Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sladkovodní rejnoci - chov, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Sladkovodní rejnoci - chov, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2014 19:38 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Dneska jsem si opět donesl balíček "ořezu z lososa" z rybárny. Celkem toho bylo prakticky přesně 1kg a stálo mě to rovných 40,- . Po 15 minutách lehké práce s nožem tady mám 310g čistého masa(s trochou tuku). Fajn příkrm pro malochov
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2013 23:00 -
Tak aby sme sa vrátili k téme a k veci:
www.numa.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2013 21:03 Aquafishcz Re: radim
Zabít urcite ne , jak zjistit co jim je (hlavně ne trus).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2013 06:33 radim Re: Aquafishcz
To jako až si koupím docela drahého rejnoka a nebude mi žrát, tak ho mám kuchnout? Jak řešíš to občasné nechutenství ryb ty? Přece to neřešíš pitvou? Na tu bych myslel až na konec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2013 04:37 Muž LiborSprysl [9015] Re: Aquafishcz
Aquafishcz napsal: Ono je to hrozně těžký , ano jezdím a setkal jsem se z různými chovatele , ale nejhorší na tom vše je , že každý má "jiný názor" - proto se chci zeptat zde. V naších podmínkách. příklad: Dovezl jsem si 10 kusů Pot. leopoldi black daimont ... Musím přiznat, že je mi líto zkušeného chovatele, který je překvapen z toho, že každý chovatel má jiný názor... :-P ...ono je tomu stejně na celém světě, i u nás. Ovšem jen konkrétní podmínky v konkrétním místě dávají tomu názoru za pravdu...To je bohužel ten fakt, který díky těm mnoha názorům, musí chovatel, ( a ne jen ryb, mají to stejné papouškáři, pejskaři, hadaři), vzít na vědomí, a podle toho jednat. Je to metoda pokus-omyl, ale je to jediná účinná metoda...
Mimochodem daimont, bude mít na konci d ne t... ;-) to abyste příště vypadal ještě zkušeněji. To, co vám napsal radim, vám řekne každý chovatel. Z trusu všech zvířat...(koneckonců i lidí :-)), lze zjistit ledacos, i u trnuch. Takže bych to spektrum diagnostických možností rozšířil i o ten jím zmíněný mikroskop. Být vámi... ahoj

Ale samozřejmě obecná pravidla fungují na celém světě, i v akvaristice, aby nevznikl dojem, že ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 23:36 Aquafishcz Re: radim
A to je ono , debata , výkaly u rejnoků nic neřeknou "dobře oponujte , ale nikdo mě nepřesvědčil že ano" jediná možnost je rybu zabít a zjistit co ji trápí , a nechte pitva rybu která stojí xxxxtisíc. Zatím co jsem se setkal s "veterinářem" - (nebudu zde určovat zaměření a specializaci) , mě řekl že když ryba zahyna tak akorád zjistí to že si myslí že to bylo tím nebo tím.....a každý říká "dej mi ji na stůl živou a já ti řeknu čím a jak léčit ostatní" a to prostě někdy nejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 23:24 radim Re: Aquafishcz
Tak v první řadě bych to na takovéto úrovni akvaristiky řešil mikroskopem a podíval bych se co mají ve střevech(výkalech). Nevím jestli to jsou odchyty jakože asi jo, ale změnou prostředí se přece můžou rozjet nemoci-paraziti rybě doposud "neškodné". V přírodě se s tím ryby umí vypořádat mnohem líp než v nějaké nádrži. No já jen tak, abych ti odpověděl. Zkušenost s nimi jak jsem psal nemám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 23:03 Aquafishcz Re: radim
Ono je to hrozně těžký , ano jezdím a setkal jsem se z různými chovatele , ale nejhorší na tom vše je , že každý má "jiný názor" - proto se chci zeptat zde. V naších podmínkách. příklad: Dovezl jsem si 10 kusů Pot. leopoldi black daimont , byl jsem u výběru ryb tři dny , měřili jsme vodu , diskutovali atd, a když jsem je dovezl a udělal max. proto aby byli spokojeni , tak i přesto 2 ryby strádají - nepřijímají potravu. Ano někdo řekne něco je špatně , ale co....proto se ptám na zkušenosti. Jasný , může to být stres , cesta atd. ale....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.12.2013 22:51 radim Re: Aquafishcz
Čau
Psal jsi, že jezdíš po celém světě a setkávaš se s různými chovateli a určitě si teda nazbíral velké množství informací a postřehů, tak proč tady sám nerozepíšeš své osobní zkušenosti a poznatky? On se pak někdo z chovatelů určitě chytne a možná tu bude i smysluplná debata na téma těchto úžasných paryb. Sám o nich do budoucna začínám přemýšlen a kde co jsem si vyhledal a přečetl. No nějaké osobní postřehy zkušeného chovatele např. tebe bych si taky rád přečetl a dozvěděl se i něco víc než co mi nábídne vyhledávač :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2013 22:18 Aquafishcz
Tak kde to Vázne , kdo chová rejnoky ?? zkušenosti , ne teoretici ......postřehy , rozmnožení , voda a atd.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 16:11 Tomáš Kubík Re: PeterV
Zajímavá kombinace :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 15:17 - Re: PeterV
Vieš,že som si presne toto myslel. ;-)
Však oni majú také krásne pusinky do srdiečka. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 08:01 PeterV Re: prasan
Tie su tam pod ochranou mojej polovičky rozzureny :)
Už dávno som ich chcel dať preč, nehrozí sú to vraj "najkrajšie rybky v tomto akváriu". Rešpektuje môj koníček , tak ja strpím 4 mutanty v nádrži. Mylsle som, že budú mať kratšiu životnosť pri tejto osádke, ale aj keď sú zmutované , stále sú to kančíky a držia sa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2013 23:57 JosefVavra Re: PeterV
Zajímavé osazenstvo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2013 20:40 - Re: PeterV
Paráda,len tie paroty to je des a podľa mňa tam vôbec nepasujú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2013 20:30 PeterV
www.youtube.com/…

