Jak snížit dusičnany (NO3)
Pokud bude někdo ochoten a z dostupného okolí P.10 - zeolit můžu dodat to je to nejmenší,
nicméně žádné testy nevlastním abych mohl pokus realizovat.
Nicméně mám takovej pocit at to budeš měřit čímkoli a výsledek bude jakýkoli , najde se někdo komu se výsledek nebude hodit jak se říká "do krámu" a bude zpochybňovat funkčnost testu a podobně... ale třeba se pletu
Jednoduše vycházím z toho co vidím v odchovných akvech které jsou dost hustě zarybněné a ještě věčně nenažrynými skalárkami , při používání zeolitu mi tu už neroste ani okřehek , pistie jsou cca ve velikosti padesátikoruny nebo vůbec nerostou -z čehož si můžu - možná mylně, odvodit že i toho NO3 tam bude poměrně málo -malejm čudlám to nekroutí a nedeformuje ploutve - s čímž jsem občas problém bez zeolitu míval.
Prvá časť - áno, tak som to myslel. Druhá časť - neviem, ale ak má niekto trochu zeolitu, je veľmi jednoduché namiešať slabý roztok KNO3 (alebo stačí vodovodná voda s dusičnanmi), zmerať dusičnany, pretriasť v pohári so zeolitom a opäť zmerať. Je to práca na pol hodiny. Alebo to niekto už skúšal?
Ja som ho používal len pri cichlidách.V akvárkach kde mám rastliny nemám chuť im uberať napríklad už i tak nedostatočný draslík.
Pokud tedy na sebe dokáže zeolit navázat čpavek - bavme se o tom který nám vzniká v akváriích - dále se onen čpavek biologicky nerozkládá (zjednodušeně na NO2-NO3 )- tedy výsledný efekt použití zeolitu ve filtrech bude méně NO3 v akváriu ? pletu se ?
samozřejmě chápu Vaše přesvědčení, nicméně přímí distributoři zeolitu v ČR jsou jiného názoru než Vy.
(nebavím se o prodejcích pytlíkovaného zeolitu v akva prodejnách a pod)
jeden z příkladů :
www.kamenzeolit.cz Pokiaľ je zeolit schopný naviazať amoniak skôr ako rastliny, tak rastlinám nezostáva nič iné, len sa nakŕmiť dusičnanmi, teda v konečnom dôsledku dusičnany poklesnú. To však zafunguje len v dobre zarastenom akváriu, kde obvykle tieto veci netreba riešiť.
Když jsem ho musel na tento účel použít, tady na snižování dusičnanů a to včetně vstupních vod, zafungovalo mě to, ale možná jsem měl jenom štěstí.
Pánové, omyl. Zeolit dusičnany neodstraní, ani náhodou. Zeolit odstraní pouze amoniak. Ale protože tazatelčin problém je v tom, že
už ve vstupní vodě je hodně dusičnanů, zeolit jí nepomůže.
Na dusičnany např u Mangaly - PA 202 -
www.mangala.cz/…
Osobně dávám přednost Zeolitu - nejen kvůli ceně 12Kč za kilo ale také širšímu využití než jen na dusičnany - dle mého ani nemá smysl regenerovat - po třech tejdnech z filtru vyhazují a nahrazuji novým -čistým a hlavně v běžném hobby využití není čím měřit -zda je dost regenerovaný atd ....
používám frakci 4-8mm popř 8-16mm
kamenzeolit.cz Třeba tady
www.in-ion.cz/… - těch výrobků a prodejců je více, tyhle mám kousek.
Ja nevím proč, je to jen dotaz. Jsem zvědavá, toď vše
.
Měl bys, prosím, nějaké konkrétnější doporučení? Googlim, ale moc nevím. Mám problém s tím, že už ve vstupní vodě mám hodně vysoké hodnoty (máme studnu). Snažím se brát z městské, která to má tak akorát, ale máme prasklé potrubí, které nám tu vodu přivádí a táta moc není rád, že to teče i někde vedle baráku
Proč tyhle předražený věci ?
