Rozbor a kvalita vody
Ahoj. Mel bych dotaz. Existuji nejake stranky na kterych by mesta uvadela rozbory vody?
Starší reakce
Díky. Jak jsem to mohl přehlednout. Na oněch stránkách jsem byl.
Nejlépe na stránkách Ostravských vodovodů a kanalizací...
0 14.06.2013 23:10 laKatos Prosím neví někdo jaké parametry amá výstupní voda ve frýdku místku. Lokalita frýdecke náměstí i když to bude asi jedno dodavatel do celého města je jeden.
Případně kde hledat.
Díky
Starší reakce
0 30.10.2012 12:49 Jerry – Pražská voda
Ahoj. Nevíte někdo ze zkušenosti jaké hodnoty mívá vodovodní voda v Praze ? (Praha 12)
Starší reakce
Raději se drž toho, že hodnoty NO2 by měly býti neměřitelné, NO3 pokud není fatální tak není tím nejdůležitějším a většinou ten obsah co je ve vodovodní vodě je rybkami v pohodě akceptovatelný (i daleko větší). Ovšem ty 2 mg NO2 co píše kolega jsou hodně přes. (Pokud se tedy nespletl v desetinné čárce).
Nevím jaké zkušenosti máš s chovem rybek, ale hodně se dá vypozorovat na změnách chování osazenstva v nádrži. Pokud budeš chtít hodnoty měřit, snaž se držet dusitany NO2 pod 2mg a dusičnany NO3 pod 50mg. Snad jsem to nezkomolil. Sám tyto hodnoty neměřím a spoléhám co mi povědí ryby
0 10.02.2012 01:09 Jitule22 – Netuším
Můžu se zeptat jaká je maximální hodnota obsahu dusitanů a dusičnanů ve vodě pro rybky( parmičky,pancéřníček,ancík,razborka)?
Já mám s výměnou vody v nově založených nádržích tu zkušenost, že když měním obden polovinu nádrže po dobu tak 14 dní, tak posléze jde první parta startovacích rybek a za další týden postupně další již né při tak intenzivní výměně vody a nikdy jsem nezaznamenal žádné podstatné komplikace. Touto metodou postupuji u všech možných zdrojových vod, takže i vody kohoutkové, tzv. vodovodní kde se ta přítomnost chlóru dá předpokládat, voda je měněna přímo z kohoutku.
Povodny problem sa tyka novo zalozenej, nezabehnutej nadrze, kde je bakterii este malo. A v takejto nadrzi moze mat podla mna aj male mnozstvo chloru na bakterie a cely proces zabiehania nadrze znacny vplyv.
Ine je to pri zabehnutej nadrzi, kde je tych bakterii ako pises, vela. Ci v substrate, na skle, dekoracii..
Tohle můžu potvrdit, takovou výměnu jsem dělal několikrát (po léčbě) a bez problémů
Jasně, nějaké množství tam bude, ale tu jak píšeš újmu, to těm bakteriím(záměrně nepíši jenom ve filtru) nezpůsobí natolik zásadní, aby po tzv. ostré výměně těch 90% objemu vody akvárium nemohlo fungovat normálně a nikomu se tzv. nic nestalo.
Chlor je vo vodovodnej vode vzdy a aj male mnozstvo je postacujuce nato, aby sa kolonia bakterii oslabila. Nie zabila, oslabila.
Takze si stale myslim, ze vymenou 90% vody, za vodu aj slabo chlorovanu a naslednym spustenim filtra, do ktoreho sa okamzite dostane aj chlor sposobi bakteriam ujmu.
Nemyslím si že máš pravdu, už jsem si to vyzkoušel několikrát. Pokud filtrační náplň vyperu pod kohoutkem, sníží se doba dalšího čištění na třetinu.
To nečištění filtrů ve vodovodvní vodě je jedním z překonaných mýtů, který se neustále dokola opakuje a vzhledem k soušasnému množství chlóru ve vodovodních vodách již toto doporučení pozbylo smyslu. To není zaujatost, nebo podrážděnost, to je prostě fakt. Smozřejmě tím, že se ten filtr propírá v odpuštěné akvarijní vodě, tak se eliminuje možné riziko nějaké kalamitní situace, kdy je ve vodovodním řadu toho chlóru dočasně zvýšené množství.
Dovolim si proti otazku. Vymena 90L v 100L akvariu pri zabehnutom filtry za vodu s obsahom chloru, priamo z vodovodu nijak neovplyvni bakterie vo filtry? Preco sa potom nema cistit filter vo vodovodnej vode?
