Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostliny nerostou, řasy ano.

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rostliny nerostou, řasy ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 19:42 Žena gabinka632 [14] Re: vaclav
Test JBL EasyTest 6v1, vody v akvariu, co jsem delaka dnes nameril hodnotu >21GH°d, >375ppm tvrdost, 15Kh°d a 357ppm alkalitu. VaK Breclav uvadi 33 mg/l dusicnany a tvrdost 6,36 mmo/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 15:18 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gabinka632
Máš někde zjištěno jak tvrdou vodu máš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 14:47 Maq Re: gabinka632
gabinka632 napsal: Takže ne to, co je nejdražší, je i nejlepší... :-)
V případě hnojiv je to skoro vždy právě naopak.
Ovšem Ty žádná hnojiva nepotřebuješ. Vůbec se nesnaž ty potíže řešit hnojením!
Na osmózy bych doporučil www.mangala.cz - kompletní sortiment, řešení pro všechny situace, poradenství. Pokud máš ve zdrojové vodě 50 ml/l dusičnanů, podle mě nutnost.
Aktivní uhlí se ve Tvém akvárku vyčerpá nejspíš už za pár dní. Vzniká Ti tam teď spousta organického svinstva. Opravdu pomáhá, ale při takových dávkách znečištění... je třeba měnit vodu i uhlí a vydržet.
Mimochodem, aktivní uhlí prodávaná v akvaristických obchodech jsou nejdražší a často současně nejhorší na trhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 13:40 Muž Smetany [1226] Re: gabinka632
Aktivní uhlí je fajn a vřele ho doporučuji jen mám takový dojem že samo do vody dává fosforečnany takže určitě fosforem nehnojit. Jinak já bych doporučil výrazně zředit vodu a snížit tím tvrdost zároveň tím srazíš dusičnany. Zvlášť pokud plánuješ další akvárium tak bych doporučil RO není to žádná věda dnes už ani nic nesmyslně drahého a významně ti to ulehčí život.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 13:39 Žena Pavla28 [210] Re: gabinka632
Máš nerovnováhu v akvariu, množství a druhy ryb versus množství rostlin a velikost nádrže, je zbytečné to řešit hnojivy, tím ničemu nepomůžeš naopak to jenom zhoršíš a ublížíš všemu co tam máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 13:27 Žena gabinka632 [14] Re: smik
Co mám tedy dělat? Už několik týdnů měním 2× týdně vodu, ubrala jsem svícení, méně krmím, jeden den mají hladovku, přidala jsem rostliny, ale řas je čím dál víc a rostlinám se moc nedaří... Hnojivo už nepřidávám žádné, dala jsem tam aktivní uhlí, ale stále se to zhoršuje. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 13:06 Muž smik [70] Re: gabinka632
Fosfor ti nepomůže.
Ono je jednodušší vyhodnotit, že když tam naleju nějakou vodičku tak problémy zmizí. Tak to ale většinou nefunguje.
Rostliny toho fosforu tolik nepotřebují a už vůbec ne v akva které není sycené CO2 a nepraží do něj silné světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 12:33 Muž Smetany [1226] Re: gabinka632
Já objednávám hnojiva tady akvarijni-hnojivo.cz a jsem spokojený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:55 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: gabinka632
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:54 Žena gabinka632 [14] Re: Smetany
Takže ne to, co je nejdražší, je i nejlepší... :-) Budu teď v průběhu týdne zakládat nové vetší akvárium, tak to pak použiju i do něj - později samozřejmě. :-) Ale to práškové jsem si uložila, abych to pak našla. Děkuji.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:50 Muž Smetany [1226] Re: gabinka632
Dusík neobsahuje ale pokud už jsi objednala ten seachem nic se neděje fungovat bude a myslím že na tvé akvárium ti vydrží dlouho takže žádnou velkou tragédii bych z toho nedělal. Příště už kup práškové hnojivo službu udělají obě stejnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:45 Žena gabinka632 [14] Re: jamajcan
A nebude to obsahovat i dusík? Máme ho totiž ve vodě hodně, tak jsem raději volila ten Seachem, kde psali, že ho právě neobsahuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.05.2019 11:40 jamajcan Re: gabinka632
Nic dražšího už neměli? ;-)
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 11:36 Žena gabinka632 [14] Re: MichalV
Objednala jsem tedy hnojivo s PO4 www.rostlinna-akvaria.cz/… , zítra by mělo dorazit spolu s testem, tak uvidím. Určitě se mi to pak bude hodit i do nové nádrže. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 10:29 Muž MichalV [327] Re: gabinka632
Tetra plantamin podľa výrobcu obsahuje draslík a železo, neobsahuje fosfor.
