Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostliny nerostou, řasy ano.

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Rostliny nerostou, řasy ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 20:16 Muž irigi [2] Re: UndeR
Taky jsem teď přemýšlel, jak se zbavovat dusičnanů, a kvůli složitosti zacházení s vodou v malém bytě se mi do RO nechtělo. Nakonec jsem skončil u toho, že budu zkoušet Szat Clear Water (Purigen vypadal podobně, ale nakonec jsem ho nevzal).

www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Akorát to nepomůže od kovů a tvrdosti, na to první by asi člověk musel přidat aktivní uhlí, což se dost často musí měnit. S tvrdostí asi člověk nemá na výběr, než tu RO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 20:14 Acinonyx Re: UndeR
V sude, ktory cez tyzden skladujem na balkone. ;-) Za 6 hodin mam natoceno 90l destilky a to doriedim vodovodnou vodou.

Ale samozrejme neviem ako to mas doma, to iba pre predstavu ako to robim ja. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 20:06 Muž UndeR [80] Re: Maq
S tou RO mi to říkalo již víc lidí, ale nemůžu se pro ni definitivně rozhodnout. Byt není nafukovací a vzhledem k tomu, že týdně měním 100 litrů vody tak nevím kde bych ji po vyrobení skladoval... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 20:00 Muž irigi [2] Re: Amazonka
Amazonka napsala: Asi před 2 týdny začaly žloutnout rostliny a opadávají jim listy. Nejvíc na cryptokoryně a na egerii densa. 1/3 listů je žlutá, někde až do bíla ( začne to u konečků ) a postupně se to rozleze a list upadne. A sagitarie obje dvě mají průhlednější listy, strácí barvu.

Vypadá to nějak takhle? classicalaquascaping.wordpress.com/…

Čtu teď knížku Ekologie rostlinného akvária od Diany Walstad, kde mj. popisuje, že takhle nějak může vypadat otrava rostlin železem. (Což taky píšou na té stránce.) Může se to stát buď proto, že je ho ve vodě moc, nebo že v tom BIVOJ hnojivu není dobře vázané a uvolňuje se ho moc najednou. Diana píše, že proti otravě kovy mj. pomáhají uhlíkaté látky rozpuštěné ve vodě. (Dissolved organic carbon). Můžeš zkusit přidat do vody Torben

uprava-vody-testy.heureka.cz/…

Moc to nestojí a není to žádná chemie, jenom rašelinový extrakt. Nemůžu slíbit, že to pomůže, ale na druhou stranu by to nemělo ani uškodit (rybám ani rostlinám) a pomoct to trochu může.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 10:27 Maq Re: UndeR
Napsal jsem možná. S takovou vodou je to boj.
V brněnské vodě je dost dusičnanů. V tom hnojivu je kdeco, ale žádný fosfor. A různí akvaristé pozorovali, že poměr dusíku a fosforu měl vliv na řasy. Takže je to jedna z možností, jak se pokoušet něco změnit.
Ještě k brněnské vodě: Ona je hodně mineralizovaná, ale je v ní relativně málo hořčíku (vzhledem k vápníku, jehož je tam strašně moc). A není v ní draslík.
=
Šmarjá, Brňáci, kupte si osmózu, ať je pokoj. :) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2017 10:20 Muž UndeR [80] Re: Maq
Mám poslední dobou podobný problém a podobnou kombinaci hnojiva a akvarijní vody :)
Proto jsem prozatím omezil hnojení a uvidím co se změní. Budu doufat, že to pomůže, pokud ne tak zkusím ještě ubrat světlo. Fosfor mě nenapadlo přidávat, může to té vodě nějak výrazněji pomoci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:54 Maq Re: Amazonka
Brněnská voda PLUS kuličky do dna Bivoj PLUS Easy Life Profito = voda ve které je všechno možné ve špatném poměru.
Takže akvárko se zabíhá a rostliny trpí, řasy si medí.
Nehnojit a měnit vodu. Ano, je strašná sama o sobě, ale aspoň snížíš organické znečištění.
(Jediné co bych možná přidal je fosfor.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 20:25 Žena Amazonka [33] – Nevím si rady
Dobrý den, potřebuju poradit.

