Výměna dna
Při té výměně vody jsem taky odkaloval asi 14 dní a přestal jsem až když to přestalo smrdět.

Diky. Ja si to radsi trikrat overim
Zvolim tuto metodu, jakmile si dodam odvahy a zosnuji novy layout
Diky
Jo pochopil jsi to správně. Položil jsi tady dotaz a já odpověděl. Je jen na tobě jaký způsob si zvolíš.
Jen musím doplnit, že nepoužívám nikdy čerstvou vodu. Mám vždy tyden odstátou.
Přesně takový postup bude nejlepší. Problémy neočekávám, ten konzervativní postup je léta osvědčený.
Měnil jsem za tenhle písek
www.obi.cz/…
Má hezkou okrovou barvu.
Ahoj. Výměnu dna jsem dělal koncem března. Měnil jsem stejný substrát jako máš ty za křemičitý písek. Vypustil jsem s akvária kýbl vody, potom jsem vytrhal všechny kytky a vyndal kořeny s kameny. Následně jsem odlovil všechny ryby do nachystaného kýble s vodou. Vypustil zbytek vody s akva a vybral japanese soil. Poté jsem založil akva znovu. Napustil vodu, pustil filtr a přidal bacti AK. Poté jsem vrátil všechny ryby do akva zpět. Přežilo vše bez problémů.
Takze pulku vody vedle, rybky vedle, vyndat rostlinky a filtr. Pak vypustit zbytek vody do odpadu a udelat vymenu dna. Pak zasadit kytky, nahodit filtr, nalejt pulku stare vody zpet spolecne s rybkami a dolejt cerstvou vodou. Chapu to spravne? A po vymene dna casteji menit vodu tyden ci dva a cekat jestli neprijdou problemy?
Diky
No chápu že máš omezené možnosti kam dát ryby. Ale tímto způsobem si přiděláš spoustu práce. Ja bych to zkusil radši po staru. Stáhnul bych si tak půlku vody do nějakých nádob rybky třeba do kyblíku se vzduchováním. S tak malým akvárkem operace na dvě, tří hoďky max.
Já odsával vybranou oblast ( asi decimetr) až na dno.
Diky. Orostlinky mi moc nejde. Ale ten substrat uvolnuje mraky bordelu a doted mam po hrubsim zasahu do rostlin v akvariu nalevnika. Nedokazu si predstavit co bude, kdyz odsaju, byť jen kousek, Komplet 4cm vysokeho substratu

Dělal jsem to v Bodenbachu. Při výměnách vody jsem vždy část odsál. Písek jsem doplnil najednou ale mě to šlo bez problémů protože jsem zároveň likvidoval i kobercovku a zbytek byly epifyty.
Ahoj drazí spolurybáři!
Zeptám se rovnou : menil nekdy nekdo dno z aktivniho divokeho japanese soil na neco jineho? - za predpokladu ze ideal je, nechat ryby v akvariu a dno postupne odsavat?
I obycejna vymena rostlin je dost peklo s timto dnem - co bordelu se uvolni to je neco : )
Ptam se ciste teoreticky - vite.. kdyby nahodou : )
Preference stalych diskutujicich znam - takze klidne muzeme preskocit diskuse typu: aktivni substrat je hnus! Nikdy bych do nej nesel! Kremicity pisek na hrad!
Zajima me jestli nekdo takovou vymenu provadel a jestli mu vsechno prezilo bez ujmy
Dekujiii
Ahoj.
Odpověď jsi už dostal od Anthraxe - jemnější křemičitý písek.
Výběr dne je hlavně o osobních preferencích. Jaké barva se ti libí. Jak zarostlou nádrž plánuješ a jak náročné rostlinky
Do začátku je asi opravdu ideál ten křemičitý písek (
www.rostlinna-akvaria.cz/…) - jsou ruzné barvy a frakce...
Pak můžeš vybrat i standard jemný "plážový" písek, ve kterém taky nenáročné rostlinky rostou.
Další možnosti jsou porézní substráty, které mají zase trošku jiné vlastnosti a hlavně vzhled.(víc se o nich dočteš na invitalu. V této kategorii je právě substrat janapese soil, který pouští do vody hodně živin a při jeho použití je opravdu nutné pořádně zarostlé akvárium. Mě osobně funguje velmi dobře ve velké nádrži. Mám ho i v menší nádrži půl napůl s klasickým pískem. Roste mi to bez problému i v písku. Osobně už bych asi příště japanese nebral - pro nenáročné rostlinky je to opravdu zbytečné a celkem i drahé. Časem taky začně dost výřit bordel, pokud se v něm nějaká aktivní ryba začne vrtat nebo když přesazuješ. Nicméně nikdy jsem s Japanese soilem neměl v nádrži přehnaně živin. "Zatím" přes rok bez řas a rostlinky rostou pěkně. To je však jen moje osobní zkušenost.
Můžeš použít toto počtení a vybrat to, co ti vyhovuje nejlépe =
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Co mohu poradit: pořádně si promysli a naplánuj, co vlastně chceš. Jaké rostliny, jak chceš aby akvárku vypadalo a hlavně rozumnou rybí osádku. V tvém připadě by to tedy bylo na výměnu dna a přidání spoustu rostlinek(i plovoucích viz.tvoje další diskuse). Pak vyčkávát, pravidelně měnit vodu a měřit její hodnoty. S přidáním rybek nespěchat dokud vše nebude v rovnováze.

Ahoj
Tak mi prosím poraď jaké jiné dno.dekuji za odpověď.
Zapomeň na japanes byly by to vyhozené peníze.

Ahoj
Rostliny mám v plánu přikoupit a na ty hodnoty (NO2 a NO3) jsem si pořídil zoolek sáček na snížení NO3.
Ahoj, pár zpět příspěvku jsem popisoval, jak bych na to šel já. Ale při tvém malém množství rostlin a když bojuješ s přebytkem živin (viz. téma NO2, NO3), tak mi tahle volba výživného substrátu nedává vůbec smysl.

Proč bys měl chtít v akváriu další živiny, když jich tam máš už teď opravdu hodně?
Edit: Být tebou, tak zvolím např křemičitý písek.
Ahoj akvaristi
Mám dno (štěrk) a chtěl bych ho vyměnit za INVITAL Japanese Soil a nevím jak to mám vyměnit. Předem děkuji za odpověď.
Ahoj Beastie. Daj sítko do vedra z vodou a trochu ho ponor a osievaj. Piesok prepadne do vedra.
Je nějaký snadný způsob jak z písku, co vyndám z akva, vybrat piskořky? Nějaké sítko, na něco je nalákat, zkusit je vysbírat ještě v akva?
budu ho vysávat hadicí do kýble a i když si myslím, že už jich tam moc nemám, chtěla bych je vrátit do nového dna
Děkuji
Ahoj, ja bych dve ruzna dna nedaval, promicha se to drive nebo pozdeji se dnem puvodnim. Pokud to dno vymenit, tak cele. Ryby ven do kyblu se vzduchovanim, predelat to cele i s rostlinymi. Pak chvilku pockat (imho staci hodina) a dat ryby zpet.
Je-li filtr zabehly, tak to bude v pohode. Pro jistotu si muzes pohlidat kvalitu vody v prvnich dnech castejsi vymenou casti vody.

Bacha na světlejší písky, že se budou barvit do zelena od řas a nebude to vypadat tak hezky. Jinak spousta tmavých písků je pod dostatkem světla hodně světlých. Písek od Dennerle, který je za sucha černý jak bota, tak je pod akvarijním světlem šedý a dost světlý.
Já bych to udělal tak, že bych velkým odkalovacím zvonem vysál starý dno do kýblů a pak nasypal to nový. Je to asi nejmíň invazivní metoda, kdy osazenstvo zůstane v akva, jenom jim pusť vzduchování.
Jinak můj názor, současná kombinace tmavý dno a do toho skupiny kamínků vypadá moc hezky a této kombinace bych se klidně držel dál. Chápu, že život je změna, ale výměna dna není vůbec jednoduchá akce, kterou člověk nedělá každý dva měsíce, když si rozmyslí, že tohle nevypadá tak hezky.
1 31.07.2024 08:53 KaterinaLatkova –
Re: ola Dobry den, myslím, že výměna dna v akváriu je dobrý nápad, zvlášť pokud je už vyžilé. Co se týče písku, tenká vrstva by mohla být fajn, zvlášť pokud většina rostlin roste na kořenech. Světlý písek může akvárium opravdu barevně osvěžit a s černým nebo mléčným bílým pozadím to bude vypadat elegantně.
Pokud jde o samotný postup, existuje několik možností:
Vyndání všeho: Nejbezpečnější, ale i nejpracnější varianta. Vyndej ryby, rostliny a dekorace. Pak můžeš dno kompletně vyměnit. Výhodou je, že můžeš důkladně vyčistit i stěny a filtry.
Odsát a nasypat: Pokud nechceš ryby lovit, můžeš opatrně odsát staré dno pomocí hadice nebo odkalovače a pak přidat nový písek. Při tomto postupu dej pozor, aby se nevířilo moc sedimentů a zbytečně se neznečišťovala voda. Můžeš to dělat postupně po částech, aby se ryby méně stresovaly.
Je také dobré sledovat, aby se při výměně dna nenarušil příliš biologický filtr. Pokud máš externí filtr, mělo by to být v pohodě.
Přeji hodně štěstí a ráda se podívám na fotky po změně!
Díky a držím palce!
Ahoj všem, zvažuji výměnu celého dna v 375l akva (moje prezentace Antidepresivum). Jednak je už dno několik let vyžilé a je tam zbytečně obrovská vrstva, ale hlavně mám 90% rostlin na kořenech, takže přemýšlím nad tím, že dám písek. Tenkou vrstvu. Konečně snad dojde na pozadí (černé nebo mléčné bílé), čili bych to světlejším pískem i trochu osvěžila barevně. Co myslíte? Blbost? Pokud ok, tak jak to provést? Vyndat vše (ryby bych nerada lovila

) nebo to odsát a nasypat? Za každý nápad budu ráda. Díky.

Děkujeme, ovšem člověk zde najde opravdu cenné rady, ale pokud se nespálí sám, tak ty rady jsou zbytečné. Vím, jak to mám já. I když věřím tomu, co mi kdo rádí, stejně si udělám podle sebe a tu hubu si nabiju a pak si říkám, že mi to všichni zde psali.
Každopádně doufám, že už se Ti bude dařit lépe.

Mne to bolo jasné s tým štrkom od začiatku. Ale aj prvé dno mal byť kremičitý štrk (z akvaristiky), aj druhé dno je s certifikátom na styk s pitnou vodou (na obale, nie len popiske eshopu, ako niekto písal). Ale čistý kremičitý štrk to nebol. Tak som si to chcel pre istotu ujasniť, nič viac. A zároveň ukázať ostatným, nech nie sú rovnako blbý a dajú na radu (mal som kúpiť filtračný hneď). To ostatné bol len bonus.
A ak ste čítali rady od Sida, tak ste hádam čítali aj moju odpoveď.
Hledáte problém tam kde není. Z běžných křemičitých písků se Vám nic takového nemůže uvolnit, chemicky ani fyzicky to totiž není možné (koneckonců, selský rozum je rozhodující).
Navíc křemičitý písek v různých podobách používá většina akvaristů tak netuším proč Vy by jste měl být výjimkou u kterého by se písek choval jinak. Být Vámi, vezmu si rady od Sid k srdci a řídím se podle toho. Ruducha (štětičková) řasa není problém křemičitého písku nýbrž problém Váš. Všeobecně má ráda organický odpad, přílišné osvětlení, špatně zvolená zeleň/špatně umístěná v akváriu atd.
Je na Vás, zda si chcete nechat poradit a začnete vnímat co Vám Sid píše, a nebo si nechcete nechat poradit a budete se motat dokola a plýtvat tak energií.

ať se daří

Dobrá volba, stejný písek, jen ještě trošku jemnější, používám také. A doporučuji vyšší vrstvu- klidně i 8 - 10 cm. Rostliny v něm koření perfektně. Průtok filtru nastavit tak, aby se voda nade dnem mírně pohybovala, ideálně laminárně a probíhaly správně dekompoziční procesy-to poznáš i na množství detritu. Jednoznačná výhoda inertních jemných pisků je ta, že do něj detrit téměř nezapadává.
Věř tomu, že z kvalitního křemičitého písku se ti žádný křemík do vody uvolňovat nebude. U toho mého starého, který se používal v průmyslových vodárnách, jsem měl někde i měřicí protokol z vodného výluhu, ale hledat to nebudu.
Stětičková řasa je problém sekundární, daří se jí tam, kde je méně vhodné prostředí pro rostliny (špatná organická dekompozice a z toho plynoucí organické přetížení vody a nevhodný profil mikroflory).
Takže vyměnit to dno za dno z inertního filtračního křemičitého písku a tím se zbavit všeho, co se rozpouští (vč. případných dekorací), volit raději menší zrnitost. A zamyslet se nad radami Sida, protože mám zato, že mají smysl.
Některé příspěvky, a že jich je, se mi zobrazily až teď, ačkoliv jsou staré a stránku jsem obnovoval. Proto odpovídám, jak odpovídám.
Tak a jsme doma. Prostě si ještě jednou nacvičíš výměnu dna a budeš mít svatej pokoj a rostlinky taky.
A kup si pro začátek komplexní hnojivo a k tomu můžeš dle zdrojové vody přidávát to "NO3". A potom pořešíš fosfor. Ale třeba nebude ani třeba.
V profilu když se podívám na fotku akva z června, tak tam rozhodně není křemičitý písek, ale obyčejný říční. A podobný sis koupil i teď z toho eshopu, kde borec přímo na té odkazované stránce píše, že se z něj rozpouští vápenec.
Kde se bere křemičitan nevím. Ale investoval bych do pytle z Hornbachu, OBI, Sklorexu a tak. Nestojí to moc. No teď koukám, že podražilo. 20kg pětikilo. Nebo levnější do těch bazénových filtrací.
Ukázka:
www.sklorex.cz/…
www.hornbach.cz/…
250Kč 25kg paráda
www.hornbach.cz/…
Potom se dalo v některých pískovnách koupit písek. Dělají rozličné druhy, ale v poslední době nevím která ještě prodává pro koncáky. (to je ten flexi ve Sklorexu)
Křemičitý poznáš jej podle vzhledu. Je barevně jednobarevný prakticky. Žádnej mix. Nespoléhej na popisky v eshopech. Teď jsem našel křemičitý a je to taky jen říční nebo drť.
Jestli substrát ovlivňuje alkalitu zjistíte třeba tak, že jej dáte (hrst - ne všechen!) do skleněné nádoby a zalijete octem. Poslechněte si, jestli šumí. V kladném případě obsahuje hydro/uhličitany a alkalitu ovlivňovat bude.
BTW: Křemičité písky v potřebné zrnitosti, např. 2-4 mm, které alkalitu neovlivňují, se dají pořídit (tady v ČR) za cenu kolem 200,- Kč za 25 kg...
Jakmile nemáš inertní dno a chceš dávkovat co2 vyhoď ho. Kup si písek do filtrací nejlépe 1-2 mm ale je dneska spousta jiných substrátů.

Ale veď píšem, že by sa nemal uvoľňovať do vody do takých koncentrácii len tak...
Taktiež, píšem že vydržím a vykonám - ako už pár krát, ale si musím ujasniť nejaké veci nech to nie je to isté

Hnojením myslím pridanie KNO3 po výmene vody (presne ako píšete) - myslím že koncentrácie sú v poriadku (netreba ani K2SO4).
Písal som, že alkalita mi vyskočila a niektoré kamienky šumia v octe - Ph sa mi drží tesne pod sedem, tak či je to čistý kremičitý piesok. Nevidím nič zlé na tom si to overiť.
Kdyby se křemičitý písek rozpouštěl tak, aby pokryl zvýšené nároky rostlin dle představ jejich pěstitelů, nemuseli by tito vynakládat nemalé prostředky za přípravky s křemičitou výživou, stačilo by "přisolení" křemičitým pískem...
Křemičitý písek vám alkalitu "měřitelně" neovlivní - zbytečně marníte čas a plýtváte energií.
Hnojit akvárium ve stavu, v jakém aktuálně je, nepomůže, spíš naopak.
Koukám, že nejjednodušší řešení není pro vás dost dobré, tak OK - přeji zdar v počínání.

Vydržal by som, a vydržím opäť
Ono že kremičitý piesok obsahuje (skladá sa z) SiO2 je mi jasné. Ale asi by sa nemal uvoľňovať len tak do vody. To by sa hádam časom rozpustil. A ak, v akej miere do akých koncentrácii.
No ešte asi spravím kompletný rozbor vstupnej vody nech viem - hlavne kH, to sa mi nezdá (skočilo z 12 na 15). To dno asi budem musieť zas vymeniť.
A potom môžem opäť skúsiť zvýšené výmeny vody (pred tým ako som skúšal hnojiť, to malo zlý efekt - NO3).
Ale už neverím. To SiO2 tam určite nerobí dobrotu, aj keď to nebude to hlavné.
63mg je údaj z vodární. A popravde vôbec si nemyslím, že je problém v Ca/Mg. Pridám KNO3 a trochu železa, tak rastliny všetky normálne rastú. Ale tá štetička...
Tak to zkusím znovu: Napsal jsem, že podle zápisu v deníku byl ve zdrojové vodě v r. 2022 obsah Ca ~ 63 ppm a Mg ~ 19 ppm. Přeloženo do slovenčiny - obsah Ca podĺa vodární je 63 mg/l.
Taky si nemyslím, že je problém v Ca/Mg.
Že po přidání KNO3 pozorujete pozitivní odezvu u rostlin, (všetky normálne rastú), je dobrá zpráva a "koreluje" s mým odhadem, že přídavek draslíku, (částečně i dusíku), není od věci.
...Tých kremičitanov som sa nezbavil ani výmenou dna... Rowaphos sa nasýti a nefunguje... čo znamená v popise vysoký obsah SiO2... u křemičitého písku?
Těžko očekávat, že bude křemičitý písek složen převážně z jiné matérie, než SiO2, (obvykle > 96%)...
Ale nevěšte hlavu, nebudete první akvarista, který se dopracuje fungujícího (nejen) rostlinného akvária s tímto substrátem. Křemík je v něm pevně vázán a jen poměrně těžko se z něj uvolňuje do podoby přijatelné rostlinami.
Rowaphos považuji za "všelijakou pomůcku", (vizte předchozí příspěvek), a domnívám se, že se jde bez něj při níže zmíněném postupu obejít.
Tak se ptám znova: Vydržel byste, řekněme, alespoň měsíc, raději déle, 2x - 3x týdně vyměnit zhruba polovinu objemu vody v nádrži? A přidat 1 g KNO3 a 2 g K2SO4 na 100 l zdrojové vody?
A to třeba tak, že byste si připravil zásobní roztoky a přidával tolik hnojiva, kolik budeš odpovídat objemu měněné vody?
Filtrační písek používám desetiletí a žádný problém. Je fakt že jsem křemičitany nikdy neměřil a neřešil. Pokud ti jde o ruduchu tak tím to nebude chce to měnit vodu. Já se dnes dostanu k akváriu tak jednou za měsíc. Ruducha všude hlavně na dně ale párkrát jsem se k němu dostal častěji a vyměnil 50% vody a najednou je včudu.

63mg je údaj z vodární. A popravde vôbec si nemyslím, že je problém v Ca/Mg. Pridám KNO3 a trochu železa, tak rastliny všetky normálne rastú. Ale tá štetička.
Tých kremičitanov som sa nezbavil ani výmenou dna - keď tam sú (od niekaľ sa vylučujú) Rowaphos sa nasýti a nefunguje.
Tak pozerám filtračný piesok (ako mi radili)
www.kinekus.sk/… , ale čo znamená v popise vysoký obsah SiO2? Už fakt neviem.
...Čo si myslíte o tom obsahu Ca/Mg...
Že 34 mg/l Ca a 23 mg/l Mg zase tak málo není.
Ale k věci: podle zápisu v deníku byl ve zdrojové vodě v r. 2022 obsah Ca ~ 63 ppm a Mg ~ 19 ppm.
Slušný obsah i poměr, ne? Takže co zkusit jít jednodušší cestou, než utrácet za všelijaké "pomůcky"?
Pokud byste vydržel pravidelně a často měnit větší množství vody, kterou byste "s citem" obohatil o některé živiny, kterých ve zdrojové vodě moc není, (především K a trochu N, stopové prvky až poté, co by se případně projevil jejich deficit), pak když nic jiného, tak byste zjistil, jestli je to nadějný postup.
Vydržel byste, řekněme, alespoň měsíc, raději déle, 2x - 3x týdně vyměnit zhruba polovinu objemu vody v nádrži?!
A přidat 1 g KNO3 a 2 g K2SO4 na 100 l zdrojové vody?


Rozbor po 5 týždňoch od výmeny dna. Rowaphos od zaciatku a po 3 týždňoch nová várka.
Kremičitany opäť na 7mg (aj keď nie sú vo vstupnej vode podľa protokolu) a fosfor začína stúpať. Asi mi to zvyšuje aj kH (zrazu 15 a niektoré kamienky šumia). A to bolo na balení - certifikovane pre pitnú vodu.
Samozrejme rotala vykapala (takto sa správala v minulosti bez mikroprvkov) aj staurogyne repens. A štetička si ide ďalej.
Už naozaj neviem či všetko musím kúpiť na X krát. Ak to nezvyšuje niečo iné - ale čo, keď sú tam len originál náplne, žiadne dekorácie...
Pán Mithofer, s ktorým som problém konzultoval a riešil postup (aj kontkrétny štrk), mi na to napíše: Fosfor a kremičitany sú problém, ale ďaleko väčší je, že tam je málo vápnika a horčíka.
???
Tak ďaľší platený dotaz je: Či to myslí vážne, nechať všetko úsilie a náklady na vyriešenie kremičitanov a fosforu (podľa jeho rád) a venovať sa Ca/Mg. Som zvedavý čo napíše.
Už ma to naozaj nebaví...
Čo si myslíte o tom obsahu Ca/Mg

?
Až budeš mít těch stonkovek dost sázej je tak po 10 kusech najednou vypadají pak lépe.


Dno vymenené - kontrolný test PO4 dnes 0

. S prepieraním štrku, čistením rias na všetkom a pretriedením rastlín (najviac času, aj keď výlov bola tiež sranda) som skončil o pol jednej (v noci) po deviatich hodinách. To som nečakal, ale tie rastliny dali zabrať. Čím ostali dosť redukované. Takže asi znížim dávky hnojenia, kým sa to riadne nechytí.
Okrem väčšej výmeny vody ešte niečo odporučíte po tomto zásahu.
Tak podľa popisu má aj tento garantované vlastnosti - certifikát pre použitie s pitnou vodou.
Tak hádam by nemal byť problém. OBI a iné pod. obchody nemám po ruke a malo by ísť iba o cenu...Dal som to tu len pre istotu, či náhodou niekto...
Chcem to spraviť dnes, a už nebudem zháňať inde, ak ma niekto naozaj nezarazí (zlou skúsenosťou).
Jak píše Václav, pořiď filtrační písek s garantovanymi vlastnostmi. V OBI jsem viděl aktuálně nějaký tmavší- "okrový" písek 0.6-1.3mm s popisem v němčině, takže za mne ideální.
Po vybratí kameňov a ďalšej várke RowaPhos, PO4 stále na 0,8mg/l a SiO2 dokonca 21mg/l (niečo som pretrhával, alebo ryby rozryli...?). Takže výmena dna. Rád by som dnes , alebo cez víkend.
Má niekto negatívnu skúsenosť s
www.superzoo.sk/…
Profiplants štrk nemá skladom a toto mám 30m od domu - podľa Pána Mithofera je overený a OK, ale pre istotu sa pýtam ešte tu.
No pH klesne zo 7,6 (bez CO2 meriam to isté v akva)na 6,9 tak sa rozpúštať musí - drop rovnako reaguje (ide 2,2b/s - viac už žltne). Ale mal som si dať zmerať aj to!
To dno vymením a uvidím.
Použijem asi profiplants - hádam bude OK. Síce dražší, ale mal by byť istý (to ma nezabije).
Edit: Ale ešte stále mi vŕtajú hlavou kamene. Ako hovoríš v kyslom pH sa to môže chovať inak. Vytiahol som ich deň pred 2. odberom vody. Tak neviem či počkať pár výmen a nechať premerať, alebo sa rovno pustiť do výmeny (čo je zábeh na novo) - žiadne iné dekorácie tam nemám.
Pokud jde o písek kupuj jen ověřenou kvalitu kde garantují obsah látek jako je třeba filtrační písek. Jinak KH 12,5 nejde s ničím porovnat jestli je to samé ve zdrojové vodě. Pokud je v ní KH nižší nemá moc cenu co2 do akvária dodávat protože se v něm něco rozpouští. Maximální KH pro použití CO2 je 10

Porézní drť s ostrými hranami nebrat.
To je ale drť a je to sice tmavé ale nedoporučuji. Laciné ale nic moc.

Tak něco přece

-ad tmavý písek, pokud je to bazalt (čedič), mohlo by to být použitelné (po přesátí) ...
Nemám, co bych dodal

Dnešní trend černé pozadí černé dno černé ryby a černé rostliny moc nemusím (mimo pozadí) Když se koukneš na nějakou řeku nebo potok kde většina akvarijních ryb žije bude tam z větší části světlý písek.

Ano, proto používám filtrační písek s garantovanými vlastnostmi výhradně, jen je přeci jen světlejší
V tom je právě výhoda filtračních písků které garantují obsah složení. Hagen má dva druhy písků jeden světlejší a druhý tmavší. Cena toho druhého začínala někde nad 600.
akvarijni-pisky.heureka.cz/…

A hlavně kde ho sehnat, našel jsem akorát jeden druh v Akva-tera, možná je to právě on. Každopádně cca čtyři stovky za 25kg není tak strašný třeba oproti barveným pískům od Dennerle.
Neobsahuje ten tmavý Hagen vápenaté složky? Nejsem si jist, jestli jsem to už někde nečetl.
Máš k dispozici nějaké foto nádrže s tím pískem? Docela mě to zajímá...díky

Nejhezčí nebarvený písek je tmavý hagen ale je dost drahý. Bacha prodávají i světlejší.

Proto to píšu do uvozovek, někomu se ta barva bude líbit. Navíc pod akvarijním světlem změní barvu, já tu barvu znám jenom z filtrace.
Tak rostliny v tom rostly dobře asi bych to neměnil, ale odkalování bylo nanic.
Je to pořád písek tak v tom rostliny drží dobře.
0,1-0,3 mm
A jinak se to dá používat z praktického hlediska? Detrituje to? Rostou/drží v tom rostliny?
Jediná "vada" bude barva, bude taková šedožlutá a neseženeš jinou Nevím proč by to měla být vada já to naopak vidím jako přednost a určitě bych s tou šedožlutou nesouhlasil.

Děkuji za odpověď. Nebude po celém dně.
Napadá vás jiná alternativa?
Díky Václave. To jsem potřeboval vědět, že nebude žádný problém.

Jediná "vada" bude barva, bude taková šedožlutá a neseženeš jinou, protože ve filtraci se barva neřeší.
Písek do bazénových filtrací používám desetiletí. Asi nejlepší je 1-2 mm ale na ten jsem narazil až poté co jsem kopil 0,6 - 1,2 mm Chce to mít odkalovač s dlouhým tubusem. Pancíkům rozhodně nevadí. Jednou jsem si nevzal brýle a koupil zásypový písek k zámkové dlažbě což je 0,1-0,3 mm a ten teda pancéřníci milovali ale nedal se bez úniku odkalovat.

0 06.03.2023 12:03
Kawasaki [2998] - Amerika Ahoj všichni. Chystám předělávku akva. Máte někdo zkušenosti s pískem do bazénových filtrů?
Jakou frakci nejlépe použít?
Nebude to vadit třeba Panceřníčkům?
Děkuji za každou radu.




Dost casto ctu na netu,jak lidi meni dno a predelavaji akvaria celkove...nejsem zdaleka zkuseny akvarista,ale nezda se mi to uplne cajk. Podle mych zkusenosti cim vic se v tom clovek vrta,tim hur. Ja mam dno 5 let spolu s celym akva,sterk cca 0,5-1 cm. Jen nedavno jsem kvuli dokoupenym pancernickum prisypala nahoru jemny ricni pisek. Je pravda,ze detrit ve sterku za sklem videt je,ale nechavam tak,nevrtam uz se v tom. Jen kazdy tyden menim 1/3 vody s lehouckym odkalenim,ale vazne opatrne,mam tam vsude mimina krevetek. Kytkam se dari,nehnojim. Chemii obecne se ut vyhybam,vyjma leciv.

Po obdobich pokus-omyl rasa temer zmizela. Nektere kytky jedou jako blazen,jine zasly. Proste zkousim,ktere se mi tam hodi,rikam si,ze na chalupe mi asi taky bananovnik nepojede. Me by zajimalo,jestli to tak muze byt naporad,nebo jestli budu nekdy muset to akvarko predelat,coz bych teda nerada!
Jak píše zkušenější kolega Václav, tak mít krásné rostlinky neznamená nutně mít i nějaký speciální substrát. Osobně mám jen kremičitý písek obarvený. Mně teď třeba stačilo vyměnit vodu a najednou se to rozjelo. Vodou přibyl dusík a CO2. No a pravda, hnojím do vody Rataj Bioflor. Ale ony ty hnojiva jsou skoro šecky na jedno brdo. NPK tablety do dna už jsem měl dávno dát nové, ale nezdá sa, že je to nutné. A začíná asi kvést Echinodorus. Akorát se trošku spálil o světlo. Nezapomeň, že potřeba nutnosti je převážně vytvářena marketingem, prodejci.

A jako bonus se jen s pískem lépe dělá cokoliv a neřešíš jeho změnu nebo že se v něm něco hromadí.
Vzhledem k tomu že rostliny přijímají nejlépe živiny přímo z vody tak není problém do ní hnojit.

A v piesku sa ako darí rastlinám? Tam sa udržia živiny?
V tom ti neporadím já má jen písek. Je to také dost o penězích.

A aký substrát teda najlepšie zvoliť? Nie som profík takže by som nerada skladala 2, 3 ,4 vrstvy roznych alebo ako to niektorí robia, ja by som len jeden chcela dať, ktorý vyplní celé dno. A teda bude vhodný pre krevetky.
Speciální substráty jsou dělané pro aquascaping a to znamená postavit vyfotit poslat do nějaké soutěže která je jednou za rok a pak začít znova. Od toho se odvíjí doba, kdy pomalu a jistě přestávají úplně nebo částečně fungovat.

Zdravím, aktuálny layout mám približne rok aj pol odkedy sme sa sťahovali a prerábala som akvárium. Mám 30l kocku chovám neocaridiny a razborky. Momentálne mám len nejaký lacný lávový substrát doplnený o NPK, ale koberec z MC mi v ňom celkom šiel.
Moja otázka znie, je nejaká doba,po ktorej je potrebné substrát vymeniť a teda prerobiť akva? Pretože sa mi zdá že väčšine rastlín sa prestáva dariť fungujú len tie menej náročné (cotyle, anubias...) a ku podivu ludwigia repens rubin rastie i keď nie je bordová (to bude slabším svetlom) alternanthera je červenšia ale akosi prestala rásť a začínajú sa na nej aj iných listoch robiť také zelenohnede povlaky a listy pomaly opadavaju, pripadne sú deravé, čo krevety obžierajú odumreté časti. Aj kobercu sa po zostrihu prestalo dariť a už pekný nie je.
Je to čas na zmenu alebo je chyba inde?
Planovala by som zmeniť substrát za japanese powder a dať tam nejaký lávový kameň,mach a nové rastliny.
Podle mě postup co si napsal bude ten nejlepší. Za jaké dno budeš měnit ?

Výhledově někdy příští rok plánuju výměnu dna v 250L, protože mně písek stekl a vytvořil strašně vysoký dno. Bohužel nemůžu odsát jenom přebytečný písek, je pod ním substrát, který by celý vylezl a navíc se pořád promíchává s pískem. Pod tím je ještě lávová drť, která taky změnila tvar. A přemýšlím, která cesta bude lepší. V tuto chvíli se kloním k této variantě - odčerpat do kanystrů část vody, vytahat rostliny a dekorace, ryby nechat (v tomto počtu bych je lovil celý den a pancéřníčky ze zkušenosti až tam budou tak 2cm vody), pak vzít velký odkalovač od Fluvalu a do kyblů odčerpat všechen písek a substrát, ručně pak odebrat část lávové drtě a část ponechat i kvůli bakteriím (nevadí mně, že občas vyleze nad písek, místy ručně odstraním, místy nechávám jako ozdobu), na to zpět nasypat nový písek, zapíchat dekorace a rostliny, nalít zpět vodu. Když to půjde dobře, tak to mám za dopoledne hotovo. Písek zase bude černý, takže se nic nestane, když někde zůstane troška původního. Ryby by to měly zvládnout, většina krevetek taky a doufám, že se vyhnu nějaké strašné řasové kalamitě.
Druhá varianta je i s výlovem ryb, což je určitě bezpečnější, ale už jednou jsem to dělal u 60l akvária a kromě toho, že mně zcela bezpečně unikli dva otíci, tak pancéřníčky jsem opravdu dokázal ulovit, až tam bylo trošku vody nad pískem. O krevetkách ani nemluvě, ty by se asi musely víceméně namnožit znovu.
Co myslíte, dává první varianta smysl nebo je tam nějaká zásadní chyba? Případně vynechali byste nebo přidali nějaký krok?
Postup: do kýblu dej vodu z nádrže, do ní vlož kytky a živočichy. Výběr stávající písek z nádrže (nezapomeň si poškrábat sklo

)
Pak dej ten unisoil, dej zpět kytky, vodu a živočichy. Práce cca na hodinu
Ať se vše podaří

Pokud ho máš dost tak tam nic nenechávej a stačí tam dát bordel z filtru nebo z toho písku. Měnit hodně vodu a občas šťouchnutá odkalovačem do dna jestli něco nehnije. Za 3 neděle až měsíc by si to mělo sednout.

Nehroť to tak. Každej má jiné preference. Toto není až tak důležité. Soustřeď se na jiné věci.
Porizuju si namisto stavajiciho dna z kremiciteho bileho pisku a ricniho sterku 4-5mm dno z UNISOIL akvarijní substrát 2-4mm a chtel bych poradit, zda mam nechat malinkou vrstvu stareho dna zalozeneho pred mesicem a zasyspat ho tim novym nebo jen trochu toho pisku nebo jen trochu toho ricniho sterku a zasypat, nebo uplne stare dno vybrat a dat jen novy UNISOIL akvarijní substrát. Mam za to, ze kdybych tam trochu stareho zabehleho nechal, nebyl by to takovy vyrazny sok pro biotop v akvarku. Filtr vycistim po tydnu od vymeny a vodu dam samozrejme tu stavajici.
Na klasický říční písek nedám dopustit.
V založeném akváriu se substrátem Invital (japonec) se mi objevily ploštěnky. Léčba No planaria nebyla úspěšná, tak jsem zvýšil dávky. Přes víkend mi voda totálně zasmrádla. Vše šlo ven. Dotaz je zda po proplachu a vypečení v troubě mám japonce znovu použít nebo zahnití vody mohlo degradovat funkci substrátu?
Díky za vaše rady.
Jo, to je dobrej nápad. Jinak jsem právě myslela, že s tím pískem to bude lepší.
To já vždycky vemu nůžky zabořím do substrátu pod kytku a ustrihnu kořeny takhle a pak už jen vytáhnu kytku a kořeny tam uhnijou a budou jako živiny pro další kytky... Krom toho u nových rostlin se stejně kořeny zkracují... Třeba to není úplně dobrý nápad ale přišlo mi to lepší než vířit bordel všude možně.
Ale to bude lítat ten bordel z jakéhokoliv substrátu..já mám klasiku říční štěrk nebo písek a taky to líta,při hrábnutí do dna..hlavně se v tom nehrabat..

