Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Egeria densa - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Egeria densa - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2023 12:19 Muž Tomaas [36] Re: Lojza007
Děkuji, zkusím zvýšit intenzitu na 40%. Sníženou na 30% jsem měl v záběhu, kdy jsem se obával řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2023 08:58 Muž Lojza007 [1182] Re: Tomaas
Málo světla, je to vidět i na ostatních rostlinách, dlouhý stonky a listy až na konci co nejblíž hladině. Ten Sinkor WRB sám o sobě moc nesvítí a stáhnout ho na 30% z něho udělá bludičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2023 07:58 Muž Tomaas [36] – Neduživá egeria
Fotka k příspěvku Dnes jsem si po týdnu všiml, že egerii začínají upadávat konce výhonků a je celá taková neduživá na rozdíl například od růžkatce, který roste opravdu hodně. Tedy ne že by od zakoupení byla nějaký přeborník v růstu, byla spíše tenčí a světlejší. Ostatní kytky zatím celkem OK. Nevíte, čím by to mohlo být? Málo světla? Svítím podle schématu v prezentaci, Sinkor 60 WRB na 30%, ráno od 7:00 do 11:00 a pak od 14:00 do 20:00.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.06.2022 06:54 Muž ajajak [228] Re: zabak2019
Je řídká protože jde za světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2022 19:56 Muž zabak2019 [0] – Egeria densa ... řídká
Fotka k příspěvku Rád bych se zeptal čin by mohlo být že se mi rychle tajné nahoru a není tak hustá jako mateční stonky , které naopak nerostou a začínají reznout. Světla jsem ubral ale moc to nepomáhá. Mám ty původní co reznou a moc se nevytahuji zastřihnout třeba 10cm nad dnem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2020 12:47 Žena Silvie [18] – Egeria ohyba špičky
Fotka k příspěvku Zdravím,
nevíte proč egerka ohýbá špičky dolu? Driv to dělala jenom v noci /pri vypnutem svetle. Ted je takova cely den. Projevuje se to jenom na starsich stoncich. Nove stonky jsou svetlejsi, uplne jinak rostle a huste...na fotce ten vlevo.

/ta barva bohuzel odpovida realitě, stale jsem neprisla na to co s tim
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.12.2020 07:50 Brodys Re: _ucx_
Asi všichni znáte větu od Paracelsuse, že každá látka je jed, záleží pouze na koncentraci.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.12.2020 06:29 R Muž ctibum [6876] Re: vlka, Dave
Slušelo by se při obhajobě ředěného glutaraldehydu dotat, kolik CO2 tím při doporučeném "bezpečném" dávkování do akvária dostanete - akvarijni-hnojivo.cz/…

Zjednodušil bych to na "o trošku víc, než nic", a to i přesto, že je akvaristy jako zdroj CO2 hojně používán...

Jinak je tu na to celé vlákno, takže tady je to OT...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2020 00:00 Muž vlka [3444] Re: _ucx_
Tekuté CO2 je desinfekční prostředek s organickým uhlíkem. Používají ho spousty akvaristů. Při správném dávkování - dávkuje se tekuté CO2 to obsahuje 1-2% Glutaraldehydu a TEN SÁM O SOBĚ JE TOXICKÝ...Ty jsi napsal, že co2 je jed. Nádobky s tekutým CO2 také nemají žádný piktogram...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:44 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: vlka
vlka napsal:Při správném dávkování to samozřejmě není žádný jed. Glutaraldehyd C5H8O2 sám o sobě je toxický

