Rozbor a kvalita vody
Ahoj.Dekuji za vysvetleni.Zatim mam v akvariu hnedou rasu jinak nic a rostlinky rostou celkem dobre.Pridavam ob den 1ml Seachem Fluorish a svitim cca na 40% vykonu 8hod.Takza jsem si s RO hodne pomohl si myslim.Doufam ze nic nepodelam.
Ahoj,
RO nemám, tak alespoň teoreticky. Budeš-li každý týden měnit vodu za RO:vodovod 3:1, po pár týdnech budeš mít minerálů ve vodě 4x méně. Dostaneš se s vápníkem na hodnotu 30 mg/l (to je pěkná hodnota) a hořčík cca 3-4 mg/l. Bude asi vhodné přidávat hořčík např. ve formě MgSO4. Určitě ti bude chybět draslík, ten bych přidával ve formě KNO3. Časem pak uvidíš, zda fosforečnany budou stačit z odpadu ryb. Seachem Flourish jako zdroj mikroprvků bych se nebál časem dávat i ve vyšších dávkách.
Zopakuju radu, kterou dávám již léta.
Daleko lepší, než při každé výměně počítat prvky k doplnění s nejistým výsledkem zda jsem vyměnil stejně jako minule, je přizpůsobit ryby a rostliny vodě, která je pravidelně k dispozici.
Ahoj vsem.Prosim o radu.Mam tuto vodu kterou redím RO 3:1.Ptak se co mam pridavat aby vse bylo ok.Nevim jestli to takhle jde pouze teoreticky.
Starší reakce
Ok, díky za názor, moc se v tom nevyznám, tak jsem to dal sem abych věděl jak je na tom vstupní voda a popřípadě co by mohlo být do budoucna problémem
Super, díky pročtu si to
Rychlým pohledem mi ta voda přijde docela parádní, co bych za takovou dal...
Starší reakce
Aha! Zřejmě nějaký technologický pokrok. Důležitá informace!
Tak jsem volal do Mangala.cz a řekli mi, že to mám nejprve zkusit bez té deionizace, že by to mohlo stačit, ale že mám chtít tuto membránu
www.mangala.cz/… , místo standardně dodávané zn. VON. Pokud by to nestačilo, dá se připojit zvlášť ještě korpus s deionizací, nebo i dvojitý. Takže přes víkend budu objednávat.
P.S. Vím že už to asi spadá to jiného tématu, ale když už jsem to tu rozjeli....
To by bylo určitě zajímavé, ale vím o tom houby
leda bych byl jako názorná ukázka
.
Acinonyx napsal: kompletne remineralizovat cistu demivodu nemusi byt pre laika vobec trivialne
Mohl bych/bys/bychom o tom napsat článek. Mám dojem, že by to mohlo zajímat víc lidí. ... Možná tři... dva...?
Není to triviální, je na to potřeba víc chemikálií, než je třeba PMDD, ale není to ani žádná extra věda.
Určitě dobrý typ, děkuji.
Bohužel, nemám. Budu to muset zkusit míchat s tím co mám, nejspíš.
Uprimne, nanovo kompletne remineralizovat cistu demivodu nemusi byt pre laika vobec trivialne. Potrebujes pridat Ca, Mg, P, N, K, Na, Si, atd... Fakt nemas iny zdroj vody, aby si to mohol miesat?
Minerály je myšleno přesně co? Hnojím zvlášť Plantex, KH2PO4, K2SO4....ještě něco dalšího, ať vím co si mám nastudovat?
Tou vodou bych rozhodně neředil, čistá RO + dosypat potřebné minerály. Sud bych koupil 220l - někde jsem objednával asi za 700Kč, abys byl připraven na případnou větší výměnu, pokud by bylo potřeba.
Děkuji. Tak ta tvrdost, alkalita, pH, Mg souhlasí s testy, ale záhadou je to NO3, že je oproti ním tak vysoké.
Asi vezmu rovnou s tím DI filtrem ať mám větší jistotu. Ještě si to nechám projít hlavou. Chudáci ryby, to je tak když je líto dát 2tis za rozbor.
Mám objem cca 400l čistého, měním 1/3 týdně, tedy cca 130 litrů. Počítám že bych vyrobil cca 80-90 litrů vody (přesně to ještě nemám spočítané) a zbytek dolít tímto blátem? To se mi moc nezdá.
Máš 17.72°dGH a 4.08°dKH.
Reverzní osmóza prý opravdu není příliš účinná na dusičnany. (Sám to nemůžu posoudit, protože mám z vodovodu <2 mg/l.
) Rozhodně by Ti to ale měla stáhnout do nějakých přijatelnějších hodnot, pod 50 mg/l.
Já bych začal standardní RO. Pořeší Ti tu vysokou tvrdost (s nevhodným poměrem Ca:Mg) a srazí i ty dusičnany. Pokud to nebude stačit, tak pak buď ten nástavec k osmóze, anebo sirný filtr, jak píše NHKG.