Otázne je, či tvoj vlastný zdroj vody bohatý na NO3 obsahuje aj PO4, čo je pravdepodobné, ale bolo by fajn to overiť, ak máš niekoho, kto má testy.
Druhá možnosť je prihnojiť s PO4 a pozorovať rastliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2019 09:21 Žena gabinka632 [14] Re: smik
NO3 měřím minimálně 1× za dva týdny, pořád se drží podle testu na 50mg/l (tolik má i vstupní voda). Rostliny jsem přidávala některé nové, aby jich bylo víc, ale moc na výběr jich v obchodu nebylo. Vodu teď měním 2× týdně 1/3 nádrže. Dnes pojedu ještě pro egerii, abych tam těch rostlin měla víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2019 07:46 Muž smik [70] Re: gabinka632
No tvrdá voda je sice širokej pojem, ale OK. Nějakej způsob změkčení vody by prospěl.
Světla bych řekl, že tam nějak extra moc nemáš, ale jelikož jedeš bez CO2 a vypadá to že rostliny tam máš nové, některé ještě emerz (jestli teda vidím správně) tak bych i přes to zkusil zkrátit dobu osvitu na 6 hodin. Rostliny tam nemáš vhodně zvolené a klidně přidej. Acorus ne. V tvrdé vodě obstojně rostou Sagitarie, Valisnerie, Cryptocoryny např. affinis, Rotala rotifunfolia (snad jsem z hlavy napsal ty názvy správně)a spousta dalších i bez CO2
Osobně i do malého akva bych volil externí filtr. I když na to mají různí lidé různé názory tak mě předimenzovaná filtrace stran velikosti filtrační náplně a úměrného proudění většinou problémů zbavila.(protože amoniak)
Máš tam nějaký aktivní substrát, nevím jak se chová. Bylo by dobré občas ty NO3 látky v akva poměřit.
Výměnu vody bych asi dělal teď na startu standartní. Až začne fungovat bio filtrace, rozjedou se rostliny a za předpokladu, že nebude přerybněno (což teď je na hraně) tak bych paradoxně asi velké a časté výměny vody nedělal. Klidně 1x za 14dní 30%
Low Tech akva můžou být pěkné jen je potřeba navolit správnou skladbu rostlin a zvolit vhodnou údržbu. Myslím, že se můžeš nechat inspirovat i v galerii nádrží. Tam najdeš rostliny které někomu rostou za podobných podmínek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 23:35 Maq Re: silviebaris, Gabinka632
silviebaris napsala: Dusičnany NO3 ... Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se.
Ta "optimální" koncentrace je neúměrně a zcela zbytečně vysoká.
"Překyselování" rostlin je pojem, který opravdu neznám.
Nerovnoměrnost výživy nelze vztahovat k absolutním hodnotám, nýbrž ke vzájemnému poměru živin.
Každopádně při těch číslech, co tady lítají, se rozumně hnojit asi ani nedá.
REVERZNÍ OSMÓZA. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 22:57 Žena gabinka632 [14] Re: Planorbella
Aha, tak snad se mi tentokrat bude darit lip. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 22:54 Muž Planorbella [643] Re: gabinka632
Ona jak je dlouhá až moc, tak zastřihnout třeba na polovinu a řízek zapíchnout do substrátu nebo nechat volně plavat.