Takže druhá věta popírá tu první...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:38 Dave Re: vlka
Chápu a přepočítám a zkusím to, mám použít Tetra CO2 plus nebo existuje nějaká lepší a kvalitnější značka? Máte něco vyzkoušeného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:31 Muž vlka [3444] Re: Dave
Např. CO2 Vital má předepsané 1-4 ml na 100 litrů vody, ale nezapomeň, že je to na ,,čisté litry,, tzn. objem nádrže minus kořeny, dekorace, dno, technika aj., takže čistý objem může být např. jen 80 litrů a na to množství to přepočítej...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:25 Dave Re: vlka
Takže pokud mám 112L akva, podle popisku je 2,5ml na 20L vody a já tam dám 12,5ml což by mělo vycházet na 100L tak dávám moc že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 23:20 Muž vlka [3444] Re: _ucx_Dave...
Tekuté CO2 je desinfekční prostředek s organickým uhlíkem. Používají ho spousty akvaristů. Při správném dávkování to samozřejmě není žádný jed. Glutaraldehyd C5H8O2 sám o sobě je toxický a s piktogramem GHS06...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 22:43 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Dave
Jenže tekuté CO2 není CO2, ale jed jménem glutaraldehyd, jak už ostatně zmínil Anthrax. Pokud si myslíš, že potřebuješ CO2, musíš s ním bublat do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 22:31 Dave Re: Anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jednotlivé proužky znamenají 1. NO3,2.NO2,3.GH,4.KH,5.pH a 6.Cl2,
což mi testy ukázali že jediné NO3 je někde na hraně před výměnou vody, ten povlak je na pohmat trošičku drsný a jde hůř prstem setřít, podle této věty Chybějící CO2, pomalý růst, kroucení listů, bílé tečky vápníku na listech, jsem usoudil právě to chybějící CO2.

Ať jsem fotil jakkoliv prostě ten test nejde dobře vyfotit smich , přiládám z netu tu tabulku podle, které se řídím.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 20:56 R Muž Anthrax [4739] Re: Dave
Co ty jednotlivé proužky mají znamenat? A hodnoty? Podle barvy stolu se to blbě odečítá. ;-) Ten povlak je jaký? Drsný? Jde setřít?
Nemyslím si, že by v tomto případě použití glutaraldehydu něco řešilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2020 19:19 Dave – Egeria densa+anubias
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, akvárko mám rok a od začátku mám v něm anubiase,celou dobu to bylo v pohodě až po jedné události kdy jsem musel letět do akvaristiky pro jiné akva protože to staré jak jinak mělo prasklinku a po půl roce začalo téct, problém jsem našel když anubias začal mít světlé listy,ale nijak extra jsem tomu nezaměřil pozornost. Až po té co jsem vysadil Egeria densa, po pár dnech na lístcích začala mít cosi bílého,koupil jsem Tetra test 6v1 a zjistil že mám v akva nízké CO2 a to je 1,8 mg/l,kalkulačku jsem použil ze stránky akvarijni-hnojivo.cz/… .

Myslíte že když začnu jednou týdně používat Tetra CO2 plus že přijde zlepšení?

Foto č.1 (egeria+anubias)
Foto č.2 (TetraTest)

Budu rád za každou radu, nejsem žádný profík a rád se od vás něco přiučím.