Já právě nevydržím se v tom nehrabat. Kvůli tomu jsem zrušila japanese soil. Když jsem vytáhla něco hodně zakoreneneho, tak vylitlo tolik bordelu, že jsem měla strach že pomře všechno živé.
Lojza007 napsal: stačila by lávová drť na natvarování a písek. Náročnějším rostlinám pak zapíchat NPK kapsle.
Toto vřele nedoporučuji a já už tuhle blbost také nikdy neudělám (dávat lávovou drť pod substrát)
Jednou rostliny zasadit a už na dno nesahat, OK. Ale jakmile taháš ven kytku, tak s ní vytáhneš kouli lávové drti prorostlé kořeny a celé se to pak v tom místě promíchá. Substrát či písek je menší frakce, tak se krásně sype dolů pod lávu když táhneš kytku ven. Teď už každý týden vybírám kousky lávy, co se vždycky někde objeví

Určitě to chce hlídat hladinu NO2 a amoniaku, klidně i proužkovým testem a to denně. A k tomu si raději připravit nějakou vodičku na snížení těchto látek, něco dělá Sera, ale určitě to bude mít každý.
A taky bych pořídil pár okružáků, tipuju, že se tam velmi brzy objeví zelená vláknitá, než se to nějak usadí.
Za sebe musím říct, že lituju toho, že jsem dával výživný substrát, stačila by lávová drť na natvarování a písek. Náročnějším rostlinám pak zapíchat NPK kapsle.
Týden nekrmit. Vodu měnit po tu dobu týdne klidně denně v obligátní 1/3 objemu.
Dobrý den, mám otázku. Potřebovala jsem vyměnit dno, protože mi japanese soil dělal neplechu a tak jsem se rozhodla rovnou pro výměnu celého akvarka za větší. Bohužel nemám místo, takže v jednom dni proběhlo zrušení i založení. Na dno jsem použila zásobní substrát od Tetry a Sery - viz prezentace a písek Denerle. Rybičky se postěhují dnes, beta šla včera večer a dnes je ok. Nikde jsem nenašela, jak často v začátku měnit vodu se zásobním substrátem (u těch výživných substrátů je to popsané den po dni). Jinak mám zajetý filtr a násady bakterií, včera jsem preventivně použila AMGuard na snížení čpavku. Jinak hodnoty vody nesleduji, nerozumím tomu.
Měním to proto, že bez hnojení tam rostliny nerostou. A i s hnojením mají echináče a cryptocoryny problémy. Nerozrůstají se, stagnují. Na stonkovky můžu rovnou zapomenout. Žádná tam nepřežije. Prostě se rozpadne. Stačí, abych týden nehnojila a je to znát. Věčně mám nedostatek NO3. Prostě s tím neumím a mám toho plné zuby za ty dva roky. Každý týden měním 2x po 20 litrech vody, aby ryby neměly šok. Hodně mi na začátku chcípaly. Doma jsem založila akvárium s obyčejným křemičitým pískem. Mamce jsem znovuzaložila další a ty jsou naprosto v pohodě. Radost koukat. Všechno roste. U mamky dokonce i bez hnojení. S Platinium Soil je to prostě děs. Tenhle substrát není pro mě.
Proč to ale měníš?

Ryby to myslím zvládnou v pohodě, jen bych jim v současných vedrech v dočasném útočišti vzduchoval. Hůř dopadnou baktérie ve fitračním médiu. Snad zkusit přendat do kýble, jak píšeš a zespodu silně vzduchovat, abych jich tolik nepomřelo.
Ahoj, přečetla jsem vlákno o výměně substrátu a ráda bych se ujistila, že to udělám dobře. Budu měnit v Trhlíkově (180 litrů) dno z Platinium Soil na křemičitý písek. Musím to stihnout během jednoho dne včetně osádky. Když začnu brzy ráno a večer pustím rybky s tím, že část staré vody si nechám, myslíte, že to rybky zvládnou? Filtr je vnitřní v rámci sady Juwel, takže nějakou dobu nepoběží. Nebo vzít náplně filtru do samostatného kbelíku a pustit tam vzduchování? Moc děkuji za rady.
Normálně ho výměn a potom si pohlídej kvalitu prostředí v akváriu častějšími výměnami části vody.
Potrebujem vymeniť dno za pálení jíl UNISOIL.Má zmysel ho nechať mesiac-dva namočený vo vode z akvária aby sa tam rozmnožili baktérie,prípadne tam hodiť nejaké gupky?
Ideálně vyhodit staré dno a už ho nedávat. Je to hrozný produkt.
já nebudu odsávat, to není řešení pro mne. Kompletně překopávám zanedbané akva, vyhodím použitou drť. Rostliny pryč, jsou stejně v hrozném stavu. Jen mne zajímá, když budu mechanicky vybírat hrubý písek, jestli tam je jasné rozhraní staré dno - štěrk (jak se v prvopočátku nasypávalo) anebo je lepší koupit i nové "staré dno"...
a nevím co s rybičkama, tak chci udělat za chodu
Jestli je to dno opravdu hrubý štěrk, tak si myslím, že to moc hadicí neodsaje. Chtělo by to fotku toho dna.
Toto je jeden z případů, který má smysl (vyměnit většinu hrubého štěrku za normální písek). A jde to dělat i u osázené fungující nádrže. Napřed citlivě odsát horní vrstvu štěrku (tlustější hadicí bez odkalovače), většina kytek zůstane uchycená v substrátu. A potom za pomocí trychtýře a trubky navrch dosypat pořádně propraný čistý písek. Ale budeš-li se v tom časem budeš vrtat, nebo máš-li hrabavé ryby, dostane se hrubý zespodu dříve či později navrch a nevypadá to moc hezky.
ahoj, jen tech dotaz na ty, co už prováděli: chci vyměnit dno - hrubý štěrk za menší zrno. A chtěl bych jen odebrat "štěrk", "staré dno" tam ponechat. Podaří se mi to oddělit? Co mám očekávat, je to odvrstvené nebo jsou vrstvy pomíchané a je lepší výměnu udělat kompletní? dík Jiri
Nové foto přidané

fotky rok a půl staré, ale máš pravdu,toho jsem si nevšiml, že má dno balvany...jedna nula pro Tebe

Smysl to samozřejmě dává, jelikož jeho fragment písku má asi 20× větší objem (vypadá to, že tam má frakci kolem 6 a více mm). Takovou věc jsem také zažil a výměna substrátu za jemnější znatelně pomohla. Samozřejmě to není všespásné řešení, ale pomoci může.
Další věcí je, že nevíme, co v tom jeho "říčním" písku vlastně je. Já měl třeba akvaristický štěrk, který šuměl jako Vitacit. Pod pojmem "říční písek" se může schovat nemalé procento příměsí, které mohou do vody uvolňovat vápník a přidávat na tvrdosti. Že tvrdost vody může negativně ovlivnit rostliny také víme.
Každopádně vzhledem k poslední fotografii, kterou u nádrže vidím, bych se ještě mrknul na proudění vody a světlo. Jestli je vývod filtrace vzadu nahoře, nemusí se živiny rozhánět dopředu před vrstvu Valisnerek. Jestli je nahoře hodně rostlin, nemusí se světlo dostat níž.
takže má vyměnit jeden křemičitý za druhý ?
to mi nedává smysl...
Osobně ,pokud nejdou rostliny v tomto, je někde "chybka", řešit jí výměnou dna je na pováženou...a nejde jen o to, že dno je vlastně pravým filtrem nádrže

Osobně jsem měnil dno a stěhoval akvária několikrát (až nezdravěkrát). Nejprve ze štěrku se zeolitem na černý křemičitý písek, pak na přírodní, a u toho jsem zůstal.
Dá se to měnit najednou za pochodu, ale připravil bych si zásobu rostlin. Odčerpat čistou vodu do kýblů (jak se vejde), odkalit dno, co to jde, vytrhat rostliny, odchytat ryby (jestli se nechají chytit i s rostlinami, tak pořadí prohodit). Voda pryč, lehce vyčistit skla, hodit nové dno, zalít původní čistou vodou, dolít z kohoutku, zasadit rostliny a hodit ryby zpět (nezapomenout na vhodnou teplotu). Filtr ať celou dobu běží někde vedle.
Po znovuzaložení bych tam hodil plovoučky a sledoval parametry vody. Při troše štěstí nebude ani třeba žádná zvýšená údržba, plovoučky zastanou funkci dočasně stagnujících rostlin dna.
Jako dno bych doporučil klidně přírodní křemičitý písek 1 - 3 mm (třeba sandsystem.cz), lehce říznutý černými flexiobklady podobné frakce. Cenově dostupné a není to nudné, jako čistě černé flexi. V hodně zarostlé nádrži to ani nebude plašit ryby.
On není zásadní problém si nakopat kýbl nebo dva jílu a ty pod ten písek prostě dát, písek odhrneš, dáš tam ten jíl a dva dny filtruješ ten jinak neškodný zákal. Jde to i za provozu.
No já měnil dno jen jednou a to proto že jsem se chtěl zbavit zásobního substrátu. A na třetiny to bylo kvůli kytkám. Oni po přesazení nějakou dobu nerostou tak sem je nechtěl oslabovat najednou. Ale asi to jde i naráz.
Jj už sem viděl videjko na tubu a borec to dělá naráz,i když on dě tak 54l aq a já budu dělat 200

. Nějaká rada na to dno? dává tam aquaclay ground a docela se mi zamlouvá taky
je fakt , že na části to půjde hůř, ale půjde
no já dno za pochodu a k vůli "rostlin" neměnil...začal bych měřit a hnojit... ale jestli to je ta dvoustovka z živorodkama a cichlidama, nebál bych se vyměnit naráz.
Jen ten důvod mi přijde "divný", co takhle aktuální foto nádrže?(to bylo na ladalup

)
Když výměna, tak najednou, jak říká afc1886. Taky jsem měnila dno. Vodu jsem vypustila do jiného prázdného akva, vytahala rostliny, přelovila tam ryby, vyměnila dno a všechno hned zase zpátky. Vše proběhlo bez problému.
Proč na třetiny? Pěkně na jeden šup a potom si pohlídat kvalitu prostředí častými částečnými výměnami vody.
No že vyměníš jen třetinu a za 14 dní další a pak ještě jednou.
Právě nvm co vybrat jestli ten od Tetry, nebo něco jiného nvm.Jak to myslíš na třikrát?
Teoreticky se to dá provést ale pokud za běhu tak na půl nebo ještě lépe na třetiny a alespoň s dvoutýdenní pauzou. Ale jaký druh substrátu nechám radši na tobě. Jen ještě varování nedával bych nic zásobního.
Asi takhle s pískem sem se unáhlil, rostliny vůbec nejdou(ve druhým akva, kde mám substrát od Tetry dou rostliny krásně)i trochu skrz vzhled

tak asi tak
A nejlíp za běhu nemám kam obsádku ubytovat
V první řadě by bylo fajn napsat proč chceš dno měnit.
Ahojte potřeboval bych poradit, chtěl bych vyměnit dno v akva a nvm co tam dát. Momentálně tam mám říční štěrk bez substrátu.Je nějaká varianta a rada jak a čím to nahradit? Napadl mě třeba tetra substrate active
Dík za info

Úplně stačí měnit, třeba ob den, část vody víc není potřeba.
V téhle situaci - záběh s rybama - by mohla pomoct filtrace přes zeolit. Ale musel bys ho tak co pět dní vyměňovat,
nesmí se v něm rozběhnout nitrifikace.
Popravdě, úplně přesně takhle to vyzkoušené nemám. Ale mám vyzkoušené, jak se zeolit chová v substrátu. Zachycuje amonium znamenitě.
Když budeš zeolit co pár dní poctivě vyměňovat, amonium se v něm zachytí a nestačí se přeměnit na dusitany, což je největší nebezpečí. Minimálně šest týdnů.

DokyMichal napsal: Bude asi rozumné trochu té staré vody nechat, aspoň půlku a pak jí vrátit. Není zlý nápad a mohlo by to pomoct při startu.Stará voda je pouze sekundární berlička.

Dík za radu, budu se jí držet

Bude asi rozumné trochu té staré vody nechat, aspoň půlku a pak jí vrátit. Není zlý nápad a mohlo by to pomoct při startu.
Vodu z akvária dej do nějaké velké nádoby, kde necháš běžet filtr, dáš tam i rostlinky a rybky. Potom vyměníš dno, pridáš nové rostlinky, dáš část staré vody s novou, přehodíš filtr zpět do akvária a po nějaké době vrátíš i rybky. Kvalitu prostředí si potom podržíš každodenní výměnou části vody. A toho barveného písku se vůbec neboj.

Při výměně dna/stěhování akvária jsem ryby vracel hned po napuštění, u tebe by to mohl být vzhledem k množství trochu problém, ale napouštěl jsem akva ze 70% původní vodou. (Vypustil jsem ho do dětské vaničky než jsem se začal rýpat ve dně)
Ok myslím si že to zvládnou. Tedy měnit vodu měnit a měnit. No na výměnu písku jste mě přivedl vy mistře tak by bylo divné říkat teď něco jiného

Filtr poběží na plné obrátky

Při zvýšené intenzitě výměn vody, v následujících dnech a týdnech, bych ty ryby vrátil nejpozději druhý den (klidně i po pár hodinách) po výměně dna. Nechávat je někde bokem pro ně nebude o nic vhodnější, než je vrátit do akvária. Důležité je aby ti běžel filtr.
Edit: Barveného písku se bát nemusíš. Můžeme to obracet třikrát dokola, ale ten co jsi si vybral je ozkoušený. Takže jeho nevhodnost je spíš o subjektivních pocitech.
0 15.05.2019 11:13 DokyMichal –
Re: Maq Určitě obnovím prezantaci o víkendu. Hlavně mi jde o ty zbylé rybky zda můžou po předělání zpet do AQ po několika hodinách. I když chápu že to je velký zásah, jako bych zakládal AQ odnova.
Edit: určitě na tom že barevné písky maj jiné, ne tak vhodné vlastnosti oproti říčním nebo přírodním, něco bude to uznávám.
Nejde o volbu barvy, ale samotný fakt, že jde o barvený písek. Podle mě je to špatně, protože má nevhodné, ne-přírodní adsorpční vlastnosti. I prakticky jsem se jednou spálil. Ale uznávám, že je používá kdekdo a nestěžují si.
0 15.05.2019 11:03 DokyMichal –
Re: Maq Určitě máš pravdu takřka ve všech bodech. Asi jsem to špatně napsal. Mám v plánu staré dno kompletně vytáhnout a dát nové. Kytky mám taky na cestě cca dalších 20ks ne li více. S barvou substrátu se názorově asi budem lišit. Myslím že barva není tolik podstatná, je to na fantazii každého, podstatné je asi velikost zrna kde já mám např. Až příliš velké a trochu ostré proto ta výměna za jemnější.
To je mi jasné. Myslel jsem vytahat všechen stávající štěrk a nahradit novým
0 15.05.2019 10:55 DokyMichal –
Re: Maq Akara Modra ani Tlamovec už nejsou v AQ
Vyprovokovalo mě to k návštěvě Tvé prezentace.
Rybí osádka je silně nesmyslná - velké cichlidy a k nim hned TŘI malé tetry...
Osázení rostlinami je slabé a naprosto nepotřebuje CO2. Nejspíš nebude potřebovat ani hnojení.
Vzduchování Ti chválím, ale má význam především v noci. Pokud přes den přidáváš CO2, je vzduchování přes den nesmyslné. Já bych ve Tvém případě CO2 zrušil a vzduchoval 24 h denně.
Substrát máš nešikovný, ale pokud nešumí v octu, není to tragédie. Nikam se ale nedostaneš, pokud ho tam necháš a navrh nasypeš jemnější písek, protože ten propadne dolů a budeš zpátky tam kde jsi.
Pokud trváš na výměně, musí starý substrát komplet pryč. Čili znovu založit celé akvárium.
Můj osobní, minoritní názor je: barvené písky ne!
Pokud je stávající dno nevhodné, tím že na něj přidáš jiné tomu asi moc nepomůžeš. Výměna dna je velký zásah do akvária a je lepší dělat jí postupně.
0 15.05.2019 09:18 DokyMichal – Výměna dna
Dobré ráno. Mám v plánu tento víkend měnit celé dno na rady zdejších odborníků že původní není vhodné za Flexiobklady 2-4mm. Mám v plánu ponechat substrát, na něj vrznout nový štěrk a prohnojit NPK tabletkama pak popřípadně dohnojit podle výsledku testů. Dilema mam v tom že původní osádka AQ (pancernicek skvrnity, tetra kosoctverecna,Ancistrus,Neritiny) budou v kýblu a následně po nějaké té úpravě vody a cca 1-2h vráceny zpět do AQ protože nemám možnost kam je jinam dát. Myslíte že je to možné? Popřípadně nějaké rady co se týká té výměny dna a vrácení rybek do AQ. Předem díky

Druhe mam male bettarko a další uz se bohužel nikam nevejde jinak by uz bylo, aspon 100l

Já bych to nechal tak a založil druhé akva.

Pokud to funguje nic neměň buď za to rád. Ono o to dno co se designu týče moc nejde. Když máš hezké kytky tak se na dno nikdo moc nekouká.
Je to pro me dilema, proto jsem myslel ze bych kazdy tyden odsal male mnozstvi a male doplnil abych si nezkazil radost z akva protoze je fakt ze ted co zasadim tak nestacim strihat

Pokud jde o tohle doporučuji odhrnout substrát od skla a doplnit černý písek. Ale stejně se ti to časem promíchá.
Spis kvuli vizualni strance, jednalo by je tak o centimetr predni casti. Samozrejme bych ten system nerad rozboural
Dívám se na Tvoji prezentaci. Proč chceš rozrýpat něco, co zřejmě funguje?
Ahoj,zkoušel někdo postupně odsávat vrchní část substrátu a nahrazovat ho jiným?Konkrétně bych chtěl vpředu odsát tetra substrate a nahradit platinum soilem.Bojim se abych nenarušil funkčnost,proto bych to chtěl po menších částech bez zásahů do rostlin.
Moje popelka má jiný starosti, ale ten vír zkusím zejtra

))))
Pokud se jedná o tvou "osobní Popelku" asi bych byl opatrnější ve formulaci ale řešení to je. Pokud je ten jíl výrazně lehčí ten vodní vír bude fungovat rychleji.
Sítem oddělím ten smaragd ,, porno,, sand. Ale na to Vulcano s Tetrou mě napadá Popelka. Ptáka ať si sežene jakýho chce

Síto pokud jsou rozdílně velké, nebo vír pokud jsou rozdílně těžké. Pokud nesplňují ani jednu podmínku, doporučuji holoubky

Ahoj , máte někdo tip, jak nějakou sofistikovanou metodou oddělit Vulcano a pálenej jílovej substrát? Vykydal jsem to společně z akvárka a nechce se mi to vyhazovat.-)
Ahoj, dám rychlou mobilovku do prezentace.-))
Já jsem zvědavá, aspoň jednu fotku
OT
Tak jsem to dnes konečně spáchal, dno vyměněno.-) Mastil jsem to sólo 4 hodiny. Fotit budu až zítra až si to sedne.
Za mě je je nelepší kremičitý písek a když nejsou zkušenosti jak pracovat s výživným substrátem, tak pod něj nic.
Jen tak pro zajímavost. Nikdy více Substrát - ten vrchní!!! Dnes mi to nedalo a odsál jsem zkušebně krapánek dna a tolik bordelu , co vyplavalo z toho mála mě docela překvapilo. Na to, že jsem odkaloval hloubkově skoro ob den...
Písek zatím nedorazila ani přes svátky nedorazí....Bylo mi divný, že tam mají psaný dodání 19.04

) No nic tak všem hezký svátky.-)
0 18.04.2019 19:33 Anďaska –
Re: Maq Ale vždyť já Ti neodporovala. Odpovídala jsem Atomretovi

Neříkám, že je to k něčemu dobré. Ale když už Atomret koupil dvě frakce, říkám, že jejich smícháním nic nezkazí.
Já to tak myslel tu jemnější vrstvu na dno a větší zrno nahoru.-) Tak tyhle elementární fyzické zákony ještě ovládám.-) Jen botanika mi nikdy moc nešla, šutry jsem měl radši.-) Doufám , že na tu spodní vrstvu budou 3 kg stačit, hrubýho bude deset.
A k čemu ti budou dvě zrnitosti? Když to smícháš, tak se to stejně oddělí a ten jemnější písek zůstane vespod.
Nevidím v míchání problém. Když není písek tříděný, chová se to stejně - větší kusy zůstanou nahoře, menší propadnou hlouběji. V přírodě to není jiné.
Doporučuji ti to nemíchat stejně to skončí tak že to jemnější bude u dna.

Tak mi to nedalo a objednal jsem na rostlinnejch.-) 2 - 4 mm a pytel jemnějšího 0,8 - 1,2 mm.
Anďaska napsala: A co substrát pro vodní rostliny od Agro? Ten dávám třeba já
... Asi ani v tomto vlákně to není úplně within-topic, zkusím stručně:
Když dáš zeminu, nějaké pohotové živiny tam jsou. Taky s mikroprvky to může pomoct. Pak je tam ale bohužel taky spousta nerozložených organických látek, které jsou pro akvárium zátěží.
A pak jsou tam materiály, které převážně
příznivě ovlivňují koloběh živin v akváriu. To je něco jiného, než že tam ty živiny prostě jsou. Po vyčerpání té úvodní dávky zase musíš hnojit, ale ten substrát ovlivní to, jak se ty živiny chovají. Často se stahují ke kořenům a tam mění svoji chemickou podobu. V některých případech ale na oplátku něco jiného vyplave ven. A jindy, když se změní podmínky, to co dlouho bylo ve dně, vyplave nečekaně do vody.
Už mám i objednané ta výživné kuličky, měl jsem stejně připravenou objednávku na něco jiného.-). Písek koupim, někde lokálně a rostlinky taky. Většinou jezdím do Mělníka.
To vyjde skoro na stejno v těchto zrnitostech. Obecně samozřejmě platí, že jemnější dno se odhaluje lépe ale zas když je moc lehké tak odkalíš i písek. Do moc hrubého se naopak nedostaneš.
A je jen dobře že jsi výživné dno zavrhl, když chceš odkalovat hloubkově.

koukal jsem na svůj- náš favorit shop.-) Co se líp odkaluje?
Tak prodávají se různý zrnitosti. 0,6 - 1,2 mm, 1 - 2 mm, 2 - 4 mm. Je to na tobě. V těchto mantinelech bych se držel.

Můžeš použít zrnitost 1-2mm nebo 2-4mm. Co se Ti bude líbit víc

Ještě jedna maličkost jakou zrnitost, prosím? Nějakou dobu , tam pobudou s Paceřníčkami i oba Ancistry. Barva asi nehraje roli. Preferuji radši tmavý.
Klidně si ho nechej,kdyby ses rozhodl třeba pro větší nadrž,tak ať potom nekupuješ novej,a vůbec se toho neboj,hlavu vzhůru,dopadne to dobře..

Máš malé akva, za chvíli to máš vyměněné

A nezapomeň rovnou přidat na rostlinkach

Držím palce, teď už to bude dobrý, neboj

Díky všem, mám o svátky o zábavu postaráno.-) Myslím to vážně , ne ironicky. Pokud by měl někdo zájem , tak už mám ninimálně 10 litrů nepotřebných materiálů.-))))
0 17.04.2019 21:50 Anďaska –
Re: Maq A co substrát pro vodní rostliny od Agro? Ten dávám třeba já

Takhle probíhala ta poslední výměna.-) Ten velkej filtr jede 14 dní , tejden s tím seťákem současně.
S výživným substrátem si nelam hlavu. To je v podstatě omyl. Nic takového není.
Ano, obojí ven

Ale vykydat mám oba ty původní?
Tak pokud to chceš vyměnit, tak lepší hned. Plus je, že už máš (podle prezentace) měsíc v provozu filtr. Taky jsem to tak musela udělat a rybky jsou ok. Jen je to třeba pak pohlídat, když se to bude zabihat znovu.

Dej klidně jen ten křemičitý písek a pod rostliny které to využijí (kryptokoryny, echinače) dej třeba toto
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Pokud nemáš zkušenosti, tak ti zásobní substrát udělá spíš špatnou službu.

Nebude,vodu i s rybkama dej do kyble,a vyměn to cely,vodu mit budeš z akvária a i ve filtru nějaky bakterie zůstanou,dno dej max 5-6 cm,víc ne...

Hmm, to bys to musel vyndat všechno no. Nebo pak časem hnojit ke kořenům a přímo do vody.
Teda na můj odhad v tomhle mixu neroste nic......
No tady bych ty pancéřníčky nechal. Ale jak dostanu něco opravdu výživnýho pod tu Tetru resp pod jinej top matroš? Asi těžko, že?
Tak to záleží, jestli tam chceš nechat pancéřníčky. Pokud ano, tak bych volcano dala pryč. Jinak já měla active substrát taky a rostlinky mi v něm nerostly vůbec. Před týdnem jsem ho měnila za křemičitý písek. Ale každé akvárium je jiné a jinde to třeba bude pro rostlinky v pohodě.
Ahoj, mám v akvarku smíchané dva druhy dna. Co teď s tím? Asi to volcano pryč (mám ryby dna), čert vem ty náklady.-) Jen aby to bylo nejmíň bolestivý pro rybky a kytky.
Myslím , že rozumné bude vyndat rybky a ,, vysadit rostlinky a nechat 7O% vody. Dát od základu nové dno a písek. Nebude to pro ryby moc velký harakiry?.-)
Používám písek 0,5 až 1,2mm. Neodkaluji. Je to nejlepší dno co jsem kdy měl, ale nevýhody samozřejmě má:
- bez piskořek může po čase zahnívat
- derit se valí nade dnem. Pokud není proud vody nad pískem, který to odnese do filtru, nevypadá ten svičík dobře.
- dno nejde tvarovat, brzy se sesype do roviny
- při výměně vody vždy trochu písku nechtěně odsaju. Takže co pár roků je potřeba trochu dosypat. Pokud se vypouští do vany a podobně, tak tam ten písek dělá neplechu.
Zdravím
Zvažuji výměnu dna a chtěl bych použít filtrační písek 1-1,6mm
e-pisky.cz/…
Je potřeba při tak jemné hrubosti hloubkově odkalovat nebo se detrit bude držet jen na povrchu? Jaké jsou nevýhody při použití tak jemné zrnitosti? Rostliny tam budou jen ty co vydrží želví útoky, předpokládám echinodory, vallisnerie a rychlerostoucí nenáročné stonkovky.
Z prezentace- 30ks Neonka červená, 3ks Guramy zlaté a 10ks Danio pruhované, 3x Parmička pruhovaná a nejaké prísavníky (4xKrunýřovec jednopruhý),10x Mrenka machová
Toto chceš opravdu dát do 54 litrů? Nevymýšlel bych komplikace, ale máknul bych jedno odpoledne a šup rybky zpátky. Samozřejmě potom provádět častou výměnu části vody.
Rybicky presuniem do prace, tu mam 54l akvarium tak sa par tyzdnou pomačkaju čo uz ... ano mam tam Rataja Stare dno ... ono fotka z dialky funguje pekne aj to vypada pekne, ale na skle mam zelenu riasu a nakolko som dal dragon rock moc blizko skla tak sa mi tam nezmesti skrabka... koberec mi nerastie lebo mi narastrli rastrliny takze to trosku stagnuje a celkovo ...
afc1886: super, děkuji!
ctibum: dotaz mi sem byl přesunut, nenašla jsem toto téma, takže jsem to tu bohužel nepročítala, ale děkuji ;)
vaclav: to by taky slo. Ale ten profi soil viri sebemensi proud vody, obzvlast v tak malym akvarku. Ve velkym se ani nehne pokud nemam nastaveny nejsilnejsi prutok.
chce to rozstřikovací rampu omístněnou po celé délce akvária u zadní stěny, proud se rozloží a nebude to vířit dno.

Viz například můj včerejší příspěvek...
Výměna dna je za jedno odpoledne hotová a potom si to pohlídáš častými výměnami vody. Viz toto téma.
Dobrý den. V mé 54L nádrži mám na dně Profi Soil. Nedávno jsem koupila lepší filtr a neuvěřitelně mě štve jak se mi neustále přesouvá a přefoukává to dno pod proudem vody z filtru. Zkoušela jsem to pozměnit různě ale pořád to nejde udělat tak, aby to se dnem nehlo. Díky tomu mi pořád vyplavávají rostlinky. Přemýšlím nad přechodem na obyč akvarijní písek. Chci se zeptat jak na to? Jde to bez toho aniž by se akvárko znovu muselo zakládat? Vodu a vše bych nechala, jen bych prohodila to dno... Děkuji za rady
Jo ty tam máš ještě starý dno, to jsem nezaregistroval. To si myslím, že ryby budou muset ven každopádně. Jak píše nekdo, kdoví co z toho vylítne, až do toho hrábneš...
Přidal bych se ke kolegům s radou: "Nevrtej do něčeho, co funguje." Místo nějakého soil bych doporučil koupit lahev kvalitního vína a místo času stráveného předěláváním si sednout před akvárium, popíjet a kochat se tím, jak to skvěle funguje.
Jinak k fungujícímu akváriu s prosperujícími rostlinami patří to, že se to musí čas od času trochu prostřihnout.

Výměnu dna máš za jedno odpoledne udělenou, ale máš moc pěkné akvárium, tak bych do toho nedlubal. Kup nějaké dobré víno, pěknou kytici a ono se někde najde nějaké místečko na druhé akvárium.

Jestli platí popis nádrže , tak výživné dno máte, takže při výměně dojde k “výbuchu” bordelu (staré dno je staré dno)
Dále budete potřebovat cca 40 litrů japonského zázraku proto, aby se změnili dle návodu ty hodnoty ph - což také není zanedbatelná částka. Další věc je ta, jestli to funguje - ano funguje, ALE ... našel jsem nějaké testy, které to potvrzují ale jen krátkodobé - jak dlouho to bude fungovat nikdo nezaručuje. Další věc je ta, že je to sušená hlína - ano, nějakou dobu to tvar udrží, ale později se z toho stane bláto, ať se Vám to líbí, nebo ne.
Píšete, že Vám vadí rychlerostouci rostliny a jejich neustálé kosení - to je normální - a zároveň píšete, že jste to tam nasázel bez rozmyslu - není nic jednoduššího, než je POSTUPNĚ vyměnit za rostliny, které se Vám líbí, porostou pomalu a zároveň si tím přetvoříte to rozmístění k obrazu svému.
OT: mě přijde, že jste se zhlédnul v nějakém layoutu a teď jen hledáte argumenty pro to, abyste si ho mohl udělat (nic proti).
Ono to vypadá pěkné, ale fígl spočívá v tom litani a péči okolo, což už Vám nikdo neřekne a ani neukáže ;)
Edit : a udržitelnost layoutu z dlouhodobého hlediska je ... řekneme hodně kulantně “nejistá”
No hele proti gustu, jestli chce mít kořeny místo rostlin, tak ok, mně se kořeny líbí... Ale zdůvodňovat v hezkém funkčním akvárku výměnu neobohaceného dna za obohacené (krom jiného) tím, že mu moc rostou rostliny, to nechápu...

Ctibum: Mám pocit, že toto je člověk, který má před očima vizi a snaží se do ní natlačit, co funguje.
Fid0: Vole, nedělej to. Vysoká šance, že to svými představami poděláš. To už si spíš udělej low-tech akva. To nebují tak rychle. Cokoli se stonkovkami a CO2, pokud prosperuje, bují (pokud neprosperuje, jdeš se zbláznit, že to žerou řasy nebo sinice).
Rostoucí rostliny jsou chyba...? A proč přidáváš CO2? A proč hnojíš?
Já ti nevím, ale chceš vyměnit dno bez živin, protože ti rostou rostliny, za dno "obsahuje množství živin, do akvária dodáváme výrazně méně hnojiva, než u běžných substrátů"?
Já když měnil dno, tak dětem byly asi dva a čtyři roky a byly bez sebe z pozorování ryb v bedně. A manželka? Jeden den ji nezabije, případně nic, co by při lahvi vína nebo slivovice nepřežila...
Súhlasím s ctibumom. Tvoje akvárko vyzerá pekne a ak nie sú žiadne výrazné problémy, dno by som nemenil. No ak sleduješ nejaký konkrétny cieľ alebo máš na výmenu dna iné dôvody, samozrejme je to tvoja vec a výmena (ak nie je v spodnej časti výživný substrát) nie je nič zložité.
Fid0 napsal: Ako ste prosím riešili tento problém ??
Stačí, aby si nechal v prevádzke a bez zásahov bežať filter, nečistil steny akvária a následne si dal záležať na pravidelných a masívnejších výmenách vody. Pomôcť môže aj kvalitná násada baktérií. Po 6 týždňoch bude akvárko viacmenej stabilizované a môžeš ísť ďalej. Dno som menil niekoľkokrát a vždy to bolo bez problémov. Držím palce.
Když pročteš tohle vlákno, tak určitě najdeš informací dost.
Já měnil, ryby s běžícím filtrem v bedně z IKEA a vodou z akva. Do kýble jsem odkalil bordel z akvárka a den pak dal pod nové dno. Dal polovinu původní vody a polovinu nové, ale to kvůli rybám, aby šly "do svojí vody". Zabralo to tak půl dne (akva "61"). Ryby v pohodě během výměny i po. Pak jsem měnil častějc vodu asi týden dva...
Každopádně když koukám na tvoji prezentaci, tak nevidím důvod dno měnit. Máš to super, jestli se od poslední HF něco nezměnilo...
Ja jsem menil dno za provozu .. psal jsem tu o tom clanek.. jinak si muzes schovat cast akvarijni vody a hlavne nevypinej filtr, at neprijdes o bakterie ..
Prečo chces meniť za platinum soil?

Ahojte, chystám sa prerobiť dno a zameniť ho za Platinum Soil. Problém je ,že mám asi 30 rybičiek ktoré nemám kam dať . Predajcovia mi radili aby som 3 týždne nechal akvárium zabehnúť ale problém ,že nemám kam dať rybičky ... Ako ste prosím riešili tento problém ?? Naozaj tie rybičky v novom akváriu zomrú,alebo stačí meniť vodu tak 2-3x týždenne ??? Čo radíte ?? Ďakujem
Držim palce a zkus v tom nehledat žádnou vědu.
Děkuji všem.
Problém byl. ten že jsem vešel do obchodu řekl že si chci založit poprvé akvárium.
A že nemám zkušenosti jestli mi poradí. Tak mi poradily. A moje blbost byla že jsem nezbíral informace před tím než jsem vyhazoval penízky. A teď se musím blbě ptát. Ale všem děkuji za rady a tipy a váš čas. Nás to opravdu chytlo a chtěly by jsme mýt pěkné a hlavně zdravé akvárium. Tak dík.
S pozdravem Martin
Tak já půjdu proti proudu.

Klidně ten černý písek použij, je v pohodě, ale ten výživný substrát bych taky nedával. Dá se použít, ale už to chce nějakou zkušenost a mít pořádně promyšlené, kde budou jaké rostlinky, aby se už nemuselo nic přesazovat.

když už, tak bych ho namíchal s tím filtračním křemičitým pískem mě přijdou 2-4mm velikost moc velká s tím jemným pískem to bude vypadat i přirozeně


Zdarec,jenom klasickej říční písek, pořádně proprat. A nic pod něj ani do něj. Krom rostlinek. Chyba byla i ty lávové kameny, jen se v nich držel detrit a binec.
starý dno bych tam nedával.. jen ten tvůj písek... a hnojivo žádný, případně v průběhu přidat kuličky, nebo NPK rozpustný tablety do dna, ale to taky počká...
Jinak osobně bych dal klasickej světlej filtrační písek a dál to neřešil..

Aneb jak udělat z komára velblouda. Jestli opravdu potřebuješ poradit s takovouhle blbostí a nejsi schopný si to vymyslet sám, tak to je špatné. Nicméně, já osobně nevidím důvod tam vůbec výživné dno dávat, většinou s ním nastanou za néjaký čas problémy. Ten písek by bohatě stačil a ulehčí ti to práci.

Jak postupovat je tu mnohokrát popsáno stačí si to jen přečíst.



Ahoj Všem.
Tak že se budu chystat měnit dno. objenal jsem si 15kg ale to bude asi málo tak že dokoupím 25kg. Teď bych potřeboval poradit popřípadě schválit postup.Dělal jsem test s octem. To co tam mám teď tak šumí štěrk. Pod štěrkem mám complete supstráte. Pokusím se přecedit supstrát od starého štěrku pokud půjde a dám ho na dno a na něj nasypu nový(foto ve fotkách) štěrk 2-4mm. Pokud nepůjde supstrát zachránit. Dám jen ten černý štěrk nový a zatím bych používal hnojivo které mám koupené a do budoucna kuličky.
Děkuji s pozdravem Martin.
Ten růžkatec (Ceratophyllum demersum) je fakt dobrý. Zdvojnásobí svoju hmotu hádam za týždeň, max dva. Podobne ako z vody u mňa rastie Limnophila sessiliflora (bahnatka bezstopečná). Osobne som rád za obe, ale teraz som mal nové akvárium týždeň bez dohľadu a růžkatec ma veľmi prekvapil - tak 80 % úplne zhnedlo a časť sa začala rozpadať (viď moja prezentácia). Až na to čistenie mi to nevadilo. Takže nasadiť, sledovať a priebežne riediť.
Inak pri tom svojom raste musí stiahnuť z vody dosť látok. Normálne uvažujem, či nestiahnu až príliš veľa dusíku a potom neostáva pre ostatné rastliny, ktoré tak nerastú

.
Odpověď jsem asi klikl na špatný nick.

