Hrotočelec - chov
Měl jsem půlmetrové...kolega také...

Já jsem toho svého darovala do MiniZOO, když měl ve dvou letech 30cm. Už ho nešlo mít déle ve 300 litrech. Je mi to moc líto, byla to super ryba. Kromě patentek jsem mu kupovala moučné červy, vyhrabávala žížaly, měl moc rád rybí maso, po lososovi se mohl utlouct. Dle mých informací doroste v akváriu cca 45-50cm.
Máme doma dva kousky Mastacembelus armatus (hrotočelec velký), koupil jsem je na burze asi před rokem, velikost cca 6 cm. Dnes měří asi 20 cm, mají se čile k světu. Jsou nádherně vybarvení a snášenliví k osazenstvu aq. Nejraději mají mražené patentky. Nevíte, jaké velikosti dorůstají v aq?

Ve 350 litrech se bude mít dobře, nemějte obavy a na těch 30 cm si počkáte hezkých pár let, pokud vůbec této velikosti dosáhne

, ale i tak mu to bude stačit.
Mám je už několik let a rostou poměrně pomalu.
Ať se daří.

Koupit si rybu s tím že zakrní hraničí s barbarstvím! Jako kdyby neexistovaly menší druhy hrotočelců, vhodnějších pro 350L akvo..
A ve zverimexu toho občas nakecaj, a vnutěj lidem třeba 4 thorakáty do 54L akva nebo oskary a pangase do stolitrovky


ahoj koupil jsem si hrotocelce ohniveho ve zverimexu me ujistili ze v 350l akvarku by nemel dosahnout veci velikasti jak 30cm zajimalo by me jesi ma nekdo skusenost s temito rybami jesi zakrsaji( mam unej 2 hadohlavce duhovi motylovce a pancernicky a ancitrusi)
Starší reakce
Mam 2 x Macrognathus aculeatus jeden má 15 cm druhý 9 cm oba krmim žížalama i velkýma

a nemusim je krájet nic snědí je celý ty žížali hned je polikají

a je to zábava tet sem si koupil 3x Mastacembelus circumcinctus a mam je 1 den a pul zatim neprijímaj potravu tak sem zvědavý ejstli budou zítra konečně ale jeden se snažil už kousnout do žížaly

ale jinak ti dvaj sou zvyklí na všechno co vypada jako žížala

i patentky a tak
Starší reakce
Vladimir napsal: mam 3 hrotocelcov činskych su velmi mierumylovny k ostatnim rybam
No zvlášť k těm neonkám budou tak milí, že je samou láskou sežerou, jen počkej až ti trošku povyrostou

Starší reakce
Já sem asi vadnej, mám Hrotnočelca snad 3 roky a z puvodnich 10ti cm, jak píšu v tomto vláknu dříve má ted tak cca 30 cm, je nádhernej, roztomilej, ale já mám z něho neskutečnej respekt, až dokonce strach, jednou mě štípl, jsem se lekl jak svina a asi od te doby mám blok. A když ho mám lovit, tak jsem nervozni jak pred maturitou, pže ta ryba je neskutečně mrštná a není u ní absolutne problem vyskočit ze sítky, to se mi taky stalo, řeknu Vám, zažil jsem s ním dobré šoky, je strašne mrštnej, silnej ale i chytrej, nenadarmo mu říkám "had"

Nic jsem nezměnila.Včera jsem ho krmila z ruky a nějak si mě popletl s potravou a tak mě kousnul

nebolelo to, jen jsem se lekla a pak se najedl. Dneska jsem mu zkoušela dát už dvakrát jíst a vždy vše snědl. Nechová se ani jinek než normálně. Máme ho už přez rok a nikdy jsem to u něj neviděla. Když ryby blednou tak obyčejně "chcípnou"

Edit: Jak je to s tou solí? Akvárko dosoluji i preventivně kvůli prevenci. Vybledl je možná slabé slovo. Zmizela mu skoro celé kresba.
ja si myslim ze to nevadi ked zbledol... nemenila si nahodou vodu, alebo nejako si nezasahovala do akvaria ?? ... nas hrotočelec bol taky bledy asi tyžden od kedy sme ho priniesli domov z obchodu a teraz je kraasny!!!

