Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Elektrická vodivost

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 5 Žádná další stránka   1  
Elektrická vodivost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 09:52 - Re: DaveLister
No nemôžeme teda vylúčiť to zvyšovanie vodivosti výluhom úplne.Aj keď minimálne.No mal som i nádrž kde zrejme zloženie dna,náhádzaný materiál menil vodivosť dosť výrazne.
(takú tú ,, rekordnú,, vodivosť som v konkrétnej nádrži mal až 1400us/cm pri relatívne nízkej celkovej tvrdosti a pH)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.03.2016 09:38 Muž DaveLister [478] Re: prasan
NaCl neovlivňuje pH ale silně ovlivňuje vodivost. Ve vodě se disociuje (rozloží) na Na+ (sodný kation) a Cl- (chloridový anion). Obě částice jsou nabité a tedy vedou elektrický proud, tzn. zvyšuje se vodivost. Aby látka ovlivňovala pH, musí (zjednodušeně, jsou i složitější situace) uvolnit H+ (vodíkový kation) nebo naopak OH- (hydroxidový anion), nebo donutit vodu, aby se na ně rozložila (hydrolýza). Soli silných kyselin a zásad (mezi které patří i NaCl) vodu nehydrolyzují.

Kyseliny, včetně těch huminových, se alespoň částečně disociují a uvolňují H+ (což je to, co snižuje pH, pH je vlastně míra H+ v roztoku, čim nižší pH, tím více H+). Každá kyselina uvoňující H+ tedy musí zvyšovat vodivost roztoku. Huminové kyseliny ale mají velké molekuly a jsou jen relativně slabé, jejich vliv na vodivost je proto mnohem slabší než u silné kyseliny s malou molekulou (např. HCl).

Navíc tím, že huminové kyseliny mohou z vody vychytávat jiné ionty a tvořit s nimi komplexy, tak se vliv na vodivost ještě snižuje - uvolní H+, chytí si něco jiného, nula od nuly pojde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 08:47 - Re: NHKG
Huminové kyseliny sa po chemickej stránke chovajú ako relatívne silná kyselina,schopná roskladať minerálne soli,invertovať sacharozu a vyvíjať H2 za prítomnosti kovov.
V čistom roztoku NaCl sa pri zvyšujucom zasolení znižuje pH a zvyšuje vodivosť.Ak sa nepletiem.No kľudne ma opravte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2016 07:41 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: prasan
No nevím, u mě výluh absolutně vodivost neovlivní. Však černé vody v Amazonii, které se přidáním výluhu simulují, mají vodivost jednu z nejmenších ze všech řek v přírodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 07:29 - Re: shed44
Vysokú vodivosť môžeš mať napríklad i pridaním výluhu resp.ak sa niečo v tom akvárku luhuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 23:26 Muž jiri609 [91] Re: DaveLister
souhlas...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2016 23:23 Muž DaveLister [478] Re: jiri609
Plyny, které s vodou nereagují (N2, O2...), vodivost neovlivňují, protože nejsou nabité. CO2 ano, protože reaguje s vodou, vzniká kyselina uhličitá, která se částečně disociuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2016 23:20 Muž jiri609 [91] Re: shed44
¨vodivost vody tak trochu souvisí s nečištěním vody, je závislá na rozpuštěných solích a plynech ve vodě, takže si myslím bude běžně kolísat i mezi jednotlivými výměnami vody....
výrazně bude třeba ovlivňovat vodivost vody dávkování CO2....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2016 22:42 Muž DaveLister [478] Re: shed44
A nemáš třeba vápenaté dno? Nějaké kameny? Případně může vodivost stoupnout i zvýšením obsahu dusíkatých látek ve vodě atd. Vodivost je hrozně obecný pojem způsobený jakoukoliv elektricky nabitou látkou ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2016 22:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: shed44
Vodivost vody v akváriu by se měla měnit jen výměnou vody. Měř si i vodivost vodovodní vody v době výměny vody a změř si vodivost po výměně a pak těsně před tou další. Pokud vodivost mezi výměnami znatelně stoupne, je něco špatně. Pokud jen kolísá podle vodovodní vody, nic moc s tím neuděláš. Jedině koupit RO a míchat si vodu na požadovanou vodivost.
Mi vodovodní voda kolísá mezi 200 a 500µS/cm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 22:15 shed44 – vodivost
ahoj, chtel bych se zeptat jestli je normali ze dvema vymeny vody vzroste hodne vodivost.
Napr. po vymene je vodivost 200µS/cm za tyden to vytoste treba na 470 µS/cm
vodivost se mi nedari udrzeet stabilni.
Diky

