Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Počet ryb do akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Počet ryb do akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2009 18:50 hatreder
Tak to je paráda. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2009 17:24 Muž grizly [145]
Nebude, navíc nějakou dobu trvá, než rybky vyrostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.12.2009 13:47 hatreder – Počet ryb do 300l rohového akva
Mám ve rohové 300l akva o rozměrech:
Výška akvária je 70 cm, základnu má pětihran. Rohové stěny jsou dlouhé 70 cm. s nimi svírají pravý úhel stěny o délce 25cm a zbylá přední strana má 63cm.
Teď tam mám 7 mečovek santa claus, 10 teter (5 neonových, 5 obecných)
K tomu bych chtěl dokoupit:
10 ks teter neonových --zelený rozměr ryby 3cm
10 ks teter obecných --v atlasu jsem je nanšel, tak to beru jako neonku tj. 3cm
4 ks parmičky černopruhé --zelený rozměr ryby 10cm
8 ks parmičky nádherné --zelený rozměr ryby 8cm
3 ks ancistrus --zelený rozměr ryby 10cm

Moc nerozumím rozměru ryb zde na webu v atlasu ryb. Rozměry jsem bral ty zelené, a co znamenají ty červené?

V zelených mi to vychází podle parvidla 1cm dospělé ryby na 1l vody na nějakých 266l.

Nebude to akvárium přerybněné?

Díky za radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 14:10 smajlik1 – Re: V
mě šlo spíš o velikost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 13:45 V – Re: smajlik1
Však taky do 30 l Neonky nepatří... no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 13:40 smajlik1 – Re: sharon
1cm na 4 l mi přijde trochu přehnané, s takovou by se do mojeho 30l akva sotva vlezly dvě neonky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 21:45 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Mám brigádu ve zverimexu a nejvíc mě dokáže nas***, když přijde člověk a začne si vybírat velký ryby (skaláry, parmičky červenoocasý/ploutvý, a i tanganiku a malavi), ja se ho pak zeptam co ma za akvarko, on rekne 100l, já mu odpovím, ale to je pro ryby malé a on odvětí, že ty ryby se přece přizpůsobej .... já mu pak řeknu, že se teda nepřispůsoběj, ale že budou strádat a zakrněj a prostě dřív odejdou ...

50% lidí si ty ryby stejnak koupí, protže tomu "rozuměj"
50% lidí kupodivu změní názor a nechá si ode mne poradit (asi se jim líbim, vetsinou se totiz nechaj prekecat zensky :-D)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 19:35 Muž iblik [4] - Labyrintky – Re: vhisky
20 dni je podle me v pohodě stačí se kouknou v jakých oni mají je v nádržích ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 19:24 Muž vhisky [45]
no, tak to ty naše dvě rybky budou muset vydržet ještě 20 dní :-) jen teda bacha na prodavače, budu citovat: "Ony skaláry v malým akváriu zakrní." Tohle když řekne prodavač začínajícímu akvaristovi, tak nevíte čemu věřit(před rokem jsme s tím měli zkušenost) Ustavprochore(dáša) by mohla vyrávět :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 19:18 Muž Yirka [9126] – Re: Bob66
Tak, tak, proto jsem to napsal takto, aby z toho vyplynula absurdita zbylých rozměrů. Nicméně je mi jasné že spousta akvaristů je v v těch 60-80l chová. Většinou se pak však nevyvinou do plné krásy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 19:16 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: vhisky
Yirka má pravdu alespoň 50cm na výšku, a při výšce 50cm, 60-80 litrová nádrž bude nevhodná a malá X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 19:14 Muž vhisky [45]
budeme mít 2 skaláry v 72l(60x30x40) do 28.července, tak by mě právě zajímalo, jaký jsou minimální nároky.. každej říká něco jinýho, tak fakt nvm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.07.2009 19:11 Muž Yirka [9126] – Re: vhisky
Ono je to především o výšce nádrže. Aby dobře prospívaly byla by vhodná tak 50cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 19:09 Muž vhisky [45] – skalára amazonská
Ahoj, mám dotaz.. zde na rybičkách se doporučuje pro pár skalár 100l a výše, ale na akvarista.cz budu citovat: "Chceme-li chovat samotný pár skalár, dostačovalo by i akvárium o obsahu 60 - 80 litrů." Které pravidlo platí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 12:42 kreten – Re: pařa:)
Pravidlo neplatí žádné, ale je nutné "ladit" danou nádrž. V šedesátce mi docela klidně bude prosperovat 100 formosek různé velikosti, pokud bude dobře zarostlá a čistá. A to s centimetry neladí, že? Dvě vzrostlé skaláry budou mít v šedesátce tak akorát starost o to aby se vytřely.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 09:39 Muž kortezhugo [983] – Re: V
potlesk a takto tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.07.2009 16:51 V – Re: Ninco
Něčí pravá ruka by měla hlavně pořádně zpohlavkovat ty rádoby "akvaristy" schopné narvat několik Závojnatek/Skalár/Terčovců do 54l setů apod. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2009 16:44 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Zde jednoznačně platí pravidlo pravé ruky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2009 14:58 Muž kortezhugo [983] – Re: zrada
Presne .....aplikovat daaky "vzorec"...na toto-sa neda...ono je to trochu zlozitejsie... :-) aj "vzorec"
bi mal bit "zlozitejsi"... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.07.2009 14:22 zrada
Jrk napsal: Celkem jednoduše lze použít pravidlo: L*L/6 .

