Krevetky - parametry vody
Je potreba upresnit o jakou tvrdost jde, jak pise moucha, ale pokud to neni nejak extremni tak by měká voda neměla být žádný problem. Jsou i druhy kere vyzaduji tvrdou vodu(sulawesi), ale vzhledem k tomu ze zacinas, tak si pravdepdobne koupis nejaky nenarocny druh(neocaridina palmata, neocaridina heteropoda-red cherry)a ty jsou celkem prispusobive. Dulezitejsi je dobra filtrace a spravna aklimatizace.
Sepiovou kost bych do akva rozhodne nedaval(nevim jestli jsou schopne brat si vapnik primo z vody, ale dost o tom pochybuju) lepsi je prikrmovat spenatem a koprivami, ktere obsahuji hodne vapniku.
Navic jejich krunyre jsou z vapniku jen castecne, vetsina je chitin.
Pockat... dH co je to za tvrdost? ja znam dKH jako uhlicitanovou a dGH jako celkovou...
vice o chemismu a taky o krevetkach...
maniakva.sweb.cz/… 0 16.03.2010 12:43 Pipet – Krevetky a měkká voda
Hezký den, plánuju založení krevetkária a chci se přeptat, jestli krevetky nebudou mít nějakou potíž s měkkou vodou. Podle údajů na netu nám tu teče voda 4°dH (0,72mmol/l). Myslím, že jsem někde četla, že krevetky potřebujou tvrdší vodu kvůli tvorbě krunýře po svlékání. - A jak případně zvýšit tvrdost vody? I když asi bude stačit jim nějak přidávat ten vápník - narazila jsem na sépiovou kost třeba. To jim tam mám normálně celou hodit? Nebo nějak nastrouhat nebo já nevím
Omlouvám se za případný trochu hloupý dotaz a dík předem za postřehy.
Starší reakce
tech krystalek se koupil par nekdy na podzim, to sem este vodu netestoval
ted sem jedno akva znovuzalozil, este v nem nejsou kytky ani zadny zivocichove
a delam v nem pokusy s raselinou, kterou sem dal do filtru, po nekolika dnech se lehce snizilo kh, ale gh a ph sou uplne stejny jak z vodovodu.
Krystalky do tak tvrdé vody? Doporučuje se voda měká a spíš kyselejší.
To chápu, že se jim nedaří, i když nekterým chvatelům to jde dobře (třeba tý chovatelce z Berlína o který tu je řeč).
Takže problém u tebe může být asi někde jinde.
Teď mám na mysli spíš Cherryny, těm by tvrdší voda vadit nemusela.
A nebo zkusit krevetky ze Sulawesi.
Prave ze se u me krevetam moc nedari, v prubehu posledniho roku sem mel cherryny, palmaty, crystalky aprirodni neocaridiny, cherynám a prírodním se zpočátku darilo, ale ted uz mi zbylo jen par tech prirodnich.
Ve 3 akvariich teplota 20-25°C NO2 NH4 NO3 zadne, tak uz nevim cim jinym by to mohlo byt nez tvrdou vodou a vysokým pH.
No SI jednotka je mol, litr atd. To ostatní je pozůstatek dob minulých a proto hodně testů a literatury uvádí jenom staré jednotky. mmol/l na německý stupeň by mělo být 5,61 německého stupně. Takže já mám krevetky ve vodě tvrdé 3,2 mmol/l, tj. 18°N, moje krevetky co přišly z venku měly dokonce něco přes 21°N. Pokud je tvé GH v mg CaO, pak by to mělo být 4,2 mmol a tudíž 24°N pokud se mýlím, opravte mne. Je s překvápkem že krevety mají rády celkem tvrdou vodu což ?
Nevim, jak se to prevadi, ale ja mam KH 130mg/l a GH 240mg/l. Podle tech testu je to o 100% vice nez ma byt a pH 8,5-9. e asi taky docela extrtem.