Pomocná čerpadla:
www.reverzni-osmozy.cz/… Nebo tohle, jelikož budu jistě potřebovat i čerpadlo na zvýšení tlaku
www.mangala.cz/… no pěkně se mi to zvedá.
Do toho filtru se pouštět nebudu zvolím něco s DI filtrem a uvidím co to udělá. Taky jsem tu někde četl, že dusičnany RO odbourá z nějakých cca 70-80 %, to by zůstalo něco okolo 60 g.
Alkalitu nepoznám.
Ono šlo by to i bez reverzní osmózy jen se síra filtrem, ale celková tvrdost kolem 16 není pro akvárium moc dobrá.
Reverzní osmóza nechá ve vodě 10÷30% dusičnanů (nemůžu dohledat přesné číslo), takže je potřeba je ještě nějak srazit, nebo mít na to stavěné akvárium (málo ryb, moc rostlin).
Podle mě síra filtr bude dlouhodobě lepší a levnější řešení než anex a katex, jenž by jsi musel buď stále dokupovat nebo složitě regenerovat.
Měla by být, asi bych pořídil tuto, jestli je potřeba DI filtr častěji měnit, u té levnější (což jsou vlastně jenom hadičkou propojené filtry a spojené takovým plastovým mezikusem) je s tím trochu práce.
Ano
Bude to hlavně vápník, ta voda by mohla být docela dobrá na kropení trávníku
RO se neboj, dej někam 200l plastovej sud a máš to. Předpokládám, že na spotřebě moc nezáleží, když je to ze studny, takže bych v tom neviděl problém - budeš mít pod kontrolou, co v akváriu je a uvidíš, jak to pěkně poroste
Ne, nepijeme to. Používáme ji jen jako užitkovou, ale na druhou stranu bohužel jiný zdroj nemáme. Alkalita mě zajímá jako jedna z veličin pro porovnání s kapkovým JBL testem. Jak koukám tak tu tvrdost dělá hlavně vápník.
....jak já se chtěl tě RO vyhnout, ale tušil jsem to celou dobu.
Alkalita je opravdu celkem nepodstatný údaj, celková tvrdost je mnohem zajímavější. Řešit alkalitu má asi cenu pouze při hodně nízkých hodnotách z důvodu nestability pH. Celkově si myslím, že je to do akvária hodně nevhodná voda, i kdyby v ní žádné bakterie nebyly.
Za RO zapojis toto a docistis aj dusicnany:
www.profiplants.cz/…
200 mg/L je ale fakt naklad...
cely ten rozbor je teda riadna supa...
To používáš jako pitnou vodu? Alkalitu bych neřešil, RO určitě ano a ani bych to touto vodou neředil, raději bych dodával potřené minerály do čisté RO vody - buď koupenou směs, nebo Maq si zcela jistě míchá směs vlastní a určitě rád poradí
Mám dojem, že RO odstraní i dusičnany, případně můžu zítra provést kontrolní měření, zrovna napouštím sud
Poznáš z toho co je alkalita? Podle testu mi vychází někde mezi 4-5 dKh.
Mám rozbor vody z laboratoře a výsledky jsou zde, na fotografii. V tématu
rybicky.net/forum/15262 jsem řešil 2.5. 2017 to, že mi postupně umírají ryby. Podle výsledků soudím, že mám ve studni bordel fekálního původu, jehož následkem je přítomnost bakterií (coli a spol.) Taky ty dusičnany jsou řádně přes míru a nemluvím o tvrdosti. Zajímavé je, že až na ty dusičnany mi kapkové testy JBL, ukazují prakticky totožné hodnoty (pH, tvrdost). Neumím z toho ale přečíst alkalitu, poradíte mi někdo, prosím? Závěr.... reverzní osmoza? Podle mě určitě ano, jak čtu co dovede, tak to bakteriální znečištění odstraní, taky tvrdost ale s dusičnany to bude mít horší, ale měla by výrazně pomoci.
Starší reakce
0 02.05.2017 15:15 Gladilaf – kvalita vody Praha 8 - Bohnice
Ahoj, máte někdo zkušenost s měřením vstupní kvality vody v oblasti Prahy 8 - Bohnic? Vím že na pražské poměry je poněkud tvrdší. Ve vedlejším vláknu jsem psal, že se v ní - srovnáno s vodou čistě z Želivky - o hodně hůř třou pancéřníčci /nyní prakticky vůbec, i když je jasné že důvodů může být víc/. Další věc je výrazný úbytek piskořek - je pravda že krmím méně než dřív, ale stejně se mi zdá, že jejich stavy jsou dost nízké. Tetry se třou s pomocí RO - tetry červené bez problémů, žhavé vykazovaly defekty ale tady je pravděpodobně na vině nevhodný výběr rodičů /příbuzných
/. Krevetky si žijou spokojeně.