Roman

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.02.2016 11:14 zuzakva Re: hedva
Vodivost a tvrdost je úplně něco jiného, tvrdost je obsah vápenatých a hořečnatých solí, vodivost je obsah všech solí a dalších elektricky nabitých látek ve vodě. Jinými slovy, když rozpustíte v destilované vodě chlorid vápenatý, dostanete nějakou tvrdost a zároveň nějakou vodivost, která by šla skutečně snadno spočítat. Pokud v destilované vodě rozpustíte sůl kuchyňskou (chlorid sodný), dostanete vodivost, ale tvrdost bude stále nula.

V reálné vodě jsou rozpuštěné různé věci, nelze tedy spočítat nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.02.2016 10:49 Muž jamro27 [40] - krevetkyRe: hedva
GH sa neda previest na vodivost, vodivost robi aj sol ktora nezdviha gh. Vid moje akva GH - 4 a vodivost 238uS. Mozno len teoreticky pri urcitych podmienkach ale nie v praxi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 09:57 Muž hedva [0]
velice orientačně tvrdost[°dH] = naměřená_vodivost[mS/m] / 3,2 nebo naměřená_vodivost[µS/cm] / 32

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.12.2012 18:59 Muž ivo1339 [161] - Amerika
0,89 ms/cm je 890 mikroSiemens na centimetr, v těchto jednotkách se běžně vodivost vody udává.
S vodou z Amazonie je trochu problém, obrovská rozloha, období dešťů a různá průtočná množství vody v jednotlivých obdobích roku dávají tušit, že vodivost vody kolísá. Od nějakých průměrných 60 mikroSiemens na cm (černé vody s minimem rozpuštěných solí, rostlinné výluhy moc vliv na vodivost nemají) po oněch průměrných 300 mikrosiemens na cm (bílé vody).
A ještě jeden velice hrubý převod: celková tvrdost 1°N (odpovídající celková alkalita) odpovídá vodivosti asi 32 mikroSiemens na centimetr. Vodovodní voda s dGH 6°N má vodivost asi 190 mikroSiemens na centimetr.
Akarám a kančíkům tvrdší voda, no nestěžují si.
Uary jsou háklivější, pro chov bych nad 300 uS/cm asi nešel. A konduktometr, jak se správně EC metr jmenuje, bych určitě využil při přípravě ryb ke tření a k následnému odchovu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2012 06:54 Muž LiborSprysl [9015] Re: janturek
Neumím převody, ale ideál by mohl být někde kolem třech set mikro, pH spíš kolem neutrálu. Ovšem to spíš pro odchov a odchyty. Protože je hodně druhů odchovávaných již dlouho u nás, tak jsou to ryby poměrně dost tolerantní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2012 20:55 janturek – Konduktivita - vodivost pro ryby z amazonie
Dobrý den,
prosím o radu jaká by měla být ideální vodivost pro ryby Jižní Ameriky - Amazonie. Mám na mysli ryby, které potřebují měkčí vodu (například - Uaru amphiacanthoides - Cichlida klínoskvrnná nebo většina akar nebo třeba kančík červenooký atd.).
- koupil jsem si tento EC metr - www.hypermotoshop.cz/… - proto výše uvedená otázka
- ukazuje mi hodnotu 0,89 ms/cm
Předem moc děkuji za radu, Jan Turek

