Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Klaun zlatoploutvý - Amphiprion sebae

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Klaun zlatoploutvý 

Vivarium
Vivarium
Amphiprion sebae | © Jiří Bukovský
Klaun zlatoploutvý | © Killer

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Klaun zlatoploutvý
Latinsky   Amphiprion sebae
Slovensky   klaun zlatoplutvý

VelikostTeplotapHTvrdostCena
15248.15450
cm°C|dGH
16288.415600

Čeleď: Pomacentridae (sapínovití)
Anglicky: Sebae anemonefish
Synonyma: Klaun indický, klaun sebský.
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Bleeker, 1853.
Původ: Indický oceán: Arabský poloostrov, Indie, Srí Lanka, Maledivy, Andamanské ostrovy, Sumatra a Jáva v Indonésii.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Cca 8-10 let.
Dop.počet ryb: Chovat v páru nebo jen jednoho jedince.
Min.vel.n.: 200 litrů.
Krmení: Všežravec - živé krmení - plankton, mražená, suchá potrava, řasy.
Pohlaví: Samice je větší než samec. Tento druh je velice barevně variabilní. Zpravidla jsou tlamka, břicho a ploutve jasně žluté, tělo pak černé. Na těle má dva výrazné, příčné bílé pruhy, první za okem a druhý v zadní části těla. Druhý pruh zasahuje až do hřbetní ploutve. Bílá je i špička ocasní ploutve.
Odchov: Za vhodných podmínek se poměrně lehce množí. Teplota vody 25 stupňů. Ryby se třou v úkrytech sasanek, o potěr se stará samec, občas i samice. V době rozmnožování samice naklade 500 - 1500 načervenalých jiker v blízkosti sasanky. Poté co jikry přilepí na pevný podklad je sameček oplodní, přibližně po týdnu se líhne potěr. Sameček na jikry během jejich vývoje opatrně fouká vodu, čímž je zásobuje kyslíkem a zároveň zabraňuje růstu hub. Těsně před vylíhnutím je vhodné kámen s jikrami odlovit do samostatné nádrže ze stejnými podmínkami. Odběr kamene s jikrami je nutné provést velmi opatrně. Přímo pod vodou jej vložíme do malé nádobky a s vodou přeneseme do nádrže, kde se budou jikry líhnout. Kámen s jikrami odebíráme osmý den po vytření a umístíme jej do nádržky o objemu 30 litrů. Nutné je kvalitní vzduchování a proudění vody. Pokud je proudění vody nedostatečné, plůdek se nelíhne a jikry začnou plesnivět. Po vylíhnutí plůdek okamžitě přijímá potravu. Prvních 10 dnů je krmíme 4 – 6 krát denně vířníky B. plicatilis. Ty si podle potřeby odchovů chováme ve 3 litrových lahvích s jemným vzduchováním. Od pátého dne začínáme potěr přikrmovat jemnou, čerstvě vylíhlou žábronožkou solnou a nacezenými sladkovodními korýši. Asi od dvacátého dne již rybky přijímají i větší žábronožku a jemné sladkovodní buchanky.
Snášenlivost: Je to teritoriální ryba. Vnitrodruhová agresivita je poměrně značná. Žijí v páru. Je agresivní i k jiným rybám, proto je vhodné jej do nádrže přidat až jako posledního obyvatele. Ve stáří je agresivita u tohoto druhu největší.
Charakteristika: Klaun žije symbioticky se sasankami Heteractis crispa, H. magnifica, Stichodactyla gigantea, S. mertensii. Ryba je potažená slizem proti žahání. Klauni jsou velice teritoriální, žijí na prostoru asi metr kolem sasanky, neustále ji brání, jak proti jedincům vlastního druhu, kteří by je mohli vystrnadit, tak i proti několikanásobně větším rybám jako jsou kanici nebo proti klipkám. Pokud jsou chování v hejnu, vytvoří velmi přísnou hierarchii. Mladé ryby jsou velmi náchylné ke stresu. Je to nenáročný druh, který je vhodný pro všechny začátečníky, ovšem je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci. Může bát v akváriu i bez přítomnosti sasanek.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Amphiprion (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Klaun (česky)
Zobrazit další ryby rodu klaun (slovensky)
Amphiprion sebae | © Killer
Klaun zlatoploutvý | © Killer

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/klaun_zlatoploutvy