možno pre inšpiráciu, moje potamotrygony … alebo sa len chválim :-D ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 19:54 PeterV Re: Ičin
tak sa priprav, že budeš mať "kino" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 17:53 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Tomáš Kubík
Některé určitě, ale nebude jich extra moc. Nechám to na přírodě, ať si je porovná :) Ven určitě půjde párek winemilerek a akary, možná nějaká skalára, ale zbytek tam zůstane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2013 16:21 Tomáš Kubík Re: Ičin
Ono by se kombinovalo :-) ale dost by mě naštvalo, kdyby mi ti rejnoci začali žrát ostatní osazenstvo nádrže. předpokládám, že z tvého akvária půjdou před vpuštěním rejnoků některé ryby pryč, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 17:56 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
No jako poslední mohykán tam byl jeden kousek G. surinamensis(cca 30cm) se skupinou dospělých P. henlei (50-60cm v disku)
Jinak nakombinovat se dá kdeco, když je na to prostor a člověk je dostatečný blázen :)
www.youtube.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2013 16:18 RAP Re: Tomáš Kubík
Myslíš tohle www.sklorex-akvarium.cz/… ? ;-)
No a pak nějaké fotky jako inspirace:
www.rataj-spk.cz/…
www.rataj-spk.cz/…
www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:50 Tomáš Kubík Re: Ičin
Ony perleťovky,když se vylekají taky lítají jak splašené :-) Já jsem je viděl společně s rejnoky ve Sklorexu. Ale tam to bylo ve větším akvárku. No ještě to musím všechno zvážit. Ve hře je spousta variant. Pořád přemýšlím o velikosti akvária, aby všechno vyhovovalo.Co kdyby nádrž byla dlou třeba 2.2m a ne tak široká? stačilo by třeba jen 60cm?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:32 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Snad jen aby Uarky nebyly moc doplašený. Nikdy sem je neměl a ani nikdy u nikoho neviděl, tak nevím jak moc jsou lekavý. Přece jenom ta poděšená půlmetrová (pa)ryba dokáže vyvolat stres i běžným pohybem, ani nemluvím o tom, když se lekne nebo potřebuje setřást písek (to se občas leknu i já :) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:28 RAP Re: Ičin
Proto taky píšu domnívám se... Ale ta Tomášova myšlenka kombinace s Uaru nevypadá marně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:24 Tomáš Kubík Re: Ičin
Taky bych spíš řekl, že rejnoci budouti rušitelé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:22 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
už sem pár společných nádrží viděl a zdálo se, že to funguje. taky mě jedna taková čeká :) to rušení očekávám opačné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:18 RAP Re: Tomáš Kubík
Domnívám se, že perleťovky svým přesýváním písku a hledáním potravy budou rejnoky rušit, zejména v "menších" nádržích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 21:07 Tomáš Kubík Re: PeterV
Budu mít kontinuální výměnu a zatím jsem spíš pro velkou nádrž. Už začínám chápat o čem chov rejnoků je.
V ideálním případě bych k nim chtěl skupinu Uaru nebo velkých perleťovek. Budu muset zase popřemýšlet o možnostech místa, kde akvárko bude stát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 20:01 PeterV Re: Tomáš Kubík
Tomáš Kubík napsal: Díky:-) No a teď k růstu. Když se budu o moje rejnoky pěkně starat budou rychle růst. Co znamená rychle růst? Třeba to, že za půl roku budou z placek velikosti CDčka 20-25cm paryby?