Já bych to nekomplikoval. Vzorec „1cm =1 litr“ je tak složitý, že ho tu umí vypočítat sotva jeden ze sta. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2009 10:24 V
Jrk napsal:obvyklé 1cm na litr, podle kterého by také bylo v pohodě 4x Ancitrus do 60 litrů...

4 Ancíky v akvárku 100×35×20 cm nebo 100×40×20 cm (tj. čistý objem zhruba těch 60 l) si dovedu docela dobře představit... ;-)

Ono hodně záleží na konkrétním druhu ryb.

Jednodruhová nádrž s malými čilými hejnovými rybkami (Neonky, Dania, Kardinálky apod.) může mít klidně trochu méně než 1 l na každý 1 cm ryby, ale měla by být spíše delší.

Pro teritoriální ryby žijící spíše poblíž dna (např. většina Cichlid) je zase rozhodující plocha a členitost dna. Úplně jiné počty si můžu dovolit v nádrži s půdorysem 100×60 cm a výškou 30 cm, než při půdorysu 60×30 cm a výšce 100 cm (pro názornost záměrně trochu přeháním).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2009 10:02 Muž FranzFritz [207] - Tetry
prisavnik napsal: To zalezi od mnoho faktorov:
-ake su to ryby
-najvacsia velkost
-ake maju travenie
-aka ucinna je filtracia
-kolko rastlin je v AQ...........a strasne vela
To predsa vie kazdy odhadnut ci ma velke ryby v malom AQ alebo ho ma strasne prerybnene.Nemozes sa orientovat podla tohto,lebo kazda ryba ma ine poziadavky.Treba si precitat priamo o tej rybe co tam chces mat.

A k tomu všemu bych přidal, hlavně nezapomínat, že v akvárku jsou i jiní živočichové, nejen ryby. Většinou šneci a krevety. I oni docela zatěžují vodu, ale málokdo s nimi počítá.
Je v pořádku když má někdo v 150 litrovém akvárku těch 50 - 60 neonek. Ale už není v pořádku, když tam má dalších 20 apulárií, 20 neritin, krevety.... I s tím se můžete v akváriích setkat ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2009 09:27 Muž Jrk [143] – Maximální osazení rybami
Celkem jednoduše lze použít pravidlo: L*L/6 (L je délka rybky), které nám určí minimální potřebné hrubé množství vody v litrech pro danou rybku. Oproti klasickému 1cm/litr má tu podstatnou výhodu v tom, že zohledňuje i velikost rybky nejen z hlediska její délky, ale i výšky. Je to něco v tom smyslu, jak psal Václav. Funguje to tak, že za předpokladu že čistý objem akvária je 80% jeho hrubého objemu (což je myslím normální), připadne na 1ks 8cm dlouhé rybky asi 10l hrubého objemu vody, což je asi 8 litrů objemu čistého. Je celkem výhodné udělat si v Excelu jednoduchou tabulku, do které se snadno doplňuje...

Jak zde psal V:
Příklad:
* 5 neonek obecných ve 20 l vody v akva 30×30×30 cm je sice podle pouček OK, ale v praxi chudáci rybičky.
* 60 neonek obecných ve 150 l vody v akva 120×40×40 cm je sice proti poučkám, ale v praxi to může krásně fungovat (jednodruhová přiměřeně zarostlá nádrž...).

V prvním případě budou chudáci rybky, protože Neonky jsou jednak hejnové a druhak potřebují prostor pro plavání.
V druhém případě, výpočet dle výše uvedeného vzorce: 3,5*3,5/6*60=122,5 litrů hrubého objemu, takže v pohodě.

