Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Drápatečky

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Žáby, Mloci 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Drápatečky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 12:19 R Muž afc1886 [14685] Re: Babetka
Co všichni mají s tím záchodem no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 12:15 Babetka Re: lacewings
Dekuji. Koreny zajistim. Prave ze doted jsme predelavali byt a zabky byly dost odstrcene a neosvetlene. Pri krmeni jsem je propocitala a ok. Ted uz se snad polepsime. Setrne usmrceni je co? Napadl mne jen zachod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 12:05 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Babetka
-v tomto případě by se následná léčba nevyplatila, jak ve ztahu životaschopnosti jedince,tak i finančnímu.
-doporučuji šetrné usmrcení - neprodlužování tohoto stavu,
-důsledněji zajistit cokoliv co se hýbe,aby případně nedošlo k obdobné situaci
-častější kontrolu stavu chovaných zvířat
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2016 11:56 R Muž afc1886 [14685] Re: Babetka
Já bych ji poslal do žabího ráje.Ale počkej co ostatní,já žabkám nerozumím.Podle předchozích odpovědí ti ale doporučují to samé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 11:18 Babetka Re: afc1886
No v tom vrchnim je celkem splet pri dne. Nejspis to bude tedy svalenim korenu pri odkalovani vody. Dekuji. Mam zabku vyndat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 11:06 R Muž afc1886 [14685] Re: Babetka
Hustý porost rostlin?Asi se dívám na jiné akvárium.To,že si to udělala v rostlinách bych vyloučil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2016 10:56 Babetka Re: lacewings
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zabky jsou samy v akva bez mechaniky. Je tam husty porost rostlin,tak jestli se nohu nezapletla tam. V akva mam i dva koreny na sobe tvorici branu. Obcas se koreny pohnou a svali,tak mozna to tomu nahralo. Jak mam tedy zabce pomoct. Hlavne aby nenakazila jine.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2016 23:43 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Babetka
-není tam pouze plísen,má tam plně rozvinuté bakteriální onemocnění
-řidte se radou kolegy Shimamoto ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.11.2016 22:15 Muž Shimamoto [492] Re: Babetka
Ne, vzájemně si packu rozhodně ukousnout nemůžou, tak silné čelisti nemají. Spíše by to zvládla nějaká ryba nebo rak, pokud je s něčím takovým máš dohromady. Nebo byla končetina žabky poraněna jiným způsobem, třeba nešikovnou manipulací, nechtěným přimáčknutím atd. Každopádně je poranění už v takovém stadiu zaplísnění, že žábě již není pomoci:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2016 20:20 Babetka – Ztrata koncetiny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim. Dnes jsem cistila zabky,presouvala akva a kdyz jsem ho nasvitila,tak vidim,ze jeden ze sesti jedincu nema pravou predni koncetinu. Prikladam nekvalitni fota. Je mozne,ze se zachytil o rostlinu,nebo mu ji nektera ukousla? Mam ho prendat do karanteny kde se zotavi,nebo cekat uhyn? Dekuji.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.11.2016 01:18 Muž Shimamoto [492] Re: Labyrint
Je to žabí vodnatelnost (frog dropsy), trpí tím běžně drápatky i drápatečky v domácích chovech. Žába má buď přetučnělá játra (překrmování, nevhodná strava) nebo má játra poškozená bakteriální infekcí (mizerná kvalita vody, kontaminovaná potrava...) či otravou. Důsledkem špatné funkce jater a kolapsu metabolismu je hromadění tekutiny pod kůží a následné mohutné otoky. Bohužel tento zjevný projev je už pro zvíře počátkem konce.