Myslel jsem to tak že jí nesvědčí pravidelné časté zkracování.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 22:00 Žena gabinka632 [14] Re: Planorbella
Aha, a co s tím, když už je moc dlouhá? Tak to mně teda mrzí, že jsem ji nevědomky zahubila. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:59 Muž Planorbella [643] Re: silviebaris
Chtělo by to napsat alespoň jaké rostliny konkrétně do toho článku. Já jsem si nevšiml že by sagittarie nějak negativně reagovala právě naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:57 Muž Planorbella [643] Re: gabinka632
Ono taky není dobré ji pořád řízkovat. Stalo se mi po čase to stejné co tobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:51 Žena gabinka632 [14] Re: Planorbella
Egerie mi právě předtím odešla. Z začátku se jí dařilo hodně dobře, pořád jsem řízkovala, rostla rychle, ale pak začala chřadnout, žloutla a byla celá od řasy, takže jsem o většinu přišla. Snad to teď bude lepší...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:46 Muž Planorbella [643] Re: gabinka632
Stačí jedno nebo druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:45 Žena gabinka632 [14] Re: Planorbella
Egerii snad seženu, růžkatec nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:43 Žena gabinka632 [14] Re: silviebaris
Pomohlo by třeba tohle www.rostlinna-akvaria.cz/… ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:42 Muž Planorbella [643] Re: gabinka632
Pokud máš k dispozici určitě bych dal růžkatec nebo egerii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:37 Silviebaris Re: Planorbella
máš pocit že jsem si to vycucala z prstu...Dusičnany NO3 bychom v akváriu měli stanovovat pravidelně každý týden. Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se. Rataj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:36 Žena gabinka632 [14] Re: silviebaris
Ta voda, co jsem psala je pitná, bohužel smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:35 Žena gabinka632 [14] Re: Planorbella
Takže přidat další rostliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:35 Silviebaris Re: gabinka632
No a ta deštovka,a nebo to mixnout třeba s kojeneckou nebo pitnou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:34 Muž Planorbella [643] Re: silviebaris
Nevím že by rostliny trpěly kvůli zvýšené hodnotě NO3, ale z toho žijí řasy které svým růstem rostliny utlačují, ale to je při takovém množství rostlin a hladině dusíkatých sloučenin normální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:33 Žena gabinka632 [14] Re: silviebaris
Tak to je hodně zlé, protože tady v okolí lepší voda není. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:30 Silviebaris Re: gabinka632
Tak bude průšvih v tom vysokém No3,ta hodnota je moc vysoká,rostliny trpí..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:19 Žena gabinka632 [14] Re: smik
Voda tvrdá, NO3 50 mg/l - podle testů. Napadlo mně ji příště zkusit naředit s dešťovkou... Světlo mám Aquael Leddy Slim Plant, 10W, 8000K, 650lm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 21:13 Anďaska Re: gabinka632
Nemáš tam moc silné světlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 20:58 Muž smik [70] Re: gabinka632
Co tam máš za světlo? Jaké parametry má ta studniční voda?. Tvrdost, NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 20:46 Žena gabinka632 [14] Re: Planorbella
Je tam spousta vajíček a mladých, tak se snad brzy pořádně rozrostou a s řadou zatočí, ale do té doby už tam asi žádná kytka nezbude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.05.2019 19:46 Muž Planorbella [643] Re: gabinka632
Nezdá se mi že by tu řasu šneci nežrali, vidím tam jedince, charakteristicky vykrmeného na řase, a i většinu této řasy by měli sníst jen máš zoufale málo okružáků, vím že jich stovku asi neseženeš, ale těch pár na to nestačí. Mám i vlastní zkušenost, že jí krátkou vláknitou přisedlou řasu uchycenou spolu s GSA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2019 19:05 Žena gabinka632 [14] – Prosím o radu...  
