Hodnotíme fotoaparáty
To se dá těžko poradit. Já doporučuju zrcadlovku (nebo tu CSC bezzrcadlovku), klidně se setovým zoom objektivem, na kterém si vyzkoušíš, co ti vyhovuje. Potom si můžeš dokoupit lepší objektivy, až budeš mít představu, jaké potřebuješ (s tím zoomem brzy zjistíš, jaké délky používáš). Obecně je ale focení akvária dost specifický obor a třeba mě to moc nejde

Ještě detail ryby se mi občas jedna z 300 fotek povede (i když na detaily by to chtělo vhodnější objektiv), ale u celkového pohledu nejsem schopen zachytit "atmosféru", ani porádně barvy a to ani když to nafotím do RAWu a upravuju.
já tomu moc nerozumím

ani hlavně neumím moc fotit, čekal jsem jen odkaz s napisem toto je pro tebe dobrý.

NHKG napsal: Zrcadlovka je sice na akvárko super, ale na běžné focení je moc velká a těžká. Takže zbývá nějaký slušný kompakt
Alebo "bezrkadlovka" CSC (rovnaký čip ako na zrkadlovke, ale iný spôsob snímania bez zrkadla):
www.fotoskoda.cz/…
Lenže kvôli cene by musel pre začiatok stačiť základný objektív. Ak ide o začiatočníka, tak pri tom základnom objektíve zistí, čo vlastne potrebuje a po našetrení kúpi nejaký poriadny svetlý, až potom naplno využije výhody takéhoto foťáku. Odporúčam neinvestovať zbytočne veľa do foťáku (rýchlo stráca hodnotu, novinky sú predražené, výpredaje sa oplatia), ale radšej do poriadneho objektívu.
Keby som ja mal cenový limit a chcel by som to najlepšie, kúpim takýto malý foťák a k nemu nejaký svetlý objektív okolo 30-50 mm (EQ35). Napr. bežne na výlety (mesto, hory, hrady a zámky) nosím takýto foťák (Panasonic GF-1 alebo Olympus E-PL5) s objektívom 20 mm (40 mm EQ35) F/1,7, nič iné. Keby som si mal vybrať len jeden jediný objektív, bol by to asi tento. Ale mám ich viac, napr. do ZOO brávam 75 mm (150 mm EQ35) F/1,8 - obvykle len tento jeden. Tým chcem povedať, že človek musí najskôr vedieť, čo potrebuje. Tiež som nekupoval všetko naraz, ale postupne v priebehu rokov. Už som roky nič nedokupoval, lebo mám všetko, čo som chcel. Objektívy prežijú aj niekoľko generácií foťákov.
Mám aj veľkú zrkadlovku, no ako vidno v mojom fotoalbume (
foto.zervan.info), používam ju len zriedka.
Ono hrozně záleží co od toho čekáš. Možností jsou mraky. Do desítky nekoupíš slušný malý foťák s výměnným objektivem. Zrcadlovka je sice na akvárko super, ale na běžné focení je moc velká a těžká. Takže zbývá nějaký slušný kompakt. V poslední době to moc nesleduju, takže třeba už je něco nové lepší, ale ještě tak před rokem byl v poměru cena/výkon nejlepší tento:
digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/… Tak nemusí být striktně na akvárium. No řekněme do 10.
Jaký je rozpočet? A jak velký může být. Pokud to je jen na akvárium, bude nejlepší koupit starší zrcadlovku.
Dobrý den, chtěl bych poradit s výběrem fotoaparátu nejlépe nějaký zlatý střed. Děkuji
Starší reakce
Tak vidím že ta naše "čínská komunita" je rozlezlá i mezi akvaristy