Napadlo mě, že možná někdo přede mnou investoval do zjištění vstupních parametrů a o své poznatky se podělí. Stejně tak případné zkušenosti s odchovem různých druhů ryb v této vodě bych velmi ocenil. Mám sice doma nějaké testy na základní parametry jako NOx a celkovou tvrdost, ale už jsou hodně staré, pravděpodobně prošlé a zcela jistě velmi orientační. Díky za postřehy.
Starší reakce
Nemeral som to. Ale kompresor nebeží v kuse, leda to nastavíš na nonstop. Spočiatku tak polku času, odhadujem.
A ako som spomenul, po pár mesiacoch, keď už vysuší i steny, ho treba minimálne.
Po roku a pol sme to odstavili a už od jesene nebeží vôbec a vlhkosť sa drží dole.
Já mám alergii hlavně na práci. Podle toho to taky u mě v bytě vypadá.
Ale zrovna roztoči a prach mi vyšli v testu spolu s nějakými plevely taky.
Pomohl ten odvlhčovač s alergií? A neměřil jsi náhodou, kolik to sežere za 24 hodin běžného provozu? Výrobce sice udává příkon, ale neumím odhadnout kolik % času to běží.
Roztoče. Vlhkosťou 40-50% ich výrazne obmedzíš.
Príde na to, na čo si alergický. My máme minimálne dvaja alergiu na domáci prach ergo roztoče.
Možná trošku OT, ale zarazilo mě to s těmi alergiemi. Sám jsem alergik, ale problémy mám jen s rýmou (chronická, ztráta čichu, ...).
Proč vadí vysoká vlhkost alergikům? O podobném odvlhčovači jsem uvažoval kvůli plísním, ale toto vyřešilo levněji častější větrání.
TheHonca napsal: Nemůžete mně poslat třeba jen obrázek, konkrétního zvlhčovače?
My máme tento. Kupoval som ho priamo u výrobcu cez trotec.de, bolo to výrazne výhodnejšie, než ponuky alternatív v Prahe. Stále však treba počítať tak so 4 tisíckami.
Ďalej treba počítať, ako Maq upozorňuje, s nemalou spotrebou energie.
My sme všetci doma alergici, takže sme potrebovali dostať vlhkosť vzduchu pod 50%. Takže tak pol roka to vyrovnávalo vlhkosť a produkovalo pár (tak 3?) litrov denne. Až sa to ustálilo, výrazne menej. Teraz sa nám drží tých 45% už samo i v miestnosti s akváriom (zakrytým).
Takže za mňa - pokiaľ odvlhčovač potrebuješ z nejakých iných dôvodov, tak tá "odpadová" voda bude do akvária super. Ale len kvôli akváriu by som to nekupoval, to už bude (dovolím si drzý odhad, kľudne ma opravte) výhodnejšia cenou i prevádzkou RO. Nota bene keď po pár mesiacoch by si musel dať odvlhčovač na balkón, lebo doma už bude moc suchý vzduch.
www.chytry-obchod.cz/…
Při tak velké tvrdosti některé rostliny problémy mít budou. Zřejmě se vyplatí pečlivě vybírat, např. podle zdejšího atlasu - nenáročné, tolerantní ke tvrdé vodě.
A nejde o zvlhčovač, nýbrž
odvlhčovač. Vlhkost odebírá ze vzduchu a takto získanou velmi měkkou vodu hromadí v zásobníku. Žere to elektřinu, několik set wattů. Takže zadarmo to není.
Díky za rady. Ještě se zeptám. Při tak velké tvrdosti... Nemůžou mít rostliny problém s přijímáním živin a růstem?
Nemůžete mně poslat třeba jen obrázek, konkrétního zvlhčovače?
Tak na týždennú výmenu dobrý.
Odvlhčovač ti dá pár litrov denne, to akvaristu nespasí.
Nehnoj, nanejvýš mikroprvky, pokud si o ně rostliny řeknou.
Pokud bude tvrdost vody dělat potíže, při tomto objemu bych někde kupoval demivodu nebo destilku a ve vhodném poměru ředil. Nebo si pořiď do bytu odvlhčovač vzduchu.
K tvrdosti zde:
cs.wikipedia.org/…
Máš tvrdou vodu. V kombinaci s tím vysokým NO3, bych řekl pro akvaristiku hodně mizerná voda.
Akvárium podle fotek vypadá spíše na rostliné. Být tebou, koupím si test na NO3. Ideální by ho bylo držet kvůli rybám do 20mg/l, což by ty tvoje rostliny měly zvládnout při běžné výměně vody.
Ahoj, můžete mně někdo okomentovat naši vodu? Zdá se mně, že tam je spoustu dusičnanů, není tedy potřeba jimi přehnojovat. A co tvrdost? Tvrdí, že to je 4,4 mmol/l . Může tato voda porušit přijímání živin? Přikládám odkazy..
www.tsmopocno.cz/…
www.tsmopocno.cz/… Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10805x