Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Atlas akvarijních ryb

 

Atlasy » Ryby » Čeledi » P » Pomacentridae Česky sapínovití   Vytisknout tuto stránku 

Vivarium
Sapínovití obývají tropická, ale i chladnější moře.

Většina druhů vytváří velká hejna. Mají tuhé kostěné trny v první hřbetní ploutvi, nebo těsně u ní. Většina duhů ma ktenoidní šupiny s miniaturními trnečky na povrchu. Často mají místo šupin kostěné desky, nebo tlusté trny, nebo jsou dokonce lysé. Většinou mají pohyblivý ústní aparát (ústa mohou být povysunuta dopředu).

V jejich potravě převažuje živá potrava, ale konzumují i řasy. Patří mezi ryby chované v akváriích, které bez větších problémů přijímají prakticky jakoukoliv potravu, včetně umělého krmiva.

Pohlaví se dá určit podle močopohlavní bradavky, která je nejlépe vidět, když jsou připraveni ke tření. U samců je úzká a mírně zašpičatělá, u samic je širší a tupá.

Jikry kladou na kameny nebo do skalních dutin, případně na lastury uhynulých mlžů. Ve většině případů se o jikry stará pouze samec. Hlídá je, čistí a zahání vetřelce, kteří se přiblíží příliš blízko. Klauni patří mezi nemnoho mořských druhů ryb, které se v akváriích dobře rozmnožují.

Barevná i velikostní škála je různorodá. Mnoho druhů se pyšní výtaznými barvami, které mohou vyblednout při pronásledování dravci nebo vlivem stresu.

Jsou považování za odolné jedince vhodné pro začínající mořské akvaristy, což ale neznamená, že kvalitě vody v nádrži není třeba věnovat pozornost.

Jsou to aktivní, převážně malé ryby, které vyplouvají mezi korály při hlídání svých teritorií. Akvária by proto měla být dostatečně prostorná a poskytovat vhodné úkryty.

Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Perciformes - ostnoploutví. Tato čeleď v současné době zahrnuje 29 rodů se 391 vědecky popsanými druhy ryb. Je ale pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.

Zajímavost:
Zajímavé je soužití rodu Amphiprion (klauni) se sasankami. Klauni využívají sasanku jako úkryt a mají v ní spolehlivého ochránce. Proti jejím žahavým buňkám nic nezmůžou ani větší ryby. Přitom klaun sám není proti žahavým buňkám nijak odolný. Sasanka jej však nepovažuje za nepřítele a tuto zbraň proti němu nepoužije. Někdy jsou klauni tak "drzí", že vnikají i do trávicího ústrojí sasanky. Jednotlivé druhy žijí společně zase jen s určitými druhy sasanek.

Fotogalerie
Fotogalerie
zástupců čeledi

 
 
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/celed/Pomacentridae