Dle mé zkušenosti, si můžou celej Seachem strčit do.. za klbouk
Jen mi vyskočily řasy
Byl bych spíše skeptický, i když částečně to asi snižovat může. Pokud bych chtěl dusičnany opravdu snižovat, je na trhu několik typů anexů za hodně rozumné peníze, které fungují zaručeně.
0 21.12.2018 18:49 And3a – Seachem de*Nitrate
Ahoj, můžu se zeptat, jestli v tomto případě má někdo zkušenost s filtračním médiem Seachem de*Nitrate? Našla jsem, že tu někdo psal, že Matrix od té firmy na snižování nefunguje (přestože to píšou na webu). U de*Nitrate to píšou též, tak jsem celkem zvědavá. Díky
Starší reakce
Možná to bylo v souvislosti s tím, že po přidání draslíku začnou lépe růst rostliny, což může v důsledku vést ke snížení dusičnanů.
A je to pravda s tym draslikom?
V tom případě je třeba řešit příčinu problému, ne následek.
MamEgeriu a aj Ceratophylum.
Kašli pořád na nějakou chemii. Pár rychlerostoucích rostlin je daleko lepším řešením.
Taková Egeria densa dokáže zázraky a hned je generuje ve vlastním růstu, kdy se dají vidět denní přírůstka v cm.
Starší reakce
To pro představu myslím docela stačí - 100 gramů až dvě kila kytek. Tipnul bych si, že u vodních kytek bude té vody hodně, takže to bude pravděpodobně blíže hornímu než dolnímu ohraničení intervalu.
Kubaa napsal: Kolik biomasy musí průměrná kytka vytvořit aby sežrala 5 g NO3 ti asi řekne Maq. Bude to docela dost.
Dusík podle okolností tvoří 1-5% rostlinné sušiny. Sušina tvoří pětinu až dvacetinu živé váhy.
Evidentně příliš velká neurčitost na to, abychom se tudy dostali k nějakým smysluplným odhadům.
Plovoučky jsou nejlepší proto, že jsou nejblíž světlu a nejsou odkázané na CO2 ve vodě.
To by jsi si musel sám změřit a při rozsahu testů to bude jen orientační údaj.
NO3 se neodpařuje s vodou. Kytka ho sežere úměrně tomu, o kolik vyroste, teoreticky téměř všechen, pokud ji nebude chybět nic jiného a bude mít dost času a prostoru k růstu.
Kolik biomasy musí průměrná kytka vytvořit aby sežrala 5 g NO3 ti asi řekne Maq. Bude to docela dost.
Měl bych zásadní dotaz na plovoucí kytky. Respektive kolik NO3 jsou schopné odčerpat. Mám ve vstupní vodě 100 mg/l. Vodu neměním, doplňuji odpar 3 litry vody týdně. Objem akvárka 54 litrů = cca 5 gramů NO3 akvárku. Takže můj dotaz je, kolik ho jedna kytka "sežere"?
Druhý dotaz zní, zdali se NO3 odpařuje s vodou. Tedy pokud budu doplňovat odpar z reverzní osmózy, zdali se bude snižovat...
Starší reakce
Já na to používám Ceratophyllum + Egeria. To jsou moji regulátoři dusíku v akvárku
Pistia už dělá moc velký stín a taky potřebuje místo mezi hladinou a osvětlením.
0 20.11.2017 15:31 irigi [2] Jelikož mám dusičnany už v kohoutkové vodě a nemám moc prostoru na provoz reverzní osmózy, budu teď zkoušet toto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Za pár měsíců budu moci říct zkušenost. Ionex ve filtru vymění NO3- aniont za Cl- aniont a po několika měsících se musí obnovit v roztoku soli.
Starší reakce
0 06.11.2017 21:04 Koldík – snížení NO3
Mě se osvědčil Siporax od Sery, hodnoty NO3 mám na 15-20 mg.Funguje to na stejném principu jako biodenitrátor.