To samé řeším vedle na foru, tvrdá voda 3,8 mmol atd a super krevetky...
o cherry se dokonce tvrdí, že se v měkké vodě rozmnožují pomaleji. já je odchovávám pravidelně. ještě mám japoniky a obě bez problémů. máme studniční vodu, takže extra tvrdou
No já mám v týhle tvrdosti palmaty a cherry palmaty prospívaj množej se a cheryny o něco pomalejc ale taky žijou a množej se
Je nějaký druh krevet kromě těch ze sulawesi vhodný
do velmi tvrdé vody a pH kolem 8,5 ?
Ještě drobnost, dihydrát sádry má rozpustnost pokud se nemýlím 0,204 wt% tj. bylo by to 1350 mg síranů na litr, já změřil 170 mg síranů. Takový želvík musí mít menší obsah sádry nebo je stabilizovaný málo rozpustným vápencem. Každopádně stejně děkuji za tip
Chem napsal: .. když se ve vodě vyskytují chloridy a sírany ...
Ony se tam vyskytuji vzdy, a tady ne v mire nejak zvlast neobvykle. Takze ja nezavrhuju ani variantu, ze nepridavala nic. Ja pridavam pro cherry obcas kridu do me extremne mekke vody.
Osobně se v testech neorientuji a nic neměřím. Nicméně rakům i krevetám přidávám sem tam do akvária jistou "sádru se solí", což by odpovídalo výskytu síranů i chloridů ve vodě co Ti došla s krevetkama. Používám želvík - takový zajímavý název právě pro sádru se solí a ještě čímsi dalším.. http://www.akvarko-shop.cz/zbozi/4705/Zelvik-kondicioner-pro-zelvy.htm Když se na to krevetky či raci hrnou, dodávám jej častěji, když se ho netknou, nepřidávám.. Když mi před necelými dvěma měsíci došly N.h. var. yellow z Klagenfurtu, taky jsem jim ho do akvária přidal a docela to obíraly. Na otázku jestli chovatelka přisolovala či přidávala síran, když se ve vodě vyskytují chloridy a sírany bych se možná přiklonil k tomu, že přidává do vody nějaký ekvivalent želvíku.
Hmmm... zkouším vytáhnout nějaké moudra na světlo boží, abychom vlastně věděli jak je to s těma krevčama. Určitě se zeptám, ale je tam trošku jazyková bariéra, ona na mně německy a já anglicky...
Už si dovedu představit jak jí vnucuji jestli přidává sádru do vody
To je otazka vcelku tezka, az bych rekl neresitelna, kdyz nevime, odkud a jakou mela tu vodu predtim, nez s ni neco (a kdovi jestli) zacala delat. Neni nejlepsi se zeptat ji
?
Ahojte položím hádanku:
dostal jsem Neocaridina Heteropoda Yell ve vodě o složení 3,7 mmol total tvrdost, 1,9 přechodná, 170 mg síranů, 60 mg chloridů, pH 7,3 nachlup.
Myslíte že chovatelka:
a) přidávala síran vápenatý do vody ?
b) přisolovala ?
Starší reakce
Já jsem měla drcený vápenec doma. Našla jsem ale i toto:
www.svicky.net/…
Stejně tak poslouží škeble, drcený korál, popř. sépiová kost. Krevetkám se dá podávat i calciová tabletka.
Děkuji všem za rady. Od hnojení raději ustoupím. A kde seženu ten drcený vápenec?
Souhlas, není krevetka jako krevetka....red cherry je "velmi" odolná..vlastní zkušenost: Před časem jsem zakládala krevetník..do nového krevetníku jsem dávala část odkalené vody z krevetníku, který zde mám prezentovaný. Po 4 měsících jsem v nově založeném akvárečku objevila malé krevetky..zřejmě jsem je při odkalování a následném zakládání přidala do akvárka. Přežili celý záběh bez problémů. Crystal red jsou dle mého soudu daleko více citlivé, do akvárka jsem je přidávala po dlouhé době od záběhu a stejně to nebylo ono, třetina byla pryč (při dodržení aklimatizace po kapkách), ten zbytek se aklimatizoval dobře. Samice začaly nosit, ale malé krevetky byly viditelné prvních pár dnů, pak se vždy ztratily. Po přidání drceného vápence, zvýšení tvrdosti, se jim daří skvěle a po krevetníku pobíhají malé crystalky. Z toho usuzuji, že tvrdost je pro ně důležitá. Ovšem pochybuji, že by přežily záběh akvária jako cherryny.
