Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozbor a kvalita vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Rozbor a kvalita vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2017 18:12 Libcin Re: IvetaH
Já si vozím vodu na pravidelnou výměnu z práce, nebo ji míchám půl na půl s domácí, aby NO3 nebylo vysoké. Každopádně nějaký základní test na vodu by měl být po ruce. A zrovna ten na celkovou tvrdost není drahý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 14:40 Maq Re: IvetaH
Tvrdost tam není a není z čeho ji spočítat. Není to technický rozbor vody, spíš takový zdravotnický.
Dusičnanů máš poměrně dost. Odstraníš je jen rostlinami (nebo filtrací přes speciální média). Není to pro extra citlivé ryby. Nehnoj dusíkem. Pokud budeš mít dobře zarostlé akvárium a rostlinám se bude dařit, ony ten dusík "sežerou". Je to trochu náročnější situace, protože pokud něco uděláš špatně, výměna vody bude jako ozdravné opatření méně účinná. (Nikoli zcela neúčinná.)
S odstátím vody kvůli chlóru si netřeba dělat příliš starosti, doba se změnila. Přesto při výměně velké části vody je lepší použít odstátou, aby se uvolnil přebytek rozpuštěných plynů a aby se teplota přibližně srovnala s tou, kterou máš v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 13:32 IvetaH – Měkká či tvrdá voda
Fotka k příspěvku Zdravím. Přikládám rozbor naší kohoutkové vody, ale nikde se nemůžu dočíst jestli je voda tvrdá či měkká? coze A co ty dusičnany přes 38? Ideál je prý 5-25. Ale četla jsem, že to jsou živiny pro rostliny, tak vadí ta vyší koncentrace? Jak bych je mohla snížit? Jak dlouho musím nechat odstát vodu než jí použiju? Chci akva 54l, rybky betty a galaxky, možná krevetky. Líbí se mi středně náročné kobercové rostliny. V co2 se nevyznám, maximálně bych zvládla aplikovat Rataj CO2 Vital :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 20:22 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lazynho
Ještě nedávno byla mapka kde jaká voda je a ten mix byl jen na malé části Prahy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 20:01 Muž lazynho [39] Re: vaaclav
V Praze, jak jsem se dočetl, máš prý téměř všude mix z těchto dvou nádrží. A to jěště v rozdílých poměrech, takže na ten rozbor který mají na stránkách se nedá brát zřetel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 19:18 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lazynho
Praha má 3 druhy vody Káraný (tvrdá) Želivka (měkká)a mix. takže jakou máš ty. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2015 18:54 Muž lazynho [39] Re: vaaclav
To je mi jasné, že mi podle fotek a pár údajích z prezentace neporadíte konkrétní problém. Proto se má původní otázka týkala rozboru vody v Praze. Pokud by byl někdo tak hodnej a podělil se se svými zkušenostmi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2015 17:52 Muž TomasV [5] - vybrané druhy ryb a rostlinRe: lazynho
To bude asi rukama... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2015 17:06 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lazynho
Tvoje prezentace postrádá spoustu základních údajů a tak důvod proč máš řasy nebo ti nerostou rostliny nemůžeme ani tušit jen hádat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2015 09:16 Muž lazynho [39] Re: Paxero
Ty hodnoty od pražských vodovoů jsou prý také hodně orientační jelikož je to průměrované z různých částí prahy, kde je voda rozdílné kvality. i v tomto vláknu bylo dříve řešeno, že hodnoty se s tímto jejich rozborem moc neshodují :/
Přihnojovat makra mě také napadlo a zkoušel jsem ferox complete, kde jsou zastoupeny i makra NPK.- také bez výraznější změny...
Nějaké základní testíky mám, ikdyž hodně přibližné. Nějaký zásadní problém jsem díky nim, ale také neodhalil :(
Každopádně děkuji všem za reakce :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.09.2015 20:11 Muž Paxero [71] Re: lazynho
No, ja jsem utratil spoustu penez u JBL za testy na NO2, NO3, Fe, PO4, Mg, K, pH. Testy na GH a KH lze koupit i jine, ty jsou jednoduche. www.aqua-obchod.cz

Stalo to sposutu penez, ale pripada mi to stale rozumnejsi nez kazdy tyden posilat vodu nekam do laborky a pak nekolik dni cekat na vysledky. Navic za jeste vetsi penize nez jsou testy.