Mám akvárko viz prezentace.
Asi před 5 dny se mi tam začala dělat roducha. Zatím je malá, je jen tenká a na začátku byla jen trošku na anubiasu. Teď se to ale rozlezlo i na kořen a na tu menší sagitarii.

Asi před 2 týdny začaly žloutnout rostliny a opadávají jim listy. Nejvíc na cryptokoryně a na egerii densa. 1/3 listů je žlutá, někde až do bíla ( začne to u konečků ) a postupně se to rozleze a list upadne. A sagitarie obje dvě mají průhlednější listy, strácí barvu.

A ještě - mám už skoro všude takovou žlutou řasu, nevipadá to jako řasa, dá se to seškrábat ( z kořene ) a je to všude na rostlinách. Občas i na skle.
A ještě jedna věc - na limnophile se dělají takový zelený tenký "vlasy" a roste to, začne to jako malý a pak to každý den vytahuju jako 10cm vlasy. Opravdu to vypadá jako zelený vlasy.

Prosím, pomozte mi někdo, je mi 12 a nikdo mi s tím doma nepomůže :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 21:51 Muž bubak [1] Re: romant
Odkaleno, vyměněná 1/2 vody :-)
Jen se mi nezdá to množství odkaleného detritu - skoro vůbec nic! ten štěrk byl víceméně čistej... a to se tam 3 měsíce neodkalovalo a ryby u nás hlady rozhodně netrpí...
Není možné, že to všechno pobral externí filtr? Dřív jsem měj vždy jen kostku a čerpadlo, tak moc nevím...
Neměl bych vyčistit i filtr? Zas ale když má průtok dostatečnej, tak se mi do něj nechce moc zasahovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 19:09 R Muž romant [27987] Re: bubak
Odkalit dno a vodu měnit 2x týdně, doplnit rostliny, ideál nějaký stonkovky, na hladinu plovoučky a mohlo by se to začít vyvíjet pozitivnějším směrem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 19:06 Muž bubak [1] – Zanedbané akvárium
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
potřeboval bych poradit, jak co nejefektivněji a nejrychleji znovu-stabilizovat akvárium.
Z různých důvodů jsem neměl delší dobu čas o akvárium pečovat. Bylo založeno v září a rozjezd byl celkem bez problémů.
Od prosince je bohužel bez údržby, jen se krmí rybky. Rostlinky více méně stagnují, echinodory spíš odchází... Jediné co se celkem drží jsou kryptokoryny a hnědovka na kořenu.
Rozjela se i ruducha, ostatní řasy ani moc ne, jen trochu na čelním skle...

Je mi jasné, že musím znovu najet na 1-2 týdenní cyklus výměny 1/3 vody a odkalení.

