Rozbor a kvalita vody
Kromě těchto základních rozborů, které poskytovatelé pitné vody standardně zveřejňují, disponují tito i rozbory kompletními, které jsou ze zákona povinni (nechat) provádět.
(Doufám, že se zákon v tomto směru nezměnil...

)
Mám dobrou zkušenost s místním dodavatelem; bez problémů mi sdělil hodnoty parametrů, o které jsem požádal.
Sid napsal: Jestli má nějaká akvaristika stejné vybavení, jako akreditované laboratoře, jejichž služeb musí poskytovatelé pitné vody využívat, pak můžete takové akvaristice věřit podobně, jako svému poskytovateli vody.
Také si myslím, že poskytovatel pitné vody nebude uvádět nepravdivá čísla, zvláště když "jejich" hodnoty jsou trvale dostupné na webu poskytovatele a kdekdo by je zpětně mohl z chyby usvědčit:
Zde uvádí průměr i medián:
www.svas.cz/…
a nebo zde:
www.svas.cz/…
Presne tam někde
Jak rikam, mam v konvici casteji ocet nez vodu
Ale lidi se studnou jsou na tom i hur ne?
Tak pokud bydlíš v Mělníku někde okolo vivária tak upřímnou soustrast, dělal jsem tam policajtovnu a vodu na kafe jsme si radši vozily odjinud.

Coz o to, nemusim být zas tak dalece rostlinkar, ale aspon těch par nenarocnych kytek co tam mam by mohlo vypadat..no...jinak nez smutně
Zkusim necim prihnojit, pockat co se stane a poslu vodu na ty rozbory.
Zase ale prece tu v sirem okoli musi byt nejaky akvarista bez RO.
Druha možnost je světlo.
V tom se vyznam asi tak nastejno, tj. vubec.
Bez rozborů se dá žít, s nimi je ale život akvaristy - rostlinkáře jednodušší.
Můžete si zkusit s hořčíkem hrát, na výsledek bych ale nevsadil. Jak jsem napsal - koncentrace vápníku je dost vysoká, dalším zvyšováním tvrdosti pomocí Mg situaci asi nezlepšíte.
Ale můžete to zkusit.
Super!
Akorat ted se tam úplně nedostanu
Muzu to suplovat metodou pokus omyl a zkusit pridat horcikove hnojivo (treba profiplants mgplus)?
Edit nebo jestli existuje hnojivo bez vapniku
Pmdd a redeni vody se chci vyhnout
Tady bych se výsledků rozborů nebál. A ceny jsou také rozumné.

To si úplně nemyslím. Samozřejmě vycházím jen z toho, co píší na stránkách, např. "Jak je měření přesné? Je velmi přesné. Je vždy vybrána nepřesnější možná metoda, popis těchto složitých metod však přesahuje rámec této stránky. S kapkovými testy určenými pro akvaristiku se tyto spektrální a jiné metody nedají ani trochu srovnávat, přesnost je zhruba deseti až desetitisícinásobná podle testovaného prvku. Přesnost je vždy uvedena v objednávkovém systému a v protokolu o měření."
Ale tak nějak si myslím, že p. Mithofer nekecá a že to bude o něčem jiném, než o klasickém měření...
EDIT
Neměl jsem aktualizovanou stránku, takže viz Magic
Pokud bydlíš poblíž Vivária, zajeď si tam poradit se, jak na to.

Tam asi budou používat běžně dostupné testy.
V Praze ti rozbor udělají (asi nejen) v Profiplants...
Jestli má nějaká akvaristika stejné vybavení, jako akreditované laboratoře, jejichž služeb musí poskytovatelé pitné vody využívat, pak můžete takové akvaristice věřit podobně, jako svému poskytovateli vody.
Z hlediska parametrů důležitých pro pěstování rostlin jde sice o rozbor velmi omezený, ale i tak cosi naznačuje - obsah vápníku je hodně vysoký, což může vést ke ztížené absorpci hořčíku.
Ten je veledůležitou složkou při tvorbě chlorofylu, který způsobuje zelené zbarvení rostlin.
Tak nějak mi to do sebe zapadá...
Východisko bych viděl v ředění vstupní vody demivodou tak, aby se koncentrace Ca dostala alespoň někam k poloviční hodnotě, a následně vzniklou směs cíleně obohatit ostatními živinami.
Jakými a v jakých objemech, to by pomohl odhalit laboratorní rozbor.