Starší reakce
Mám na měření NO3 Seru i JBL. Oba testy ukazují stejně. Sera má složitější měření (více regentů, nutnost hlídat čas), ale když si člověk spočítá cenu jednoho měření, stojí jen zlomek proti JBL.
Obstojne mi pridu este testy Sera. A JBL je najlepsie.
eSHa papírky na stanovení trendu dobrý, na přesnější určování hodnot na nic. Aquar už dnes taky na nic, to už spíš bych věřil těm papírkům, ale jak píšu, jednom trendově, na jednotky to rozhodně není. Kolegovo doporučení JBL je osvědčeným řešením.
Už se tu mnohokrát stalo že jsme se dohadovaly a nakonec naměřené a skutečné hodnoty byly úplně někde jinde. Papírkům bych nevěřil a Aquaru také moc ne. NO3 byl můj první test který jsem si ještě za komančů koupil, od té doby jsem vyzkoušel skoro všechny výrobce a nakonec jsem skončil u JBL.
Ještě jeden dotaz... Není možné, že jsou prostě oba testy vadné? eSHA papírky i nízkorozpočťák Aquar? nemám to ještě přezkoušet... čím? Měřila jsem i u dědy, ten má studnu hlubokou, a taky šílenosti. Zítra mi muž v kanclu načepuje do sklenky městskou vodu z řádu a jsem teda zvědavá....
Dřív jsem používala kapkovou Tetru
Více méně ti kolegové tvé otázky zodpověděli. Já snad jen dodám, že ty, které jsem jmenoval jsou také zcela nenáročné. A jsou dobrým indikátorem NO3. Pokud se jim daří, pistie mají dlouhé kořeny, egerie rostou 10 cm za týden, je tam NO3 více než standart. Jakmile začnou stagnovat či upadat NO3 šlo dolů.
NHKG napsal: Měnit vodu musíš, protože se ti můžou hromadit i jiné látky než no3. Ale pokud by v akváriu bylo no3 nižší, měnil bych méně vody. Třeba 20% co 14 dní.
Nebo ještě míň! Prakticky všechno co je obsaženo v krmení, rostliny v té či oné formě spasou. Neodvažuju se (jako Diana Walstad) tvrdit, že voda se nemusí měnit vůbec, ale za příznivých okolností to určitě nemusí být často a hodně. Vyzkoušeno.
Ideální by bylo dostat no3 pod 30mg/l. To už dlouhodobě snáší většina akvarijních živočichů.
Měnit vodu musíš, protože se ti můžou hromadit i jiné látky než no3. Ale pokud by v akváriu bylo no3 nižší, měnil bych méně vody. Třeba 20% co 14 dní.
Pokud nemáš, doporučuju plovoucí rostliny jako je Salvinia.
Děkuji,
vydedukoval jsi dobře, že máme vlastní studnu. V téhle končině to jinak nejde, jelikož vodovod tu není. Takže ze studny nám to jde po baráku. 4 roky jsem s vodou neměla problém, ač mi říkali, že kdysi měla dost dusičnanů. Já nikdy nic nenaměřila a i krevetky fungovaly. Pak jedno jaro popadaly, teď už možná chápu, proč...
Jinak dřív ty parametry vody vycházely během půl roku stabilně a až na dusičnany jsou teď stejné jako tenkrát. Zkusíme ještě vyčistit studnu a lehce to zakápnout chemií tam.
Kytičky mám, ještě dokoupím. Jelikož nemám a zatím neplánuji CO2 a světlo mám vcelku slabé, brala jsem nenáročné rychlerostoucí kytky, převážně.
Ještě by mě zajímalo - bude mít smysl vyměňovat vodu za předpokladu, že v akvárku se mi dusičnany kytičkami sníží pod koncentraci, která je ve vodě v kohoutku?
Asi opravdu budu doufat, že to je jen tím hnojením okolních polí a že to zase bude dobré. A otestuju ještě studnu vedle.
Edit: Můžu se ještě zeptat, jaká hladina NO3 je pro rybky už schůdná? Díky
Rastliny su zaklad, tie toho NO3 zozeru.
