Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Konduktometr a pHmetr

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Konduktometr a pHmetr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:22 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Potvrzuji, taky tak. Koupil jsem si v číně sáčky s práškem na přípravu roztoku, rozmíchám, zkalibruju, vyliju. Jedna kalibrace cca 6kč, jednou za 3 týdny to přežiju.
Na druhou stranu, pokud bych si kupoval hotové drahé roztoky tady, tak bych si na každou kalibraci trochu odlil a zbytek schoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:16 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Já třeba ano. Tedy po každé kalibraci. Ne po každém měření, k měření roztok nepotřebuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:04 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prasan
Ty si kupuješ po každém měření nový? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 16:00 - Re: muťa
Vyliať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2018 06:46 Muž muťa [554] - Rostliny – Kalibrační roztok, 1413 uS, Adwa 31
Jakým způsobem a jak dlouho lze skladovat kalibrační roztok ke konduktometru, po jeho rozbalení? Budu dělat kalibraci poprvé a nevím co pak s tím roztokem. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2018 20:29 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Náhradní sondu odtud to ani náhodou. www.greisinger.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2018 18:58 Muž imax [47] Re: vaaclav
Ak je to este aktualne, prikladam link, kde predavaju pH meter PH-100 ATC aj nahradnu elektrodu www.conrad.sk/… mozno pomoze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 18:04 Muž Kubaa [718] Re: DavFM
Nepsal jsem nic o Tvé akvaristice. Psal jsem, že měření, které funguje ve vodovodní vodě (tedy té běžné, já vyrostl v místě, kde by to nefungovalo ani s vodovodem) je tak nějak k ničemu. Protože akvaristé běžné pracují s vodou, kde to nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:58 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Kolego,proč prekrucuješ co jsem řekl/napsal ?

Napsal jsem,že u běžné vody z vodovodu bude prepočet koeficientem po změření vodivosti stačit k orientačnimu stanovení tvrdosti vody. A ty už hned píšeš o omezenost mé akvaristiky.
Potlač ego,když ti někdo oponuje a raději nastuduj něco málo o léčení solí. To je metoda z dob,kdy se na všechno dával klystýr a chinin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:26 Muž Kubaa [718] Re: DavFM
Pokud akvaristiku omezuješ na to, co ti teče z vodovodu, nemusíš nakonec měřit nic, stačí ti měření z vodárny. Je to ovšem extrémně omezený přístup k akvaristice.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:24 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Běžné hodnoty má voda,co teče z vodovodu. Předpokládám, že mi ji nikdo nesolí ani mi do ní neháže rašelinu. Ani do akvária už snad dneska nikdo sůl nesype.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:16 Muž Kubaa [718] Re: DavFM
Co jsou to běžné hodnoty ve vodě? Například ta NaCl sůl je v akvaristice zcela běžná záležitost, a to nemluvím o moři. Používá se k léčení, některé ryby mají rády mírně osolenou vodu, krmení špatně propláchnutou artémií dokáže malou nádrž překvapivě rychle zasolit atd. Ve všech těchno případech vyleze z té tabulky naprostý nesmysl. Nebo další příklad, nechal jsem louhovat rašelinu v destilce - vodivost 100 uS/cm, tvrdost samozřejmě žádná! Není lepší tyto dvě veličiny prostě nemotat dohromady?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 17:11 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Kubaa
Však to je v poznámkách dole napsané, že to je přibližný přepočet, který nejspíš vychází z běžných hodnot Ca a Mg ve vodě. Pro čistou vodu to orientačně stačí, sám z toho přepočtu tak od oka vycházím a řekl bych, v pohodě.

