Rostliny nerostou, řasy ano.
Test JBL EasyTest 6v1, vody v akvariu, co jsem delaka dnes nameril hodnotu >21GH°d, >375ppm tvrdost, 15Kh°d a 357ppm alkalitu. VaK Breclav uvadi 33 mg/l dusicnany a tvrdost 6,36 mmo/l.
Máš někde zjištěno jak tvrdou vodu máš?
gabinka632 napsal: Takže ne to, co je nejdražší, je i nejlepší...
V případě hnojiv je to skoro vždy právě naopak.
Ovšem Ty žádná hnojiva nepotřebuješ.
Vůbec se nesnaž ty potíže řešit hnojením!
Na osmózy bych doporučil
www.mangala.cz - kompletní sortiment, řešení pro všechny situace, poradenství. Pokud máš ve zdrojové vodě 50 ml/l dusičnanů, podle mě nutnost.
Aktivní uhlí se ve Tvém akvárku vyčerpá nejspíš už za pár dní. Vzniká Ti tam teď spousta organického svinstva. Opravdu pomáhá, ale při takových dávkách znečištění... je třeba měnit vodu i uhlí a vydržet.
Mimochodem, aktivní uhlí prodávaná v akvaristických obchodech jsou nejdražší a často současně nejhorší na trhu.
Aktivní uhlí je fajn a vřele ho doporučuji jen mám takový dojem že samo do vody dává fosforečnany takže určitě fosforem nehnojit. Jinak já bych doporučil výrazně zředit vodu a snížit tím tvrdost zároveň tím srazíš dusičnany. Zvlášť pokud plánuješ další akvárium tak bych doporučil RO není to žádná věda dnes už ani nic nesmyslně drahého a významně ti to ulehčí život.
Máš nerovnováhu v akvariu, množství a druhy ryb versus množství rostlin a velikost nádrže, je zbytečné to řešit hnojivy, tím ničemu nepomůžeš naopak to jenom zhoršíš a ublížíš všemu co tam máš.
Co mám tedy dělat? Už několik týdnů měním 2× týdně vodu, ubrala jsem svícení, méně krmím, jeden den mají hladovku, přidala jsem rostliny, ale řas je čím dál víc a rostlinám se moc nedaří... Hnojivo už nepřidávám žádné, dala jsem tam aktivní uhlí, ale stále se to zhoršuje.
Fosfor ti nepomůže.
Ono je jednodušší vyhodnotit, že když tam naleju nějakou vodičku tak problémy zmizí. Tak to ale většinou nefunguje.
Rostliny toho fosforu tolik nepotřebují a už vůbec ne v akva které není sycené CO2 a nepraží do něj silné světlo.
Takže ne to, co je nejdražší, je i nejlepší...
Budu teď v průběhu týdne zakládat nové vetší akvárium, tak to pak použiju i do něj - později samozřejmě.
Ale to práškové jsem si uložila, abych to pak našla. Děkuji.
Dusík neobsahuje ale pokud už jsi objednala ten seachem nic se neděje fungovat bude a myslím že na tvé akvárium ti vydrží dlouho takže žádnou velkou tragédii bych z toho nedělal. Příště už kup práškové hnojivo službu udělají obě stejnou.
A nebude to obsahovat i dusík? Máme ho totiž ve vodě hodně, tak jsem raději volila ten Seachem, kde psali, že ho právě neobsahuje.
Objednala jsem tedy hnojivo s PO4
www.rostlinna-akvaria.cz/… , zítra by mělo dorazit spolu s testem, tak uvidím. Určitě se mi to pak bude hodit i do nové nádrže.
Tetra plantamin podľa výrobcu obsahuje draslík a železo, neobsahuje fosfor.
Otázne je, či tvoj vlastný zdroj vody bohatý na NO3 obsahuje aj PO4, čo je pravdepodobné, ale bolo by fajn to overiť, ak máš niekoho, kto má testy.
Druhá možnosť je prihnojiť s PO4 a pozorovať rastliny.
