Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit dusičnany

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit dusičnany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 17:08 Muž dudl007 [15] Re: Roli
Divím se že se ti plovoucí neosvědčily, jelikož třeba okřenek se mi zdá že je přímo vysavač dusičnanů. Na něm i lehce poznáš že dusičnany jsou na nule. Začne odumírat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2017 17:05 Muž dudl007 [15] Re: romant
Osmóza je možné řešení ale tak na několik málo hodin,dnů, než se dusičnany zase začnou zvyšovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2017 16:41 R Muž romant [27713] Re: Roli
Osmóza, možné řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2017 16:23 Muž Roli [13] - Cichlidy
Díky za rady. Rastliny som pôvodne neplánoval, ale kvôli NO3 som už ich pridal (egeria densa a pod). Plavúce sa mi neosvedčili. Zeolit som preštudoval, a našiel som ďalšie info aj o Seachem Prime. Zdá sa, že obidva fungujú na tom istom princípe, t.j. že viažu ammóniu, a tým pádom menej NO3 vzniká. Môj nádej bol hlavne upraviť kohútkovú vodu, aby obsahovala 0 NO3, ale to asi nepôjde ani s tým Prime.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.01.2017 14:39 R Muž romant [27713] Re: dudl007
A zvláštěpak plovoucí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.01.2017 14:37 Muž dudl007 [15] Re: Roli
A co tak nasadit nějaké rychlerostoucí rostliny, které tvé nadbytečné dusičnany rády zredukují. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 11:13 R Muž romant [27713] Re: Roli
Možná ještě levnější řešení je použití zeolitu, na to se podívej, informací je nejenom zde přehršel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2017 10:50 Muž Roli [13] - Cichlidy – Seachem Prime
Doteraz som ignoroval Seachem Prime, lebo sa mi zdalo byť hodne drahé. Teraz som ale prepočítal, že vďaka odporúčanej koncentrácií 5ml na 200l vody by mi to vyšlo lacnejšie, ako obyčajný odstraňovač chlóru. Má niekto skúsenosti/odmeral to, že do akej miery funguje slúbené znižovanie NO2/NO3? Moja kohútková voda má 40mg/l NO3, tak by mohlo byť zaujímavé pre mňa aj z tejto stránky. Alebo majú iba dobré reklamy a je to na nič?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2016 11:16 Bacoun - CichlidyRe: Passenger77
Já jsem měl problém se zvýšenými hodnotami 30 - 40 mg/l po výměně dna.Hnojil jsem normálně hnojivem bez dusičnanů a fosfátů.Cca po 2,5 měsících se hodnoty dostaly na 25 mg/l.Plovoučky jsem neměl,ale vysázel jsem Egerii densu a Limnophilu sessilifloru.Po tom co mě hodnoty klesly, rostliny rostou stále,ale méně rychle.Jako test bych být vámi použil opravdu kapkový a uvidíte jaké hodnoty bude ukazovat oproti papírku.Myslím si ,že reálnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2016 10:35 Muž Passenger77 [163] - RostlinyRe: Mislow
No hlavne neverim, ze by tam mel ke 100 mg/l No3 a ryby by nescipaly, myslim ze hladinu tam ma vysokou... Navic psal, ze akvarko je o dost vic zarostle nez je v prezentaci. :-)
PS: Pokud myslis tu vstupni vodu s koncentraci 40 mg/l, tak mozna uz nebude potrebovat hnojit, max. naky mikroprvky ci fosfor, ale rostlinky by si s tim mely poradit, samo kdyz se to bude navysovat hnojenim, to je neco jinyho. :-)


Prozatim bych veskere hnojeni vysadil nez se hodnoty dusinanu dostanou tak na 20 mg/l, to bych bral jako cilovou hodnotu. Samo + -. :-)

Ahoj, navazuji na výše uvedené citace.
Situace se snad dost lepší - nevím, jestli to bylo odebráním těch Plat a Neonek nebo přidáním plovouček, ale poslední nedělní měření bylo docela pozitivní (v rozmezí 25-50mg/L, spíš teda k té vrchní).

A proto se ptám - tím, že 2x týdny nehnojím vůbec ničím (ani tím komplexním hnojivem bez NO3 a PO4), neoslabuji tím teď více již vyšší rostliny než ty řasy? Momentálně svítím intenzivně jen 6h, psotupně to budu zvyšovat tak k ±8h, ale nechci to přepálit. Řasy jsou utlumené, ale nemizí...

