Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit dusičnany

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit dusičnany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.03.2012 20:48 para – Dusičnany
Také se potýkám s problémem dusičnanů v akvarijní vodě. Předně bych předeslal, že i při vysoké koncentraci třeba nad 100mg/l nemusí dojít ještě k úhynu a zdánlivě se nic neděje. Takto může být akvarista jaksi ukolébán v pozornosti. To ,že nic přímo nepozorujeme bývá podmíněno celkovým složením vody - mnohdy tím, že v tu chvíli běží důkladné vzduchování, jde osvětlení a voda je navíc spíše kyselá. Samotné dusičnany NO3 totiž tolik nevadí jak jejich bratříčci NO2 tedy dusitany, které jsou v nebezpečnější už v koncentracích o několik řádů menších.
Běžně v zarostlém akvárku třeba i s nadměrným množstvím rybek ale s fungujícím přivzdušnováním, filtrací a osvětlením se NO2 rychle oxyduje na NO3 a navíc ve dne nebezpečné NO2 také rostliny přednostě spotřebovávají.
Pokud se ale stane, že na noc (rostliny neasimilují) dojde k výpadku vzduchování - můžete ráno najít akvárko plné uhynulých rybek. Takto jsem nedávno přišel o diskusy za několik tisíc.
Podstata problému je totiž v tom, že při omezení okysličení vody začne docházet k reverznímu procesu tedy k nárůstu dusitanů (zpětná přeměna NO3 na NO2) a i kyslík jež je rychle spotřebováván rozkladnými procesy výrazně chybí.
Kdo nemá možnost měnit často vodu a chová navíc na litr více rybek jak je doporučováno - tomu tuplovaně doporučuji alespon zdvojit a takto zálohovat systém okysličování vody.
Těch dusičnanů obsahuje např pražská voda zhruba 20 až 30mmg/litr a i s takovýmto zdrojem se dá voda v akváriu snadno naředit na hodnoty do 50mg/l které při zajištěném vzduchování mohou vyhovovat většině rybek a situací.
Osobně nyní kombinuji vodovodní vodu s tou, kterou si v kanystrech vozím s přírody. Dají se najít potůčky a pramínky s hodnotami 5 až 10mg/l ale nesmí být v té lokalitě zemědělská půda ani osídlení jinak tam nemá cenu hledat. Žel je to důsledek toho, že populace roste a bez ústrojných hnojiv a dopravy bychom se dnes jako lidstvo už neuživili. Depozicí NOx s ovzduší a hlavně splachem s polí pak dochází k výraznému obohacování potoků a řek o dusičnany, fosforečnany... - voda pak v létě v přehradách takzvaně "kvete" - je plná řas a sinic.
Vodárny zajištují koncentrace NO3 tak aby dospělím lidem nevadili ale kojenci už musí mít vodu právě s ohledem i na ty dusičnany o řád lepší. Naše rybky také lecos snesou ale jejich potěr už přežívání mívá obtížnější. Výpadek techniky a lidské přání mít té krásy po hromadě co nejvíce pak může dopadnout naopak fatálně.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 06:59 Muž LiborSprysl [8921] Re: snehulda007
A nebude pak voda alespoň o ždibek dražší??? smich coze hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2012 20:26 Muž snehulda007 [847] - Drškolezci :D
Tak miořišla odpověď z vodáren.Takže žádná sleva se nekoná,protože ať je voda jakkoliv (ne)kvalitní tak náklady na distribuci jsou stejné. Pozitivní je že do července by měla být hotová nová přípojka z kvalitního zdroje palec potlesk

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.02.2012 19:42 R Muž romant [27713] Re: snehulda007
Možná, že by bylo řešení pořídit si osmózu a tu vodu si potom míchat a docílit tak koncentrace dusičnanů jakou si člověk bude přát. Nicméně je to další investice, kterou Ti vodárna potom až z kohoutku poteče tzv. normová voda nikterak nezohlední. Ceny normálních domácích osmóz se pohybují někde mezi 1-2 tis. Kč,-.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 19:38 Muž snehulda007 [847] - Drškolezci :DRe: Yirka
Právě že ne.Psal jsem na vodárnu tak čekám že dostanu tričko a propisku smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.02.2012 18:40 Host - Drškolezci :DRe: LiborSprysl
Ahoj Liborku, aby jsi se dostal trochu do obrazu. Snad ten odkaz bude fungovat.