To si nemyslím, aj keď možno prekvapíš , ja som mal pri p. motoro prírastok cca 15cm za rok vo velkosti placky, nerátam chvost.

Ještě se bych rád věděl, jestli je lepší mít prcky nejdřív v menší nádrži (mám 300l) a potom je přemístit do větší (Chci kolem 800litrů). Radši bych hned 800litrů.
Ide o tvoje priestorové možnosti. Už ste to tu rozpísali, pri menšej nádrži väčší prehľad, ale častejšia výmena vody. Pri väčšej stačí vodu obmieňať raz týždnne, ak nedáš kontinentálnu výmenu.

Ešte si k ním chcel nejaké ryby, pozor čo tam dáš ! Sú to nenažranci a idú po všetkom , to že mi už zopár rýb požrali som už písal a aj teraz občas vydím ancistrusy s zodratými šupinamy po pokuse potamotrigona o prídavok k večery.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 19:15 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Ono to akvárium samo o sobě musí být dost velké, ale jakmile je člověk chce nakombinovat s něčím dalším, tak musí přidávat, protože ty ryby musí být poměrně velké. Jsou to dost efektivní dravci a troufnou si i na rybu nečekaně velkou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 18:40 Tomáš Kubík Re: Ičin
No jo, ale velké zase tolik nezašpiní a nebude se muset měnit tak moc a možná i často. s tím krmením máš asi pravdu. Jenže předpokládám, že v akvárium nebudu mít moc dekorací, takže kolik toho sní zjistím. Jde asi taky o spolubydlící, aby neměli mockonkurence. Chci k nim jen nějakého velkého krunýřovce, možná dva. Víc se, asi ke mě kvůli plánované velikosti nádrže nevejde, že? Jak velká by musela být nádrž, kdybych k nim chtěl ještě hejno cichlid?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.11.2013 18:27 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Tady to bude chtít víc názorů. Mě osobně přijde, že v té velké nádrži může mít člověk horší přehled jak dobře žerou. Spíš to možná dá víc práce - přesněji krmit a větší výměny vody při údržbě. To už asi bude na každém co je pro něho lepší. Já zvolil menší akvárko a mám lepší přehled nad příjmem potravy a taky jim můžu denně měnit větší podíl vody
S tou velikostí to bude hlavně podle druhu. U reticulátů za půl roku nebudou mít 25cm, zato velké druhy klidně můžou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 18:23 Tomáš Kubík Re: Ičin
Díky:-) No a teď k růstu. Když se budu o moje rejnoky pěkně starat budou rychle růst. Co znamená rychle růst? Třeba to, že za půl roku budou z placek velikosti CDčka 20-25cm paryby?

Ještě se bych rád věděl, jestli je lepší mít prcky nejdřív v menší nádrži (mám 300l) a potom je přemístit do větší (Chci kolem 800litrů). Radši bych hned 800litrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 17:40 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Tomáš Kubík
Smelts jsou menší rybky. Ančovičky jsou už poměrně velké, řekněme 10cm a dají se běžně sehnat i v supermarketech mezi mraženým zbožím (většinou vedle filé)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 17:29 Tomáš Kubík Re: PeterV
To se to tu pěkně rozeběhlo:-)

Možná blbý dotaz: Ančovičky jsou ty mražené rybky, které se prodávají v akvaristikách podnázvem smelts?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2013 07:13 PeterV Re: Tomáš Kubík
Ja krmím momentálne už len ančovičky a patentky. Vitamíny nepridávam , tým že konzumujú celé ryby majú v potrave komletne čo potrebujú. Občas pridám na spestrenie krevety , alebo nakrájené rybie mäso, dážďovku ak sa mi ich podarí (chce) nazbierať.