PS: Jinak zdá se mi, že ty papírkové testy jsou nepřesné v tom, že musíš odečíst hodnoty co nejblíže uvedenému času v návodu (60sec.), protože čím později začneš odečítat, tím jsou čtverečky tmavší. U 6x veličin je to docela problém, protože jako chlap nemám takovou citlivost na barevné odstíny, tak jako ženská. Příště mi to odečte manželka :)
Je tedy docela možné, že dříve naměřené hodnoty kolem ±100mg/L byly způsobeny chybným odečtem (vůbec v CZ překladu jsou u toho multitestu dost závážné chyby v postupu, musel jsem si to správně přeložit z EN)!
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 15:07 Muž Passenger77 [163] - RostlinyRe: Maq
Ale jak čtu příspěvky na tomto fóru, už hodně lidí si s tím nadělalo problémy, často mnohem horší než Vy.
Omlouvám se za poznámku, ale jestli to byla taky trošku narážka na problém s dusičnanama, který jsem tu o víkendu hodně diskutoval já, tak vězte, že mnou použité zásobní hnojivo NANO Deponit mix od Dennerle jsem dával v rozsahu pouze 1kg, přestože oficiálně na 30L doporučují v návodu 2kg... ;-)
Samozřejmě je přikrytý klasickým dnem. Tak že fakt nevím, jestli toto může být příčina takového množství dusičnanů navíc....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 14:45 Maq - RostlinyRe: Bacoun
Já hnojivo do dna ani zásobní substráty nepoužívám. Ale jak čtu příspěvky na tomto fóru, už hodně lidí si s tím nadělalo problémy, často mnohem horší než Vy. Vy jste to asi použil správně, tj. přiměřeně, takže není katastrofa, akorát zvýšené dusičnany - nevhodné pro citlivější ryby.
Snad se to časem spotřebuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 14:30 Bacoun - RostlinyRe: Maq
Už jsem nad tím uvažoval.Ale hnojivo,které dávám do vodního sloupce je bez dusičnanů.Je pravda,že jsem taky mohl trochu přestřelit s hnojivem do dna,které dusičnany obsahuje(už se to zde ve fóru probíralo) a je možné,že až se vyčerpá,tak se vše srovná.V krmení si myslím to není,držím rybky hodně zkrátka a 2 dny v týdnu nekrmím vůbec(víkend).

Příště budu s tím hnojivem opatrnější a nebo nejspíše ho vůbec nepoužiju.Už mám gupky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 14:00 Maq - RostlinyRe: Bacoun
Dívám se na Vaši prezentaci, a ty Vaše dusičnany jsou pro mě tak trochu záhada...
Neuvolňuje se dusík z nějakého toho hnojiva? Pokud jsou všechna spolehlivě bezdusíkatá, pak musí být problém v krmení, protože odjinud se tam dusík dostat nemůže...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2016 13:39 Maq - RostlinyRe: NHKG
Souhlasím... a naopak.
Jsou různé typy lenochů, a vesměs jsou za účelem intenzivního lenošení ochotni vynaložit nemalý důmysl a docela se nadřít.
Já jsem lenoch rostlinný, vy jste lenoch kanalizační. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 13:17 Muž NHKG [3806] - HadohlavciRe: Maq
Dovolím si nesouhlasit. Údržba s výměnou 200l vody včetně lehkého odkalení a proprání filtru mi nezabere ani hodinu mého času.
Zato v době kdy jsem měl rostlinné akvárium mi výměna 100l vody trvala kvůli složitějšímu odkalování stejně, ale další hodinu mi zabrala péče o kytky.
Správný lenoch si k akváriu přivede trubky s vodou a kanalizací a výměnu si nastaví automatickou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 13:14 Bacoun - HadohlavciRe: Maq
No rostlin si myslím mám dost (viz má prezentace).Problém bych viděl v několika věcech.
a)Dno jsem vyměnil před necelými 3.měsíci(momentálně akvarijní písek 1-2 mm)
b)U vstupní vody jsem naměřil dusičnany 25 mg/l+když k tomu připočtu zřejmě dostatečně fungující nitrifikaci v akváriu,tak jsem tam,kde zatím jsem,dusičnany s pohybují 30-40 mg/l.
c)akvárium si prostě ještě nesedlo viz poznámka od Yirka.

Vodu měním pravidelně a odkaluji taky pravidělně(někdy hruběji,někdy jemněji-dle potřeby).

