Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozbor a kvalita vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 6 Žádná další stránka   1  
Rozbor a kvalita vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 16:52 Žena popelucha [12] Kvalita vody
Podobnou tabulku, jako poslal Jurasek, mají i Brněnské vodárny a kanalizace, kdyby to někoho zajímalo: www.bvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 23:01 V Re: hf
hf napsal:Jediný co z toho lze poznat, že to ev. stoupá/klesá vůči předchozímu měření...
A to je asi taky ten nejpodstatnější údaj. Skoro bych řekl důležitější než absolutní hodnota. Pokud totiž dosáhnu fungujícího akvária, potřebuji dané hodnoty udržet. Ale kolik ty hodnoty vlastně jsou mně až tolik zajímat nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 22:55 V testy
Má tady před sebou kapkový "Tetra test GH" a papírky "JBL EasyTest 5v1" takže udělám malý "jako-testík".

Destilovanou vodu teď zrovna po ruce nemám, ale pamatuju se, že Tetra test se zelenal už při první kapce (co kapka to 1 dGH). EasyTest tvrdil <3 dGH (ani jedno políčko nezměnilo barvu) a pH <=6.4 (což je první hodnota na stupnici).

Takže jdeme na studniční vodu. Tetra test se zazelenal při jednatřicáté kapičce = 31 dGH. Smáčím EasyTest na jednu senkundu a 60 sekund čekám. Porovnáním dostávám: NO3 mezi 50 a 100 mg/l, NO2 0 mg/l, >21 dGH (všechna 4 políčka jsou 100% zabarvená), 15 dKH, pH mezi 7.2 a 7.6.

Nabírám 5 ml vody z akvárka, kde míchám destilku se studniční v poměru zhruba 1:1. Kapu Tetra test a ten se zelená při patnácté kapičce = 15 dGH. Ke slovu přichází EasyTest a opět se striktně držím předepsaného postupu. NO3 vychází mezi 25 a 50 mg/l, NO2 0 mg/l. První dvě políčka testu GH změnila barvu 100%, třetí pouze částečně. Tomu podle stupnice odpovídá 14 dGH nebo těsně nad. Dále je indikováno 6 dKH a pH je zbarveno na hodnotu větší než 6.8 ale menší než 7.2.

TECHNICKÁ DESTILKA: Tetra i JBL indikují prakticky nulovou tvrdost a JBL ještě přidává pH "ne větší než 6.4". Obě tyto hodnoty odpovídají "obvyklému stavu" jaký byl nejednou prezentován i tady v diskuzi jako výstup vody z RO. Použiji tedy hodnoty řekněme 0 dGH a pH 6.4.

STUDNA: Výsledky tak trochu "zaokrouhlím" a budu pracovat s 30 dGH a pH 7.4.

AKVARIUM: Opět to tak trochu zaokrouhlím a vezmu hodnoty 15 dGH a pH 7.

Teď si na porovnání výsledků vypomůžeme jednoduchou matematikou.
((1 × 6.4) + (1 × 7.4)) / 2 = 6.9
((1 × 0) + (1 × 30)) / 2 = 15

Mě ty výsledky přijdou celkem uvěřitelné. Alespoň co se týká celkové tvrdosti. I s ohledem na nánosy vodního kamene a výsledky dávné profesionální analýzy, ze které se ke mně donesla pouze zjednodušená informace "velmi čistá ale extrémně tvrdá". U pH samozřejně nemohu vyloučit např. varianty (destilka - akvárko - studničí) 5 - 7 - 9, 7 - 8 - 9, 5 - 6 - 7 apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 22:43 jethro Re: Sid
ja by som moc vodarnam asi neveril..a jedna vec je co nameraju oni,a druha co potecie z kohutika po X kilometroch..a moc nerozumiem preco sa tak venujete celkovej tvrdosti,a nie uhlicitanovej.vodny kamen ak sa nemylim je tiez otazka uhlicitanovej tvrdosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 22:34 Muž Jurasek [137] Re: hf
Už ty testy taky používám jen takto. Respektive přestávám testovat vodu, když se tváří výsledky čím dál stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 22:30 Muž hf [54] Re: Jurasek
Hlavně ne ty papírkový testy...

Vyhodili jsme 400CZK za cca 50 papírků (JBL 6in1) a jediný co to asi měří +- správně je NO2 a NO3. (NO3 porovnáno s údajem z vodárny).