. Výborně, já mám Mi2A a úplně dostačuje.
Starší reakce
Je to pěkné, mrkni na moje aq. Já ho fotil mým xiaomi (čínský tel). Fotí lépe než náš digitál.
Ono veľmi záleží aj na rukách. Raz som do práce zobral foťáky a čosi sme skúšali so stabilizáciou, mal som tam aj extra dlhý zrkadlový objektív (1000 mm eq35 + telekonvertor). Jeden kolega dokázal v ruke udržať to, čo ja ani náhodou, aj keď som sa ako snažil. Z praxe však viem, že mne stabilizácia dosť výrazne pomáha, súdiac podľa výsledkov - preto ma celkom prekvapujú zistenia pána Neffa. Pravda, nie vždy, nedá sa na to 100% spoľahnúť. Najviac mi stabilizácia pomáha pri fotení "panning" fotiek, napr.
foto.zervan.info/… (pri zapnutí príslušného režimu len pre 1 smer)
Ale keď sa vrátime späť do témy fotenia akvária, tak tam je stabilizácia naozaj zbytočná, pretože rybky sa hýbu a dlhší čas ako 1/100 s nie je vhodný, navyše máme statív.
1 22.11.2014 20:21
lhajek [1870] - Rostliny To že by objektiv neměl stabilizaci by mě osobně vůbec nevadilo. Stabilizace neznamená že na kratší časy budu mít vždy ostré fotky, ale že je pouze vyšší šance že udělám přiměřeně ostrou fotku.
Pokud chci opravdu ostré fotky tak buď ze stativu a nebo velmi rychlým časem závěrky.
Takhle třeba stabilizaci zkouma pan Neff:
www.digineff.cz/…
www.digineff.cz/… NHKG napsal: Jsem zapomněl napsat, že mám tělo Pentax K-r. Takže taky stabilizace v těle, ale původní dotaz byl na Cannon, a ten ji má v objektivu. Olympus ještě dělá APS-C zrcadlovky? Pentax je ako brat Olympusu, oba mimo "main-stream" Canikon

Žiaľ Olympus už nerobí Four Thirds (FT) zrkadlovky - úplne prešli na menší závit micro Four Thirds (mFT), ale majú aj adaptéry, aby na malých telách mFT bolo možné používať veľké objektívy FT, vraj je ten najnovší model adaptéru úplne bezproblémový. Zatiaľ mi slúži stará dobrá E-620, s ktorou som veľmi spokojný, ale predsa len má už svoje roky a na vysokom ISO veľmi zaostáva za súčasnými čipmi (to však platí u foťákov všetkých značiek). Na druhej strane, najskôr som bol síce z toho nešťastný a nadával som, ale akonáhle som si skúsil tie malé foťáčiky a kúpil zopár z veľmi bohatej ponuky objektívov (
www.four-thirds.org/…), hnev ma prešiel a vystriedalo ho nadšenie