Nedá se to efektivně léčit, někdy to žábu zabije během několika dnů, jindy s tím může žít několik měsíců až let. Nejspíš záleží na míře poškození jater a odolnosti jedince. U drápatek údajně byly úspěchy v léčbě pomocí naprosté diety a měsíčního pobytu v přisolené vodě. Drápatky vodní ovšem i v přírodě, jako jedny z mála obojživelníků, tolerují brakické vody, malé drápatečky by nejspíš sůl spolehlivě zabila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 09:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Labyrint
Když mi bylo asi osmnáct, taky mi takhle uhynuly. Ale naposledy jsem je měl v kouli asi 4-5 let, krmil je střídmě, vydržely dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 09:40 Labyrint
Děkuji za konzultace - to překrmení nevylučuji, měl jsem teď poslední dobou hodně živého, tak jsem jim dopřával - a ony jsou žravé - jinak těžko říct jak byla konkrétně tahle dlouho u mě, já je od sebe nerozeznám, každopádně měsíce. A to množství živých patentek (a koreter) je tak jediné, co se za tu dobu v poslední době trošku změnilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 08:54 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Labyrint
-nejspíše tedy Alimentární porucha,jedna z možností je i překrmení vydatnou potravou, kdy vytvořením plynů, větší intenzity ,kdy dojde k perforaci a prostoupení, které vede k následnému vydutí břišní partie.
-zkráceně-
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 03:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Labyrint
Jak jsi ji měl dlouho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2016 01:19 Labyrint
Tak už to má za sebou...ne, nešlo vytlačit NIC. Jako by byla "ucpaná".
EDIT-...ale změny v krmení ani v ničem jiném předtím nebyly. Pořád patentky, živé nebo mražené. Plus co ujedla rybičkám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.11.2016 22:32 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JirkaŠčobák
-hlenovitý výtok je tvořen bakteriálním působením ve vnitřní floře trávicího ůstrojí,dochází k tomu dost řasto při změně krmení, ale příčin může být více . ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 22:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: lacewings
Pokud bude vytékat mléčný výtok, o co jde?
(ptám se ze zájmu, neznám)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 22:17 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Labyrint
-znova odebrat a v oblasti třísel lehce zmáčknou,souvisle z obou stran, pokud bude vytékat mléčný výtok, opakujte lehkým stiskem, když nic nevyteče a zvíře bude dále apatické, doporučuji utracení. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 21:56 Labyrint
...ani se už nezvládá moc bránit, vyšetření jde snadno... No bříško je takové napnuté, jako napumpované vodou nebo spíš hutnější tekutinou, ale nějakou pevnou rezistenci tam nehmatám - no, nechtěl jsem ji tak moc promáčknout, připadalo mi, že u toho snad praskne...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 20:54 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Labyrint
-vemte jí do ruky hřbetem do dlaně,palcem lehce přidržte v oblasti předních noh, lehkým pohmatem ukázováčku a prostředníku druhé ruky zjistěte stav břišní výdutě, je tvrdá , měkká ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 20:38 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Labyrint
Nevidím to optimisticky, ale co s ní konkrétně je, nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2016 20:35 Labyrint – Drápatečka - nafouknutá - co je s ní ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den, jedna z Drápateček ve společném akváriu se mi takhle nafoukla, je to už několik dnů a je to čím dǎl horší a větší...přitom má normálně chuť k jídlu a všechno...jen je nemotorná a má problém se schovávat u dna jak je zvyklá a je jakoby nadnášena.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 14:49 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
To jsme stejní :).
Na druhou stranu je nemám problém rozmačkávat na žrádlo, když jich je moc. Kromě kružníků, těch není nikdy dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 14:15 R Muž ctibum [6921] Re: JirkaŠčobák
No to je další věc. Hysterická likvidace šneků... Já je vybírám z kýble, když nějakýho odsaju, a to i kružníky... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 14:05 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Chiquittas
Na téma šneci a jejich "nutná likvidace" si přečti toto: scobak.blog.sme.sk/…

V minulosti jsem dělal stejné věci, jako dnes ty. Tehdy ještě web jako tento neexistoval a neměl mě moc kdo zdrbat :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 13:52 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Chiquittas
-mřenka ne helenka ano.
-Chiquittas to tepve bude, ale určitě v jiném vlákně, třeba nemoci ryb
- ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 13:33 R Muž ctibum [6921] Re: Chiquittas
V mřenkách se nevyznám, ale zběžným projetím atlasu jsem zjistil, že i ta nejmenší vyžaduje 80 litrů a hejno min. 6ks...