Všem vám moc děkuju za rady, jak to dát co nejdřív zase dokupy :-)
Info o nádrži v prezentaci.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 19:35 Maq Re: MichalV
Nespěchej, Michale. Nic nevíme. Tedy, skoro nic. Jestliže rostliny pravidelně a rychle odcházejí, navíc v různé vodě, nedostatkem živin to asi nebude. On dělá nějakou hroznou chybu, a dokud se nerozpovídá - prezentace - tak ji neodhalíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 18:47 Muž MichalV [327] Re: LukasCizek
tazko takto strielat od boku, lebo tych informacii nie je vela, ale keby si mam tipnut, tak ...
"rostliny ze začátku rostou týden a pak je po nich třeba rychle" - toto vyzera na vycerpanie makroziviny
"Buď uhnijí kořeny a nebo začnou hnědnout, průhlednět nebo flekatět a pak uhnívat listy" - pre korene je fosfor klucovy
nevieme kolko krmis a cim (hlavne ma zaujma obsah fosforu v krmive), nevieme ake mnozstvo zivin tyzdenne dodavas, a asi to nevies ani ty.
Odporucam vymenit 50% vody a pridat 10mg/l NO3, 10 mg/l K, 1,5 mg/l PO4, 0,1 mg/l Fe (den po PO4) a z bruciaku pridavat tolko CO2, aby Ph hleslo o 0,3.
o tyzden to cele zopakovat a potom daj vediet ako rastliny zareagovali. Ak pozitivne, tak jedna z tychto 5 zivin je limitujuca.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 18:42 Maq Re: LukasCizek
Prezentace není jen fotka. Je to jakýsi formulář, co všechno potřebují ostatní o Tvém akváriu vědět, aby debata měla nějaký smysl.
Osobně jsem dost zvědavý co děláš špatně, protože pět let soustavně ničit rostliny je pozoruhodný výkon. Zřejmě máš nějaký návyk, který pokládáš za správný, a nikdy Tě nenapadlo ho změnit. Ale protože správných postupů je omezené množství, zatímco počet nesmyslů je nekonečný (například: umývat rostliny jarem), nemůžeš takto očekávat, že Ti někdo poradí.
Mimochodem - neumýváš rostliny jarem, že ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 17:58 LukasCizek Re: vaclav
ono toho není ani moc na focení. rostliny ze začátku rostou týden a pak je po nich třeba rychle. Jsem přes týden pryč tak ani nevidím jak to umírání probíhá. Prostě dojedu v pátek večer dom a je po nich. Vyčistím akva dokoupim třeba další a zase odjedu,ale něco až dojedu nafotím a hodim sem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 17:35 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LukasCizek
Jako každý s takovým dotazem dostaneš standardní odpověď. Založ si prezentaci akvária s co nejvíce informacemi a fotkami. Takhle podle tvého popisu se to nedá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 17:29 LukasCizek – rostliny nerostou
Ahojte. Už 5 roků bojuju s rostlinkama. Buď uhnijí kořeny a nebo začnou hnědnout, průhlednět nebo flekatět a pak uhnívat listy. Zkoušel jsem ruzný hnojiva (tekutý i tabletky),co2,vody z vodovodů (Znojmo,Olomouc) z řeky Jevišovka,studniční, studniční kojenecká Břeclav,balená kojenecká, bahno z rybníka. Jemný písek,štěrk (kupované i z vlasního sběru),břidlica z VVP Libavá, vše přešlo přez octovou zkoušku. Dokonce i rostliny z Jevišovky kde rostou jak blbý a ničemu se mi nedaří.Proč????? Akvárium š80xd35xv40 cm osvětlení zářivka 2x 18w T8 philips 865. Teplota je 25-27°C
Rostliny: sagittaria subulata asi 2 měsíce rostla a množila se krásně a pak ztrácela barvu
(zatim tam ještě je)
echinodorus osiris trochu se drží ale víc odumírají listy než by narostli nové
sagittaria platiphylla mrtvá
samolus valerandii mrtvá
neobeckia aquatica umírá
acorus pusillus sice do akva moc nepatří ale jakž takž roste ale bez kořenů
Dokonce mi v akvaristice nabízeli i syngonium albolineatum ale tu jsem slušně odmítl neboť už ji má manželka v obýváku na stěně.