vydavatelstvi.vscht.cz/… love love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 18:37 Muž Yirka [8108] Re: snehulda007
Když už berete nejakostní vodu, tak ji máte určitě levnější nebo v akci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:59 Muž pavelbartek [287] - CichlidyRe: snehulda007
To moc dobře znám ano :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:46 Muž LiborSprysl [8921] Re: katterinecka
Jo máte pravdu, odbourává se ho velké množství (zase ty normy...:-)), horší je to ovšem pak s fosforem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:43 Muž snehulda007 [847] - Drškolezci :DRe: pavelbartek
Tak to je nádhera.Ale namítala,jí už vytáčí i váza:) :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2012 17:38 Muž pavelbartek [287] - CichlidyRe: snehulda007
Nemusí to být další nádrž a může to vypadat i hezky a zpestřit to místnost aby manželka nic nenamítala imgbank.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:33 Žena katterinecka [2143] - RostlinyRe: LiborSprysl
to nebude povrchový zdroj
"Město Český Brod rekon­stru­uje svou čistírnu odpad­ních vod, ale řeší nyní i nový prob­lém: nedostatek pitné vody. V roce 2009 bylo město nuceno vyh­lásit uzávěrku na připo­jení k měst­skému vodovodu. Nyní řeší i znečištění hlavního zdroje pitné vody Štolmíř. „Naměřená hod­nota dusič­nanů je kousek pod hran­icí závad­nosti, voda také obsahuje zvýšené množství uranu,“ sděluje hlavní před­stavi­tel města. Zdro­jem těchto škodlivých látek jsou napřík­lad hno­jiva použí­vaná na polích v blízkosti zdroje."

Mimochodem biologická část ČOV dokáže odstraňovat dusík docela dobře, tak nevím co bylo myšleno tím že "dusíky nechytí"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:32 Muž snehulda007 [847] - Drškolezci :DRe: LiborSprysl
Čistička nám krásně smrdí kousek za barákem a čistí odpadní vodu vypouštěnou do šembery a e zdrojem ve štolmíři nemá nic společnýho. Napsal jsem starostovi proč bylo povoleno zvýšení limitů místo toho aby donutili veolii to neprodleně odstranit,tak jsem zvědavej co mi odepíše...Nejvíc mě štve,že můžu zapomenout na krunýřovce :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:31 Muž xnor [70]
Tady je ten leták www.cesbrod.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:23 Muž LiborSprysl [8921] Re: katterinecka
Já chápu co která instituce čistí, ale myslím, že ani vy, ani já nevíme, zda zmíněná čistička není náhodou před zdrojem a není schopná snížit ty dusíky, když to neumí úpravna. Jako že by jí třeba mohla pomoci jestli to chápete.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.02.2012 17:20 Žena katterinecka [2143] - RostlinyRe: LiborSprysl
čistírna odpadních vod (laicky čistička), čístí odpadní vody. Vodovodní voda se předčisťuje v úpravně vody ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:17 Muž LiborSprysl [8921] Re: katterinecka
Nevím kde je zdroj, třeba nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2012 17:15 Žena katterinecka [2143] - RostlinyRe: LiborSprysl
jen by mě zajímalo co má "čistička" společnýho s kvalitou vody ve vodovodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:13 Muž LiborSprysl [8921] Re: katterinecka
Nevím, píšou v "brodském rozletu", či jak se ten plátek jmenuje, jo ne, to jsou ofiko stránky města :-)Stanovení hygienického limitu pro dusičnany z vodovodního zdroje ve Štolmíři
Na základě informací od provozovatele vodohospodářského majetku 1. SčV, a.s., Vám sdělujeme, že výše uvedenou informaci obdrží všichni zúčastnění do svých poštovních schránek přímo od provozovatele.