Takže podle mého je lepší se "otravám" vyvarovat a sledovat co se v akvárku děje.
Jinak si myslím, že je to individuální. Konec konců, některým lidem, kteří přidají rybky hned při založení, vše přežije v pohodě, u někoho je to problém spojený s otravou ryb.
Ja podle meho "chovu" (ktery se pravda moc nerozrusta, ale duvod se mi zda jinde) soudim, ze se to s citlivosti na N (a asi i ostatnich "jedu") u krevetek prehani.
Jsou to tvoreckove citlivi, zvlast mene bezne druhy, ale neuspechy v chovu bych videl jinde nez u otrav (potrava, tvrdost a slozeni vody, teplota).
Neni kreve jako kreve, ale trochu s tim koresponduje i tenhle pokus:
www.cababstractsplus.org/…
ktery uvadi jako bezpecnou koncentraci k chovu 0.45 mg/l! dusitanu, tedy hodnotu tezce zvladnutelnou pro vetsinu ryb.
Zvladali dobre i me hnojeni amonnou vodou (pravda, ve velice bezpecnych koncentracich).
Zpet k puvodnimu dotazu - ja po case vidim jako dulezite, nez clovek zacne cokoli testovat, aby nejdriv vedel proc to dela, a co udela, kdyz se mu vysledky testu nebudou libit, a jake maji byt, aby se mu libily. Na Raviolciny stranky uz link padl, tak doporucim z nich chemii pro akvaristy. Tim zacit, rozmyslet, pocist jeste neco, a za chvili bude Larisa vedet, co a proc testovat. Jestli ne, testovat je stejne zbytecne, vystaci si s pravidelnejsimi vymenami vody.
Dama hnojím v krevetníku PMDD Plantex CSM. Ovšem velmi střídmě, krevetkám to nedělá problém. Myslím, že Cu je toxické krevetám v takovém množství, v kterém to rybkám nedělá problém.
Tahle debata je trosku zbytecna. Jen by mne zajimalo jake hodnoty se skryvaji pod pojmem stopove mnozstvi. Navic, dle meho laickeho nazoru, pokud chovatel nedela blbosti a dodrzuje par pravidel, nestane se zadny prus** , tak by vodu ani testovat nemusel.
Treba ve vivariu hnojej pomoci CMS (obsahuje i Cu) i akvarko s krevetkama.
Bohuzel nikde jsem zadny hodnoty nenasel.... Asi nikdo nemel to srdce trapit krevetky pri testech.
1/2 roku zaběhlé akvárko? NO2 by mělo být neměřitelné po 4 týdnech.
www.akvarijni.cz/…
Vytrhl si to z kontextu.
U krevet přenáší kyslík hemocyanin. Dusitany blokují přepravu kyslíku hemoglobinem, takže ryby se dusí navzdory dobrému vzduchování. Hemocyanin dusitany neváže, proto je nebezpečí udušení u krevet malé
Sladkovodní krevety; Cris Lukhaup, Reinhard Pekny; vydavatelství Vašut..str. 28-29
Na víc, to, že "podle knihy" jsou krevetky méně choulostivé..nic neznamená.
To, že při vyšší koncentraci dusitanů, může krevetka dýchat, ještě neznamená, že se nemůže otrávit. A proto znovu opakuji .Dusitany , amoniak, težké kovy a další jedy jsou pro krevetky smrtelně nebezpečné už ve stopových množstvích... důsledek je náhlý nevysvětlitelný hromadný úhyn..Proč?:
- otrava amoniakem NH3, dusitany NO2
- otrava kovy (měď, zinek, olovo)
- předávkování CO2
- otrava zkaženou potravou
- otrava insekticidy, rozpouštědly, nikotinem apod.
