Druhy z této čeledi najdeme na většině kontinentů. Jedná se o nejpočetnější čeleď. Ryby osídlují různé typy vod a patří k nejméně náročným rybám. Zpravidla jsou schopni se přizpůsobit rozličným podmínkám chovatelů.
Všichni kaprovití se rozmnožují volným kladením jiker, o vylíhlý potěr se nestarají.
Tvar těla je vřetenovitý, najdou se však i jedinci zploštělí s protáhlým tělem. Ryby mají sedm ploutví, dvě skupiny ploutví jsou párové, tři ploutve jsou samostatné. V hltanové dutině mají zvláštní pomůcku - orgán drtící potravu.
Zpravidla se jedná o všežravce.
Jednotlivé druhy jsou různě zbarvené, barevná škála je obrovská.
Základní dělení určuje teplota vody:
- 1.) Studenovodní zástupci - jsou vhodní zejména do zahradních jezírek. Snáší i velmi nízké teploty, mnohé jsou schopné přezimovat v přírodních podmínkách. Z akvarijního hlediska jsou nejoblíbenější KOI kapři, ozdobné formy Karasa zlatého a Závojnatky.
- 2.) Subtropičtí zástupci - jsou rozšířeni v teplejších vodách severní polokoule, především v Indii, Číně a Bangladéši. Z akvarijního hlediska jsou nejoblíbenější Kardinálky, Dánia a některé druhy Parmiček (čtyřpruhá, pětipruhá, nádherná, purpurová, velkoskvrnná, cejlonská, černoskvrnná, skvrnitá, pruhoocasá, zlatá, duhová...).
- 3.) Tropičtí zástupci - obývají jihovýchod Asie a Afriku. Z akvarijního hlediska jsou nejoblíbenější Razbory, Dania, další druhy Parmiček.....
K nejznámějším rodům této čeledi patří - cejn, hrouzkovka, ouklej, tolstolobec, bolen, parmička, parma, razbora, karas, ostroretka, kýlnatka, amur, danio, hrouzek, tolstolobik, jelec, střevle, perlín, kardinálka, lín, kapr.
Kmen: Chordata, Třída: Actinopterygii - paprskoploutví, Řád: Cypriniformes - máloostní. V současné době čeleď zahrnuje přes 344 rodů s více než 2911 vědecky popsanými druhy ryb. Je pravděpodobné, že budou objeveny další nové druhy, patřící k této čeledi.
Fotogalerie
zástupců čeledi