Zatiaľ som redukciu nekupoval a napr. veľký 50-200 mm používam na starej E-620 a na mFT som si kúpil to, v čom sú najlepšie - malé svetlé pevné ohniská.
Čo sa bazáru týka - je možné naozaj výhodne kúpiť, ale vždy je lepšie osobne si objektív pozrieť a vyskúšať. I ja som takto uskutočnil niekoľko nákupov i predajov. Niekto sa o objektív stará ako v bavlnke (ja napr. nikdy nefotím bez filtra a slnečnej slony, stále čistím) a niekto to berie ako spotrebný tovar, ktorý po "opotrebovaní" zahodí. Neodporúčam investovať do najmodernejšieho tela, pretože to veľmi rýchlo morálne zastaráva a o rok stojí niekedy vo výpredaji už len polovicu. Preto sa oplatí využívať práve výpredaje pri uvedení nového modelu. Zato objektív nestráca na hodnote a oplatí sa priplatiť si.
Jsem zapomněl napsat, že mám tělo Pentax K-r. Takže taky stabilizace v těle, ale původní dotaz byl na Cannon, a ten ji má v objektivu. Olympus ještě dělá APS-C zrcadlovky?
A co se týče nákupu staršího objektivu, doporučuju tento bazar:
www.paladix.cz/…
Je tam hodně nabídek, proti aukru i za lepší ceny. Ale pozor. Vše na vlastní riziko, nikdo to tam nehlídá!
Čo sa týka stabilizácie - niektoré systémy majú stabilizáciu v tele, potom funguje hoci aj na staré manuálne objektívy. Aj kvôli tomu mám primárne Olympus.
K tej Nokii - odkazovaná "recenzia" na Youtube je vskutku pôsobivá a určite i presvedčivá pre laikov, ale keď sa na to pozriem kriticky, tak je to desne prevedené porovnávanie. Raz sa fotí s bleskom, inokedy bez. No a ako som postrehol, fotí vyslovene na automatike. Uf, no ok, laik možno bude fotiť na automatike, ale načo mu je potom zrkadlovka? V najvýznamnejšom teste v šere zabudol recenzent vypnúť blesk na zrkadlovke. Mňa zaujíma, čo vytiahnem z foťáku ako maximum, teda nastavím si parametre manuálne, odfotím do RAW a vytiahnem si, čo treba. Tamten test je vyslovene robený pre tých čo len stláčajú spúšť.
Pozeral som však tie fotky (
www.flickr.com/…) - neviem, či tie "full size" sú naozaj v plnom rozlíšení, majú 33 Mpx. Keď pozerám 1:1, tak je jasne vidno, že pixely sú tam len pre parádu, nie sú naplno využité, limituje ich objektív. Po downsampling na 5 Mpx je to výborné, to hej, ale potom sa bavíme o foťáku 5 Mpx, čo je pre daný rozmer adekvátne. Áno, ten "zoom" je vymyslený rozumne, vlastne pri plnom "priblížení" sa berie len stredových 5 Mpx, ale potom platí to, čo som uviedol - objektív nedáva také rozlíšenie.
Hlavne som porovnával fotku kníh, tam by malo byť detaily vidno, ale je to spackané: mobil fotil na ISO 100 pri dlhom čase 1/17 s, zrkadlovka pri ISO 800 a čase 1/60 s. To akože čo porovnávame? Keď už, tak pri rovnakom čase. Takto je na fotke z mobilu vidno aj pohybové rozostrenie a výsledok zo zrkadlovky je tiež dosť zlý, nie ostrý - Canon nemám, neviem čo je to za objektív, ale toto sa mi zdá naozaj zlé a nereprezentatívne. Zrejme to bude aj kvôli vysokej hodnote ISO, ale asi ani ten objektív nie je zrovna výhra. Ono väčšinou kitové zoom objektívy neposkytujú dostatočné rozlíšenie. Druhá vec je, že mobil dosť výrazne softvérovo doostruje výslednú fotku pri downsamplingu a zrkadlovka nie, pretože sa očakáva, že si to fotograf podľa seba nastaví pri vyvolávaní RAW.
0 22.11.2014 16:00
NHKG [3901] - Hadohlavci AD neoriginální objektivy:
Jak tu někdo psal, je třeba číst recenze, i když kvalita většinou odpovídá ceně. U neoriginálů je problém, že většinou nemají stabilizaci. A navíc každý kousek objektivu je trochu jiný (platí i pro originály). Takže pokud se kupuje starší, je potřeba si vyžádat pár fotek s tím objektivem, nebo si ho vyzkoušet osobně. U nových to je loterie, doporučuju kupovat přes internet a pokud se chytne horší kus vrátit.
Já mám Tamron SP AF 17-50mm f/2,8 XR Di II a stačí mi prakticky na vše. K tomu mám Sigmu 70-300 APO DG MACRO právě na makro a když je potřeba velký zoom, ale používám ji minimálně.
AD mobil Nokia:
Ehm, ta Nokia možná toho umí hodně, ale pořádně nic.
-Jako telefon mi vadí hodně špatná správa kontaktů.
-Navigace co neumí průjezdní body a naviguje hodně pofiderně (mnou známé trasy volí často blbě, přitom jiné navigace je volí tak jak vím, že je to nejlepší).
-Foťák co má 41 mega pixelů a pak to přepočítává (není lepší mít rovnou větší plochu bodu?). Navíc velikost objektivu a čipu je proti zrcadlovce pořád malá a fyziku jen tak neobechčiješ. Jasně, za dobrých podmínek udělá dobrou fotku s malým rozlišením, ale to udělá skoro cokoliv. Viděl sem pěkné fotky z hodně historických přístrojů.
-.....
Jasně,ale já potřebuju fotit. K čemu mě pak jsou jmenované ptákoviny? Zrcadlovka bude produkovat lepší fotky a to ostatní zvládne stejně mobil s cenou do 2k
Prostě já v tom naopak vidím samé nevýhody...
Mimochodem kde to má stativový závit? Akva jako celek fotím jen ze stativu.
Kupovat si to nemusis ale vyhod je nepreberne mnozstvi tak treba mobil stale u sebe, celosvetova navigace offline mp3 mnoho dalsich plno pomucek od slovniku az po poznamkovy blok vyborna kvalita fotek i pri low light dlouhodoba podpora softwaru a neustale vylepsivani fotoaparatu a jeho funkcema castyma aktualizacema panove toto je nokia lumia 1020 co strka do kapes polovinu kompaktu a i par zrcadlovek racte si precist recenze na tento mobil
Pokud je to fotka z mobilu(nemá to EXIF), tak slušný. Na běžné použití dostačující
petulinakk napsala: A jak jsou na tom s kvalitou ty "neoriginalni" objektivy?
Potrebovala bych makro objektiv, ale zas bych ho nepouzivala tak casto abych byla ochotna dat x tis. za original...
Problém je, že jak kvalita, tak cena se k sobě hodně přibližují. Pokud se teda bavíme o makro objektivu, který má být dobrý. Svůj výběr jsem už uvedla o kousíček níž, je to pevná devedesátka od Tamronu. Objektiv s pevným ohniskem bývá lepší a pokud ti tvůj stávající objektiv se zoomem stačí na většinu situací, ale chceš opravdu dobré makro, tak zvaž pevné ohnisko.
Ale cenově je takový objektiv s Canonem srovnatelný - ono v tomhle případě i kvalitou. Chce to pročíst hodně recenzí a diskuzních fór. Taky pozor na to, že ta písmenka nebo číslíčka úplně na konci názvu objektivu mohou znamenat podstatný rodíl v kvalitě - jedna generace objektivu může být slabší a její následovník výborný, ale i naopak.
Pokud nechceš dát "x tisíc", stanov nějaký strop - to x máme každý jinde

