Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozednívání a stmívání

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Žádná další stránka   1  
Rozednívání a stmívání
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 11:15 Feferonka25 – Z barvení
Dobrý den,
Je normální když rybičky na noc změní barvu ??? stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2014 20:25 Muž patamatix [408]
Máte někdo zkušenosti s tímto? www.akvarista.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2014 22:26 Muž Anubis007 [22] – stmívání - rozednívání
Máte někdo rozumné řešení na rozednívání-stmívání při použití akvarijního krytu MP s T5 89,5cm, předřadník..

děkuji
M.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2012 18:01 Muž Čapíno [32]
Tak já to (snad) trochu vyřešil tím, že se nejdřív zapne 8W T5 a za hodinu se přidá 15W T8, snad se nebudou rybky lekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2012 15:38 Muž VladimirGregr [10] - Afrika
Hodne dobre to vypada kdyz se akvarium postupne rozsvecuje a zhasina a dal netrpi ryby sokem pri nahlem rozsviceni nebo setmeni. Osobne doporucuju, mam stmivaci rampu na svem akvariu a koupil bych si ji zase.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2012 13:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny – ExoTerra Light Cycle
Zdravím, teď mají v akci ExoTerra Light Cycle (3xlevněji), má rozednívání a stmívání pro rybyčky smysl?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2011 18:52 Muž fernety [11] - CichlidyRe: wiku
Pravděpodobně ano.Já jsem po zakoupení stmívače,ještě když webové stránky fungovaly,řešil problém s rušením tohoto obvodu.Přepínal mě i když jsem třeba rozsvítil světlo v pokoji.Psali jsme si cca měsíc emailem,on psal právě z této emailové adresy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2011 12:13 wiku – stmivac.com
Výše zmíněný mailto:vladimir.kozlik@seznam.cz je výrobce stmívačů AS20, který se vyskytoval na,teď už zrušené, webové stránce www.stmivac.com ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2011 11:36 Muž fernety [11] - CichlidyRe: ampik
Zkuste napsat na email mailto:vladimir.kozlik@seznam.cz .Cca před osmi měsíci jsem řešil také problém s AS20.Poslal mě nový naprogramovaný řídící obvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2011 19:36 Muž ampik [2] - Rostliny
namate nekdo program do prociku pro AS20?
ja mam vse ale je asi trochu ocmouzenej procik pac to funguje mizerne, a spis nefunguje. takze zarivky rozsvecim skokove a stmivac ceka na opravu. stranky vyrobce neexistuji
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 23:37 Muž kortezhugo [983] – Re: bizzon
bizzon - nemas HEX??? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 21:00 Muž VLK [0] – Re: bizzon
U vyrobeku AS20 svítí LED celou noc, já bych potreboval, aby to zhaslo po nejaké době.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 20:37 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: VLK
já mám tohle:

www.exo-eko.cz/…
ty zářivky tam mám T8 840 a jednu specialku 86x přesně nevím, musel bych se podívat....
výhoda je, že nemusíš mít žárovky, ale řídí se přímo zářivky.

osvětlení diodama se dá nastavovat zvlašť, třeba spínacíma hodinama....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 20:30 bizzon – Re: pepca
Používám tento stmívač a jsem spokojený. www.stmivac.com/…
Rozednívám a stmívám po 15 min.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 19:42 Muž VLK [0]
Dobrý den,
prosím o radu hledám stmívač co dokáže:
Večer:
Pří zapnutých zařivkách rozsvítit žárovku, poté zhasnout zářivky a začít stmívat žárovku, při stmívání žárovky nebo po zhasnutí zapnout LED osvětlení, které nebude svítit celou noc, ale třeba po dvou hodinách se vypne.
Ráno:
Například dvě hodiny před rozednívaním žárovky, zapne LED osvětlení, poté začne rozdnívat žárovku, dále rozsvítí zářivky a zhasne žárovku.