Tak doufám,že se to časem srovná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 12:57 Maq - HadohlavciRe: Bacoun
Já jsem měl tlamovce - tedy akvárium bez rostlin - před třiceti lety, a i tehdy, jako mladík, jsem měl těch výměn vody plné zuby.
Od té doby se omezuji na ryby, které rostliny nepoškozují. Dávám vždycky hodně rostlin, a dusík u mě není problém.
Každý lenoch i vrták by měl namísto substrátů, chemikálií a médií nakoupit rostliny, a většina problémů se vyřeší sama. (Což neznamená, že bych neodkaloval a neměnil vodu, ale není to zdaleka tak dramatické.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2016 12:39 Bacoun - HadohlavciRe: Maq
No já jsem si právě pro snížení dusičnanů pořídil náplň na odbourávání dusičnanů od jedné nejmenované společnosti z USA.Postupoval jsem dle jejich návodu.Vložil do samostatného filtru,u kterého mám průtok snížený na 1/3 jeho max.výkonu.Nevím zda je to dostačující pro to,aby tam začala vznikat denitrifikace.Asi ne,protože No 3 mně za 4 - týdny vůbec nekleslo.Možná zkusím snížit ještě průtok na 1/4.Takže můj osobní pocit je takový,že jediné co funguje na odbourávání dusičnanů,jsou právě a jenom ty rostliny,které je drží na těch hodnotách kde jsou.I když zatím nejsou úplně ideální.A bohužel zatím je můj dojem z té náplně takový,že jsem zbytečně zaplatil za něco co nefunguje.Ostatně začínám mít takový pocit u vícero výrobků od této společnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.12.2016 12:23 Maq - HadohlavciRe: Mislow
Mislow napsal: Aaaaale, si myslis, ze jako dusicnany jsou pro baktosky nestravitelny? :-D
V procesu nitrifikace nejde o to, že by bakterie spotřebovávaly dusík, nýbrž oxidací amoniaku a dusitanů na dusičnany získávají energii. Další oxidace dusičnanů je nemožná.
Bakterie samozřejmě k "obživě" potřebují i dusík, ale jejich spotřeba je nevýznamná. Navíc mají krátký život, takže po smrti dusík do akvária vracejí ve formě organického odpadu.
Na trhu jsou filtrační média, která poskytují vhodné prostředí pro denitrifikační bakterie, tj. takové, které dusičnany a dusitany redukují až na plynný dusík. Jejich výkonnost je ale omezená a s dávkou 50+ mg/l NO3 si neporadí.
Další možností jsou filtrační média pracující na principu iontové výměny (zeolity, pryskyřice). Ta mohou být docela účinná, ale mají svoje mínus v tom, že dusík pouze nahrazují jiným prvkem. Voda zůstává zasviněná vlastně stejně, pouze něčím, co nezabíjí tak rychle.
V praxi nezbývá než vyměňovat vodu. Ovšem pokud z vodovodu teče 50 mg/l NO3, je to docela sysifovská situace.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 12:20 Muž Surdo [35] Re: Mislow
Inak ešte ktomu objemu filtra JBL ma 12l kocka molitanu na nasavany (10*10*24) 2,4l
Druhy molitan na čerpadle atman opäť 2,4l plus ktomu je tam ten pacific sun s objemom 2,6l
Dokopy teda 19,4L
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 11:59 Bacoun Re: Yirka
Děkuji za poznatek.Já jsem v září 2016 provedl výměnu dna.Po této výměně NO 3 stále měřím 30-40 mg/l.Zasadil jsem Egerii densu(která mně předtím moc nešla)a teď se jí daří až neuvěřitelně,to samé Limnophila sessiliflora.Každý týden je musím o dost zkracovat a to nedodávám uměle CO2.Tak doufám,že to bude mít stejný průběh jako u Vás a až si to sedne tak se dusičnany dostanou do normálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 11:46 Muž Surdo [35] Re: Mislow
Netvrdím že v filtri nemôže prebiehať aj odbúranie no3 ale je to z cela zanedbateľné
Ale v každom prípade je no3 vyšší na výstupe ako na vstupe aj keby bol filter oveľa vedši
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 11:38 Muž Yirka [8108] Re: zervan
Potvrzuji tvá slova.
Když jsem zakládal nádrž, také bylo NO3 vyšší po dobu asi půl roku, než vzrostla a usadila se veškerá vegetace.
V tu dobu mi pomohla pistie a hlavně egeria densa. Ta měla přírůstky až 30cm za týden, pistie měla růžice více než 10cm. Jak se vše usadilo, egeria i pistie přestaly jít, takže šly z nádrže ven.
Tento způsob se mi také zdá přirozenější, než tam třeba cpát další chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 11:32 Muž Mislow [304] Re: zervan