Na mobil to má výstup dobrý, ale tenhle výsledek dostaneš i z rozumného kompaktu. Přes objektiv o průměru 0,5cm nikdy nedostaneš tolik světla a detailů aby se mohl rovnat průměrnému foťáku. V určitých situacích se mu může blížit, ale překonat ho (ve stejných rukou) nemůže. Zvlášť za nízkého osvětlení nemá šanci, což je případ zrovna focení akvária
41 Mpx s mini-objektívom je zlý vtip alebo dobrý marketing, podobne ako posielať zmenšeninu fotky rozmerov 640 × 360 px (0,23 Mpx). Keď už, tak sa pozrime na výrez 1:1.
V určitých situáciách sa môže výsledok blížiť fotke z fotoaparátu s veľkým čipom (sem nepatria len "zrkadlovky"), ale prekonať sotva - iba ak by fotku nerobil fotograf, ale laik a nechal by za neho pracovať softvér v telefóne. Ale chcel by som vidieť fotku akvária alebo hocičoho v slabšom svetle, ktorá by bola porovnateľná ;)

fotomobil NOKIA LUMIA 1020 mnohdy z toho lezou i lepší foto jak ze zrcadlovky

Diky moc

priznavam bez muceni, ze problematice nijak do hloubky nerozumim, pouze bezny uzivatelsky zaklad
Fotak je stary (350D) a moc casto ho nevytahnu, i to je dalsi z duvodu proc se mi nechce investovat do draheho vybaveni. Taky neni tak uplne "do kabelky"

Ale obcas prave dost lituju ze prislusny objektiv nemam.
Objektiv na vyfoceni celeho akvaria mam, jde mi o makro
A vsechny objektivy v odkaze by mely byt pro canon, podle zuzeneho vyberu v levem sloupecku.
Asi skôr 3 m

