Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Klaun ostnitý - Premnas biaculeatus

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Klaun ostnitý 

Vivarium
Vivarium
Premnas biaculeatus | © M. Kořínek- biolib.cz
Klaun ostnitý | © M. Kořínek- biolib.cz
Klaun ostnitý | © Killer
Klaun ostnitý | © Killer
Klaun ostnitý | © půlpy
Klaun ostnitý | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Klaun ostnitý
Latinsky   Premnas biaculeatus

VelikostTeplotapHTvrdostCena
142381500
cm°C|dGH
17288.520900

Čeleď: Pomacentridae (sapínovití)
Anglicky: Spinecheek anemonefish
Synonyma: Chaetodon biaculeatus, Sargus ensifer, Premnas epigrammata, Premnas gibbosus, Premnas semicinctus, Holocentrus sonnerat, Lutianus trifasciatus, klaun dvojtrnný, klaun ostnatý.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Bloch, 1790.
Původ: Slané vody tropického pásma: Tichý oceán - Malajsie - Velký bariérový útes, Indický oceán, včetně Indie, Barmy, Thajska, Indonésie, Filipín, Nové Guinei, Nové Británie, Šalamounových ostrovů, Vanuatu, Austrálie.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dlouhověký.
Dop.počet ryb: Chovat v páru nebo jen jednoho jedince.
Min.vel.n.: 150 litrů, lépe větší.
Krmení: Všežravec - živé krmení - plankton, mražená, suchá potrava.
Pohlaví: Samice je větší než samec. Zbarvení je variabilní, záleží na místě původu a stáří ryby. Kolísá mezi světle červenou až sametově hnědou barvu, kterou mají dospělé samice. Na těle jsou tři výrazné, příčné bílé pruhy. Mladí jedinci jsou světle červení a bílými proužky (2-3 pruhy, jeden na hlavě). Existuje varieta gold (Premnas biaculeatus gold) - tmavé, červeno hnědé tělo se třemi žlutými pruhy.
Odchov: Teplota vody 25 stupňů. Ryby se třou v úkrytech sasanek, o potěr se stará samec, občas i samice. V době rozmnožování samice naklade 500 - 1500 načervenalých jiker v blízkosti sasanky. Poté co jikry přilepí na pevný podklad je sameček oplodní, přibližně po týdnu se líhne potěr. Sameček na jikry během jejich vývoje opatrně fouká vodu, čímž je zásobuje kyslíkem a zároveň zabraňuje růstu hub. Těsně před vylíhnutím je vhodné kámen s jikrami odlovit do samostatné nádrže ze stejnými podmínkami. Odběr kamene s jikrami je nutné provést velmi opatrně. Přímo pod vodou jej vložíme do malé nádobky a s vodou přeneseme do nádrže, kde se budou jikry líhnout. Kámen s jikrami odebíráme osmý den po vytření a umístíme jej do nádržky o objemu 30 litrů. Nutné je kvalitní vzduchování a proudění vody. Pokud je proudění vody nedostatečné, plůdek se nelíhne a jikry začnou plesnivět. Po vylíhnutí plůdek okamžitě přijímá potravu. Prvních 10 dnů je krmíme 4 – 6 krát denně vířníky B. plicatilis. Ty si podle potřeby odchovů chováme ve 3 litrových lahvích s jemným vzduchováním. Od pátého dne začínáme potěr přikrmovat jemnou, čerstvě vylíhlou žábronožkou solnou a nacezenými sladkovodními korýši. Asi od dvacátého dne již rybky přijímají i větší žábronožku a jemné sladkovodní buchanky.
Snášenlivost: Je velice agresivní k ostatním druhům klaunů.
Charakteristika: Klaun žije symbioticky se sasankami, především s Entacmaea quadricolor (Heteractis crispa, H. magnifica, Stichodactyla gigantea, S. mertensii). Ryba je potažená slizem proti žahání. Pokud si ho budete chtít pořídit, je lepší si zakoupit rybu odchovanou v zajetí. Je velice agresivní k ostatním druhům klaunů, rány utržené vzájemných soubojích se jim špatně hojí. Je náročnější než jiné druhy klaunů, především vyžaduje dostatek prostoru kvůli své agresivitě a teritoriálnímu chování. Je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Premnas (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Klaun (česky)
Premnas biaculeatus | © půlpy
Klaun ostnitý | © M. Kořínek- biolib.cz
Klaun ostnitý | © Killer
Klaun ostnitý | © Killer
Klaun ostnitý | © půlpy
Klaun ostnitý | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/klaun_ostnity