Tak prosím o rady co dělám a nebo je špatně.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 21:43 Muž kmara [10] - CichlidyRe: HaDaS
No rád bych jim znemožnil růst už od začátku. Snad se mi to nějak povede. Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 20:20 HaDaS Re: kmara
Protože budeš předělávat akva, tak předpokládám, že chceš změnit i podmínky v něm, aby ti třeba nerostly právě ty řasy. S tím ti tedy radit nebudu jako ostatní.
Když jsem před cca 4mi měsíci dělal něco obdobného, tak jsem na zařasených rostlinách (nebylo jich moc - řas na rostlinách) odstranil nejvíce zasažené listy, na dva dny jsem je dal do kýble s čerstvě napuštěnou chladnou vodou, někdo by řekl chlorovanou - já ne :-) a potom je sázel do akva. Žádná řasa se v akva neobjevila. Až za měsíc smich . Tak jsem se tady na stránkách poradil s ostatními, vyzkoušel několik změn v akva. Nakonec jsem již měsíc bez řas. X-)
Takže nejjednodušeji se řas zbavíš tak, že jim již od začátku neumožníš růst. Ty hodně zařasené rostliny otrhej. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 18:45 Muž Joseph [2] Re: peta156
Já bych osvětlení změnil taky, ale tak že bych ubral na intenzitě. Sníží se tím potřeba rostlin přijímat živiny. Zkontroloval bych jestli ve vodě nechybí nějaký prvek a popřípadě bych ho dodal. Při přesazení rostlinek do nového akvária přidávejte hned od začátku mikroprvky jako železo (tenso cocktail) a CO2 cca po 14 dnech bych začal s přidáváním makro živin (NO3, K, Mg, PO4). Při dostatku živin rostliny rychle rostou a řasy nemají šanci a samy časem zmizí. Také je ale důležitý proud vody a dobrá udržba.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 15:44 Muž kmara [10] - CichlidyRe: peta156
Rada nad zlato..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -7   21.12.2011 15:16 peta156 Re: kmara
jestli vam nerostou rostlinky tak zmente osvetleni, sledujte ryby jestli je neokusuji a zkuzte je vysadit a znova zasadit na jinem miste hop X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 14:08 Muž kmara [10] - CichlidyRe: katterinecka
Aha ok :) takže je jenom co nejvíc oberu a normálně je zasadím. Tak snad se mi bude na druhý pokus dařit lépe. Tak děkuju ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 14:02 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kmara
některý jemnější tohle vůbec nemusí zvládnout, spíš anubiasy, a musí být dostatečně naředěný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 13:46 Muž kmara [10] - CichlidyRe: Dejmon
Díky. Já jsem myslím kdysi četl, že se rostliny dávají do sava s vodou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 12:54 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kmara
a když řasa nebude mít vhodné podmínky tak se jí dál dařit nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 12:42 Muž Dejmon [64] Re: kmara
Tady ---- www.horacovoakvarium.cz/… pod prvním obrázkem cituji p.Horácia ,,tak například takováhle řasa mi nevadí ani trochu - naopak, líbí se mi´´.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2011 12:13 Muž kmara [10] - Cichlidy
Zdravím, mám zařasené rostliny a budu předělávat akva, tak se chci zeptat, jak nejlépe se zbavit těch řas na rostlinách, abych je mohl zasadit do nového. Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2011 14:34 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: romant
No ten Fluval už je vymytý a nachystaný na reklamačku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2011 13:39 R Muž romant [27987] Re: Opteron
Tak to stěma Eheimama nebude až zase tak špatný. Pokud ty filtry byly používaný ve vodě, kdy byly ryby, tak osídleny bakteriema určitě jsou. Bude to chtít pád dní, než se v tom akvárku více namnoží a s tím NO2 pomůžou. Teď to bude chtít každodenní výměnu vody a bude to v pohodě. Ještě mě napadá, pokud ten Fluval není odstavenej dýl jak tři hodiny, tak použít ten bordel z něj a ty Eheimy v něm vyprat a naočkovat si je větším množstvím bakterií, ale pokud už neběží dýl, tak už je to zbytečný, bakterie co v něm jsou začaly odumírat a to opatření už by spíše uškodilo než pomohlo. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2011 13:25 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: romant
Eheimy jsou z vytíraček pro terče, čili bez rostlin a dna, takže jsou víceméně neobydlené bakteriemi. NO2 test od rataje mi pěkně zrůžověl a barva byla někde mezi 0,2-0,25mg NO2/l, takže máte pravdu - napsal jsem v předchozím příspěvku pěkný blábol (pardon :-) ). Ten NO3 test (od rataje) byl do 10mg NO3/l, barva roztoku byla téměř čirá. Už jsem vyměnil těch 100l. Ten filtr Fluval 405 je nějaký divný, keramická osička je neopotřebovaná a kryt celého rotoru je taky v pořádku, ale vždy vyskočí po nějaké době jedna packa pro zajištění nebo se kryt nadzvedne od těsnění. Hadice jsou také průchozí a nezacpané, ventil to samé. Jediné co by mohlo připadat v úvahu je opotřebovaný rotor a jeho vnitřní průměr pro styk s keramickou osou. No jsem zvědav jak dlouho bude trvat reklamace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2011 11:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Opteron
Souhlasím s romantem. Pokud je NO2 tak vysoké jak píšeš, tak by v akváriu neměla být ani jedna živá ryba. Každopádně pokud je v akváriu měřitelné NO2 měň 30% vody radši každý den, jinak můžeš přijít o ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2011 11:43 R Muž romant [27987] Re: Opteron
Na nic nečekat, přestat hnojit a začít měnit vodu, čím víc tím líp a to denně. Ty Eheimy, jsou nepoužívaný, nebo jsou braný z jinýho akva? Ty hodnoty NO2 co uvádíš mají divný čísla, asi jsi se spletl v měření, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2011 11:39 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: Opteron
Fluval 405 půjde zřejmě na reklamaci, tak jsem tam místo něj hodil 2x vnitřní Eheim do 150l (bohužel nic lepšího momentálně nemám). Měřil jsem hodnoty a docela nebezpečně vzrostlo NO2 na 20-25mg NO2/l, NO3 je do 10mg NO3/l, pH 6,5, CT 5°dGH, UT 3,5°dKH a vodivost 165uS/cm^2. To NO2 se pravděpodobně zvýšilo dávkováním PMDD, rostliny začínají jevit život, ryby zatím v pořádku, ale zvyžuju o výměně 100l vody. Co bys doporučil? Přestat dávkovat PMDD a nechat rostliny NO2 spotřebovat nebo vyměnit vodu? Možná by bylo dobré přistoupit k oběma variantám, protožře bez toho filtru je to taky celkem o ničem,ty dva Eheimy to moc nezachrání :-(.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2011 14:43 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: hardy
www.horacovoakvarium.cz/…

