Čichavec - rozmnožování, odchov
Kdybys kouknul do toho atlasu, tak by ses dočetl třeba toto:
"První tři dny po vylíhnutí není třeba krmit /tráví vaječný žloudek/. Potěr po rozplavání přijímá drobnou jemnou živou potravu /viřník, nálevník/, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu nebo prachové krmivo /Sera Micron../. 11-14 den, dle velikosti rybek, je nutné začít podávat živou potravu, vylíhlou žábronožku solnou."
Malá topítka, podle toho co si představuješ pod pojmem "malý" a v jaké nádrži je potom chceš mít, doporučuji topítko s termostatem a výkon dle litráže.
Děkuji vám i romatovi za odvovědi ale chtěl bych se zeptat to jídlo mají být třeba žábronožky ?? A nějaké to málé topítko seženu kdekoliv nebo ho budu muset objednat ?
Nestačilo by pro ty malé to mikro jídlo ?
O jaký druh čichavce se jedná? Docela dobře jsou metody odchovu popsané v místním atlase, podívej, odpoví to na dost otázek
rybicky.net/atlasryb/cichavec_zakrsly. Když neuvidíš tření stačí kouknout do hnízda, malinký potěr je vidět pouhým okem, když i tohle zaspíš, tak se holomci do čtvrtého dne začnou rozplavávat, to je potom lov na "dravou zvěř" chce to hlídat.
Ano s tou miskou to je dobrý nápad. Když se mi třeli čichavci ve společném akváriu, jen jsem vzala misku, podebrala hnízdo a hladinu kolem, předala dál zájemcům o odchov zhruba okolo čtvrtého dne, kdy už některé potvory byly rozplavané, byla tak větší šance, že transport do jiné vody přežijí.
Podívej se do atlasu, do karet jednotlivých ryb, rozmnožování je tam vcelku podrobně popsáno. Čichavci to jse především o tom správným krmení v prvních fázích po vykulení, bez dostatku kvalitního živýho na odchovy zapomeň.
Ne myslel jsem že jim to bourají ty ryby a tak sem přidal druhé krmítko a učím je tam zatím je to v pohodě a Čichavci mají krásné hnízdo
.Ale chtěl bych se zeptat jak poznám že jsou vytření kdž si toho třeba nevšimnu. A za jak dlouho to odlovit a jakým způsobem ?? Slyšel jsem že miskou ale bojím se abych to hnízdo nepoškodil. A co mám dát do toho akvária kam to dám a jakou teplotu ??
Když je nechceš třít a následně odchovávat, což je prostorově náročná práce, tak nic, holt se nevytřou. Můžeš dát krmítko pryč nebo na jiné místo a je tu ještě možnost, přidat nějaké plovoucí rostliny a doufat, že si čichavec vybere místo pro hnízdo tam.
0 20.12.2014 19:53 Parzyk – Tření
Mám čichavce páru sameček pořád staví hnízdo u krmítka a pořád mu to někdo bourá co s nimi mám dělat mám je naučit na jiné krmítko ??
Starší reakce
Vodu jsem samozřejmě použil z původního akva,neboli mateřského,myslím,že je to tak správně.Jen při odsátí zbytků pokrmu už jsem dolil čerstvou,ale odstátou vodu.Prťata zatím žijí,tak doufám,že to bude fungovat.Jinak díky za rady všem.
Hlavně tam nesmis met pruvan nebo zimu, až se jim zacne tvorit labyrint a zacne dychat atmosférický kyslik studeny vzduch by ho zabil při prvnim nadechu
25 stupňů, cca asi 15cm vody a jemné vzduchování, vždy po krmení odsaju zbytky hadičkou
Postupuješ správně.
Teplotu klidně ještě zvedni o stupeň, ale až tak pozítří, ať nemají šok...
Jenom se zeptám na jednu věc, ohledně toho odsávání a přendavání. Jakou vodu si v tom novém akva použil? Novou, nebo z původního akva??
0 23.11.2014 18:40 vojta97 – rozmnožování
Choval sem cichavce 2 roky a zatu dobu sem zjistil jak je nejlip přimět ke tření.
Aq s velkou plochou a z vyskou jen 15-20 cm , huste zarostlé aq a jen slabsi svetlo, když je pár v dobre kondici ( kvalitní živá strava ale nekrmit casto nitenkama) zvednete teplotu na 25-26 stupňů a pomalu zacnete odpoustet vody. Ne náraz treba 5cm! Vodu snizte na cca 10cm .. Mě osobne se vždy vytreli
To je málo.Já radím zvednout na 25-26°C.
aha zní to blbě ale to jsou tedy ty takzvaný blechy?
Já chodím na rybník, ale dají se koupit i na burzách.
živý dafnie?kde se seženou?
Já když jsem z čichavců chtěl tzv. něco mít tak živý dafnie, komáří larvy, to byla cesta.
a čím nejlépe krmit dospělé?
Myslím jak pro mladé, tak pro dospělce, živá je živá.
myslíš krmení pro mladé či dospělé? Pro mladé se dá koupit na burze kultura nálevníků či viřníka??