Kapičkový pH testy mě měřej všechny skoro přesně stejně. Jestli ale ukazují správnou hodnotu to nevím. smich Jediný co z toho lze poznat, že to ev. stoupá/klesá vůči předchozímu měření...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 22:25 Muž Jurasek [137] Re: Sid
Na druhou stranu pH 6,95, když dajana test ukazoval kolem osmi, ne-li o ždibíček víc a Ratajův test takovou barvičku pomalu ani neměl, tak fakt nevím čemu věřit. Že jen jsem na burze nevyhrál ten měřák... smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:52 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Jurasek
Věřím spíš vodárnám... Ale nevím, jestli dělám dobře! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:51 Muž Jurasek [137] Re: Sid
Vodárenská laboratoř mě ale vrátila zpátky na zem - cca 13 dGH... Taže říkáte, že té tabulce nemám moc věřit, i když je od vodáren, nebo to bylo jen povzdechnutí si nad testy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:51 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: filipsi
...co to bylo ten Vas?...
Špatně mi to leze z klávesnice... hmm
S ohledem na pohodlnost měření, (v porovnání s jiným výrobcem cenově přijatelných testů - Ratajem), tyto testy používám dlouho a rád - jde o CM od AQUARu... Na "trendy" stačí. :-)
Pravdou ale je, že tvrdost "Rataj" měří přesněji, jak jsem měl možnost testnout... :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:37 Muž Yirka [9153] Re: Sid
Před nedávnem jsem někam do fóra (nevím jestli na tomto webu) psal o porovnání kapkových testů Rataj-Sera. Konstatoval jsem, že výsledky byly nad očekávání porovnatelné a že se z nich dá při dlouhodobém měření vycházet.
Ale jak píše Sid, jsou důležité především na sledování trendu vývoje vody. Já jsem tak po skoro ročním pravidelném měření porozuměl-lépe řečeno vypozoroval, jak se voda kvalitativně vyvíjí v periodách mezi výměnami a odkalováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:29 Muž filipsi [1297] Re: V
Take myslim, ze neexistuji.
Ale nezavrhuji je, na sledovani trendu jsou ok, jen nejde napsat nameril jsem ph 7.2-7.4, co mam udelat, abych ho dostal na 6.8? Zasahovat nejak do akva kvuli tomu, co jednorazove testem namerime.
Sid - odkaz byl myslim test na dusicnany, nejaky zahranicni. Ale neukladal jsem to, absolutni presnost testu me uz dlouho neprekvapuje. Tedy krome titracnich alkality a tvrdosti - co to bylo ten Vas? Na tom snad neni co zkazit (ne pri kapani, to bych nepodezrival, ale pri navrhu), rozhodne ne tak, aby to bylo 2x jinak ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:04 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: V
Na vaši otázku nedovedu dost dobře odpovědět...
Nedávno jsem na nějakém fóru viděl odkaz, ve kterém byl zdokumentován pokus s různými testy. (Určitě ho někdo dohledá. :-)) Z toho testu pro mne vyplynulo totéž, s čím jsem před časem vyrukoval na veřejnost - s myšlenkou, že kapkové testy je třeba brát s rezervou a využít je maximálně ke sledování trendů (změn), aniž by člověk nějak lpěl na jejich přesnosti.
V poslední době jsem měl možnost srovnat kapkové testy pH několika výrobců a závěr je ten, že zejména v hodnotách nad 7 se tyto výrazně lišily od výsledků naměřených pH-metrem.
Pokud existují nějaké dostupné a zároveň relativně přesné testy, nevím o nich. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 17:25 V Re: Sid
Jsou tedy nějaké dostupné a zároveň relativně přesné testy?

