Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Staré dno

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Staré dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   30.05.2020 08:24 Muž Yirka [9126] Re: Ichmal
Nejlepší je udělat si trpělivostí staré dno sám. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2020 07:46 Muž Ichmal [0] - Miniakvária – Žlutá voda
Taky se připojím se zkušeností. Ratajovo staré dno mi barví už druhý měsíc vodu do žluta. Taky řasa byla hrozná... Pomohl jen Purigen...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:08 Muž vlka [3453] Re: MichalV
Nevím. Udávané složení: ,,Křemičitý tříděný písek obohacený organominerálním komplexem, železem v pozvolna se uvolňující formě a osídlený živými mineralizačními bakteriemi. Neobsahuje dusičnany a fosforečnany,,.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:53 Muž MichalV [327] Re: vlka
mňa by skôr zaujímalo, ako to "vyrábajú" vo veľkom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:14 Muž vlka [3453] – staré dno
Jsem asi ze staré školy, ale kdo vymyslel staré dno, tak podle mě chce vytřískat prachy na něčem, s čím neví kam. Větší blbost jsem v životě neslyšel. Holt byznys je byznys. Nestačím se divit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 19:21 Aida Re: Zahry
Děkuji za rady, raději se tomu tedy vyhnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2019 13:22 Muž Zahry [21] Re: Aida
Nevím jak moc velké zkušenosti s akvaristikou máš, ale já bych se radši starému dnu vyhnul. Moje zkušenost je taková, že jakožto začínající akvarista jsem se starým dnem pohořel, resp. akvárko muselo být založeno znovu (bez starého dna)... Použil jsem konkrétně Rataj Staré dno v množství, které je uvedeno na sáčku. Tj. vypočítal jsem si, že bych měl dát cca 4-5kg. 3/4 roku pohodička, kytky rostly rychle (ludwigie a polysperma stříhána co 3 týdny). Jenže pak mi to starý dno začalo vyvěrat na povrch (pravda přispěli k tomu i žížalice). Tvořily se hromádky co vypadaly jak hrouda trusu. Nebylo to malé množství, musel sem to odsávat každé dva dny, a při vývěrech toho starého dna se začal zhoršovat stav kytek (a to hodně + nástup řas GSA vláknitá řasa..). Navíc stejně se po nějakém čase ten zásobní substrát vyčerpá a budeš možná muset přihnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 13:05 Muž Smetany [1226] Re: Aida
Nemyslím že hlavním důvodem krásného růstu rostlin je zásobní substrát pro mě je spíš taková pojistka když zapomenu hnojit a k tomuto účelu používám lávovou drť smíchanou s rašelinou ( ne moc) a prosypanou hnojivem osmocote 12m (ty pak zhruba 1x za rok doplňuji (pouze v 1 akva kde je vážně minimum ryb) v ostatních nedoplňují vůbec. Pokud chceš zásobní substrát přesto použít doporučuji vložit do síťky ať nemáš takový problém při přesazování a určitě bych zkusil přečíst něco o rostlinném akváriu od někoho kdo není výrobce ani prodejce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.01.2019 13:05 Maq Re: Aida
Myslím že primární funkce Ratajova Starého dna je trochu jiná. Jde vlastně o svinčík, ve kterém už mají být namnožené bakterie.
Pokud si pročteš zdejší reference, poměrně hodně lidí ho proklelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 12:37 Aida Re: Smetany
Důvod je ten, že budu zakládat rostlinné akvárium, chci aby mi rostliny krásně rostly a byly v co nejlepší kondici.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 12:29 Muž Smetany [1226] Re: Aida
A důvod potřeby zásobního substrátu? Nechci tvrdit že je to špatně jen myslím že by měl člověk vědět proč ho tam dává a podle toho vybrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2019 12:24 Aida
Mohla bych se zeptat od jaké značky staré dno máte? Potřebuji si ho také pořídit a přemýšlím,od jaké značky si ho pořídit. Přemýšlím o tomhle: www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2017 14:23 JanoNano
Ja som stare dno pouzil vo svojom prvom asi 10 l akvarku. Prekryl som ho len hrubym stkom a mam len slaby filter. Rstlinky musim strihat min. kazdy tyzden, alebo uplne pterastu akvarko...Ziadne problemy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 21:52 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Khaztroll
Já už takhle ve starém dnu přesazval echináč 3x a vždycky to co popisuješ, nebylo vidět ryby.
Ale za týden je vždycky všechno v pohodě a ještě nikdy žádná kalamita nenastala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2017 21:42 Muž Jarry [1437] Re: Khaztroll
Způsobil jsem si kdysi to samé i bez starého dna, může se stát se ti po tomto zásahu rozjedou řasy. Pokud ano, doporučuji vyčkat a hlavně se v tom více nevrtat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2017 21:29 Maq Re: Khaztroll
Já těm substrátům taky moc nefandím, ale tohle bych jim za vinu přímo nedával. Mohlo Tě to napadnout, a pokud Tě to nenapadlo napoprvé, příště už jistě budeš při likvidaci takové rostliny postupovat jinak.
Ten substrát má podpořit růst rostlin. To ve Tvém případě zřejmě nastalo. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2017 19:39 Muž Khaztroll [1]
Přihodím svou zkušennost. Mám to v aqua asi dva měsíce. Žádné problémy jsem s tím do dnešního dne, neměl, kytkám se daří velice dobře......až dnes jsem sázel nový kytky a rozhodl se zlikvidovat silně rozrostlý Echinodorus (přes půl 112l)......a jak jsem ho vytáh, tak jsem do aqua vypustil doslova armageddon coze Nebylo vidět na dva cm.