Znáte takový výrobek, případně schéma ze kterého by se toto dalo vyrobit?
Nechci používat více spínacích hodin, prostě aby to mělo nejaký svůj časovač.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 20:57 Muž ampik [2] - Rostliny
a mas video, nebo neco jak to vypada, kdyz zhasnou zarivky a sviti zarovky? a jake zarovky si pouzil? (60W, 40W nebo halogen)
diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 20:54 fanda1 – Re: ampik
Stmívač AS 20 používám ve 240 cca 1 rok a jsem s ním nadmíru spokojen. Mohu jen doporučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:16 Muž ampik [2] - Rostliny
pouzivate stmivac as20? jste s nim spokojeni? jak vypada prechod zarovky > zarivky a naopak?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.05.2009 21:15 marsz
Rozednívání a stmívání mi perfektně funguje u akvárka na okně. Když přijde mrak, tak se setmí. Když přijde bouřka, dělá to i blesky. Některé věci nekoupíte. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 17:14 Muž kristian [80] – Re: foftM
Nic proti gustu, ale kdyby si pan alespon kdyz vyrabi tak sofistikovane a slozite (drahe) zarizeni alespon na tom svem webu korektne nastavil sadu kodovani.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 11:42 Muž hf [54] – Re: pepca
Kromě toho, že jak už psal(a?) Filipsi je stmívání / rozednívání jak rybám tak rostlinám putna, lze toto rešit naprosto triviálně.

Mám 4x30W ve dvou rampách a teď i noční led osvětlení. K tomu 3 spínací hodiny za 120kc / kus. V 6 se rozsvítí noční osvětlení, v 9 zhasne a rozsvítí se první rampa a v 10 se k tomu přidá druhá rampa. A večer naopak, v 20:00 zhasne první, v 21:00 druhá a zároveň se rozsvítí noční ledky... Ty zhasnou 10min po půlnoci. (chodím si tak lehnout, takže abych mohl ještě chvíli koukat do akva...). :P

No a regulace intenzity osvětlení v závislosti na zarostlosti akvárka? Pootočit zářivkou v patici... Neznáte? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2009 08:08 foftM – šikovné udělátko
já jsem narazil na udělátko, které prakticky generuje signály 1-10V pro stmívatelné předřadníky a připojuje je k napájecímu napětí. více na aquasun.cz

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2009 07:10 Muž filipsi [1295] – Re: pepca
Ano, to je dnes asi nejlevnejsi a nejjednodussi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 23:37 pepca – rozednivani stmivani
dekuji za vase reakce....sice v tom mam mensi zmatek...

takze jak jsem z toho ze vseho pochopil tak nejednodusi bude koupit dva predradniky na dve trubicove zarivky a pridak osvetleni dve zarovky ktere budu regulovat pomoci udelatka ted nevim tu stranku z www.stmivac.com (myslim ze to je as20)

a melo by to fungovat asi takhle

1)rano se rozedni pomoci zarovek (pry to jde nastavit az na 20min
2)az dosahnou maximalniho vykonu tak se rozsviti zarivky a zarovky se vypnou
3)vecer se rozsvitej znova zarovky -zarivky zhasnou a zacne stmivani
4)dojede stmivani a rozsviti se modre led .....

podle toho co jsem pochopil tak takhle by to melo fakat nebo ne???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 21:00 Petr – Re: filipsi
S tou dírou na trhu nevím ... kdyby o to byl zájem, určitě by to někdo vyráběl. Ve větších sériích budou náklady řádově desetikoruny a to ještě hodně přeháním.

A jak píšeš o té hračce, tak si to nemyslím. Dělat kytkám rozednívání a stmívání možná ano, ale já se o to zajímal kvůli regulaci osvětlení při různě zarostlém akva. Po vystříhání a bez kytek na hladině stačí méně světla. No a při plně zarostlém akva bych to pustil více. Řešení proměnlivým počtem se mi moc nelíbilo. A když jdou T5 regulovat, tak proč toho nevyužít. Měl jsem už zpracovaný návrh na přestavbu mého stávajícího osvětlení, kde bych vyměnil 2*28 za 2*35. Výhoda je větší světelný tok a hlavně světlo od kraje ke kraji (trubice jsou o 15cm delší). A měl bych cca 70 wattů na litr s možností regulace. Jenže náklady a práce byly takové, že jsem se rozhodl ponechat stávající a se světlem si vyhrát až při stavbě nového akva. Během pár let plánuji akva alespoň 3-4 metry dlouhé. Na to počítám 2 1200mm 54w vedle sebe a tři za sebou, takže 6. A tam už bych si se světlem chtěl trochu pohrát a to včetně samostatné regulace nad jednotlivými úseky akva. Takže regulaci budu chtít určitě :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 11:57 Muž filipsi [1295] – Re: Petr
Tojo, ja myslel najit nekoho, kdo to bude delat okolo toho 1-1.5k, samozrejme ne "par stovek". Tohle proste na akva trhu vyrazne chybi, alespon dle diskuzi. A doda hotove, hezke, funkcni, ne "splet dratu". Jinak je sice hezke, ze to predradniky umi, funkce a rizeni je popsane, zarivky to umi .... kdyz neni cim stmivat, v rozumne cene.