(nemělo to být pro nikoho konkrétního). Pardon.
Jestli je Celsiq ten šikula co v jiném vlákně dělal tu velkou přestavbu (Profisoil s tajným rádcem akvaristou atd.), tak
tomu asi není rady a pomoci dokud se mu ty řasy nerozjedou.
Byla to informace pro další nadšence co budou mít hlavu otevřenou, aby nepodlehli mámení, že je to nutné používat (neřešil jsem jeho konkrétní guláš)
To nic nemění na tom co jsem napsal: DLE MĚ - K úspěšnému založení AQ nejsou tyto věci nutné stejně jako Aqsave, UV lampy a další blbosti. = jde to i bez a dle mě efektivněji. Aktivní uhlí považuji za opruz.
Co je na aktivním uhlí pěknej opruz?
Podívej, v jaké situaci je kolega Celsiq. Má úplně čerstvé akvárko, navíc se zásobním substrátem. Nemá čas nechat ho v klidu zaběhnout, naopak, ihned po založení tam musel dát hejno ryb. Má tam (na můj vkus) zatím příliš málo rychle rostoucích kytek, které by odčerpávaly živiny z vody. Zeptal se, co ještě může udělat - tož jsem doporučil něco, co se mě i kolegům opakovaně osvědčilo, co zcela jistě neuškodí a nebude to skoro nic stát.
Nikde nepíšu, že to musí být jedině Růžkatec - klidně jakákoliv jiná, rychle rostoucí kytka, která roste i na hladině (do dna teď není rozumné sahat) a po zajetí se snadno vyhodí. Mmch, co je na aktivním uhlí za opruz? Nasypat do sítky, pořádně propláchnout, pověsit do akvárka, po stabilizaci nádrže vyhodit.
Prosím tě, to uhlí a růžkatec nejsou NEZBYTNĚ NUTNÉ k úspěšnému založení AQ. Funguje to i bez toho. (zrovna to uhlí je pěknej opruz)
Bohužel Mělník, takže k Vám to mám z ruky

díky za tipy, zkusím poptat

- výměny vody viz níže - OK
- uhlí do síťky - také, nejlépe pověsit někam blízkou rampy, kde je největší proudění
- rostliny - škoda kupovat, nevím odkud jsi, napřed koukni do sekce Darování (třeba já v Českých Budějovicích teď vyhazuji plný kbelík)
Beru si k sdrci

Po práci skočím do vivárka pro nějakou plovoucí, rychle rostoucí rostlinku. Uhlí se mi již bohužel do filtru nevejde, nicméně pokud je možné vložení do akvária v síťce, tak s tím nemám problém. Krmení tedy zastavuji!

A jak s tou vodou? Mohu-li se ještě zeptat

Ano, můžeš.
- přidej na hladinu hodně nějakých nenáročných, rychle rostoucích rostlin (např. Růžkatec)
- do filtru nebo přímo do akvárka (v nějaké síťce) přidej větší množství aktivního uhlí (zde bych dal min. 3-4 dcl uhlí)
- zatím ryby vůbec nekrm, hlady za týden určitě neumřou
Je mi jasné, že stále nemám vyhráno a ještě nějaký čas mít nebudu. Mohu udělat něco více, než jenom častější výměna vody? Jak často bych nyní měl měnit? Založeno čtvrtek 1.11., v neděli 4.11 první výměna vody 1/3 (druhý den po navrácení ryb do akva). Mám stále držet obden? Případně jak dlouho, nebo čím se řídit?

díky hoši

Ještě nejásej.
Amonium se začne tvořit právě tak okolo toho pátého dne, současně s ním organické znečištění, a dusitany se objeví ještě později.
Tak dnes je to pátý den od znovuzaložení, třetí den po přidání rybiček a zatím se vše zdá dobré

děkuji ještě jednou za rady

Celsiq napsal: pořádně nakrmím
To bych nedělal. Ony výdrží
Jinak v tvém komentáři postrádám info o zaběhnutí toho vnitřního filtru. Ale to je stejně jedno jestli čidly budeš vracet.

Viz. můj komentář pod tímto. Rybky mám parmičky, molly, tetry neonové atd.

takže snad ano

po změně dna jsem použil 50% původní vody a 50% nové, tak snad to bude dobré

děkuji za radu. Až přijdu domů, tak je ještě pořádně nakrmím a počkám pár hodin, pak je vrátím do jejich království, ať můžu pár dní vynechat krmení a začít zvolna (mám celkem prasátka rybičky)

A ten vnitřní filtr je zaběhlý? Pokud ano, tak je ten box stejně čerstvě založen jako to akvárko. Pokud není zaběhlý, tak je to podle mě už úplně o ničem. V obou případech bych ryby po pár hodinách nasadil. Nevidím žádný přínos v tom dát je do jednoho zabíhajícího prostředí abys je ochránil před druhým zabíhajícím se prostředím. V tom větším se ti alespoň škodliviny naředí.
Když je dáš do akvárka pár hodin nebo den po předělávce ušetříš rybičkám dvojí zvykání na nové prostředí.
Sice nemáš v prezentaci seznam ryb ale podle obrázku tam nemáš ryby které by to neměly dát.
Toť ale jen můj názor

Je lepší dát ryby do většího než je trápit v boxu. Když si schováš část vody a zasadíš rostliny tak pak stačí tak 14 dní měnit častěji vodu. Ze začátku 1/3 obden a pak interval prodlužovat.

Tomu rozumím, v mém případě (včera jsem měnil dno z křemičitého písku 2-4mm na substrát platinum oil a cca zdvojnásobil počer rostlin) jsem zvolil 20L kýbl, který mám k akvárku a použil vodu z akvária před výměnou a dal jim sem vnitřní filtr i topítko. Bral jsem to tak, že na pár dní jim tu bude lépe. Aspoň do doby, než mi voda v novém akva aspoň trochu dovolí je po částech vrátit - asi jsem se tedy spletl? Díky za objasnění

A jaká výhoda je mít několik dní v nezaběhlém boxu? To už je lepší ušetřit si práci a nasadit ty ryby do akvárka. Ten filtr to zvládne ale o papírovém průtoku to není

Ale je jasné, že člověk musí vyměnit častěji vodu, méně krmit a sledovat jestli se neděje něco nekalého. Ale to bys musel i v tom boxu.

Dovolím se vložit - zeptat. Chápu tedy správně, že i při výměně dna doporučujete druhý den vrátit rybičky do akvária (místo ponechání pár dní v boxu s filtrem i topítkem)? Zvládne vnější filtr (zaběhlý) upravit dostatečně vodu za 24 hod pro cca 90L čistého objemu vody s průtokem 1000l/hod (Sunsun702a). Děkuji Vám za odpověď

Mám ho doma ještě tak půl pytle, jelikož jsem byla zvyklá na jemný lehký písek dennerle a pak pálený jíl, tak tohle mi přišlo úplně nevhodné, strašně rychle to slehávalo, i když kytky v tom rostli docela v pohodě viz mé aqua Živá příčka. Samozřejmě co člověk to jiný názor, je tady hodně lidí co používá písky, kamínky, flexiobklady a je spokojeno. Jinak pokud jsi někde z okolí Prahy tak se zbytků klidně zbavím, já ho již určitě potřebovat nebudu

Oukej takže jen ten jíl tam dam
EDIT- Joo asi máte pravdu....
Naprosto nesmyslná kombinace. Použil bych buď jedno a nebo druhý a nemíchal to.
Funkčně ne, řekl bych. Esteticky, až se to promíchá, to záleží už jen na tobě...
Jo paleny
Můj názor je ze by s tím neměl bejt problém aspoň si to myslim
Takže pálený...


Myslím přímo tohle
To psal. Ale soudě podle fotek v prezentaci hádám, že to bude něco jako Aquaclay...
otazkou je, jestli se bavite oba o stejne veci -vy popisujete paleny jil... tazatel nepaleny...
takze bahno ;)
Ajsty napsal: Caute šlo by smíchat nepalenej jíl s černým křemičitým pískem o zrnitosti 2-4 mm nemáte to tak někdo udelany
Samozřejmě, že ho namočíš, ale jíl neztěžkne na úroveň kamínků ani za roky natož za týden nebo měsíc

. Prostě jíl se chová v akváriu trochu jinak než kamínky/písek nijak neslehává ani po letech použití zůstává pořád jakoby kyprý. Ale kombinace by to mohla být pěkná, chtělo by to vyzkoušet alespoň v té skleničce ať to pak nechceš měnit hned znovu.
Spíš asi půjde o vzhled, abys viděl, jak to bude promíchané vypadat.
Tak třeba by se ti to mohlo nelíbit...

Joo dík dobrej nápad já si myslím že by to nic dělat nemělo nebo myslíš že jo?

Zkus si nejdřív ve skleněné míse promíchat hnědý jíl a černý písek, ať víš, do čeho jdeš...

Před tím než bych to dělal bych ho namočil mám tak 15 kg písku a toho jílu jsou 2 pytle pac už v akváriu něco mám.. Jen teď tam mám hnusnej štěrk.. Takže ho vydám a doplním pískem a tím jílem
myslím, že časem (po pár odkaleních) bude písek více dole a jíl více nahoře, ale to by snad ničemu nevadilo a předejdeš tím problémům ze sázením (vyplavávaním) do čerstvě položeného jílu.
Caute šlo by smíchat nepalenej jíl s černým křemičitým pískem o zrnitosti 2-4 mm nemáte to tak někdo udelany
kup si hrubu hadicu aby si s nou mohla odsavat priamo strk a stiahni najskor vrchnu vrstvu do jedneho vedra.
ale:
1. asi to neodsajes na jeden krat
2. aj tak budes musiet strk pretriedit ak to chces na 100%
3. ak buduci susbstrat pre rastliny bude obsahovat ziviny (co je logicke), prekryl by som ho pieskom a nie strkom, aby sa mi do stlpca nedostavali.
Musela by jsi substrát opatrně odsát hadicí.

Protože se ti to prostě smíchá, ať děláš co chceš.
Neriesitelne? Prečo?Yirka napsal: Je to neřešitelné i kdybys povolala Popelčiny holoubky.
Je to neřešitelné i kdybys povolala Popelčiny holoubky.
ahojte chcela by som vymenit na kompletku dno akvaria mam tam dve vrstvy prva je bielo cervena a vrchna čierna a chcela by som dat na nove dno substrát pre rastliny a cierny štrk a otazka znie ako najúčinnejšie vybrať čierny štrk tak,aby sa mi nedomiesal z bielim?
Budu muset asi vyndat ten pálenej jíl což mi sere práce zas navíc... Filtr nechat někde běžet.. Ryby předat desny

Říční štěrk. Přírodní klasika, nekouká se to, kvítka v tom rostou a vyjde to nejlaciněji.

Nasyp tam písek a hotovo.. sežeň si nějakej černej, já mám hnědej - dělaji i černej - od profiplants a je supr. test octem byl a nešumí...

Jestli je dole pálený jíl a nasypes na to jemný Písek, tak časem se to promíchá a za delší dobu bude pálený jíl nahoře
Takže podle toho, co se ti líbí

Možná si to neuvědomuješ, ale prvotní impuls už nastal. V momentě, kdy jsi sem napsal ten dotaz.

Ty sis to potřeboval jen potvrdit.

Přítelkyni vysvětli, že změna stejně nastane, otázkou je pouze kdy. Jestli odpoledne, když bude pryč na kávě s kamarádkou nebo večer u rozpité lahve vína, kdy se to nejmíň hodí.
Nevím, jestli to tak mají i ostatní akvaristi, ale mě tam kolikrát nějaké kvítko/kámen dráždí, jak blbě roste, že ho prostě musím poupravit/zastřihnout/přesadit, nejlépe hned, protože časem je to ještě horší.
Joo přesně moje slova

šílený... Hlavně to musím potěšit... Důkladně... A chce to ten prvotní impulz.. A hlavě přítelkyně bude tuze ráda už tak nadava
EDIT- To bych ji musel poslat někam na tejden na dovolenou

Jestli tam vápník je, tak bych to vyměnil. Stejně, jak o tom dumáš, asi se ti to moc nelíbí, bude ti to vadit stále víc a jak do toho budeš vejrat, jednoho dne to stejně vyhážeš.

A tenhle impuls vypukne třeba v deset večer a hned se do toho pustíš.

Znám to moc dobře.

Tak bych s tím neotálel a trošku to naplánoval.
Jinak test octem sem dělal a přijde mi že tam asi vápník je...
Jen se nemůžu rozhodnou a znova do toho zasahovat když je to zaběhle se mi moc nechce..
Jojo to máš pravdu moc nejde je tam cca 3 měsíce a moc nejde.. Tak líbí nelíbí... Chtel sem udělat dekorací spíš na stred
Pokud se ti to líbí a kytky rostou, tak proč to měnit? Test octem jsi dělal? Akorát na té poslední fotce uprostřed je Acorus, ten ti pod vodou moc neporoste, ale přežije pod vodou hodně dlouho.
Dekuju moc, jsem začátečník, vděčný za každou radu.
Musíš aktivovat základní vlastnost akvaristy(ky) a tou je trpělivost a jsou-li tam i ryby, doporučuji denní, či obdenní výměnu alespoň 1/3 vody a týden nekrmit.
0 04.08.2018 22:38 Ivana – Zakalene akvarko
Dobrý den, zakládala jsem nové akvarko a zřejmě malo proplachla říční pisek, voda je čistá, ale kalna. Prosím, jak se toho zbavim? :(
Však jak ti tady radili. Tak až budeš mít přestěhováno a napuštěno, tak srovnej teplotu v kýblu a v akváriu a pusť tam ryby. Nejlepší co pro ně můžeš udělat, dát je zpátky do akvária. A aby měli dobré podmínky i po výměně, proto ta doporučovaná častější výměna vody.
Budu mít polovinu původní vody a polovinu nové
Jestli tam budeš mít filtr a původní vodu, tak není důvod je nechávat někde v kýblu.
Ja myslel jestli je mohu vypustit treba hned druhy den, nebo až později?
Po dobu nezbytně nutnou. Hlavně ať ti neprochladnou.
Ok a jak dlouho mam nechat rybky v kybliku?
Všechno vyndáš, vodu z akvária aspoň polovinu do kýblů a běžící filtr s rybkami k tomu. Do čistého akvária dáš dobře propláchnuté nové dno a opět vše vrátíš zpět. Doliješ vodu a během dvou týdnů budeš častěji měnit vodu než jen jednou týdně.

Dobry den, mam k dispozici 10l aquaclaydround. Potřeboval bych vyměnit aktuální dno v mém akváriu, kterým je obyčejný akvarijní písek. Jak mám postupovat?
0 03.06.2018 14:13 Pavel – Stare dno od Rataje v novem akvariu
Zdravim chtel bych se zeptat. Mam stare dno od Rataje 10 l a nanem 20 l cerneho dna zrnitost 3-5 mm. Parkrat jsem uz vymenil 40 l vody rybicky zdarne plavou rostlinam se nedari a voda je nahnedla mate k menu problemu nekdo nejakou radu co se tyce barvy vody neni to moc pekne i kdyz jak uz jsem zminil rybicky v pohode neonky,parek skalaru a ancitrusy diky Pavel
Souhlasím s kolegou. Řešil bych jiný věci (a v jiném vlákně), než výšku dna... Kolik rostlin je živých, kdy to bylo založené a jak dlouho tam jsou ryby, rybí sestava...

Super kolik mám dát cm?Mám plochu 100x40 díkec

Klidně můžeš je některé rostliny většinou ty z listovou růžicí trochu povytáhneš, stonkovým rostlinám to nevadí.

Ahojte je možný dodatečně přidat písek do zaběhnutého akva?Dal sem.ho tam asi málo

Dík
Já jsem tak nějak od svých akvaristických začátků v 80. letech používal v akváríích __písek__ (nebo zeminu atd., ale to je jiná kategorie). A když jsem se mnohem později setkal s tím, že někdo v akváriu používá __štěrk__, doslova mě to vyděsilo. Jednak proto, že pod pojmem štěrk jsem si představoval kameny o velikosti několik cm, kterými se v Lužici vysypávaly polní cesty, ale i když jsem zjistil, že tak někteří říkají tomu, co já bych stále nazýval velmi ošklivě hrubý písek, stále jsem nějak nepochopil, co to má mít za výhody.
Jsem holt ze sklářského kraje, no.
Ono je to s tím sdílením zkušeností těžké. "Jemný písek nefungoval..." Určitě je to možné. Něčeho bylo moc nebo málo.
V přírodě taky rostliny nerostou všude, kde je jemný písek a vodní sloupec 20 až 50 centimetrů. Něco je tam podělané a rostliny to nezvládnou. Tisíc možností.
V akváriu vystupuje do popředí jedna z těch tisíců - hodně ryb, málo rostlin. Myslím že v takových akvárkách se odkalovat musí. Ale i tam bych zkusil napřed povrchové odkalování a dno nechat na pokoji.
=
A substráty... wono se toho nakecá... a za určitých okolností to může být dokonce i pravda.
s touto ideou súhlasím a sám som si dal do hlavného akva jemný piesok (ešte menej ako 0,8 mm). To ale ide opačným smerom ako propagované moderné substráty, kde hlavnou vyzdvihovanou "výhodou" je, že sú dobre prekysličované.
Je to len môj pocit, ale domnievam sa, že ak nemám ideálnu vodu, t.j. viac mineralizovanú/vyššie pH a niektoré živiny sú rastline obtiažne dostupné, tak jej život ešte viac skomplikujem hrubým substrátom. Nepochybujem, že sa nájde kopec akvaristov, ktorí ma teraz vyvedú z omylu, že práve v takýchto podmienkach im to rastie najlepšie...
Zaujmavé by boli aj referencie od akvaristov, ktorým práve jemný piesok vyslovene nefungoval.
Nebylo specifikováno, ale z kontextu jsem dovodil, že to bylo drobné, do 1 mm.
Když je hrubý štěrk, je to takové zajímavé - vzniká vlastně vrstva, která je a není pod čarou substrátu.
V každém případě, četba mě ovlivnila v tom ohledu, že to v čem rostliny vesměs v přírodě rostou je hodně jemné, blíž bahnu než štěrku. Proto jsem šel do frakce 0.8-1.2 mm a provozuji to v souladu s dříve napsaným, tzn. bez odkalování.
Samozřejmě vím, že mnozí jiní to mají úplně jinak, hloubkově odkalují a rostliny jim rostou dobře. Takže bych z toho nedělal nějaké univerzální pravidlo.
Ale jak takhle čtu o bakteriích a podobných breberkách, tak jsem pochopil, že ony nejsou nahodile rozptýlené, nýbrž tvoří kolonie, a kolonie různých druhů na sebe funkčně navazují. Tak například pro bakterie oxidující amonium jsou dusitany jedovaté. Neotráví se jedině díky tomu, že hned vedle se usadí další bakterie, které oxidují dusitany na dusičnany. (Ve skutečnosti vytvářejí cosi jako společné kolonie.) O milimetr dál už je míň kyslíku, a usadí se tam zas jiné bakterie, kterým se dusičnany jako zdroj kyslíku hodí. A tak dále.
Tohle všechno rostliny očekávají, svými kořeny "čtou" a zařizují se podle toho. Myslím že jeden z problémů nových akvárií je právě v tom, že substrát není řádně usazený a osídlený, a tak všechna "politika", kterou rostliny normálně v kořenech dělají, je nefunkční. Prostě věřím, že přeorávat dno je špatně.
Aká to bola frakcia piesku? Aká by bola situácia v štrku?
Jenom malá poznámka.
Nic nehnije. Říkáš... Teď jsem četl pár studií, kde v písku naměřili, že oxidovaná vrstva sahá jen do hloubky 4 milimetrů.
Normální je hypoxické dno.
Druhá malá poznámka.
Kořeny rostlin to zásadně změní. Zavádějí do dna kyslík.
Třetí malá poznámka.
Kolonie mikroorganismů v sedimentu jsou pěkně rozmístěné podle toho, jak kde je kyslík, světlo, amonium, organický bordýlek apod. Je to dost důmyslná dělba práce a prostoru. Do toho spadají i symbiotické houby s jejich hyfami, které efektivně rozšiřují objem, kam kořeny rostlin dosáhnou pro živiny.
Když to přehážete odkalováním, je to všechno zrušeno a živé dno se tvoří znova od začátku. Což se dost pravděpodobně projeví tím, že se zpomalí dekompozice, což vizuálně pozorujete jako hromadění detritu, na což reagujete důkladným odkalením, čímž se vracíte na začátek a... tak dále.

Musíš používat palec na konci hadice k regulaci.
Tubus mám cca 30cm, substrát se do něj nasaje, točí se v něm a leze pořád výš a výš, musím pak odkalovač naklonit a "vysypat" zpět, jinak bych měla vše v kbelíku. Navíc na konci tubusu je uvnitř takový jazýček, který zadrží listy atd. a celé se to zpomalí a ucpe.
60l, neodkaluju vůbec
www.facebook.com/…
120l, neodkaluju vůbec
www.facebook.com/…
ola: Kvůli piskořkám propírat nemusíš. 6-7 cm je docela vysoké. Vystačím si s polovinou.
Řečnická otázka: Na co je u běžných rostlin vysoký substrát? I mohutné rostliny mi drží v 2-3 cm. Vysoký substrát se musí odkalovat, protože je vysoký a snadněji v něm něco hnije. A ještě zabírá místo v nádrži.
Používám tento a je super, ideální jak na písek, tak na flexiobklady.. akorát se mi u něj trošku láme ta hadice hned za tubusem, tak to musím držet rukou (ale to je možná kus od kusu).
www.superzoo.cz/… Substrát mám cca 6-7cm vrstvu. Odkalovat musím. Proprat bych zamýšlela kvůli piskořkám, které se mi občas vyskytují v substrátu...

To neodkalování jsem dřív také praktikoval a funguje to, ale jak píše Jirka, je nutné, aby byla vrstva substrátu minimální. Určitě nic neměň.
Jak myslíš, že se to špatně odkaluje? Co přesně tě trápí? Obecně se nejhůř odkaluje štěrk nebo oblázky. Písek, nejsnadnější = jen opatrně odsaješ detrit z vrchu a zbytek, který ti proklouzl do kýble opět vysypeš zpět do akvárka. Substrát hrubší než písek a jemnější, než štěrk = jak píše vaaclav, potřebuješ delší tubus, ten vždy zaboříš cca 2 cm do substrátu a ono to vycucne detrit, ale substrát ti zas klesne na dno, protože ho to díky delšímu tubusu nevysaje.
Nějaký typ na široký odkalovač? Dlouhý mám, ale průměr cca 4cm a substrát to bere hodně.
Trochu zavádějící radit neodkalovat vůbec. Hodně záleží kolik a jakých tam bude rostlin a živočichů.
Primární je, jestli v tom rostou rostliny. Pokud ano, neměň to.
Co se odkalování týče - závisí na výšce substrátu. Já mívám substrát vysoký jen 2-3 cm (při takové výšce v něm nic zásadně nehnije), pak neodkaluju vůbec a jen měním vodu. Kdybys taky nemusela odkalovat, máš po problému.
P.S. Ani ho moc nepropírej. Proč?
Neměnit, pořiď si odkalovač s širokým dlouhým tubusem a uvidíš že to půjde dobře.

Jsem napsala dotaz a asi se mi neodeslal...

Tak znovu.
Ahoj všem, potřebuju vyměnit akva. Jakože "nádobu". Uvažuju, zda rovnou nevyměnit i dno. Akva mám přes 6 let, původní majitel ho už taky nějakou dobu měl... Řekl mi, že je to substrát Dennerle. Je černý, jemný, blbě se odkaluje, kytky v tom celkem jdou, vypadá dobře. Tak co? Vyměnit nebo proprat a dát do nového?
Prosím o radu jestli se rejpat do dna nebo to raději nechat být, co bude lepší... v 63 l akva se mi po výměně světla z trubic na LED osvětlení Chihiros rozmohla sinice. Akva poslední dobou fungovalo tak nějak "samo", jenže po výměně světla přišla katastrofa... Sinice se nebojím, už jednou jsem s ní bojovala a zvítězila. Objednala jsem si spoustu nových rostlinek, opět začnu s kontrolovaným přidáváním CO2 ale teď otázka je jestli vyměnit dno za černé, které se mi i mimo jiné líbí a zase by to po 10 letech akva byla změna

Takže měnit nebo neměnit? A co říkáte na tento písek?
www.hornbach.cz/… máte s ním zkušenosti?
No preventivně asi 2x 30% po třech dnech, ale test na dusitany od rataje Ok až jsem tomu nevěřil a koupil pro kontrolu Jbl ,výsledek stejný

ale krmil jsem opravdu decentně jen na oko a zelenina na min 70% dna. Z jiného akva jsem přidal egerii. Dno jsem částečně vyndaval dětskejma lopatkama takže bordel ze dna tam zůstal.
To je dobře, že to bylo tzv. bez ztráty kytičky, ale ty NEvýměny vody bych lidem rozhodně nedoporučoval, tady je možné riziko a to je třeba eliminovat a to právě výměnou vody.

U mě to proběhlo asi před měsícem. Naštěstí bez úhynu, ani žádný velký výměny vody hlavně jsem nešahal na filtry a snad zůstalo 80% původní vody
1 21.12.2017 19:02 R
romant [28001] Takže jedna aktuální. Akvárium klasickej set 54 litrů, vytuněnej o hlavu od Atmanna s kostkou biomolitanu, jedoucí více než rok. Původní dno flexi 1-2mm, vyměněno za klasiku v podobě říčního štěrku(Dunaj)2-4mm. Vše za tzv. plnýho provozu, polovina vody pryč, společně s tím odsátý to dno a vyměněno za ten štěrk. Cca dvě hodiny nulová viditelnost, posléze dosázený rostliny, držím poučku o osázení 80% dna, doplněna voda do normálu a fertig. Po celou dobu v akváriu přítomno hejno Razborek Esepi(12 kousků) a Neonek modrých(taky 12 kousků) a 6 Panc. panda. Úhyn jedna neonka a jeden vysátej pancéřníček, toť vše. Dnes vyněněna 1/3 vody, nekrmeno(to bude ještě několik dní) a jede se dál. Filtr nebyl nikterak řešen, i když je obalenej ruduchou, bude se tak dít tak za 3 týdny, až začne dno plnit svojí funkci záložního filtru.

Já jenom, že se to může v tomto období někomu hodit.

0 18.11.2017 21:23 Roman88 – dno
Ja koupil kamennou podlahu frakci 2-4mm říční štěrk oblý a dno je super a super se odkaluje.

-zajed do staviv, kde prodávaj volně ložené písky, tam nakoupíš za levno, proseješ si to sítem na co potřebuješ.
-Avie říčního stojí cca 800-1200kč podle naložení cca 3t
-to samé u bílého křemičitého, vem zásypový na zámkovou dlažbu, přesej sítem
-Brandejs to by neměl být problem, navíc tam prý otvíraj novou Akvaristiku

Jestli to taky není tim, že většina lidí používá písek do bazénových filtrů, kterej je levnej, případně coralit, kterej zase příznivě upravuje vodu, budu po vánocích zařizovat malawi a pravděpodně taky volba padne na bílej písek, líbil by se mi i přírodní, ale normální říční jsem našel akorát frakci 2 a nevím, jestli už zrnka nejsou pro tlamovce velký, případně barvenej, ale do toho se mi jít nechce.
No, ja taky kdysi davno bile dno zkusil, hlavni, co se me na tom nelibilo, ze tam bylo vsechno hned videt.

Pak jsem se o to zacal vic zajimat, treba zajimava vec, kolik lidi si porizuje bile dno do Malawi, pritom tam zadna bila v prirozenych podminkach neni co se tyce dna ... Jde ciste jen o efekt, coz zas chapu, vypada to pekne, ale udrzba horsi. Nicmene, ja jsem odpurcem bileho pisku z nize popsanych duvodu, ale ne zas tak zaryty, abych to automaticky odsuzoval, prijde na vec ...

Trochu mě vadí to slovo bílé. Mám písek do filtrací více jak 10 let a rozhodně není bílý.

Nejde o to, jestli je to pisek, kameny ci snih, jde jen o barvu a odraz svetla.

Jedna se o adaptace zivocichu k prostredi, duvody, proc se bile dno casto nedoporucuje jsou opodstatnene, ovsem to neznamena, ze to musi byt problem u vsech ryb a take mira problemu je u ruznych druhu odlisna, proto jsem zminil se zamyslet nad osazenstvem. Nektere rybe to bude suma fuk, nektere rybe to bude proste vadit.

Srovnávat "bílé" dno ze sněhem je už trochu přes čáru to se na mě nezlob.

Ahoj, bila barva ma vysoke albedo (odraz svetla), to nekterym rybam dost nevyhovjuje, napr. z jineho soudku, proc plemeno psa sibirsky husky ma vetsinou modre oci ... adaptace k podminkam, kdy vysoky odraz svetla snehu je naraz na oci a svetle modre oci vic odrazeji nez pohlcuji jako treba hnede ... brani se tak oslepnuti ... u ryb to neni o ocich ale urcita linie tam je, proste tmave dno je v prirode beznejsi nez svetle, coz tedy nemusi zakonite znamenat, ze ryby budou hynout nebo budou vic nemocne. Bile dno ma vic akvaristu, nicmene bych zohlednil i chovane druhy ryb, treba mit mrenky a bile dno bych nedoporucoval.


no prehodnotim to cez nedelu, V piatok pride akva, tak aby som to do piatku objednal. Možno zájdem niekam a kupim strk do filtracie a hotovo

Vkuse čítam že to metie ryby a že to dobre nieje. To zase někdo vypustil pěknou blbost a všichni to opakují. To potom 30 let stresuji ryby.

ani nie, ja mam teraz biely spodok a celkom sa mi to páči, len trošku nevyhoda,
Vkuse čítam že to metie ryby a že to dobre nieje. Prírodný štrk mi príde v pohode ale opticky mi to nepride to naj.
Nejak niesom zaťažený na čiernu, aj tmavohnedy až čokoládový sa mi celkom pači.
Ono ide mi o to že tie rastlinky pekne v silnom svetle vyniknu na tom štrku
Je to čedičová drť, taky už si podlehl módě černé dno, černou tapetu, černé nevím co ještě.

To je štěrková drť.Ta bude mít vždycky ostré hrany.
Takhle z fotky těžko říct,ale vypadá to,že to má dost ostré hrany.
No, přijde mi tak od pohledu. Písek je zaoblený. Zkus ho prohnat octem.
tak ko pise romant. Navyse panciernickovia budu narusovanim vrchnej vrstvy prispievat k tomu ze sa trenim piesok orepadne nizsie a vacsie kamene sa tak budu stake vysuvat hore. Piesok casom bude na spodku a kamene zase hore na nom.
tak ja to neriesim alenajst 2,3,4mm aby bol okruhly alebo hladky je nemozne. Vsetky su take ak mam teraz v akva vid. foto dole.
Doplnění nic neřeší, ta menší frakce ti propadne ke dnu a budeš to mít stále to samý.
Skoro bych řekla, že to je vápenec.
Mezi frakcí 2-4mm a 3-4mm pozná rozdíl opravdu jenom velmi trénovanej borec, neřešil bych ten milimetr tak do nekonečna.


jaaj tak viem ze minule si mi pisal 2-4 ale tak toto neviem nikde najst no

3-4 mi pride nejak moc. Ono da sa kupit taky ale ma ani nie tak ostre hrany ale ostrejsie oproti 1-2 co som nasiel okruhly. Na foto moje monentalne dno.
2-9mm miesane s troskou piesku 1mm
(prevaha 2-4mm)
Rasltinky rastu v pohode ale neviem ako ti hrany. A najst 2-4mm bez hran je tazke
Co máš proti jedné z nejoptimálnějších frakcí(3-4mm)?


no tak to ti dakujem hh
Jaja pozeral som ale cierna 1-3mm nieje. Bud je 0.5mm alebo kamene 3-4mm
-podle toho co chceš ,,matne čierne, alebo tmavohnede až čierne,, navíc to má být levné, no, vychází mi to na uhlí, ale to pro tebe asi nebude to pravé ořechové.
-
rybicky.net/forum/16708

Podívej se po písku od Hagenu.
tak to asi slušne povedane naštve ehm. Tak uvidíme no. nechcem už biely štrk a prírodný ma nejak neťahá. Nechcel by som ani niečo ako leskle. Proste matne čierne, alebo tmavohnede až čierne. Lepšie to ukaže zelene rastlinky pri dobrom svetle. Už si len vybrať no. Tie ceny su brutalne. 45e za ten štrk je riadna cifra. ale tak asi na výber mať nebudem žiaľ
Pouštělo to barvu a to hodně. cituji : Tak dnes jsem opět vybagroval dno
Původně dno byl křemičitý písek, ale ten byl moc hrubý a světlý. Tak jsem koupil barvený černý písek od Sand System s.r.o. Osudová chyba! Ačkoli mi říkali, že jej v akváriu mají a i tady na fóru je uvedeno, že Sand System s.r.o. má dobré písky, není tomu tak. Z barveného písku se vyluhují nějaké ropné sračky, které mi plavaly na hladině!!! Tohle už nikdy!!! Takže jsem to dnes vybagroval podruhé...
rybicky.net/nadrze/21411 
Já osobně bych dal min.1 ks ke každé stonkovce a k tomu echinodoru možná i 2 ks.
Super tak tech 15 kg vezmu a mam to teda resit tema kulicka do dna ke kazde rostline?
Je to akorát.Mně do 54 l padlo cca.14 kg.A to cca.1 kg navíc si myslím,je tak akorát do budoucna na dosypávání.Při odkalování se mě vždycky podaří něco nasát.A jsem dost línej na to,abych to pak z kýble vybíral a vracel zpět.
Edit:Substrát bych tam nedával.Já ho v předchozím dnu měl.A tím,jak jsem zkoušel různé rostliny a přesazoval je.Tak to nebylo dobré.Uvolňovalo se z něho hodně živin a pak se mě z toho začaly dělat řasy.Řeším to hnojivem do dna.
no tak či je z polska ja nemam šancu vedieť ale tak hadam oficiálny dovozca sera nevlači bordel z PL. Prečo sa popálili ako na čom? nesedela hrubka, alebo bol tam bordel abo ako?
0 07.11.2016 11:03 gigre1983 – Rada s vymenou dna
Ahoj okolnosti me donutili k vymene dna,vybral jsem si flexiobklady cerny zrnitost 1-2 mm, muj prvni dotaz smeruje k mnozstvi vim ze je na to nejaky vzorec ale spis bych ocenil radu nekoho z vas zatim mam zamluveno 15kg v zoo branik tak nevim jestli to nebude zbytecne moc nebo malo. Druha vec je jestli mam dat na dno nejaky substrat pro rostlinky diky moc vsem za rady
Určitě tam ten starý nesyp skončil by nahoře. Jinak na ten černý si dej hodně pozor, už se pár lidí hodně spálilo a pokud bude z Polska tak to neber. Odkazy aby fungovaly musí mít mezeru před i za.

0 07.11.2016 09:17
TRULY [164] tak dneska som selektoval štrky na webu a dospel som k týmto variantam:
1.
zvierata.bazos.sk/…
2.
www.serashop.sk/…
3.
www.rajkrmiv.sk/…#
4.
www.rajkrmiv.sk/…#
5.
www.akvaria.sk/…
1. 14.5kg 2-3mm 16e s poštovným
2. 10.0kg 1-2mm 21e s poštovným
3. 15.0kg 3-4mm 10e s poštovným
4. 10.0kg ???mm 8e s poštovným
5. 20.0kg 1-2mm 36e s poštovným
Tak ja neviem čo vybrať a ako nakombinovať. Počítam že mi treba cca 30-35kg štrku čo víde na riadne prachy.
Este som zvažoval dať tam na 2-3cm starý štrk ktorý mam v rezerve na balkone naspodok.
Budem tam mať ochrannu lištu cca 4cm takže vlastne bude vidieť pri hrubka dna 5cm len vrchný 1cm štrku. Lenže neviem či pri presadzani rastlin sa nebude svetly štrky predierať cez ten vrch toho čierneho a nebuedem s tým mať viac roboty ako užitku.
Já mám oba dva druhy 1-2 mm v 54 l a 2-4 mm ve 20 l.Je pravda,že do 2-4 zapadá víc výkalů a dostanou se hlouběji.Mám v obou AQ stejné rostliny a nějaký zasádní rozdíl v růstu nevidím.I když drobné odchylky tam jsou zj.u šípatkovce odnožujícího.To,ale nebude jen dnem(osvětlení,voda atd.).Jediný rozdíl,ale to je možná jen můj osobní.Je,že se mně rostliny lépe zasazují do 1-2(prostě lépe mě tam při sázení drží).

Cituji stavaře:
Podle definice Wikipedia (a nikoli stavební literatury) je PÍSEK směsí drobných kamínků různého původu.
Uvedené členění je základní, rozlišují se i jiná rozmezí zrnitosti drtí, například 11 až 22 mm, nebo štěrk 32 až 63 mm. Známe ale například i takzvanou štěrkodrť
Štěrk je dle Wikipedie nepevný zrnitý materiál přírodního původu, který vznikl rozrušením, následným opracováním a transportem pevné horniny
Aby se určitý sediment mohl nazvat štěrkem, musí celkový objem sedimentů obsahovat více než 30% částic (úlomků) štěrkové velikosti.
Protože výskyt štěrků na zemském povrchu není tak častý jako výskyt písků, označuje se tímto názvem právě i komerční drť, vyráběná z horniny v kamenolomech, s průměrem zrn 2 až 15 mm.
Více zde:
www.ceskestavby.cz/…
Jinak wikipedie není zrovna fundovaný zdroj informací...

V tom případě ještě, že nezakládáme barák, ale akvo...

Ve stavebnictví se pohybuji celý živit. Písek je do 2mm štěrk je od 2 mm a není to žádná drť. Já jsem se kdysi těmto názvům taky trochu bránil, ale je to tak, tedy aspoň v tom stavebnictví.