Někde jsem viděl, že se tyhle substráty přikrejvají nereznoucí síťkou. Pak si zase nedovedu představit, jak bych rval tu kytku zaroustlou do síťky.....
Inu, příště už to určitě dávat nebudu:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2015 19:18 Muž justinik [9] Re: Jindras
Kým bude skrinka hotová mám času dosť, nabližšie dni sa musím chytiť do toho čistenia dna, porpreplachovať ho poriadne.. coze filter som znížil na min.výkon a dal ho do kýbla, takže dajeké tie baktérie vňom by mali prežiť ... do dna dám to osmocote v tobolkách + dajaké ílové glička.. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2015 15:12 Jindras Re: justinik
Všechno vyprat,dokonale propláchnout. Takhle to měl kamarád taky,jen dno trochu promyl-aby zůstaly bakterie-říkal a .. a děs. Plno bordelu ve vodě a rozjely se mu řasy,ale hrozně. Já převážel akva,dokonale jsem staré dno vyčistil,zasadil rostliny a ke každé,do kořenů,jsem dal koule JBL 12+7. A vše ok,vůbec žádný problém. Vyprat,vyčistit. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2015 14:38 Muž justinik [9] Re: Strojek
osmocote určite pridám, mám ho ešte skoro plý balík a dajeké tobolky ešte tiež mám :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.11.2015 08:38 Muž Strojek [141] Re: justinik
ja jsem ho jen proplachnul a snazil se vyhazet mrtve sneky, pak jsem do dna pridal ke korinkum hnojivo osmocote v tech rozpustnych obalech na leky..
akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 19:40 Muž justinik [9] Re: NHKG
tak prepláchnem a kúpim bivoja alebo niečo podobné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 19:39 Muž justinik [9] Re: Strojek
nuž to bude zábava..manželke znárodním sitka a bude sa preosievať a čistiť...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2015 19:00 Muž Strojek [141] Re: justinik
az to dno budes prat, tak vyber co nejvice tech mrtvejch sneku, aby ti ve dne hned nehnily a nerozkladaly se....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 18:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: justinik
Já bych to důkladně propláchnul. To dno už asi bude zahnívat. Rostliny stejně živiny přijmají hodně z vody a případně můžeš koupit nějaké hnojivo do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2015 18:49 Muž justinik [9] – použtie starého dna po 3 týždnoch
Akvárko som musel dočasne zrušiť na cca 3 týždne, dal som výrabať nový stojan..Dno som nemal kam dať tak som ho dal na balkón v kýbli... Dno bolo flexiobklady, bolo v ňom dosť vežoviek hmm

Keď budem opäť akvarko zariaďovať, chcem staré dno použiť...určite bude s vežovky vymrznute a kaput...

Neviem či ho mám poriadne prepláchnuť, lebo zase tým odstránim všetky živiny čo vňom boli. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2014 21:16 Muž Amras [34]
Našel jsem ten článek o výrobě Starého dna...

