Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Parmička Hulstaertova - Barbus hulstaerti

 

Atlasy » Ryby » Česky » P » Parmička Hulstaertova 

Vivarium
Vivarium
Barbus hulstaerti  | © CheaSy2

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Parmička Hulstaertova
Latinsky   Barbus hulstaerti
Slovensky   Mrenka Hulstaertova

VelikostTeplotapHTvrdostCena
32152120
cm°C|dGH
3.52678150

Čeleď: Cyprinidae (kaprovití)
Česká synonyma: Parmička motýlovitá, Parmička třískvrnná
Latinská synonyma: Capoeta hulstaerti
Anglicky: Butterfly barb
Biotop: Asie
Věd.popsáno: barb
Původ: Afrika: Kongo (Zaïre), Angola.
Chov: Poměrně obtížný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Cca 3-4 roky.
Dop.počet ryb: Hejno 6 a více kusů.
Min.vel.n.: 60 a více litrů.
Krmení: Především živá nebo mražená potrava musí při krmení převládat - dafnie, artémie, cyklop... V akváriu kromě této potravy ochotně přijímá i umělá krmiva (např. Sera Vipan). Při jednostranném krmení pouze umělými krmivy však příliš neprospívá, ztrácí barvu a může být náchylnější k nemocem.
Pohlaví: Samička je silnější, přední skvrna na boku je kulatá a méně zřetelná. Sameček je štíhlejší, přední skvrna na boku má tvar kapky (zkosená). Na horní čelisti má dva krátké fousky. Záda jsou nahnědlá, boky jemně žlutohnědé, téměř měděné. Břicho světlé, většinou nažloutlé. Na bocích jsou tři výrazné černé skvrny. Ploutve jsou žluté až světle hnědé, mimo ocasní jsou černě lemované.
Odchov: Rozmnožování spadá do období dešťů (září) a samička klade 55 -70 jiker. V akváriích se odchov podařil, ale patří prozatím spíše k raritám. Potěr se líhne za cca 30 hodin a po rozplavání je třeba jej krmit velmi jemnou živou potravou (vířníci, nálevníci). Později pak naupliemi žábronožky solné. Rodiče se o potomstvo nestarají, ale nijak mu neubližují. Lze jej tedy odchovat ve společné nádrži s rodiči, při nutnosti dobrého osázení akvária jemnolistými rostlinami.
Snášenlivost: Mírná, klidná rybka k ostatním rybám. V rámci svého druhu je agresivní, samci si vytvářejí mikroteritoria a slabší jedince vytrvale odhánějí. Chovat ji lze společně s podobně velkými a čilými rybami. Ve společnosti velkých ryb je velmi plachá.
Charakteristika: Tato velmi vzácná drobná parmička žije v malých mělkých potůčcích v centrálním povodí řeky Kongo (Afrika). Více než 20 let vinou válek v oblasti jejího výskytu nebyla dovážena. Patří mezi nejkrásnější africké tetry. V akváriu jí vyhovuje měkká voda a mírně kyselejší prostředí. Nádrž musí být dobře zarostlá, samečci vytvářejí mikroteritoria a slabší jedince by při nedostatku úkrytů mohli i zabít (uštvat). Je to hejnová rybka, proto i když je malých rozměrů, do miniakvárií se nehodí. Je dobrým plavcem a požaduje prostor pro plavání. Voda by měla být čistá s dobrou filtrací a mírnějším prouděním. K jiným rybám je tolerantní. Další názvy = Capoeta hulstaerti = Puntius hulstaerti = Parmička třískvrnná.
Plave v nádrži:
Zobrazit » Zobrazit vše « Jen z kraje:
Zakoupeno:
Biolib.cz: odkaz
Barbus hulstaerti  | © CheaSy2

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Zobrazit » Zobrazit fotky z nádrží návštěvníků «

Související témata v diskuzním fóru
Jaké ryby k parmičkám?Jaká je to parmička?Parmička červenoploutvá - chov, odchov
Parmička černopruhá (SAE) - chovParmička žraločí - chov

Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/atlasryb/parmicka_hulstaertova