O jaké hnojivo jde? (Nějak se nemohu dopátrat...
)
Na vysoký obsah dusitanů ve vodě reagují velmi citlivě ryby, krevety jsou v tomto směru zřetelně méně choulostivé. Příčinou jsou odlišná krevní barviva. Z knihy Sladkovodní krevety; Cris Lukhaup, Reinhard Pekny;
Navíc jste evidentně přehlédli doporučení aspoň pul roku zaběhlé akvárko, v tom by NO2 mělo být neměritelné. Po nahlédnutí do prezentace je evidentní, že úmrtí krevetek způsobylo hnojivo, předpokládám, obsahovalo měď.
I když klučina má Red cherry, neznamená to, že by nemusel testovat nic. jsou sice nenáročné, ale i přesto by měli mít důstojné a jim vyhovující prostředí. Alespoň to minimum co potřebují. Bez NO2, v nepříliž velké míře NO3 a tak dál.
Dusitany,amoniak, težké kovy a další jedy jsou pro krevetky smrtelně nebezpečné už ve stopových množstvích... maniakva.sweb.cz/…
Z toho plyne, že NO2 není vůbec zbytečné. V dobře zaběhlém akváriu se dusitany pomocí nitrifikačních bakterií přeměňují na dusičnany....nízkou hladinu dusičnanů (nízkou) krevetky tolerují.
Protoze bezobratli nemaji v krvi hemoglobin na, ktery by se jim NO2 vazalo.
To Mouchaa: To by me zajimalo proc je NO2 zbytecne?
To Larisa:Pokud si chceš poridit red cherry, nepotrebujes testovat nic.
Pokud chce mnozit red crystal a pod. Chtelo by to GH a KH, pH, NH3 a NO3.
Jak se tak divam na tve akva, tak si nemuzu odpustit par poznamek:
1. Mít red cherry a prorodni je blbost bo se krizi a cervena barva se vytrati.
2. Ty krevery ti pochcipaly kvuli tomu hnojivu.
Takze si o tom neco nastuduj a tejrve pak si krevety porid, usetris si kupování nových.
No NO2 je pro bezobratle zbytecny, ale za to Cu je pro ne toxicke (je dobre taky sledovat Amoniak, NO3, tvrdosti -GH+KH , pH, fosfor atd.).
Jinak dost zalezi na tom jake krevetky mash, obecne se doporucuje aspon 1/2roku zabehle akvarko!
maniakva.sweb.cz/… Stejné jako pro ryby. No a to stačí trochu pohledat tady ve fóru.
Ahoj, jaké jaké hodnoty je třeba testovat aby vyhovovali krevetkam? Jaké se dělají testy a jakým způsobem? Děkuji všem
Starší reakce
Tak by si mal začať konečne pravidelne odkalovať. Bežným nenáročným krevetkám(neocaridiny) až tak veľmi nezáleží na extra kvalite vody,ale určite by neboli nadšené žiť v bordeli na dne. Krevetky všeobecne sú náchylné na zmenu chemizmu vo vode,tak by bolo dobré im pripraviť takú nádrž(a vodu v nej) ktorá im bude vyhovovať. Nie ich dať do špinavého a potom zrazu začať meniť parametre vody-náhlou výmenou vody. Pekne akvárko odkal a odkaluj ho pravidelne!
0 02.01.2009 20:27 Napster10 – Krevetky, parametry vody.
Zdarec lidi,
Mam 30 litrove akva a v nem par rybicek, co mi zbyly. Mam tam 5 neonek, 3 tetry a ted poter paviho ocka. Nikdy jsem parametry vody nemeril, a tak nevim, jestli to je v poradku, kdyz neodkaluji. Jedna se mi hlavne o dusicnany. Zajima me to proto, ze budu mit krevetky a tak nevim, kdyz neodkaluji, jestli je to chyba. Kdyz menim vodu, tak se mi vzdycky rozvyri, to co lezi na dne. Diky za odpovedi.
Přidat reakci
1 ...... ...... [4]
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 5593x