Např.: Tetra 5v1 a JBL 6v1 se u mně shodly, že mi ze studně teče >20 dGH a kapkový test Tetra to upřesnil na řekněme 30 dGH (+/-). Množství vodního kamene všude možně to svým způsobem taky potvrzuje. V případě pH se oba testy shodly na hodnotě kolem 7.5. Obě hodnoty zní celkem uvěřitelně, takže jsem se zatím jinou metodikou měření nezaobíral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 17:10 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Jurasek
Dlouhou dobu jsem žil pod vlivem výsledků kapkových testů :), že moje zdrojová voda má tvrdost kolem 22-25 dGH... Až jsem se podivoval, že se těm kytkám na tak tvrdou vodu docela dařilo. :-)
Vodárenská laboratoř mě ale vrátila zpátky na zem - cca 13 dGH... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 16:30 Muž Jurasek [137] Re: Sid
Aspoň mi prosperují šneci :-D Zelenina se s tím nějak popere (vybrané druhy), ale když se odpařuje voda a chci to jednou za měsíc umýt, tak to je teprve ten správný boj :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 15:12 pansuu Re: Jurasek
Tak jsem to zkoušel. Bohužel u nás mají detailnější rozbor pouze u vybraných úpraven vody. Naše voda žádnou úpravnou neprochází ;-) a soukromě si dělat rozbor nebudu no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 14:40 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: Sid
To je ale i přesto to roste:-D Jen me stvou nanosy vodniho kamene na horni casti akva :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 08:41 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: Jurasek
Tvrdost skoro 31 dGH?! coze Tak to je nářez... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 23:39 Muž Jurasek [137] Re: pansuu
Tak, jak píše Yirka. U nás je to VaK Kroměříž, první odkaz z googlu, je tam odkaz Laboratoře pod kterým je Chemické parametry dodávané vody do jednotlivých měst a obcí. Každý to bude mít trouchu jinak, ale nějak podobně:-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 20:23 Muž Yirka [9153] Re: pansuu
Dej si do vyhledávače (Google, Seznam) název tvého dodavatele vody a určitě najdeš jeho stránky s informacemi. Tedy alepoň drtivá většina tak funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 20:20 pansuu Re: Jurasek
Jurasek napsal: Tak jsem se konečně donutil najít si parametry vody u nás... A kde jsi to našel, taky bych to chtěl zjistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 17:00 Muž Jurasek [137] Re: Yirka
Břest, mezi Kroměříží a Přerovem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 16:59 Muž Yirka [9153] Re: Jurasek
Ještě se blížeji lokalizuj, třeba tím někomu pomůžeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2009 16:53 Muž Jurasek [137] – Voda u nás
Fotka k příspěvku Tak jsem se konečně donutil najít si parametry vody u nás. Nedá mi to, abych se nepochlubil. S tou tvrdostí bude RO časem asi nutnost...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 17:54 Muž vhisky [45] Re: ustavprochore
moc ne jen 1/3 vody a další 1/3 v sobotu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 17:04 Žena ustavprochore [567] Re: vhisky
a kolikpak vody jsi vyměnil, když jsi měnil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 16:57 Muž vhisky [45] Re: ustavprochore
voda měla 6,7 a ted má 7,2 zatím se to drží snad to bude v poho palec já vím že je to v normě ;-) uvidíme ráno jestli bude voda horší nebo lepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 16:37 Žena ustavprochore [567] Re: vhisky
podle mě nejseš s pH 7,2 nijak mimo normu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 13:09 Muž filipsi [1297] Re: vhisky
Cim meris, ph sondou? (tady muze byt velky zdroj nepresnosti, pokud ne).
V akva Ph kolisa, pomerne znacne, prave hlavne vlivem obsahu co2. Na to ma veliky vliv teplota vody (pokud se meni) a asimilace rostlin. Vyhledej napr. tema "kolisani Ph" zde, pripadne dalsi zdroje. Zmena o 0.5 kolem hodnoty 7 je uplne normalni behem jednoho dne, neni to nic, co by melo cloveka znepokojovat.
Dulezite je, ze stupnice Ph je logaritmicka, takze pomerne mala zmena kolem 7 se projevi daleko vice (vetsim skokem) nez napr. v okoli 6.
Dulezitych vlivu je jeste daleko vice, nez par kaminku obsahujicich trochu caco3 (za normalnich podminek se rozpousteji velice, velice pomalu). Vzhledem k obsahu cca 100mg/l u mekke vody bychom potrebovali ke zdvojnasobeni (stredne tvrda) u 100l akva rozpustit 10g. Zkus ty kaminky zvazit, dat do te vody, a po par dnech zvazit. Rozdil pravdepodobne beznou vahou nezmeris.
Proto opakuji, honba za "tim spravnym" Ph je zbytecna a clovek pri tom zpravidla vic pokazi nez ziska.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 12:57 Muž vhisky [45] Re. Sid