0 30.10.2016 00:53 JoKa – Re: Bacoun
Díky za objasněnění, něco podobného jsem čekal

... Mě totiž před barákem nevysadil dědeček automobil....
Nícméně z akvaristova pohledu, je to štěrk s ostrýma hranama...!!
Ukaz mi jednu rybu, která potřebuje ostré hrany... Naopak ti jich z patra dám deset....
Já to četl,ale reagoval zj.na tuto větu.
Jen jsem poukázal na to, že je rozdíl mezi štěrkem a pískem... Možná Vám to nějaký stavař objasní, lépe než já, já stavař skutečně nejsem...
Rozdíl mezi pískem a štěrkem je ve velikosti frakce.Ne v tom,jak zrno vypadá.To závisí na místě odkud jsou vytěženy(řeka nebo vykopaný ze zeminy)
Toť vše.
Dobrý den,
Vy jste tu nový?? Já jen, že to samé, co Vy, mi npsal Václav a odpověděl jsem mu...
Prosím, nejprve si to přečtěte, pak reagujte...!
Jenom velmi zjednodušeně.Písek je většinou určován frakcí 0-2 mm.Nad tuto frakci se už bavíme většinou o tzv.štěrkopísku.Rozdíl je ovšem v tom,že se písek rozděluje na říční,který má zrna zaoblené a používá se např.do štuku apod.A pak je kopaný,který má ostřejší hrany a ten se používá do malt.Pro akvaristiku,jak jsem pochopil na tomto fóru je určitě vhodnější ten říční.

Hele asi takhle, 1-4mm je, vzhledem k tvým osadníkům, značka ideál... Když bude tmavši, tím lépe, ale zase bych to tomu nepodřizoval, barva je spíš o vkusu!! 4-8 může být, ale, pancíci budou radši za to jemnější...
¨Poradím Ti bonus, že jsi to Ty, zajdi do jakýchkoli stavebnin (pokud teda budeš chtít to jemnější) a chtěj "spárovací písek" pro zámkovou dlažbu. Dal jsem ho do odchovny Leopardům a nemůžou si vynachválit. I mně se to líbí, ale to je otázka vkusu.! Jenom ho budeš muset asi tak 2h propírat, ale stojí to za to!!!!!!!!!!!
tak po viacerych logickych aoekoch na tejto stranke som zhodnotil ze strk ktory mam v akva je nevyhovujuci.
1. je biely
2. ma dost ostre hrany
3. frakcia 3-6
4. kraje samozrejme cierne zanesene
Rastlinkam sa dari v norme ale ide hlavne o to ze mam 9 clennu skupinku corydorasov a prisavnikov. A tie hrany a svetly podklad niesu ktovie co. Co sa tyka dizajnu je biela nenarocna ale velmi sa mi pacia tmave podklady. Nemusela by to byt uplne cierna ale kludne nieco hnede az cierne. Pri dobrom nasvieteni to da pekne vyniknut zelenym a cervenym rastlinam. Dalej sa to tak opticky nezanasa a menej to stresuje ryby + fuzy sa neodieraju.
Lenze kupit strk alebo piesok je dost nakladne.
Bud som nasiel dobru cenu ale ostre hrany a vyssia frakcia alebo vysoka cena a frakcia 1-3mm.
Ideal by bol 2-4 obly sa dobru cenu. Jedine nieco take som nasiel v CR a dobierka na slovensko 11€ cize cca 45€.
Na Slovensku vsetko oredrazene. 5kg/24€ proste blazni.
Isiel by som aj do mensej frakcie 1-3mm ake nemam skusenosti s pieskom.
tak na tu vymenu som nasiel strk ale bude to palka. 45€/30kg
Tak na to bych se z vysoka........
Jaké máš konkrétně požadavky, jak to má vypadat, nebo fungovat??
To už je ale tvůj problém. Já jen aby jsi měl představu jak se to přibližně rozděluje. Že to nechceš akceptovat a vymýšlíš svoji tabulku je jiná věc.
Nějak to v tom článku nerozdělují, ani neřeší...
Spíš mluvíte o voze a já o koze...
Respektive Váš odkaz neřeší rozdíl mezi šutrem a šutrem. Řeší akorát hrubost, ale......................,
Dost dobře jsem Vás Václave nepochopil... Škoda...
Já nemluvil o nějaké tabulce, ani viskozitě šutru... Jen jsem poukázal na to, že je rozdíl mezi štěrkem a pískem... Možná Vám to nějaký stavař objasní, lépe než já, já stavař skutečně nejsem...
Edit: žádnou tabulku nevymýšlím, nemusím vymýšlet vymyšlené. Jen bych skutečně rád pochopil pochopené...

To už je ale tvůj problém. Já jen aby jsi měl představu jak se to přibližně rozděluje. Že to nechceš akceptovat a vymýšlíš svoji tabulku je jiná věc.

Tak jsem to přelouskal...
A?!?
Přidaná hodnota = nula.
Už vím, jak roztřídit štěrk, dle velikostí... Nic nového...
Pořád ale trvám na svém... Písek, zrnitost 0 - 12 mm, hladké, opracované hrany, se u mě rovná písek...
0 - cokoli, když to má hrany ostré, neopracované, vhodné tak možná ke stavbě dálnic, a i to nám nejde (myslím čechy), = štěrk...
Sorry, můžu souhlasit/nesouhlasit kdekoli, ale je rozdíl mezi pískem, nebo štěrkem... Ten rozdíl rozhodně není v zrnitosti...

čo sa týka toho dna neuvažuješ zle, presne tak by som aj postupoval ak by som to 126 litrove akva hned nehccem predať. Ciže výmena akva v obývačke a stare akva smer inzercia. Ak ho chcem predať nejako rozumne tak bude potrebne aby som tam to stare dno nechal.
Ide o to že ak bude zariadene ako je a nafotim ho tak ho predam skor. Prazden to potrva...
Jedine že by som tam nasypal záložný štrk ale tak to by som vlastne pripravil časovanú bombu pre noveho majitela, ktorý by to asi neutiahol.
Další problem toho dna je ten že je biele, pri presadzani rastlin alebo pri hlbšom odkalovani by sa mohol predrať na vrch toho tmaveho
Uvažuješ velice správně... To dno, ze starého akva bych dal úplně na dno a zasypal něčím, co chceš, aby bylo vidět...
"Stará" voda z původního akva dolitá čerstvou sama o sobě nic nedokáže, ale určitě pomůže, zvláště v kombinaci s tím starým filtrem...
Určitě nech běžet oba, minimálně dva týdny, ideálně měsíc...
Ps.: Konečně pořádné akva, že?
Popravdě, bude to v podstatě nově založené akvárko, a následná péče by měla být podle mého stejná.
To, že současně poběží i starý filtr je jen dobře a možná to urychlí osídlení nového filtru i dna, ale nic to nemění na tom, že nové dno se musí taky nejdřív osídlit nitrifikačními bakteriemi.
Rostliny budou sice už prosperující submerzní, takže by se měly rychle chytnout, ale i tak pro ně bude přesazení zásah a taky může chvíli trvat než najedou.
Takže stará voda, filtr a rostliny ti sice situaci usnadní, ale zas ne o tolik, aby ses nemusel bát problémů. Ale věřím, že s náležitou péčí to zvládnete ty i ryby

Kdyby jsi to precetl az do konce, tak bys zjistil ze Truly se chysta na akva cca 240 (120x40x50az60) a techniku do nej, ne do toho malyho...
To Truly: pocitej ze amoniak a dusitany muzou vyletet nahoru (a temer jiste se to stane), takze merit a byt pripraveny na castejsi vymeny vody...
Nebude ta 1501 moc? V navode je, ze by se nemel skrtit pod polovinu vykonu, v ty 112 budes mit tak 80l vody, takze ti to za hodinu prefiltruje skoro 10x
Trochu zaroluj dolů je to x krát popsané.

Klidně ti bude stačit nechat 150-200 litrů, aby ti v nich tvé rybky mohly těch pár hodin vegetovat. Nemusíš to ani pouštět přes filtr. Stačí hadicí a pak filtr přendej do vody aby jel. Jakmile vyměníš dno, napustíš vodu, nechal bych cca hodinku odstát a dohřát s občasným promícháním a pak dolil původní a hned nasadil i rybky.
Tak jsem alespoň postupoval já a nebyl žádný problém.
Čau lidi potřeboval bych rychle poradit chtěl bych vyměnit u mého akvárka asi 540 litrů celé no Proto že je štrk moc hrubý Jak mám postupovat nemám takovou nádrž kam bych přielil 400 l vody uvažují že to naleju do vany přes filtr hodím tam pak i rybičky a až ho budu mít vyměněné tak bych všechno vrátil zpátky budu dávat kremicity písek frakce 0,8 až 1,2 mm cca 80kg

Na ty N látky bacha, jsou to mrchy kamuflovaný.

Mám na mysli to, že třeba ráno to vyletí, ty jseš v rachotě, odpolko to změříš, hodnoty v normě, jseš uchlácholen, leč ryby to načne a příště už se vezou.

Takže bych měnil denně a nekrmil týden vůbec nikoho ničím.

Jj.Jak už napsal vaaclav.Vezmu to z gruntu.Nevím co to udělá s N - látkami.Předpokládám,že se trochu zhorší.Tak budu raději provádět častější výměny vody.
Delal jsem to u malyho akvarka nedavno a postupoval jsem v podstate odobne, nechal jsem odstat vodu v plastovym boxu, precerpal tam jeste asi polovinu vody z akvarka, pak jsem tam prendal bezici filtr, ryby, vytrhany rostliny. V puvodnim akvarku jsem vyhodil cely dno, dal tam pisek, nasazel rostliny, precerpal zpatky vodu z boxu, premistil ryby a filtr, vsechno prezilo bez uhony.
Pokud to má pár litrů tak odlej vodu a celé to vyhoď. Začal bych znova.

0 07.09.2016 10:57 Bacoun – Výměna části dna
Zdravím,
Již delší dobu uvažují o výměně části dna .Zatím jsem takovou operaci ještě neprováděl,proto bych případně uvítal rady nebo poupravení mého plánu výměny.
Stávající dno:
Substrát 2,5 l (jíl,rašeliník a jiné živiny)- zůstane
Štěrk červený 3-5 mm 2 Kg - pryč
Písek křemičitý 0,8 mm 0,5 Kg - pryč
Štěrk červený + písek křemičitý nahrazen pískem akvarijním přírodním 2-4 mm viz odkaz.
www.profiplants.cz/…
Plán výměny:
Odsát 1/2 stávající vody do kbelíku cca 7,5 l.
Přemístit do něj filtr,který bude v provozu.
Přemístit do betária beťáka.(vodu použiji z AQ)
Přemístit rostliny do kbelíku.
Vybrat část starého dna,vložit propraný nový písek.
Zasadit rostliny
Vrátit filtr a 1/2 vody z AQ.
Doplnit 1/2 odstáté vody.
Vrátit Beťáka
Další dva dny měnit 1/3 vody,popřípadě i déle.
Stávající AQ si myslím je v dobré kondici.Ryba plave(zatím bez nemocí-ťuky-ťuk).Rostliny rostou.Řasy jsou minimálně.N látky v pořádku.Ten červený štěrk je fakt hrozný,ale zase si říkám.Jestli s tím nepočkat až Beťák odpluje.Když AQ funguje.
Předem díky za vaše názory.
Jj mám na to doma bednu z masokombinátu co používají na maso. Tak to tak zitra udělám.
Díky!
Na tryskání se používá kde co, od slupek vlašských ořechů,přes suchý led, různé písky, skleněné perly,korundy až po ocelové broky.
V tom USA, nepoužívají náhodou už právě použitý písek či korund? Ono se to totiž opakovaným použitím tupí až je to bez hran. Takový písek je pak sice plný různého bordelu, ale ten se snad dá odstranit.
Ano jde to a hodina nevadí. Jenom bych to rozprostřel do co největší plochy, žádný půlmetrový belíky.
0 01.09.2016 19:42
ercan [38] Ahojte!
Mám dotaz. Budu převážet již založené akvo cca rok staré. A chci se zeptat,jestli je možné nějak udržet to zaběhnuté dno když ho vytahnu z akva a nazpět ho budu dávat až na druhý den?
Myslel jsem dat ho třeba do nejaké bedny s vodou a pustit tam třeba vzduchování abych zachránil ty bakterky. A bude vadit když bude to dno třeba hodinu na vzduchu než ho dám do vody?
Snad jsem to napsal dost srozumitelně.
Za vaše reakce předem děkuji

NHKG napsal: Není to přírodní materiál. Buď je to drť (ostrá) nebo barvený písek...Jen doplním, že v USA se v akváriích celkem běžně používá tzv. tryskaný písek. U nás se (pokud vím) v akvaristice moc nepoužívá. Dá se tady ale sehnat i jako "hnědý korund" v různých zrnitostech (např. zde:
www.pkit.cz/… ). Je ale ostrohranný, což je ta nevýhoda. Další možnost, o které vím, je černý (či hnědý) písek Dennerle Nano Garnelenkies (angl. Nano Shrimps Gravel Bed), který má hezky oblá zrna, ale prodává se pouze v jemné zrnitosti 0,7-1,2 mm (netuším ale, jestli je to nějak obroušená drť nebo barvený písek). Sám ho používám při svých experimentech a dost často ho propírám v Savu a za více než rok intenzivního používání na něm zatím nevidím žádné známky "odbarvení".
V pohodě,já jsem se jenom zeptal ze zvědavosti,protože mě zajímaly ty mínusy.Cenu neberu jako nevýhodu,když vidím,jaké cifry někteří dokážou vyhodit za ADU a jiné.Já mám černý křemičitý písek z flexiobkladu a zatím jsem spokojený,což ale netvrdím,že nemůže po nějaké době ztrácet barvu.
1. Není to přírodní materiál. Buď je to drť (ostrá) nebo barvený písek, u kterého se barva často časem ošoupe a nevypadá pak pěkně.
2. Cena
Pokud znáš něco, co splňuje první podmínku, sem s tím. Já jsem ještě na tmavé do mojeho akvária použitelné dno nenarazil.
Ale pálené jíly neberu. Nejsou úplně tmavé a jsou moc lehké.
Navíc mi osobně se tmavé dno nelíbí.
Pokud vím, tak u některých rybek, krevetek se udává, že na světlém podkladě jsou plašší a tolik se nevybarvi, ale osobně používám světlý písek z pískové filtrace a nevšiml jsem si, že by s tím rybky měly nějaký problém. Akorát u krevetek pozoruji, že jsou světlejší, ale to bude asi i tim, že nejspíše nejsou čistá linie,.ale vidím v potomcích nejen Red cherry, ale také variantu roli, a možná ještě nějaké.
Jaké jsou nevýhody tmavého dna?
Pro pandy je bily pisek naprosto idealni.
Na videich z jejich domoviny koneckoncu takovy pisek byva videt taky.
Písek do bazénových filtrací je nejlepší možné dno do 90% akvárí. Je světlý, ale jinak má samé klady.
Tmavé dna mají spoustu jiných mínusů.
Já už mám bílý

vadi to moc?
písek do bazénových filtrací je bílý, většina ryb má raději tmavé dno, nejsou tím stresované a lépe se zbarvují
Podívám se, děkuju

V Mountfieldu ted maji pisek do bazenovych filtraci v akci,daval jsem za nej cca 160 kc za 25kg.Takova normalni trochu lepsi cena,ale Mountfield je snad vsude.
Jemný písek je pro ně ideální.

Jasně, lopataření ovšem není nic pro mě a jako rejpavou bych si neodpoustil, že ani tím to nemusíš mít pokrytý.

dík za odpovědˇ...
přihnojování samozřejmě plánuju v podobě hnojení EI...
TAK UVIDÍM

CO2 bych přidával hned a světla ze začátku ubral apostupně po týdnech jeho intenzitu navyšoval, samozřejmě že při této výsledný světelný palbě to bude chtít uživit i jinak než jenom s CO2.

0 29.07.2016 07:24
ender [3] ahoj,
chystám se na větší zásah do života akvária, které "běží" nějaké 4 roky...
Plánuju vyměnit dno a zachovat tak 20% rostlin. Nový štěrk z Flexiobkladů 1-2 mm, chci "položit" na cca 1-1,5 cm dna stávajícího. Do filtru zasahovat (čistit) samozřejmě nehodlám. Vysazení rostlin a napuštění části staré (30%) a nové vody odhaduju, že bych mohl stihnout do 3 hodin.
Moje otázka zní - s ohledem na tak razantní zásah do podmínek v akváriu, jestli je vhodné hned od začátku pouštět CO2, anebo "pár" dní počkat... Jestli svítit 0,4W/l, anebo 0,8W/l...
Layout akvária by mělo "trošku" připomínat Iwagumi styl, takže "trošku" světla pro "kobercové" rostliny bych potřeboval...
Předem díky za odpovědi...
Nemohu souhlasit, že jde akvárium po výměně dna se zaběhnutým filtrem považovat za zaběhnuté, byla vyměněna polovina filtračního a v některých případech i více jak polovina, materiálu. Všechno je to o souhře náhod a to co zafungovalo u tebe, nemusí zafungovat v jiný nádrži. Stará vydejchaná voda není taky žádná spása, ba právě naopak, podržet to čerstvou vodou je lepší řešení. Prostě jsem považoval ti trošku zaoponovat a lehce narušit tu pohodičku, protože to ne vždy je právě taková selanka jak píšeš.

A vůbec si nedělej nic z toho, že jsem se do toho vmísil, protože si myslím, že je dobrý lidem připomínat, aby neusínaly na vavřínech a nemysleli si, že když to jednomu prošlo, projde to i jim.

Nemám naprosto nic proti tobě, jenom jsem toho prostě využil.

Aha tak.A dava sa pod manado nejaky vyzivny substrat pre rastlinky?Ci to len pod strk?Vdaka
Protože v mojem případě to bylo akvárium s minimem rostlin. A ryby ten kal rychle vytvoří znova.
Este otazka.Preco si odkaloval tie zbytky,nieje lepsie ich nechat tam?
u nás to proběhlo stejně, až na poslední bod - ryby jsme vrátili do nově udělaného akva hned, žádnou jsme neztratili, asi hlavně díky tomu, že filtr byl pořádně zajetý
Ještě bych doplnil častěji měnit vodu po výměně dna.
Ono záleží co si představuješ. Já kvůli rybám měnil dno 325l nádrže před pár lety systémem:
- upuštění třetiny vody do druhého akvária (aby bylo plné)
- všechny ryby přelovit tam, vytrhat rostliny a rostliny na hladinu k rybám
- celé dno pryč
- odkalení zbytků
- nové dno
- kytky a dekorace zpět
- dopuštění (zbylo cca 60% vody původní vody) vodovodní vodou
- druhý den po usazení zákalu ryby zpět
Neztratil jsem při tom ani 1 rybu. Filtr byl zaběhlý, většina vody původní, tak i přes výměnu dna jde takové akvárium považovat za zaběhlé. Akorát první týdej jsem krmil výrazně méně.
Zdravim lidi.Aj ja uvazujem o vymene dna a to uz 2 mesiace po zalozeni akvaria 180L a to som ho horko tazko zabehol.Dal som tam biely a tmavy strk.A poviem vam biely uz nikdy viac

tvoria sa na tom riasy a vobec to esteticky nepasuje.Rozmyslam nad JBL manado.
Necham v akva trochu vody a vyberem strk tak aby tam ostal vsetok bordel a nasipem tam manado a vratim 100% vody.
Ma niekdo skusenost,ze po takomto postupe ako dlho trva zabehnutie akva.Dúfam,ze to bude skor ako 1 mesiac

Díky ;)
Nějak tak to provedu. Jelikož tady tak čtu, že kdo mění dno, tak dává většinou fungl nové a nechá jen filtr a původní vodu, tak přidání zaběhnutého dna a trochy bordelu vidím jako bonus navíc... Plánuju to na příští sobotu, tak mě třeba ještě někdo vyvede z omylu

ctibum napsal: Zdravím
Má smysl nechávat dole cca 2-4 cm původního Profi Soilu? Jakože zaběhnutý základ?
Tak intuitivně bych předpokládal, že víc bude mít smysl dát do toho nového substrátu tu vrstvu, která byla na povrchu dna, tedy v kontaktu s vodou. A možná bych ji umístil tak, aby byla zase v kontaktu s vodou. Očekával bych, že ta bude nitrifikačními bakteriemi osídlená nejlíp a jestli bude v kontaktu s vodou i na novém dně, budou mít nitrifikační bakterie lepší přístup ke kyslíku. Ale můžu se mýlit, je to spíš odhad. Třeba živočichové žijící v tom substrátu jej tak poorají, že je to vlastně jedno a spodní vrstva bude stejně vhodná jako kterákoliv jiná.
ctibum napsal: Má smysl nechat nový substrát nasáknout v odkalené vodě z akva? Jakože pro rychlejší zaběhnutí. To si myslím, že nemá, protože jestli jsem to tu správně pochopil, tak bakterie bez kyslíku vyhynou dost rychle a v kýblu toho kyslíku moc nebude. Ale třeba se pletu...
Taky si myslím, že to smysl nemá. Ten důvod bych však spíš viděl v tom, že ve vodě samotné je těch bakterií minimum, téměř všechny žijí na površích ponořených ve vodě. Ale určitě má smysl do toho nového substrátu zamíchat nebo nějak volně rozptýlit nějaké přiměřené množství kalu po pořádném odkalení starého dna.
0 07.01.2016 00:18 R
ctibum [7187] Zdravím
Mám v 60l akva Profi Soil od Rataje. Chci ho vyměnit za Aquaclay Ground, také Rataj. Buď komplet, nebo min 2/3 množství substrátu.
1.
Má smysl nechávat dole cca 2-4 cm původního Profi Soilu? Jakože zaběhnutý základ?
2.
Má smysl nechat nový substrát nasáknout v odkalené vodě z akva? Jakože pro rychlejší zaběhnutí. To si myslím, že nemá, protože jestli jsem to tu správně pochopil, tak bakterie bez kyslíku vyhynou dost rychle a v kýblu toho kyslíku moc nebude. Ale třeba se pletu...
Ještě je varianta, že koupím Aquaclay Gound Staré dno, což by mělo zaběhnutí urychlit ještě víc. Což ale nutně nevylučuje uvedené varianty a dotazy.
Samozřejmě předpokládám všechny zde opakované rady, jako nečistit filtr, nechat ho běžet v kýblu, nekrmit, týden denně měnit třetinu vody...
Za rady předem dík ;)
0 14.12.2015 17:03 sekáč – Re:
všem díky moc

já si tu o tom už dřív přečetl celkem dost a teď jsem si chtěl potvrdit, že s tím problém není a nikdo nemá z poslední doby nějakou vyloženě negativní zkušenost.
1 14.12.2015 15:42 Konec Myslím, že platí při výměně dna i zakládání dalšího akva ( s využitím starého ).
Žádný spěch, rozložil jsem si do tří dnů - navíc oproti normální výměně dna lepena terasa,
jinak stačí dny dva.
1. den - z původní nádrže odloveny rybky ( nejsou stresovány! )
60l akva - 1/2 vody jsem dal do kanystru, který mám pro výměny vody ( s čerpadlem )
1. kbelík rostinky a rybky
2. kbelík dekorace, filtr ( nechat běžet! ) - filtr jsem vyčistil 1. týden před
----------------------------------------------------------------------------------------------
1.den lepení terasy silikonem v novém akva
----------------------------------------------------------------------------------------------
2.den omytí vnitřku akva, část původního písku a na vrch nový písek. Napustil 1/2 vody z původního akva, filtr a dekorace, rostliny.
Dopuštění čerstvou, 2 hod. odstátou vodou. Bez žádné chemie. Nepatrný zákal, další den bez.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.den přidán Torben a rybky zpět! Naprosto bez problémů, bez dalšího zákalu, bez nestandardního chování rybek ( až na vyjímečnou chtivost ku tření... )
Vše se dá stihnout i za pár hodin, ale rozložení na dva dny je rozumnější, trpělivost je základem akvaristiky

Stačí nějaká nádoba s vodou z akva,kde poběží filtr z akvária a hurá do výměny dna,je tady o tom dost,stačí to trochu pročíst.

Edit- tady je třeba,jak jsem to řešil já
rybicky.net/nadrz/21814/5.jpg… Když si přečtete tuto stránku, budete hned vědět jak na to.

Snadněji by se reagovalo, kdybys napsal o tom akváriu trochu víc. Jaké jsou tam ryby, jak je nádrž velká, jaký je tam filtr.
Obecně to jde i za provozu. Filtr by měl celou dobu výměny běžet v odpuštěné vodě ze staré nádrže. Odložil bych si půlku objemu staré vody, vyměnil bych dno, nasadil kytky, vrátil bych půlku staré vody, dolil čerstvou, vrátil filtr a zapnul jej, vrátil bych ryby. Pak bych alespoň měsíc neodkaloval a alespoň dva týdny bych obden měnil 1/3 objemu vody v nádrži. Vše za předpokladu, že filtr byl před výměnou zajetý, funkční a dostatečně nadimenzovaný na danou nádrž a rybí osádku.
Jestli teď to dno není nějak zásadně znečištěné třeba výkaly živorodek nebo tak, možná bych před výměnou odkalil a ten odkalený "svinčík" bych trochu dostal do toho nového dna. Ale to je krok, který se musí dělat až s přihlédnutím na nádrž a osazenstvo.
0 14.12.2015 13:48 sekáč – Re:
ahoj, chtěl bych vyměnit dno, frknout do akvaria nějaké nové kytky a celkově ho vyčistit. myslíte, že to lze provést v podstatě za provozu (že by se jednalo o akci na pár hodin, po které bych měl ryby přelovené v menším akvárku), nebo by to vyžadovalo jeho zaběhnutí se vším všudy, co je s tím spojené?
hovoril ze to aq chce casom preriedit lebo teraz zabieha dalsiu 200L nadrz a tam tiez spravil tak isto dno len nedal pod to piesok,mne sa to tak pacilo uz som nad tym uvazoval ze to tak aj ja spravim ale asi serem na to a dam len nejaky strk
No, toho zahnívání bych se obával, tedy spíš ta nemožnost se k tomu bordelu dostat.
aky pruser teraz myslis ze to bude hnit ten spodny piesok alebo rastliny nebudu stihat a inak filter tam ma JBL e1500
tak co viem tak to aq ma cca 300L tie kamene ma na celom dne poukladane rastlin nema vela tusim 3-4 anubiasov uchytenych o dekoracie a jednu velku Cryptocoryne ta ma uz cca meter osadka je taka zmeska zivorodiek
Tak není akvo, jako akvo.

Bude to o rybí osádce, tedy o znečišťovatelích obecně a dovedu si představit, že těma velkejma šutrákama jsou obložený třeba nějaký vzrůstný echináče, tedy nějaký rostliny s bohatým kořenovým systémem, který s tím zapadávajícím bordelem pomohou, nebo kryptokoryny.

0 15.11.2015 20:57 matus13 Zdravim mam taku otazku kolega si menil dno v aq dal cca 0,5cm piesku a po celom dne poukladal oble kamene cca 5-7cm velke,dost sa mi to paci a rozmyslal som tiez nad niecim takym len neviem ako sa to bude odkalovat lebo medzi velkymi kamenmi su diery a ci ten spodny piesok nebude hnit.
Ten molitan vyčisti tak týden před akcí a posléze už to nech jenom s těma výměnama, s uhlím nemám problém, ale nutné není, mám odzkoušeny obě možnosti a nepozoroval jsem rozdíl, jenom jsem měnil vodu.
dekuji za info ..myslel jsem si to ...horsi bude sehnat tolik kybliku na pisek a vyprany terramol ..pocitam ze dno ma objem asi 60-80litru... tak dobre udelam to najednou, nasadim do hlavniho filtru i aktivni uhli a biomolitan na atmanu budu cistit casteji ..samozrejme vymena vody1/3 denne aspon tyden a pak treba kazdy tri dny aspon 7-10dni ..slo by to tak ???
Nepraktické z několik důvodů. To špinění, tomu se nevyhneš a budeš mít akvo několik týdnů špinavý, těch několik týdnů bude neustále narušována stabilita akvária, do terramolu toho osmocote efektivně pod vodou moc nodostaneš. Já se jednoznačně kloním k jednorázový výměně, zabere to jedno odpoledne, pohlídáš to posléze výměnama vody a jede se dál.
Chtel bych vymenit moje puvodni dno - kremicity pisek 2-5mm za terramol 1-3mm za provozu akvaria. Muj napad je, vzdy si udelat do dna prepazku v jedne 1/4 a pisek v ni odsat hadici, postupne misto pisku vkladat terramol a do nej osmocote hnojivo, zasazet rostliny a treba za tyden udelat dalsi 1/4 akvaria.. ma s tim nekdo zkusenosti, nebo nebude nejaky problem ?? diky za reakce.jeste jedna vec , nekde tady jsem cetl, ze terramol trochu spini vodu i po vyprani..nebude problem s kalnou vodou, kdyz mam mrenky, ktere radi ve dnu hledaji potravu??
Ok,nekde jsem na ne uz narazila,zkusim je.diky za rady,ted uz jen sehnat ten pisek.
Spíš než ty jílový kuličky, bych, když už k tomu bude příležitost volil taky kuličky, ale menší a to typu osmocote, kterýma se dno prosype a překryje další vrstvou a potom napuštíš vodu, sázíš atd.
no kulatý moc není,takže se asi přichystám na výměnu a do dna dám kuličky.dík za trpělivost.

Hmm, to je slovo do pranice. Pokud je to dno tvořeno, byť i o kapánek větším šutříkem, ale je-li ten štěrk kulatej, nemyslím si, že by to ve tvém akváriu dělalo nějakej problém. To se ostatně dá dobře ověřit při odkalování a to když jde odkalovač vcelku snadno nořit do dna, je to v richtiku a neměnil bych.

Přidáním světla se zvýšila poptávka po živinách a využívají toho řasy, decentní přihnojení do vodního sloupce by nemuselo bejt marný, ale jak píšeš, začal bych tím vyhnojeným dnem.

Myslíš že je nutné mé dno měnit?nebo se to dá i s tím?popř. bivoje ke kořenům?mám tam komenty,že bych s tím měla něco dělat,na hnojivo do vody ještě nemám praxi,je fakt,že některé nějak chřadnou,po přidání světla mám řasy,zelenou a bahnatka je nějaká do hněda a chlupatá.tak jsem myslela,že špatné dno a proto kytky nerostou a rostou řasy.dík ti
Spíš bych to viděl na to, že se jim daří.

ok,tak až budu mít vše potřebné,pustím se do toho...ještě dotaz,to že mi některé stonkovky vyháněj ,,vzdušné kořeny" značí málo živin ve dně?
Špína co je vidět, rybám nevadí, horší je to s tou neviditelnou, tedy vyššíma N látkama, ale i s tím se dá vypořádat formou klidně denních výměn vody, což bych doporučil tak jako tak, výměna dna je značnej zásah do stability akvária.
já to myslela spíš obráceně,až se voda trochu ustálí,ale jestli to rybám nevadí,vrazím je tam hned.jinak dnes jsem byla v bauhausu a měli jen ostré drtě,tak budu muset pátrat dál.
8 hodin už je docela hrana, chtělo by to stihnout za kratší čas, určitě se to dá.

Ideál tak 2-3 hodiny.

Zdravim vsechny,rozhodla jsem se vy menit dno za jemnejsi a chtela bych se ujistit,ze to udelam dobre...chci koupit pisek frakce 2-4 mm nebo 3-6mm,podle toho co v bauhausu potam.vymena bude za provozu,takze:do vanicky,kyblu,co najdu dam dekoraci,kytky,ryby.prihodim vzduchovani a filtry,cela filtrace nepujde je zavesna,prezijou bakterie?
Nasledne dam pisek,do nej kulicky hnojiv,kytky vodu,filtraci a ryby za osm hodin?slo by to tak?
Dekuji vsem
To doporučení několikadenního nekrmení je společně s podporou výměnama vody prevencí proti event. vyšším hladinám škodlivých dusíkatých látek, který lze v akváriu, kde dojde k výměně dna, tedy druhýho filtru, předpokládat.
Už to vidím, nejde o to , že by se krmit vyloženě nesmělo, ale výměna dna je velký zásah, který akvárko rozhodí, než se akvárko ustálí, je lepší nezatěžovat ho zbytečným přidáváním krmiva. Rybám hladovka nijak neuškodí, ale pokud je nakrmíte opravdu střídmě a dodržíte i ostatní doporučení od romana z minulého příspěvku, tak to bude v pořádku.
afc1886 napsal: Chtěl bych se zeptat,proč se po výměně dna nesmí krmit.Ryby vypadají,jako by mě chtěly sežrat.
Chtít nestačí, klidně se ptejte

.
Kdo Vám řekl, že nesmíte krmit? Krmte střídmě.
To jistě, ale nechce to zapomínat ani na údržbu, tedy když je třeba, protože zprasit se dá všechno.

Takze jaka zrnitost je idealni abych to mel ok a nemusel menit?
Jo to jo ale pry neni dobre hrube dno,,tak jake nahradit at je klidek,,uvazuji o predelani akva,,tak by to bylo pri jednom.
Dno stačí proprat a použít znovu a je klid.
Někdo po měsíci a někdo po 20 letech.

Ahoj. Takze po jake dobe se vymenuje dno?Tak to jsem fakt nevedel,
Ryby dáš do jednoho kýblu, rostliny do druhýho, vyndáš, zandáš, napustíš vodu, zasadíš kytky a vpustíš ryby, operace na 2 hoďky. Nějakou vodu si necháš a použiješ v novým, není podmínkou a jede se dál. Denně po dobu týdne budeš měnit min. 1/3 vody, nebudeš několik dní krmit, nebudeš ani omylem nic dělat s filtrem(po dobu výměny bych hio nechal běhat v nějakým belíku, jako baypas). Bordel ze starýho dna, možeš použít na prolití dna novýho, ne všechno, ale částí se to dá naočkovat.
diky ted musim jen vyresit kde dam ryby kdyz se mi ted zajizdi druhe akvarko a kde dam vodu kterou budu odsavat
Mam nejak malo kyblu a malo akvarek

rozumím. Kdy tak můžem něco přidat? 14 dní? Při pravidelných výměnách? Nemůžu se dočkat...jsem horší než děcka

Tak potom jenom ty výměny, trpělivost a odolávat pokušení při krmení, přidávání dalších ryb apod.

Kuličky jsem dala, jak jsem to sadila. Mám přidat ještě něco?
Krásná práce, za mě

, když se bude měnit ta voda a bude se krmit jen velmi střídmě(teď 2-3 dny nikomu nic), tak to dají, jak ryby, tak rostliny, jimž by bylo dobrý přilepšit nějakou živinou a to třeba jílovejma kuličkama, nebo třeba hnojivo(taktéž kuličky) typu osmocote, obojí vpraveno do dna pod kořeny rostlin.

