Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit

 

Články » Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit   Vytisknout tuto stránku 

Sirný denitrifikační filtr – Sulphur Denitrator – jak jej v Čechách vyrobit

Publikováno: 07.11.2015 • Autor: © Paxero • Rubrika: Technika

Co to je?

Pomalu průtočný filtr, který bakteriální cestou přeměňuje NO3 na plynný neškodný N2. Zjednodušená reakce: 5 S + 2 H2O + 6 NO3- -> 5 SO42- + 4 H+ + 3 N2

 

Funguje to?

Ano, potvrzuji, že to funguje.

 

Pro koho je vhodný?

Pro každého, kdo má zdroj vody s vysokým NO3. Tento filtr by neměl nahrazovat výměnu vody – pokud máte v akváriu vysoké NO3 a zdroj vody (vodovod, studna) s nízkým NO3 (řekněme do 10 mg/l), pak problém řešte výměnou vody, nikoli stavbou sirného denitrifikačního filtru. Pro mořská akvária je velmi vhodný, ale to mořští akvaristé určitě vědí.

 

Jak to funguje?

http://akvarijni-hnojivo.cz/denitrifikace-odstraneni-dusicnanu-clanek-3

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1288082

Doporučuji přečíst, než začnete filtr stavět.

 

Jak to v Čechách postavit?

Síra

Budete potřebovat granulovanou síru. Lze ji koupit ve firmě Brenntag CR (www.brenntag.cz) v pytli 25kg. To je opravdu velké množství, ale na druhou stranu 1kg síry zde stojí cca 16 Kč. Aby Vám ji prodali, musíte mít živnostenský list (IČ, DIČ), pokud jej nemáte, doporučí Vám své odběratele, kteří Vám ji budou schopni prodat, a asi i v menším množství. Brenntag má sklad v Praze odběr osobní. Množství síry pro filtr odhaduji na cca 1% objemu vody, tedy 5 litrů síry pro 500 litrů akvárium. Trochu síry mi zbylo, mohu případně prodat. Nákupem síry začněte. Síru prosejte přes síto a nejjemnější frakci vyhoďte. Nejmenší kuličky by mely mít průměr alespoň 0,5mm. Síru nasypte do vzduchotěsně uzavíratelné nádoby (5l sklenice nebo LD-PE kanystr od destilky nebo směsi pro ostřikovače u auta), vymačkejte do toho svůj akvarijní filtr, zalijte vodou z akvária, uzavřete pokud možno bez vzduchu a promíchejte. Od tohoto okamžiku bakterie začínají osidlovat sirné kuličky a Vy můžete dělat něco jiného.

F

 

Granulovaná sira z Brenntagu


Tělo filtru

Dále budete potřebovat vlastní uzavřenou nádobu pro filtr. Já jsem toto vyřešil kanalizační trubkou průměr 125 mm, kterou jsem našel doma. Doma jsem měl šedou HT trubku, která je z polypropylenu, takže se nedá lepit. Pokud bych ji kupoval, koupil bych oranžovou KG trubku z PVC-U, která se dá snadno lepit lepidlem na PVC-U (používají jej třeba bazénáři na lepení strojoven bazénů, já jsem lepidlo koupil na www.kowa.cz, kde jsem kupoval i jiné PVC-U tvarovky, ale lze jej myslím koupit zcela běžně i jinde). Na trubku jsem navlékl spojku (hrdlo s těsněním z každé strany), takže trubku lze nyní uzavřít z každé strany víčkem. Víčka jsem uprostřed provrtal a lepidlem na PVC-U jsem do nich vlepil toto: http://www.mangala.cz/quick-koleno-38-zavit-x-14-trubka-p-419.html. Teď lze filtr připojit na tenké hadičky používané např. u reverzní osmózy. To PVC-U lepidlo na ten materiál kolena z Mangaly nedrží, ale při vyvrtání otvoru 12 mm a dostatečném zalepení to jako celek drží zcela dostatečně. Na dno filtru dejte biomolitan, aby voda protékala rovnoměrně celým průřezem filtru. Na stránkách reefcentral popisují filtr, který je spíše reaktor, tedy s vnitřní cirkulací vody. Je to zbytečné, k tomuto závěru dospěli i na reefcentral, a já to potvrzuji.