... myslim si ze pokial papka a nejavy nejake znamky choroby tak netreba nijako zasahovat do akva

Zdravím,
mám hrotnočelce asi třicet centimetrů. Všechno bylo o.k. až dnes změnil nějak barvu-je vybledlí. Nevím co se děje. Mám o něj strach. Máme ho už přes rok a žije spokojeně se skalárama.
Starší reakce
Já mám taky hrotočelce ohnivýho, je taktéž na těchto stránkách a můžu vám říct, že není nic hezčího, když vám papa z ruky a trhá vám patentky. Prostě je to moje nejoblíbenější rybka a po ní panák černopruhý.

Starší reakce
já vím ,že to není to nejružovější,ale mam osum akvárijí,a ne všechny velikostí sedí sestavě ryb,ale věřtemi,že za poslední rok sem vysledoval,který rybky spolu kámošej a kde je jim nelip a mockrat přehazoval sestavi a ted vypadaj všecky rybky spokojeně a sou pěkně vykrmeni a maj nádherný barvy,opravdu se snažím jim v akva zpříjemnit život ,jak jen to nejlíp de,největší akva je 200 a v plánu sou dvě šestistovky,tak bude líp
Tak to bude asi tím, že jsou na umření..
Popisovaná sestava ryb ve stolitrovém akvárku je na pár pohlavků.A pořádných.
zdravím,já mam tři kousky ve stovce a mam tam bety ,tlamovce , trnovce a jíné.., a mam tam taky krevetky a sou klidné ,jiné rybky neloví,dokonce s nima leží na dně ,když odpočívaj,opíraj se o jiné rybky,sou to klidní tvorečkové, v jiném akva mam i čtyři sladkovodní žraločky a ty taky nikoho nehoní ,ani krevetky

Starší reakce
Starší reakce

Tak hrotočelec už žere. zabraly živé nitěnky. Koupila jsem asi 4 malé naběračky a každý den dostal před zhasnutím dávku nitěnek. To jste měli vidět ten kolotoč jak zjistil, že se hýbou

Lítal po akvárku jak splašený a lovil a lovil. Ani mu nevadilo, že je světlo. Nitěnky jsem udržela v přepravce pro hlodavce s trochou vody a vzduchováním. Ráno a večer výměna vody a vydržely by předpokládám doteď, kdyby je ten žrout nesbaštil

Jinak asi po týdnu ještě sem tam nějakou nitěnku vyhrabe živou, ale budu muset koupit další dávku. Jo a ty žížaly moc nezabraly. myslím že ji spořádaly spíš molly a pod. než hroťák.
Starší reakce
Mají rádi kameny s dírama ve kterých se ukrývaj. V akva jsem měla štěrk, tak jako do písku se nezahrabával. Zato si lebedil v díratým kameni.

Mám tyto dva kousky
rybicky.net/atlasryb/hrotocelec_ostnoploutvy ve 240L. Jsou v pohodě, většinu dne strávi pod pískem, jen hlava jim kouká ven. Jsou společně s Razborkama, SAE atd. Nekoušou se navzájem a ani nehoní další rybky. Zato když jsem měl Mastacembelus Armatus, tak to byli zmetci útoční. Jeli po všech menších rybkách. Útočili vždy ze zálohy a i ve skupinách. Na koho vlítli ten neměl šanci a žrali se i mezi sebou. Nicméně, byli to krásné rybky, ale jsem rád, že jsem se jich zbavil. Byla to z hlouposti neuvážená koupě a málem na to doplatilo ostatní osazenstvo mého aq. Takže bacha na to, jaký druh hroťáka si vybereš. Jinak, žerou všechno, ale nějak si neumím představit, že by žral živou žížalu, jak to tady někdo popisuje. Leda tak nasekanou.

Krmím ho malým kouskem filé na špejli, kterým mu rejdím před tlamkou - pak se na to vrhne, stáhne si to dolů (chce to nabodnout ne moc pevně) a nasouká do sebe...
Žížaly i živé patentky mi ignoruje

Měla jsem hrotnočelce čínského a strašně rád baštil nítěnky. Jako kdyby je srkal. Měla jsem ho v 64 litrovém akva a v pohodě. Jen doporučuji dobré zakrytí akva, je schopný opustit akvárium i jen po kabelu od topení.