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   02.01.2012 21:41 Martin71 Re: Filip980
1°dGH - (celková tvrdost) akvaristé si převádí odpovídá cca. na 32 mikrosiemens je to velice nepřesný rozhoduje i teplota vody, používá se pouze v pokecu akvaristů. Pokud vás zajímá přepočet 1°dH = 10mg oxidu vápenatého (CaO) na litr vody. 1mmol/l = 56,08 mg CaO/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2012 20:54 Muž navik [908] - SumciRe: matlala
vodivost ovlivňují nejen soli, (natož jen soli tvořící tvrdost), takže bude lépe zůstat u konstatování, že nelze vodivost převádět na dGH (ani orientačně s odvoláním na "rozumnou rovnováhu") jinak získáváte "hausnumera" (např. moje kohoutková vody je snad v "rozumné rovnováze" a přesto odchylka od skutečné hodnoty takto odvozená z vodivosti překračuje 50%... hmm, což už je i mimo formulaci "velmi nepřesné") i když jsem se s podobným "převodním" číslem už setkal také...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 18:52 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Filip980
vodivost tvoří i jiné soli, takže se to určit nedá. Při nějaké rozumné rovnováze údajně 37uS/cm je 1°dGH. Ale je to velmi nepřesné pokud něco přidáváš do vody.
přečti si něco o vodě na maniakva.sweb.cz/…
budeš mít jasno (chemie vody)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 18:49 Muž Filip980 [398] - Rostliny – Vodivost
Ahoj, našel jsem si, že u nás v České je vodivost vody 44.3 mS/m www.orvos.cz/… . Chtěl jsem se zeptat, kolik to je stupňů dGH?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 10:21 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Zoidik
podle vodivosti zjistis obsah soli, pro nektere ryby je to dulezity parametr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2011 10:11 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Pette
Omlouvám se, že neodpovím na dotaz, ale jaký má význam v akváriu řešit vodivost vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2011 12:14 Pette – Vodivost
Dobrý den, mám problém potřeboval by jsem u terčovců snížit vodivost pomocí demikolony, myslíte si, že by jsem nemusel vypouštět akvárium, ale mohl by jsem napojit demikolonu na čerpadlo s regulací a nechat protéct vodu přes demikolonu? Měřil bych hodnoty a kdyby jsem dosáhl požadované hodnoty vše bych zas odpojil, nebo to musím provést mimo akvárium? A akvárium upustit a pak zase dolít?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 16:33 Muž navik [908] - SumciRe: VALDEZ
Vy si jednou větou odporujete následnému dotazu...
Pokud jste četl Václavův odkaz pozorně, mohl jste se určitě dočíst, že neexistuje přímá jednoduchá závislost mezi tvrdostí a vodivostí, kterou by bylo možno tabulkově odvodit. Navíc vodivost není uváděná v mmol (to jste vyčetl kde??) nýbrž mikrosiemens/cm. Převodní tabulky tvrdost-vodivost neexistují, neboť na vodivost vody mimo rozpuštěných solí způsobujících tvrdost mají vliv i jiné vstupy (disociované ionty...).
Existují pouze převodní tabulky mezi různými jednotkami tvrdosti..
Alkalita není totéž co vodivost...

Zadejte si do vyhledání ve fóru alkalitu a máte spoustu užitečných odkazů k prostudování...
edit (kromě alkality zkoušejte i KNK popř. starší výraz UT-uhličitanová tvrdost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 16:17 VALDEZ Re: Usine
Takže jestli jsem dobře rozuměl tomuto článku tak podle tvrdosti vody se nedá určit elektrická vodivost protože i měkká voda může mít velkou i malou el.vodivost.Dobrá tedy,ale může mi někdo říct kolik je to těch mikrosímensů,když voda má vodivost 0,8mmol?Jsou na to nějaké tabulky nebo něco podle čeho bych si to převedl na ty mikrosimens?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 15:48 Usine Re: VALDEZ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 15:41 VALDEZ – Elektrická vodivost
Chtěl jsem se zeptat zda se dá určit elektrická vodivost podle celkové tvrdosti vody,tzn.jestli se to dá nějak odvodit.Podle vodáren mám celkovou tvrdost vody 0,66mmol,což by mělo odpovídat celkové tvrdosti cca.3,7dgh,možná se mýlím,když tak mně opravte.Dále vodárny tvrdí že alkalita je 0,8mmol.Nevím kolik je to mikrosiemens.Tedy jestli jsem dobře pochopil že alkalita je to samé co elektrická vodivost,Tak tedy kolik je to těch siemensů.Díky za Vaše odpovědi.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [5]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9254?od=201