 

F

 

Vlastní tělo filtru, jak je mám doma

 

Pokud jako materiál použijete oranžovou KG trubku, můžete dolní víčko přilepit, pak to zaručeně nikdy nepoteče a také to zaručeně nikdo nikdy nerozebere (to je zase spíše nevýhoda). Zelené vázací dráty mám jako pojistku, ale v podstatě zbytečně. Je to sice hydraulické zařízení a tlak na tak velkou plochu je už docela velká síla, ale po zařazení bypassu do oběhu nemá čerpadlo sílu na vytlačení spojů a tudíž vytečení vody ven. Rozhodně si však vyzkoušejte, jestli Vám při ucpaném odtoku čerpadlo trubku a tvarovky od sebe nevytlačí. Pokud ano, použijte drát pro jištění, jak je na obrázku.

 

Čerpadlo

Filtr je pomalu průtočný, potřebujete tedy nějaké čerpadlo, které Vám bude přes filtr honit vodu. Úplně stačí malé čerpadlo v příkonem do 10W, klidně i méně. Pokud můžete čerpadlo ponořit do externího otevřeného filtru nebo přímo do akvária, máte napůl vyhráno, nabídka je poměrně velká. Budete však muset vyřešit přechod z čerpadla na 3/8“ hadičku (např. z Mangaly), nebo jinak vyřešit vstup do sirného filtru. Já jsem potřeboval externí čerpadlo, které lze připojit na externí hadici. Našel jsem čerpadlo Sicce Nova, které lze jak ponořit, tak i k němu připojit redukci na hadici. Není to zrovna moc bytelný bajonetový uzávěr, takže jsem jednu stranu nechtěně ulomil, a nakonec jsem za to rád. Takto by mi mohlo celé akvárium vytéct. Je to spíše hračka. Takže jsem tu redukci na hadici napevno přilepil lepidlem na PVC-U a spím mnohem klidněji. Sice to nelze vyčistit, ale nečekám zanášení čerpadla (mám je na výstupu z filtru). Na výstup čerpadla lze dobře vlepit http://www.mangala.cz/quick-konektor-primy-14-zavit-x-14-trubka-p-128.html . Takto lze dobře propojit čerpadlo se sirným filtrem. Množství vody protékající filtrem je o 1-2 řády menší než výkon čerpadla. Osvědčil se mi bypass sirného filtru, kdy hned za výstupem čerpadla je T kus http://www.mangala.cz/quick-t-kus-hadicka-14x14x14-p-130.html , a část vody filtr obtéká. Tím je zajištěné, že čerpadlem stále protéká voda. Do obvodu zařaďte i ventil http://www.mangala.cz/kulovy-ventil-plast-14-quick-p-187.html , kterým budete regulovat množství vody protékající filtrem.

F

 

Čerpadlo Sicce Nova a bypass napravo. Hadička s kolínkem obtéká filtr, odbočka z T kusu jde do sirného filtru.

 

Zvýšení pH

Voda vytékající z filtru je kyselejší než na jeho vstupu. pH můžete zvýšit zařazením vápence za výstup filtru. Třeba http://www.mangala.cz/plnitelny-filtr-inline-ciry-10x20-p-323.html naplněný http://www.mangala.cz/dolomit-volne-kg-p-402.html .

F

 

Průhledný diltr je naplněný dolomitem z Mangaly.

 

Tři ventily na obrázku výše mají tuto funkci:

Sloučení s červenou hadičkou pod ventily je připojení bypassu kolem filtru. Modrá hadička nalevo a bílá nahoře jsou z jiného okruhu, netýkají se filtru.

 

Zprovoznění

Otevřete uzavřenou nádobu se sírou. Pokud jste ji nechali v teple a byla tam alespoň týden, ucítíte zápach zkažených vajec - sirovodík. To je dobré znamení, bakterie jsou přítomny a spotřebovaly veškerý dusík ve vodě. Pokud jej neucítíte, nic hrozného se neděje, jen budete muset chvíli na zprovoznění čekat, než se bakterie rozmnoží.