Ahoj, tak jsem to dno vyměnila ve středu za flexi černou o zrnitosti 2 - 4 mm. Vypadá to pěkně a rybky to snad taky dají, vodu měním denně podle doporučení, na filtr nesahám. Rostlinky teda dostaly zabrat, snad se to zbráborá....
Tu vatu, až se zanese tam nedáš vůbec a pojedeš dál až se začne viditelně snižovat ten výkon a potom jak jsem psal, nebudeš měnit kus za kus, ale jenom to propláchneš, zatím máš čas. Ryby rozhodně další nedopupovat, ani omylem, ta výměny dna bude dost rána, akvo je čerstváček, rovnováha zatím křehká a tou výměnou to pěkně počichníš, ale když budeš měnit tu vodu, nemělo by dojík k nějakýmu masívnímu úhynu, čímž neříkám, že to někdo neodnese, to je život, oddělí se zno od plev.
aha, ptám se, protože mám juwel3,0 bioflow a podle návodu bych měla vatu měnit každy týden, biocarb každý mesic a zelanou hrubou houbu co 2 měsíce a modrou kazde 3. Je to opodstatnělé nebo jen z lidi tahaj peníze? Nebo to teda plati az u zajetého akvárka? To moje je 4 tt a od nedele mam prvních 10 neonek, když vymenim dno o vikendu s dalsima rybama bych mela počkat, že? V planu mam 25 neonek, 6 pancernicku a parek mozna dva nenáročných cichlid.
Nebudu na ne spechat.
Ne, na ten filtr nešahat vůbec, po dobu měsíce, dvou, on si řekně viditelně sníženým průtokem a teprve potom to propláchnutí části hmot(1/3 ideál) a další zase za týden, 14 dní a při této operaci neodkalovat dno. Ty výměny vody, budou ochraňovat již stávající rybí osádku před zvýšenýma N látkama.
Ještě jeden dotaz. Pokud budu měnit vodu denně, tak na filtr asi nešahat, že? Jednou týdně přeprat hmoty ve vodě z akvárka? jednou měsíčně rozdělat čerpadlo? Díky za trpělivost.
Necháš vypnutej tam kde je a pokud operace proběhne za 2-3 hodin, nic se nebude dít a normálka po ukončení výměny zase zapneš a jedeš dál. Hlavně jak jsem již psal, po výměně nepodceňovat výměnu vody a činit tak klidně denně v objemu 1/3 po dobu týdne a skoro nekrmit.
0 17.11.2014 12:56 Brcko – výměna dna
Ahoj, tak já se taky chystám vyměnit dno. Pročítám vlákno a problém bude v tom, že mám filtr napevno v akva, nepůjde mi vytáhnout a nechat ho jít než to vyměním. Co s tím?
Poraďte, díky.
Jo, jasně, že není nutno mít všechnu starou vodu z aq.bokem, že stačí tak jak píšeš. A co se těch bakterek týká, samo že lepší pro ně je nechat běžet filtr jinde, ale za ty dvě hoďky když ho necháš otevřený tak se nic nestane, pokud se bojíš, tak tam pro sichr pustit vzduchování. Variant je dost a každý si zvolí tu svoji, která se mu zrovna hodí.A každý bude mít svoji zkušenost s tou výměnou dna.
O vodu zas až tak nejde , postačí nechat třetinu staré a tu pak doplnit cca stejně temperovanou novou , jde spíš o to aby filtr nechcíp(bakterie v něm)takže ho nechat běžet spolu se vzduchováním třeba v kýbli , já ryby vylovil do kýble , kytky do lavoru , v akva jsem nechal cca 1cm starého dna ve kterém taky probíhají biologické procesy , překryl jsem to novým substrátem , nechal sednout kal , nasázel kytky , a večer jsem vpustil ryby zpět , deset dní jsem pak měnil vodu obden a krmil střídmě , pak už klasika jednou týdně , nezaznamenal jsem žádnej problém

Tak on tam nepíše,že by chtěl aq. zároveň přestěhovat do jiného pokoje, jen vyměnit nevnodné dno za písek. Vyměnit dno ve 2.stovce je možno provést během 2hodin, tak, že vodu odeberu do připr.nádob,popř.opláchnuté vany nebo čehokoli čistého, odlovím ryby, vyměním dno, naliju zpět vodu, dám ryby zpátky a je to.
Tak jede to udělat oběma způsoby a fakt je,že při tom ponechání ryb je to pro ně menší stres,ale zase si nemůžeš dělat s akvárkem co chceš...Já teda postupoval metodou všechno pryč,ryby do kýble a akva vydrhnout...Filtr jsem nechal běžet v kýblu s vodou z akva,té jsem celkově ponechal asi třetinu.Druhý den šly ryby postupně zpátky(podmínky v kýbli měly slušné-jemné vzduchování,rostlinky jako úkryty,šero a samo že bez krmení...).
Nech v té nádrži ty ryby, vem hrubší hadici a odsaj 1/3 starého dna a nahraď novým. Nech asi 2 nebo 3 dny tak a postup zopakuj ještě 2x, a budeš mít dno vyměněno. Kdysi jsem to taky tak dělal a bylo to vpoho. Ryby nestresovali a byli celou tu dobu "doma"
Hezký večer
U mého 112l akvária jsem před týdnem vyměňoval dno. Udělal jsem to tak jak jsem musel a ryby jsem tam dal asi 5h po výměně dna. Ani jedna neumřela a všem se daří. Dno bych rád vyměnil i mým tlamovcům, ale víte co .. jsou to úplně jiné ryby než ty maličké. I když jsem o nich četl hodně zas tak o nich nevím. Mám to taky tak udělat ? Připravit si nějakou nádrž se vzduchováním a pak je tam přendat a vyndat to staré ošklivé dno, které jsem svou blbostí tam dal ? Nahradil bych ho pískem asi křemičitým zrnitost 1mm, nebo mám použít jinou ? Vlastně nic moc o tom nevím .. nechcete mi někdo poradit ? Dík

skvele receno

prikoupim k tomu co mam nevim jaka zrnitost je to ta stredni..nejsou to velke sutry ani upne pisecek...proste prikoupim malou zrnitost,par pytlicku abych dno v akva zjemnil a prdim na to...flexi by mi vyslo na cca 1300 kc...a na to mrd.m

Já taky používám říční písek, dříve hrubší frakci. Nikdy jsem nic jiného neměl a není nad přírodní produkty. Navíc, to vlastně nic nestojí, teda trošku času spojeného s procházkou k řece nebo štěrkovně a i ta peněženka tě bude mít ráda.

nerozumim tomu,mel jsem vzdycky ricni pisek...tak nevim jaky je rozdil mezi temito vyrobky
to jo hornbach...uz jsem na to koukal ...bych mel pekny pruvan v penezence...tam bych nechal skoro 1500 kc to by me manzelka zabila...doma male deti,uz to slysim ...radeji si mel koupit plenky

Já bych volil Flexi obklady,hnědé nebo černé.
nene nejsem blazen

to bych mohl rybky rovnou odtehovat na mars...chtel jsem cerne dno...
No, zavítal jsem zde čistě náhodou si přečetl tu výměnu dna. Pokud chceš změnu, a dát do aq. tu barevnou frakci co je v tom odkazu, tak to změna jistě bude. Jistě ne ale k lepšímu. ČERVENÉ ani MODRÉ dno zcela jistě změnu k lepšímu nezajistí. To radši nechej co tam je a jen tu nádrž přemísti.
Flexi prodávají v černé barvě a zrnitosti 1-2 mm v Hornbachu, ale připrav se na pořádné provětrání peněženky

Když to objednáš dneska do pátku to přijde, je to cesta menšího zla

Na já si myslím,že výměnou dna,téměř zakládáš akva znova. Tak určitě se to zvládnout,pokud zachováš zaběhlí filtr. Kolik tam mám písku už nevím,ale někde na na netu je stránka se vzorečky pro výpočet objemu,ale teď nevím kde

ale sere me i to nechat poslat postou...skoda ze neni neco v Plzni
no rikal jsem si tak 50 kg ?

nedokazu si predstait kolik toho muze byt...kolik mas ty v akva...hlavne nevim zda je to dobry napad kdyz jsou rostliny zvykle na ten co maji..akva se bude stehovat,mam pripravene popelnice z tatovi odchovny tak abych zachranil polovinu vody,dno kdyz ho nevymenim moc propirat nechci...jen nevim jaka to bude zmena pro celkove akva...
Tak to bude pořádná operace,pokud by jsi bral Flexi obklady,nebo něco malého jako mám já (1-2mm),tak se neboj toho vzít víc,jelikož při každém odkalování ti něco málo uplave a pak budeš muset stejně dokoupit jako já.

to ne no...dno musim vyndat...jinak je po akva

no ja prave nevim...s cernym dnem je to mozna hezci,ale prave mam strach nejakych nasledku...a stejne nevim kolik by byla potreba kg na dno 120x50. No pisou u techto pisku stejne veci jako u flexiobkladu...
Tak 300l akva bude muset stejně vypustit. Dno bude muset oddělat. S tím to nepřenese na jiné místo.

Otázka je jestli dno měnit,akva máš pěkné,aby jsi si to zbytečně nerozházel,což se při výměně dna určitě stane

Tento křemičitý písek neznám. Osobně bych se spíše podíval na flexiobklady, které mají zaoblená zrnka, o která se tedy nepoškodí rybky.
Samozřejmě záleží i na tom, co se více líbí tobě.

dobry vecer vsem.o vikendu budu stehovat akvarium z jednohu rohu obyvaku do druheho...rikal jsem si ze bych udelal nejakou zmenu.napdal me zmena dna...chci se zeptat jestli je to dobry napad a nejake navrhy od vas..v akva mam dno jako na foto v prezentaci takze ricni pisek premyslel jsem ze bych vymenil dno za barevny kremicity pisek
www.sandsystem.cz
je to dobry napad?
Zaběhnutej filtr pomůže, ale zachráníš to ty, že budeš měnit vodu a to klidně denně po dobu týdne a za další týden obden, s krmením žádný bláznění.
Já právě kalkulačku počítal a myslím si že to bude tak akorát těch 5cm (doufám

). A jak je to se záběhem? Akvárko začíná od začátku, nebo to filtr ,,zachrání"?
Osobně, když měnit, tak komplet a těch 5cm to je pro mě v pohodě, ovšem i v vyšší výškou bych problém neměl.
www.akvamalawi.com/… Budu objednávat z flexiobkladů černý písek zrnitosti 2-4mm
(
www.flexiobklady.cz/… ).
Myslíte, že bych jim měl už i nahradit Staré dno? Po přečtení fóra, jsem na vážkách jestli ho raději nevyndat. Někdo si ho chválí, ale někdo říká že je to jenom marketingový tah.
A případně kdyby mi někdo poradil i kolik ho objednat, myslíte, že hloubka 5cm bude stačit?
Prave ze z boku to vypada desne, zvrchu je sterk zluty a z boku spinavy cca do 2-3 cm a potom bily.. Proste jsem se sekl na tom cernem a na ADA Amazonia jsem necetl slovo proti. Vytvareni svahu, vzhled, ziviny, porovitost..
S rostlinkami si vyhraju i tak

Mit vsak vetsi akva a ne takto male, do ADA nejdu. Uz takhle si rikam, ze 1500 Kc za dno do 40 l akva je ulet

...Rostlinky rostou (bublam z kvasnic + Tetra CO2 Optimat, k tomu denne malinko PMDD a tekuteho uhliku). Ac jsou v obycejnem kremicitem pisku, dari se jim. Ve svetlem pisku. Coz je duvod, proc jsem se rozhodl zmenit dno a pri te prilezitosti zalozit ze stavajicich prosperujicich i dvou novych rostlin novy promyslenejsi layout, ktery bude nejen odpovidat memu vkusu, ale take se bude lepe udrzovat...
A co si místo výměny dna trochu víc pohrát s rostlinkami, aby za nějaký čas toto nebylo shora vůbec vidět?

(On pak ani boční pohled nevypadá vůbec špatně.

)
Tak světlo by určitě přidat šlo,ale tak dávkovat hnojiva menší dávky,ale né o moc-aby to k něčemu bylo

No prave ze mam na krycim skle aatman teleso s 15W zarivkou 46 cm a musim ho mit nakrivo, protoze kdyz je rovne, tak presahuje.. To vis ze by se mi libilo mit nejakou dvouzarivkovou rampu (nejlepe s T5), ale vyrobit si sam nic netroufnu, jen to ctu a je to pro me spanelska vesnice (patice, predradniky atd.). A kdyz uz jsem nejake hotove teleso nasel, chteli za nej 5000 Kc (myslim ze Blau)..
Silnejsi zarivku v tomto rozmeru bych dal, ale myslel jsem, ze se nevyrabi.
Samper napsal: na 50 cm dlouhe akva se asi zadne dvouzarivkove teleso neprodava
.
Je to trochu OT, ale tak nic ti nebrání umístit dvě rampy vedle sebe/dát silnější zářivku/vyrobit si vlastní... (ikdyž je podle mně zbytečné, 15 W je docela ok)
Super, diky! S tim co2 mi to zni spravne, ale PMDD se bojim - preci jen uz ten substrat bude dost vyzivny a kdyz pridam jeste hnojivo do vodniho sloupce, tak mam obavy, aby to ty kytky stihaly vsechno pobrat a nenechat nic rasam. Svitit vic nez temi 15W zatim nemohu (na 50 cm dlouhe akva se asi zadne dvouzarivkove teleso neprodava

).
Já se ale neposmívám...tak dobře:jsou dvě možnosti:já osobně preferuji najet hned od začátku všechno,tzn.jak co2,tak hnojení a samozřejmě i světlo.Tím totiž bude nástup zelené biomasy rychlejší a případnou řasu to prostě potlačí.Nebo je druhá možnost a to opatrně.Řase se pravděpodobně vyhneš,ale bude trvat déle,než se rostlinky rozrostou a některým se to nebude muset líbit.Takže asi tak

Cervene. Bohuzel. Je to pozustatek puvodni osadky, necham je dozit. Modre jsou nadherne, ale na ty si zatim asi netroufnu.
Hlavne ze se bavite hosi, ja myslel ze tohle je forum kde si lidi radi a ne se posmivaji. Fakt ubohy, je mi vas lito. Skoda ze tady neni zvracejici smajlik..

Je jich tam 7 a maji se dobre myslim. Do budoucna chci ale jen endlerky a krevety.
Btw. Prosil jsem o radu s co2 a hnojenim, ne o vysmech nad osadkou akva..
Já jen potají doufám,že jde o neonky modré....


Zdravim, cca za tyden budu menit dno za ADA Amazonia.
Jedna se o 40 litrovou nadrz, kde chovam jen hejno neonek, dva pary endlerek a krevetky red cherry + japonica.
Rostlinky rostou (bublam z kvasnic + Tetra CO2 Optimat, k tomu denne malinko PMDD a tekuteho uhliku). Ac jsou v obycejnem kremicitem pisku, dari se jim. Ve svetlem pisku. Coz je duvod, proc jsem se rozhodl zmenit dno a pri te prilezitosti zalozit ze stavajicich prosperujicich i dvou novych rostlin novy promyslenejsi layout, ktery bude nejen odpovidat memu vkusu, ale take se bude lepe udrzovat.
Mam v planu po nasypani Bacter 100 a dalsich pripravku dno zasypat Amazonii a pote jemnejsi verzi Powder v mistech, kde bude Eleocharis parvulus. Pouziji cast stare vody a zabehnuty filtr. Rybky s krevetkami a sneky budou v druhem akva s filtrem, o ne strach nemam, ale chtel bych znat nazor na toto:
Vymena dna v podstate bude znamenat zalozeni noveho akva, byt s pouzitim stare vody a zabehnuteho filtru.
Co CO2, davkovat jako doposud? Nebo az po urcitem case? Nadrz osadim ihned po vymene dna celou (viz foto) a i kdyz budou mit rostliny dost vyzivy ze substratu, netusim, jestli jim CO2 pomuze nebo spise podpori rasy.
Dle toho, co jsem vycetl, budu po zalozeni svitit maximalne 6 hodin denne a kazdy den menit cast vody.
Myslim si spravne, ze s PMDD bude lepsi pockat cca mesic, nez se akva zabehne? Nebo jeste dele?
Svitit budu i nadale Narva zarivkou 15 W (cisty objem akva mi vychazi na cca 31 litru, po vymene dna jeste mene, tzn. minimalne 0,5 W na litr). Neni to moc, ale mam odzkouseno, ze i pri teto relativne male intenzite osvetleni rostliny buji a taky se nechci poustet do narocnejsich pokusu, kdy zvysim intenzitu svetla, cimz bych musel prizpusobit i CO2 a hnojeni. Jsem si vedom, ze udrzet spravnou rovnovahu v tak male nadrzi neni tak snadne, jako napr. ve stolitrovem akvariu.
Uvitam jakoukoliv radu, jak postupovat a ceho se vyvarovat. Mozna bych mohl akva nechat tak jak je, kdyz se vsemu dari, ale neda mi to a chci to posunout dal. Je to velka vyzva, nerad bych neco pokazil..
tak to skusim teda aj ja len najprv musim presunut akva
Já jsem to dno měnil na 3x, 1/3 jsem odsál, doplnil nový, nechal jeden den tak pak 2/3 a znova jsem doplnil a pak ještě jednou. Ten nový písek jsem nabral vždy do misky a nad dnem vyklopil. Na tu centimetrovou vrstvu toho není zas tolik. To zakalení nebylo zas až tak drastické. Při té výměně jsem měl v nádrží zapnutý ext. filtr i zajetou čerpací hlavu s akvacitem, a žádný kolaps se nekonal.
jo, tak...

Já píši stále a jenom o dně, o akvacitu ani čárku, tím filtrem, druhým filtrem, mám na mysli právě to dno, jenž je měněno.

Nikde jsem nečet,že by ten bioakvacit měnil za větší...
tak potom asi nic jedine ho tak presuniem na ine miesto a dno necham to iste iba odpustim vodu aby som to dokazal preniest.
georg: a vsetko bolo bez problemov?a ako si vyriesil to zakalenie vody ked si tam daval novy
Já jsem taky měnil písek a to tak, že jsem tam měl ryby, při odkalování jsem záměrně s vodou bral i písek ze dna do kýble a odsál jsem ho tak všechen, a dosypal ten jiný a bylo. Doplnil čerstvou vodou jak při výměně a hotovo.
Jó milej zlatej, když se z akvária odstraní filtr v podobě toho původního dna, tak to bez těch výměn vody posléze, bude-li tam rybí osádka v plný palbě nepůjde.

ja to chcem vymenit za druhy piesok alebo tento co tam mam by som prevaril ale mne ide o to ze nebudem mat cas na vymenu vody kazdy den z dovodu ze z roboty pridem az vecer
Hele matuš13, pokud chceš aq. přemístit na jiné místo z důvodů aby se ti netvořila ta řasa, tak tuto operaci proveď s tím, že necháš 100 litrů té vody v barelu, kbelících nebo i v čisté vymyté vaně, přestěhuj nádrž a dej ryby zpět. Pokud ale koketuješ s tou výměnou písčitého dna k těm tlamovcům za štěerk, tak to bych nedělal. Když tak vyměň ten písek zase za písek, ne za štěrk. Tu přestavbu zvládneš za ty dvě tři hodiny a to ty ryby vydrží v tom sudu v té akvarijní vodě bez ničeho. Ostatně vzduchovací motorek s kamínkem tam můžeš pustit, v tom problém nevidím.
fuha kazdy den nemozem menit vodu lebo cely tyzden chodim do roboty a kebyze odlozim vsetku vodu z aq? alebo aspon 150L aj tak budem muset kazdy den menit vodu?
Vše se dá zrealizovat během několika hodin. Polovinu vody starý, polovinu nový, vyměníš, přesázíš kytky, napustíš vodu a vpustíš nazpět ryby. Filtr necháš co nejkratší čas bez proudu, klidně ho nech běhat v nějakým kýblu s akva vodou, aby byl funkční. Po výměně nebudeš několik dní krmit nikoho ničím a denně budeš tak týden měnit 1/3 objemu vody a další týden obden. Pro případ těžší komplikace je dobrý mít k dispozici třeba Nitrivec a nebo to řešit masivnější výměnou vody a to klidně i 2x denně.
0 04.05.2014 20:43 matus13 prosim o radu,potrebujem presunut aq a ked uz ho budem mat vypustene tak vymenit cele dno kolko starej vody si mam odlozit a ako dlho mozem mat ryby v sude s vodou bez filtracie,ohrevu a vzduchovania? (aq 200L)
No dobře dobře, tak až bude pryč ta hnědovka, tak udělám pár fotek

Ale presentace nejsou od toho,aby vypadaly esteticky-to až později

,ale od toho,aby pomohly vychytat případné mouchy a chyby,víš?Takže jí klidně založ,zakaž zatim hodnocení a uvidí se

Bude bude, až to zase trochu zaroste. Navíc mi tam ted volně plave trs hnědovky, která se tam po přestavbě nevešla, tak by to nevypadalo moc esteticky. Musím ji nejdřív někde udat.

A kdybys zřídil prezentaci at z toho taky něco máme , bylo by to dokonalé

Hlavně měnit vodu

a pozorovat chování ryb

Než se akvárko stabilizuje.
0 19.04.2014 20:29 lemura Tak vyměneno, nakonec se mi podařilo zachovat 90% vody. Akvarko konečně vypadá trochu k světu, voda se ani nezakalila, rybičky vypadají spokojeně, tak snad to bude v cajku.
Už jsem to párkrát dělal. Zachovej co nejvíce vody, vyměň písek, počkej pár hodin až se usadí kal, (můžeš ho i odsát) zasaď zpátky rostliny a pust ryby. Každé dva dni vyměň 1/3 vody. Jakmile ti začne vonět odkalená voda můžeš toho nechat. Mě to trvalo tak 14 dní. Piskořky jsou velcí pomocníci.

Ten písek vypadá dobře,s rybama bych počkal přeci jen aspoň do druhého dne,až si akva trochu "sedne".Starou vodu použij,je to dobrý plán

A samozřejmě měřit průběžně parametry(ale to asi píšu zbytečně).Já při takovéto nedávné akci použil do filtru nitrivec(i když jel během výměny v kýblu nonstop),přeci jen ve dně je taky dost živých bakterií a ty teď budou chybět.
0 18.04.2014 08:51 lemura Tak sem se rozhodl pro výměnu dna, to původní, oranžové kuličky sem koupil i s akvárkem, nakonec sem ho použil, ale není to ono a navíc ho podezřívám, že není ani příliš vhodné pro rostliny. Koupil sem tento písek
www.sklorex-akvarium.cz/…
Můj dotaz je jednoduchý, mám možnost uchovat asi půlku původní vody, zbytek půjde přes osmozu, můžu tam hned po výměně vrátit rybičky? Filtr samozřejmě prát nebudu, je už docela zaběhlý.
rybicky.net/nadrze/19387
Tu výměnu mám už 3x za sebou. Uvádím obě možnosti a idiota z tebe určitě dělat nechci, takže se trochu kroť ve výrazech.

Ne, ale podle testů poznáš hodnotu NO2 a uvidíš, kdy můžeš výměnu části vody začít redukovat.
Vypustíš 1/3 vody, možná i 1/2, vytrháš všechny rostliny, odlovíš všechny ryby, vezmeš lopatku a do igelitového pytle vyndáš staré dno a nasypeš tam nové. Doplníš vodu, zapneš filtraci. Za pár hodin až se voda trochu vyčistí vrátíš rostliny a po nich i ryby. V následujících dnech hlídáš hladinu NO2, nebo prostě měníš 3x v týdnu 1/3 vody do té doby než ti hladina NO2 klesne na nulu. Pokud nemáš test tak ta výměna vody trvá tak 14 dní.

Prostě všechno ven, tak půlku vody si nechat, dát nový dno , zasadit kytky, dolejt čerstvou vodu a jede se dál. Jenom to chce mít vošetřenej filtr, kterej to nechce mít bez kyslíku moc dlouho, je to operace na dvě hoďky, tak to vadit nebude, popř. se dá dát někam běžící do belíku. Po výměně, týden nekrmit ryby, ty pochopitelně po výměně hned zpět a denně měnit vodu, tak ten týden a potom dle potřeby začít lehce krmit.
mam to asi tak rovnako a dik za typ pojdem teda do baumaxu
Baumax nemáš bližšie? Tam je cena 25kg 2€
prohrabavaj substrat aby nezahnival... zvalaj pisek, jemny pisek, i kaminky.. bez problemu i liapor...

tak vyskusam len kupim ich az ked vymenim dno lebo potom sa mi ich tam nechce hladat
staci jich tam dat par... oni se rozmnozej i s cleama... taky je tam mama. jak Clea tak piskorky. v 200l se jich namnozi na par set - podle miry prekrmovani... a i mrenky by mely prezit(myslim piskorky)...
to bude asi problem mam tam mrenky nadherne a 2ks slimakov volaju sa nejak ze Clea helena tak iny slimaci asi nepreziju....a kolko by som mal dat takych do mojeho akva? 200l
...objevil se nekdo kdo zazil hnijici dno, taky to menil, a poradil mi to same...
Pomohlo by vám, kdybych vám sdělil, že jsem byl v minulosti dvakrát přivolán k nádržím se zahnívajícím dnem a problémy se v obou případech podařilo vyřešit bez výměny dna? Nepomohlo.

Vyměňte dno.

ake piskorky?

ja som zaciatocnik akva mam cca 4 mesiace a inak meral som teraz tvrdost vody a mam 13GH to neni take zle na to ze mi strk sumi v octe
ten sajrajt ti muze vzit potom klidne filtr.. jinak do toho piskoveho dna piskorky a zadny bordel uz neresis...
Pokud koupíš malou zrnitost tak ten sajrajt ze dna ti bude plavat všude. Vyplave. Když budeš mít hrubší zrnitost tak nevyplave. Ale technicky vzato by jsi ho tam měl nechat ale pokud máš starou vodu z akvaria někde uschovanou tak to klidně pořádně vymyj ať to máš čistý bez řasy šneků a tak.. a pak tam normálně dej ten novej písek a použi tu starou vodu.
Pokud vodu schovaou nemáš máš vyčištěnej i filtr tak bůh stebou a dno bych neumýval.
Popřípadě nedával tam žádné ryby
dik moc asi skusim ten 1-2mm a ked budem menit dno tak ten sajrajt co ostane na dne aq mam nechat?alebo umyt aj to
do 1mm - zásyp zámkové dlažby cca 100kč (4€)
1-2mm - písková filtrace do bazénů - 200 (8€)
balení asi 20 - 25kg
vcera jsem psala jeste na fr foru a objevil se nekdo kdo zazil hnijici dno, taky to menil, a poradil mi to same. kazdopadne dekuji za vasi radu! aspon je to duvod proc to zkusit s Manadem....

do hornbachu to mam mozno 20-30km a po kolko sa predava?a aku zrnitost ma?
pokud mas pobliz hornbach a podobne.. tak kremicity pisek...

0 06.02.2014 11:33 matus13 ja som si kupil strk v stavebninach este mi povedal ze ten si bravaju do akva a sumi ked dam ocot,drahy nebol 50 centov za cca 40kg a nakoniec musim kupit aj tak druhy len vo zverimexe predavaju 10 kg za 17euro-cca 400kč a ja potrebujem 30 kg cca
k tlamovcum i do amazonie super... pokud chces hrubsi tak si vem ten do piskovych bazenovych filtraci... cca 20 - 25Kg za 200,-
Kvalitní písky jsou všude.. jen ve zverimexu získáš písek za 39kč 2kg a ve stavebninách a tak za stejný peníz získáš 10násobek

A vymejvat musíš ten písek i když ho koupíš ve stavebninách tak i když ho koupíš ve zveráku.
Jemný je jak na co. Například takové tlamovci by si ho určitě zamilovali.
díky a není ten písek moc jemný
Proč se ptáte, co máte dělat, když jste stejně k radám nahluchlá a uděláte si to po svém?!

Pěkný koníček je i filatelie.
stavebniny, písek na zasypávání zámkové dlažby, 50kg cca 120,-
0 06.02.2014 08:21 rastrot – kdo poradi
Ahoj kluci můžete mi někdo poradit kde bych sehnal levny a hlavne dobrý pisek podle vypoctu 39litru nechci nic uspěchat ani se dnem a v akvaristikách podle toho co jsem cetl moc kvalitni pisky nejsou.Budu rád za radu dekuji
pošli adresu ti je pošlu, jestli tento vzkaz vidíš a budem komunikovat jen o akvaristice

lehce se považuji za piskořkového krále

je to fakt podivna situace. ctyri krabice krmiva tleji ve dne. tenhle vikend vymenim dno za nove, budu casto menit vodu, obden, a taky tam dam puvodni vodu z akvaria, mam par demizonu, muzu si nechat tak 60l. snad to bude ok.
dno koupim manado a k tomu asi ten substrat pro manadoo, i kdyz nevim.
kdyby se nasel nekdo ochotny kdo by chtel aspon za pohled nebo za plakat s akvarijnim tematem poslat piskorky tak budu moc vdecna.....

...ten plyn co se uvolnuje ze dna, tak by ten filtr cistil...
Nečistil. Ten plyn musíte ze dna dostat vy. Nejlépe tím, co tu už druhý den probíráme - důkladným odkalením dna!
Třeba i opakovaným po několik dní za sebou, pokud se vám to nepodaří najednou.
ok, dik! filtr necham zabehnout s tim starym....
Při výměně dna podrží biologickou rovnováhu pořádně zaběhnutý filtr. Při výměně filtru ji podrží dobře pracující dno. Proto by se tyto dvě věci neměli měnit v časovém rozestupu menším než několik měsíců, aby to byla co nejmenší zátěž pro všechny zúčastněné.
to asi ne, ale ten plyn co se uvolnuje ze dna, tak by ten filtr cistil.
Romant mi psal ze tomu mam dat cas, tak nevim. dneska to budu zrovna cistit a odkalovat.
Čemu by pomohl vnější filtr? Vyčistit dno?
ano bylo to fajn, bublala jsem jim co2 a rostly jako z vody...echinodorus, bacopa, ludwigie, cryptocorynum se moc nedarilo, nevim proc, ale zbytek rostl, i pogostemon. mam v akva min svetla proto to rostlo tak normalne, ale problem zacal s tim dnem az ted. objednala jsem ex. filtr bohuzel ted resim reklamaci, dosel polamany.filtr by asi pomohl ze?
Svůj problém popisujete jako (zřejmě) hnijící dno. Ptáte se, jestli máte vyměnit část dna, která zapáchá. IMO je lepší řádně dno odkalit, třeba i vícekrát (několik dní) za sebou, než ho měnit. A to, pokud možno, co nejdřív.
Nerozhodnu ale za vás, jestli je lepší váhat, až budete mít vodu ze studánky, nebo reagovat rychle za použití vaší vlastní vody.
BTW: V hrubých rysech vím o vašich problémech. Vím, jaká bude vaše reakce na můj dotaz, přesto ho položím: když máte tak "špatnou" vodu - nechcete přeci jen zainvestovat do reverzní osmózy?
...rostlinky ktere jsem dneska zkracovala tak nemaji skoro korinky a ty co maji tak taky smrdi stejne...
Před tou nepříjemností s krmivem, když jste dříve upravovala rostliny, (předpokládám, že stonkové), byly jejich rostlin zdravé, dobře vyvinuté?
prominte, spatne jsem si to precetla. takze kazdy den mam odsavat, a casem se to spravi? akva ma 100l cca.
Mela jsem v planu menit vodu za vodu ze studanky, a tu muzu mit jen jednou tydne, jinak voda co mame doma neni dobra.
a jak casto asi bych to mela cistit teda? da se toho vubec nejak zbavit? podle me nehnije cele dno ale ta vrstva tesne pod povrchem, kde se mi vytvorila nejaka sinice. tam se asi dostalo to krmivo.
0 04.02.2014 22:29 matus13 co mam robit?skusal som test s octom na strku a niektore kamienky trochu sumia ale len niektore neni ich vela musim aj tak vymenit dno?alebo netreba rastliny sa drzia ako ktore.
...Odkaluju kazdy tyden ted protoze se v tom nechci vrtat porad aby se nenarusila rovnovaha v akvariu...
K porušení rovnováhy povede spíš "nicnedělání", než každodenní snaha o vyčištění "zahnípaného" dna.
To je ono zadarmo mi nikdo nic nedá maximálně za výměnu

Pokud jsi něco získal tak gratuluji

Mám ale ten samý názor pořádě zasázet čím víc rostlin tím lepší celková kondice akvaria

Tak ja to beru podle sebe, zasypat poradne plevelem a az to vsechno jde, tak teprve zacit neco nejak organizovat. Tim padem mi to zatim roste jak se cemu kde dari, maximalne neco prepichnu, kdyz se to octne ve tme

. Na setkani v Praze pred dvema mesici jsem dostal poradnou porci rostlin, a na poslednim uz jsem kbelicek donesl, sice plevele, ale hlavne ze to roste a drzi to akvarko tam, kde ho chci mit.
Ta nádrž má sice 6 měsíců ale po 4 měsících sem ji musel vyčistit z důvodu cizopasníků které jsem si zanesl s poslednímy rybami do akva a opravdu mám těch rostlin méně mám radši když vidím ryby ale rostliny rostou pěkně

Když vidím nějakou zajímavou rostlinku na burze tak ji koupím ale hromadně nekupuji
p.s. ta poslední fotka je tady
rybicky.net/fotogalerie.php… a vidíš že po levé straně jich přibylo a ještě střed a ta pravá strana dosázet ale to časem

No ja nechci byt zly, ale kdyz se divam na fotky, ktere mas v prezentaci, na nejaky extra rust to moc nevypada, soude podle poslednich fotek:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Ale mozna je to jen tim, ze tam mas tech rostlin mene a tak to nevypada...
No profi dno to bych neřekl

Ale růstu rostlin JBL Aqua basis plus 200 pomůže lépe než nejaké kuličky s hnojivem

Já osobně ničím nehnojím mám jen tohle dno a roste to dobře

No jestli chces jit az do takhle profi dna, tak nic proti, to je jasne

.
Dno mas spravne, nech ho byt. Ono cerstve propranemu pisku trva asi tak pul roku, nez se rozumne zanese a zacne fungovat, na rozdil od ruznych poreznich materialu, ktere funguji velmi rychle. Ted se Ti zda, ze to moc neroste, ale za pul roku to toho pichnes motyku a budes motyky za par dni prodavat

.
Jestli jeste nemas, pod korenici rostliny dej tohle:
www.akvarista.cz/…
V Hornbachu jsem je kupoval kolem 100Kc, na burzach obcas narazis na jilove kulicky s PMDD, taky dobre. Specialne ted na zacatku to korenicim rostlinam dost pomuze.
No a za jak dlouho se to dno zajede, to zalezi na tom kolik je tam ryb a taky co tam vsechno stihne uhnit z rostlin.
No a posledni vec, pokud je malo rybicek, je potreba rostliny prihnojit umele. Jde to i jen vymenami vody, ale jak vidis ta nadherna zarostla akvaria, spise mene rybek a spousta rostlin, bez hnojeni tohle nejde.
Super. Hned objednám a o víkendu mám o zábavu postaráno

Takže na dno JBL a na to stávající štěrk... Cena není tak hrozná a pokud mi odměnou bude krásné akvárko, zdravé rostlinky a rybičky, tak je zanedbatelná!!! Navíc se bude hodit i barevně!

Není to nic levného, ale co zase je v akvaristice

Já to nakupuji tady
www.levnaakvaristika.cz/…

p.s. po založení dna pomalu nalévat vodu aby se nezvířil ten substrát pod štěrkem
Hodně zdaru
Díky moc

Hlavně za radu. Zkusím ještě promyslet a určitě něco pořídím. Když vidím ta zarostlá akvárka ostatních, tak ty moje rostlinky jsou chudáci. Akorát mě čeká tedy čeká ta výměna dna...

No já osobně preferuji pod štěrk na dno dát substrát pro akvarijní rostliny: JBL Aqua basis plus 200 jinak k smíchu není co moc pěkné akvarium


Tak posílám fotku nově založeného akva (červenec 2013), prosím nesmějte se, nikdy jsem akvárko neměla, takže začínám úplně od nuly!
pH je v normě, vzhledem k nově založenému akva měřím pravidelně. Jediná hodnota, která je zvýšená, je celková tvrdost, ale s tou bohužel moc nezabojuji, voda i po odstátí 4 týdny stále tvrdá

Jasně, nechám si poradit, jen že světlo už jsem konzultovala

a to by mělo být ok... Něco nafotím, jsem fakt začátečník, takže hledám, zkouším, je to pro mě nová zkušenost, taková domácí laboratoř

Dej sem prezentaci, nafoť to tvé AQ a pak teprve můžeme poradit. A ještě když ti někdo radí, že to bude asi světlem, a ty na to odpovíš že ne, tak to se blbě radí......

zkus zmerit vodu. muze to byt spatnymi parametry... ale toho svetla muzes mit fakt malo... 0,25w/l a to ani nevim zda a jake mas reflektory...
zkus zda PH atd je v pohode...
No nevím. Světlo by mělo být dostačující, mám tam 2x20 W (1x Sun Glow a 1x Flora). Dokonce mi jeden kamarád řekl, že je to až moc. Původně mělo být 2x18W. Spíš se mi zdá, že v tom hrubém písku rostlinky prostě nekoření. Co jsem četla, tak je hodně lidí spokojeno s JBL Manado.
Já mám taky jen říční písek a kytky rostou dobře. Nebude to spíš nedostatkem světla?
Ahoj, můžete mi někdo poradit? Mám akvárium (80x40x50 - 160l) třetí měsíc, takže jsem začátečník, vše funguje, rybičky žijí a daří se jim. Akorát rostlinky moc nerostou, spíš chřadnou. Mám samé nenáročné, pro začátečníky, ale i tak se jim nedaří. Světlo mám 2x20W, občas přihnojím. Do CO2 se mi nechce, na to moje akvárko asi zbytečné. Myslím, že je to špatným dnem, mám jen obyčejný říční písek, frakce ca. 3-8mm a rostlinky v něm moc nekoření. Uvažuji o dosypání dna substrátem, např. Rataj Profi Soil nebo něco podobného, jemnějšího. Akorát nevím, jak to dosypat či smíchat nebo vyměnit, aniž by to byl velký zásah do akvárka a pro rybky. Dá se ten substrát nasypat na ten stávající písek nebo naopak? Klesne hned nebo ho mám předem namáčet? Každopádně asi budu muset z akvárka vyndat rybky, vyčerpat vodu, vyndat dekorace, pak dosypat a pak vše zpět. Ale lepší, než zakládat znovu celé akvárko...

Měnil bych jednou tolik po dobu týdne a další týden obden a potom už normálně jednou za týden.

0 19.03.2013 14:27 JackDaniel jak často a kolik vody bych měl měnit vodu ve 120L akva po výměně dna?bude stačit 15L deně?
Dobrá.Dám to cirkulovat přes kýbl a nechám to trošku provzduchovávat.Doufám,že budu mít dno hotové za odpoledne.
Díky
Déle než půl hodiny bych ho nenechával. Dej vodu z akva do kýble a nech filtrovat vodu v kýbli.
0 13.03.2013 19:36 JackDaniel Ahoj.tak nastal čas na výměnu dna.liapor už se víc jak týden válí převařený v kýblu a tudíž ho při nejbližsím volném odpoledni chci naroubovat do akva.Jak dlouho může zůstat vypnutý externí filtr aniž by přišel k nějaké újmě?
Díky
Tak, je to zásah do akva a je dobrý to pohlídat častější výměnou vody, před dosypáním určitě neodkalovat, ani nečistit filtr.
Ok diky,ale jinak by to nemelo mit zadny vyznam pro bakterie,rovnovahu akva??
Obvykle to dopadne, že se ony vrstvy časem promíchají.
Ahoj mam takovy dotaz chtel jsem ztmavit dno v aqua,vadilo by kdybych na puvodni svetlej pisek,hodil vrstvu 4-5cm cerneho???Nebude to mit zadny vliv ??Diky za radu.
Dík za rady ty nikdy nezklameš

Vodu měň týden obden a potom najeď na normální týdenní režim 1/3 vody. Nový dno odkalovat je kontraproduktivní opatření, nejdřív tak za měsíc lehkým polechtáním odkalovačem. Filtr nech dělat svoji práci, on si řekne o čištění svým viditelně sníženým výkonem, poloviční výkon, dobře zajetej filtr, dno a filtr není dobré odkalovat(čistit) společně, čiň tak třeba po týdnu.
0 05.03.2013 12:10 hanzys –
Re: soc U mého 112 litroveho akva měnit normálně vodu tak 1 za týden nebo 14 dní?A po jake době mám odsát dno a vyprát filtr?