V mladosti som ich zo začiatku kŕmil živímy nitenkami, nato boli naučené, ale mal som obavy s prenosu choroby , tak som ich postupne privikol na mrazené patentky a minikrevety. Potom som im začal pridávať kúsky rybieho filé, nato som ich učil dosť dlho najskor ho nechceli brať.Postupne ako rástli som kusy rýb zväčšoval pridal ančovičky. Teraz kŕmim prevažne tými ančovičkami, zožerú toho už pomerne dosť a pri kŕmeni ančovičkami je to pre mňa nejjednoduchšie. Je to veľmi žravá ryba. Pri dostatočnom kŕmeni si vytvoria pri základni chvosta tukovú zásobu. No sú to papyby a majú rýchli metabolizmus, tak potrebuju neustáli príjem potravy
Živé ryby som skúšal, ale nakolko ich mám v nádrži s arowanomi a velkými cihlidami, tak sa im neušlo. No už mi ulovili a skonzumovali (neplánovane) pár menších cihlíd a prísavníkov ako spestrenie si stravy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 21:48 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Tomáš Kubík
No u mladých bych to moc nedoporučoval, potřebují žrát docela často, protože nemají žádné zásoby. Asi by to zvládli, ale dost by zhubli. Hejno krmných rybek by mohlo pomoct. Nebo se s někým domluvit, nachystat krmenou dávku a nechat někoho nakrmit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 21:42 Tomáš Kubík Re: Ičin
A jak dlouho vydrží bez krmení? Občas jedu na víkend pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 21:34 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Tomáš Kubík
Jojo, občas do krylu. Ještě nežerou tak velké rybky, abych jim to vstřikoval do nich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 21:23 Tomáš Kubík Re: Ičin
Pár kapek do patentek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 21:15 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Tomáš Kubík
Fishtamin dostávají pravidelně, prakticky každý den
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 21:13 Tomáš Kubík Re: Ičin
Dík, takhle nějak jsem si to představoval. A co vitamíny a různé potravinové doplňky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 20:54 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Tomáš Kubík
No u mě je to tak, že rybky jim tam plavou pořád a chytají si je dle libosti. Ale jinak dostávají ráno jednu dávku (patentky, kryl), pak odpoledne druhou jak dojdu z práce(kryl, ktevety, rybičky, maso, mušle,... co se dá) a pak než jdu spát (většinou patentky). Sežerou toho opravdu hodně a občas jim přilepším něčím i mimo tyhle krmné dávky, třeba když sesbírám žižaly nebo čistím ryby. Nástražní rybky bych nedával, to riziko je zbytečné. Jeden chovatel mě říkal, že krmí i nástražní rybky, ale prvně je zabije a pořádně zmrazí. Připomínám, že mám zatím mladý kousky, takže krmím často. U dospělých je to trochu jiné
Jinak ta teplota platí pro všechny trnuchy, nejen reticuláty. Ale opravdu to chce snižovat postupně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 20:36 Tomáš Kubík Re: PeterV
Už to chápu. Takže P. reticulatus se dá naučit na teplotu blížící se 24°C, ale bude zřejmě záležet na konkrétním jedinci.

Přemýšlel jsem o krmení. Je mi jasné čím je krmit, ale stejně by mě zajímalo, jak často, jaké množství, čím je konkrétně krmíte. Ideální by bylo napsat sem třeba týdení menu. Samozřejmě bude rozdíl mezi mládětem a dospělcem, ale stejně...Je to třeba tak, že jim tam půstíte hejno rybek a než všechny nesežerou nic nedáváte? A co rybářské nástražní rybky nebo ryby z naší přírody. Jak je to s rizikem přenosu nemocí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 16:28 PeterV Re: Tomáš Kubík
Ako ti už písal " ičin" na začiatku im dáš teplotu na akú su zviknuté a potom ju môžeš postupne znížiť. Ja som to s mojimi motorakmi spravil presne tak.
Boli zviknuté na 29°C tak som vodu mesiac držal na 29 a potom som postupne po cca pol stupni týždenne znížil na terajších 27°C.
Prestáli to bez akýchkolvek problémov. Na tej teplote 26-27°C ich držím cca 2 roky a sú v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 10:28 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: LiborSprysl
Určitě se postupným snižování dá naučit na nižší teploty. U dospěláků to může být i dobrý způsob jak jim zpomalit metabolismus a udržet vodu v lepším stavu :) ale chce to začít na teplotě na kterou jsou zvyklí a postupně ubírat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 09:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Ičin
Když vzpomenu na tu veleplacku v Aquarimexu, tak si myslím, že více než 26 v provozu určitě není, to by tam možná dodavatelé lekli :-), a závojnatkami se mohl udávit...takže možná to bude kus od kusu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 08:58 Tomáš Kubík Re: Ičin
Díky, to jsem si myslel. Při brouzdání po netu jsem narazil na tyhle knihy www.amazon.com/… , www.amazon.com/… . Četl je někdo z vás? Stojí za to je koupit? Jakou literaturu byste doporučili?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2013 20:38 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Tomáš Kubík
Co se týče teploty, tak se uvádí spíš 26-30st. Já ji teda držím někde kolem 28st a když mě spadla pod 26, tak mě přestávali žrát
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2013 17:46 Tomáš Kubík
Zpět k rejnokům.

Dnes jsem měl čas popřemýšlet o tom mém akváriu pro rejnoky, o kterém jsem tu už psal. Je možné o něco ho protáhnout, takže délka může být kolem 170cm, s šířkou 80cm asi nehnu. To už by snad pro pár P. reticulatus mohlo stačit.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vhodnou teplotou vody u P. reticulatus? Tady v atlase se píše min 24°C, ale to mi přijde málo u jiných zdrojů se píše víc.

Na co ještě se připravit? Kvalita vody je u mě odpovídající, její výměna bude automatická. Krmení je mi jasné.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 4 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 6664x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/761?od=51