Nasypte síru do KG trubky, uzavřete, propojte hadičkami s bypassem, a nastavte minimální průtok, řekněme 1 kapka za sekundu. Nechte běžet 24 hodin, výstup filtru pouštějte do odpadu, pokud zrovna nemáte velké akvárium (já mám 1000 litrů v systému, tak jsem to tam rovnou pustil, případný H2S rychle zoxiduje). Po 24 hodinách změřte NO3 na výstupu filtru:

Mějte trpělivost, rozjetí sirného denitrifikačního filtru k nějakému použitelnému výkonu trvá týdny a měsíce, nikoli dny. Za několik měsíců se můžete dostat do stavu, kdy bude třeba síru odebrat, protože filtr Vám bude NO3 snižovat více než chcete.

 

Provoz a údržba

Filtr je pomalu průtočný pracující v režimu nedostatku kyslíku. Nemůžete jej tudíž používat na vodu, ve které jsou vzduchové bublinky nebo obecně hodně rozpuštěného kyslíku. Jakmile je ve filtru vzduch, bakterie se přestávají živit sírou a přecházejí na kyslík, tudíž k žádnému odbourávání NO3 nedochází.

Také není nejlepší nápad filtr napojit na chlorovanou vodu. Bakterie mají rády teplo, takže přímé napojení na vodu ze studny, která má v zimě teplotu 6 stupňů není vhodné.

Počítejte s tím, že filtr je sice bezúdržbový, ale časem budete možná chtít snížit jeho kapacitu - odebrat trochu síry.

Z dlouhodobého hlediska se síra spotřebovává a budete ji muset doplňovat, ale zde počítáme roky. Spíše nejdříve síru budete odebírat, až se filtr pořádně zajede.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 19x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 07.11.2015 Upraveno: 11.11.2015 Přečteno: 618x

Schválili: romant **** 11.11.15 • vaaclav **** 11.11.15 • Mrakoplash **** 11.11.15 • NASREDDIN **** 11.11.15 • Heimdall **** 12.11.15

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
30.12.2014*****Rozstřikovací rampa pro interní filtr Eheim Aquaball846x
15.04.2017*****Výroba vnitřního filtru542x
17.11.2011*****LED osvětlení akvária268x
11.07.2016*****Výroba CO2 difuzoru z lipového dřeva, snadno - levně - rychle659x
07.02.2013*****Ozonizátor Ruwal Ozofish 100mg/h82x
09.02.2010*****Dennerle Nano Cube 30L4373x
23.04.2010*****Řešení zelené vody pomocí UV Atman 11W a filtru Fluval 4052654x
05.02.2013*****External Filter 120 od Up-Aqua864x
26.05.2013*****Recenze skimmer: Eheim Skim 3501335x
07.07.2018*****Topení pro set JBL líheň artemí16x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 3 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [3] MartinH® 22.11.15 00:29
Problém s čerpadlem s nízkým průtokem se dá vyřešit zařazením sirného filtru za klasický filtr (musí být externí). Na výstupní hadici z klasického filtru dáme T-kus a proud tak rozdělíme. Jedna část půjde jako dříve do akvária (nejspíše přes rozstřikovací rampu) a druhá do sirného filtru a pak hadičkou do nádrže. Pokud je průtok sirným filtrem moc velký, zaškrtíme hadičku na výstupu. Jeli moc malý, zařadíme kohout mezi T-kus a rozstřikovací rampu. Tak se vyhneme použití dalšího čerpadla a jeho regulace.

Reagovat na tento komentář [2] NHKG® 12.11.15 09:09
Kdysi jsem si takový filtr objednal. Přišla mi nádoba se sírou a žádný návod. Zapojil jsem to, zkoušel jsem si hrát s průtokem, ale nikdy to nefungovalo. Jak čtu správný postup, tak se ani nedivím. Škoda, že si ho nenapsal dřív.
Teď už zůstanu u masivní výměny vody. Zabere to hodinu týdně a nehrozí tak moc problémy.

Reagovat na tento komentář [1] slavko® 12.11.15 07:37
Páči sa mi to, že som tu konešiel článok, ktorý je členený do kapitol ;-) No najviac sa mi páčil ten úvod, kde som pochopil, že to (zatiaľ) nie je filter nutný pre mňa, takže potlesk za pekné úvodné vysvetlenie ;-)

Další články tohoto autora
Žádné další články
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1517-sirny-denitrifikacni-filtr-%E2%80%93-sulphur-denitrator-%E2%80%93-jak-jej-v-cechach-vyrobit