Ja mam hrotocelce asi pul roku. Ani jednou jsem ho nevidel jist. Je jeno schovany v korenu a nevyleza. Myslel jsem ze je po nem ale vcera jsem ho po mesici videl ziveho. Nechapu cim se zivi.
Nachytej mu žížaly a hoď je živé do akva navečer.
Ahoj.
Mám hrotočelce thajského asi měsíc a bojím se že asi nežere. má asi 10-15 cm. krmím večer až se zhasne patentkama, zkoušela jsem i plankton (červený). Do akvárky jsem mu dala i malinké platy, nemají ani centimetr a pořád jsou všechny. V akvaristice mi řekli, že když bude mít hlad, tak připlave i pro normální krmení pro rybičky ve dne. ale on je zahrabanej v písku nebo vlezlej ve skalce. Nevím co by tak mohl ještě dostat. akvárko mám zastíněný plovoucíma kytkama, aby tam neměl tolik světla aby si zvykl, úkrytů má taky hodně, ale používá jen jednu skalku a jeden roh akvária v písku pod filtrem. Je normální, že nežere tak dlouho, nebo si něco dá a já to jenom nepostřehnu? A je možné aby vydržel tak dlouho bez jídla?
Díky za odpověď
Starší reakce
Ahojda, před více jak 3 měsíci jsme si koupili 2 Hrotnočelce (Mastacembelus erythrotaenia). Bohužel nám dneska jeden umřel

. Od začátku velice dobře prospívali, nikde nebyl žádný problém. Včera večer se naposledy krmili mraženými patentkami, vypadali v pohodě, žádný náznak nějaké nemoci. Máte někdo zkušenosti s Hrotnočelci nebo nemohl by mi někdo poradit, čím se to mohlo stát? Děkuji za případné info.
Starší reakce
Záleží na tom jak ho máš velkého.Jestli je malý tak ho můžeš mít třeba i z neonkama,ale jestli ho máš velkého tak tam šupni třeba bichirky.

Jj, povaha hraje dost velkou roli, ale taky záleží hodně na druhu. U mne třeba Mastacembelus armatus napadal menší ryby úplně běžně. Nikdy se nezahrabal, pořád byl v rostlinách, odkud taky vyrážel. A že má malinkou hubičku? Otocincla vzal do huby do půl těla. Nevím co pak Oťas udělal, protože ho Mastoš hned vyplivl, ale myslím si, že bejt to jiná ryba, tak ji slupne jak malinu. Měl sem je asi měsíc, pak šli do světa, pač začli bejt i pro větší ryby dost nesnesitelní. Nechal sem si akorát 2 ostnoploutvý a ti jsou v poho, i se zahrabou občas, ale hlavně - nevšímačka ostatních.

Ja ho mam s bichirkama a zadny problém se rvanim nemam...ono to asi taky zalezi na jednotlivé rybe, jakou ma povahu!!

U me zije klidne i z mrenkama, labeo, gnathonemus a cichavcema. Kdyz ho nekdo otravuje tak se zahrabe, ale na jidlo je zkoro vzdycky prvni. Pry se k nim nemaji davat malinké rybicky, ze by je mohl zlousknout, ale to by me udivilo...ma to takovou malinkou hubicku!!!

Aspon tetry me nikdy neochutnal.

Mírnější kousky můžeš. Měl jsem ale u nich i Akary hnědé a nedělalo to dobrotu. Když Hrotočelec ryl, vytahovaly je Akary z písku, protože věděly, že tam loví žrádlo. Přiletěla, vytáhla ho a začla tam sama hrabat. S jinýma úhořama bych je taky už asi nedal, pač když je tam jiná další sorta, rvou se o místo, žrádlo prostě vo všechno. Takhle sami maj mezi sebou pohodu a jsou spokojeni. Jinak jestli chceš, koukni na moje akva. S tou osádkou, co mám teď, nemaj žádny problémy

Poradte které ryby se hodí k hrotočelci,jedná se o hrotočelce ostnoploutvého.
Starší reakce
ja mam hrotocelca 15cm v 126L a ziadny problem... su tam 3 sumci 15cm a 17cm, 3 cichlidy, 2 cichlazomy, 1 synodontis a 2 prisavnici. este sa nestalo, ze by sa pobili, alebo tak... s chutou zere 13-10cm dazdovky

. super ryba, ked sa citi dobre

Starší reakce
Je fakt, že se mi kdysi circumcinctové sžili i s pavími očky (původně předloženými jako potrava cichlidám, které si jich ale vůbec nevšímaly a tak se to množilo a množilo...) a nechávali napokoji i nejmenší mláďata, jenomže vsadit si na to... jisté riziko tu stále zůstává a myslím, že by těch čudlíků byla přece jenom škoda...