Tak soudím, že čistička už bude fungovat. I když ta dusíky většinou nechytí :-) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.02.2012 17:09 Žena katterinecka [2143] - RostlinyRe: LiborSprysl
čistička?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:09 Muž LiborSprysl [8921] Re: snehulda007
Udělejte si z ní dekoraci...určitě je květináčů po bytě také dost, tak místo jednoho bude nádrž na vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:07 Muž snehulda007 [847] - Drškolezci :DRe: LiborSprysl
Tohle už mě taky napadlo,ale čtvrtou nádrž bych už neukecal. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:07 Muž LiborSprysl [8921] Re: snehulda007
Pokud jsem se díval, tak se u vás dějí věci...vypadá to, že se blýská na časy. Čistička by měla fungovat a voda by se měla lepšit. Teda jestli vám v letáku nenapsali něco jiného, na ten jsem nedostal smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:05 R Muž vaclav [11446] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: snehulda007
V akváriu to není až taková tragédie, horší je to pít. Já bych zkusil přidat trochu draslíku aby rostliny to NO3 lépe zbaštily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 17:05 Muž LiborSprysl [8921] Re: romant
Norma je norma a zákon je zákon...už je to tu zase, Zákony v ČR... smich Nedávno jsme si tu trhali občanky nad tím, jaká báječná voda nám podle některých teče z kohoutku... smich.
Vím co je to válka s dusíky :-) Proto mám jednu nádrž v níž jsou jen kytky. Už hodně kytek a když potřebuji vodu, která bude pro citlivky, tak ji beru jen tam a dopouštím. Funguje to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 16:51 Muž snehulda007 [847] - Drškolezci :DRe: romant
Měření provedla akreditovaná laboratoř na žádost města.Dodavatel musí závadu odstranit do(a teď se držte) 31.12.2014!!! Pistia mi vůbec nejde-"ugriluje se". To limnobium by přímý světlo vydrželo? Jinej zdroj by znamenalo přivést týdně 100litrů :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 13:54 R Muž romant [27713] Re: snehulda007
Pokud Ti dodavatel dodává takovou vodu, tak porušuje(zákon, vyhlášku) norma říká strop pro dusičnany 50 mg/l. Rostliny to je jedna cesta, jako další bych viděl jiný zdroj vody, alespoň dočasně, bude taktéž velmi záležet na průkaznosti měření. Jedním z nejlepších žroutů dusičnanů je rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 13:52 Muž Deathbull [1913] - CichlidyRe: snehulda007
Ty kytky co tam máš nejsou špatný, ale Pistia a Lemna jsou ještě daleko lepší. Držel bych se snižování pomocí kytek, pokud by to nestačilo tak můžeš zkusit filtrovat přez Zeolit, údajně to funguje na jedničku..ale osobní zkušenost nemám, mám tak zarostlá akvárka že to nepotřebuji.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2012 13:48 Muž snehulda007 [847] - Drškolezci :D
Zdravím. Před nedávnem jsem si koupil krunýřovce vláknoocasého a ten mi po dvou dnech bohužel uhynul. Jevil známky otravy dusíkatými látkami (akvárium je nepřerybněný a zaběhlý skoro rok). Tak jsen se začal píídit a zjistil jsem ,že obsah dusičnabů ve vstupní vodě je 70mg/l!!! Podotýkám,že se jedná o vodu z městské vodárny. Existuje spůsob,kromě rostlin,jak tuhle hodnotu snížit? Jinak v aq mám tak 3-4 metry růřkatce ponořeného,tak 2 metry egerie a několik rohatců křídlatých. Nebo jsou tyhle rostliny dostatečný? Osvětlení je cca 0.5W/l. Díky za odpověď.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2012 04:54 Muž j0hny [86]
Tych odsavacov je vela. Teoreticky kazda extremnerychle rastuca rastlina :-D Myslim ze by to hravo zvladla egeria, ta aspon necloni uz i tak slabemu svetlu.
Egeria sa dokonca dava do osvetlenych prepazkovych filtrov ako odburavac no3.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 19:44 Muž Michaldvd [45] - Asie
Dobrým odsávačom NO3 by mala byť pistia :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 19:09 Usine - AsieRe: ola
Můžeš se snažit jak chceš ale vysoké NO3 bude stále a spíše bude ještě stoupat. I CO2 ti moc nepomůže. Takže nezbývá než nějak dořešit silnější světlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.01.2012 18:39 R Muž romant [27713] Re: ola
Přidej plovoucích rostlin, to jsou velmi dobří konzumenti dusičnanů, ryby to nechce moc krmit a pravidelně odkalovat.