Až ji dáš pryč, tak si pořiď rybicky.net/atlasostatnich/surmovka_vrazedna pokud chceš rudukovat šneky...

A ancistrus. Předpokládám, že to bude sp. Dospělá velikost 10-15cm. Bordelář. Ve 20 litrech...

No nevím, já jsem jen začátečník, ale tohle bych si do miníčka nedal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2016 13:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: Chiquittas
Žabičky brzy přestanou být žabičkami, ale stanou se docela velkými žábami. Minimálně pro dvacetilitrové akvárium s předchozím osazenstvem. To se prostě okecat nedá nijak!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 13:01 Chiquittas
smich asi nemá cenu se před vámi víc obhajovat :) já mám radost, když si rybky spokojeně plavou, žerou a když mají dokonce mladé, takže já ve svém plivátku žádný hrozný problém nevidím ;-) každopádně každý můžeme mít svůj názor a to nás dělá přeci rozdílnými ano ale beru na vědomí rozměr a podmínky a nebudu přidávati již více živočichů ;-)

Ps- šneci se přistěhovali na kytce, což je, řekla bych, běžně...a mřenka mi přišla jako nejlepší řešení
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.11.2016 11:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Chiquittas
Hm. Z mého pohledu je onen pán realisticky uvažující: "Aby to udělali jen s jedním druhem ryb, je asi nepřesvědčím, tak jim poradím alespoň tak, aby toho zabili co nejmíň."
V praxi by bylo nejlepší mít tam jen ty gupky a ostatní necpat. Prísavník fakt pomůže hrozně málo a jak vyroste, začne ožírat některé rostliny a bude žít šest let. Pancéřníčci jsou nejšťastnější v hejnu, takže, pokud ti byl doporučen jeden, je to čistě úlitba bohu akvarijní blbosti, neboť gupky žerou potravu ze dna stejné dobře. Šnekožrout je třeba pouze, pokud předpokládáš akvaristovu neznalost, že bude překrmovat tolik, že se šneci přemnoží.
Hm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 11:37 Chiquittas
A ten můj tzv. "šnekožrout" je obyčejná mřenka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 11:35 Chiquittas
Děkuju za reakci. Plivátko to sice je, oproti tomu, co jsme mívali doma za obrovská akvária.. Ale je to moje první plivátko a mám ho ráda. Rybky takhle máme už docela dlouho...sestavu mi doporučil jeden pán, co se chovem zabývá prakticky celý život, avšak víc rybek mi 100% nedoporučoval. Vždy nám pomohl určit problém a vyřešit ho, takže mu věřím a jeho názor respektuji...pávčata se množí(odchytávám a dávám mimo), takže rybky by spolu snad měly vycházet dobře. Na žádné jsem zatím nespozorovala nedostatek, nebo nemoci...ani nemám problémy s extrémním zašpiněním aquaria, ale jestli je tedy opravdu 8 rybek na 20l aqua moc, tak s tím tedy budu muset něco dělat. Chtěla jsem časem pořídit něco většího, tak rybky přesunu tam a tohle nechám do budoucna pro žabky. Původně bylo určené pro krevetky a já ho jenom podědila jako prázdnou skleněnou kostku. Tak tedy doporučte, jak veliké aqua bych pro těchto 8 rybek tak měla mít...

Btw, ten mlok tam býval sám...to jsem se asi špatně vyjádřila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   10.11.2016 03:19 Muž Shimamoto [492] Re: Chiquittas
Načetla jsi, co se dalo, ale o akvaristice nejspíš lautr nic:-O Jinak bys nemohla napráskat do dvacetilitrového plivátka popsané osazenstvo a ještě chtít cokoliv přidávat. Jedině ta beta a paví oka nejsou úplně mimo mísu, a to ještě jen za předpokladu, že nebudou spolu dohromady. Všechno ostatní - ancistrus, pancéřníček a tajemný neznámý šnekožrout (sekavka nebo trnovec?) jsou ryby do MNOHEM větších akvárií. O tom mlokovi (žebrovnník?) ani nemluvě, to už je megakiks.