hele musis si sam ujasnit co chces a hodne si nastudovat, aby jsi bud nasel rostliny, ktery ti porostou, nebo zajistil podminky pro rostliny, ktery chces.... vzdy je neco za neco....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2011 14:28 Muž hardy [45] – kytky v haji
Prosim o radu,vubec se mi nedari s rostlinami akva je sama rasa,vypadato na hnedou je to i na kytkach.Osvetleni mam pouze 2x 18w,vim ze je to asi malo ale nerikejte ze kvuli tomu kytky nejdou.prosim o radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2011 11:14 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: kortezhugo
Takže paráda, do toho všeho začal blbnout filtr. Na Fluvalu 405 vyskakuje kryt vrtulky na jedné straně a pak to nechutně rachotí a vodu nečerpá. Vůbec nevím proč se tak stalo, hadice nejsou ucpané. Když to otevřu, vždycky je stejná strana toho krytu vyskočená, packy pro odejmutí krytu jsou v pořádku a nejeví známky poškození, keramická hřídelka je taky v pořádku a není na ní ani známky opotřebení, filtr je 10 měsíců starý - vypadá to ne reklamaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2011 09:56 Muž kortezhugo [983] Re: Opteron
...to ti ukaze cas
ak nastane ten problem?
tak mas 3 moznosti
1.castejsie alebo viac vody menit
2.znizit davkovanie Mg
3.pridavat Mg+Ca

...do coho sa pustis? je na tebe
ja som za najjednoduchsie a najlacnejsie riesenia :-)

