Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Konduktometr a pHmetr

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Konduktometr a pHmetr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2019 08:02 Muž Papik [86] Re: Papik
Hmm, tak další měření neproběhlo hned na první dobrou. Nejprve hodnota 145, potom jiná, pak 300.
Chvíli jsem měřák máchal ve vodě, vyndaval, vypnul a zapnul, teprve potom se ustálil a ukazoval +- stále stejně 325 před výměnou vody a 256 po výměně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 13:52 Muž Papik [86] Re: ZDRI
Ano, TDS se u těchto přístrojů jen přepočítává podle bulharské konstanty. Pěkně je to vysvětleno zde: www.smuda.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 12:57 Muž ZDRI [961] Re: vaclav
Jen pro jistotu (a úplné laiky)- toto platí jen pro konduktometry s manuální kalibrací. Ten levný čínský tužkáč má autokalibraci, i v závislosti na teplotě. A přitom konkrétně vodivost měří velice přesně (opakovaně kontrolováno). Ale platí jen pro stanovení vodivosti. Tu reálně měří, hodnotu TDS (celkové množství rozpuštěných látek) stanovuje přepočtem podle nějakého univerzálního koeficientu, který v praxi moc nefunguje (narazili jsme zde na to před časem v diskuzi s kolegou a já si to empiricky měřením ověřil i v praxi).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.11.2019 08:48 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Papik
Fotka k příspěvku Při kalibraci je to i o teplotě. :-)

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 08:22 Muž Kawa [135] - TetryRe: Papik
Je dobré nechat ho po měření ve sklenici s trochou destilované vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2019 07:09 Muž Papik [86] – Kalibrace
Už jsem zjistil, kde byl problém, v kalibraci. Na přístroji sice hned při prvním zapnutí svítilo CAL, což má znamenat, že je nakalibrovaný, ale co měření, to jiné výsledky.

Zkalibroval jsem ho přiloženým roztokem a následně se měření téměř nelišila. Jedno, jestli jsem měřil se zapnutým filtrem, vypnutým nebo vodu v nádobě.

uc/cm 310, PPM 155, teplota 21,3 °C (teploměr v akváriu cca 23,8).

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 14:56 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: Papik
Časem přijdeš na to, že přesné hodnoty vůbec nepotřebuješ, natožpak si ještě něco přepočítávat. Ani vodivost, ani pH. Presnost plus mínus 10% bohatě stačí.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 11:57 Muž Papik [86] Re: ZDRI
S vypnutým filtrem jsem měření nezkoušel, ale vyzkouším a napíšu.

Škoda, že neměří správně teplotu, aby měl člověk padesát různých zařízení :(

Ještě mě napadá, když teplotně kompenzuje výsledné hodnoty, tak jestli kompenzuje z naměřené teploty, tak budou i ostatní čísla nepřesná. Leda změnit nastavení koeficientu.

Ale úplně rozumím, co ovlivňuje koeficient teploty (v návodu se píše o převodním faktoru z EC na TDS) a koeficient beta kompenzace teploty, přitom oba lze přenastavit.

Pokud bych zjistil, že konduktometr měří o 3 stupně méně, musel bych změnit beta koeficient a ten lze nastavit jen od 0 do 2,4%/°C. Jednodušší by bylo rozdíl přičítat, ale to by musel konduktometr měřit teplotu pořád stejně (špatně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.11.2019 10:27 Muž ZDRI [961] Re: Papik
Ad teploměr - ano, teploměr v něm je nahouby, hlavně že má možnost přepínat °C a °F...
Kontrolováno třemi různými teploměry (lihovými, rtuťové už se myslím neprodávají).

Ad (ne)přesnost měření pod hladinou - zkoušel jsi vypnout filtr a měřit "na klidné stojaté vodě" (bez proudění vody)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 09:09 Muž Papik [86] Re: ZDRI
Slepou hladinu nemám, rozstřikovací rampa je ponořena pod úhlem a voda z ní lehce vyvěrá na hladinu v podobě malých obloučků.