Chov vodních obojživelníků je vždy trochu specifický a kombinovat ho s chovem ryb je prostě zbytečná komplikace obojího. Mýtus, že drápatečky jsou vhodné do akvária k rybičkám, je donekonečna předávaná blbost. Ano, na rozdíl od mnohem větších drápatek vodních, sice drápatečky moc nevyrostou a nikomu rybky nepožerou, ony s nimi ale mají opačný problém - bojí se jich. V akváriích s rybkami jsou velmi plaché a nejsou moc vidět. Vyžadují také živou (popř. zmraženou) potravu, sušenky pro ryby většinou nepřijímají. Ryby jsou ve žraní zpravidla mnohem rychlejší, než "váhavé" drápatečky a na žabky toho tedy moc nezbyde. Běžné filtry a vzduchovací kamínky poněkud znervózňují všechny vodní žáby, to je další specifikum.

Několik drápateček a pár okružáků je mnohem lepší volba do takového pěkně zarostlého dvacetilitrového akvárka, než ryby, co tam máš. Z techniky by pak stačilo jen to světlo na rostlinky a pouze pokud teplota v bytě klesá často pod 20°C, tak i malé topítko s termostatem. A vhodné mražené krmení (koretry, černé komáří larvy, artemie...) mají dnes v každém obchodě se zvířaty. Jen pozor na nitěnky, jsou absolutně nevhodné kvůli nemocem, co přenášejí.

Musíš se zkrátka rozhodnout - buď rybky, nebo žáby. Ta sestava ryb, co tam už máš, ti ale rozhodně nebude dělat dobrotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.11.2016 00:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Chiquittas
Přečti si, co psal Shimamoto v předchozím příspěvku.
Vůbec si toho tady přečti víc.

Nepřidávej, akorát bys je zabil. Důvod? Neznám nikoho, komu by to dlouhodobě fungovalo. Vyrob si kouli s rostlinami, 12l, nech zaběhnout dva měsíce, pak tam dej drápatečky. Jen drápatečky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2016 00:18 Chiquittas
Ahoj. Mám 20l akqa..nějaké rostlinky, Písek, led světlo s bublinkama a pěnový filtr...asi 4 pávčata, pancéřníček, ancík a ta ryba na požírání šneků. Můžu přidat ještě třeba dvě malinké drápatečky? Neříkám, že i tak není akvárko krásné, ale malé oživení nikdy neuškodí. Dřív jsme mívali mloka, ale ten se záhadně Stratil (určitě utekl). Teď už by neměl kudy. Na aqua je ale veliký, tak bychom rádi páreček žabička. Šlo by to?

Nebude je rušit ten pěnový filtr, nebo ten kamínek na tvoření bublin? Plus aby jim nevadila beta (ta si ale většinou hledí svého a spíš jí prohání ostatní ryby). Načetla jsme co se dalo, ale rada se vždy hodí.

Děkuju moc za odpověď :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   01.03.2016 21:20 Muž Shimamoto [492] Re: JirkaŠčobák
Drápatky, drápatečky a pipy mají po stranách těla orgán funkcí podobný rybí postranní čáře, zvlášť na hladké kůži drápatek rodu Xenopus je dobře vidět, jsou to takové "švy" na bocích. Tato sekundární adaptace na vodní život slouží k orientaci v zakaleném vodním prostoru, vnímá vibrace a pohyb vody, pomáhá v detekci potravy i nepřátel. Já jsem si myslel, že ty poučky o nedoporučování filtrace a jakéhokoliv pohybu vody při chovu vodních žab zase tak "horký" nebudou a dal jsem obyčejný bublifuk ke skupince drápatek vodních, prostě abych si trochu ulehčil práci. Během několika dnů žáby začaly být neskutečně plaché, lekaly se úplně všeho, takže nakonec snaha o větší čistotu byla kontraproduktivní, protože vynervované drápatky při každém šustnutí kolem akvária rozvířily dno. Po měsíci jsem filtr vyndal a žáby se do týdne uklidnily. Takže za sebe můžu říct - ano, je to pravda, fakt to nemají rády. Nicméně z bublifuku moc silný proud vody nejde, ovšem zato dost vibruje, takže si myslím, že ty vibrace jsou větší problém, než samotný pohyb vody.