...no problem si z pouzitim 80W este zvecsujes pouzitim GLO -tie maju odost nizsiu svietivost
urcite sa to zlepsi ak pouzijes nieco "normalne" X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2011 09:30 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: kortezhugo
OK, takže kdyžtak omezit složku MgSO4 v PMDD? No a co bys doporučil s tím osvětlením, já bych připojil zbylých 80W osvětlení, tedy 160W celkem místo současných 80W. Když už se to PMDD dávkuje, nakopne to sice zezačátku možná i řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2011 09:24 Muž kortezhugo [983] Re: Opteron
...a este nieco poradim
mne doma tecie UT=cca 3°dKH,CT=cca 3°dGH a problem z nedostatkom Ca nastaval...
jedneho casu som aj Ca do vody pridaval...
po case som ale prisiel na to ze to ide aj bez toho
len som musel znizit davkovanie Mg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2011 09:20 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: kortezhugo
Dík za tip ;-). No zatím tam je jen ta valisnerka, která byla okupována řasou, zatím nemám odvahu tam dávat nové rostlinky, mám ale spoustu echinodorů, kterým se v ostatních nádržích daří, tak bych jich tam chtěl pár vysázet. Hygrophila bude příští týden :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2011 08:48 Muž kortezhugo [983] Re: Opteron
Fotka k příspěvku ...neviem co vsetko mas v akva zasadene
ale nedostatok Ca zbadas na rastlinach lahko
listy budu deformovane "skrcene"
asi najrychlejsie na to reaguje Hygrophila polysperma alebo aj corymbosa
ked zbadas nieco take ako je na tej fotke? -tak sa mozes "smelo" pustit do toho pridavania Ca...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2011 21:49 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: vóťa87
Zdravím,
takže po pár dnech report o parametrech vody:
t=28°C
UT=2,5°dKH
CT=5°dGH
pH=6.0
G=153uS/cm^2

UT,CT a pH měřeno kapkovými testy Rataj a nově i SERA. Ob den tam fedruju trochu jedlé sody, trochu tetra pH/KH plus, dávkování CO2 kvasinkovačem a za těch pár dní jsem dávkoval dva dny po sobě základ PMDD dle předepsané denní dávky. Výsledky jsou takové, že žasa ze dna ve formě modrozeleného povlaku ustupuje, na sklech se trošičku rozbujela, ale to bude tím hnojivem...Z Valisnerek začínají šlehat šlahouny, svítím jen 80W na celé 450l akvárko, uvažuju, že připojím druhou polovinu tedy 80W. Zářivky jsou zatím stále GLO, vápník (křídu) jsem do vody ještě nepřidával, snad bude obsažen v tom pH/KH plus. Koupil jsem základ PMDD, KNO3 a KH2PO4 jako doplněk. Snad je to na dobré cestě.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2011 12:54 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Sid
Máte pravdu, jak jsem zvyklý u většiny akvárií řešit problém s nadbytkem Ca, tak už jsem ani nepřemýšlel, že v případě téhle vody tomu bude nejspíš naopak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 14:04 Muž Opteron [0] - CichlidyRe: vóťa87
Super, díky za rady, vypnu tedy vzduchování a hned zítra zajdu koupit jedlou sodu. Co se týče těch testů, tak se mi nezdá, že by to bylo zas až tak nepřesné, mám na pH testy od rataje a dajany hned dva různé a ratajův a jeden od dajany se docela přesně shodují s normálem pH 7, který je přibalen k testu od rataje. Zářivky vyměním za 2x840 1x 830 a 1x860 nebo 865. CO2 set zatím nemám, doposud jsem zkoušel dávkovat CO2 přes kvasinkovač, který běžel vždy cca měsíc, pak bylo potřeba vyměnit novou "náplň", nyní už ale víc než měsíc nedávkuji CO2. Co se týče toho hnojení, mám k dispozici základní PMDD, takže když dokoupím KNO3 a k němu trochu KH2PO4 a namíchám to k tomu základu tak bych neměl nic zkazit? PMDD je hnojivo, které je třeba dávkovat každý den, je to vhodnější než např Bioflor, který působí spíše jako dlouhodobé hnojivo, které se přidává podle potřeby např 1x týdně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 13:40 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vóťa87
...1)Zvýšení Kh, což jde docela snadno jedlou sodou (nepoužíval bych křídu, z možných problémů s následným vysokým obsahem vápníku)...Nejlépe tak na 4-6°...
Ovšem "nějaký" Ca bude nutné do akva přidávat. Takže tu křídu bych úplně nevylučoval. :-) Dosáhnout potřebné koncentrace Ca, (řekněme v pměru 1:4 ve vztahu k Mg), jde ovšem i jinými prostředky, že? ;-)
Ale jinak - palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 13:39 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: vóťa87
pH je tak vysoké protože se úmyslně žvyšuje proti korozi potrubí. Spíš bych se řídila přímo naměřenými hodnotami v akvárku (které můžou být někde jinde). I když změřit správně obsah CO2 může být taky komplikované
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.06.2011 13:32 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Opteron
Tak teď jsme se konečně pohli z místa. Měříte testy od Rataje a Dajany-což je asi ta nejnepřesnější možná kombinace...A tak se odpíchnu od paramatrů co udává Váš dodavatel vody: www.smvak.cz/…
A z toho všeho vyplývá, že takovou vodu by Vám mohl kdekdo závidět-dusičnany jsou nízké, celková i uhličitanová tvrdost také, pH kolem 8(tady už se dostáváme k problému s rostlinami). Z toho tedy vyplývá, že hlavním problémem je u Vás nejspíš nízký obsah CO2, což ještě více podpoříte tím vzduchováním...Přidávat CO2 by do takovéto vody byl však hazard se vším živým-důvodem je ta nízká Kh, to by způsobilo propady pH! Takže řešením by mohlo být toto:

1)Zvýšení Kh, což jde docela snadno jedlou sodou(nepoužíval bych křídu, z možných problémů s následným vysokým obsahem vápníku)...Nejlépe tak na 4-6°
2)Vypnout vzduchování a zkusit zda pak množství CO2 nebude rostlinám stačit
3)Pokud by jste chtěl opravdu rostliny rozjet, snížit pH, pak bych volil cestu přidávání CO2(stejně si myslím že se to bez něj neobejde).A když přidávat Co2 do 450L a k terčům, tak jedině přes CO2 set s tlakovou lahví, el. mag ventilem a ideálně i pH sondou...
4)Vyměňte ty zářivky a bude pak chtít i lehce přihnojit hnojivem s obsahem K,Mg a mikroprvků. To hnojení by možná šlo zasuplovat týdenní výměnou 30% vody, ale s ním to bude určitě lépe vidět, zda jde vše správnou cestou...

Samozřejmě i když máte ve vstupní vodě nízké NO3, ryby to doplní a tak nebude od věci opravdu vylepšit ty náplně ve filtru, jak píše Romant ta čerpací hlava, či malé čerpadélko do mořských akvárií(vytváří proud rozptýlený, ne ostrý, bodový) by pomohlo rozhýbat vodu v akvariu a zlepšit i samočistící schopnost akvaria, distribuci živin.

A naž začnete hnojit, chtělo by to nové rostliny, aby mělo co růst...Toť můj názor, očekávám, že se k tomu vyjádří i jiní, přeci jen takhle na dálku je těžko radit... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 13:13 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Opteron
Receptur, jak upravit tvrdost i alkalitu podle potřeb ryb a/nebo rostlin pomocí chemikálií, je na netu dostatek.
A nejde jen o to, "o kolik" zvýšit CT a/nebo "UT", ale i o to, jaké chemikálie použít, aby měla voda příznivé parametry i co do obsahu prvků... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 12:56 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Opteron
přidat do vody něco aby byla tvrdší je mnohem jednodušší než ji změkčovat. Např soda, křída (ale s tím nechci až tak radit, protože se v tom přesně neorientuju). Určitě poradí jiní
maniakva.sweb.cz/…
odstavec zvyšování alkality

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [4] 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 8940x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6279-rostliny-nerostou-rasy-ano?od=151