mmch, kdo máte Adwu AD 12 (AD 11), nemáte představu jak přesný je ten teploměr? dnes jem ten měřák pořídil a hodnoty teploty jsou zase trochu jiné než na jiných teploměrech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 16:49 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
Převádět vodivost na tvrdost tabulkou je ještě více zavádějící než pofidérní tds. Vezmi destilku, vysyp do ní slánku - výsledkem je naprosto měkká voda s obrovskou vodivostí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 16:21 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Danego78
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 15:50 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetky – Vodivost
No dobře nevěděl jsem ze se na to nedá odpovědět :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 14:24 Muž Kubaa [718] Re: Danego78
To je jako se zeptat, jaká by měla být ideální teplota. Pro jaké ryby????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 14:23 Muž Danego Perros [17] - Raci, krabi, krevetky – Vodivost
Chtěl jsem se zeptat jestli náhodou někdo neví jaká by měla být ideální vodivost akvarijní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 08:53 Muž PentueR [256]
Výměnou elektrolytu ji nijak zvlášť neoživíš, pokud je zanesená diafragma (která zajišťuje spojení referenční elektrody s měřeným roztokem) nebo měřící část (což je v podstatě banička z tenoučkého skla - membrána). Dostatek elytu je potřeba proto, aby ref. elda měla styk s měřeným prostředím, protože při měření se malá část elytu uvolňuje do měřeného roztoku skrz diafragmu a tím pádem ubývá. Ta množství jsou nepatrná, ale právě proto se vzorek vždy měří v nějaké samostatné nádobce - výsledkem je vlastně lehké chemické znehodnocení změřeného vzorku. Proto se nemá kalibrovat přímo ve flašce s pufrem - několika kalibracemi by se v podstatě znehodnotil. Stejně tak by se nemělo měřit přímo v akvárku, i když rybkám to asi neublíží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2017 01:15 Maq Re: antiA
Vím že to jde a dostal jsem s elektrodou i ten roztok na doplnění. Znám teoreticky i postup, ale ještě jsem to nedělal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 21:23 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Maq
Zaujal mne u odkazovane ph elektrody ze by se dala oživit výměnou referentniho roztoku. Zkoušel to tu někdo?


Viz výtažek z popisu zde......... Kombinované laboratorní elektrody mají standardně referentní argentchloridovou elektrodu s referentním roztokem KCl, c = 3,0 mol/l, AgCl, c = sat., s plnicím otvorem, umožňujícím doplňování nebo výměnu referentního elektrolytu. Dle požadavku je možno použít referentní nasycenou kalomelovou elektrodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 20:07 Muž PentueR [256] Re: vaaclav
vaaclav napsal: Máš nějaký odkaz, sondu kterou jsem reklamoval (3x) k mému PH-100 ACT
Václave nepomohu, tenhle neznám, těch značek a typů je spousta. My prodáváme trochu dražší a jen firmám (resp. na IČO), jako firma máme i servis a osypali bychom se z reklamací ;)

E-Detektory je jeden z našich dodavatelů, spolehlivý a kvalitní. Ale je pravda, že samostatné elektrody s kabelem jsou už spíš k přenosným pH metrům, ne k tužkovým, a jsou dražší. Většinou se cenou vyrovnají těm nejlevnějším tužkovým pH metrům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 19:25 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Tolik se mě nechce dávat to si radši koupím www.profiplants.cz/… ta měřila dobře a rychle ale rozbil jsem jí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 19:17 Maq
Já jsem koupil tohle:
www.elektrochemicke-detektory.cz/…
Dokázat to nemůžu, ale vzhledem k fungování elektrody i způsobu, jak individuálně se mnou firma komunikovala, bych docela věřil, že to je jedna z těch českých firem, kde nedrží elektrody skladem, nýbrž reagují na objednávku.
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 14:54 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: PentueR
Máš nějaký odkaz, sondu kterou jsem reklamoval (3x) k mému PH-100 ACT (trochu fungovala) tak mě přišla 3 x úplně nefunkční. Počítám že někde ležely více jak 10 let. Nikde nebylo možno dohledat datum výroby jen jednou jsem narazil na číslo 2005. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2017 08:46 Muž PentueR [256] Re: Kubaa
Kubaa napsal: pH metr se docela dlouho ustaluje, ale to je asi normální