Na anglickojazyčných stránkách o chovu drápatek a drápateček ovšem filtraci zpravidla silně doporučují, ale jen filtry s co nejtišším chodem a přiškrceným výtokem. Takový filtr ovšem nevlastním a ani pořizovat nehodlám - určitě nebude nejlevnější a kdyby žábám také vadil, byly by to zbytečně vyhozené peníze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2016 15:33 R Muž ctibum [6921] Re: JirkaŠčobák
Komáří larvy jsem jim dával, tomu buchanky (cyclops?). Žraly to všechno v pohodě, i když jedna larva byla tak dvě minuty, než to požvejkaly... :-D
Prostě nikdy nic nenasvědčovalo tomu, že by měly zemřít. V sobotu cajk, cpe si do huby larvu a druhý třetí den mrtvola...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2016 15:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
Jinak, existuje mražené žrádlo Černý komár. Minimálně jako doplněk k patentkám fajn a hymenochirům se do tlamky vejde. Pro budoucnost :).

Shimamoto: Zajímavé. Co píšeš o vibracích, jsem nevěděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2016 13:18 R Muž ctibum [6921] Re: Shimamoto
Škoda, že jste se pánové nezapojili do nějaké diskuze dřív :)
Proud z filtru byl minimální, to spíš ty vibrace v kombinaci se špatným prostředím. A budu se trochu utěšovat tím, že přišly načaté už z Hornbachu, kde živořily (alespoň přes den) v krabičce cca 10x6x6cm zavěšené u hladiny v nádrži s rostlinami. Vždycky jich měli alespoň 10-15.
Flintu do žita zatím hodím. Budu muset dětem žáby relativně rychle nahradit v tom, co mám a dokud nebudu moudřejší, tak to nechci pokoušet jen tím, že vyndám filtr a odlovím Razborky. Krevetky snad budou menší začátečnický oříšek :) Ale asi se k Drápatečkám časem vrátím, líbí se mi :)
Tak ještě jednou díky za rady ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.02.2016 22:54 Muž Shimamoto [492] Re: ctibum
Jj, právě ta hypotetická MOŽNOST chovat drápatečky s rybkami jim vydobyla nemístnou popularitu a kdo touží po nějakém tom zajímavém doplňku k čudlám, může je sehnat v každém druhém zverimexu. Tato poptávka ovšem vyvolává nadměrnou produkci, zcela jistě na úkor kvality nabízených jedinců, odchov pulců není náročný a zkušený množitel může žabky "sázet" jak Baťa cvičky. Dovedu si představit, že většina drápateček z obchodů pochází z bůhví kolikáté generace sourozenecké plemenitby a jsou zdegenerované, až běda. A když takové podražené mrzáčky personál prodejen dorazí svou ignorancí či pohodlností třeba nevhodnou stravou nebo stresujícím prostředím, někdy ani ty nejlepší podmínky v akváriu kupujícího nejsou zárukou přežití. Souhlasím s JirkaŠčobákem, že menší druhové akvárium je nejvhodnější, filtrace nejen že být nemusí, ona je pro drápatečky přímo škodlivá a silně stresující - pipovité žáby jsou přecitlivělé na vibrace a silný proud vody. Krmení nejlépe živé vhodné velikosti, ale nikdy ne nitěnky v jakékoliv formě - i patentky jsou rizikové, kvůli parazitům. Jinak když se žabky cítí bezpečně a v klidu, ani se moc neschovávají:-)