Akvárium má 112L
Filtr AquaBall od Ehaim
Topítko tetra

Ze začátku při založení akva jsem měl strach s výběřem kamínků(malinko si zašuměli při zkoušce s octem,ale podle testu je vše ok.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.08.2020 20:44 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hapimere
Dej tam trochu egerie nech ji normálně plavat. Nesmíš jí dát ale moc aby se beťák mohl nadechnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.08.2020 20:06 Žena Hapimere [84] – Egeria v bettariu
Zdravim, zatim mam bettaka ve dvou litrech, je to darek a nepocitala jsem s tim. (A je to docasne reseni, poridim vetsi, tak me za to nekamenujte, na to se neptam) Ale zatim bych mu chtela aspon trochu zprijemnit tu kostku, nekde mi radili aspon plovouci rostlinku. Mam ve velkem akva egerii densa, myslite ze by v bettariu mohla fungovat jako plovouci? Nebo ji ukotvim v kamincich na dne? Jestli teda prezije v bettarku bez filtrace? Nebo jsou i jine rostlinky co preziji bez filtru atp?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 18:19 Muž Maro_s.12 [96] Re: Karel98
Tak nevím čim to může být píše se o ní jako o rostlině která roste všude a dokonce roste i když nemá dostatek živin. V mém akva se jí lépe dařilo ve starém akva kde byl štěrk větší zrnitosti. Cca 2-5mm teď mám jemný křemičity a roste taky ale už ne tak závratně jako před tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 17:48 Karel98 Re: Maro_s.12
Zasadil jsem horní výhonky s tím vrcholem a stejně nic... navíc dříve mi rostly i ty spodní části bez toho vrcholu, prostě si ta spodní část vytvořila nový výhonek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 17:30 Muž Maro_s.12 [96] Re: Karel98
Já jsem měl taky zkušenost s tím že když jsem Egerii ostříhal tak už nerostla akorát se na ni chytala řasa. Nejsem si úplně jistej ale myslím že ona roste pouze s tim vrcholkem který když se ustrihne může se znovu zasadit ale ten zbytek se už nechytne. Možná by časem pustil někde vyhonek ale kdoví no myslím že bez vrcholku neporostou.
Edit: Teď jsem četl v atlasu že ji trvá delší dobu než utvoří nový vrcholek a bez něj neroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 17:25 R Muž afc1886 [14655] Re: Karel98
Nevím, jak jsou ty parmičky černopruhé staré, ale mi nejvíce likvidují rostliny večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2020 15:33 Karel98 – Egeria neroste
Zdravím.
Do nově založené nádrže jsem nasadil Egerii a zpočátku rostla velmi dobře. Hnojím jednou týdně Rataj Colour Fe+. Poté mi odešla zářivka, tak jsem koupil nové LED osvětlení (JK-LED600). Akvárium má 100 l. Světlo na první pohled svítí silněji než původní zářivka. Při údržbě akvária jsem egerii ostříhal a od té doby už prostě neroste, spodní listy odpadávají a chřadne. Přitom bych řekl, že díky novému osvětlení poroste lépe. Svítím 10 h denně bez CO2. Mám zde 18 Razbor a 2 Parmičky černopruhé. Ty parmičky tu egerii ožužlávají, ale nezaznamenal jsem, že by ji ožíraly, navíc do té doby než jsem dal nové světlo bylo vše OK. Prosím o radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 10:55 Muž Zip [277] Re: RAP
Dobře, zkusím je rozdělit a pozorovat změny, díky za tip palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 20:39 Muž RAP [1549] Re: Zip
Vlastní zkušenost, bohužel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 12:59 Muž Zip [277] Re: RAP
Máš to nějak podložené? Já mám egerie v horácomatkách na substrátu a je fakt, že jsem si již mnohokrát říkal, že některé stonky chátrají a jiné vedle jsou krásné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 12:00 Muž MichalV [327] Re: martin386
zníž intenzitu svietenia - výrazne ! a prestaň pridávať tekuté CO2. Jemné prisýtenie burčiakom pomôže tiež.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 11:59 Muž RAP [1549] Re: martin386
U mne jí taky chvíli trvalo, než se chytla. Teď už v pohodě, ale jen v jednom akváriu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 10:50 Muž martin386 [17] - ŽivorodkyRe: RAP, Bartex, KIV
Díky za rady.. špatné výhonky jsem očistil a ty, které mají mladé výhonky jsem nechal a zatím teda dal jako plovoucí.. třeba se chytnou :) Dřív mě to taky rostlo jako divé, vždy jsem házel zbytky do jezírka, tak nyní moc nechápu, proč tomu tak je, ale tak každé akva má jiné vlastnosti hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 10:05 Muž RAP [1549] Re: martin386
Pokud si je zasadil těsně u sebe nebo do společné jamky, tak stačí jede špatný stonek a půjdou " do kopru" všechny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 07:23 Muž Bartex [159] Re: martin386
Ja ji mam v Office Lowcost (mrkni na prezentaci) vzadu uprostred. Kolega mi donesl 3 stonky, ktere jsem behem mesice rozmnozil a ty jeho puvodni mu dokonce vratil. Zapichuju je rovnou do pisku ihned po odstrizeni. Spodnich par listku pred zasazenim otrham, aby nesly listy pod substrat. Roste to jak strelene, uz ted jsou pod hladinou, kde se zohly a rostou dal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2020 23:18 Muž KIV [7] Re: martin386