Pre fotenie celého akvária je ideálna ohnisková vzdialenosť do cca 50 mm v prepočte na eq35, teda v prípade bežných zrkadloviek cca 20-35 mm. Dá to najprirodzenejšiu perspektívu. Dodatok - výborná kalkulačka na vzdialenosti (pri akej vzdialenosti fotenia bude aká veľká plocha obsiahnutá) a hĺbku ostrosti pre Android je aplikácia
DOF Calculator.
Čo sa makroobjektívu týka - samozrejme bude fungovať aj dlhý (povedzme 150 mm), aj krátky (povedzme 35 mm), tým dlhším je možné (resp. skôr nutné) nafotiť makro na väčšiu vzdialenosť, teda kľudne i objekt pri zadnom skle, kdežto s krátkym sa bude dať fotiť makro len kúsok za sklom, ale zase nie je treba toľko svetla, fotí sa oveľa ľahšie. A vlastne naozajstné makro (1:1) spravidla ani netreba, takže aj krátky bude stačiť i na dlhšiu vzdialenosť.
petulinakk napsala:A jak jsou na tom s kvalitou ty "neoriginalni" objektivy? Nájdu sa aj lepšie ako "originálne", niekedy i drahšie

Nedá sa to vôbec zovšeobecňovať, na tieto veci si treba naštudovať testovacie recenzie v odborných časopisoch a weboch a hlavne porovnávať porovnateľné (podobná cenová kategória a podobné základné parametre). Analyzuje sa veľa vlastností. Spomeniem napr. slávny
www.dxomark.com - človek však musí rozumieť trochu problematike, aby chápal, čo je čo.
Musíš hledat objektivy pro Canon. Tvůj odkaz to nejsou objektivy na focení akvária. Já mám
Canon 75-300 1:4-5,6. Abych s ním vyfotil celé akvárium musel bych od něj být tak 3 mm.

Diky. Koukala jsem, ze tech pouzitelnych neoriginal objektivu je vic... Ja vzdycky lustrovala jen ty od canonu
Nemate nekdo osobni zkusenost s nekterym z nich?
objektivy.heureka.cz/… Pevný skla jsou naprosto na úrovni originálních skel. U různých levnějších zoomů je kvalita nižší a občas kolísá i kus od kusu, podle toho jak se jim zrovna povedl.
vaaclav napsal: Objektivy Canon jsou dost drahé ale lze koupit i od jiné firmy které jsou levnější. Například zmiňovaný Tamron.
A jak jsou na tom s kvalitou ty "neoriginalni" objektivy?
Potrebovala bych makro objektiv, ale zas bych ho nepouzivala tak casto abych byla ochotna dat x tis. za original...
Ono je to tak totiž SKORO vždycky. Kompakty jsou primárně dělané pro lidi, co chtějí prostě mít fotku. Tzv "Namířit a vyfotit". Jsou na to stavěné a celý foťák je tomu podřízen.
U zrcadlovky je to naopak. Kvalitní výstup má být jen prostředek jak člověk znalý fotografování může pořídit zamýšlený snímek. Pokud to bude chtít někdo dovysvětlit, tak není problém

Přesně tak....
A nebo vím co se mě na fotkách z kompaktu nelíbilo a vím že je to právě v té technice a ta zrcadlovka to vyřeší ....
Já třeba jsem chtěl více pracovat s hloubkou ostrosti a to na malých senzorech kompaktů téměř nejde. Chtěl jsem daleko véce pracovat s blesky a ty prťavé u kompaktu které míří pořád dopředu mě nevyhovovali, takže k zrcadlovce jsem pořizoval systémový blesk. Lze ho mít úplně mimo tělo a ovládat na dálku. Teď se chystám na výmenu setového objektivu ...
Zrcadlovka není zrovna moc o tom že koupím jeden stroj a mám vystaráno ... je to celý systém, který se neustále dá vylepšovat a posouvat pořád dál podle toho co zrovna nejvíce fotím. Určitě nemá cenu šetřit na objektivech a určitě mě nevadí že objektiv co jsem si teď vyhlídnul cenou několikrát převyšuje moje tělo (EOS 1100D) časem určitě vyměním i tělo, ale ten objektiv bude určitě sloužit déle i na lepších tělěch.
Jak píše Raviolka moje první fotky se zrcadlovkou byly horší než s kompaktem. Chvíli mě trvalo než jsem se to naučil.