NO3 měřím minimálně 1× za dva týdny, pořád se drží podle testu na 50mg/l (tolik má i vstupní voda). Rostliny jsem přidávala některé nové, aby jich bylo víc, ale moc na výběr jich v obchodu nebylo. Vodu teď měním 2× týdně 1/3 nádrže. Dnes pojedu ještě pro egerii, abych tam těch rostlin měla víc.
No tvrdá voda je sice širokej pojem, ale OK. Nějakej způsob změkčení vody by prospěl.
Světla bych řekl, že tam nějak extra moc nemáš, ale jelikož jedeš bez CO2 a vypadá to že rostliny tam máš nové, některé ještě emerz (jestli teda vidím správně) tak bych i přes to zkusil zkrátit dobu osvitu na 6 hodin. Rostliny tam nemáš vhodně zvolené a klidně přidej. Acorus ne. V tvrdé vodě obstojně rostou Sagitarie, Valisnerie, Cryptocoryny např. affinis, Rotala rotifunfolia (snad jsem z hlavy napsal ty názvy správně)a spousta dalších i bez CO2
Osobně i do malého akva bych volil externí filtr. I když na to mají různí lidé různé názory tak mě předimenzovaná filtrace stran velikosti filtrační náplně a úměrného proudění většinou problémů zbavila.(protože amoniak)
Máš tam nějaký aktivní substrát, nevím jak se chová. Bylo by dobré občas ty NO3 látky v akva poměřit.
Výměnu vody bych asi dělal teď na startu standartní. Až začne fungovat bio filtrace, rozjedou se rostliny a za předpokladu, že nebude přerybněno (což teď je na hraně) tak bych paradoxně asi velké a časté výměny vody nedělal. Klidně 1x za 14dní 30%
Low Tech akva můžou být pěkné jen je potřeba navolit správnou skladbu rostlin a zvolit vhodnou údržbu. Myslím, že se můžeš nechat inspirovat i v galerii nádrží. Tam najdeš rostliny které někomu rostou za podobných podmínek
silviebaris napsala: Dusičnany NO3 ... Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se.
Ta "optimální" koncentrace je neúměrně a zcela zbytečně vysoká.
"Překyselování" rostlin je pojem, který opravdu neznám.
Nerovnoměrnost výživy nelze vztahovat k absolutním hodnotám, nýbrž ke vzájemnému poměru živin.
Každopádně při těch číslech, co tady lítají, se rozumně hnojit asi ani nedá.
REVERZNÍ OSMÓZA.
Aha, tak snad se mi tentokrat bude darit lip.
Ona jak je dlouhá až moc, tak zastřihnout třeba na polovinu a řízek zapíchnout do substrátu nebo nechat volně plavat.
Myslel jsem to tak že jí nesvědčí pravidelné časté zkracování.
Aha, a co s tím, když už je moc dlouhá? Tak to mně teda mrzí, že jsem ji nevědomky zahubila.
Chtělo by to napsat alespoň jaké rostliny konkrétně do toho článku. Já jsem si nevšiml že by sagittarie nějak negativně reagovala právě naopak.
Ono taky není dobré ji pořád řízkovat. Stalo se mi po čase to stejné co tobě.
Egerie mi právě předtím odešla. Z začátku se jí dařilo hodně dobře, pořád jsem řízkovala, rostla rychle, ale pak začala chřadnout, žloutla a byla celá od řasy, takže jsem o většinu přišla. Snad to teď bude lepší...
Egerii snad seženu, růžkatec nevím...
Pokud máš k dispozici určitě bych dal růžkatec nebo egerii.
máš pocit že jsem si to vycucala z prstu...Dusičnany NO3 bychom v akváriu měli stanovovat pravidelně každý týden. Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se. Rataj
Ta voda, co jsem psala je pitná, bohužel
Takže přidat další rostliny?
No a ta deštovka,a nebo to mixnout třeba s kojeneckou nebo pitnou...
Nevím že by rostliny trpěly kvůli zvýšené hodnotě NO3, ale z toho žijí řasy které svým růstem rostliny utlačují, ale to je při takovém množství rostlin a hladině dusíkatých sloučenin normální.
Tak to je hodně zlé, protože tady v okolí lepší voda není.
Tak bude průšvih v tom vysokém No3,ta hodnota je moc vysoká,rostliny trpí..