Ohledně teploty tomu mám rozumět tak, že teplotní čidlo v konduktometru je na pytel, že i obyčejný rtuťový teploměr je přesnější?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 08:52 Muž ZDRI [961] Re: DavFM
Také používám levný čínský konduktometr bez kalibrace (za cca 200 Kč). Úplně stejná zkušenost - měření vodivosti velice přesné (shodné s kontrolním měřením v laboratoři). Měření teploty nepoužitelné, rozdíl několik stupňů oproti klasickému teploměru.

Mě to měří stejně na hladině, v hloubce i v odlité vodě. Dokážu si ale představit situaci (silná slepá hladina), kdy toto ovlivní měření - zalepí elektrody. A ještě jedna zkušenost. Vodovodní voda má těsně po napuštění o cca 20-30 uS/cm nižší vodivost, než stejná, celý den odstátá voda. Důvodem jsou jemné nečistoty, která nabírá cestou z vodárny v potrubí, ty se částečně rozpouštějí až po delší době a logicky zvýší celkové množství rozpuštěných látek (a vodivost).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 07:44 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: Papik
Kdysi jsem tu ADWU kalibroval originálním roztokem, teď už na to kašlu.
Teploměr mám rtuťový laboratorní s dělěním po desetině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 07:34 Muž Papik [86] Re: DavFM
Když jsme měřil v nádobě a lehce kroužil, jak píšou v návodu, tak se hodnoty moc neměnily. Překvapil mě však rozdíl měření na hladině a v nádobě. Hladina se hýbe, mohou tam plavat nějaké nerozpustné částice atd., ale i tak. Nerozumím tomu.

A co ta kalibrace. Kalibroval jsi ADWU po rozbalení nebo ho používal s kalibrací od výrobce?

Jaký kalibrovaný teploměr používáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.11.2019 07:06 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: Papik
Mám stejný konduktometr a mám i kalibrovaný teploměr. Odchylka 3-4°je bohužel celkem běžná.
Nejvíce mi ale vadí čas měření a spolehlivost měření. Trvá to a pak zaštěrkáš a naměří to jinak. Zároveň mám i čínský konduktometr za 150kč a ten je teda výrazně lepší, hodnotu ku které se postupně doštěrkám u ADWY mi číňan naměří prakticky hned.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2019 07:01 Muž Papik [86] – ADWA AD31
Koupil jsem konduktometr ADWA AD31, po zapnutí svítí hodnota CAL, jako že je nakalibrovaný. Myslíte, že je od výrobce již nakalibrovaný a správně?
Jak často kalibrovat při použití v normální akvarijní nebo vodovodní vodě?

Zkoušel jsem poprvé měřit, před týdenní výměnou vody. Hodnoty měřené podle a) a b) se dost odlišovaly.

a) Měřil jsem přímo na hladině v akváriu, se zapnutým filtrem.
b) Měřil jsem odlitou vodu do plastové nádobky.

a) uc/cm 228, PPM 91, teplota 21,3 °C
b1) uc/cm 340, PPM 167, teplota 21 °C (voda nabraná z hladiny)
b2) uc/cm 341, PPM 170, teplota 21,1 °C (voda nasátá hadičkou od spodu teploměru, cca 7 cm ode dna)

Po výměně vody jsem hodinu počkal a změřil hodnoty metodou b).

b3) uc/cm 264, PPM 132, teplota 20,7 °C (voda nabraná z hladiny)

Předpokládám, že lepší bude měřit odebranou vodu.

