlavně univerzity a školy degradují znalosti nových generací, ať už cíleně nebo nezměrnou spontánní blbostí, která jde napříč vzděláním a vůbec celou společností. Pokud tomu tak nebude jistojistě zachráníme i nějaké ty ryby, králíčky pejsky a další zvířata...věřte že to co je zde popsáno je problém celého systému...neinformovanosti široké veřejnosti(ovcí) obřích marží hobby marketů až ke špatné fin. situaci prodávajích...ty ryby sou jen konec potravinového řetězce :D

Reagovat na tento komentář [3] petulinakk® 11.10.14 20:24
Myšlenka článku je určitě chvályhodná, ovšem jestli byla osvěta opravdu splněna, to nevím...
Bylo by ale asi fajn naučit se alespoň správný název obchodu o kterém píšu...

Reagovat na tento komentář [2] Xavi® 11.10.14 00:40
Nezvaloval by som vinu iba na predavacov/majitelov obchodov, ved on z toho co predaju musia vyzit a nie vypytovat sa a prehovarat zakaznikov aby to nekupovali. Hlavne ked polovica z kupujucich su taki hlupi ze sa nevedia ani opytat ci ta a ta rybka mozu byt spolu a aka velka narastie atd. Ak mozem vojst v predajcovi aut a kupit si cervene auto a nezajumat sa o vybavu a co je pod kapotou tak rovnako mozem prist do akvaristitky a kupit si cervenu rybu a nezaujimat sa o to co je zac a ako sa o nu starat.
Ale zas na druhej strane dobry predajca by mal mat urcitu uroven odbornosti a na otazky polozene zakaznikom odpovedat "spravne". V mojich ociach je odpoved typy "neviem, nemam to nastudovane" urcite lepsia ako ci uz vedome alebo nevedome klamanie zakaznika.

A ci je eticke predat alebo nepredat rybicky, ked viem ze idu na "istu smrt"? nuz potom by sa nemali predavat ani biele mysky na krmenie, cvrcky a ine zive krmiva lebo tie tak isto idu na istu smrt...a mozno sa budu pri tom trapit este horsie ako rybky v zle udrzovanom akva.

Reagovat na tento komentář [1] secrof74® 11.10.14 00:02
Typický článek o běžném nákupu neznalých v akvaristice. A je jedno, jestli jde o velký řetězec, nebo o malý obchůdek. V jedné diskuzi už jsem něco podobného řešil. U nás ve městě je cca 5 prodejen z akvaristikou. Bohužel, jen v jedné se dá nakoupit tak, aby to prospělo jak prodejci tak kupujícímu. Ve spoustě obchodů s akvaristikou prodávají akvaristi, odborníci. Bohužel všechny jsou provozovány za jediným účelem. Vydělávat. A jak se dá nejlépe vydělat? Odjakživa se nejlépe tržilo na lidské neznalosti.
Měl jsem asi před třemi měsíci tu čest, stát se svědkem podobného nesmyslného nákupu ryb. Stejně jako ve tvém případě to byla matka z dcerou. Vzhledem k tomu, že do této akvaristiky zhruba jednou za měsíc zavítám a s majitelem se znám, tak jsem se ho zeptal, jestli mu nevadí, že jim ty ryby v jejich akváriu nepřežijí. A jeho odpověď? "Proč by mi to mělo vadit, alespoň si přijdou pro nové ryby."
Co z toho plyne? Akaristiky jsou permanentně určené pro nakupování, nikoliv pro odborné poradenství. Já už se nad takovými příběhy ani nepozastavuji. Ale pravdou je, že mít obchod já, asi bych ho vedl jinak..

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1386-moje-nedelni-odpoledne-pro-zacinajici-akvaristy