Ak su moje znalosti nespravne, rad sa priucim nieco noveho.
Ta hodnota železa 0,2mg/l je dostačující pro růst rostlin, pokud budou problémy, je potřeba je hledat jinde, ale teď spíše čekat!
Dobrá, tak jak tedy utrpí ty nitrifikační bakterie?
Pisal som "utrpela" nie zabila. A to je zasadny rozdiel.. Ale necham to tak, citim podrazdeny ton v prispevku
Tak podle Tvojí teorie by akvária kde se mění třeba polovina vody co 2-3 dny nemohla vůbec fungovat, protože by se neustále zabíjela populace nitrifikačních bakterií tím chlórem, tak s tím nemuhu souhlasit. Ve vyplachování akvárií jistou zkušenost mám a takhle to nefunguje. Vždycky bude otázka kolik toho chlóru vlastně v tom vodovodu vlastně je a podle zkušeností nejednoho akvaristy, který mění menší či větší množství přímo hadicí z vodovodu, to tak jak píšeš, nebude.
teď hlavně čekej, jak jsem říkala ustálí se to samo, i kdybys na ryby měla čekat měsíc, není kam spěchat. Na šneky kašli, pomáhají odstaňovat zbytky z nádrže, když nebudou mít co jíst tak se až tak nepřemnoží (teď si můžou pochutnávatna odumírajícich listech, ale ty můžeš v nádrže odstaňovat).
Zatím si můžeš pročítat nějaké články, abys to líp pochopila. Zkráceně: pH závisí na obsahu CO2 (které spotřebovávají rostliny), NO2 přemněňují bakterie ve filtru na NO3, NO3 spotřebovávají rostliny, železo taky spotřebovávají rostliny.
Zatím protože tam nejsou živočichové nevadí že jsou ty hodnoty vyšší, rostliny vyšší Fe spíš ocení
Měření hned po výměně vody nemá skoro smysl, například NO2 má ve vodovodní vodě určitou koncentraci, ta se pak zvyšuje například rozkladem listů rostlin (později z výkalů ryb) a snižuje protože se přeměnuje na NO3. Udává se že zhduba ve dvou týdnech od založení bývá koncenrace NO2 nejvyšší
(zkráceně řečeno)
celkově bych řekla že těma měřícíma papírkama moc plýtváš
Predpokladam, ze za 2 tyzdne sa uz nejake tie bakterie vytvorili, a vymenou 90% vody za cerstvu (vychadzam z predpokladu, ze voda sla primerane tepla priamo do kybla a smer akvarium) ich populacia utrpela koli chloru, ktory ma polcas prchania cca 15 az 20 minut(niekde u vodarov na webe bola sprava o skodlivosti latok v pitnej vode,bolo tam spomenute aj prchanie chloru + merania, ale kde to nenajdem) podla teploty vody, velkosti povrchu hladiny atd..
Tak zkusila jsem si udela predbezny test PH porad stejne 7.5,ale Fe krasne kleslo na 0.2 jen porad ten Nitrit se drzi sice uz neni tak syty,ale 0.2 taky neni optimalni.Zbytek domerim zitra.Rovnovaha vody- nevim zda se tam stihla vytvorit tak kratky cas,ale rozhodne si myslim,ze se mi snizily hodnoty tudiz to asi bylo tim Ferropolem takze zadne kozzelne vodicky necham to tak.
Pokud v tom akvárku nejsou ryby, tak se vůbec nic neděje a od začátku se nezačalo. Jenom se ta voda co tam byla vyměnila za čerstvou. Pokud by snad mělo jít o nitrifikační bakterie, tak těch se ta výměna vody nedotkla, ve vodě žádný nejsou. Žijí tzv. přisedle v akváriu na stěnách, předmětech, ve dně, ve filtru atd. Důležitý je, jestli ta výměna proběhla bezprostředně po vypoštění té staré vody, tak aby ty bakterie měly šanci přežít a dále posléze po napuštění vody nové fungovat.
Vymenou 90% vody ste zacali prakticky od zaciatku.. Dost tym utrpela rovnovaha v akvariu..
Tak v poradku myslim,ze ty hodnoty nesviti jak vanocni stromek podle toho testu od JBL.Ted jsem vymenila 90 procent vody a uvidim zitra.Je mozne,ze tak zvysene Fe mam do Feropolu,ktery jsem tam na zacatku nalila kvuli rostlinam(v nevedomi a pak jsem o nem precetla,ze prave zvysuje to Fe a mozna i ostatni latky) a pak samotny substrat Sera floredepot 9 kg a mam tam zhruba asi 75kg jemneho pisku.Jinak vsem moc dekuji za rady.Ryby tam nemam zadne asi by to byla pro ne rychla smrt,ale po zmereni hodnot bych se odvazila uz tam dat antaky a mozna mrenky mam tam celkem sneci pandemii.Rybicky mam ve slozeni tetry cerne a parmicky pruhovane.