Ahoj, jsem začátečník, ale s egerií dávám druhý pokus a tohle normální určitě není. Zkus jí nezapichovat do štěrku, ale jen ji nech volně plavat, zachyť k něčemu nebo do štěrku dej jen spuštěný kořen, ale stonek ať je volně ve vodě. Co už vypadá hodně mizerně raději odstřihni a vyhoď. Prve jsem se jí snažil zasadit a zašla mi. Teď jí nechávám volně, je to otrava, že se každou chvíli uvolní a zůstane plavat na hladině, ale roste před očima. Asi nic nezkazíš částečnou výměnou vody (50%), pokud tenhle stav trvá přes týden a ještě jsi nečistil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2020 21:20 Muž martin386 [17] - Živorodky – Týden v akvárii
Fotka k příspěvku Zdravím, už to bude trochu přes týden, kdy mám v akvárii Egerii.
Je normální, že takhle shazuje staré listy ?
Má pár nových, zatím malých, mladých výhonků, ale více méně všechny ostatní staré stonky uhnívají a všechny listy na nich ztrácí. Ty malé nové vypadjí pěkně zeleně.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 18:24 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Antha
Tak mečovky si asi také rády zobnou mladé listy. Tenhle typ rostlin mě zmizel z akvária když jsem byl třeba 14 dní na dovolené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2020 14:48 Muž Antha [39] – Poškozený vršek rostlin
Fotka k příspěvku U egerie někdy pozoruji poškození vrchní části rostliny viz foto. Našel jsem to ve více akvariich. Nevíte, co by mohla být příčina? Nevhodné podmínky, hniloba nebo snad ožer od krunýřovce?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 19:55 Maq Re: Planorbella
Tohle je moc zajímavé a možná důležité. Prosím, co nejdůkladněji zdokumentuj a podej zprávu. Jak a kudy, nechávám na Tobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 15:11 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 15:01 Muž Planorbella [643] Re: vaclav
Ano, jen rostliny jsou odlišné.
V tom, kde se jí daří je jen samotná a v ostatních jsou buď rostliny a nebo ne, ale děje se tomu tak, i když ji přendám např. do kýble.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:53 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
Máš všude stejnou osádku, stejné dno a rostliny? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:45 Muž Planorbella [643] Re: vaclav
No jo vem si to tak, že máš dvě akvária, v prvním máš tu prosperující egerii bez BO, ve druhém jiné rostliny a přendáš sem kousek egerie z toho prosperujícího, v obou jsou stejné světelné podmínky. No a právě v druhém akva se ti na egerce udělá BO. To tím denním světlem nejspíše nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:30 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Planorbella
Asi je háček v tom že používáš denní světlo a schválně si občas změř třeba na mobilu jeho intenzitu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 14:01 Muž Planorbella [643]
Já mám v jednom akváriu Egerii densa.
Vždy když přendám její řízek cca. 20cm, začne se na něm tvořit biogenní odvápnění. Václav mi poradil, abych ubral světla, no jenže já jsem v tom akváriu nikdy nesvítil ani nesvítím. V čem je háček?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 13:57 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Maq napsal: Bude to asi v něčem jiném. Jirka Ščobák má tvrdou vodu jako kameň.
I ten kluk, kterého akvárium jsem linkoval :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 13:19 Maq Re: MichalV
Bude to asi v něčem jiném. Jirka Ščobák má tvrdou vodu jako kameň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 07:38 Muž MichalV [327] Re: Maq
Ja som egeriu skúšal aj zasadiť aj na hladine a po mesiacoch trápenia vykapala. Myslím si, že "tvrdá" voda (vyššie pH) nebude pre ňu to pravé orechové, aj keď sa to o nej píše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2019 00:40 Maq – Re: romant, etc.
Egerii nikdy nesázím do substrátu, vždy ji používám jako volně vzplývající.
Teď když na to romant upozornil, opravdu si vzpomínám, že v dávných dobách jsem s egerií skutečně taky někdy míval problémy. Teď už samozřejmě nezjistím, proč.
Ale zajímavé je, že problémy nikdy nemám od té doby, kdy mám všude vodu bez tvrdosti, skoro bez alkality, s nízkým organickým znečištěním, a kyselou. Tedy pravý opak toho, co se o ní většinou píše...
Mám víc takových podivných zkušeností. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 23:46 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Planorbella
Taky se přidávám, že je lepší ji nestrkat do substrátu. Nejlépe jen nechat vzplývat.

Tomuto kamarádovi egeria zachránila na úvod akvárium www.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2019 23:06 Anďaska
U mě egeria pokaždé, když jsem ji zasadila do dna čerstvé nádrže, tak uhnila. Když je nad substrátem, tak se jí daří.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 9

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14067x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9812-egeria-densa-pestovani-problem