Měření "čisté" vody je obecně s pH metry největší problém. Čím čistší voda, tím menší iontová síla a problematičtější ustálení. Zkus si za jak dlouho se ustálí na pH7 pufru nebo si změř třeba zředěný ocet. Pokud to bude taky trvat dlouho, může to být sondou. My tyhle věcičky (kromě mnoha jiných) prodáváme - problém je, že podobné tužkové strojky se vyrábějí ve velkém a pak se třeba válí měsíce i roky někde na skladě. Sonda vyschne, může mít málo elektrolytu atd. Je to bohužel obecný trend, teď všichni chtějí všechno hned a výrobce si nemůže dovolit vyrábět až na základě objednávky. CZ výrobci většinou vyrábějí až při objednání, zákazníci remcají na dodací dobu, ale z poslední doby můžu srovnat CZ sondy VS třeba Orion (dříve HighTech značka) - české jsou rychlé a většinou spolehlivé a plno lidí je upřednostňuje třeba pro automatické titrátory... Místo originálních a doporučených...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2017 23:36 Maq Re: Kubaa
S konduktometrem to vůbec nesrovnávej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2017 09:40 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
Až budeš čekat pár minut na ustálení tak pak můžeš říkat že je louda. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2017 09:35 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
No ve srovnání s tím konduktometrem to je louda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2017 09:32 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
To není dlouhé ale naopak dost krátké ustálení měření. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2017 00:51 Muž Kubaa [718] Re: vaaclav
no odpovídá to zhruba tomu co má adwa na videu www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2017 23:59 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kubaa
pH metr se docela dlouho ustaluje, ale to je asi normální Normální to moc není, čím je čas delší tím je sonda starší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2017 23:58 Muž Kubaa [718] Re: Maq
No jo, když člověk vidí tu černou vodu tekoucí mezi listím a luxusními submerzními mechy, tak úplně čeká, odkud připluje hejno razborek nebo nějaká labyrintka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2017 23:48 Maq Re: Kubaa
Cítím z Tebe ten pravý zápal pro věc! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2017 23:44 Muž Kubaa [718]
Tak jsem si pořídil Adwu AD11 a AD31, Vypadá, že to funguje (pH metr se docela dlouho ustaluje, ale to je asi normální). Vyzkoušel jsme je i dneska při sbírání bukového listí kolem jednoho z lužických blackwater potoků - 90 uS/cm, pH 4.1 - škoda, že u nás není trochu tepleji, mohly by tam žít hodně zajímavé rybičky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.11.2017 15:02 Muž PentueR [256] Re: muťa
pH měření je srovnávací, tedy sondu kalibrovat musíš, jinak měříš "něco" a nikdy nevíš jak moc se na výsledek spolehnout. pH metr je jen elektronika, když jdou ze sondy nesmysly, ukáže ti nesmysly... Když to přeženu, pokud měříš desetkrát denně, tak stačí jednou před všemi deseti měřeními. Mezi měřeními sondu oplachuješ čistou vodou nebo destilkou. Pokud měříš jednou denně, jednou týdně nebo jednou měšičně, pak kalibruješ jednou před samotným měřením. Kalibruješ minimálně na jeden pufr - neutrální pH 7, lépe alespoň na dva - když máš vodu do kysela, tak na pH7 a pH4, do zásadita pak pH7 a pH10. Od přesnosti pufru se odvíjí přesnost měření - když nakalibruješ na pufr 7,0, může ti pH metr ukazovat výsledek 7,248, ale na čísla za des. čárkou můžeš zapomenout. Tedy když chceš měřit alespoň na desetinu pH, je vhodné kalibrovat na pufr setinový. Pufr odléváš do nějaké nádobky, nestrkáš nikdy sondu do pufru. Sondu uchováváš vlhkou - většinou má krytku s molitanem, ten navlhčit 3M KCl a v molitanu si leží měřicí banička. V nouzi alespoň navlhčit vodovodní vodou, nikdy destilkou - osmotický rozdíl elektrolytu a destilky by ti vycucnul a naředil elektrolyt v sondě. Ty poznámky k uchovávání sondy se ovšem týkají hlavně sondy s kapalným elytem, gelové jsou k tomuhle benevolentnější (ovšem pokud gelovka leží půl roku v šuplíku suchá, musíš ji stejně před měřením oživit koupáním v pufru).

Tohle jsou v kostce pravidla pro pH měření, u akvaristiky to je volnější, protože stejně vždy měříš v podstatě čistou vodu a sonda nedostává nijak "zabrat". U konduktometru si hlavu moc lámat nemusíš, pokud jsou elektrody čisté, stačí si přesnost ověřit jednou za hodně dlouhý čas (měsíce, půl roku atd.). Sondy (měřící část) jsou většinou kovové nebo grafitové.