Trochu mě zaráží ta hodnota Fe-0,8! Hygienická norma pro železo v pitné vodě je 0,2, tak by mě zajímalo, co do akva sypete za železářství?
a co to znamená v pořádku? podle mě dušičnany 15-30mg/l nejsou nic hrozného. Když si založila akvárko před necelými dvěma týdny tak se ani nemusíš divit že stouply dusitany, to je u nově založeného akvárka taky normální, srovná se to samo až se namnoží nitrifikační bakterie. A pH pravděpodobně taky, jestli nebude potřeba přidávat CO2 pro rostliny (CO2 snižuje pH).
Výměny vody nic nezkazí, spíš pomůžou, ale hlavní je umět čekat
Už jsou v tom akvárku ryby a kolik?
Voda z kouhoutku ma vse teda podle testu od JBL v poradku a take mam jeste mensi akvarko cca.60l a tam je ta voda taky v poradku takze se mi stala asi nejaka reakce v nove zalozenem akvariu.Ptala jsem se na ty prostredky z toho duvodu kdyby ta vymena nepomohla je mi jasne,ze chemii nikdy nedostanu rovnovahu v akvariu.Zkusim vymenit pulku akvaria a uvidim je zajimave,ze v te skoro radioaktivni vode se dari sneku,ktere se mi tam nechtene dostaly pres rostliny a to jsem je probirala.Doufam,ze mi nepocini filtr uz jsem kvuli nim koupila i mrenky,ale stale cekam az se ty hodnoty v novem akvariu umoudri.Za prezetanci se omlouvam neni tolik fotek,ale snad o vikendu se zadari at jste aspon v obraze.Dekuji vsem za rady
jaké hodnoty má voda z kohoutku?
Nejlepším prostředkem je právě ona výměna vody. Jen bych zvýšil objem měněné vody na dvojnásobek(tj. alespoň 160L). Pokud máš vstupní ph nižší než pak v akva - vyndej to co ti vodu ovlivňuje. Osobně jsem odpůrcem tzv. kouzelných vodiček, ale pokud toužíš po chemických experimentech, zajdi do nejbližší akvaristiky a tam ti rádi nabídnou zázračné kapky na zvýšení/snížění čehokoli. Stejně tak různé e-shopy. Trvalé řešení to však není. Doporučuji vše co tě zajímá zadat do vyhledávače zdejšího fóra a čti. Vše se zde už probíralo a hlavně zjistíš různé souvislosti. Do budoucna je vhodná prezentace, podle té se lépe pomáhá. Přeji hodně zdaru.
Dekuji za info to mame take v planu jen jsem myslela,jestli existuje i nejaky prostredek na snizeni techto latek.
Práve preto, že je voda v kohútiku dobrá by ste mali vymeniť vodu.
0 08.02.2012 12:32 ivule – ph Fe NO2
Dobry den mam zalozene dva tydny akvarko s jednou tydenni vymenou vody cca 80 litru,ale i presto mam moc zvysenou hladinu ph-8,Fe-0,8,No2-0,8 a Nitrat je 15-30 muzete mi nekdo poradit co je dobre na snizeni techto hodnot krom vymeny vody.Vodu mam z kouhoutku a je v poradku.Akvarko ma objem 450 litru.Je to set od Juwelu.Dekuji mockrat
Starší reakce
Dobrý den... Mám parametry vstupní vody tyto:
viz odkaz.. Nejde mě to pořádně zkopírovat...
www.bvk.cz/…
Svítím 4*18w
Vnitřní filtr v podstatě znova v záběhu... Tak týden
Nedávno stěhování akvárka, takže několikrát za sebou velké výměny vody dá se říst 100%.. Postupně samozřejmě takže by měla být vlastně komplet nová.
Jinak staré dno.
Dokoupeny rostlinky, i rychle rostoucí.. Chci ještě přikoupit aby byla džungle..
Rostou i když se tvoří řasa.
Takže k mé otázce: Celkem se mě rozbujela sinice, aspoň myslím že to je sinice, zelenej povlak na dně občas na rostlinách.. Astatní řasy mě až tak netrápí. Spásá je Antík..
Zatím postupuju tak že sinici rozrušuji a adkaluji. Takže deně výměna cca 20l vody.
