Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kapr východoasijský var. Koi - Cyprinus rubrofuscus var. koi

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Kapr východoasijský var. Koi 

Vivarium
Vivarium
Cyprinus rubrofuscus var. koi | © longer
Kapr východoasijský var. Koi | © Matez56
Kapr východoasijský var. Koi | © Saman
Kapr východoasijský var. Koi | © Saman
Kapr východoasijský var. Koi | © půlpy
Kapr východoasijský var. Koi | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Kapr východoasijský var. Koi
Latinsky   Cyprinus rubrofuscus var. koi
Slovensky   Kapor KOI

VelikostTeplotapHTvrdostCena
3046.8260
cm°C|dGH
802583030000

Čeleď: Cyprinidae (kaprovití)
Anglicky: KOI carp
Synonyma: Latinsky:Cyprinus carpio var. KoiCyprinus carpio rubrofuscus var. KoiCyprinus carpio haematopterus var. KoiCyprinus carpio viridiviolaceus var. KoiCyprinus haematopterus var. KoiCyprinus viridiviolaceus var. KoiCyprinus sp. var. KoiČesky:Kapr koiKapr obecný var. KoiSlovensky:Kapor koiKapor obyčajný var. KoiKapor rybničný var. KoiKapor pontokaspický var. KoiAnglicky:KoiAmur carp var. Koi
Biotop: Jezera
Věd.popsáno: Linnaeus, 1758.
Původ: Japonsko.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Celá nádrž
Délka života: Při mimořádné péči (chovné páry) se dožívají velmi vysokého věku, dokonce i přes 100 let a mnohdy přežijí i svého chovatele. V běžných podmínkách se dožívají okolo 30 let.
Dop.počet ryb: Počítá se 80 cm ryb na 1000 litrů vody.
Min.vel.n.: Podle velikosti ryb. Při velikosti nad 25 cm přemístit do jezírka nebo rybníku.
Krmení: Všežravec - sežere prakticky cokoliv. Na trhu je celá řada druhů speciálního granulovaného krmiva pro koi kapry. Jednostranná strava ale není vhodná, ryby pak ztrácejí svoje jasné zabarvení, krmiva je proto dobré střídat. Rostlinná složka také není na škodu. V rybnících si pak přilepšují různým hmyzem.
Pohlaví: Obtížně rozeznatelné. Tělo je podlouhlé, ze stran mírně zploštělé. Od nestandardních kříženců se pravý koi pozná zejména podle nízkého a válcovitého těla. Má koncová vysunutelná ústa opatřená dvěma páry vousků. V postranní čáře má 32 - 40 velkých šupin. Podle ošupení se rozeznávají tyto formy kapra: kapr šupinatý, kapr lysec, kapr hladký, kapr řádkový. V hřbetní ploutvi je 20 - 26 paprsků, v řitní 8 paprsků. Ocasní ploutev je znatelně vykrojená. Dorůstají průměrné velikosti 30 - 80 cm. Zbarvení je různé. Nejznámější barevné varianty: Ogon - jsou to jednobarevné formy. Kohaku - dvoubarevná forma s bílou základní barvou a červenými skvrnami. Bekko - formy s černou kresbou na bílém, červeném nebo žlutém podkladě. Asagi - má modrobílé zbarvení. Utsuri - formy s černou základní barvou a jednobarevnou kresbou. Sanke - tříbarevné formy.
Odchov: Chov těchto ryb se výrazně neliší od chovu obyčejných kaprů. Pohlavně dospívají ve věku 2-4 roky. Vytírají se do rostlin. Tření probíhá většinou ve skupinách. Jikry se vyvíjejí přibližně za 3-5 dnů v závislosti na teplotě vody. Přirozený výtěr v zahradním rybníčku bývá sporadickou záležitostí (zejména v teplejších letech, kdy je v květnu až červnu teplota kolem 20 st.). Ryby se množí většinou uměle a před výtěrem jsou stimulovány hypofýzou. Samec při tření mívá drsnou třecí vyrážku. Na 1 kg jikernačky připadá asi 125 000 jiker.
Snášenlivost: Mají-li dostatek potravy, jiných ryb si prakticky nevšímají. Při nedostatku potravy jsou schopni sežrat menší rybky (potěr).
Charakteristika: Jsou to ryby velmi robustní, které spotřebují velké množství potravy a jejich odpadní látky silně znečišťují vodu, proto je nutností silná filtrace. Dno by mělo být písčité. Do akvárií se hodí pouze v mladém věku, v dospělosti musí být přemístěni do zahradního jezírka nebo rybníku, jinak zakrní a trpí nemocemi. Na vodu nejsou nároční, trvale však nemohou žít v kyselé vodě. Jsou to ryby velmi robustní, které spotřebují velké množství potravy a jejich odpadní látky silně znečišťují vodu, proto je nutností silná filtrace. Dno by mělo být písčité. Do akvárií se hodí pouze v mladém věku, v dospělosti musí být přemístěni do zahradního jezírka nebo rybníku, jinak zakrní a trpí nemocemi. Na vodu nejsou nároční, trvale však nemohou žít v kyselé vodě. Jsou citliví na chlór. Co se týče teploty, je nutné, aby při chovu v zahradním rybníčku měla voda na dně v zimě minimálně 4 °C. Pozor na hloubku jezírka (ideální je mít alespoň 1,5 metru v některé části), při malé hloubce by v zimě umrzli a v létě by se mohli udusit nedostatkem kyslíku. Starší ryby (2 a více let) lze ponechat venku celoročně, ale je nutné zabránit kompletnímu zamrznutí hladiny! Při teplotě zimování 4-8 °C nekrmit. S krmením je třeba přestat včas (teplota vody 10 st.), jinak nestrávená potrava povede při zimování k úhynu ryby. Dobře vykrmená ryba během zimního období vydrží až 150 dní bez potravy. V zamrzlém jezírku je možné nechat pouze dobře vykrmené a zdravé ryby bez nemocí a parazitů. Pozor na původ ryb. Ryby dovezené přímo z Japonska nejsou příliš odolné vůči nízkým teplotám v zamrzlém jezírku a vyžadují teplejší podmínky pro přezimování. Pokud ryby přemístíte na zimu do teplejších prostor a voda má nad °C, je nutné krmit. Ryby mohou přezimovat např. ve sklepě v kádi, ve skleníku... - je pak nutné vodu měnit a zajistit vzduchování.