Jinak doporucuji uzasne stranky:
maniakva.sweb.cz/…
www.akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2015 19:31 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lazynho
Chce to koupit základní testy a hnojivo PMDD zřejmě ti v akváriu schází makroprvky hnojit jen mikroprvky a draslík asi nestačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2015 19:25 Libcin Re: lazynho
Na internetu je k dispozici rozbor vody v Praze. www.pvk.cz/… Od toho se odrazit, co ve vodě chybí př. přebývá. A když už se přihnojuje, tak si raději pořídit i nějaký testík akvarijní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2015 17:14 Muž lazynho [39] – rozbor vody Praha
Zdravím všechny kolegy akvaristy, už delší dobu se snažím vytvořit pěkné rostlinné akva, ale rostlinky stále nevypadají tak, jak bych si představoval. Měnil jsem již dno, do kterého jsem přidal kuličkové hnojivo- nepomohlo. Přidal jsem osvětlení-pomohlo částečně, ale náročnější rostlinky stejně neprospívají. Pořídil jsem CO2 bombu-nepomohlo. Hnojím sypkým hnojivem FEROX, ale to má podle mého pozorování vliv pouze na růst řas. Chtěl bych si tedy někde v Praze nechat udělat rozbor vody, kterou mám v akvárku, abych zjistil, zda je tam nějaký vážný nedostatek. Můžete někdo doporučit kde bych tuto službu hledat za nějakou rozumnou cenu? Popřípadě má to vůbec cenu, takovéhle jednorázové měření? Nebo by byl lepší nějaký domácí set? Tam si ale nejsem jistý s přesností? :/ Děkuji za každou radu :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2015 13:30 Muž Patrik Holman [4] - Amerika – melnicka vrutice
Fotka k příspěvku Pridavam parametry vody z melnicke vrutice treba se to bude hodit nekomu
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2014 16:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Hygienicky limit pro sodik je 200mg/l, draslik se v bezne vode vyskytuje v mnozstvi 4 az 10% sodiku. Tedy bych rekl, ze draslik 5mg/l je ve vodovodni vode dobre mozny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 15:22 Muž zervan [1123] - Rostliny – draslík vo vodovodnej vode
Je možné, že tvrdšia vodovodná voda má až cca 4-5 mg/l draslíka? Máte prosím niekto rozbor vašej vodovodnej vody, kde je aj informácia o draslíku? Zaujímalo by ma, koľko je tam draslíka a pri akej celkovej tvrdosti je to. Lebo rozbor, čo robí povinne RÚVZ každý mesiac, sa nezameriava na obsah minerálov a naše vodárne ( www.povs.sk ) akosi nič neprezentujú, hanba im.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 19:40 Muž Surdo [35] Re: romant
žiadny veľký dážď v tedy nebol dobre si to pamätám a myslím že any pred tým.
a ak meriam NO3 teraz po troch rokoch z vodovodnej batérie tak mi nameria tiež cez 150mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 19:06 R Muž romant [27987] Re: Surdo
Dělá to na mě dojem, že je to měřený po nějakým velkým dešti, bouřce, prostě v momentě, kdy se tam spláchlo tzv. kde co.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 18:57 Muž Surdo [35] Re: jiri609
je to studňa nie vodovod
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 18:48 Muž jiri609 [91] Re: Surdo
ta voda je vlastně nepitná! norma dusičnany je 50mg/l, kojenci 15mg/l, a to co naměřili, bych nevěřil... tohle by určitě neměli pustit do veřejné sítě. Před 1990 byla dokonce norma 30mg/l jestli se nepletu... ta tvrdost je pro Reverz osmozu zlá, membrány vydrží o hodně méně... dusičnany nejdou běžným způsobem z vody odstranit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 18:31 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Surdo
No len s tými dusičnanmi prevarenie nič nespraví... Ale nie som lekár a neviem, aký vplyv majú dusičnany na organizmus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 18:15 Muž Surdo [35] Re: zervan
KH mam niečo tesne cez 15°dKH
PH je tiež 8 cela niečo (a to pridávam CO2 z fľaše)
je to síce jediný zdroj pitnej (skôr nepitnej) vody ale pijeme vodu balenú z obchodu, našu používame len po prevarený (káva čaj )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 15:32 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Surdo
Čo môže rastlinám vadiť, je veľmi vysoká tvrdosť - v protokole je síce len celková, ale určite je vysoká aj uhličitanová, resp. alkalita a tým pádom je vysoké aj pH. Áno, reverzná osmóza by to riešila, ale ako správne poznamenal Designer, s tou vodou, ak je to jediný zdroj doma, treba určite niečo robiť - začal by som aktuálnou analýzou, možno tamto bol len nejaký mimoriadny výkyv. Že sa rybkám v toľkých dusičnanoch darí, sa mi zdá až neuveriteľné. Ibaže by bolo silné svetlo a veľa rastlín, že by tie dusičnany stíhali míňať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 15:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Surdo
Jestli mas doma takovou vodu jako pitnou, stejne bys s tim mel neco delat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 14:59 Muž Surdo [35] Re: Designer, surdo
áno je to zle rybkám sa dary rastliny sú na tom trochu horšie
dusičnany sa vo vode nachádzajúcu aj teraz keď meriam kvapkovým testom a ja že prečo výmena vody nepomáha.