Postupuji správně? Svítím cca 12 hodin deně.. Ustoupí sinice?
Jak nejlépe postupovat?
Co2 používat nechci.
A zkoušel jsem měřit testem JBL
NO3 ukazuje dle proužků tak 10-25
no2 neměřitelné doufám že nemám oko z kašparovy krávy..
Jinak v mé prezentaci..
Díky za info...
Starší reakce
Kde berete tu jistotu?
pH 7,4 jsem měl v akva pořád. Zkoušel jsem i zvyšovat dávku CO2, ale pH bylo pořád stejné. Nechtěl jsem to s tím CO2 přehnat, takže jsem nebublal jak o život. Navíc bublám z kvasnic a nechtělo se mi každých 14 dní míchat novou směs. Tak mě napadlo použít dešťovou vodu, která měla nižší pH 6,7. Poprvé jsem zkusil vyměnit jen cca 15% objemu. Nechtěl jsem si rozhasit rovnováhu v akva výměnou většího množství vody. Po týdnu nepozoruji žádné porušení rovnováhy. Ba naopak, rostlinkám se daří lépe. Egeria Densa se nějak rozjela a Anubias začal růst taky nějak rychleji. Poprvé vidím, že se mi bublinky tvoří ze spodu listů na Anubias a dokonce i na Měchýřce Jávské. Možná to bude i proto, že jsem kamínek, ze kterého bublá CO2 umístíl pod filtr (sání filtru). Filtr bublinky nasává a así lépe CO2 distribuuje po celém akva. Navíc jsem zvýšil průtok filtru na maximum (60L/h). Před tím byl nastavený na cca 30L/h. O víkendu zkusím změřit pH v nádrži.
zalezi tu jeste na alkalite.....
0 04.11.2011 01:50 Nobody –
Re: Sid pH 7,4 dolitím 10l vody ph 6,7 do 70-80l - se pH výrazně nezmění,nejspíš zůstane stejné.
Jak dlouho vydrží to vysoké pH ve Vaší vodě?
...typoval bych to prave na snizeni celkoveho pH v akva a tim i zvyseni koncentraci CO2 ve vode pri stejnem davkovani CO2...
Do jaké míry může 10 l dešťové vody ovlivnit pH vaší vody, to si netroufnu odhadnout - chtělo by to ten test pH...
Ale jinak obecně platí, že snížením pH se zvýší obsah volného CO2, takže - teoreticky to možné je.
0 02.11.2011 20:36 romales –
Re: Sid Reverzni osmozu bohuzel nevlastnim a zatim ani neuvazuji. Pri posledni vymene cca 10L (15% objemu) jsem zkousel misto vodovodni vody dat vodu destovou (kvuli snizeni pH z 7,4 a snizeni tvrdosti z 5,36 mmol/l = 30,02dKH). Destovka mela pH cca 6,7 vice parametru nemam, protoze zatim nemam nakoupene testy. A najednou po vymene jeste tyz den mi od rostlinek zacaly jit bublinky. Bublinky mam porad i tyden po vymene. Fotosynteza tedy fungovala najednou lepe nez pred vymenou. Mynuly tyden jsem provedl uplne stejnou vymenu ale misto destovky jsem tam dal pitnou vodu z kohoutku. Ale od rostlinek jsem nepozoroval zadne bublinky. Ostatni parametry jsem nemenil. Tzn, ze misto pitne vody jsem doplnil vodu destovou a najednou zacala fungovat fotosynteza o mnoho lepe nez predtim. Typoval bych to prave na snizeni celkoveho pH v akva a tim i zvyseni koncentraci CO2 ve vode pri stejnem davkovani CO2. Mate nejake jine napady?
Pravda
OK. Jinak kolega v příspěvku s 0,009 mg/l dusitanů má 25 mg/l dusičnanů, což také překračuje limit pro kojenecké vody (limit je 10 mg/litr).
Omluva, sleduju parametry kojenecké vody
a samozřejmě i to, že hladinu dusitanů v akváriích mám stejně jako vy na nule.
V každém případěmi ta hodnota přijde opravdu vysoká, podívám-li se na analýzu vody v předchozím příspěvku, kde je hodnota 0,009 a vezmu- li v úvahu, že bych z této vody zakládala nové akvárium, zdá se mi to stále hodně.
Co se týká dusitanů, tak limit dle vyhl. č. 252/2004 Sb. je 0,5 mg/l, najděte si to.
V akva jsou dusitany velmi rychle oxidovány, testy měřím trvale 0.
Přidat reakci
1 ...... [4] 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 10805x