Nechal bych to tak, postupne snizoval frekvenci vymen vody a pozoroval osazenstvo....
0 05.03.2013 12:04 hanzys – Po výměně dna
Čauvec po týdnu každodenní výměny vody v akva bych se chtěl zeptat jestli mám odsát dno nebo vyprát filtr?předem díky za rady

Je to těžká volba... a co to udělat jako princezna Koloběžka? Polovinu krevet vrátit do akvárka a druhou nechat v kýblo. V kýblu obden měnit 3 litry vody, v akvárku první týden denně 10 litrů. Po týdnu v akvárku měnit obden po dva týdny, čtvrtý týden měnit 2x týdně a vrátit krevetky z kýble. Máš tak větší šanci. Já sice myslím, že ani jedna volba není špatná a kreveťule by přežily i v kýblu, i v akvárku při dostatečné výměně vody, ale takto to máš pojištěné.
Zdravím,
chystám se v mé 54l vyměnit dno - jemnější štěrk za liapor. Zároveň budu zvedat osvětlení z 15 na 2x15w, ven půjde většina současných rostlin (Egerie, Echinodory, Anubiasy) a budou nahrazeny rychle rostoucíma stonkovkama (Rotala, Hygrophila...) Mezitím, co budu pracovat na výměně, budou současní obyvatelé - zhruba 15ks galaxek v kýblu 25l v původní vodě, se zajetým bublifukem + všechny cherryny, co se mi povedou vychytat...Rybky bych vrátil po pár hodinách zpět do akva s původní vodou, myslím, že by to měli zvládnout. Otázkou je, co s krevetkama? Nechat v kýblu a nebo vypustit zpět a doufat, že denní výměna několika litrů v kombinaci s dvěma zaběhnutými filtry bude dostačující k přežití krevetek?
Jsem na ně cíťa. Dlouho mi nešly. Na vině byly tetry s vytříbeným apetitem. Dneska se jim konečně daří, tak bych o ně nerad přišel.
Akva sice funguje, ale chtěl bych se posunout dál.
Musím to teďka vydržet s tím co mám!

Další filtr, dobrá věc, další zajetej filtr, výborná věc.

Další filtr budu mít tak za 6 dní

no i to se dalo čekat, chce to hlavně filtrovat a filtrovat na max. Přáípadně přidat než se to zrestartuje další fitr nejlépe
Dobře ráno sem vyměnil třeninu vody tak budu pokračovat káždý den a uvidíme!Ale je to možné že to jde ode dna

Výměna dna je dosti brutální zásah do akva a tak i následné zakalení vody lze očekávat. To přidání toho podpůrnýho prostředku se na tom zákalu může spolupodílet.
0 28.02.2013 09:01 hanzys – žlutá voda
Po včerejší výměně dna se mi voda zabarvila do žluta je to normální?
jj, taky bych se ted ve dnu nevrtal, nicméně je potřeba zajistit fitru maximální výkon. Jo a myslím, že si měl počkatna tu výměnu dna až po vyřešení problému s krupičkou. To rozhodně nebylo dobrý udělat tohle oslabeným rybám
Dobře dám na tvé rady

!!
Odkalovat nově založený dno je naprostej nesmyl. Na dno ani nesahat, stejně tak jako na filtr, jenom měnit, měnit, měnit vodu.
A odsávát ode dna nebo nezasahovat do dna?Teďka čekám na toho atmana at 201 a ještě musím pokračovát v léčbě krupičky

!
Vím, že to již zaznělo, ale opakování je matka, však víme čeho.

Denně po dobu týdne bych měnil 1/3 vody a po dobu toho týdne nikoho a ničím nekrmil.

Díky přidal sem od sery filter biostart tak snad se vše povedlo

!!
nj, je to makačka, tak snad bude ted nový dno sloužit. Nicméně nezapomeň, že ted si zničil většinu svých bakterií na koloběh dusíku, takže se dle toho zařid, jak už to zde bylo psáno (častá výměna vody nebo teda nějaký ty bakterie v prášku, když to mnozí doporučují, to pomůže zkrátit periodu na vytvoření nové kolonie)tak snad se to podaří nastolik v akva rovnováhu, držím palce

Tak mám hotovo ale jak se bude dařit rostlinkám a rybičkám tak to se ještě uvidí

Strávil sem na tom 7 hodin jako masakr

S mé zkušenosti vyplynulo že nikdy neměnit dno s rybyčkama ještě že sem to tak neudělal ten černej kal co byl ve dně by asi nedaly

jen povím,že u mě výměna dna zmamenala zrod sinice se kterou bojuju, ale samozřejmě to bylo také změnou osvětlení, ale nutno říct, že je to velký zásah a musí se to dobře promyslet

tak ideálnía dostačují bývá vrstva pro průměrné akvárium dle mě tak 7-10 cm, s tím, že menší vrstva bývá u skla. udájně to opticky zvětšuje nádrž

ale určitě uslyšíš názory, že bude stačit i méně. Pak jde taky o zvolený substrát, aby to mohlo dostatečně dýchat a nehnilo to dno, tak se to nesmí s výškou přehět. Nicméně, pokud by byla malá, tak by to mohlo zbytečně omezovat kořeny rostlinek
Jojo díky a jakou vrstvu?
Ono pokud jde o výživné substráty, tak je dobré se zamyslet, co tam budete pěstovat. Pokud pouze klasické vodní rostliny, tak zásobní sůbstrát tam být ani nemusí. Většina vodních rostlin příjmá živiny především pomocí listů a pokud už kořeny má, ta slouží především dle mě pro ukotvení. Proto je obecně rozšířeno, že se Valissnerkám dobře daří v písku, ale je to pro to, že příjmají živiny povrchem listu. Pokud tam chceš mít především obojživejlné rostliny, rozhodně se udělá lépe, když zásobní substrát bude. Já jen abych tu doplnil, že zásobní substrát není nutná podmínka
A jakou vrstvu zakládu??

v listopadu jsme taky předělávali dno, jako základ jsme použili Florapol a na to nový jemnější písek a jsme spokojení (akva z prezentace Mix pro potěchu)
0 27.02.2013 14:15 hanzys – Jakou vrstvu stareho dna pod štěrk?
Zdravím právě předělávam dno u akvária a nevím jakou vrstvu staréého dna položit pod štěrk co jsem tam měl?

Kdybych zakladal akva s Liapor ted, dal bych pod nej bud AquaSoil (nebo neco podobneho) nebo slabou vrstvu hliny (pokud sezenes, prodavaji hlinu primo do jezirek; ta by mohla byt nejvhodnejsi.) Liapor sam nic nema a kytky v nem tak mesic (i vic) moc nerostou. Pokud tam nedas hned na zacatek ryby.
V AS zacne vsechno rust do tydne a za 5 tydnu uz strihas a prodavas

Nemusíš, ale jsou i tací, kteří pod něj různé substráty používají. Já použil AquaClay staré dno do jednoho akva, do druhých dvou nic a už nikdy bych pod Liapor a podobné substráty nic nedával. Pokud chceš více informací, pročti si vlákono o Liaporu -
rybicky.net/forum/16474
0 26.02.2013 18:33 JackDaniel Ahoj.Chci měnit dno.Dám tam liapor.Musím použít nějaký zásobní substrát,když budu používat hnojivo PMDD?které se vlastně dávkuje každý den,tudíž by rostlinám nemělo nic chybět?
Díky
Tak to bude mazec

ja už to dno boužel mám koupené

Vodu tam nech, vytahej kytky, ryby přelov někam jinam a dno vyber lopatkou. Možná bych ho dal do kýble s trochou odpuštěné vody

aspoň nepřijdeš o nitrifikační bakterie. Je to celkem drastická metoda ale jinač to asi neuděláš.
Osobně bych, když už bych používal nějaký výživný substrát použil ne staré dno od rataje, ale jiný komerční produkt, třeba od Tetry, JBL apod. Jinak v tomto vlákně je postup výměny dna popsán bezpočetkrát, tak zalistuj vláknem a vše se dočteš. Ve stručnosti, filtr udržet v chodu, operaci provést v řádu hodin a mít připravený nějaký komerční přípravek na podporu bakteriotvorby, třeba nitrivec a být připraven na velmi častou výměnu vody.

Vypustit celou vodu nemusíš, ale k pohodlnosti práce by to bylo lepší a nebudeš muset čekat nevim kolik hodin než si sedne rozvířenej kal. Filtr to pár hodin vypnutej přežije, ale jestli necháš vodu klidně ho nech puštěnej. Jednou jsem měnil jenom část dna za provozu a byl to děs, víckrát bych to osobně nedělal....
A vodu vypustit celou?

Filtr by mel bežet ne?
Ty budeš muset dát někam stranou.
A co rybičky a rostlinky?

0 26.02.2013 16:28 hanzys – Postup při předělání dna?
Zdravím objednal sem si staré dno od rataje a chci ho vložit pod stavajicí štěrk aby se dařilo lépe rostlinkám a přitom aby zůstali bakterie ve filtru?Uvítam každou radu

!
pisek at uz odkudkoliv z principu ziviny nema neb je to jen hromada kremiku a kysliku (velmi jednodusse receno).
Jak roman napsal, odkal dno (to ho prokypri), ci vymen tu zarivku ci vymen vodu. Muzes udelat vsecno na jednou, ale pak nebudes vedet co za to mohlo, Tak bych udelal kazdou zmenu tak jednou za tyden.
Tak jsem se kouknul na tvoji prezentaci a musim rict, ze te chapu - to akvako bylo minuly rok fakt krasny. A s tercema.
Cela rostlinna akvaristika je o spravnem pomeru pristupnych zivin a svetla. Kytky dobre rostou i ve slabem svetle a vetsinou maji dost makro prvku. CO2 je vetsinou prvni vec co jim chybi. Coz nic nemeni na tom, ze zkusit vymenit trubice pomoct muze. Ja mel to same svetlo co ty a jedna trubice (Coralife) sla do pryc vyrazne rychleji nez ta od Hagen (LifeGlo), tak si dovedu predstavit, ze ty trubky fakt nejsou na moc dlouho.
Tak 2 roky starý Glo zářivky, to je skutečně na zamyšlení nad jejich postupnou obměnou.
O chromatičnost nejde. Mně v Džungli všechno rostlo jako šílené a najednou po asi roce a půl to úplně přestalo. Stonkovky se rozpadaly... a kdosi mi poradil vyměnit zářivku. Namítal jsem, že zářivka normálně svítí, ale řekli mi, že pro mne svítí, pro rostliny je černá, vysvícená. Vůbec tomu nerozumím, ale dal jsem na radu, šel do elektra a tam koupil za čtyři pětky nejobyčejnější T8 15W 840. Dal jsem ji tam a rostliny zas rostly jako blézen. Tak nevím. Třeba ti to pomůže, třeba je u tebe jiný problém. Třeba máš opravdu naakumulováno moc živin a rostliny je nemohou příjmat a pomůže spíš častěji měnit vodu. Nevím, jen píšu svou zkušenost.
Zářivky tam mám dva roky, svítím GloT5 HO 2x39W, GloT5 HO 2x54W. Mám tam rozdílné světelné spektra. Od jasně bílé po světle žlutou. Tak nějak aby se to co nejvíce blížilo složení slunce ale teploty chromatičnosti už nevím, musel bych se podívat.
Mně to připomíná můj problém přd časem s Džunglí... Kdy jsi naposledy měnil zářivky?
Třeba je tam už něčeho moc a dochází k blokování příjmu živin. Odkalil bych dno a přitlačil na výměny vody.
Tak čím to je, že po založení akvária rostly rostliny jako divé a cca po dvou letech začínají stagnovat? Nikdy jsem tam nic nepřidával, hodnoty vody stále stejné. Písek jsem bral z místního potoka, jistě bude plný živin. Každých 14 dní jsem vyhazoval kbelík rostlin a teď nic. Zajímalo by mě, pokud bych znovu vyměnil celý písek, zda by rostliny opět začali růst jako předtím.
jestli tam mas jen pisek, tak to vycerpanim zivin nebude neb tam zadne nebyly takze se nemelo co vycerpat. kdyz uz neco, tak se ti slehnul a dno t zahniva.
Asi po 5 letech od založení akvária mi přestaly růst rostliny a začala bujet řasa, jasný ukazatel nedostatku živin pro vyšší rostliny. Proto se ptám, neměníte tu někdo dno akvária po několika letech z důvodu vyčerpání živin a značně sníženého růstu rostlin? Podotýkám, že rostliny ničím nehnojím a asi ani zatím nechci. Možná by pomohla výměna dna. Co myslíte?
Bude to i od něj, máš asi velmi kvalitní kořen, ale není to jen od něj... a jak píše romant, kvalitní akvarijní voda má takovou barvu.

Tak to má kořen výdrž, jestli to je od něho

Protože je ve vodě cca 6 let

Dnes když jsem ho řezal a vrtal a zhubnul snad u toho

tak jsem zjistil, ze to je nějaké dost tvrdé červené dřevo.
Voda z akva bývá do žluta, když je tzv. starší a je to normální, když měníš vodu, určitě jsi si toho všimnul. Kořen opláchni a šup s ním zpátky. Na tom zabarvení se může i spolupodílet ten kořen, který tzv. barví.
Já vim, říkal jsi mi to, ale to jsem netušil, ze bude voda taková jakoby do žluta, ale možná tomu přidává žárovka.
Ještě jedna věc, kořen můžu dat do akva tak, jak jsem ho vyhrál (venku na suchu a v teple byl od cca včerejšího rána), nebo ho musím nejdříve vydrhnout?
0 28.01.2013 16:03 Maurik – žlutá voda zpět?
Měním dno a původní vodu jsem odčerpal do vany, nyní mám dno vyměněné a chci tam dat vodu, proto se chci zeptat, mám tam vrátit část té žluté vody, nebo dat radši komplet novou? Nevím, zda ta voda je v pohodě. Díky
U nově založenýho akvária, který nemám nikdy bez živočichů(od prvního dne šneky piskořky, okružáky, levatky) měním denně 1/3 vody a to i po postupném příchodu rybí osádky, prostě měním do blba.

Podle hesla špatný pryč, dobrý dovnitř, jako takovou protiřasovou prevenci, jsem tak naučenej.

vy měníte vodu u nově založených nezarybněných nádrží denně? nebo u těch co jsou nově založené, nezabíhaly se a rovnou tam šly ryby? Já právě zabíhám teďka a vodu sem ještě neměnila, myslela jsem, že se má zaběhnout s tou "starou" vodou a vyměnit jí až potom co přijdou ryby...nebo předtím.
Nedělal bych z toho zase takovou vědu. Až se rozhodneš co tam na dno dát(třeba Profi soil), tak rybky šoupni do kýblu s vodou z toho akva a tím filtrem co tam máš, aby byl co nejmíň mimo provoz a máš to 2v1. Akvo znovu založ, měj připravenej třeba Nitrivec(event. Toxivec), aplikuj dle návodu, dej zpátky filtr, polovinu vody z kýblu, půlku nový a ryby, no a jede se v novým. Uvidíš, jak se bude vyvíjet hladina NO2, když tak pohlídáš výměnou vody, tu ostatně u nově založených akvárií já dělám denně, po dobu měsíce, ale já jsem fanatik, tak intenzivně nemusíš, prostě aby N látky byly pod kontrolou. Tak dobrý rozhodnutí a hodně zdaru.

Další z mých dotazů (jsem produktivní): v 25tce mám jakýsi černý štěrk, hrubost tak 3mm na kámen a vrstva tak 1cm. Nevím proč jsem ho takhle pořizovala, ale nic mi v tom nekoření a velisnerie se sice snaží, ale nejde jí to. Teď je otázka, jestli - vylovit všechny razborky a raději než do té 360tky s filtrem co vytváří div ne vír je dát do 54ky v práci (tzn cesta busem, v zimě), vyměnit dno černé za písek do filtru - zbylo mi ze zařizování tanganiky ještě 25kg, nebo jestli dosehnat ten černý štěrk a radši dosypat.
Chtělo by to asi víc štěrku, ale zase - opatrně s valisneriema, abych je nezasypala, pak hnijou. Když je vyndám tak jim poškodím kořeny a to zaručeně nepřežijou. S novým dnem bych ale byla schopna zasadit víc kytek, což by nádrži rozhodně prospělo...co myslíte?
tak topotom jooo....

Takže jak píše Tomas dno nemusíš měnit x let pokud dodržuješ pravidelnou údržbu. Někteří jedinci dno mění třeba co rok částečně do nich patřím i já jednou za rok předělám dno u 60L akva a to jen tak z nudy nebo už mě nebavý. Jinak v 250tce mám dno už rok a nijak nesmrdí když jej prohrábnu, takže to je v pohodě to než se bude měnit tak mi pokvetou hrábě

Každý týden je u většiny akvárek dostačující, ale neznám tvoje akvárko, tak nemohu posoudit, jestli je to i pro tebe dostačující. Nejlepší je udělat si registraci s prezentací.

diky..ja odkaluju a menim vodu kazdy tyden....
Záleží na údržbě. Většina uživatelů mění dno jen z toho důvodu, že jim nějak nevyhovuje. Když se pravidelně odkaluje a nezanedbává údržba tak dno je na roky a i desetiletí.
Martin Honzejk
0 11.10.2012 10:30 ada ahoj...chtel bych se zeptat...jak casto se meni cele dno...myslim z celeho akvaria?nebo vubec?....
protože mám vrstvu písku přes 10cm tak sotva odkaluji až na dno

to bude možná tím. Když přidáš tu jemnou frakci tak to bude hned o něčem jiným
když nezajedu aspoň trochu do písku, tak neodkaluji ani to co je mezi kamínky. Že bych měl špatnou techniku?

Na burzu se chystám, protože budu shánět i rostlinky. Ve čtvrtek jsem byl i na srazu, abych poznal nějaké akvaristy. Ve svém okolí neznám nikoho

není potřeba odkalovat do hloubky, zvlášť když máš tak jemné dno tak detrit nezapadává tak hluboko.
Jestli půjdeš na Brněnskou burzu, tak ti tam můžu piskořky přinést, ale určitě je tam bude i někdo prodávat

o málo rostlinách vím. Chyba byla, že jsem nechtěl přidávat dokud se mi stavajíí nechytí a přitom jsem si neuvědomil, že tam mam druhy na které bylo málo světla.
Jemnější písek sice klesá dolů, ale kdykoliv odkaluju a jdu do hloubky, tak pak mám písek nahoře.

A šneků mám plno a tak mám trochu strach tam dávat ještě další aby se nepřemnožili. Ale je pravda, že mám zamořeno řasou a snad by piskořky pomohly. Jen nevím, jestli je někde seženu.
jemnější písek mívá tendenci klesat dolů a větší kamínky se dostávají nahoru, tak bych se nebála, že by se ti všechny kamínky dostaly dolů. Už mám asi dva roky jemnější písek a na něm trochu říčního štěrku a ten se stále drží nahoře (je teda pravda že mám i piskořky).
Podle mě máš dobrou zrnitost, takhle to i vypadá přirozeně, jen máš docela nízkou vrstvu. Přidala bych tam ještě tu jemnou frakci aby ho bylo víc, rostlinky tak budou mít větší prostor pro kořenový systém a vyšší vrstva substrátu taky líp pomáhá udržovat stabilitu vody v akvárku (pokud teda nezahnívá). Proti zahnívání pomůžou ty piskořky a taky kořeny rostlin (které bys taky mohl ještě přidat)

Pokud máš strach že se ti větší kamínky takzvaně potopí do dna, tak si pořiď Piskořky ty ti kamínky vyhrabou opět na povrch. Protože se mě promíchaly vrstvy písku (filtrační a čedičová drť) po odkalení je dno světlé za pár dní je výrazně tmavší.

asi jsem špatně studoval. Právě jsem měl obavy ze zahnívání, když pod pískem budou kamínky a bude tam ví volného prostoru.
Problém s mícháním bych neviděl, jedině snad estetickej. Pokud nemáš, tak dej do dna několik šneků piskořek, oni se namnoží a budou Ti to dno prohrabávat, čímž se bude provzdušňovat a tím k tzv. zahnívání nebude mít dno sklony.
Edit: To zahnívání se dějě spíše u dna který je tvořený jenom tou větší frakcí. Dno Tvého typu může mít snahu slehnout a tomu právě zabraňují ty dělníci dna v podobě piskořek.

Ahoj. mám v akva písek zrnitost asi 1 - 5 mm a na něm pak drobné kamínky a větší šutříky. Více lidí mi radí jemnější dno. Při odkalování pokud chci jít více do hloubky, tak se kamínky dostávají pod písek. Pokud se toho chci vyvarovat, tak zase moc neodkalím. Bude velký problém pro dno, když se kamínky dostanou na dno a teprve nad nima bude písek (zahnívání)? Nebo bude lepší tyto drobné kamínky vybrat a nechat jen písek a větší kameny? Přikládám i fotku dna
1 - písek
2 - drobné kamínky
3 - šutříky
Dlouhodobě je nemůžu sehnat

To půjde.
Edit: Hoď tam nějaký dělníky dna, piskořky.
V pátek jsem vyměnil v akvárku část dna za klasický písek co jsem našel doma. Je mnohem jemnější než dno co je ve zbytku akvárka. Udělal jsem to proto abych zkusil jak se bude dařit lilovníčku a sagittarii. Jenom bych se chtěl zeptat, sice s křížkem po funuse jestli jsem neudělal blbost. Fotky jsou prezentaci. Co si myslíte o vhodnosti tohoto dna?
Ony neonky stejně výhledově poputují do velkého akva (pokud přežijí

) Ale i tetry žhavé, které je nahradí, budou nad tou tmavou pěkně svítit

Na tom substrátu ty neonky pěkně vyniknou.

Řekla bych, že to tady právě dělám

Díky za názor, zatím se mi z toho rýsuje, že prostě použiju jeden substrát. Už jsem ho koupila a má pěknou barvu, tak asi Profi Soil, vrátit ho už asi nepůjde.. Ale to nevadí, příště budu chytřejší. Taky děkuji za názor. Pomalu si to dávám všechno dohromady

Osobně bych ti nemíchal, ve finále po několika odkaleních to bude každej pes jiná ves a jak trošku problém bych viděl jinou objemovou hmotnost zamýšlených materiálů. Rozhodl bych se buď pro jedno, nebo druhý, nebo klidně úplně něco jinýho, informací a inspirací je tady myslím dost. Já sám za sebe bych šel tou nenásilnější cestou, že bych použil klasickej betonářskej písek a pod rostliny bych dal jílový kuličky, jako zásobní startovací hnojivo, než se postarají rybky a substrát vyhnojí. Samozřejmě, je to jenom můj názor, možností je opravdu hodně, chce to číst, dívat se, ptát se.

Jasně, díky! Promyslím to a najdu nějaké řešení.
Profi soil jsem neměla, ani staré dno, ale takhle bych to udělala já. Třeba se ozve ještě někdo
Aha... ano, to může být příčina. Každý týden změna tvrdosti o nějakých 7 stupňů nebo více... Prostě to budu muset vyměnit, nedá se nic dělat. Ryby to rozdýchají nebo ne, protože takhle stejně zajdou

Takže mi radíš Profi Soil (když už ho mám), bez Starého dna, ale se zaběhnutým filtrem a částí staré vody. Pochopila jsem dobře?
ty zásobní hnojiva pomůžou nejvíc nazačátku, ale když budeš často měnit vodu tak budou mít rostliny dostatek živin i bez toho. S tím hnojivem se může kytkám dařit líp, ale jestli teď nechceš riskovat florapol, klidně můžeš časem píchnout jílové kuličky přímo k rostlinám, ty můžeš použít už u běžícího akvária.
Podle mě je větším problémem pro ryby náhlá změna parametrů vody která u tebe probíhá při každé výměně vody. U nás je taky tvrdá voda a neonky v ní žijí v pohodě, ale ty parametry se jen tak nemění.
a co jíl, to je v podstatě taky florapol, jen si ho obohať sama
EDIt: případně s hlínou
OK, díky. To je dobrá rada.
tak mě napadá, ten profi soil bude taky lepší předem namočit, abys to pak nezjistila až budeš mít akvárko vybargrované a ryby venku
Výměnám vody se vyhnout nechci. Jen si myslím, že v případě, že mám na dně štěrk, který začne v octě silně šumět, není výměna vody trvalým řešením. Problémy by se vrátily, i kdyby se ryby dočasně vyléčily. Filtr je zaběhnutý, běžet v kýblu ho nechám, ale ryby pár dní v kýblu... to se mi nelíbí. Měly by tam moc málo prostoru. Prostě, pokud se rozhodnu to dno vyměnit, udržím filtr běžící, dám tam starou vodu a někdo tu psal, že Florapol je geniální pro rostliny, ale nevím, jestli to zas není tahání zbytečných peněz. Což se hodně objevuje...
zrovna v sobotu jsem si toho dovezl přes 35l, jen to musím nechat namočené, za 14 dní předělám 200l.
Jojo, už jsem to taky zjistila... bohužel pozdě. ale naštěstí mám jen malé akva, do chystaného velkého už budu chytřejší. Díky.
výměnám vody se nevyhneš.
Buď tam můdeš dát i to staré dno, ale je možné že se živiny z něj dostanou do vody a tím si přiotráviš rybky mnohem víc. Pokud se staré dno promíchá hned je to problém, musí na něm být dostatečná vrstva právě proto aby se nedostalo příliš živin do vody (to je určitě i v návodu). Ty bakterie co tam píšou až tak nápomocné nebudou, když už máš zaběhlý filtr tak to pomůže určitě víc.
Pokud chceš měnit dno jen abys pomohla rybám tak bych se na nějaké staré dno vykašlala (může to znít blbě). Ryby teď potřebují hlavně čistou vodu. Tak se snaž jim udržet dobré prostředí, jestli budeš měnit to dno tak se snaž udržet funkční filtr (vyplý jen pár hodin nebo nechat běžet v kýblu s vodou), můžeš taky do nového akvárka nalít část staré vody. A pak často měnit vodu, klidně každý den (jak určitě radil romant) třetinu až polovinu. Pořídit hodně rostlin, hlavně nenáročné rychleroustoucí (třeba i plovoucí) a časem se akvárko pořádně zaběhne. Taky se rozmyslet nad rybí osádkou, aby jich nebylo moc.
V době přestavby můžeš taky pár dní nechat ryby v kýblu nebo jiné nádobě s filtrem nebo vzduchováním a častými výměnami vody.
a víš, co je přesně profi soil? Detailní info vzkazem, ale tady jen napíši, že to je vlastně keramzit a jde sehnat mnohem levněji, jen ne v takovém líbivém balení
Můžeš ty ušetřený penízky raději vrazit do světla, kytek nebo krmení.
PS: Ještě je možnost tam dát prostě jen Profi Soil, bez Starého dna, takhle jsi to myslela?
Děkuju za komentář. Můj dotaz zněl jinak. Já nemůžu počkat s rybičkami. Rybičky mají problém vycházející zřejmě mj. ze špatného štěrku. Proto ho chci vyměnit. A rybičky musí zpátky hned, protože druhé akva není. Dotaz zněl: vyměnit dno nebo ne právě proto, že ryby půjdou hned zpět. A dotaz taky zněl, jestli mi Staré dno pomůže rychleji nastolit rovnováhu nebo ne. V případě, že měnit budu, šlo by dolů Staré dno, nahoru Profi Soil. Že by se to promíchalo by mi nevadilo, kamínky ve Starém dně se mi líbí. Profi Soil je ale právě ten svrchní substrát, aspoň tak jsem to pochopila dle návodů na stránkách Rataje. Neptám se jaké dno použít, ptám se zda ho vyměnit. Jeden kolega tady mi radil, ať ho neměním, ať napřed zkusím vodoléčit. Což taky udělám. Ale obávám se, že to nepomůže...
staré dno je něco jako písek ze zaběhlého akvária (tady máš jak se vyrábí
www.rataj-spk.cz/…# ) pořád je v něm písek/štěrk, který je ale jiný než ten profi soil který tam chceš dát. Třeba ten JBL Florapol je jen jíl se živinami, takže neobsahuje "kamínky navíc". Když si kupuji dno co se mi líbí tak se chci dívat na něj a ne aby se mi to časem promíchalo s něčím jiným.
Ale jelikož je Profi Soil lehčí je dost možné, že nové dno zůstane dole a jen tak se to nepromíchá. Když už ho máš koupené. Zkus pročíst tohle téma, jestli tam nebude něco zajímavého
rybicky.net/forum/16659
Když ho pužiješ, musíš na něj dát dostatečnou vrstvu dalšího čistého substrátu, raději často měnit vodu a počkat rybkami, nebo vodu kontrolovat testy jestli nestoupají dusíkaté látky
Katerinecka to spis myslela tak, ze pouzijete stare dno od rataje, coz je obohaceny kremicity pisek s nejakou frakci, a k tomu zcela odlisne specialni dno (na jine bazi), takze se muze stat, ze se vam to promicha a bude to vypadat blbe.
Jinak stare dno jsem pouzil na zakladani a v pohode, dela to presne to, co jsem od toho dna ocekaval.
Promiň, nerozumím tomu "obyčejnému štěrku". Co máš na mysli? Koupila jsem Staré dno a na to chci dát Profi Soil. To není obyč. štěrk.. Možná jsme se špatně pochopily? Ten starý štěrk chci vyhodit. A s neonkama to bude určitě kombinace několika věcí. Jen nemůžu přijít na to jakých

mě by teda bylo lít míchat takový speciální a ne zrovna levný substrát s obyčejným štěrkem (časem se to může promíchat a štěrk může vylést). Lepší je třeba JBL Florapol, protože neobsahuje "kamínky navíc". Jak staré dno od rataje tak jiná zásobní hnojiva pomůže hlavně rostlinám v době kdy ještě ve dně nejsou žádné živiny, ale jde to i bez nich.
Neonky jsou dost zvyklé i na vyšší tvrdost vody a jejich úhyn bude pravděpodobně způsoben něčím jiným, než jen vápenatým dnem.
Ahoj, jaké máte zkušenosti se starým dnem od Rataje? Budu muset výhledově vyměnit dno, protože ačkoliv jsem nakupovala u poměrně známého prodejce, koupila jsem totálně vápenatou s..čku. V octě to šumí jako blázen a sice většině ryb je to šumák, ale neonky mi totálně odcházejí. Koupila jsem staré dno a navrch Profi Soil. Někdo tady psal, že měl se Starým dnem problém, přenos nemocí či co.. jaké jsou zkušenosti? Koupila jsem ho s představou, že ryby méně utrpí, že zaběhnutý filtr, původní voda a obohacené dno pomohou rychlejšímu záběhu vlastně nového akvárka. Mám ho použít nebo se na to vykašlat?
Tak ti ještě pomůžu: hmotnost standartního dna lze spočítat tak že zhruba litr zaplněného objemu má hmotnost 1,6kg. Teď už to určitě zvládneš.

hmotnost [kg] = objem [m3] x objemová hmotnost(hustota)[kg/m3]
objem = délka x šířka x výška
Jsem očividně jediná kdo se ti snaží aspoň poradit, tak se nevztekej. Jestli je tohle na tebe moc, tak sem napiš konkrétni informace a třeba se najde někdo hodnej kdo ti to spočítá.
Ja hlavně potřeboval spocitat dno .. nevim co z toho hned děláš matematickou soutěž tady ..

kdyby to bylo nějaké vysokoškolské učivo, ale o učivu základní školy by měl mít každý aspoň vzdálenou představu.
Nebo umět používat google, když jsme v tom 21. století
cs.wikipedia.org/…
www.zslado.cz/…
určitě i nějaký počítadlo bys tam našel jestli nemáš kalkulačku
si představ, že by nebyl nikdo, kdo by tohle uměl spočítat, to bysme zas brzo skončili (tím nemyslím akvaristy)
I v jedenadvacátém století si troufnu objem spočítat z hlavy rychleji než když máš otevřít stránky, najít vzorec, vepsat hodnoty.

Měl jsem odkaz na kalkulátor na stránkách akvamalawi.com, ale ten už nefunguje. Zkus tohle
www.theaquatools.com/… mimochodem, to že je 21. století neznamená, že necháme zakrnět mozek, ne?

co tak použít nějaké znalosti z matematiky? Váhu substrátu ti stejně žádný počítadlo nespočítá, jestli nezadáš objemovou hmotnost
Chtěl bych se zeptat jestli neznáte stránku na které se dá spočítat objem nádrže ? Už jsem tady nkde ten link viděl, ale nalést ho nemůžu .. Díky kdo pošle a byl bych rad kdyby se tam dal vypocitat i hmotnost substratu
Časem se ti to stejně smíchá dohromady. Jinak substrát vypadá v pytlíku jinak než když ho dáš do vody

Pokud by to byly přesně ty z odkazu, tedy amazonia v "normální" verzi a africana ve verzi "powder", pak je zrnitost o dost jiná

Pěkně. Takto nějak jsem to myslel, ještě to nehodlám měnit dno, ale potřeboval jsem se ujistit, abych si byl jist jak na to

.. Jen s tím mícháním, já myslel jako půlku aqua jednim substratem a druhou pulku tím druhym, ale asi máte pravdu, že lepší by to bylo celé jedním

..
Diky za odpovědi ..

Ano chci je míchat právě kvůli barvě, ani zase takový rozdil v barvě to není

A zrnitost se mi zdá je stejná mezi 1-4
Ryby odlovit do kýblu se starou vodou z akva část vody z akva si nechat, vytrhat rostlinky, vybrat staré dno, vyčistit akva, nasypat nový propraný substrát, napustit původní vodu z akva, zasadit rostliny, dopustit vodou novou a vpustit ryby a každý den sledovat jejich stav. Jinak každý druhý den bych měnil část vody. jinak s tím substrátem bych poradil to že bych jej nemíchal

Bude to vypadat lépe

. Ale to už je na tobě

Mne tedy překvapilo že chceš ty substráty míchat, mají jednak jinou barvu, jednak jinou zrnitost, jsem jen zvědavá...?

Osvědčené postupy jsou přímo v tomto vláknu několikrát a docela podrobně popsány. Chce to jen trošku námahy mrknout hlouběji než na 1. stránku.

Ahooj,
Ptám se jen tak předběžně jak to mám vyměnit, když tam mám rybky ? Mám tu vodu co tam je dát do belíku a hodit tam rybky , nebo jak ?
Osobně bych to udělal takhle: vodu prelejt do 2beliku, tam bych dal rostlinky z aqua a dno vyměnil..a pak tu vodu zase dal do aqua..Filtr bych nechal zaběhnutej neproplachoval bych, aby ihned mohli nitrafakční bakterie se rozmnožovat v novém substrátu..
Substrát bych chtěl takto = smíchal bych nebo na půlku aqua
www.aquascape.cz/… a
www.aquascape.cz/…
Co myslíte ? Jak by jste to udělali vy ?

ve mestech kde se konaj sraziky je to jednodussi....
Spoustu kytek se dá sehnat "za odvoz" nebo malej bakšiš, zkus kouknout tady do inzerátů.
můžeš kdy chceš, když u toho nepřebagruješ celý dno. Když jen zasadíš rostliny do jedné části tak se nic závažného neděje. Mě se dobře sází kytky pinzetou.
Častý, třeba každodenní, strkání ruk do akvárka není moc dobrý, ale když tam jednou za týden dosadíš pár kytek, tak je to v pohodě.
až ti akva pořadne zaběhne
Jj, kytky pomalu dokupuju, koupila jsem mimo jiné eleocharis parvulus, která by podle netu měla vytvářet kobercový porost, ale ta se zatím příliš nerozrůstá. Ještě bych měla takovou otázku, ale ani to nepatří do tohoto vklákna a asi je to i hloupost... Po jaké době si můžu dovolit znovu zasahovat do akva? Co třeba když každý týden přinesu jednu kytku nebo nějakého živočicha? Samozřejmě si dávám pozor na přerybnění, ale nemůžu si dovolit koupit hned tolik kytek najednou a navíc, u nás není příliš široký výběr. Plovoucí jsem měla, bohužel u ní nebyla popiska a pán mi o ní jen řekl, že je plovoucí, ale na tu mi chodily mšice, tak jsem ji dala pryč.
Ten písek není až tak bílý, normální křemičitý, neviděla bych důvod ho měnit.
Pořiď si rostlinky co z větší části zarostou dno, a rybkám bude úplně jedno jakej ten písek je. Stejně tak můžou pomoct plovoucí rostliny co to trochu zastíní.
No, já už těch unáhlených rozhodnutí udělala tolik...
V pohodě, já taky nemyslím aby to bylo hned. Akvaristika je o trpělivosti a unáhlený rozhodnutí, špatný rozhodnutí.

Mám fotku z úplného začátku na lide.cz na profilu. Můj foťák je momentálně na dovolené, takže aktuální fota budou později.
No a co takhle se zaregistrovat a udělat jednoduchou prezentaci. Taková fotka napoví daleko více než sáhodlouhý slohový cvičení. Víc hlav víc ví a kdo bude chtít a umět poradit, tak se jistě vyjádří.