takže budem Cóčkovat :) protože chemii nechcem, jestli se teda zvýší ph. ted má 7,2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 12:30 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: vhisky
Máte recht - počkejte a uvidíte. :-)
Ještě mohlo být zvýšení pH způsobeno tím, že z vody vyprchal nadbytečný CO2. Podzemní vody mohou obsahovat až několik desítek mg/l CO2. Po nalití do akva se CO2 vrací do rovnovážné koncentrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 10:53 Muž vhisky [45] Re: Sid
25l kanystr na vodu, voda kojenecká z jedné studny. po vytáhnutí těch oblázků se ph nehlo takže bych řekl že je to v poho, ale uvidíme zítra ráno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 10:38 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: vhisky
Značka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 10:28 Muž vhisky [45] Re: Sid
v 25l kanystrech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 10:11 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: vhisky
Kojenecké v lahvích?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 09:35 Muž vhisky [45] Re: Sid
50litrů vody kojenecké, vím jen ph, jiný testy nemáme.vytáhl jsem z akva 3 oblázky který obsahovaly vápenec a ztvrdšovaly vodu, teda aspoň doufám, že to bylo tím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 08:45 Muž Sid [6658] - RostlinyRe: vhisky
Co to bylo za vodu, co jste si dovezli?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2008 08:09 Muž vhisky [45]
dovezli jsme do akva vodu, která měla ph6,7 a do rána se ph zvýšilo na 7,2, proč? pískem by to nemělo být, byl koupenej v akvaristice a bylo na něm napsáno akvarijní písek, ale nezkoušel jsem jestli šumí. V akva nejsou žádný kameny ani mušle, který obsahují vápenec.
vyzkoušeli jsme písek a nešumí, v akva jsou křemeny a nějaký pískovcový oblázky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2008 21:29 Muž Geri [29] - Skaláry
Názor na hodnoty vody?... Děkuji - pH 6,0-6,5, 6°dGH, 4°dKH, NO2 0,0mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2008 17:40 rikonu Re: Yirka
jo tak diky za radu a ja ji zmněřím testrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2008 19:30 Muž Yirka [9153] Re: rikonu
Především bys měl změřit vodu, když je taková nějaká divná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2008 17:02 rikonu – divná voda
zderavím, mně během tejdne umřeli 2mečíkovci (semeček,samička) a neměli žádnou známku něaké choroby,ale mně se zdá že ta voda je taková mastná až oslizlá a filtraci mám furt zapnutou tak co radíte? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2008 20:08 Muž filipsi [1297] Re: @
2mval = 1mmol
Sirany - neni problem
A ... Kyselinová neutralizační kapacita do pH 4.5 (KNK 4.5) ... Zásadová neutralizační kapacita do pH 8.3 (ZNK 8.3) ... jak nam google hrave prozradi ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2008 16:47 @ Re: filipsi
koukal jsem se na to a nejsou tam prevody z mmol/l,coz je udsaj z laboratore, ale jenom z mval/l...je to snad to same???dale sem nenasel vubec vyznam oznaceni KNK 4.5 a ZNK 8.3...celkove v tom dost tapu.. :-(
jinak jeste dotaaz:nebude mi delat problemy vysoky obsah Siranu??jsou 107 mg/l....
diky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2008 14:06 Muž filipsi [1297] Re: @
Trochu usili, ty prevody jednotek neni az tak tezke najit. Treba -
www.sweb.cz/…
Pocet kolonii se mi zda az neuveritelny, neni norma pro pitnou vodu 200/36? Radeji se na to podivej podrobneji, mozna to nepamatuju dobre.
Studna se take pravidelne musi osetrovat, nebyl odber tesne po cisteni nebo po zanedbane udrzbe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2008 13:05 @ – Rozbor a kvalita vody....
Dobry den...
poridil sem si novy barak , nechal vycistit studnu a udelal rozbor vody....Bohuzel jsem se nezeptal primo na miste v laboratori a doma jsem zjisil ze nerozumim par vyrazum,navic stejne nevedi co je pro ryby dobre a co ne...
tak treba celkovou tvrdost vody mi udali v mmol/l a to 3.07...kolik je to GH??
dale udavaji KNK 4.5 je 6.6 mmol/l a ZNK 8.3 je 0.90 mmol/l(asi to souvisi s alkalitou)ale nevim co presne to je..dale by me zajimalo jestli obsah hydrogenuhlicitanu 402.7 mg/l neni moc pro chov ryb a stejne tak 107 mg/l siranu,85.6 mg /l drasliku,91.2 mg/l vapniku,49.6 mg/l chůloridu a celkova mineralizace je 799 mg/l.....dusicnany jsou 16.7 mg/l a jediny co me jeste zarazi je pocet kolonii pri 22 stupnich je nad 3000 KTJ v 1 ml,takze ty vypada ze firma na cisteni studni neodvedla dobrou praci...
pokud o tom neco vite,prosim poradte a kdyby jste prihodili tip,jakym rybam by tato voda nejlepe sedela bylo by to skvele...))
hezkej den

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [6]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10801x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6960-rozbor-a-kvalita-vody?od=251