Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Klaun bělohřbetý - Amphiprion akallopisos

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Klaun bělohřbetý 

Vivarium
Vivarium
Amphiprion akallopisos  | © paul

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Klaun bělohřbetý
Latinsky   Amphiprion akallopisos
Slovensky   klaun bielochrbtý

VelikostTeplotapHTvrdostCena
10248.15400
cm°C|dGH
11288.415600

Čeleď: Pomacentridae (sapínovití)
Anglicky: Skunk clownfish
Biotop: Útesové moře
Věd.popsáno: Bleeker, 1853.
Původ: Indický a Tichý oceán: východní Afrika, Madagaskar, Comorské ostrovy, Seychely, Andamanské moře, Sumatra a na ostrovech Seribu.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Cca 8-10 let.
Dop.počet ryb: Samostatně nebo v páru.
Min.vel.n.: 150 litrů, lépe větší.
Krmení: Všežravec - živé krmení - plankton, mražená, suchá potrava, řasy.
Pohlaví: Samice je větší než samec. Tělo je oranžovo-žluté bez příčných pruhů. Bílý pruh se táhne od tlamky přes celý hřbet až po ocasní ploutev. Tento druh je velmi podobný druhu Amphiprion sandaracinos (klaun oranžový). Liší se původem, A. akallopisos má světlejší břišní část a je celkově menší.
Odchov: Za vhodných podmínek se poměrně lehce množí. Teplota vody 25 stupňů. Ryby se třou v úkrytech sasanek, o potěr se stará samec, občas i samice. V době rozmnožování samice naklade 500 - 1500 načervenalých jiker v blízkosti sasanky. Poté co jikry přilepí na pevný podklad je sameček oplodní, přibližně po týdnu se líhne potěr. Sameček na jikry během jejich vývoje opatrně fouká vodu, čímž je zásobuje kyslíkem a zároveň zabraňuje růstu hub. Těsně před vylíhnutím je vhodné kámen s jikrami odlovit do samostatné nádrže ze stejnými podmínkami. Odběr kamene s jikrami je nutné provést velmi opatrně. Přímo pod vodou jej vložíme do malé nádobky a s vodou přeneseme do nádrže, kde se budou jikry líhnout. Kámen s jikrami odebíráme osmý den po vytření a umístíme jej do nádržky o objemu 30 litrů. Nutné je kvalitní vzduchování a proudění vody. Pokud je proudění vody nedostatečné, plůdek se nelíhne a jikry začnou plesnivět. Po vylíhnutí plůdek okamžitě přijímá potravu. Prvních 10 dnů je krmíme 4 – 6 krát denně vířníky B. plicatilis. Ty si podle potřeby odchovů chováme ve 3 litrových lahvích s jemným vzduchováním. Od pátého dne začínáme potěr přikrmovat jemnou, čerstvě vylíhlou žábronožkou solnou a nacezenými sladkovodními korýši. Asi od dvacátého dne již rybky přijímají i větší žábronožku a jemné sladkovodní buchanky.
Snášenlivost: Je to teritoriální ryba. Vnitrodruhová agresivita je poměrně značná. Žijí v páru. Je agresivní i k jiným rybám, proto je vhodné jej do nádrže přidat až jako posledního obyvatele.
Charakteristika: Obvykle žijí v párech symbioticky se sasankami Heteractis crispa a Stichodactyla mertensii. Ryba je potažená slizem proti žahání. Tato ryba je poměrně žravá a vyžaduje dostatek potravy. Pokud si ho budete chtít pořídit, je lepší si zakoupit rybu odchovanou v zajetí. Mladé ryby jsou velmi náchylné ke stresu. Je to nenáročný druh, který je vhodný pro všechny začátečníky, ovšem je třeba zajistit čistou vodu a kvalitní filtraci.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Amphiprion akallopisos  | © paul

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru

Nebyla nalezena žádná související témata

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/klaun_belohrbety