Voda tvrdá, NO3 50 mg/l - podle testů. Napadlo mně ji příště zkusit naředit s dešťovkou... Světlo mám Aquael Leddy Slim Plant, 10W, 8000K, 650lm.
Nemáš tam moc silné světlo?
Co tam máš za světlo? Jaké parametry má ta studniční voda?. Tvrdost, NO3?
Je tam spousta vajíček a mladých, tak se snad brzy pořádně rozrostou a s řadou zatočí, ale do té doby už tam asi žádná kytka nezbude...
Nezdá se mi že by tu řasu šneci nežrali, vidím tam jedince, charakteristicky vykrmeného na řase, a i většinu této řasy by měli sníst jen máš zoufale málo okružáků, vím že jich stovku asi neseženeš, ale těch pár na to nestačí. Mám i vlastní zkušenost, že jí krátkou vláknitou přisedlou řasu uchycenou spolu s GSA.
Zhoršená kyslíková bilance.
Hodně častá reakce. Ze začátku dobré a po pár měsících začne stagnace a řasy. Nevím co tě vedlo k tomu sníženému svícení asi bych hodinu přidal a tak 3x ob den vyměnil v akváriu polovinu vody. Zjisti si na vodárnách co ti teče z kohoutku.
Ahoj,
Mám problém s řasama a stagnací rostlin. Rostliny pokrývá řasa typu OEDOGONIUM. Po založení akva se rostlinám dařilo a rostly jako šílené, pořád jsem musel prostříhávat. Pak se ale začaly objevovat řasy a růst některých rostlin se zastavil a začaly jim hnědnout a opadávat listy (Hygrophila je takřka vyhubena) a růst některých řas rostlin se rapidně zpomalil (Ceratopteris, Ludwigia). Jediná věc, kterou jsem změnil bylo, že jsem snížil dobu svícení cca z 12hod na 9hod. Myslel jsem si, že v tom problém být nemůže... jenže dnes jsem narazil na tento článek a tak mě napadá, jestli jsem rovnováhu nenarušil právě svícením
www.horacovoakvarium.cz/…
Přemýšlím nad následujícím postupem:
1) Přidat dobu svícení zpět na 12hod a počkat týden zda-li dojde ke zlepšení (projeví se změna za týden???)
2) Pokud bod 1 nepomůže, co dál? Řešit živiny?
Díky
Starší reakce
Podle mě je největší problém nevyvýženost živin světla.
36W LED na tvé akvárko je podle mě moc. Zkusli bych přidat CO2,
to by mohlo situaci zlepšit.
pokud hodně svítíš musí mít rostliny i dost všech živin - makroprvky, mikroprvky i CO2.
Plovoucí rostliny by ti mohli pomoci se světlem a odebráním přebytku živin, např Salvinia minima.
Zkusil bych tam přidat Bacopa caroliniana, té by vyšší tvrdost nemusela vadit.
Shrnuto
Zkusli bych přidat CO2, Salvinia minima, Bacopa caroliniana.
P.S. šneci, hlavně okružáci ti pomůžou s řasama, takže bych je nehubil.
Krajská hygienická stanice může vydat dočasnou výjimku a jede se dál...
Prosím Tě, ta tabulka je zkopírovaná ze stránek dodavatele pitné vody?
To nikomu nevadí, že překračuje limit dusičnanů?
Nemůže být pes zakopaný právě tam? Hlavně ty dusičnany nezvyšuj dalším hnojením.
EDIT: Tady snad lépe vodu neměnit...
Vyšší tvrdost a poměrně málo vápníku takže tu tvrdost asi bude způsobovat něco jiného (kyselého) a to asi bude kámen úrazu. Nejsem chemik tak možná kecám.
Dost zajímavé - 12°dGH a kyselá reakce...
Jinak Tobě fakt těžko radit. Chceš akvárko, a "v tomhle se moc nevyznám"... Tím pádem je jasné, že akce děláš na náhodu, a tedy něco špatně. S takovou můžeš opravdu zakládat znovu a znovu.
Takže to může bejt moc tvrdou nebo měkkou vodou? A jak se tohle dá řešit? Tady je tabulka, já se v tom moc nevyznam
Přidat reakci
[1] ...... 5
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 8959x