Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Klaun černolemý - Amphiprion percula

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Klaun černolemý 

Vivarium
Vivarium
Amphiprion percula | © M. Kořínek- biolib.cz
Klaun černolemý | © Jiří Bukovský
Klaun černolemý | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Klaun černolemý
Latinsky   Amphiprion percula
Slovensky   klaun zdobený

VelikostTeplotapHTvrdostCena
10238.13300
cm°C|dGH
11288.415600

Čeleď: Pomacentridae (sapínovití)
Anglicky: Orange clownfish, Clown Anemonefish
Synonyma: Lutjanus percula, Actinicola percula, klaun zdobený.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Lacepède, 1802.
Původ: Západní Tichý oceán: Velký bariérový útes, Vanuatu, Austrálie, Šalamounovy ostrovy.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dlouhověký.
Dop.počet ryb: Chovat v páru nebo jen jednoho jedince.
Min.vel.n.: 120 litrů.
Krmení: Všežravec - živé krmení - plankton, mražená, suchá potrava.
Pohlaví: Amphiprion percula bývá často zaměňován s Amphiprion ocellaris (Klaun očkatý), rozdíl je ve výrazném černém pruhu kolem bílých částí těla, které je jinak oranžové. Střední pás je širší než u ostatních klaunů. Samec je menší než samice. Každý klaun má odlišnou kresbu, může být různě široký, mít odlišný odstín, záleží také na tom jak se pruhy na obou stranách hlavy stýkají nahoře (u tohoto druhu je někdy černé zbarvení po celém boku mezi prvním a druhým bílým pásem).
Odchov: Za vhodných podmínek se poměrně lehce množí. Teplota vody 25 °C. Ryby se třou v úkrytech sasanek, o potěr se stará samec, občas i samice. V době rozmnožování samice naklade 500 - 1500 načervenalých jiker v blízkosti sasanky. Kladení předchází svatební rituály, na rozdíl od ostatních sapínovitých se na nich u klaunů podílejí oba partneři. Poté co jikry přilepí na pevný podklad je sameček oplodní, přibližně po týdnu se líhne potěr, který se stává součástí mořského planktonu. Sameček na jikry během jejich vývoje opatrně fouká vodu, čímž je zásobuje kyslíkem a zároveň zabraňuje růstu hub. Aby ochránili jikry před požaháním, jeden z rodičů bere chapadlo sasanky do úst a tře jím jikry. Sliz z chapadel jikry obalí a ty se tak stávají imunní před požaháním ještě předtím než se vylíhnou. Později, po přeměně planktonního plůdku v mladého jedince, zpravidla po několika dnech, obydlí klaun svou vlastní sasanku. Těsně před vylíhnutím je vhodné kámen s jikrami odlovit do samostatné nádrže ze stejnými podmínkami. Odběr kamene s jikrami je nutné provést velmi opatrně. Přímo pod vodou jej vložíme do malé nádobky a s vodou přeneseme do nádrže, kde se budou jikry líhnout. Kámen s jikrami odebíráme osmý den po vytření a umístíme jej do nádržky o objemu 30 litrů. Nutné je kvalitní vzduchování a proudění vody. Pokud je proudění vody nedostatečné, plůdek se nelíhne a jikry začnou plesnivět. Po vylíhnutí plůdek okamžitě přijímá potravu. Prvních 10 dnů je krmíme 4 – 6 krát denně vířníky B. plicatilis. Ty si podle potřeby odchovů chováme ve 3 litrových lahvích s jemným vzduchováním. Od pátého dne začínáme potěr přikrmovat jemnou, čerstvě vylíhlou žábronožkou solnou a nacezenými sladkovodními korýši. Asi od dvacátého dne již rybky přijímají i větší žábronožku a jemné sladkovodní buchanky. Všichni klauni se rodí jako malí samci a v samičky se přeměňují teprve na vrcholu své životní dráhy. Jsou tedy hermafrodity s postupným dozráváním jednotlivých typů pohlavních žláz.
Snášenlivost: Je to teritoriální ryba. Vnitrodruhová agresivita je poměrně značná. K ostatním rybám a dalším obyvatelům nádrže je poměrně mírumilovná. Mohou žít v páru. Pokud partnery od sebe na delší dobu oddělíme, osamocený jedinec je ochoten přijmout nového partnera. Zpočátku ho odhání, ale nakonec vytvoří nový pár. Neobjeví-li se však žádný nový nápadník, je samička schopná rozeznat svého partnera i po měsíčním odloučení.
Charakteristika: Klaun žije symbioticky se sasankami Heteractis crispa, H. magnifica, Stichodactyla gigantea, S. mertensii. Ryba je potažená slizem proti žahání. S odolností proti jedu sasanky se klauni nerodí, proto musejí být při kolonizaci sasanky velmi opatrní. Kdyby bezhlavě vpluli mezi ramena sasanky, znamenalo by to pro ně jistou smrt. Klaun, ale nemá slizovou ochranu napořád, pokud ho oddělíme od jeho sasanky ztratí sekret účinnost a celý proces aklimatizace musí proběhnout znovu. Klauni jsou velice teritoriální, žijí na prostoru asi metr kolem sasanky, neustále ji brání, jak proti jedincům vlastního druhu, kteří by je mohli vystrnadit, tak i proti několikanásobně větším rybám jako jsou kanici nebo proti klipkám. Pokud jsou chování v hejnu, vytvoří velmi přísnou hierarchii. Neustálé agresivní chování ze strany samičky a silného samce účinně tlumí růst ostatních členů skupiny. Nastolená hierarchie jednotlivých členů hejna je tedy zdánlivě neměnná. Uhyne-li nejsilnější samec, nápadník druhý v pořadí zaujme jeho místo, rychle vyroste a začne plnit manželské a rodičovské povinnosti. Zmizí-li vůdčí samička, největší ze samců rychle vyroste a změní se v naprosto funkční samici schopnou produkovat životaschopné pohlavní buňky - vajíčka. Potkají-li se dva klauni v jedné sasance, nejsou odkázáni na náhodu a hledání jedince opačného pohlaví. Větší a silnější jedinec se stane samičkou, zatímco menší rybka zastává dále funkci jejího partnera. V akváriu je ale schopen přežít i bez přítomnosti sasanek. Žije v hloubce 1-15 m. Je to asi nejrozšířenější akvarijní mořská ryba. Mladé ryby jsou velmi náchylné ke stresu. Je to nenáročný druh, který je vhodný pro všechny začátečníky, ovšem je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci. Oproti klaunu očkatému je přece jen o něco choulostivější, proto je lépe ho umístit do řádně zaběhnuté nádrže.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Amphiprion (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Klaun (česky)
Zobrazit další ryby rodu klaun (slovensky)
Amphiprion percula | © M. Kořínek- biolib.cz
Klaun černolemý | © Jiří Bukovský
Klaun černolemý | © M. Kořínek- biolib.cz

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/klaun_cernolemy