Tak netvrdim, ze tyto bakterie tvori hlavni podil bakterialniho sveta ve filtru, coz ale neznamena ze tam nejsou vubec. Ne vsechny bakterie, ktere kyslik nepotrebuji ke svemu zivotu, tak nedokazou jeho pritomnost tolerovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2016 10:45 Muž zervan [1093] - RostlinyRe: Mislow
Ono je to síce pravda, ale bude sa to diať v minimálnej miere (i keď niektoré filtračné médiá sa tým chvália, napr. JBL MicroMec), pretože na denitrifikáciu je potrebné anaeróbne prostredie bez prítomnosti kyslíka, čo v bežnom filtri samozrejme nie je (totiž nitrifikácia, naopak, kyslík potrebuje). Takže prakticky (v nezanedbateľnej miere) tie dusičnany likvidujú akurát rastliny, ak človek nemá špeciálny anaeróbny filter.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 10:41 Muž DavFM [1168] - Corydoras&ApistogrammaRe: Mislow
Ještě nikdy jsem si nevšiml bublinek unikajícího dusíku a ani někde jinde ho asi ty bakterky neukládají, nic mi ve filtru neroste. Kytky ho používají ku stavbě pletiva, tam tu masu je vidět (hlavní stavební prvek je uhlík), ale ve filtru nic přibývajícího není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 10:21 Muž Mislow [304] Re: DavFM, Surdo
Zajiste mate oba pravdu, jde o hlavni proces, ktery se ve filtru deje, ovsem pri tomto procesu nedochazi pouze k rozlozeni amnoniaku a dusitanu na dusicnany, ale i k redukci techto dusikatych latek, protoze bakterie nevyuzivaji pouze kyslik, ktery potrebuji, ale i dusik, proto objem filtracnich medii ma svuj smysl v akvariu. Krom toho jsou ruzne druhy bakterii, i ty co "rozbiji" NO3 na volny dusik, ale je pravda, ze nebudou hlavni soucasti filtr. medii, nicmene nejde pouze o rozklad sloucenin, co se ve filtru, ci substratu deje. :-)
PS: Presnejsi by bylo asi napsat, ze zvysenim objemu filtr materialu docilime odbourani mnozstvi amoniaku jeste pred tim nez se z nich stanou dusitany a pak dusicnany, takze vysledkem bude porad ubytek dusicnanu jako konecneho produktu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2016 07:44 Muž DavFM [1168] - Corydoras&ApistogrammaRe: Mislow
Neuživíš se výrobou dusíku, protože tvůj filtr pouze preměňuje amoniak na dusiTANY a ty dále na dusičNANY. Jedovate sloučeniny přeměňuje na sloučeninu méně jedovatou. Dusičnany jsou jedovaté až při vyšších koncentracích, v běžném akváriu je navíc využívají rostliny a přebytek zlikviduješ výměnou vody. Toto je hlavní důvod, proč dělat pravidelné výměny vody. Žádným běžným filtrem, byť sebevětším, dusičnany z vody neodebereš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2016 07:33 Muž DavFM [1168] - Corydoras&ApistogrammaRe: Surdo
IMAC HP 555
to je ta pryskyrice, ktera umi zamenit dusik asi za sodik (regeneruje se beznou kuch.soli, takze asi sodik)
To co kupujes, ty ruzne vrecká, tak to je tahle pryskyrice za dost vic penez.
Video o tom filtru,ktere sem nemohl najit, nebo spis o patrone s touto pryskyrici, najdes v tomto vlakne, tak o 5-6 stranek z5.
www.youtube.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 01:46 Muž Surdo [35] Re: Mislow
filtrácia je dostatočná
ale no3 z vody nedostane ani keby mala 100l ak by nedošlo k denitrifikáci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 01:32 Muž Mislow [304] Re: Surdo
Jdi na forum o Malawi, za me mas slabej vnejsi filtr. Spis by to chtelo 20 l objem filtru, ale jak rikam, zeptej se na spravnym foru :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 01:11 Muž Mislow [304] Re: Surdo
Tak si to mysli, ja jdu do betle. :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 01:10 Muž Surdo [35]
su tam dokopy 3 filtre aj vnutorny
a áno stále si myslím že nitrifikačne baktérie sa No3 ani nechitia
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 01:09 Muž Mislow [304] Re: Surdo
Ajeje, mi nefunguje filtrace, pac mam na konci vic dusicnanu nez na zacatku, nakonec se zacnu jeste zivit vyrabenim dusiku .... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:59 Muž Mislow [304] Re: Surdo
Aaaaale, si myslis, ze jako dusicnany jsou pro baktosky nestravitelny? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:58 Muž Mislow [304] Re: Surdo
Koukal jsem na prezentaci, filtr neni spatny, ale k Malawi tveho objemu bych osobne volil 20 l canyster vnejsi filt, prutok slusnej, filtr objem uz horsi pro Malawi. Mozny reseni by bylo poridit pridavny vnitrni filtr. Pak se uvidi jak to pujde, ale je to jen nazor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.12.2016 00:55 Muž Surdo [35] Re: Mislow