Neházej flintu do žita, zkus se poptat chovatelů žab na teraristických burzách, i kdybys nesehnal hned, třeba ti poradí někoho, od koho později seženeš kvalitní žáby;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 13:10 R Muž ctibum [6921] Re: JirkaŠčobák
Je to asi jak říkáš. Lidi to sice chovají v akvárku s rybí osádkou, ale za úspěch berou, že jim drápatečka žije dva roky (což se píše i tady v atlasu jako standard). A od toho se odvíjí i diskuze na fóru, která není moc informačně rozsáhlá.
OK, nebudu to dál pokoušet. Hlavní důvod pro žáby byly děti a (snadno) dostupné informace říkaly, že by to mělo jít. Počkám tedy, až si děti všimnou, že už tam žádná žába není a udělám z toho krevetárko. Zkusím je nalákat na to, že krevetky se (doufám) budou množit. Lákat je na to, že budeme mít zarostlé tmavé akvárko, kde sice budou žabky, ale nikdy je pořádně neuvidíme, asi ani zkoušet nebudu :)
Tak díky za vyvedení z omylu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.02.2016 12:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
V přírodě se Hymenochirus korýši živí. Když je koupíš, nejsou ještě moc velké, ale když vyrostou, krevetka se jim do tlamky vejde. Uvědom si, že lovecká technika žabky může být vůči krevetce docela účinná.

Ano, přežijí v tvém akváriu, pokud je nebude nic moc obtěžovat. Stejně si ale myslím, že speciálně nádrž pro ně je lepší. Akvárium, co máš, je na drápatky škoda a stejně není úplně ideální (žádné bahnité nebo alespoň jemné dno). Nechal bych ho rybám.
Má koule: rybicky.net/fotogalerie.php…

2004, Chováme pipovité žaby, Fridrich Szalay
1986, Chov terarijních zvířat, Vergner-Vergnerová
(ještě něco bych v knihovně našel, kdybych víc hledal)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 10:00 R Muž ctibum [6921] Re: JirkaŠčobák
No já bych si i knihu koupil, ale když vidím, co dnes občas píšou v knihách třeba o zakládání akvárek.. A to jsem prakticky úplný začátečník... A nikde jsem nenašel "Hele, tahle kniha o drápatečkách je fakt dobrá"
S tím krmením máš pravdu. Dlouhá hypnóza larvy, než ji vezme do huby... Řešil jsem to nakrmením rybek sušeným, které žáby nezajímá a chvíli před zhasnutím jsem dal žábám mražené (to někde někdo radil). Dával jsem jim to na stejné místo, už tam chodily.

Ale dobře. Vyjdu z toho, že to dělám blbě a jsem vrah. Asi nejsem jediný, kdo tak začínal.
Razborky odlovím do velkého, to není problém.
Šneci předpokládám nevadí. Co krevetky Cherry? Můžou být?
Můžu i vyndat filtr, aby třeba nerušil vibracemi.
Můžu i ubrat na světle, ať už odebráním jednoho LED modulu, nebo přenastavením hodin.
Může to pak ve stávajícím akva fungovat?
Akva není sice na severním okně, ale na trochu temnějším místě ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.02.2016 09:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
I já jsem si kupoval knihy :).

Ukaž mi člověka, který chová jednu populaci trpasličích drápatek společně s rybami alespoň tři roky. Tolik realita.

Neříkám, že to vůbec nejde. Problém je, že lidé dělají už tak dost chyb při péči o ryby a rostliny. Žába do toho všeho je nový prvek - takový, co akváriu vůbec neprospívá, protože přidává sajrajt. Naopak trpasličí drápatky, kdyby mohly hlasovat, chtěly by nádrž zarostlou, zatemělou, spíš bahnité dno (koule na severním okně, kde je příšeří, jim vyhovuje). V takové se cítí dobře. Pozná se to podle toho, že samečci občas v noci jemně vržou.

P.S. Praktický problém je, že Hymenochyrus je většinou dost pomalý živočich (neříkám, že se neumí hýbat), který kouká na kus žrádla a než se rozmyslí, ryba jí ho často sežere. takže aby se ti žáby dobře nažraly, musíš překrmovat, což bude v 12l docela drsné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 09:05 R Muž ctibum [6921] Re: JirkaŠčobák
Než jsem drápatečky pořídil, pročetl jsem atlas i fórum křížem krážem a podle dostupných informací, byť jich není mnoho, se chov drápatečky v akvárku (i s rybami a filtrem) nejevil jako větší problém.
5ks razborek mi nepřišlo jako velká rybí zátěž, ani co do znečišťování vody, ani co do obtěžování žáby. Údržbu nezanedbávám a ryby a žáby se nijak viditelně neobtěžovaly.
Jediná moje obava byla velikost nádrže.