KOI kapr je barevná mutace divokého kapra východoasijského (Cyprinus rubrofuscus), v Japonsku známeho taky pod názvem MAGOI, který se liší od našich vysokých kaprů hlavně protáhlejším, štíhlým tělem. Ve starých asijských zemích jsou koi považováni za symbol moudrosti a štěstí. Koi kapři jsou dnes množeni v milionech a prodáváni do celého světa. Šlechtí se stále nové formy a pořádají se různé soutěžní výstavy. Nejlepší chovné páry mohou stát i několik tisíc korun. Original Japan KOI jsou na našem trhu také k dostání, ale jejich ceny jsou vysoké (1000-4500 Kč). Originální Japonští KOI s certifikátem původu ve varietách Nissai KOI mix (Tancho sanke, Gin Matsuba, Yamatonishiki, Kikusui (Doitsu Platinum Kohaku)) a Tosai KOI mix (Sanke, Showa, Ginrin Showa, Ginrin Sanke, Shusui, Kohaku, Ginrin Kohaku, Hi Utsuri).

Generičtí koi kapřy, často prodávané v našich obchodech jsou většinou mezidruhovými kříženci mezi původními japonskými koi (Cyprinus rubrofuscus var. Koi) a naším původním kaprem obyčejným. Ke křížení došlo z důvodu lepší aklimatizace ryb na drsnější podnebné podmínky (zvláště v zimě) a také z důvodu vyššího výnosu z výtěru, což má za následek mnohem nižší cenu daných jedinců v porovnání s originálními japonskými koi.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Cyprinus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Kapr (česky)
Zobrazit další ryby rodu Kapor (slovensky)
Cyprinus rubrofuscus var. koi | © půlpy
Kapr východoasijský var. Koi | © Matez56
Kapr východoasijský var. Koi | © Saman
Kapr východoasijský var. Koi | © Saman
Kapr východoasijský var. Koi | © půlpy
Kapr východoasijský var. Koi | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/kapr_vychodoasijsky_var_koi