Reverzná osmóza by mi asi pomohla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 14:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Surdo
Ten kdo to odebiral se asi poradne namazal, sel curat, spadlo mu to do blata vedle prasecaku, tak vratil vypadle vicko, pak toho cestou pulku vylil a tak to doplnil z louze vedle pytlu s cementem? :)

Tomuhle rikam nestesti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 14:51 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Surdo
Ojha, tak to je moc zlé! V tom akváriu rybky aj prežijú? Okrem veľmi vysokých dusičnanov sú tam aj rôzne mikroorganizmy, tá voda nie je pitná. To je zo studne? Nebola vzorka (pred 3 rokmi!) braná nejako tesne po silných dažďoch alebo niečo také? Bolo by dobré spraviť čerstvú analýzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 14:37 Muž Surdo [35]
Fotka k příspěvku dostal sa mi do ruky rozbor vstupnej vody ktorú dávam do akva a som trochu prekvapení ako to môže byt až tak zle

coze

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.06.2014 22:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: baletka
Zkuste zavolat do laboratoří vašeho dodavatele pitné vody, (ten má ze zákona povinnost provádět komplexní rozbor v závislosti na počtu odběratelů až několikrát ročně), a požádejte kompetentního pracovníka o laskavost - informaci stran obsahu látek, které vás zajímají. Jako legendu jim můžete např. sdělit, že chcete pěstovat náročné akvarijní rostliny, a moc by vám pomohlo, kdybyste věděla, jak vodu dál upravit, aby se těmto dařilo. ;-) :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.06.2014 22:37 Žena baletka [624]
Halo halo, tak jestli jsem dobře četla, existuje několik možností, jak získat údaje o parametrech vody, která mi teče z kohoutku - vodárny a kanalizace, hygiena... Kdybych ale chtěla, aby přímo tu mou vodu, kterou natočím do sklenice, někdo rozebral, mám kam jít? Poradí mi někdo? Ostrava a okolí.. PS: a kolik cca můžu očekávat, že to stojí?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2013 21:25 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: zervan
Áno, Regionály úrad verejného zdravotníctva, tam som niektoré parametre získal i ja. A na MÚ boli tiež ústretoví (nakoniec, veď prednosta je kamarát), lenže k niektorým parametrom, kvôli hnojeniu, som sa i tak priamo nedostal, pretože RUVZ jednoducho všetky merania nerobí...

Popri pátraní som zistil ako to všetko závisí od ľudí - majiteľom vodárni je skupina, ktorá vlastní vodárne krížom po Slovensku, a napr. kdesi na Str. Slovensku (rovnaký vlastník) mali všetko (pre mňa) potrebné na webe, len v PP je asi frajer - najmúdrejší z múdrych. Alebo... možno tu nie je všetko tak ako má byť, a tak zahmlievajú.