Ahoj, máte někdo zkušenost, jestli se da verit udajum o vode od poskytovatele?
Mam k dispozici mereni z vodaren, foto prikladam. Nic extremniho tam nespatruju, ale kytkam se u me v akva proste nedari. Jsou vsechny do jedne zlutohnedocervene a nevypadají zdrave.
Tak nevim, jestli hnojit nebo radeji ne (je od sazeni prihnojeno pod koreny)
Nema nekdo tip na akvaristiku kde delaji rozbory ideálně praha a na sever?
Starší reakce
Ahoj, ak máš na vstupe 15mg/l NO3, tak ti bude na začiatok stačiť len to PO4/profiplants P plus,Seachem Fosforus alebo EasyLife Fosfo/, skôr by som používal testy NO3 a PO4 na pridávanie jednotlivých prvkov a ladil na určité hodnoty.N máš zase v Profipl. Plus N,Seachem Nitrogen alebo Easy Life Nitro. Draslík a mikro je v Seacheme čo používaš.
Naštuduj si tie hnojivá príp. iné, hlavne zloženie, aby si neduploval pridávnie prvkov a nehromadili sa ti zbytočne v akva-to tiež spôsobuje problémy.
Díky za další názor .Jen nevím kde ty prvky sehnat samostatně.

N a P jo a ve filtru mám purigen jeden sáček
Ahoj, fungujem s akvom ako písal Yirka, ale Mirek to vystihol dostatočne.Jediné čo by som urobil je trochu pridal aj N a P než budú ryby a do filtra dal akt. uhlie či purigen/moja obľúbená varianta pre zábeh/. No a ešte nejaké mikro bez draslíku do zásoby/Tenso alebo Plantex.../, aby si zas pri hnojení KNO3 a Seachem spolu nemal vysoko draslík.
Edit: Oprava ak máš po namiešaní NO3 15mg/l, tak len trošku PO4-tak na cca 0,5mg/l.
Ahoj.Dekuji za vysvetleni.Zatim mam v akvariu hnedou rasu jinak nic a rostlinky rostou celkem dobre.Pridavam ob den 1ml Seachem Fluorish a svitim cca na 40% vykonu 8hod.Takza jsem si s RO hodne pomohl si myslim.Doufam ze nic nepodelam.
Ahoj,
RO nemám, tak alespoň teoreticky. Budeš-li každý týden měnit vodu za RO:vodovod 3:1, po pár týdnech budeš mít minerálů ve vodě 4x méně. Dostaneš se s vápníkem na hodnotu 30 mg/l (to je pěkná hodnota) a hořčík cca 3-4 mg/l. Bude asi vhodné přidávat hořčík např. ve formě MgSO4. Určitě ti bude chybět draslík, ten bych přidával ve formě KNO3. Časem pak uvidíš, zda fosforečnany budou stačit z odpadu ryb. Seachem Flourish jako zdroj mikroprvků bych se nebál časem dávat i ve vyšších dávkách.
Zopakuju radu, kterou dávám již léta.
Daleko lepší, než při každé výměně počítat prvky k doplnění s nejistým výsledkem zda jsem vyměnil stejně jako minule, je přizpůsobit ryby a rostliny vodě, která je pravidelně k dispozici.

Ahoj vsem.Prosim o radu.Mam tuto vodu kterou redím RO 3:1.Ptak se co mam pridavat aby vse bylo ok.Nevim jestli to takhle jde pouze teoreticky.
Starší reakce
Ok, díky za názor, moc se v tom nevyznám, tak jsem to dal sem abych věděl jak je na tom vstupní voda a popřípadě co by mohlo být do budoucna problémem
Super, díky pročtu si to

Rychlým pohledem mi ta voda přijde docela parádní, co bych za takovou dal...
Starší reakce
Aha! Zřejmě nějaký technologický pokrok. Důležitá informace!

Tak jsem volal do Mangala.cz a řekli mi, že to mám nejprve zkusit bez té deionizace, že by to mohlo stačit, ale že mám chtít tuto membránu
www.mangala.cz/… , místo standardně dodávané zn. VON. Pokud by to nestačilo, dá se připojit zvlášť ještě korpus s deionizací, nebo i dvojitý. Takže přes víkend budu objednávat.
P.S. Vím že už to asi spadá to jiného tématu, ale když už jsem to tu rozjeli....
To by bylo určitě zajímavé, ale vím o tom houby