Zatím studuj, to bude si myslím to nejlepší, to krmení je fakt u čichavců alfa a omega.
no co to pozoruji tak samičky vesele plavou po akvárku a samci jsou většinou zalezlí někde v rohu u hladiny a dělají (vypouští) bublinky, když se přiblíží jiný samec tak ho zažene...
Tyhle násilný pokusy obvykle k ničemu nejsou, nechal bych je kde jsou a případný odlovování, až na něj budu připraven, jak já, tak ryby, realizoval po pozorování že samec staví pěnový hnízdo a láká pod něj samičku. Dobrej informační zdroj je taktéž toto vlákno, takže rolování kolečnek myši se zde využije.
Edit: Výtěr samotný nic neznamená, je třeba být připraven na event. fázi kdy se potěr vykulí a to je třeba mít k dispozici velké množství té nejjemnější potravy, jinak nemá cenu se o něco pokoušet, nic z toho stejně nebude.
na to už jsem koukal, přemýšlím zda je odlovit aby byly v klidu, protože v nádrži jsou i jiné druhy, eventuelně kolik jich odlovit a jaký poměr samec-samička??
0 22.11.2014 19:06 Kuchta – co mam udělat aby se mi vytřeli čichavci?
Dobrý den,
mam ve společné nádrži cca 10 čichavců, samičky maj dle mého názoru plná bříška jiker, co mám udělat pro to yba se mi vytřeli?
Starší reakce
mám čichavce medové v cca 50l slušně zarostlém aqa, ale samec je teda dost agresivní. Teď jsem koupil dvě samičky, ať se jeho zájem rozptýlí, a po 14dnech samotky jsem je přidal. To byl rej, nakonec jsem to nezvlád a pro změnu dal samce mimo, zkusím nechat si samičky zvyknout na nádrž, a potom opět zkusím samce. Poradít někdo, jak omezit agresivitu samce...?
Starší reakce
pokud se jim to povede tak jim to kazit nebudu zas tolik času na to nemám
,ale jsem začátečník tak nevím jestli vůbec něco odchovám ,kdyby se to povedlo...
PS:děkuju za radu...
Je to totez, jen jina barevna varianta.
rybicky.net/atlasryb/cichavec_mramorovany
rybicky.net/atlasryb/cichavec_zlaty
U obou najdes latinsky Trichopodus trichopterus.
Sice je krizit neni nic doporucenihodneho (na rozdil od udrzovani nejake "ciste" barevne varianty), ale co uz jsem videl prodavat, nasvedcuje tomu, ze takovych krizencu po akvariich plave spousta. A ani zlaty neni jako zlaty, videl jsem je i s cervenym lemem ritni ploutve, a v ruznych odstinech. Takze neco takoveho pustit je asi takovy hrich, jako pustit do obehu barevny mix Mecovek.
Jen si sam musis polozit otazku, zda tomu chces i Ty sam prispivat, a nebo byt tim, od koho jsou krasne a co "nejcistejsi" ryby, ktere mnoho akvaristu chce
.
prave mi jen tihle zbyli v akva ,takže kdyby vzniklo z tření neco co by se mi nelíbilo tak to skrmim...
díky
No a co z toho bude za zprsklotinu zkrmíš, nebo to budeš pouštět dále do světa? Nespekuluj a měj tzv. stejnobarevný páry a ty nechť se třou.
ahojky, chtěl jsem se zeptat jestli se mi vytře zlatý a mramorový čichavec?pokud to teda vůbec jde
děkuju za odpověď
Starší reakce
0 22.03.2014 08:28 nata zacatecnik – otazka
Proč samička krade samečkovi bublinky a staví si svoje hnízdo?
0 20.03.2014 18:19 nata zacatecnik – otazka
A kdyby se měli vytřít v kterou část dne?
Třeba se ani vůbec nevytřou, to je opravdu velmi těžko definovatelný.
0 20.03.2014 17:41 nata zacatecnik – otazka
Za jak dlouho se vytřou když už mají hnízdo jak podšálek?
0 20.03.2014 13:50 nata zacatecnik – prosím
Napsal by mi někdo ja se mám o prcky starat?
0 20.03.2014 13:48 nata zacatecnik – otazka
Je možné, že přilepí sameček hnízdo pod polistyren?
Není to sice velkoprodukční metoda, ale když jsem viděl u svojich rájovců ve společenském akva hnízdo, tak jsem odsál do 9l vodu z toho akva, vzal misku a to hnízdo i s vykuleným potěrem sebral. Buď a nebo, a teď mi tam plave už třetí týden asi 100 prcků. Podotýkám že to nebylo cílené je odchovat. Prostě se najednou rozhodli, tak jsem jim do toho zasáhl aby z toho něco přežilo.
U mě dobrý a měj na paměti, že čím více chceš, tím méně to jde. Volit nenásilnej volnej průběh je někdy lepší, než ryby cíleně do něčeho strkat.
0 19.03.2014 18:58 nata zacatecnik – lepší
Je to lepší než předtím?
Jj, jsou to kluk a holka.
0 19.03.2014 17:26 nata zacatecnik – TEDA
TEDA TAMTO SAMEČEK A TOHLE SAMIČKA
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 19
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 19075x