Zajímavé je, že teploměr v akváriu ukazuje výrazně jiné hodnoty.
Před výměnou vody ukazoval 24, konduktometr 21, u vody nasáté od spodu teploměru naměřil 21,1.
Po výměně vody teploměr 23,5, konduktometr 20,7.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2018 09:13 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: prasan
Do ČR je poštovné zdarma. Ale určitě to půjde najít i na Slovensko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 22:16 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Proto mě to zajímalo, že by stačil nějaký prášek. Tenhle roztok taky mám dá se koupit i přesnější. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 22:00 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
Ten jsem měl jako už namíchaný roztok, kupodivu u nás vychází jako v Číně (viz odkaz). Na vodivost jsem prášek ještě neobjevil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:59 Muž Kubaa [715] Re: vaaclav
Kalibrační roztok adwa je roztok, žádná voda se tam neleje (ale to už se opakuju).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:54 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DavFM
Omlouvám se přehodil jsem nicky. Ale já myslel že se bavíme o Kalibrační roztok, 1413 uS, Adwa 31 a ne o pH pufrech. PHmetry už používám dlouho a tak jsem si koupil už normální pufry než ty pytlíčky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:49 Muž Kubaa [715] Re: DavFM
Žádná čistá voda nemá na vzduchu pH7. Ale to nevadí, protože není pufrovaná. Napufruje ji ten kalibrační prášek, tak jak je třeba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:47 Muž Prašan [3327] Re: DavFM
V akom pomere sa to riedi? A čo potom s roztokom.Predpokladám,že z jedného sáčku toho máte dosť.
Edit: aha vidím.Jeden sáček na 250ml.Ale čo to poštovné? Mne tam ukazuje 87€
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:42 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: vaaclav
To je můj post.
Míchám to RO vodou, sice nemá pH 7 tak jak by to chtělo, ale výsledný roztok má stejné pH jako origo kalibrační roztoky od Adwy co byly ku pH metru. Takže pokud to o setinou uletí, nelámu si s tím hlavu, nemontuju atomovku :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 21:39 Muž Prašan [3327] Re: vaaclav
Ja mám tie Hanna tuším sa volajú.Neviem o tom,že sa to dá doma namiešať z dákeho čínskeho sáčku.Popravde asi je pre mňa i jednoduchšie kúpiť hotový sáček a nakalibrovať ako si kalibračný roztok vyrábať.Miešam si doma len vodu 4dKH do dropchekera.
Ale ak prezradíš čo a ako používaš a pripravuješ rád sa dozviem nové a možno ma to začne baviť. :-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 21:37 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Máš nějaký problém? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 21:33 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Potvrzuji, taky tak. Koupil jsem si v číně sáčky s práškem na přípravu roztoku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 21:29 Muž Prašan [3327] Re: vaaclav
Na pH meter kalibračný roztok 4,01 a 7,01 pH.Na konduktomer 1413 µS/cm.
pH meter udržiavam vo vate namočenej do KCL.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 20:53 Muž Kubaa [715] Re: vaaclav
Žádná voda se do toho nedává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 20:29 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Co do toho používáš za vodu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 20:19 Muž Prašan [3327] Re: vaaclav
Používam tie sáčky ADWA.Už sa mi však stalo,že aj nové sáčky neskalibrovali merací prístroj a musel som napr.otvoriť až tretí aby prístroj skalibrovalo.Takže otvorím ,skalibrujem a vyhodím.Mám ich doma kúpených dosť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2018 18:26 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Konduktometr mám čínský, nekalibrovatelný, takže jenom jedno za půl roku překontroluju. Na to jsem měl tohle:
www.mangala.cz/…

pHmetr kalibruju tímhle:
www.aliexpress.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:55 Muž muťa [551] - RostlinyRe: DavFM
A prosím tě, ta sonda se má zalít celá, jako ta tyčinka? A byl bys tak laskav a dal nějaký odkaz na ty směsi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:52 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: muťa
Třeba.Nejdůležitějši je si to něčím nezasvinit, takže jenom odlívat a neměřit v tom přímo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 17:22 Muž muťa [551] - RostlinyRe: DavFM
Schoval kam, do ledničky např.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:22 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Potvrzuji, taky tak. Koupil jsem si v číně sáčky s práškem na přípravu roztoku, rozmíchám, zkalibruju, vyliju. Jedna kalibrace cca 6kč, jednou za 3 týdny to přežiju.
Na druhou stranu, pokud bych si kupoval hotové drahé roztoky tady, tak bych si na každou kalibraci trochu odlil a zbytek schoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:16 Muž Kubaa [715] Re: vaaclav
Já třeba ano. Tedy po každé kalibraci. Ne po každém měření, k měření roztok nepotřebuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:04 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Ty si kupuješ po každém měření nový? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:00 Muž Prašan [3327] Re: muťa
Vyliať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 06:46 Muž muťa [551] - Rostliny – Kalibrační roztok, 1413 uS, Adwa 31
Jakým způsobem a jak dlouho lze skladovat kalibrační roztok ke konduktometru, po jeho rozbalení? Budu dělat kalibraci poprvé a nevím co pak s tím roztokem. Děkuji