Každopádně díky za reakci. Zvážím co dál. Asi tam nasadím jen krevetky a bude.

PS Na vrzání nedošlo. Ani nevím, jestli jsme kdy měli samce. Kupoval jsem velikost 1-1,5cm a nikdy jsem nestihl vypozorovat pohlaví...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 00:51 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
Taky v blízké době chci koupit trpasličí drápatky. Na rozdíl od tebe jsem je ale už v minulosti víckrát měl, naposledy jednu skupinu asi pět let (možná déle, odhad).
Bydlení jim zařizuju už měsíc a půl (dva?). Koule asi 12 litrů, severní okno, technika 0. Zakořeňuje v tom a roste saururus cernuus (+ kousek mechu). Pět saururů ze sedmi vyrostlo nad hladinu, dva už rostou z koule ven (koule je naplněna asi do poloviny). Čekám, až všechny rostliny vyrostou nad hladinu, přihnojuji.
Za měsíc, měsíc a půl, až bude saururus dost velký a bude si dělat na okně co chce (v minulosti jeden výhonek zakořenil v blízkém květináči a rostl jako pokojová rostlina), mohu přidat drápatky. Finálně mám solidní šanci na fungující biotop se spletí kořenů pod hladinou. Drápatky sice dělají bordel, ale saururus si roste mimo, potřebuje živiny a co se děje pod hladinou je mu docela jedno (bonus - saururus občas kořeněně zavoní).
Zítra dám nějaké obrázky.

Akvárium s rybami (ještě takto malé) není vůbec vhodný biotop pro trpasličí drápatku. Nikdy mi v tomto nepřežila (poprvé jsem to zkoušel asi v šestnácti). Filtr doopravdy nepotřebuje, ryby ji ruší. Uvažuj o ní jako o do jisté míry bahenním živočichovi. A krm ji živým nebo mraženým žrádlem.

Finálně můžeš napsat, jestli taky v noci slyšíš jejich jemňounké vrzání (pouze samci).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 23:45 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: ctibum
Dej dotaz na Terárka.net, měl by to být specializovaný portál na obojživelníky a plazy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2016 21:03 R Muž ctibum [6921] – Drápatečka - opět problém
Fotka k příspěvku Zdravím
Tak jsem to zakřiknul. Drápatečkám se stále nedaří. Sice už vydrží déle, než původní nebožky, ale i tak se mi 3-4 týdny zdá málo... Pravda, jedna žába zalezla za filtr, kde se zasekla, druhá vylezla dírou na kabely z akvárka ven, kde ji našly kočky, ale další dvě sešly (ne)přirozenou smrtí...
Zdroj žab je stále stejný, Hornbach. Velikost akva, vlastnosti vody i životní podmínky se prakticky nemění (jen semtam nová kytka). Ostatní obyvatelé prospívají (razborky, krevetky). Krmení cyclop + komáří larvy, obojí mražené.
Poslední nebožka měla na břiše takovou jako podlitinu. Viz foto. Stejnou měla i jedna z prvních mrtvolek. Úraz bych ale asi vyloučil.
Nemáte někdo nějaký nápad? Může je hubit velikost akva (12 litrů)?
Zaráží mě, že jeden den si vesele plavou a žerou a druhý den jsou mrtvé...
Můžu je zkusit do většího (60l), ale mám tam bojovnice a nevím, jestli jí nebudou prudit.
Díky předem za rady, je to už zoufalství a na webu moc fundovaných informací není...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2016 20:45 R Muž ctibum [6921] Re: Shimamoto
Tak jen aktuálně doplním. Nové žáby jsou ok, aniž bych jakkoli cokoli v akva měnil . Tak asi byly nebožky jen rozbitý...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 12

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 7786x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6196?od=101