leda bych byl jako názorná ukázka

.
Acinonyx napsal: kompletne remineralizovat cistu demivodu nemusi byt pre laika vobec trivialne
Mohl bych/bys/bychom o tom napsat článek. Mám dojem, že by to mohlo zajímat víc lidí. ... Možná tři... dva...?
Není to triviální, je na to potřeba víc chemikálií, než je třeba PMDD, ale není to ani žádná extra věda.
Určitě dobrý typ, děkuji.
Bohužel, nemám. Budu to muset zkusit míchat s tím co mám, nejspíš.
Uprimne, nanovo kompletne remineralizovat cistu demivodu nemusi byt pre laika vobec trivialne. Potrebujes pridat Ca, Mg, P, N, K, Na, Si, atd... Fakt nemas iny zdroj vody, aby si to mohol miesat?
Minerály je myšleno přesně co? Hnojím zvlášť Plantex, KH2PO4, K2SO4....ještě něco dalšího, ať vím co si mám nastudovat?
Tou vodou bych rozhodně neředil, čistá RO + dosypat potřebné minerály. Sud bych koupil 220l - někde jsem objednával asi za 700Kč, abys byl připraven na případnou větší výměnu, pokud by bylo potřeba.
Děkuji. Tak ta tvrdost, alkalita, pH, Mg souhlasí s testy, ale záhadou je to NO3, že je oproti ním tak vysoké.
Asi vezmu rovnou s tím DI filtrem ať mám větší jistotu. Ještě si to nechám projít hlavou. Chudáci ryby, to je tak když je líto dát 2tis za rozbor.
Mám objem cca 400l čistého, měním 1/3 týdně, tedy cca 130 litrů. Počítám že bych vyrobil cca 80-90 litrů vody (přesně to ještě nemám spočítané) a zbytek dolít tímto blátem? To se mi moc nezdá.
Máš 17.72°dGH a 4.08°dKH.
Reverzní osmóza prý opravdu není příliš účinná na dusičnany. (Sám to nemůžu posoudit, protože mám z vodovodu <2 mg/l.

) Rozhodně by Ti to ale měla stáhnout do nějakých přijatelnějších hodnot, pod 50 mg/l.
Já bych začal standardní RO. Pořeší Ti tu vysokou tvrdost (s nevhodným poměrem Ca:Mg) a srazí i ty dusičnany. Pokud to nebude stačit, tak pak buď ten nástavec k osmóze, anebo sirný filtr, jak píše NHKG.
Pomocná čerpadla:
www.reverzni-osmozy.cz/… Nebo tohle, jelikož budu jistě potřebovat i čerpadlo na zvýšení tlaku
www.mangala.cz/… no pěkně se mi to zvedá.
Do toho filtru se pouštět nebudu zvolím něco s DI filtrem a uvidím co to udělá. Taky jsem tu někde četl, že dusičnany RO odbourá z nějakých cca 70-80 %, to by zůstalo něco okolo 60 g.
Alkalitu nepoznám.
Ono šlo by to i bez reverzní osmózy jen se síra filtrem, ale celková tvrdost kolem 16 není pro akvárium moc dobrá.
Reverzní osmóza nechá ve vodě 10÷30% dusičnanů (nemůžu dohledat přesné číslo), takže je potřeba je ještě nějak srazit, nebo mít na to stavěné akvárium (málo ryb, moc rostlin).
Podle mě síra filtr bude dlouhodobě lepší a levnější řešení než anex a katex, jenž by jsi musel buď stále dokupovat nebo složitě regenerovat.
Měla by být, asi bych pořídil tuto, jestli je potřeba DI filtr častěji měnit, u té levnější (což jsou vlastně jenom hadičkou propojené filtry a spojené takovým plastovým mezikusem) je s tím trochu práce.
Ano

Bude to hlavně vápník, ta voda by mohla být docela dobrá na kropení trávníku

RO se neboj, dej někam 200l plastovej sud a máš to. Předpokládám, že na spotřebě moc nezáleží, když je to ze studny, takže bych v tom neviděl problém - budeš mít pod kontrolou, co v akváriu je a uvidíš, jak to pěkně poroste

Ne, nepijeme to. Používáme ji jen jako užitkovou, ale na druhou stranu bohužel jiný zdroj nemáme. Alkalita mě zajímá jako jedna z veličin pro porovnání s kapkovým JBL testem. Jak koukám tak tu tvrdost dělá hlavně vápník.
....jak já se chtěl tě RO vyhnout, ale tušil jsem to celou dobu.
Alkalita je opravdu celkem nepodstatný údaj, celková tvrdost je mnohem zajímavější. Řešit alkalitu má asi cenu pouze při hodně nízkých hodnotách z důvodu nestability pH. Celkově si myslím, že je to do akvária hodně nevhodná voda, i kdyby v ní žádné bakterie nebyly.
Za RO zapojis toto a docistis aj dusicnany:
www.profiplants.cz/…
200 mg/L je ale fakt naklad...
cely ten rozbor je teda riadna supa...
Přidat reakci
[1] ...... 5 6
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 9752x