Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ouklej obecná - Alburnus alburnus

 

Atlasy » Ryby » Česky » O » Ouklej obecná 

Vivarium
Vivarium
Alburnus alburnus | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Ouklej obecná
Latinsky   Alburnus alburnus
Slovensky   Belička európska

VelikostTeplotapHTvrdostCena
1010645
cm°C|dGH
202081515

Čeleď: Cyprinidae (kaprovití)
Anglicky: Bleak (North Caucasian Bleak)
Synonyma: Cyprinus alburnus, Abramis alburnus, Leuciscus alburnus, Alburnus acutus, Leuciscus alburnellus, Aspius alburnoides, Alburnus lucidus angustior, Alburnus arquatus, Alburnus ausonii, bělice, bělička, blýskavka, ouklej severokavkazská, ouklejka obecná, parma indická, úkleje.
Biotop: Řeky
Věd.popsáno: Linnaeus, 1758.
Původ: Evropa - vyskytuje se prakticky ve všech evropských vodách od Francie po Ural i na Balkáně - až po Řecko. Do dalších částí světa byla zavlečena je tam nepůvodním druhem. Vyskytuje se v tekoucích i stojatých vodách od dolní hranice lipanového pásma.
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Délka života: Cca 8 let.
Dop.počet ryb: Hejnové ryby. Počet dle velikosti nádrže.
Min.vel.n.: Lze chovat ve velkých akváriích s chladnější vodou, vhodnější je ale zahradní jezírko.
Krmení: Vše - od suchého až po živé. V přírodě se živí posedávajícím hmyzem na hladině. Jsou velmi dravé.
Mají rády živou i suchou potravu. Velmi rády mají mražené nitěnky, sušené gamaruse, moučné červy, brazilské červy a rostliny.
Pohlaví: Samec se liší ve velikosti, je podstatně vetší než samice. Dále má samec o malý odstín více oranžovou řitní ploutev a větší hřbetní ploutev.
Odchov: Složitý pouze ze začátku. Po odlovu z řeky musíte přendat nové rybky do zvláštního akvária s říční vodou. Dva týdny je krmte chlebem, důležité je každý den filtrovat vodu přes hadrový kapesník a postupem času přidávat 500 ml vody od jiných ryb. Po 14 - 28 dnech můžete postupně rybky přendat nejprve do odstáté vody a za delší dobu i do vody s protichlorový přípravkem. Pohlavní dospělosti dosahují ve třetím roce života. Tření probíhá v květnu-červnu. Hejno se vytírá 3-4 dny, kdy nejdříve kladou jikry nejstarší samice a jako poslední pak nejmladší. Jikry kladou na rostliny nebo na dno. Samcům se v období tření vytváří jemná třecí vyrážka. Potěr přijímá drobnou živou potravu (zooplankton), roste pomalu.
Snášenlivost: Jelikož se jedná o ryby dravé, nedoporučuje se chovat je s menšími rybkami, které považují za kořist. Jediný vhodný likvidátor vodních řas, který u nich přežije, je vodní plž.
Charakteristika: Krásná až 20 cm rybka štíhlého tvaru s ostrým kýlem. Boky má stříbřitě bílé s nádherným leskem. Má velká ústa vrchního postavení. V našich vodách je významnou složkou potravy dravých druhů ryb. Z jejich šupin se získává „umělá perleť“ - na 1 perlu připadne až 100 ouklejí (Z jejích stříbřitě lesklých šupin, bohatých na krystaly guanidinu, se vyrábí perlová esence (Essence d’Orient), která slouží k výrobě umělých perel. Pařížské perly jsou skleněné kuličky, potřené touto esencí uvnitř, římské perly jsou alabastrové kuličky potřené zevně. Daří se jí i v zajetí, při chovu ve větších zahradních jezírkách. Nepatří k náročným rybám na chov.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Alburnus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Ouklej (česky)
Zobrazit další ryby rodu Belička (slovensky)
Alburnus alburnus | © půlpy

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/ouklej_obecna