www.rataj-spk.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 18:53 Muž Lada22 [28] Re: KarlosS
Spíš měl didiplis :-( ,zbyl jeden stonek...nejde mě do hlavy že ve starém dnu je zakořeněný,v tom profisoilu to uhnije a hnije to pak směrem vzhůru.CO2 dávám,hnojím roztokem z 33g KNO3+7g KH2PO4/250ml cca 10ml/týden + mikroprvky 5ml/týden....svítím cca 40-50W LED,1150lm/m.....tak nevím co je špatně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 17:05 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Lada22
Tuhle kombinaci jsem použil již dvakrát (v druhém případě byl místo profisoilu liapor) a problém jsem neměl. NAvíc to Rataj asi i tak zamýšlel, když to vymýšlel. Je to souhra spousty faktorů, což asi víš. Asi ti nikdo jednoznačně neodpoví. Já teď budu zakládat aq taky se starým dnem a navrch taky substrát z páleného jílu (Claysoil a Terrasoil), tak doufám, že se mi problémy vyhnou.
Vzhledem k tomu, že máš didiplis diandra asi hodně svítíš, musí tomu odpovídat přísun hnojiva a co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2014 15:03 Muž Lada22 [28]
Nevím zda jsem něco udělal špatně,ale zatím se mě nějak nedaří kombinace starého dna a profi soil. V průběhu zabíhání vše ok,kytky rostly pekně,hnojím metodou z rostlinna akvaria. Po dvou měsících se začaly objevovat chomáčky řas jak na rostlinách tak na dnu,nebyl problém je odsát,a behem dalších cca 14 dnů doslova katastrofa.Např didiplis diandra uhnívá ve vrstvě profi soilu,vše zařasené....ob den vyměním 1třetinu vody,odstraňuji extrémě zařasné kytky....jenže co dál?Díky za pomoc
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.12.2013 09:09 mlynar
Asi tak. Jsem začátečník takže nechci někoho uvádět v omyl. Akva jsem zakládal asi před měsícem. Na spodek jsem dal nějaká písek co jsem dostal od původního majitele a na vrch Staré dno od Rataje, žádná řasa se na dně nedělá a rostlinky rostou.Ale zatím to samozřejmě nejvíc pozoruji na rychle rostoucích. Uvidím jak časem, ale zatím jsem spokojený.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2013 12:38 Muž abdul99 [51] Re: hajduup
www.rataj-spk.cz/…

Je to vlastně zásobní substrát, který se překrývá buď různými štěrky či pálenými jíli apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 19:55 hajduup – Aquaclay Ground Staré Dno - obohacený akv. substrát
Nazdar, teraz si idem založiť nové akvarko, a chcem sa opýtať, stačí keď tam dám to staré dno, nasadím doň rastlinky a hotovo, alebo to staré dno treba povinne zakryť so štrkom ?? Bez štrku by to velmi zakalilo vodu ???? prosím o vašu pomoc :)) Dík do predu.


shop.rataj-spk.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 21:30 Muž michalcod [13] Re: romant
Tak jsem moc chytrej když jsem si to myslel. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 20:48 R Muž romant [27987] Re: michalcod
Kdž ho propereš, tak nemusíš kupovat starý dno, ale dát klidně normální betoňák ze stavebnin, i když i v něm budou nějaký živiny, takže vono je to prašť jak uhoď, ach jo, zase ten marketing. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2013 20:45 Muž michalcod [13]
Chápu to teda dobře že když tam dám na začátek Staré dno tak ho nemám propírat ne? Pak samozřejmě Flexi obklady 2-4 mm černé..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 16:06 nowy101 Re: romant
dík moc :-)
už to vypadá trošku líp :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 16:00 R Muž romant [27987] Re: nowy101
Naopak, filtr nechat zapnutý a nečistit ho, vyměnit klidně polovinu vody a nechat to v klidu usadit, do druhýho dne to bude čistý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 15:21 nowy101
Ahoj,
potřeboval jsem z aq odstranit nějaké rostlinky a při vyndávání ze dna (staré dno + křemičitý písek) se mi i s kořenama povedlo vytáhnout i část starého dna a děsně se zakalila voda :-( neublíží to nějak rybkám? nebo stačí jen vypnout na chvíli filtr, počkat až se to usadí a odsát?
Děkuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2013 07:30 jamajcan Re: hanzys
Staré dno se dává jako spodní vrstva substrátu,která se překrývá bud akva.štěrkem,nebo jiným substrátem.Obsahuje živiny,a ty by bez překrytí unikaly do vodního sloupce.Takže jako vrchní vrstvu,ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2013 22:51 hanzys – Dotaz
Ahoj mám na dně štěrk ale zdá se mi že je to malá vrstva chtěl bych aby se dařilo rostlinkám můžu koupit staré dno od rataje a dát na něj nebo pod nej pomohu si??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 16:46 xBendas Re: muťa
Ono je to možná taky kus od kusu, v mých pytlích starého dna byly různé zbytky kořenů roslin apod., lehce to páchlo bahnem.
Problém s tímto dnem a sinicemi mi potvrdili i v akvaristice v Bráníku. Problém samozřejmě nebude pouze ve dnu, ale považuji ho za jeden z faktorů.
Sinice jsem vyřešil nakonec 5ti denním zatemněním a přípravkem Blue exit, řasy několikerým hlubokým odkalením a nakonec pohnojením rostlin (klesly mi živiny téměř na hranici měřitelnosti).
Za lepší řešení považuju čistý štěrk a hnojení granulovým hnojivem k rostlinám do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 14:36 Muž melrok1 [13] - Živorodky
napisem aj moju skusenost "stare dno" mi odporucil znami v akvaristike prislo mi to ako blbost mam zivorodky tie sa o hnojenie v pohode staraju ale skusil som dal som do 130 L akvarka 3 balenia a nato som dal 5mm strk a cuduj sa svete rastlinky sa rozbehli ako ozivot nehnojim nedavam CO2 a krasne rastu potlesk mozno kombinacia rybiek mozno tym dnom ale ziadne problemi nemam az na riasy ale to som poriesil viac rastlin a neake slimaciky thajske prisavky a aj Black molly sa zivia riasmi aspon mam krmivo zadara potlesk
Ak ma niekto problem zo "starym dnom " mozno ma zly kus mozno sa to balenie zaparilo ... a ktovie kde este moze byt problem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 12:27 Muž muťa [554] - RostlinyRe: xBendas
Tazatel chtěl vědět zcela něco jiného, ale když už jsi to nakousnul tak... Staré dno jsem použil v životě ve čtyřech AQ a nikde se sinice ani nic jiného nerozjelo. Problém máš asi jinde.