potrava pre ne su dusitany No2 a následne pomocou tích zazračnych bakteriek vznika z dusitanov-dusičnany (z no2 vznika no3)čiže na konci filtra bude vždy hodnota no3 vedšia ako na vstupe inak ti ten filter nefunguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:40 Muž Mislow [304] Re: Surdo
Bakterie ve filtru ci jinde vemou veskery dusik, otazka premeny amoniaku je dalsi vec, nejsem chemik, ale muzu te ujistit, ze pokud jsou dusicnany vysoky, tak urcite ti baktosky ve filtru ci v akvariu pomohou, pac to je pro ne potrava. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:34 Muž Mislow [304] Re: vaaclav
Ahoj, proc si myslis, ze denitrifikacni filtr se musi vyrobit? Omlouvam se, snazim se nacist odkaz, ale mam ted naky problemy s Pc. Kazdopadne je otazka, proc by na likvidaci dusiku nestacily baktosky ve filtru atp., kdyz ty dusik k zivotu stejne potrebuji? Proto ho z vody berou a proto je tam v biomolitanu mame. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:27 R Muž vaclav [11444] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mislow
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:07 Muž Surdo [35] Re: Mislow
aj vam posielam odkaz cs.wikipedia.org/…
presne na toto mame vsetci filter v akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:04 Muž Mislow [304] Re: Surdo, Maq
Posilam vam tu odkaz, snad se lepe pochopime. Bakterie, ktere jsou ve filtr mediich, ci v substratu, dusik vyuziji ke svym vlastnim potrebam, bez dusiku by se "udusily", tim ho odstrani z vody a tim i snizi dusicnany v akvariu, proto mame taky filtry. cs.wikipedia.org/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 00:00 Muž Surdo [35] Re: Mislow
prezentácia hotová iné foto pri sebe žiaľ nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 23:55 Muž Surdo [35]
substrát ak je myslene dno tak toho tam nieje toľko aby tam prebiehala denitrifikácia a rôzne media do filtrov ktoré to že praj dokážu pri tak vysokom prietoku aký je to aj tak nedokážu alebo len minimálne
preto uvažujem nad tým Seachem de*Nitrate že by som ho dal do Pacific Sun MR9050 a uškrtil mu prietok na 200l/h
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 23:49 Muž Surdo [35] Re: Maq
to že no3 vznika práve vo filtri viem
a áno zeolitov je viac a ak sa neklame zákazník tak mam správny ale aj tak produkcia No3 vyhráva nad absorbovaním
už som rozmýšľal aj nad denitrifikačnym filtrom s použitím Seachem de*Nitrate
Nemá niekto skúsenosti s týmto médiom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 23:36 Muž Mislow [304] Re: Maq
Ahoj, coz takhle denitrifikace pusobenim bakterii ve filtr. mediich? Ci v substratu apod. ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.11.2016 23:26 Maq Re: Mislow, Surdo
Dusičnany jsou konečným produktem nitrifikace, takže silnější filtr (objemem či průtokem) sám o sobě nepomůže.
Pomohou speciální filtrační média, což Surdo ví.
Není ale zeolit jako zeolit, a i některé výrobky jsou zeolitem, i když se to z názvu nepozná. Nepoužívám to, takže praktickou zkušenost nemám, ale teoreticky mohou být mezi různými zeolity náramné rozdíly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 22:55 Muž Mislow [304] Re: Surdo
Ahoj, u Malawi je to horsi, vetsinou je to bez rostlinek, takze tim tento spotrebitel NO3 odpada, proto take pro Malawi by mel byt filtr o dost vykonnejsi nez u jinych srovnatelnych akvarii, nekdy se pouziva i kombinace vnitrniho a vnejsiho filtru. Coztak si udelat prezentaci k lepsi rade zucastnenych? ;-)
PS: Vykonnosti filtru nemyslim jen prutok vody, ale i objem filtr. medii. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2016 18:51 Muž Surdo [35]
zeolit som skúšal no učinnost velmy slabá
ClearWater mam v filtri ale do 24h mierne hodnoty klesnú a po 24h zase začnú stupat
teraz je na ceste www.akvaobchod.sk/… je to to iste ako ClearWater len vo vedšom balený a za rozumnú cenu
uvidím ako to stým no3 pohne
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 12

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 18042x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/8330?od=201