(ale stejne mam pocit, ze to je vsemu v tom akvarku jedno, jak se rozedni a setmi, klidne najednou. Je to proste hracka pro akvaristu, a hracky ja rad.)


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 11:34 Petr – Re: filipsi
Ano, to by odpovídalo. Pár stovek bylo myšleno za práci. K tomu pár stovek za materiál :-)


Jinak ten uvedený stmívač byl spíše příklad. Taky bych to za to nedal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 11:28 Muž filipsi [1295] – Re: Petr
Bohuzel, tento Gieseman je urcen pro stmivatelna Gieseman svetla, a nikde neni specifikace, co a jak vlastne ridi. Trochu bych se obaval, zda a s jakymi klasickymi stmivatelnymi predradniky bude spolupracovat (1-10V? ...). Navic cena absolutne neodpovida tomu, co zarizeni nabizi (a to mam hranici "predrazeni" posunutou hodne vysoko).
Proste takove rozumne zarizeni na trhu bohuzel neni, a na to, shanet nekoho, kdo mi ho v odpovidajici cene udela, kvalitne, nemam chut. Pokud se ti chce, najdi a dej kontakt na nekoho, kdo za "par stovek" udela rizeni rozednivani a stmivani, nastavitelna doba, nastavitelny cas sviceni, integrovane hodiny, rizeni 10V, alespon ctyri nezavisle kanaly. Realna cena takoveho "udelatka" je podle me okolo 1k.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 10:16 Petr – Re: filipsi
Jinak udělátko Giesemann Multi-Timer II umí ovládat několik světel, umí simulovat svítání/západ slunce podle zadaných podmínek, umí simulovat noční osvětlení podle fáze měsíce (úplněk svící více, než nov), umí dokonce přes den simulovat oblačnost. Co by mohl kdo chtít více?

:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2009 10:08 Petr – Re: filipsi
Jasně, udělátko to chce, ale myslím, že udělat něco, co ti bude po dobu 10 minut zvyšovat a pak zase snižovat napětí, dnes udělá každý zručnější kutil. Tedy samozřejmě ten, který tomu rozumí. Ale to by snad neměl být problém ho najít. I kdyby to měla být placená práce, za více, než pár stovek to nebude. Na netu se nabízejí práce všeho druhu.
Jinak tamto udělátko - přemýšlel jsem o tom také, respektive chtěl jsem udělat dávkování co2 podle pH. Nic těžkého. Otevřít zavřít ventilek. Ale tamten maník neřekl v rozpočtu jednu velmi důležitou věc - (opět se omlouvám, pokud mám mylné informace) pH sonda není jednorázová záležitost a její životnost je cca 6-18 měsíců. Takže je nutné kupovat každý rok novou. A to nemluvím o potřebě pravidelné kalibrace. Otázka zní, zda je opravdu potřeba udržovat stálé hodnoty. V přírodě se přeci teplota vody mění každou chvíli (a to nemluvím o tom, že horních 10-15 cm má jinou teplotu než voda v 50cm), když zaprší, mění se i obsah prvků ve vodě, Ph ... Nějak jsme dospěl k závěru, že pokud udržujeme akvárko v čistotě a pořádku, jsou ostatní věci podružné :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 09:18 Muž arnošt [37] - Rostliny
ahoj - já používám ExoTerra Light Cycle stmívač 2 x 20W T8 - mám k tomu připojené 1x glo zářivku pro vitalitu rostlin a 1x glo na podporu barviček rybiček - je pravda, že mě to takhle komplet vyšlo na 1900,-, ale nemůžu si to vynachválit - vybrat si můžeš jestli chceš svítit 8/10/12 hodin - stmívá to cca 20minut - ale POZOR je potřeba kupovat jen zářivky, které podporují stmívání - když koupíš obyč, tak jakmile klesne šťáva pod určitou mez, tak přestane svítit okamžitě a stmívač postrádá významu X-) můžu poslat i odkaz na stránky, kde jsem to kupoval - kupuju tam vše a jsou opravdu spolehlivý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 09:15 Muž filipsi [1295] – Re: Petr
Stmivatelny predradnik k T5 neni problem, problem je to rizeni. Pro cloveka nezbehleho v elektronice. Nenasel jsem na trhu nic takoveho, co by umoznovalo nastavit dobu nabehu/dobehu + dobu sviceni. Krome Technikova reseni, ktere pak ale sklouzlo k asi prilis komplikovanemu komplexnimu pristroji za dost penez (vlastne malo, kdyz clovek vezme co to umi a jak to vypada, ale asi to upadlo na nezajmu - nevim, musim se zeptat, nebo mi nekdo poslete vzkaz, kdyz vite)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 09:12 Muž ghostik [81] – Re: Petr
Ja netvrdil ze zarivka nelze regulovat jen jsem upozornil na odkaz :
www.stmivac.com/…
ze to neni regulace zarivky ale zarovky jelikoz Pepca napsal budu pouzivat trubicove zarivky !!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 08:48 Petr – Re: ghostik
Opravte mne jestli se pletu, ale moderní T5 trubice jdou regulovat úplně v pohodě. I se k nim dělá různá elektronika - jeden předřadník jede vždy naplno, druhý předřadník jde regulovat, ale nemá paměť, takže startuje naplno, a jiný předřadník zase má i paměť, takže jak se jedno nastaví, tak svítí pořád. A jsou k tomu i různé stmívače a podobně. Doporučuji literaturu například na www.osram.cz/… Tam jsou naprosto přesně rozepsané předřadníky, funkce i ovládání. Zvláště pak doporučuji pročíst www.osram.cz/… Myslím, že se tam o světlech a stmívání říká téměř vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 08:43 Muž Eff [417] - Rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 08:24 R Muž Silent [5949] – Re: ghostik
Máš pravdu u odkazu jsem se ukliknul, ale on si to tam pepca najde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 08:06 Muž ghostik [81] – Re: pepca
Pokud pouzijes AS10 tak co jsem to jen tak rychle proletl tak dle meho nazoru to bude fungovat jen pro zarovku na pro zarivky.
Pokud by jsi to neskombinoval treba jako je moznost u AS20 kde stmiva zarovku a k tomu rozsveci zarivku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 07:36 R Muž Silent [5949]
Zkus nahlédnout sem. www.stmivac.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2009 00:53 pepca – rozednivani stmivani
dobry den ,

techto temat je tu docela dost ale procetl jsem hodne clanku a stale jsem nenasel odpoved....

mam akvarium o rozmerech 120x50x60 (bude to malawicko) a potrebuju poradit co mam koupit za osvetleni aby to fungovalo jako rozednivani a stmivani -predstavoval bych si to asi takhle celkove rozednivani a stmivani by melo trvat cca 20min pokud to pujde ..

nemam nic a vse budu kupovat nove a nevim presne co... budu pouzivat trubicove zarivky

dekuji a omlouvam se :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2007 06:42 Muž Norton [109] Re: mahdy
Popis funkce je uveden na Vámi zmiňovaných stránkách (proč to psát, když to již jednou napsáno je...?) www.elkovo-cepelik.cz/…
Využití v akvaristice je! Plynuly náběh intenzity osvětlení nádrže je podle mne takřka ideální. K stmívanému EP (dále jen SEP) stačí připojit řídící jednotku, která podle typu EP zajistí při zapnutí osvětlení postupný nárůst intenzity osvětlení takřka od 0 do 100% (při vypnutí obráceně). Poměrně jednoduše se dá řešit regulace analogového SEP řízeným zdrojem SS napětí s postupným nárůstem od O do 10V ( a samozřejmě poklesem při vypnutí) za čas řekněmež 15-20 minut (což cca odpovídá tropickému soumraku :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2007 22:20 mahdy – Stmívatelné el. předřadníky
našel sem náhodou tohle www.elkovo-cepelik.cz/…
nevíte někdo jak to funguje? Myslíte si, že se to dá nějak využít na osvětlení akva?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [9]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 19349x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9664-rozednivani-a-stmivani?od=401