Asi to tedy takto nechám. Estetické to pro mě sice moc není, ale skutečně je to málo zaběhlé a rostlinám se tam daří hodně dobře. Děkuju za rekce.
Rybky si na barvu dna stěžovat nebudou. Pokud rostliny jdou a celé je to pro tebe dostatečně estetické, zvaž, zda do toho vůbec jít. A pokud si řekneš že ano, tak si vše pořádně připrav a klidně ještě nějakou dobu vyčkej. Největší chybou by bylo dno měnit u sotva zaběhlé nádrže.
0 16.04.2012 18:17 Roketka –
Re: OP Na to jsem taky myslela, ale mám už takhle to dno strašně vysoké. Takže spíš vybrat pár hrstí písku. Kytky tady v tom ale rostou pěkně rychle, ale dočetla jsem se, že rybkám nedělá světlé dno dobře, tak jsem z toho trochu na rozpacích...
A co takhle jen po hrstech dosypat novou vrstvu na dno?
Toto vlákno je toho důkazem, že to jde.

Zkus se nejdříve začíst a jistě brzy zjistíš, jak na to.

0 16.04.2012 17:31 Roketka – Výměna písku
Zdravím, měla bych takový dotaz. Dostala jsem rybky k narozeninám a neměla jsem doma vůbec nic, takže jsem akva zařizovala strašně narychlo. Koupila jsem tedy ten nejtmavší písek, který u nás měli, jenže je i tak moc světlí. Nyní, když vidím, co všechno jsem dělala za chyby, bych chtěla aspoň vyměnit písek za tmavší, černý nebo tak nějaký. Ale jde to vůbec, když už v tom auktuálním jsou zakořeněné rostlinky, mám tam rybky i krevety? Díky za odpovědi.
Treba Amano pouziva ve svych nádržích dokonce i vápencový šutry, ale je taky pravda, že ty jeho dna to dokážou kompenzovat.
to je dosť možné, ale ja trvdiť vodu nepotrebujem, obzvlášť keď do akva davam demineraliz. vodu miešanú s vodovodnou
Ono spíš jen od počátku akvaristiky se drží vápence špatná pověst. Pravdou je, že v určitých mezích dokáže tvrdit vodu, ale dělá se z toho větší bubák nežli to ve skutečnosti je. Něčemu vadí, něčemu vyhovuje a něčemu to je jedno. Valisnerce to je jedno

sorry to som netušil ja mam bez vápenca a rastie mi tiež pekne, že jej tak vyhovuje som nemal ani šajnu
stačí to co mam ve velkem akvarku není to ani drahe cca 20 kg mi vyšlo na 220kč...nebo ešte dobre dno je tohle-
levnaakvaristika.cz/… da se sehnat i levnejší třeba na aukru.
Mám v nádrži 34kg vápence a valisnérka roste jak zběsilá. Každý týden zastřihávám a protrhávám.
valisnerii stačí aj obyčajné dno, stačí jedna vrstva aj najobyčajnešieho štrku ale bez vápenca. ak máš blízko nejaké štrkovisko môžeš tam nabrať štrk a premyť ho to postačuje valisneria niejenaročná
0 15.04.2012 19:24 žaneta – jaký typ dna vybrat..?
ještě jedna věc... nyní se v mém akváriu dno skládá ze starého dna, nového dna, ani nevím z kolikati vrstev.. bude v novém akváriu lepší mít opět tolik vrstev na sobě, nebo jen ta základní? chci pěstovat valisnerii, a nevím jestli bude lepší to, či to..
0 15.04.2012 19:20 žaneta – jaký typ dna vybrat..?
Zdravím, potřebovala bych poradit.. po spoustě neúspěchů jsem se rozhodla založit akvárko znovu.. jsem ale na vážkách, a nevím, jaké dno přesně vybrat.. někde se píše, že je lepší jemnější zrnitost, někde zase že hrubší.. teď mi v akvárku plavou 3 krásné a velké závojnatky.. moc dobře vím, že rády tlamičkami hrabou ve dně a hledají zbytky potravy, a proto nevím, jakou tu zrnitost vybrat.. jestli tu jemnější, nebo tu hrubší..? kdesi jsem se dočetla, že není dobré kupovat drť a štěrk, že jsou ostré.. tak už nevím

jestli je tu někdo, kdo má zkušenost se dnem právě u závojnatek, budu moc ráda, když mi něco doporučí

) děkuji, žaneta
Souhlas, taktéž doporučuji, když už odkalovat, tak polechtáním dna odkalovačem, no a u pohledový strany skla se to vezme pěkně více do hloubky, a je zase čisto.

jeste jeden poznatek.... normalne se na skle v oblasti substratu delava povlak sinice, ale okolo korenu rostlin do vzdalenosti cca 5mm je cisto....
odkalovani bych bral jen jako takovy "vyluxovani" horni vrstvicky (1-2cm), zbytek by si mely obstrat koreny rostlin..... a jsou nektere rostliny kterym rejpani do dna primo poskozuje korenovy system, takze chce to s rozumem
jako dobry substrat se osvetcil i filtracni kremicicty pisek....
me taky hnilo dno, do ty doby nez jsem odstranil nejemnejsi frakci (prosatim pres hrubsi kuchynsky sito,mam jak quaclay, tak flexiobklady)....
Pro dobré fungování akvária není častá výměna dna dobrým postupem. To, že se ve dně hromadí detrit, to je normální, k tomu dochází v každým dně. Jde o to, aby toho bordýlku bylo tolik, kolik je akvárium schopno akceptovat, tím mám na mysli rostliny a další péče v podobě pravidelných výměn vody. Povalující se bordýlek na dně, ještě nutně nemusí znamenat nějaký problém, ten nastává v momentě, kdy je narušena stabilita systému, třeba tou nedostatečnou výměnou vody. Ono častý a intenzivní odkalování taktéž není pro akvárium žádným požehnáním, čímž nikoho nenabádám k flákání údržby. Osobně bych to Tvoje dno vyměnil za osvědčenou klasiku v podobě betonářskýho písku, nebo vytvoření štěrku frakce 2-4mm přesátím právě toho písku.
Myslím si, že bílé části dna v mém akva vápenec obsahují - v octu pouští bublinky. Mimojiné dno je už pěkně zaneřáděné (gupky), ačkoli jej pravidelně odkaluji 1x týdně. A to je hlavní důvod, proč jsem začala uvažovat nad výměnou.
Dno je už jednou vyměněné, a já jsem si bohužel nezapsala datum výměny. Cichlidka Ramirezova od určité doby není tak aktivní, jak bývala. Po celý první rok, co máme Modrého (Neon Blue) nepřežilo jediné gupáče, teď jich přežívá dost. Tak nevím, jestli jednou z příčin zhoršení aktivity u Modrého nemohla být na vině právě ta výměna dna a tím pádem zhoršení živostních podmínek (krom jiného, ale to jsem už řešila jinde)....krom teda toho, že gupky jsou už hodně velké a rodí najednou velké množství mladých.
Od výměny dna se mnohem lépe daří Anubiasovi. Má hodně nových velkých listů, dokonce na něm vyrazila další mladá rostlinka, která časem půjde oddělit. Že by taktéž souvislost s výměnou dna? Řasy se na něm objevovat začínají až poslední dobou ( po výměně dna zmizely na velmi dlouho dobu).
romante, děkuji
Pokud akvárko funguje podle představ majitele, tak proč měnit dno? Ve Tvém případě, pokud to dno obsahuje vápenec, tak bych se nad tím možná zamyslel a k výměně dna se odhodlal. Jinak i s tím vápencem se dá vytvořit pěkný a funkční akvárko, ale chce to trošku mít tzv. něco odzkoušeno a vnímat všechny souvislosti a tomu se přizpůsobit.

Dobré poledne, chtěla bych se zeptat, zda-li je nutné měnit dno? A když ano, proč?
Děkuji za případné odpovědi
Lila1
a co se usadi tak to postupne odkalis....
díky za uklidnění

Budu čekat
Zítra už bude líp. Ono i kdyby jsi ten písek prala sebevíc, tak stejně by k nějakýmu zákalu dojít mohlo, akvárko si s tím poradí.

díky to si zas nechám v obchodě poradit

tak počkám jak si stím poradí filtr a pak zkusím část vody vyměnit. Jsem fakt naštvaná
Projevit základní vlastnost akvaristy(ky) a tou je trpělivost.

Někdy nedělat nic je lepší než cokoliv měnit(nemyslím přidání toho písku, ale následnou péči).

Štěrky zakoupené v akvaristikách je třeba v naprosté většině dokonale propláchnout i když si výrobce píše na balení že je písek proplachovaný a i když prodejce tvrdí totéž. Teď nezbývá než čekat na práci filtru a až si prachové částice sednou. Případně opatrně vyměnit část vody. Tím se nějaké množství prachu odstraní. Jsou ještě technické pomůcky jako speciální vložka do vnějšího filtru JBL SymecMicro která odstraní částečky větší než 1/1000 mm a nebo diatomový filtr, ale to bude patrně zbytečné

.
Ahoj koupila jsem nový štěrk, v akvarku mám starý, ale potřebovala jsem více na nově rostlinky. V akva mi řekli, že štěrk můžu bez žádné úpravy použít a teď mám celé akvarko zakalené drobný písek co ve štěrku byl, už sednul na dno, ale jinak hrůza. Co stím?

no zalezi jak vysokou vrstvu substratu budes mit.... pokud je mala tak ten jil (hnojivo do dna) po par odkalenich odsajes, takze pak to jsou vyhozeny prachy, taky pri kazdym presazovani korenicich rostlin s tim jilem hnes (extrem byla moje zkusenost s velkym echynacem a jeho vic jak 0,7 metru dlouhyma korenama v kombinaci s Aquaclay substratem, bomba mliko a od te doby problemy kdykoli vic rejpu ve dne)
díky za dobrou radu, která je založená na zkušenostech, to se vždy hodí.
Já bych to nedělal. Napoprvé jsem měl jenom hrubý štěrk a pak jsem dokoupil frakci 2-4 milimetry s tím, že ten hrubý jsem nechal jen vzadu pod echinodorem a podél zadní stěny. Aby se mi to nemíchalo, tak jsem to přepažil břidlicí, ale není to nic platný, když chce člověk pořádně odkalovat, tak to prostě musí prohrabat a ty frakce se dřív nebo později smíchaj. Takže teď už tam nechám jenom jemnost.
Super, díky, takhle nějak si to představuju, s tou modifikací že mám k dispozici 54 litrů pro ryby a ještě dvě malý šestilitrový akvárka kde rovnou nechám některý ryby, aby se vytřely

uz jsem nekolikrat u minicka menil dno,
nejdrive jsem si prisal a propral novy dno, pak to slo raz na raz,
odsal jsem si vodu do jednoho kyblu, do ni odlovil rybky prihodil par plovoucek a dal vzduchovani, do druhyho kyblu odsal co nejvic vody z akva a dal tam kytky a filtr (jednou jsem ke kytkym dal i ampuli, a nejak to nerozdejchala, proto oddeluji zivocichy a rostliny)
zustalo dno to jsem odebral, pritom doodlovil sneky a krevetky, umyl akva, nasypal proprany novy dno, dal trosku vody, zasadil kytky (zastrihnul koreny, rozdelil trsy atd.), dolil vodu z kyblu, naistaloval filtr a sup zivocichy s vcetne vody, dolil do normalni hladiny odstatou vodou (zaklad je zachovat zivy filtr a co nejvic "stare vody") a nikdy jsem nemel problem (az na tu ampularii)
cela akce musi musi byt co nejrychlejs, aby ti nevychcipal filtr (pripadne ho leze zapnout i v tom kyblu s kytkama a dat mu tam trochu vzduchovani)
po tenjdnu normalni udrzba,
kdyz mas cas tak si muzes dno predaktivovat, ze si ho namocis do kyble a vymackas k nemu houbu z filtru, jen je treba pouzivat odstatou vodu kvuli chloru (aby jsi si bakterie nezlikvidoval)
Uf

dík
0 13.02.2012 13:31 Gladilaf – Rostliny
Ahoj, rozhodl jsem se, že stávající dno (směs hrubé drti a 2-4mm písku) vyměním za jemný písek 1-2 mm (už jsem to objednal). Jednak aby měli pancéřníčci a heleny radost, jednak mám i trochu podezření, že mi uhnívají kytky, protože se to neodkaluje úplně nejlíp.
Dotaz č.1: myslíte si, že to kytkám co mám (Echinodorus, Limnophila Aquatica a Sessiflora, Ludwigia, Hygrophila... viz prezentace) nějak pomůže? Nemají třeba kytky problém kořenit v 1-2 mm?
Dotaz č.2: Bude k něčemu, když to staré dno proseju a k tomu novému přimíchám trochu nejjemnější frakce toho starého? Kvůli bakteriím
Díky... P.S.: Postup už mám vymyšlený, včetně toho že filtr s rybama a starou vodou půjdou na den do 54 litovky...
vodu kvuli bakteriim zachovavat nemusis - skoro zadne v ni nejsou.
pokud mas zajety filtr, nech ho bezet na kyblu a pokud mas rostliny, stary pisek vyper a ten bordel z nej nalej pod novy substrat.
Ja prendaval cele akva timhle zpusobem a nikdy jsem nemel zadny problem - uhynule ryby, rasy, zakaly nebo tak neco.
Zn. ideál je, pokud ten filtr necháš po dobu výměny běžet třeba v kýblu s akvarijní vodou.

Děkuju moc =) ten nitrivec si raději koupím, pak dám vědět, jestli jsme všechno zvládly OK =) hezký den!
Tohle vlákno je dobrý pročíst. Určitě bych měl po ruce nějaký ten přípravek pro podporu nitrifikace třeba osvědčený Nitrivec od Sery a aplikoval bych ho dle návodu. Samozřejmě, že se to dá zvládnout i častýma výměnama vody. Pokud budeš úplně vypínat filtr, tak se snaž dodržet čas 1-2 hodin kdy bude filtr mimo provoz, aby nedošlo k odumírání nitrifikačních bakterií. Po výměně a znovuuvedení do provozu techniky tym můžeš společně s tou starou a novou vodu rybky dát hned a sledovat jejich chování a podle potřeby zasáhnout výměnou vody.
0 18.01.2012 10:50 Nelly – Kompletní výměna dna
Dobrý den,
potřebuju kompletně vyměnit stávající dno za nové. Vodu si "zazálohuji" do kýblů, takže nebudu měnit víc jak 30% vody, ale dno půjde kompletně. Nezadělám si na nějaký poroblém s nitrifikačními bakteriemi? Když vyměním dno, zůstanou pouze ve filtrační hmotě....Budu moci ještě ten den do akvária umístit rybky, nebo je musím na nějakou dobu evakuovat? Případně je zapotřebí použít nějaký přípavek? Dno jsem ještě takhle kompletně neměnila...
Dík za odpovědi.
považujem toto za dobrý postup ..

A jak dlouho je založené a vůbec by se hodilo více informací, akváriu se může dařit i s vápencem ve dně, ale na to tu jsou jiní odborníci.
Pokud je nedávno založené a bez ryb tak bych se nerozmýšlel a dno změnil, už tu padlo jak nejlépe na to.
A pokud v něm jsou ryby, tak asi bych se moc dlouho nerozmýšlel, ale vyhraď si na to dost času a kbelíků.
Já také po půl roce měnil dno...
Právě že nefunguje :( Kytkám se nedaří a ph je skoro 8.
0 03.01.2012 10:41 David – směs
Zjistil jsem, že mám v akva křemičitý písek a hrubší drť, která je vápenatá. Myslíte že bude stacit písek prosít a vyprat nebo budu muset vyměnit celé dno za nové ?
Pokud chcete dno jen navýšit, nevidím důvod, proč by to nemělo jít "za provozu" - prostě opatrně přisypat další substrát dna tak, abyste "nepohřbila" nějaké krevetky, zarovnat substrát a popř zasadit kytky... Se zaběhlým filtrem bych to neviděl jako problém, akvárko je zaběhlé...
0 18.11.2011 18:58 nula nevím, zda ten dotaz mám napsat spíš sem nebo ke čtverzubcům, živorodkám...ale tedy...
asi před tři čtvrtě rokem jsem založila cca 25l akvárko pro dva trpasličí čtverzubce, časem jsem k nim přidala withe pearl krevetky. čtverzubci vypadají spokojeně, krevetky se hezky množí... ale dala jsem na dno příliš malou vrstvu štěrku - v místech, kde je ho nejméně, je tak 1 cm, v místech, kde nejvíce, je to tak pět cm - zásluhou čehož v akvárku pořádně nemůžou být žádné "zasazovací" rostliny - je tam -na kořenu -hodně jávského mechu a pak -jako plovoucí- řečanka a růžkatec. a pak pár nějakých jiných. ktevetám se nejvíc líbí v tom mechu, čtverzubci jsou asi rádi, že nejsou vidět. -nejsou plaší, umí jíst z pinzety...
to nízké dno má výhodu, asi, že se dobře odkaluje..noale celé to akvárko vypadá poněkud jako odpadkový koš...
chtěla bych to dno navýšit - ale -nevím, kam po dobu proměny a zvykání akvárka se čtverzubci. krevetky bych se nebála dát to 54l, kde jsou formosky. Ale těm čtverzubcům moc nevěřím, že by nevybili mladé -nebo prostě ty ryby neděsili. navíc jsou u formosek i red cherry a bála bych se, že se naučí jíst ty a pak se nesnesou ani s bílými.
bojím se je ale dát do kýblu nebo do cca 7l akvárka, co stojí na okně a kde je jen bahnička drobná a šneci. Ráda bych, aby to mé zlepšování ve zdraví přestáli, ale prý jsou hodně citliví na kvalitu vody -tak co myslíte, kam během navyšování dna (a nějaký čas po- jaký?) s trpasličími čtverzubci?
Barva rozhodně nevadí. Osobně si myslím, že je to věc vkusu. Krom toho, u některých druhů ryb se dokonce bílá barva dna doporučuje, lépe vyniknou. ;)
jojo ta velikost mi příde dobrá, ale nevadí ta světlá barva? prý se spíš doporučuje tmavá...
Ahoj,..presne tenhle mam a spokojenej
Zdar
Plánuji výměnu dna v akváriu, podle toho co jsem tady přečetl by mělo být vhodné např. toto?
www.bestforpet.cz/…
díky

Nekdy neni moznost volit spravnou variantu, zadna spravna neni v urcity moment mozna, zbyva jen zvolit to nejmensi zlo. A kdyz se podivam jak je venku, a jak muze leckde kolisat teplota v byte... Zkratka si myslim, ze nez v nejakem kybliku ci lahvi od okurek prechovavat tyden ryby, s tim ze se jim jeste v noci chladi voda vhanenim studeneho vzduchu (neznam konkretni podminky, nemusi to tak byt) - to pak kaslat na nejake zasady a opravdu volit nejmensi zlo, tedy ryby dat do akvarka

.
Díky

.
0 01.12.2010 21:46 Usine – Re: Denver
O pávčata se neboj, rodí každé 4-6 neděle.

jestli je to jen těch 7 rybek co máš v prezentaci tak by s tím neměly být moc problémy, jen ještě nějakou dobu žádný nepřikupuj, ale klidně ještě přidej ňákou kytku

Tak já je tam dám asi zítra, snad se to i zlepší filtrováním, trošku to ustupuje, pomalu. A týden nekrmit, chuděrky

, snad mi ta jedna neporodí no. Děkuji
1 01.12.2010 21:16 Usine – Re: Denver
Než je mít v 3litrové lahvi tak to je radši dej do akvária, ale nekrm je aspoň týden.

Aha, díky. No akvárko je zaběhlé, já vyměnila "jen" dno, jinak voda je původní - ze 2/3, i filtr, akorát kořen jsem přidala. Přesto lepší až po týdnu je tam dát? Mám je v malé asi 3 l láhvi od okurek se vzduchováním..Díky

když budou v kyblíku se vzduchováním tak to klidně týden přežijí, když jim budeš každý den měnit vodu, a neměla bys je krmit
rybky je dobré tam dát až se akvárko zaběhne, nebo aspoň nějakou dobu počkat
Ahoj,
dnes jsem vyměnila dno z akvarijního štěrku na křemičitý "štěrk" (1-3mm) a nějak se mi přitom zakalila voda - do bíla. Štěrk byl převařen, pořádně proprán a taky jsem tam dolila 2/3 staré vody... Mám počkat až ten zákal pomine, nebo to je pro rybky neškodné? (Zatím je mám mimo akva). Díky moc
0 13.09.2010 22:46 Acinonyx – Re: mateas11
Ja by som chcel čierný zmiešaný z obyčajným takým krémovo bielim kde sa to dá zohnať?? nevieš?
0 13.09.2010 19:47 Acinonyx – Re: mateas11
Tak teoreticky si mozes zohnat v prirode, len je s tym viac prace.
Aha tak daaky kupim asi... :( malo penazi je, kriza je a este na strk minat

1 13.09.2010 15:54 Acinonyx Bohuzial, tvrdost vody v akvariu uz neznizis. Podla mna je lepsie dat tam iny substrat rovno. Uvidis, ze tento budes do par mesiacov menit, teda ak neplanujes Afriku. Potom budu nareky, ze nerastu rastliny, vsade je riasa atd. atd.
Aha tak asi aj ja na to seriem a dám ho tam a prikúpim daaký substrát a popríbade odmeriem tvrdosť a keď bude vysoká znížim..

Dá sa s tým fungovať, ale vraj to horšie znášajú rastliny a niektoré ryby. Možno má kamarát šťastie a všetko sa prispôsobilo. Ja to neriešim či šumí. Keď ho tam chcem, tak ho tam dám.
A ako to že kamoš s tým v pohode funguje? a veď na tvrdú vodu sú rozne pripravky
Myslím, že by to prevarením nepomohlo, lebo to šumí zloženie štrku. Je v ňom vápenec a ten robi tvrdú vodu nevhodnú do akvária. Myslím, že som si to dobre zapamätala, lebo tu sa to už písalo.
Chcem tam dať taký, čo sa dáva pod zámkovou dlážku (černý) zmiešaný s takým, čo sa dáva do miechačky keď sa betonuje.... Ale asi tro spravým tak že štrk 1-3mm pomiešam zo substrátom pre rastliny a úplne navrch 1-2cm dám štrk o zrnitosti viac než 3mm ale max 5mm. A inak dal som do vzorky toho štrku ocot a malo to zmuk ako šumienka na jazyku tak daako to znelo. Ale kamoš ho má v akva a má to super. Žiadne riasy ani nič. Keby som to skúsil prevariť a umyť nestačilo by to?
Nevím jaký přesně chcete použít štěrk. Jestli takový ten kopaný, který je na stavbách a pískovištích nebo štěrk z lomu.
Pokud máte písek o zrnitosti 1-3 mm, tak bych ho tam dal a s jinou zrnitostí nemíchal. Když už, tak bych pod něj dal trochu úživného substrátu.
Aha dík moc a možem to dno spraviť tak že úplne dole (2cm-3cm) dám štrk (1mm-3mm) zmiešaný zo substrátom pre rastliny a navrch (3cm-6cm) dám hrubši??
A zaliať to celé octom bo kolko toho na jeden kíbel (kbelík)
Ne. Jen ocet (lepší je HCl) a poslouchat jestli šumí.
Ok dik moc a ked budem na to dávať ten ocot tak tam mám dať aj vodu?
0 11.09.2010 19:27 Usine – Re: mateas11
Ideální je tak 1-3mm, větší zrnitost ti nedoporučuji.

Aha a zrnitosť nebude vadiť rastlinkám??
0 11.09.2010 18:58 Usine – Re: mateas11
Nejdřív ho ale vyzkoušej potopený v 8% octu, nebo jiné kyselině na 24 hod. Pokud bude bublat, tak nebrat.

Ahojte. Nechcel som zbytočne zakladať novú tému tak som to dal sem. Chcem sa spýtať, či možem dať do akvária štrk čo je na betonovanie alebo taký daaký. Samozrejme že ho prevarím a vyčistím. Bude sa v ňom rastlinkám dariť?? Ďakujem
0 13.05.2010 17:50 Recaiver – dík
Děkáji za názory, upravím podni nich původní strategii

10 neonek a 3 ancistrusi vám vydrží pár dní i v 10 l kbelíku.
Napusťte kbelík vodou z akva, přelovte do něj rybky. Zapojte filtr a jeho průtok přiškrťte tak, ať proud vody neonky "neumlátí".
Pak si pohrejte se znovuzaložením akva a místo stávajících 5-6 rostlin akva osaďte hromadou především rychle rostoucích kytek. (Když při pohledu zhora uvidíte tak 20% dna, máte akva "optimálně" osázeno.

)
Druhý den po napuštění akva do něj přendejte rybky a nainstalujte filtr.
Pak už postupujte podle obecných zásad pro zabíhání akva, (výměna části vody, doplnění rybí osádky)...
můžeš tam nějakou vodu nechat, pokud se ti podaří vybrat ten štěrk. Čím víc staré vody tím líp. Rybky ratši až další den, nech je v dost velké nádobě se vzduchováním. U rostlin není problém že se zasadí moc brzo, muselo to být něčím jiným, mě rostly rostliny i v čerstvě založeném akváriu bez hnojiva a ryb. Rozhodně po přestavbě nakup plno rostlin než budeš pořizovat další osazenstvo. Do tak velkého akvária se vyplatí objednat na netu, nebo od někoho kdo má hodně přebytků. A zjišťovat co by jim mohlo chybět
ja bych pouzila vic stare vody a rostliny bych tam dala rovnou. a jinak si myslim, ze ryby by se mohly vylovit hned na zacatku, ony to par hodin v kyblu zvladnou.
0 13.05.2010 16:13 Recaiver – Komplet výměna dna
Ahoj, připravuji se na kompletní výměnu dna svého 240 l "společenského" akvária a potřeboval bych trochu poradit s postupem.
Úvodem:
Mám 120x40x50 akva s externím filtrem Tetra 700, založené asi 1,5 měsíce. Dno je rozděleno dekorací na dvě části. Ve větší části je tvořeno oblázky různé barevnosti o velikosti od 0,5 - 2 cm a v menší části je tvořeno černobílou štěrkovou drží velikosti až 0,7 cm. Co se týče "osazenéní" akva, tak na dně se uchytit pouze jeden Anubias, osatní tři kytky pomřely. Volně v dekoraci uchycená přežila jedna kytka ze dvou. Nezdar přičítám osazení brzo po založení a drastická léčba krupice. Z rybek mám tři ancistruse, kteří zdárně přežili epidemii krupice, která se akváriem přehnala před půl měsícem a vzala sebou 8 z 11 ti neonek červených. Aktuální počet neonek po dokoupení je 10. Takže akvárium je více méně neobývané, proto jsem se rozhodl pro takto drastický zásah ještě v této době a snad nemůžu způsobit ještě tolik škody než po nasázení dalších kytek a rybek.
Po pročtení několika diskuzí jsem se rozhodl jako dno použít černý křemičitý písek 1-2 mm viz odkaz
www.flexiobklady.cz/…, kterého mám právě doma 50 kg. Provedena zkouška octem s negativním výsledkem - dle předpokladu.
Plán:
1. Odčerpání co možná nejvíce aktuální vody v akváriu, dle možností to odhaduji na 50-60 l
2. Vypnutí filtrace
3. Vyjmutí dekorace
4. Odlovení rybek a rostlinek
5. Odpuštění většiny vody, tzn ponechání manipulačního množství 10-20 procent akva
6. Odebrání starého dna
7. Odpuštění zbytku vody
8. Umístění písku a dekorace + částečné napuštění manipulačního množství vody -novou vodou
9. Dopuštění starou vodou z kýblů
10. Dopuštění do 70 procent akva novou vodou
10. Po cca 1 hodině návrat rybkek se zapnutím filtrace
11. Druhý den návrat kytek
12. Postupné dopouštění do provozního stavu
Takže myslíte že je to velká kravina? Děkuji za rady a postřehy....
klidně můžeš. hlavně si nech co nejvíc vody z akva a nech v ní běžet filtr

0 13.05.2010 11:40 Mirka – výměna
Ahoj, zdravím všechny, chtěla bych taky vyměnit dno, ale nevím, jestli můžu.Podle toho, co tu čtu, tak začínám čím dál víc váhat. Mohl by mi někdo poradit? Chtěla bych štěrk vyměnit za jemější světlejší písek. Akva má 54l foto v prezentaci. Díky moc
0 09.05.2010 18:46 petulevrtule – Re: BAKrv
No mě právě napadlo, zda-li nebude postupná výměna dna menší zlo pro akvárium. Když už budou relativně rostlinky v novém dně zakořeněné, tak přesadit další...Takhle, když se vymění celé dno, jde s tím pryč dost bakterek a taky rostlinky po přesazení neplní svou funkci...Možná, že to je asi úplně jedno, ono prý Caridinám tak jako tak výměna dna celkově nesvědčí, takže by u nás nejspíš pošly...
nevím jak by se terčíci tvářili na postupnou
mě se zdála postupná výpěna dost riskantní a proto jsem to udělal najednou
já jsem to koupila jako říční písek 3- 5 mm ale je to tak 5-8 mm a to je moc....proto to chci vyměnit. a nebo vadilo by,kdybych to jen pořádně prošťouchala a dala nové dno na tohle?
já sem taky uvažoval o výměně dna ale mám strach o malé antcistruse(stáří cca. 14 dní)
0 09.05.2010 17:56 petulevrtule Nemáme tedy terčovce, ale zapojím se do diskuze...
Mě výměna dna totálně rozhašila akvárko, odešly jak black crystale, tak Caridina babaulti a to to byla postupná výměna dna, na půl roku se nám přestaly úplně rozmnožovat red cherry krevetky. Teď mohu s jistotou říct, že rovnováha v akvárku je po 5 měsících taková, jako byla před výměnou dna. Nyní bych si výměnu sakra rozmyslela...Osazenstvo, které je na něco zvyklé to moc neocení...A to nemluvím o bojích s řasou.
Jinak tedy výměna probíhala normálně při chodu akvária. Vytrhala jsem čtvrtku akvárka, vytáhla staré dno, plastovou přepážkou rozdělila a nasypala nový štěrk. Měla bych mít i nějaké foto v prezentaci, pokud sem to už nepromázla, z důvodu nedostatku místa.Mezi další výměnou byly cca 3 týdenní pomlky.Už bych se do dalšího nehrnula...Škoda osazenstva...

Já jsem koupil říční písek 3-5 mm a bez problému.
když už ste u toho dna tak se chci zeptat jaké dno je lepší pro panceřníčky a ancistruse ?( a jaké pro kytky ?) kytky mě moc nechtejí růst. předem díky za radu
Mockrát díky za radu, zanedlouho budu taky měnit dno

přece jenom dno dělá hodně

podle testu nic jen trochu zvýšená hodnota. Ale měl jsem nálevníka kterého jsem musel zlikvidivat. Samozdřejmě musel jsem častěji měnit vodu jelikož rostliny začali fungovat až za dva týdny
a co ti to udělalo s hodnotama CO a NO?
Zdravím, chci poradit, chci kompletně vyměnit dno, v tom co mám mi pořádně nedrží kytky, je moc hrubé, chtěla bych vyměnit za jemnější. Ale teď mě zajímá : zda vyměnit celé dno najednou nebo po částech? kvůli bakteriím a celkové rovnováze v akvárku. Děkuji za všechny odpovědi
Jednak asi odpovídáš na špatnou adresu a dále pak si zřejmě pleteš láhev s kanystem či konví....

Toho predajcu, že pozdravujem.

keď chceš, tak si pozri moje "Pracovné relaxátko"

Tak držím palce, aby to bolo s čo najmenej chybami. Na predajcov by som veľmi nespoliehala, lebo oni sú väčšinou len predajci a nie akvaristi. Pre rady si chodím sem. K akvaristom. Možno by Ti ako inšpirácia pomohla prehliadka tu uložených prezentácií nádrží .
0 11.03.2010 14:01 duchnren – Re: geminika
zakladali jsme akvarko s pritelem a nechali jsme se trochu (trochu vic) ovlivnit prodavajicim.. za par tydnu, mesicu, sem dam nove fotky, jak jsem vsechno napravila

ja jsem to pri stehovani (po povodnich) vyresil tak, ze jsem si pujcil od kolegy 50l plastovou lahev (tu jak se s ni jezdi na vodu) a tam jsem nahazel vsechny rostliny z akvaria a do toho prendal ryby a hodil tam vzduchovaci molitanovej filtr
zilo tam skoro dva tydny docela dost ryb vcetne akar modrych a bez problemu vsechny prezily
ta lahev ma vyhodu ze je castecne propustna pro svetlo a zaroven nepruhledna takze se ryby neplasi
muzes ale treba pouzit misto akvaria takove ty polopruhledne boxy co se vsude ted prodavaji
No. Pozrela som si tvoju prezentáciu. Je to fakt hrúza a najvyšší čas ho prerobiť na kúsok naozaj živej prírody. Tie umelé rastlinky síce vyzerajú možno dobre, ale bez rýb. Keby vedeli rybky hovoriť, určite by ti vynadali, že majú málo kyslíku, v tej umeline sa necítia dobre a to čierno-biele dno ich plaší. Neviem, kto ti poradil takto založiť akvarko, len dúfam, že to nebolo z tvojej hlavy.Ďalšia vec. Na necelé dva mesiace založené akvarko je tam veľa rýb naraz. Do novozaloženého akvária sa pridávajú rybky až po 3 týždňoch od spojazdenia už so živými rastlinami a nie naraz, ale postupne. To znamená, že najprv 2 rybky, po takom týždni ďalšie 2-4 rybky a po ďalšom týždni zase ďalšie. To danio zrejme nezvládlo tie ťažké podmienky. Ak sa pri zabiehaní do cca 3 mesiacov žiadny úhyn rybiek nestane, tak je zabehnuté a môžeš sa z neho naozaj tešiť. Ja som takto zakladala pred 3/4 rokom podobný set ako máš ty a funguje bezchybne.
Teraz by si mohla tie rybky dať napr. do viacerých 5l pohárov od uhoriek, alebo si od niekoho požičať menšie akvárium. A skúsiť to založiť tak, ako som popísala. Nie dať ich naraz späť, ale postupne. To je veľmi dôležité. Vyplatí sa čakať.
Nejjednodušší řešení je odlovit do nádoby s vodou z akvária, provést úpravy a dát i s vodou zpět. A pak měřit pravidelně NO2, protože výměna dna může způsobit problémy.
0 11.03.2010 10:51 duchnren 6 neonek, 2 mecovky, 1 krunyrovec, 5 danio pruhovane a jednoho sneka
Skús napísať koľko ich je a aký druh.
0 11.03.2010 10:45 duchnren – kam s rybickami
Ahoj, chci vymenit dno a pridat kytky, ale uz mam zalozene akvarko a v nem rybicky. Kam mam presunout rybicky, aby mi potom neuhynuly? Nemam dalsi akvarko... diky za radu
0 19.02.2010 18:55 jval Minulý týden v sobotu jsem komplet měnil dno a rybky to přežily naprosto v pohodě. Postupoval jsem takto:
Vypuštění vody do kýblů
Ryby do jednoho kýble (+ vzduchování)
Rostliny do druhého
Vyměna dna
Zasazení rostlin
Napuštění starou vodou
Vpuštění rybek
Zejména pančéřníčci si libují v novém jemném dně od flexiobkladů.
U mě dno nikdy nevydrží déle než dva roky (hold vždy do té doby stihnu akvárium "zrušit").
Po určité době se dno zajede do fáze, kde je velmi stabilní (oživení organismy, vyrovnaný poměr mezi příjmem a výdejem látek atd.). Dost to souvisí s přístupem k akváriu.
Předělávat fungující akva kvůli výměně dna jen proto, že uběhl nějaký konkrétní čas, je nesmysl.
niekde som pocul ze je dobre kazde 2 roky...ale nezdalo sa mi to,preto sa pytam.
Stačit na co?

Na to, abyste viděl do akva? To by stačit mohlo...

0 17.01.2010 14:02 Mulisak – osvětlení
Zdravím chtěl bych poprosit o radu mám akv. 200 L a jen jedno osvětlení zářivkou Osram L 18/830 stačí to nebo je to málo ??? dík

V dobře fungujícím akva za 11,5 roku.

je treba vymenit po nejakom case dno?..komplet..ked hej po akom case?aqa ma 180 L
Dobře, jen bych chtěl ještě dodat, že písek je po odkalení zase krásný, bylo to tím, že akva bylo zase tak zarostlé, že na něj nedopadalo světlo

Nemusíš se urážet kvůli uvozovkám. Jsou tam právě proto, že ti to funguje bez problémů, jak sám píšeš. Proto je škoda do toho zbytečně moc rýpat a měnit celé dno. Stačí malé kosmetické ůpravy s tou vrchní vrstvou dna a je to vyřešené.

Taky to tak mám. Na vrstvě písku mám drobný štěrk a jsem spokojený. Když se smíchá, čistící komando to během dne vyřeší.
Jinak tvoje akva se mi líbi, ja bych na jeho vzhledu nic neměnil.