Edit: rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum k tomu co již máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:37 Žena ola [29] Re: romant
Když já mám ten problém, že jsem to akva už koupila s rybkama a mezi nima je i drobnoústka trpasličí. Po přidání "naší kvalitní" vody mi dnes jedna umřela a mám obavu, že je to důsledek těch zatracených dusičnanů. Ostatní jsou zatím v pohodě, ale jak dlouho... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:33 R Muž romant [27713] Re: ola
Takováhle hodnota není nikterak tragická a je pro kytky svým způsobem požehnání. Pokud to nevadí rybám, tak bych to neřešil a hnojil jenom tou vodou, taky to tak dělám, mám vstupní hodnotu kolem 50 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:31 Žena ola [29] Re: Johan
Kytek mám habaděj, ale když měním vodu, tak vlastnš leju do akva vodu s tak strašnou hodnotou dusičnanů. Mám obavu, že kytky nebudou stíhat. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:27 Muž Johan [4780] - RostlinyRe: ola
Ty snižují kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 18:23 Žena ola [29] – A zase ty dusičnany...
Prosím o radu, jak v akva snížím dusičnany, když vstupní voda z kohoutku je téměř na 40!!! rozzureny Dusitany mám v pohodě.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:29 Muž Fery78 [3] Re: romant
díky za radu , to akvarium jsem zakládal někdy přelom 08 -09/11 , šel jsem k jednomu pánovi pro ryby zeptal se mě kolik mám litrů , a řekl mi to je tak na 100 rybek , ale ono to tak nebylo , ale jak říkám byla to spíš moje hloupost , že jsem si nic nepřečetl a věřil , teď to mám asi tak na hraně asi 50 rybek vesměs Tetry , tetrazony , pancéřníčky, ancistrus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:25 Muž Sid [5883] - Rostliny – Re: Fery78
...teď jsem to doměřil, testem od Rataje, ukázalo mi to 50mg /l možná víc...
Zkuste jiný test. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:22 R Muž romant [27713] Re: Fery78
Pokud je to akvárko skutečně založený tak jak je napsaný v prezentaci a ta nádrž není moc zarybněná(info tam není), tak ten filtr není minimálně půl roku vůbec nutný ani otvírat. To, že se jeho výkon sníží cca o polovinu je normálka je to teprve znak toho, že je filtr dobře zajetej a k čištění to chce přistoupit až když je ten výkon ještě menší než poloviční, jinak je to kontraproduktivní opatření. Náplně neprat nikdy všechny, ale postupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:15 Usine Re: Fery78
Filtr se opravdu čistí až když se průtok zpomalí a v akvarijní vodě ne v chlorované. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:12 Muž Fery78 [3] Re: romant
jasný , zkusím ale docela mě to mrzí protože bez něj to bude divné ...ikdyž jsem na začátku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:10 Muž Fery78 [3] Re: vaclav
aha , takže chvili počkat a kdyžtak asi ven co ? Václave ještě snad já filtr čistím jen když se mi zdá že se sníží průtok , nechci do toho moc zasahovat , vyčetl jsem tady něco o bakteriích atd . ( jsem začátečník ) je to správně ? jo a ješte přidel jsem 4 tetrazony a 3 tetry kolumbijské
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:08 R Muž romant [27713] Re: Fery78
Zkus ten kořen vyndat a uvidíš, jestli je to tím, ale docela bych si na něj tipnul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:07 Usine Re: Fery78
To by mohlo být ono.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:06 Muž Fery78 [3] Re: vaclav
Jo a bublám bublinu za 3 sekundy , kytky mi bublají , hlavně tedy ludwigia , h. difformis , a c.carolina
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 20:03 Muž Fery78 [3] Re: vaclav
no PH mi ukazuje 6,8 ( kapkový test ) a KH 5 , ještě jedna věc přidával jsem kořen na pozadí mohlo by to mít vliv?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 19:58 Usine Re: Fery78
Něco děláš blbě, Při tak silném světle a CO2 by jsi musel mít NO3 na nule. Jak jsi na tom z bubláním a pH + KH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   23.11.2011 19:48 R Muž romant [27713] Re: Fery78
Změna vstupní vody, použít tu pistiti, ověřit měřením třeba jiným testem, že je ta hodnota správná. Dotázat se dodavatele vody na aktuální hodnoty.
Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] 12

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 18042x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/8330?od=451