djkoli napsal:Celý život fotím na automatiku a nějaké ty snímky za sebou mám, ale není to ono. Proto ta zrcadlovka.Už to tu zaznělo, ale zopakuju: abys po investování 13 tisíc nezjistil, že to pořád ještě není ono. Co takhle si od nějakého kamaráda zrcadlovku na delší dobu půjčit a vyzkoušet si, co (klidně jen s tím setovým objektivem) umí? Jak se ti s tím bude akvárium fotit? Pokud takovou možnost nemáš, klidně bych zvažovala koupi bazarového těla (resp. setu). Staršího Canona koupíš opravdu za babku. Objektivy, které jsou větší investicí, pak můžeš používat i na nějakém tělu (dělu

) vyšší třídy, pokud se ti to zalíbí.
Od low-endového těla rozhodně neodrazuju, sama mám asi pět let Canon EOS 1000D a nijak mě to neomezuje, radši jsem si připlatila za makro objektiv. (Asi už fotím tak dlouho, že mi stačil přechod z klasického EOSu na ten digitální

.) A mimochodem, ten zmiňovaný seťák jsem si nedávno koupila znovu samostatně, protože mi přestal ostřit - a je prostě dobrý a univerzální.
Myslím, že zrcadlovka se ti líbit bude

. Ale pro někoho, kdo "celý život fotí na automatiku", je to asi zbytečné, pořizovat hned tělo, které toho umí až moc. Schovej si peníze na případné dokupování objektivů.
Výše uvedené platí, pokud se bavíme o fotografování akvária a jeho obyvatel. Tam pořád kvalita fotografií závisí hlavně od tří faktorů - fotograf, (ne)dostatek světla a sklo akvária (špína, škrábance, deformace). Zervan má pravdu, že fotit makro objektivem něco v akváriu je o nervy.
Čím širší použití pro foťák plánuješ, tím větší nároky... ale je potřeba se naučit i fotit jinak, než na automatiku.
Objektivy Canon jsou dost drahé ale lze koupit i od jiné firmy které jsou levnější. Například zmiňovaný Tamron.
Pisu z mobilu, tak krátce. Byt tebou koupim nove tělo se základním setakem. Pak muzes kupovat a zkoušet starší objektivy. Ja jich tak koupil asi 6 a nechal jsem si jen 2 nejlepší. Ostatní sem prodal za stejnou cenu jako jsem je kupoval.
V tělech Cannon se nevyznám. Mi kvůli vyssi cene přijdou nezajimave.
Taktéž děkuji za odpověď a názor. Tak uvivíme, co nám na to NHKG napíše

)

Snímek udělat lze, ale bude to bílo šedá čmouha.

djkoli napsal: .... Lze fotit zrcadlovkou bez objektivu? ....
Teoreticky to možné je

Nikdy jsem si to nedovolil zkusit. Každý fotograf řekne že fotku dělá právě objektiv. Tělo samotné už jen soustředěné světlo zachytí a převede do nějaké srozumitelné podoby pro počítač apod. Takže myslet si že koupím jen tělo a můžu fotit a časem dokoupím objektiv je opravdu zcestné ....
djkoli napsal: ......Celý život fotím na automatiku a nějaké ty snímky za sebou mám, ale není to ono. Proto ta zrcadlovka. Díky moc
A víš co přesně není ono? Víš co ta zrcadlovka na tvých fotografiích udělá lépe? Pokud to nevíš tak se bojím aby jsi nebyl koupí zrcadlovky zklamán ....
Děkuji moc za vysvětlení. Celkem rád bych šel do canonu už jen kvůli značce.
Cenově jsem na tom asi kolem 10-13 tis. Jen ještě jedna doplňující otázka. Lze fotit zrcadlovkou bez objektivu? Vše budu asi postupně dokupovat a rozumím, že jsou objektivy do dálky, nebo makro či makro. Lze ale udělat snímek jen s klas. šasi, teby bez objektivu.
Celý život fotím na automatiku a nějaké ty snímky za sebou mám, ale není to ono. Proto ta zrcadlovka. Díky moc
Přidat reakci
1 ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Focení a úprava fotek • Zobrazeno 17609x