To nese ;) když jsem kupoval ty gavůnky a razbory byly v akva samy jen se šnekama. jinak jasně, jsem se už poučil jednou se na mě zadívala jedna papouščí ryba

ale ta fakt musela pryč. Jinak děkuju za rady, jen nechápu, proč píšete to funguje v uvozovkách, dneska jsem odkaloval po třech týdnech, vím, že mám přerybněno, ale za celou dobu akvária nezemřela ani neonemocněla ani jedna rybka nebo krevetka, rybky jsou čilé a zdravé, pěkně jí, akvárium je bez řas, pravidelně jednou měsíčně odstřihávám trsy nadbytečných rostlin, trošku mě to urazilo, jinak nad tím dnem ještě popřemýšlím.
1 22.11.2009 19:37
grizly [146] Poznámka z prezentace:Nejdříve bych se chtěl omluvit za ty 4 skaláry, původně jsem měl pár, ale když jsem dneska byl v pet centru nemohl jsem tam prostě ty rybky nechat, jak se na mě dívaly, ty očíčka, vím, že u mě nemají zrovna nejideálnější podmínky, ale špatně se určitě taky nemají.
Pro jistotu bys měl přestat chodit okukovat akfárka do prodejen. Co když se na tebe sváma hezkýma kukadlama zadívá závojnatka, jeseter nebo roztomilé hojno piraní? Taky jim poskytneš azyl v přerybněné rybí garsonce?
K tomu dnu: Jestli se ti nelíbí, nasyp na něj vrstvu těch granulek nebo čeho chceš a máš po problému. Písek je jemný a tak se ti bude držet vespod. Po promíchání při odkalování zase klesne za pár dní na dno. Je zbytečné měnit ho celé, když ti to "funguje".
PS: Tentokrát bych se Hornbachu zastal, za uhyn ryb podle mě ve tvém případě nenese vinu.

jinak ty hnede granule jsou prvni pul rok docela pekelne lehky, nez se jim zaplni vsecky pory, takze je dost problem se sazenim kytek, ale kdyz zakorenej drzej vcelku dobre
a tech ryb tam mash moc, proto ti cerna ten pisek.... hodne kalu, takze by jsi mel radne zakalit (odkalit)
...tak ako ti pise Yirka...
...ja bi som to tiez nemenil staci ti "dalsia vrstva" a niecoho tmaveho...
...to je normalne - nic biele ti biele v akva dlho nevydrzi...
...ked ti ide o rastliny tak tie dobre rastu v Aquaclay Ground
...niekto pouziva
www.flexiobklady.cz/…
...niekto tmavy kremicity strk
...ale co je "najvhodnejsie" - to ti neporadim...
v poslednej dobe sa mi pacia cierne strky alebo jemne cierne drte
ale mozes zmiesat rozne substraty alebo pouzit viac vrstiev - to je na tebe...
Nikde nepíšeš jak to máš s odkalováním. Pokud ti to vše opravdu funguje, radím nic neměnit. Přerybněno nemáš celkem, ale totálně. A ty skaláry tomu nepřidají. V roce mívají na výšku tak 15cm tak mi řekni jak v těch cca slabých 30cm budou vegetovat. Jak budou růst, budou ti přibývat starosti.
Dobrý den, omlouvám se, že musím založit nové téma, ale nenalezl jsem odpověď na to, co přesně potřebuju. V akváriu (viz prezentace) mám doteď světlý písek, ale ten postupem času tmavne a tmavne, akváriu se krásně daří i když mám celkem přerybněno, proto nechci nic pokazit. Ten písek je hrozný, proto uvažuju o výměně za takové ty hnědé granule, černé nebo šedočerné dno. Prosím o radu, které dno bude k mým rybkám nejvýhodnější a jak to udělat co nejšetrněji, v akva mám i krunýřovce jednopruhé, kterým se u mě krásně daří ale mám strach, že při kompletní výměně vody by umřeli.
A jak se pohybuje ph v akva? Pokud o pridavani co2 neuvazujes, a mas zasadite akva s druhy, co jim to spise vyhovuje, prilis bych to neresil. V zasaditem prostredi se uhlicitany rozpoustet nebudou, spis naopak, s tvoji tvrdosti se budou usazovat (jak vypada tvrdost v akva pred vymenou vody?)
Rid se osvedcenym pravidlem systemaku, pokud to funguje, nestourej do toho, pouze sleduj.
Jako maly jsem mel jedno akva s plno vapencem, a pokud vzpominam, fungovalo to. Sice podle dnesnich meritek nic moc, ale fungovalo, dlouhodobe.
Pokud nejsou problémy s rostlinami ani s rybami, tak bych ho tam také nechal

1 22.07.2009 21:14 Usine – Re: Steda
Jak to dopadne to se dozvíš časem. Většinou se to ukáže tak do roka, Začátky pokud neuděláš příliš velkou chybu jsou většinou výborné. Pokud by jsi ale chtěl začít z CO2 tak to z vápencem ve dně nefunguje. Moje doporučení je dno vyměnit.

Když to funguje, tak bych to neměnil, i když se doporučuje jiná varianta než ta stávající.
Mě zůstali za pozadím sekavci ... řekla jsem si, že to jsou blbé ryby a pokračovala v práci ... žijou

1 20.05.2009 14:26 švíco – Re: wobbler
Nejdřív jsem měl v kava hodně jemný kremičitý písek a pak jsem ho vyměnil na flexiobklady 1-2mm. Původní písek jsem částečně odsál hadicí za chodu akva (kolem rostlin jsem ho trochu nechal-co kořeny držely) a zbytek jsem za chodu pomocí trubky dosypal....nedělo se vůbec nic špatného, všechno si krásně sedlo a rybkám i rostlinám se dařilo a daří skvěle před i po výměně

Měnil jsem dno oběma způsoby, ve 160-tce způsobem jak psala imii, proběhlo to v pohodě.
U šnekáčů jsem nedokázal dostat všechny ryby z akvária, zalezly do pozadí a bylo to v pasti. Takže přišel na řadu druhý způsob, tedy opravdu úplně za chodu. Nejdřív jsem trochu odkalil, aby se nazakalila tolik voda při vybírání písku, pak vybrat písek pomocí nějaké nádoby. Nový praný písek jsem měl v igelitových pytlích, takže i s pytlem pod vodu a opatrně vysypat kam jsem potřeboval. Do konce šichty v práci nebylo na akva poznat, že je tam nový dno.
V případě 30-ti litrového akva bude ale asi schůdnější první způsob.
Souhlasím s Imii je to nejlepší způsob. Tak jak to chceš dělat ty to není dobrej nápad.
Jo mám ... nedělej to. Já to tak nějak udělala a když jsem dosypávala (pečlivě vypraný) říční písek zakalilo se to. Udělala se tam taková divná pěna a po 2 dnech to smrdělo jak žumpa.
Když jsem tedy musela měnit dno ve větším akváriu vypustila jsem vodu do velkýho barelu, vytahala kytky, ryby a všechno. Vybrala jsem lopatkou dno a vytřela do sucha, poté nasypala to nové dno, zasadila kytky, nalila vodu z barelu a dala tam ryby. Žádnej problém ... nic nechcíplo ... nic se nezakalilo

0 20.05.2009 11:31 wobbler – výměna dna
Dobrý den , mám dotaz na výměny dna za chodu akvária.Je to realné?Jak na to jít?Napadá mě odsát štěrk upraveným

odkalovačem a potom opatrně postupně dosypávat.Máte někdo s podobnou akcí zkušenost?Prosím o rady a nápady budu vděčný ........
má pravdu

0 24.03.2009 19:25 FUKY Ahoj..TAky jsem užtuhle práci dělal odlovil jsem vsechny rybi do kybla vodu jsem uplne vypustil i s kaminkami a dal jsem tam piseček.zasadil jsem rostlinky nalil uplne cistu vodu a nechal sem to na 2 hodinky vyfiltrovat...no a pak sem tam dal vsechny ryby.
Určitě do toho jdi. Zlepšíš filtraci a usnadníš si údržbu.
1 24.03.2009 14:28 V foxy napsal: ...rozmýšlam nad prechodom ku klasickému bublifuku, ale stále neviem či to má väčší zmysel...
ANO!
...by som ich nejaké 2-3 týždne nechal bežať spolu...
Týden stačí.
díky moc za rady, už si to viem lepšie predstaviť
mám ešte jednu otázku tak pomimo, rozmýšlam nad prechodom ku klasickému bublifuku, ale stále neviem či to má väčší zmysel, teraz mám vnútorný atman (v profile) a je to celkom fajn keď som takmer upchal prívod vzduchu, krásne čerí hladinu, dobre filtruje ale tá "kocka" má cca 3*2,5*5 cm ani to nie a zdá sa mi to dosť úbohé...
viem, že ak ho kúpim tak by som ich nejaké 2-3 týždne nechal bežať spolu nech sa zabehne a potom vybral toho atmana, ale chcem teda počuť vaše skúsenosti - stačí to ? ísť do toho ? :P díky
1 24.03.2009 07:51 V darka: Pokud jde dobře přiskrtit, tak klidně do kýblu s rybkama.
foxy:
Souhlasím s bluedream. První kýbl vody vypuštěj od hladiny, aby sis zbytečně nenabral kal a dej do toho běžící filtr (ale když běžet nebude, tak za tu chviličku se mu taky houby stane). Vypusť druhý kýbl vody a do něj přelov rybky. Pak vypusť všechnu zbývající vodu, předělej dno, dej zpátky vodu z prvího kýblu a filtr, osázej rostlinky, dolej vodu. Nech to chvílí ustát (co kdybys viděl, že do toho chceš ještě trochu sáhnout) a vrať rybky.
Myšleno v kýblu s vodou, ne i s rybkama

0 23.03.2009 22:44 Tereza – Re: darka
no tak to nevím, to by tam taky mohly mít pěknou centrifugu...
A nechat během přestavby jet filtr v kýblu s akva vodou

Nevím, co na to zkušenější, ale já bych odlovila rybky, odčerpala co nejvíc vody, která se bude do akva vracet a pustila se do přestavby. Dala nové dno, zasázela rostlinky, nalila vodu z původního akva, přidala čerstvou, zapnula zajetý nepraný filtr, nechala chvilku ustálit a vypustila rybky.
Nazdárek. Chcel by som meniť dno v akva z väčších kamienkov na jemnejší riečny piesok. Bol by som rád keby ste poradili ako sa na to pripraviť, resp. postupovať pri menšom akva 30l aby som zbytočne nešokoval rybky, zacrhánil čo najviac vody a nerovnalo sa do zabehnutiu od znovu - proste aby to v pokoji prežili

Názor skúsenejších - bude to mať výhody ? ísť do toho ? ďakujem, peace

Je dej do 20 L kýble, a máš vyřešeno

0 24.02.2009 21:25 luira – Re: karolO
Ja som postupoval tak, že pri výmene vody som vymenil polovicu dna a v poho. Pri dalšej výmene vody som vymenil zbytok dna a do dnes nie je žiadny problém . Čau.
Já se obávám, že přes veškerou snahu a třeba i přes koupele rostlin v hypermanganu je 100% odstranění plžů jenom snem. Je pravda že to dokážeš hodně zredukovat a při dobře fungujícím AQ udržet na akceptovatelné úrovni. A pár šnečků v nádrži není na škodu. Pokud chceš opravdu drastickou redukci tak jedině predátory (bylo toho o nich napsáno dost) ale je třeba mít domyšleno co s nimi dále, zda půjdou třeba ke kolegovi nebo je ponecháš a šnečky začneš vyhledávat.
OT - Rychlejší a ještě to napíšu dvakrát

OT - Rychlejší a ještě to napíšu dvakrát

to neva raĎTE DÁL

0 24.02.2009 19:13 karlos55 – Re: DavidDizzer
Mam pocit že více vajíček bude na kytkách než volně vodě.
Ve vodě ani ne, spíš přilepené na rostlinkách, stěnách děkoraci... Ale pokud se dá nějaká látka přes kybl a použije se na přecezení vody, tak by to mělo stačit.
KarolO: Zachovej filtr, klidně ho nech běžet v té nádobě a bude to OK.
Ve vodě ani ne, spíš přilepené na rostlinkách, stěnách děkoraci... Ale pokud se dá nějaká látka přes kybl a použije se na přecezení vody, tak by to mělo stačit.
KarolO: Zachovej filtr, klidně ho nech běžet v té nádobě a bude to OK.
1 24.02.2009 19:10 karolO – Re: karlos55
dakujem Vam !!!!! tak snad ich z toho neporazi

taky mám otázku... chci měnit dno.. ryby i vodu bych dal někam do kýblů, aby se nemuselo akvárium dlouho zaběhávat, tak bych tam pak zpátky nalil tu vodu co tam byla původně.. ale mám problém se šnekama,, kdybych se zbavil šneků, ve vodě pořád vajíčka zůstanou a kdybch to tam teda tu vodu nalil, tak by se šenci z vajíček líhli zase,...jak to mám udělat,, prosím...Ahoj
1 24.02.2009 19:07 karlos55 – Re: karolO
když zachováš filtr a co nejvíce původní vody. tak by to nemusel byt problém

0 24.02.2009 19:03 karolO – Re: Jurasek
no a nebude im vadit ked ich hned hodim do akva? nepotrebuje sa akva chvilu znovu zabehnut?
Když jsem šoupal akvárko, tak jsem ryby dal i s vodou do dětské plastové vaničku, udělal jsem co jsem potřeboval, vodu přečerpal zpátky do akva a hotovo.
0 24.02.2009 18:57 karolO – kam s rybkami pri vymene dna?
nazdar ludkovia. rozmyslam nad vymenou dna ale neviem kam mam dat pocas tejto "operacie" ryby. mam len male 9L akva a dotoho sa asi tazko zmestia z 250ky. -vid moj profil-

a ako dlho po vymene maju byt ryby mimo akva?? ???????? Dakujem Vam za rady!
0 10.01.2009 14:39 Usine – Re: xxx
Stáhni si kalkulátor CO2
www.akvarium.cz/… Více jak 35 mg/l CO2 bych ale nešel. Pozor pro upravenou vodu z osmózy ten výpočet (orientační) prý neplatí neplatí.

0 10.01.2009 13:19 xxx – Re: vaclav
kh mam 6 cez den 5,5 to by aj mozno na pH 6,5 bolo optimalne??
0 10.01.2009 13:09 Usine – Re: xxx
Dej ho kam chceš a nech ho zapnutý pořád, ale počet bublin sniž až na třetinu a postupně přidávej podle toho jak ti bude klesat pH. Musíš ale něco udělat dkH snížit ho tak na 4 a hlídat. Jinak při pH 6,5 a dkH 7 bude obsah CO2 moc vysoký a mohl by jsi otrávit ryby.

0 09.01.2009 21:50 xxx – Re: vaclav
jako z hadicky? no unikalo davnejsie ale to uz som odstranil..nebolo by lepsie ten mixer dat do filtra a nechat ho zapnuty aj cez noc?
0 09.01.2009 21:42 Usine – Re: xxx
Pokud ti z mixéru nevycházejí bublinky tak je to dobře protože se všechno CO2 rozpustí. Druhá věc je jestli ti to někde neuchází. Spoje vyzkoušej jarovou vodou. Pokud jde o vápenec tak máš pravdu.

0 09.01.2009 19:57 xxx – Re: vaclav
ani nie ja som to kupil aj s filtrom za 1000 ale este skusim pridat do filtru kamienok ci to nepomoze..mam este otazku keby je este vo vode vapenec tak by Kh neklesalo po zapnuti CO2??
0 09.01.2009 17:25 Usine – Re: xxx
To co máš na obrázku bylo asi podstatně dražší. Já mám hned ten první.http://www.e-pristroje.cz/merici_pristroje-phmetry.html

0 09.01.2009 16:57 xxx – Re: vaclav

hej cez noc vypinam CO2 zevraj sa mozu rybi otravit nevim co ja na tom pravdy no cez ten moj mixer nevim ci 70 neni malo.ten mixer nevipusta zaidne bublinky jaky reaktor pouzivas??len Ph meter ne financne narocny a hlavne kupovat tie sondy
0 09.01.2009 16:37 Usine – Re: xxx
Pokusy z CO2 bez PHmetru je dost o ničem. Tvoje kapkové testy ukazují z hroznou chybou. Ty určitě CO2 na noc vypínáš a pak je to skok zpátky. Já bublám nepřetržitě a mám klid. 70 bublin je ale dost. Já mám skoro dvakrát tolik vody a bub. 8bublin/10 vteřin.

0 09.01.2009 16:11 xxx – Re: filipsi
(a hlavne dlouhodobe dopada s tim zbytkem vapence-tomu to nechapem..nemal by som vitiahnut s vody tie kamene a obrusit snich tie usadeniny co je asi vapenec?? meral som tu vody s osmozi a ma Kh 3 ked je na pitie pre ludi tak asi to ma nejake minerali.
je mozne ze s CO2 mi klesa aj UT ked rano je 6 jak vstupna voda a na obed 5???
Nevim, mam rizeni Ph, tak bubliny nepocitam. Vyhledej orientacni Vaclavuv vzorec, uvadi ho casto.
Osmoza na itnou vodu miva casto za sebou (a tato asi ma) jeste mineralizator, krery dodava nejake ty mineraly zpet. Lepe je michat cistou osmotickou vodu s vodovodni, nez pouzit tuhle cistou opet mineralizovanou pomoci patrony, nektere veci dulezite pro rostliny (a mozna i pro ryby) tam mohou (a asi budou) chybet.
Ale proc ne, pokud ma Kh0, michej tuto s vodovodni neupravenou, na Kh4 a dej vedet, jak to dopadlo (a hlavne dlouhodobe dopada s tim zbytkem vapence, at toto tema doresime)
0 08.01.2009 22:10 xxx – Re: filipsi
este ktej osmoze ja osmozu mam lae na pitnu vodu vystupna je Gh 3 ph 6,8 poda mojeho oka
ale Kh neveim isto sami zda ze 0 neviem odmeram a zajtra dam vedet.takze tych 70bubliniek nieje vela?
No, i bych pochyboval, ze nameri podle otisknute stupnice
Mel jsem stejny, zena vzdy me mereni o kousicek, desetinku, poopravila. Jake bylo pak me prekvapeni, ze Ph metrem jsem nameril o 0.5-6 (myslim, rozhodne vic jak pul) jinak. (edit - a prave ze to bylo pri prechodu neutralem, tam jsem to opravdu necekal)
Proste kapkami na urceni Ph cesta nevede, bud porid Ph metr, nebo si to od nekoho nech zmerit, porovnej s barvickou a zkalibruj si trochu Oko/stupnici. Nebo to tak moc neres, porid osmozu, michej vodu na 4dkh, bublej dle vaclavova vzorce a dal nic moc nemer

a ty terce si porid.
0 08.01.2009 21:59 xxx oko vidi oko neni p..a

no ja potrebujem pH pod 7 a to sa da uz rozozant okom tie nad 7 sa nedaju to mas pravdu
Ne, on naměří osum, ale lidské oko, obzvláště mužské, nemusí rozeznat při srovnání s ideální barvou, jestli to je např. 8,2 nebo 7,6. Když měříte víc akvárií zasebou, tak měříte pořád se stejnou chybou, ale srovnávat dva po sobě jdoucí dny nemusí být zrovna ideální.
0 08.01.2009 21:48 xxx – Re: filipsi
test na Ph pouzivam BEN-TES

test na Gh Kh rataj..ked som spravne pochopil tak test na Ph ukaze prikald 8 a v skutocnosti to je 7??CO2-reaktor CO2 mixer feraplast teraz skusam 70 bubliniek za minutu..co to stou vodou spravi ale moc sa mi ten mixer nelubi ako keby neokyseloval
To co2 pridavas nepretrzite, stale? Kolik bublinek/min? Neceris prilis hladinu proudem od filtru, vzduchovani?
Hodnoty neznamenaji nic zvlastniho. Na zmenu Ph o par desetin v okoli neutralu je potreba opravdu maly zasah. Navic nevim, cim to meris, u kapkovych testu par desetin zadna mira. Z hodnot je videt, ze se ten vapenec nerozpousti nijak drasticky a nic zvlastniho nedela (skoro by se zdal opak, ale to bude opet chybou mereni. Ne snad, ze by si spatne kapal, ale nikdo presne nevi, co doopravdy ten test meri, je neznameho slozeni.)
Mozna bych odlisne mereni pricital te kyseline fosforecne, treba to nejak ovlivnilo test. Protoze pri jejim pridani by se mel opravdu vapenec rozpoustet vice, a tvrdost i alkalita mirne stoupnout.
Jak jsem psal ja i vaclav, snazil bych se u vstupni vody snizit alkalitu, asi pouzitim casti vody z osmozy, od kyselin a pripravku bych se drzel dal a Ph snizoval jen co2 z tlakove lahve. Vyjde to nejlevneji, a je to nejbezpecnejsi, podekuji ti nakonec i rostliny.
0 08.01.2009 20:52 xxx – Re: vaclav
urobil som statistiku
Vsupna voda vceraj Ph 7,6 Gh-9 kh 7
Voda v akva dnes o 20:00 Ph 7,4 Gh 7 kH 5,5
čo to znači??
0 08.01.2009 20:23 Usine – Re: xxx
Pokud chceš pH 6,5 nemůžeš mít dkH 7 ale polovic. Potom ti to vydrží. Jak ti psal filipsi měl by jsi uvažovat jak se vysoké dkH zbavit.

0 08.01.2009 19:58 xxx ve 240L vody ale ze ked okyselim pomocou CO2 na 6,5 a kh mam 6.5 mozem este viacej okyselit CO2 pisu ze ked je potla tej tillemovej tabulky tak je mnoho..a z 6.5 mi do rana vistreli na 7.5.
Kh som meral v stupnej je 7 a v akva na druhy den 6,5..Tak vapenec to nebude??nejaka usadenina na kamenoch???
Vaclave, v 500l bezne mekke vody je rozpusteno napr. (dle vody) 80g CaCO3. Tak jak tece z kohoutku. Co myslis, ze s touto vodou udela rozpousteni dalsich 50g kaminku? Jak dlouho se budou za normalnich podminek rozpoustet? 5let? 3roky? Kolikrat se vymeni za tu dobu voda?
Jemny pisek samozrejme rychleji. A o to rychleji je po problemu. Netvrdim, ze to je dobre, jen to, ze male mnozstvi (musle, par kaminku) nevadi.
Nekdy neznamena co je psano to je dano. Navic mluvim o par kamincich ve velkem akva, clanek mozna byl o hrsti pisku v kybliku vody.
0 08.01.2009 17:29 Usine – Re: filipsi
At se koukam, jak se koukam, nic strasneho na trose vapence nevidim. Ani z pohledu co2.
V AT vycházely články o vodě a také tam byla zmínka co udělá z vodou jen malá hrstička písku obsahující vápenec. Na rozdíl od tebe ale dotyčný tvrdil že to není dobře.

0 08.01.2009 17:13 Usine – Re: xxx
Držet nižší Ph není zas takový problém, musíš mít ale vychytané CO2. Potom jen stačí při výměně vody dolít troch kyseliny. Já používám 3% chlorovodíkovou (solnou). Pokud máš špatné dno poznáš to lehce že změříš dkH vstupní a akvarijní vody číslo by nemělo být v akva vyšší.

To si ale nerekl, ze chces vode snizovat Ph silnymi kyselinami, a ze ho chces drzet na 6.5 oproti vstupni vode 7.5! Tak v tom pripade si samozrejme mel sbirat do posledniho zrnicka, dlouhodobe to bude tve usili marit.
(edit - jeste doplnim, ze v tom pripade bude pro tebe asi nejlevnejsi reseni osmoza. Kontaktoval bych chovatele tercu co maji vodu ze stejneho zdroje, a zeptal se jak to delaji oni)
0 08.01.2009 15:32 xxx – Re: filipsi
chcem si kupit tercaky a ony potrebuju vodu kyselu a ja sa knej neviem dopracovat..
prezentacia bude
Proc chces, mela voda urcite Ph, a cim ho meris? Proc tam lejes pripravky na upravu Ph (vetsinou zalozene na kyseline fosforecne)?
Udelej si prezentaci. Myslim, ze s vodou zadnou neplechu nemas, pouze se snazis jako alchymista bez znalosti souvislosti namichat "elixir" dle tabulek, v ocekavani, ze vsechno naraz pujde. Skoro jiste je problem v tom, proc to nejde, nekde uplne jinde, u zakladnich veci.
0 08.01.2009 15:05 xxx skoda ze ja to povedat nemozem po vimene strk na zkremicity mi cez noc stale vibehne Ph na7,5 vstupna voda je sice 7,5 ale vceraj som pouzil nato nejake komercne kyseliny a nic stale to iste uf som sotoho zufali kamene tam mam prirodne zelene ale v octe nešumia iba niekde kde je ta vapencova usadenina.vo filtri mam zeolit ale to asi tazko sice ho mam tam pol roka a este tam mam nieco ze:JBL Clearmec plus nemoze poradit co by mohlo robit tam neplechu stou vodou'???
Moc prosím o odkaz,kde jste toto psal

Mám úplně stejný problém,extrémně měkkou vodu, krevety se nejen že nemnoží,ale občas je i najednou větší úhyn,pak zase na chvíli klid, pH musím stále sledovat,voda je schopna se velice rychle okyselit,přidávám jen sodu,tedˇ už ze zoufalství tam mám cca týden vápencový kámen a zkouším zvýšit uhlič.tvrdost. Moc díky za odp., už si jdu zadat do vyhledávače křídu

Je to tady trochu offtopic, mluvil jsem o tom v jinem tematu. Mam extremne mekkou vodu. Krevetkam se prilis nedarilo (mnozeni). Stale jsem nemohl prijit na duvod, o te tvrdosti jsem uvazoval, ale primy duvod nevidel. Chitin z ktereho je krunyr krevetek by vapnik obsahovat nemel. Ale z omylu me vyvedl (ted uz nevim kdo) na akvaristovi, kdyz spravne poukazal na to, ze krevetky myslim jako jedny z mala zivocichu vapnik do sveho chitinoveho krunyre zabudovavaji. Tak jim obcas soupnu kousek kridy, a mam pocit, ze to je trochu lepsi. Kdo ma vodu normalni, tohle delat nemusi. Obcas ji kousek supnu i do ostatnich akva. CO2 mi nezere, nic spatneho mi nedela.
Tak nemyslim ze tu islo o vplyv na krevetky ale ide skor o parametre vody ci je voda mäkka alebo tvrda a teda ak sa mylim kludne ma mozete opravit, musim sa priznat ze spociatku som mal v sladkovodnom akva tiez cisto biele dno a aj zopar musli by sa naslo a ryby prezili ale casom ked sa tomu trosku clovek venuje uz asi neide velmi o prezivanie ryb ale o ich stastny a spokojny a co najlepsie zivot aj ked ja si ten svoj v sklenenej krabici neviem celkom dobre predstavit

Omlouvám se,mně asi taky něco uniklo

Můžete mi alespoň trochu přiblížit význam křídy a její, zřejmě tedy pozitivní vliv na krevetky?Díky,zatím jsem to nikde nečetla,možná neumím hledat

0 07.01.2009 21:17 xxx – Re: filipsi
snad nie vstupnu vodu som mal pH 7.5 Gh 9 kh 7 prisal som sera Ph minus Ph kleslo pekne na 6.8 pridavam CO2 ale Kh sa ani nepohlo
At se koukam, jak se koukam, nic strasneho na trose vapence nevidim. Ani z pohledu co2.
Jedine samozrejme, pri pridavani co2, ci vice kysele vode jinym zpusobem, bude se vapenec vice rozpoustet (samozrejme s vlivem na obsah co2).
Ale pri predstave, co vapenych soli uz ve vode samo je, a za jak dlouho se takovy vapenec rozpusti, kolikrat se mezitim vymeni voda, opravdu nevidim sebemensi problem.
(stale mluvim o trosce vapence, par kaminku, musle, atp., desitky, stovka gramu, ne plne akva)
Unika mi snad neco zasadniho?
0 07.01.2009 20:36 xxx – Re: vaclav
vibral som komplet ale trocha natom dne predsa ostalo do kopi cca 200g

som teraz zvedavi ci to Ph cez noc nebude viskakovat
0 07.01.2009 20:11 Usine – Re: xxx
Odpověď je jednoznačná, vybrat komplet.

Bylo by možná dobré podívat se na problematiku vápence ve vodě z pohledu volného CO2. Nechcete se zabavit?

Podle tve vody. Ja napriklad obcas pridavam trochu kridy, hlavne krevetkam.
Par kaminku nevadi, spocitej si, kolik g se musi rozpustit, aby vzrostla o stupen tvrdost vody. Stejne tak nevadi obcas nejaka ta musle v akva. Rozpoustela by se mnoho let, a zvyseni tvrdosti, ktere zpusobi, by vzhledem k vymenam vody nebylo ani meritelne.
(tim narazim na dalsi akva mytus - "vyhod z akva tu musli, ta ti zpusobi problemy". Par muslicek, kdyz pominu diskutabilni estetickou hodnotu ve sladkovodnim akva, nicemu nevadi).
Problem je pouze velke mnozstvi vapence (velky povrch) v akva s kyselejsi vodou, tak to znat je a vhodne to neni.
0 07.01.2009 14:16 xxx – vymena dna z vapencoveho na kremicite
zdravim vimienam dno ktore obsahovalo vapenec mam ho vibrat do jedneho zrniecka alebo tam moze nico ostat??strasne zle sa to vibera.dik
0 16.09.2008 00:18 Ivulik1 – Re: Dušan2
K tomu filtru: je to lepsi bez krytu, ale to uz si asi zjistil
Jinak k te vymene dna: Nejlepsi je vzit hadici a normalne to dno odsat. Spolehlive by to melo fungovat s piskem. Pokud tam mate sterk, tak to bude horsi. Mozna vetsi hadici, ale tim si nejsem jista. Asi by bylo za minutu sucho a ryby by se vam placali na sterku

0 14.09.2008 10:38 Dušan2 Tak sem vybral štěrk a ryby nejsou ani vidět jak je to rozvířený, Filtraci jsem nechal naplno, jen sem na molitan nedal kryt, snad to vyčistí rychleji i když to pěkně víří. Doufám že to rybky přežijou. Odpoledne to snad bude, i když si říkám jestli by tam nebylo lepší ten kryt nechat, že v něm se toho bordelu víc udrží. ale zas má jen malé dírky a jen pár na sání.
Umím si představit akviško celé "v černém".
Třeba kdyby v této nádržce bylo černé dno, získala by zajímavou atmosféru.
rybicky.net/nadrze/2831&r=89
Já bych se toho nebál.
Tím ale netvrdím, že kombinace "černé dno - modré pozadí" nemůže dát parádní výsledek.

0 11.09.2008 15:41 tube – vyměna dna
Mám v plánu během měsíce výměnu dna za černé.Mám teď dilema jestli ponechat pozadí černé boky mám taky černé,nebo zkusit změnit pozadí na zeleno-modré.Jaké máte zkušenosti?Když to ponechám černé nebude to moc tmavé. Někde jsem na netu viděl různé varianty barvy pozadí ale nemohu si vzpomenout na ten odkaz nevíte někdo? Díky
1 10.09.2008 23:05 Loved by the Buffalo – Re: Horác
Diky za odpoved. Ted alespon vim,ze ostatni take odsavaji. Kdyz jsi tak nepekne psal o tom zvonu,pojal jsem podezreni,ze zkuseni akvariste odstranuji kal ze dna nejakou zvlastni metodou a ja zcela nesmyslne odsavam

.
0 10.09.2008 21:45 RAP – Re: Dušan2
Jsem si neuvědomil, že fotky zkreslují. Víc je toho 2mm křemičitého písku, poměr 3:1.
0 10.09.2008 20:23 Dušan2 – Re: RAP
Aha tak tam jsem nekoukal, to máš hrubší, no zkusím to a uvidím.

0 10.09.2008 20:16 RAP – Re: Dušan2
Já mám smíchaný říční cca0,5cm a křemičitý cca 0,2cm. Na fotkách v osobních je to vidět.
0 10.09.2008 20:04 Dušan2 – Re: RAP
Stačí pullitrovka,? To by bylo fajn, a jakej máš písek, Já budu mít od mounfilda do filtrace zrnitost 0,6 - 1,2 mm , aby ho to nenasávalo ?
0 10.09.2008 19:55 RAP – Re: Dušan2
Já používám 0,5l petku s uříznutým dnem s vlepenou trubkou. Používám ho už rok a bez problémů.
1 10.09.2008 18:27 Dušan2 – Re: Horác

Asi jo, jen si musím nechat aspoň odstát trochu vody, aspoň 2-3 kýble, aby nebylo tolik čerstvé, asi ji bude dost

.
Ten odkalovač je pěknej

, já mám teď tenhle . Je to hrůza , ale zkusím dát místo zvonu Petku a snad bude dobrej

.
Pokud není možnost ryby odlovit, tak je tam holt nech ... Já bych vyndal rostliny, kořeny atd., pořádně (třeba i několikrát) bych odkalil a teprve potom bych to začal vybírat. Jde zkrátka o to, aby se co nejmíň naprasilo a nějaká "neviděná" ryba nepřišla k úhoně. Filtr neodpojovat! Rostliny sázet až po usazení a odsátí kalu (nějaký tam stejně zůstane).
Předpokládal jsem že je to jasné, že se nebude tahat 600ltorvé akva do koupelny.
Odlov Ancíků jsem reguloval síťkou a tyčkou kterou jsem mu udával směr. Akva už bylo bez rostlin a dekorace!
0 10.09.2008 15:16 Dušan2 – Re: RAP
Jen si nedokážu představit jak chytím péřovce a ancistrusi

. a kam je pak dám, nic velkého nemám, jedině 16 l akva, tam by se umlátily a vyskákaly.

0 10.09.2008 15:12 Loved by the Buffalo – Re: Horác
Cetl jsem vas komentar k odkalovani zvonem a jelikoz presne tim odsavam necistoty z meho akvaria,tak by me zajimalo,co se tedy v "lepsi spolecnosti" na toto cisteni pouziva

?
1 10.09.2008 14:56 RAP – Re: Dušan2
Není přece nutné ho někam nosit.

1 10.09.2008 14:48 Dušan2 DrBolíto : To co popisuješ jde dělat s menším akva, moje musím dělat vše na místě.
Horáci : Tak myslíš že tak jak píšu já že by to mohlo jít ? Možná ještě předem aspoň kyblík odkalit a pak vybrat ? S rybama bych měl docela problém kam s nima.
S malým jsem to jednou dělal že jsem vše odlovil, ale tohle je jiné.

Nic proti Vašim radám a zkušenostem, ale když to tak čtu, tak mě napadá, že máte buď neuvěřitelně přerybněno nebo flákáte odkalování a nebo odkalujete něčím takovým:
www.horacovoakvarium.cz/… ... Trefil jsem se? :o)
Edit: Teď mě napadlo podívat se na Vaše akva ... 38 ryb na 63 litrů (hrubý objem) je skutečně dost, zejména když tam máte i živorodky ...
1 10.09.2008 01:20 Stepancz – Re: Dušan2
S výměnou dna za provozu i s rybama mám cca měsíc starou zkušenost a nemůžu doporučit:
1) kdybych to dělal znovu, zvolil bych jednoznačně variantu s odlovením všec ryb, do jakékoliv náhradní nádoby, bude to lepší než výměna dna za provozu i s rybama. Protože pokud si to po zahájení práce rozmyslíte, už to nejde, rybky nejde kvůli rozvíření detritu najít.
2) odlovte alespoň rybky, které hledají potravu na dně, tam by hrozilo poranění
3) tuto akci jsem dělal cca po měsíci, měsíci a půl provozu akvária, později by to nebylo možné, množství detritu by již bylo tak velké, že i při největší opatrnosti za chvilku neuvidíte ani na pár centimetrů
4) pročištění akvaria po opětovném spuštění filtru trvalo několik hodin, takže sázení rostlin, nebo úpravu dekorací je možné dělat pouze poslepu, nebo až s delším čas. odstupem
5) aby nedošlo k poranění rybek, tak úkony odebírání /přidávání dna trvají výrazně déle, oproti tomu bylo první založení akvária brnkačka.
Jsem akvarista začátečník a toto je moje první rada zde na fóru, ale díky nedávné zkušenosti snad přesto rada pomůže.
1 09.09.2008 21:04
DrBolíto [254] - Rostliny Já jsem to provedl v rámci údržby, odsál jsem cca 50% staré vody do vaničky pro kojence, vytrhal jsem kytky a opatrně jsem odlovil rybky a vpustil do vaničky s vodou i kytkami, kde se mohly hned poschovávat. Filtr jsem zavedl do kýble se zbytkem ještě čisté vody z akva. Staré dno jsem vybral lopatkou co to šlo, pak přenesl akva do koupelny, opláchl ze špíny a zbytků st. dna, naplnil plné vodou a přidal savo cca po 30min (po kouřové) jsem to vylil a pořádně několikrát opláchl.
Umyté akvárium jsem přenesl na stůl a nasypal nové dno, připravil jsem si rostlinky do lavoru které budu sázet. I když jsem se všude dočetl sázení do vody, tak jsem zkusil opak, rostlinky jsem sázel do navlhčeného dna aby nezaschli kořínky, a co jsem zasadil, tak jsem rozprašovačem na vodu, občas pokropil, aby rostlinky nezaschli. Krásně se to sázelo a vše po napuštění drželo. Do vaničky jsem připouštěl z kanystru odst. čerstvou vodu, a čerpadlem z vaničky do akvárka pomocí talířku. V polovině hladiny jsem postupně vpouštěl rybky. Voda byla celkem čistá i když jsem použil dno od Rataje staré a nové dno. Pro dočištění jsem použil interní čerpadlo naplněné filtr. vatou. Měl jsem z toho také strach, ale testy ob den ukázali, že se naopak čistota vody (NO2/NO3) jen zlepšovala.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 24610x