Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Parmoun Langův - Crossocheilus langei

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Parmoun Langův 

Vivarium
Vivarium
Česky   Parmoun Langův
Latinsky   Crossocheilus langei
Slovensky   Mrenka Langova

VelikostTeplotapHTvrdostCena
14226.5525
cm°C|dGH
16267.51550

Čeleď: Cyprinidae (kaprovití)
Anglicky: Siamese Algae Eater
Biotop: Asie
Věd.popsáno: Bleeker, 1860.
Původ: Asie: Malajsie, Sumatra, Indonésie, Thajsko.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Délka života: Dožívá se až 10 let.
Dop.počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária. Chovat by se mělo menší hejno 4 a více kusů. Žádné problémy nejsou při chovu 2 nebo 3 kusů, je ale nevhodné chovat je samostatně. Tyto ryby si jiných většinou nevšímají a prohánějí se po nádrži mezi sebou.
Min.vel.n.: 60 a více litrů. Jsou to ryby dorůstající do cca 15 cm a chovat by se měly alespoň po dvou. Po dosažení velikosti přes 10 cm by měly být v akváriu o velikosti alespoň 100 litrů a větším. Při chovu skupiny je vhodná nádrž o rozměrech 12 0cm x 45 cm x 45 cm / 255 litrů.
Krmení: Je to ryba, kterou si mnozí do akvária pořizují díky její pověsti řasobijce. Je to zároveň jeden z mála vodních živočichů, který konzumuje i černou štětičkovou řasu - ruduchu. Přijímání potravy je u této ryby rozděleno na dvě fáze. V mládí se živi téměř výlučně řasami, převážně zelenými. Poté co povyroste (cca 5 a více cm) mění se na všežravce, kdy kromě řas přijímá veškerou běžnou potravu pro ryby (umělá krmiva, zelené i živé a mražené). I v dospělosti nepřestává konzumovat řasy. Černou štětičkovou řasu však konzumuje jen z nouze. Zelené řasy v přítomnosti těchto ryb nemají šanci na výraznější bujení. Pokud ovšem chcete, aby se vrhla i na černou řasu výrazněji, musíte přestat v akváriu na pár dní krmit. Jakmile má hlad, přestane si vybírat a konzumuje co najde. Hladovění však nesmí trvat příliš dlouho, jinak by se mohla výrazněji zaměřit i na okusování rostlin, což jinak nedělá. Ani tato ryba však nedělá zázraky. S řasou v akváriu může výrazně pomoci, ale pokud jsou v akváriu podmínky pro jejich bujení, budou se stále tvořit a ani tato rybka vás jich zcela nezbaví.
Pohlaví: Rozdíly mezi pohlavími nejsou viditelné. Běžným způsobem se nedá určit ani v dospělosti, jelikož se ryby v akváriích nerozmnožují.
Odchov: V zajetí se neroznožuje (pouze s pomocí hormonální stimulace). Všechny ryby pocházejí z importů.
Snášenlivost: Klidná, mírná rybka, která se výborně hodí do společenských akvárií.
Charakteristika: Příbuzný druh s Crossocheilus siamensis (Parmička černopruhá). V akvaristikách tento druh zpravidla nerozlišují a oba druhy se prodávají pod názvem C. siamensis. Taxonomické zařazení je stále nejasné a na přesné rozlišení druhů z rodu Crossocheilus je nutné vyčkat.

ROZLIŠOVACÍ ZNAKY (Crossocheilus langei):
Má 2 páry vousků (v dospělosti ale většinou vymizí), průhledné ploutve, černý pás vede od nosu ke konci ocasní ploutve. Břicho je bílé s podélnou tmavou skvrnou před řitní ploutví, sahající až po řitní otvor, která druhu C. siamensis chybí.

Je to ryba, kterou si mnozí do akvária pořizují díky její pověsti řasobijce. Je to zároveň jeden z mála vodních živočichů, který konzumuje i černou štětičkovou řasu - ruduchu. Tento druh je výrazně lepší řasožrout než Crossocheilus siamensis, řasy konzumuje ve velkém i v dospělosti.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Crossocheilus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Parmoun (česky)
Zobrazit další ryby rodu Mrenka (slovensky)

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/parmoun_languv