Jinak bych asi počkal, ono přece jen je to v igelitovém pytli, kde je nějaká vlhkost a když to z toho prostředí vyndáš, tak bych řekl, že by mohly nějaké ty bakterie vymírat, ale nemohu potvrdit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 12:11 xBendas
Staré dno jsem použil- od té doby se mi dvakrát rozjely sinice a problém byl i s řasama. Přitom filtraci mám dimenzovánu bohatě - Atman CF1200 na 270l akvárium. Takže řešení- do hloubky odkalovat, zbavit se toho humusu. Mě se staré dno neosvědčilo. Zakládal jsem již dříve akvária s klasickým říčním štěrkem, tam se tyto problémy vyskytovaly pouze ve velmi malé míře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2013 11:15 Muž petr68 [27] - Rostliny
můžu dát staré dno pod substrát 4 dny před založením nebo by mohly vyprchat živiny???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2011 15:46 Muž Svoboda777 [4] - Rostliny – 35 days later
Ahoj, tak my krásně žijeme, už je to 35 dnů po založení akvária, řasy nejsou, zákal vody zmizel, všechno je fajn. Subulata se rozrostla. Problém je jenom s eleocharisem a hemiantusem - rostou strašně pomalu, a HC má nažloutlé lístečky, prý je to z nedostatku železa, tak ode dneška jsem začal přidávat tekuté hnojivo, třeba to HC pomůže. Tady je videjko youtu.be/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 21:18 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Dimi
Naprostý souhlas se Smikem! ;-) Přidejte rostliny, ale ty, které tam již pak dále chcete mít, každé hrábnutí do takového dna teď může mít egativní následky.
Při té údržbě co teď jedete by mělo být vše v pořádku(doporučuji ještě stáhnout intenzitou osvětlení na polovinu), japoniky budou určitě ku prospěchu(nešetřete na množství).
Pak bude časem důležité trefit okamžik, kdy začnete hnojit i něčím navíc, s tímhle světlem to určitě bude třeba.
Výšku dna co jsem zmiňoval jsem uváděl s důvodu spíše estetického a zvýraznění perspektivy, ale žádný učený z nebe nespadl, příště bude zas lépe. :-)

PS: Kdyby jste nemohl sehnat ty další rostliny HC,eleo,případně i stonkovky, dejte vědět ve čtvrtek mi přijde čerstvý závoz, kde tyto rostliny budu mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 20:12 smik Re: Dimi
Ty rostliny tam dej co nejdřív.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 19:44 Muž Svoboda777 [4] - RostlinyRe: smik
Děkuji, Hemianthusu asi si ještě přidám - aby to co nejdřív pokrylo celé dno, s Eleocharisem si ještě asi počkám, než to vyroste. Zkusím však přidat nějaké stonkovký do rohu plus těším se až tam dám pogostemony :) A jinak už je to 9 dní - přidávám co2, K2So4 po každé výměně vody, kytky bublají, nejvíc subulata - řasy zatím nejsou hop Uvažuji o vegetariánských krevetách. A děkuji za podporu. Za týden natočím další video report :-D

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 3625x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16659