Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Útesník pruhovaný - Abudefduf saxatilis

 

Atlasy » Ryby » Česky » Ú » Útesník pruhovaný 

Vivarium
Vivarium
Abudefduf saxatilis | © půlpy
Útesník pruhovaný | © michalhnilicka
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Útesník pruhovaný
Latinsky   Abudefduf saxatilis
Slovensky   útesník pruhovaný

VelikostTeplotapHTvrdostCena
1424810210
cm°C|dGH
15288.530350

Čeleď: Pomacentridae (sapínovití)
Anglicky: Sergeant Major
Synonyma: Chaetodon saxatilis, Glyphidodon saxatilis, Abudefduf ascensionis, Glyphisodon biniar, Chaetodon marginatus, Abudefduf marginatus, Chaetodon mauritii, Glyphisodon moucharra, Apogon quinquevittatus, Chaetodon sargoides, panenka oficírská, útesník pětipruhý.
Věd.popsáno: Linnaeus, 1758
Původ: Indický, Tichý i Atlantský oceán.
Chov: Snadný
Lokalizace: Střední část nádrže
Délka života: Až 4 roky.
Dop.počet ryb: Dle velikosti akvária. Jeden kus je zpravidla ideální. Je vhodný pro společný chov s bezobratlými ve smíšené útesové nádrži. Ve větších nádržích s dostatkem prostoru pro vytvoření teritorií lze chovat více jedinců (párů).
Min.vel.n.: 400 litrů.
Krmení: Všežravec - živé krmení - plankton, žábronožku solnou, vidlonožce, mražená, suchá potrava, vločky, zelené krmení, řasy.
Pohlaví: Pohlaví se dá určit podle močopohlavní bradavky, která je nejlépe vidět, když jsou připraveni ke tření. U samců je úzká a mírně zašpičatělá, u samic je širší a tupá. Základní zbarvení je velmi proměnlivé. Tato ryba žije na velkém prostoru v několika oceánech a dle místa původu se jejich zbarvení mírně liší. Rozdíly jsou nejnápadnější u mláďat, kdy atlantické druhy bývají stříbřité a mají žlutou vrchní část těla. Vzhled dospělců je po celém světě velmi podobný. Charakteristickým poznávací znamením je 5 výrazných, černých, ohraničených, svislých pruhů, které se směrem k břichu zužují. Dospělci jsou ve volném prostoru šedí, v úkrytech jejich zbarvení tmavne. Jiné variety mohou být šedomodré až modré a s průhlednými ploutvemi. Také v době tření základní zbarvení samců tmavne, modrá a pruhy jsou méně výrazné. Oproti Abudefduf taurus (útesník proudový), který je mu podobný, má štíhlejší tělo a pruhy jsou výraznější.
Odchov: Teplota vody 25 °C. Jikry kladou na kameny nebo jiný vhodný podklad. V akváriích je odchov velmi vzácný. Samice klade velké množství jiker, které samec zuřivě chrání až do vylíhnutí larev - cca 160 hodin. Larvy dosáhnou velikost 2,4 mm po 36 hodinách od vylíhnutí, kdy jsou již zřetelně vidět zárodky ploutví i čelisti. Živí se planktonem. Pohlavně dospívají po dosažení velikosti 10 cm u samců a 8 cm u samic.
Snášenlivost: V dospělosti je to agresivní ryba, která pro vytyčení teritoria potřebuje poměrně velký prostor. Je vhodné tuto rybu přidat do nádrže až jako poslední. Nově přidané ryby občas nahání a někdy i ubije.
Charakteristika: Mezi akvaristy přezdíván „seržant“, podle charakteristických pruhů připomínajících vojenskou hodnost. V mládí vytváří velká hejna, tvořící jakési školky. Zdržuje se v mělkých vodách v hloubce 1-15 m. V noci se ukrývají mezi korály a v jeskyních. Je možné ji zaměnit s Abudefduf taurus (útesník proudový), což je ale noční ryba. V moři dosahují velikosti až 23 cm. V dospělostí se chová agresivně k menším rybám. Prosperuje v nádrži jen při dobrém chemismu vody. Nenasazovat do nezaběhnutých nádrží. Kvalitní filtrace je nutností. Jinak se jedná o celkem nenáročný druh vhodný i pro začínající akvaristy.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Abudefduf (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Útesník (česky)
Zobrazit další ryby rodu útesník (slovensky)
Abudefduf saxatilis | © půlpy
Útesník pruhovaný | © michalhnilicka
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy
Útesník pruhovaný | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/utesnik_pruhovany