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Svou malou nádrž jsem úplně odrovnala :-( Kytky hynou, plno řasy, kterou ani šneci nežerou, a pořád se mi to nepodařilo dostat pod kontrolu. Vodu měním 2× týdně, omezila jsem jídlo, jeden den hladovka, aktivní uhlí ve filtru, ale prostě se mi nedaří, ale řasám jo. :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2019 16:43 Maq Re: voyta
Zhoršená kyslíková bilance.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2019 13:14 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: voyta
Hodně častá reakce. Ze začátku dobré a po pár měsících začne stagnace a řasy. Nevím co tě vedlo k tomu sníženému svícení asi bych hodinu přidal a tak 3x ob den vyměnil v akváriu polovinu vody. Zjisti si na vodárnách co ti teče z kohoutku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2019 12:38 Muž voyta [87] – Jak postupovat
Ahoj,
Mám problém s řasama a stagnací rostlin. Rostliny pokrývá řasa typu OEDOGONIUM. Po založení akva se rostlinám dařilo a rostly jako šílené, pořád jsem musel prostříhávat. Pak se ale začaly objevovat řasy a růst některých rostlin se zastavil a začaly jim hnědnout a opadávat listy (Hygrophila je takřka vyhubena) a růst některých řas rostlin se rapidně zpomalil (Ceratopteris, Ludwigia). Jediná věc, kterou jsem změnil bylo, že jsem snížil dobu svícení cca z 12hod na 9hod. Myslel jsem si, že v tom problém být nemůže... jenže dnes jsem narazil na tento článek a tak mě napadá, jestli jsem rovnováhu nenarušil právě svícením www.horacovoakvarium.cz/…

Přemýšlím nad následujícím postupem:
1) Přidat dobu svícení zpět na 12hod a počkat týden zda-li dojde ke zlepšení (projeví se změna za týden???)
2) Pokud bod 1 nepomůže, co dál? Řešit živiny?

Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2019 14:15 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: FishWoman
Podle mě je největší problém nevyvýženost živin světla.
36W LED na tvé akvárko je podle mě moc. Zkusli bych přidat CO2,
to by mohlo situaci zlepšit.
pokud hodně svítíš musí mít rostliny i dost všech živin - makroprvky, mikroprvky i CO2.
Plovoucí rostliny by ti mohli pomoci se světlem a odebráním přebytku živin, např Salvinia minima.
Zkusil bych tam přidat Bacopa caroliniana, té by vyšší tvrdost nemusela vadit.

Shrnuto
Zkusli bych přidat CO2, Salvinia minima, Bacopa caroliniana.
P.S. šneci, hlavně okružáci ti pomůžou s řasama, takže bych je nehubil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2019 08:58 R Muž Anthrax [4788] Re: Guppy
Krajská hygienická stanice může vydat dočasnou výjimku a jede se dál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2019 08:55 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: FishWoman
Prosím Tě, ta tabulka je zkopírovaná ze stránek dodavatele pitné vody?
To nikomu nevadí, že překračuje limit dusičnanů?
Nemůže být pes zakopaný právě tam? Hlavně ty dusičnany nezvyšuj dalším hnojením.
EDIT: Tady snad lépe vodu neměnit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 21:50 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: FishWoman
Vyšší tvrdost a poměrně málo vápníku takže tu tvrdost asi bude způsobovat něco jiného (kyselého) a to asi bude kámen úrazu. Nejsem chemik tak možná kecám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 21:14 Maq Re: FishWoman
Dost zajímavé - 12°dGH a kyselá reakce...
Jinak Tobě fakt těžko radit. Chceš akvárko, a "v tomhle se moc nevyznám"... Tím pádem je jasné, že akce děláš na náhodu, a tedy něco špatně. S takovou můžeš opravdu zakládat znovu a znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2019 18:40 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: vaclav
Fotka k příspěvku Takže to může bejt moc tvrdou nebo měkkou vodou? A jak se tohle dá řešit? Tady je tabulka, já se v tom moc nevyznam :-D
 

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 8940x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6279-rostliny-nerostou-rasy-ano?od=1