Ale dosť o tom, len som chcel poukázať, že nie všade to je také prosté ako som čítal v ktoromsi príspevku, kde sami z vodární ponúkli pridanie do ML na rozosielanie výsledkov. Neviem už kde to bolo, ale im by som aj fľašku odniesol ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2013 19:11 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: kortezhugo
Hm, vidím, že niekde je problém získať výsledky rozboru vody :-O Ja som si včera kúpil NO3 test, tak som dnes ráno meral v akvárku a nameral 0, čo sa mi moc nezdalo, tak mi napadla otázka, koľko má voda z vodovodu a či to vôbec meria dobre (čo mi stále vŕta v hlave). Na webe mesta som nenašiel, tak som e-mailom slušne požiadal o informácie na mestskom úrade - oddelenie životného prostredia, o pár minút mi prišiel mail, že vyžiadali aktuálne výsledky z RÚVZ (pravidelne každý mesiac sa musí monitorovať kvalita vody) a pošlú mi ich, čo sa po 2-3 hodinkách aj naozaj stalo. Takže ja zase musím pochváliť veľmi ústretový prístup.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2013 18:19 Muž kortezhugo [983] Re: bin
Ale je to dosť zaujimavé že niekde to dostanete bez problémou a niekde z toho robia "vedu" aj ked ich poprosíte o výpis niečoho čo neustále robia alebo musia robiť (teda priebežne merania vody).A popritom to majú v počítačoch a poslať Vám to na e-mail zabere pár sekund.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2013 15:07 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: bin
Ja viem aký je medzi rozbormi rozdiel (mimochodom, u nás ich rozsah a početnosť určuje nariadenie vlády, či čosi podobné), hoci by som rozdiely nedokázal z hlavy presne vymenovať ;-) Asi som to predtým blbo napísal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2013 13:38 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: slavko
Úplný rozbor je něco jiného, než rozbor krácený, který se běžně zveřejňuje.
Pro zájemce více tady: www.smv.cz/…
(Snad to ještě platí... :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2013 13:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Sid
Neviem už presne, či išlo o komplexný rozbor, ale povinnosť poskytnúť info existovala, hoci nepriamo - bolo výslovne uvedené, že spotrebiteľ má právo poznať parametre odoberanej vody. No a práve toto právo v jednej z úprav vypadlo. Verím, že ospravedlníte, že si už presne nepamätám čísla predpisov ani roky, kedy k tomu došlo, ale určite píšem o tomto storočí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2013 12:12 Muž Bin [144] - AmerikaRe: Sid
tak mňa, chlap odbil s tím že si to mám zaplatiť a doniesť vzorku :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2013 08:42 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: slavko
... Na Úrade hygieny som sa napokon dozvedel, že povinnosť poskytovať rozbory vody bola zrušená...
Povinnost poskytovat komplexní rozbor (veřejnosti) neexistovala snad nikdy. Existuje ovšem, jak doufám i nadále, (dá se snadno zjistit, pokud nechybí vůle :)), povinnost tyto komplexní rozbory provádět.
Pak už je to jen o lidech, jestli se domluví nebo nikoli...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 23:48 - Re: slavko
Rovnako som takto musel bojovať. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 22:44 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: host
host napsal: No a pokud nenajdeš konkrétní rozbor na stránkách vodárenské společnosti, tak jak to má třeba ta Blava, na požádání Ti je poskytnou. Stejně jako u nás.
Nebol by som si tým taký istý. Dostať úplný rozbor vody z našej vodárne sa mi nepodarilo. Najprv som dostal odpoveď, že voda spĺňa normy, potom som písal krista-krížom a dostal som len čiastočný rozbor. Na Úrade hygieny som sa napokon dozvedel, že povinnosť poskytovať rozbory vody bola zrušená... Bojoval som s nimi niekoľko mesiacov, ale dosiahol som len čiastočný úspech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 18:53 host Re: Bin
Aj na Slovensku sú také rozbory:
www.bvsas.sk/…

No a pokud nenajdeš konkrétní rozbor na stránkách vodárenské společnosti, tak jak to má třeba ta Blava, na požádání Ti je poskytnou. Stejně jako u nás. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 18:33 Muž Bin [144] - Amerika
sú aj na slovensku takto verejne urobené rozbory vody? (ja som nič nenašiel)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 18:12 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Srpenec
Ty parametry vidím pro běžnou akvaristiku jako "lehce nadprůměrné".
S pH si hlavu nelamte - už po opuštění vodovodního řádu začne voda "pracovat", takže alespoň trochu relevantních závěrů bych se zkusil dobrat až v řádu několika dnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 18:09 R Muž romant [27987] Re: Srpenec
Tak je otázka pro jakou akvaristiku. Utčitě budou spousty druhů ryb, který si v těch parametrech budou lebedit a když na to příjde, úprava toho PH směrem dolů bude možná třeba použitím CO2, ale to jsou jenom úvahy, musíš se vyjevit se záměrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2013 18:06 Muž Srpenec [43] – Kvalita vody v Plzni
Hezký večer všem,

když se podíváte na www.vodarna.cz/… přijdou Vám parametry vody vhodné pro akvaristiku?

PH 8? Není to už moc?
Díky za konzultaci ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2013 19:43 Muž Bankai [22] Re: Yirka
Tohle jsem nasel taky. Bohuzel tam toho je dost malo. Jen me zajimalo jestli to nekdo nema jako povinnost to zverejnovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2013 18:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Yirka
Ono je i poucne se jinde dozvedet, co by vlastne uvadet meli. Takze treba zde:
www.scvk.cz/…
Uz jen ten zacatek: "Vzhledem k povinnosti zveřejnit druhy používaných chemikálií pro upravu vody..." mi prijde poucny.

A mimo jine, kdyz pak akvarista rekne, ze nechce do vody zadne chemikalie, muze se sem podivat, co je vsechno pouzito, nez se k nemu voda dostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2013 18:18 Muž Yirka [9126] Re: Bankai
www.chevak.cz/…
Ale chtělo by to poněkud více informací, musíte na ně přitlačit. Hodně těchto společností dává daleko více informací. (Najít toto info mi trvalo cca 1 min...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2013 17:46 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Bankai
Zeptej se strycka Googla na "vodovody a kanalizace", k cemuz pripis hledane mesto.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 6

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10801x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6960-rozbor-a-kvalita-vody?od=101