Ja mam akvarium napojene na studnu. A v tejto vode bolo velmi vela kremicitanov. Stale som mal problem s hnedou riasou. Tak som hodil do CO2 reaktoru trochu Seachem PhosGuard a je po probleme.
Preto som vychadzal z toho, ze pouzitie nejakeho denitratoru bude velmi rychlo efektivne.
Co sa tyka RO. Ja mam ako posledny clen napojenu kartus s dolomitickym vapencom a tecie mi z toho voda nie s nulovou tvrdostou ale cca. 7 stupnova.
Matrix neodstranuje NO3. Mam ho v externom filtry. Je to klasicke biologicke medium.
Nemyslím si, že rada spookyho je tou nejlepší. Osmóza je větší investicí a ne všechny rybky jsou pro osmózou upravenou vodu vhodné. A chemie je také v tvém případě kolísající H2O vachrlatá.
Předně je třeba si ujasnit pojmy a zaužívané názvy. Zde je obecně brán vodovod jako kolektivní odběr z vodojemu s úpravnou a studna jako individuální odběr. Ty to trochu v textu prokládáš, ale jestli dobře rozumím, ze studny máte rozvedenu vodu do domácnosti přes nějaké čerpadlo.
Nicméně. Pokud je to možné, vždy bych upřednostnil odběr z kolektivního vodovodního řádu, kde je přece jen záruka jakési stability.
Studna , jak sama správně uvádíš, pak podléhá mnoha vlivům podzemním i nadzemním. Pokud bys tedy chtěla upravovat vody ze studny chemií či mixem s osmozou, bylo by to skoro jak ve stabilní chemické laboratoři.
Já bych jednoznačně nasadil na redukci a zestabilnění NO3 rostliny. Do nádrže rychlerostoucí typu Egeria densa a pod., které v kombinaci s hladinovými druhy Pistia či Lemna minor um zázraky.
Dík, a nějaké další biologické řešení? Zrovna mi přišel externí filtr s Tetra tec ex 1200, takže s tím průtokem nevím nevím, to by bylo spíš na Matrix.
A RO připojit na kohoutek a pár hodin hlídat, než mi naplní 3 kýble? Co to udělá s tou naší už tak docela měkkou vodou?
Zdravím vespolek,
prosím vás, jsem tak trochu v patové situaci. Vím, že ta naše voda z mělké studně je už léta taková ne úplně pitná (4m hloubky, co by člověk nechtěl, asi dešťová), ale když jsem měla akvárko dřív, dařilo se mu a nikdy jsem dusičnany testem od Tetry nenaměřila.
Teď jsem si znovu založila a měřím a měřím (Aquar kapkový, Esha pásky), no z kohoutku nám teče něco mezi 60-90 mg/l, pásky ukazují ještě víc. V akvárku to mám skoro stejné, rozdíl barvy minimální. pH mi to ukazuje 6,2, KH kolem 3, GH 6-7 (to už v akva).
Je to to akvárko, co mám v profilu, ale už je překopané, musím dodat foto.
Dá se to nějak řešit? Za sebe doufám, že to je krátkodobý stav, jak byly deště a hnojí se tu kolem pole... ale jeden neví, tahat vodu každý týden z města z vodovodu s úplně jinými parametry, ale bez dusičnanů, se mi moc nezdá. To budou hrozné výkyvy.
Starší reakce
Tak jsem rozsazel nove rostliny a tak doufám, ze to napomůže ke snizeni Nitratu
0 27.02.2017 21:02 Marcel G –
Re: Maq No, ani nemusíme chodit daleko. U nás v Lysé n/L. překračovala minulý (tuším) podzim koncentrace dusičnanů v pitné vodě hodnoty 70 mg/l. A přesně jak říká Maq, dostali jsme krátkodobou výjimku na 3 roky do hodnoty 80 mg/l.
Naštěstí to vedení města bere vážně a řeší to. Do těch tří let bychom snad měli mít nový hloubkový vrt.
A když je to víc, tak dá příslušný orgán OŽP výjimku. Takové případy se stávají.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 11
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18935x