Ale máš ho v akváriu s dvojnásobným objemem a s relativně vekými rybami. S tím není žádný problém. Můj kamarád ho měl ve 200 letrech s dospělými mečovkami, léta mu tak bez problému fungovalo.
Zkus mu tam ale hodit nějakou neonku nebo jinou malou rybku. Schválně kolik nocí v akváriu přežije?


Ja mám Hrotočelca(mastacembela) v 112L a v pohode. Nikdy som nevidel že by napadol nejakú rybku.(kedysi ešte za starých časov keď som mal akva prerybnené). Ja ho ako problematickú rybu nevidím.

Jde spíš o to, jaký hrotnočelec Ti padl do oka. Do padesátilitrové nádrže (pokud má dostatečně velkou plochu dna a zřídíš-li tam rybce dostatek úkrytů - kořeny, jeskyňky atp.) můžeš dát z druhů co jsou u nás běžně k sehnání maximálně Macrognathus aculeatus, nebo Mastacembelus circumcinctus. Všechny ostatní druhy by kapacitu takového akvária za nějaký čas přerostly (armatus má až třičtvrtě metru, ohnivý rovnou metr...). I pro tyhle "malé" hrotnočelce je ale vhodnější něco většího, dejme tomu od sta litrů výš a (v případě mastacembela) společnost ještě tak alespoň dvou dalších kusů. I když je to mírný a docela učenlivý tvor, který rybky v jejichž společnosti vyrostl nenapadá

, je to přeci jenom stále predátor a něčemu tak malinkému jako je spící neonka by nakonec nemusel odolat

... Rozhodně Tě nechci odrazovat od chovu těchhle zajímavých a hezkých rybek, raději jim ale zařiď jinou (větší) nádrž se spolubydlícími adekvátního vzrůstu (tzn. co se jim nevejde do tlamky), což jistě ocení nejen Tvoje ryby, ale nakonec i Ty

Záleží i na druhu, ale 50 fakt ne tak 200 a víc, neonky určitě sežere jestli sis všiml tak neonky spí na dně a tak jak psali předemnou neonky jsou dobrý jako krmení. Jinak krásná rybka

kup si 200 l akva a bude šťastná

Ja ho mám ve 200 litru a snesl by urcitě aji víc, do 50 litru opravdu ne, zakrni ti tam a urcite mu tam nebude hej.
50 litrové akvárium bude pro hrotočelce ideální.
Víš jak hezky se mu budou v tak malém prostoru lovit neonky, které spí v noci u dna?
nemám s ním skúsenosti ale podľa mňa sa tam určite nehodí
Zdravím všechny chtěl bych se zeptat na rybku hrotočelec jake snimi máte zkušenosti co se jim líbe a co ne a jestlí se hodí do 50l akvarka společně s neonkama a jedním sumečkem?
Starší reakce
0
[268] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis 02.02.08 20:47 Felix Ahoj, obecně se dá říct, že rybky které delší dobu znají, hrotnočelci nenapadnou ani když jsou tyto mnohem menší (opakovaně jsem byl svědkem toho, jak si vzrostlý M. circumcinctus nechal mládětem pavího očka vytahnout nitěnku přímo z tlamy: tu spíš ještě více rozevřel, snažil se nehýbat a trochu vykuleně brejlil na tu čudlu dokud neodplula, pak pokračoval v krmení). Jen je otázkou, zda chováš malý anebo velký druh toho rodu. Zmíněný circumcinctus moc nevyroste, z červeného anebo armata budou oproti tomu časem kolosy a tam by problém nastat mohl. Některý by mohl chňapnout třeba... tak nějak omylem. Jakkoli jsou tyto ryby mírné, stále jde o predátory (predaci lidé často mylně zaměňují s agresivitou) schopné polknout až překvapivě velká sousta. Většinou ale stačí pravidelné kvalitní krmení a stát by se to nemělo...

Starší reakce
to je taky napad poridit si rybu a az potom zjistovat, zakladni info.

k vec. mam je cc 20 cm a k rybam ok ale poter co se narodi sezere

Starší reakce
mam take hrotnocelce asi 15cm a jeste jsem nikdy nezaznamenal aby byl agresivni vuci jinym rybkam ,ovsem na nej si take zadna rybka nic nedovoli ,dokonce ancik ktery u krmeni vsechny prohani na hrotnocelce si nic nedovoli ma prirozeny respekt

Podle mě je hrotočeles naprosto mírumilovná ryba...Mám ho v akva asi rok, má asi 12cm a můžu tě ujistit že mi rybky nenapadá

Asi by si to ani nedovolil

Přidat reakci
1 2 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4364x