U tohoto všeho je bohužel nutno počítat i s expirační dobou pufrů, jak je jednou otevřeš, běží jim čas (expirace bývá na nich uvedena "do data od otevření), pak se na ně už nedá spolehnout.

Snad jsem pomohl...už jsem tu něco podobného kdysi oslil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.11.2017 12:53 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: muťa
Nejdřív si musíš dát sám sobě otázku jak přesné výsledky chceš z konduktomeru odecitat.
Pokud chceš měřit a být si jistý na jednotky tak kalibraci provadej před každým měřením.
Pokud ho chceš jen jako orientační meridlo nekalibruj ho vůbec nebo třeba až po roku abys měl jasno jak rychle ti uhyba

Nikdo nevídi do tvé hlavy s jakou přesností potřebuješ měřit a jak se chovas k meridlu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 12:03 Muž muťa [554] - RostlinyRe: vaaclav
No o to mi jde, jak často se provádí ta kalibrace. Ono v návodu je "...co nejčastěji...", ale to je široký pojem. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2017 11:32 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
Fotka k příspěvku Tak já mám něco jiného ale postup bude asi stejný. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2017 11:00 R Muž ctibum [6923] Re: muťa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 11:00 Muž Kubaa [718]
S Adwou zkušenosti nemám, ale s konduktometry ano. Čím častěji, tím lépe. Bývá zvykem kalibrovat jednou měsíčně, případně po čištění sondy nebo před kritickým měřením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 10:56 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Kubaa
Prosím tě pěkně, přečti si mou otázku pozorně! Já se neptal jestli, ale kdy! Budu rád za odpověď někoho kdo už s tímto zařízením má zkušenosti, osobní zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 10:45 Muž Kubaa [718] Re: muťa
Tak jinak: kalibrovat nutné není (nic neshoří, nevybouchne), ale nevyužiješ možnosti přístroje, snížíš přesnost a spolehlivost výsledků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.11.2017 10:44 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Kubaa
Děkuji za názor, ale otázka zněla úplně jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 10:34 Muž Kubaa [718] Re: muťa
No já ho ještě nemám, mám ho objednaný, ale vybral jsem si ho právě proto, že narozdíl od levných číňanů jde kalibrovat. Proč si koupit přístroj s kalibrací a pak kalibraci nevyužívat? Bez kalibrace bude samozřejmě postupně klesat přesnost nebo přinejmenším tvoje jistota o přesnosti toho přístroje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2017 10:14 Muž muťa [554] - Rostliny – konduktometr Adwa
Mám konduktometr Adwa a rád bych věděl, jestli sonda vyžaduje nějakou zvláštní péči, tím myslím běžnou údržbu po použití, po provedeném měření. Taky by mne zajímalo, kdy ji je nutno znovu kalibrovat. Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2017 12:14 Maq Re: pH5
Mám od té firmy konduktometr a je to dobré, solidně provedené zboží. Ovšem konduktometr je obecně o poznání levnější a jednodušší přístroj a sonda se normálně měnit nemusí.
Sondy k pH metru Adwa se koupit dají. Ale chemici odborníci mi řekli, že tyhle minisondy nedoporučují, bývají prý nepřesné. Teď je ale otázka, jestli to co oni pokládají za nepřesné, má pro nás akvaristy valný význam.
Nedávno jsem řešil totéž a jakékoli reálně kvalitnější řešení je několikanásobně dražší. Naskytla se mi příležitost výhodné koupě a šel jsem do toho, tak jsem měl prostě kliku. Jinak těžko říct...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 18:39 R Muž vaclav [14604] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pH5
Hlavně si zjisti kolik tě bude stát nová sonda a jestli ji lze jednoduše vyměnit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2017 13:23 pH5
mate nekdo zkusenost s pHmetrem ADWA AD12 nebo AD14?

nebo existuej za ty penize neco lepsiho?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2017 15:24 Zbysek Re: DavFM
Není tomu tak, hodně dobrá destilka má kolem 10 mikrosiemens, když je navíc demineralizovaná tak i 6 mikrosiemens

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8871x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8566-konduktometr-a-phmetr?od=51