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2018 20:29 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Náhradní sondu odtud to ani náhodou. www.greisinger.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2018 18:58 Muž imax [44] Re: vaaclav
Ak je to este aktualne, prikladam link, kde predavaju pH meter PH-100 ATC aj nahradnu elektrodu www.conrad.sk/… mozno pomoze

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 18:04 Muž Kubaa [715] Re: DavFM
Nepsal jsem nic o Tvé akvaristice. Psal jsem, že měření, které funguje ve vodovodní vodě (tedy té běžné, já vyrostl v místě, kde by to nefungovalo ani s vodovodem) je tak nějak k ničemu. Protože akvaristé běžné pracují s vodou, kde to nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:58 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Kolego,proč prekrucuješ co jsem řekl/napsal ?

Napsal jsem,že u běžné vody z vodovodu bude prepočet koeficientem po změření vodivosti stačit k orientačnimu stanovení tvrdosti vody. A ty už hned píšeš o omezenost mé akvaristiky.
Potlač ego,když ti někdo oponuje a raději nastuduj něco málo o léčení solí. To je metoda z dob,kdy se na všechno dával klystýr a chinin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:26 Muž Kubaa [715] Re: DavFM
Pokud akvaristiku omezuješ na to, co ti teče z vodovodu, nemusíš nakonec měřit nic, stačí ti měření z vodárny. Je to ovšem extrémně omezený přístup k akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:24 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Běžné hodnoty má voda,co teče z vodovodu. Předpokládám, že mi ji nikdo nesolí ani mi do ní neháže rašelinu. Ani do akvária už snad dneska nikdo sůl nesype.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:16 Muž Kubaa [715] Re: DavFM
Co jsou to běžné hodnoty ve vodě? Například ta NaCl sůl je v akvaristice zcela běžná záležitost, a to nemluvím o moři. Používá se k léčení, některé ryby mají rády mírně osolenou vodu, krmení špatně propláchnutou artémií dokáže malou nádrž překvapivě rychle zasolit atd. Ve všech těchno případech vyleze z té tabulky naprostý nesmysl. Nebo další příklad, nechal jsem louhovat rašelinu v destilce - vodivost 100 uS/cm, tvrdost samozřejmě žádná! Není lepší tyto dvě veličiny prostě nemotat dohromady?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:11 Muž DavFM [1107] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Však to je v poznámkách dole napsané, že to je přibližný přepočet, který nejspíš vychází z běžných hodnot Ca a Mg ve vodě. Pro čistou vodu to orientačně stačí, sám z toho přepočtu tak od oka vycházím a řekl bych, v pohodě.

mmch, kdo máte Adwu AD 12 (AD 11), nemáte představu jak přesný je ten teploměr? dnes jem ten měřák pořídil a hodnoty teploty jsou zase trochu jiné než na jiných teploměrech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 16:49 Muž Kubaa [715] Re: vaaclav
Převádět vodivost na tvrdost tabulkou je ještě více zavádějící než pofidérní tds. Vezmi destilku, vysyp do ní slánku - výsledkem je naprosto měkká voda s obrovskou vodivostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 16:21 R Muž vaclav [10862] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Danego78
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 15:50 Muž Danego78 [17] - Raci, krabi, krevetky – Vodivost
No dobře nevěděl jsem ze se na to nedá odpovědět :-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 8090x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/8566-konduktometr-a-phmetr