Pochopitelně to asi neplatí pro metrové rybky (to už souvisí s prostorem, jak psal Killer), ale myslím, že toto je lepší než obvyklé 1cm na litr, podle kterého by také bylo v pohodě 4x Ancitrus do 60 litrů...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 09:15 Muž Yirka [9126] – Re: Ivulik1
I když bude prázdná nádrž měsíc v záběhu, dát do ní najednou 40 rybek je přinejmenším riziko. I když jsou to jen neonky, bude změna poměrů v nádrži výrazná a nemusí to ustát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2009 06:56 radekbartik
diky za postrehy ty dve neonky zatim stale drzi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 23:35 Ivulik1 – Jak ja to vidim :-)
Klidne je tam soupni vsechny najednou, ALE nejdriv nech nadrz zabehnout = mesic.
Co se tyce prodejen, myslim, ze to delaj tak, ze meni casto vodu resp, neustale cirkuluje a dopousti se cista. Pak se tam nehromadi skodliviny a proto tam nemusi byt rostliny ani zadna bakterie. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 22:05 Muž grizly [145] – Re: radekbartik
Neboj se a pust je tam. Ja sem nikdy necekal se zadnym zabihanim nadrze, nemeril sem dusicnany atd.a rybicky vydrzely Rybicky za dobu, nez se dostanou do tveho akvarka setkavaji s nekolikerou zmenou prostredi, takze se vyrovnaji i s tvojim akvarkem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 10:36 Muž pařa:) [2] – Re: metal
O tech 30 neonek by mohl prijit kdyby necekal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2009 06:56 radekbartik – 2neonky
tak jsem vcera odpoledne nasadil 2 neonky, vecer jsem je nakrmil ku podivu mely i chut a dneska rano byly taky v klidu, takze to snad bude v pohode??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 19:44 Muž metal [96] - Cichlidy
ja by som nevidrzal cakat 2.tyzdne .zivot je kratky o co vsetko clovek pride cakanim,mozno aj o 30.neoniek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 18:50 Muž jajaapaja [174] – Re: radekbartik
A máš prázdnou? Tak je dej tam.Tak jako to mají v prodejnách,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 18:45 RAP – Re: radekbartik
Aha uhlí. Tak to ty corydorasy nee, ale ty otíky popř. krevety bych dal kvůli řase. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 18:06 ondra08 – Re: yanilishka
ano 2 cm ryby na 1 litr ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 18:06 ondra08
pokud se ti těch 30 neonek v akva nestratí tak by to mělo bát dostačující hejno ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 15:15 radekbartik – neonky
chtel bych mit v akvariu pokud to pujde pouze neonky, v akvariu mam dno z hnedeho uhli tak aby kontrast hejna techto rybek byl co nejvetsi.Mozna je pravda ze v realu bude stacit nasadit tam pouze 30ks a bude hejno dostatecne, uvidime...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 15:14 yanilishka – Re: ondra08
Jj,to je mozne, asi mas pravdu, ja jenom, ze jsem se divala a 40 neonek tady lidi mivaji v objemech nad 150l, ale pres tetry fakt moc nejsem, takze to klidne bude, jak rikas. Jenom myslim, ze jsi chtel rict, ze pravidlo pro tetry by se melo zmenit na 2 cm rybi delky na litr vody a ne 1 cm na 2 litry. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 15:09 Muž JohnyD [6]
Já bych dal třeba 2 ancíky nebo ty krunířovce jednopruhé a po dvou týdnech bych koupil požadovaný počet neonek, to už by podle mě mělo akva zvládnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 15:05 ondra08
40 ks neonek do 90 litrů bych se nebál.zavedl bych u většiny tetrovitých ryb 2l vody na dospělou ryby protože většina teter se v odpadech a celkově místu nesrovná skoro z žádnou rybou jiného rodu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 15:01 yanilishka – Re: radekbartik
Ahoj, osobne bych nechala akvarko zabihat MINIMALNE tyden a pak tam rybky nasazela treba nadvakrat (at nemas takove vydaje za cestu), ale klidne i s odstupem jednoho mesice. Aspon behem prvnich tydnu s prvni varkou ryb uvidis, jak to funguje. Uprimne si myslim, ze dat tam hned plny pocet ryb a najednou, by te v konecnem dusledku mohlo vyjit draz, nez nekolikanasobna doprava (co kdyby vsechny vlivem nevhodnych podminek pochcipaly?). Co me spis hned na prvni precteni prekvapilo je, ze pises, ze do 90 L akva chces 40 ks neonek - kdyz pocitam 1cm delky dospele ryby na 1 l objemu, tak mi to vychazi, ze 40 neonek by melo byt v akva o 160l. Tezko se to predstavuje, ale 40 neonek uz je opravdu velke hejno a neonky si rady zaplavou. Samozrejme take zalezi na konkretnich rozmerech akva - pokud mas spis dlouhou nudli, tak si aspon spolecne zaplavou, ale sirka akvaria, kdy se rybky sotva otoci, taky neni idealni. Kdyz to shrnu: rybky bych davala nadvakrat s vetsim odstupm casu a rozhodne bych pouzovala o redukci jejich vysledneho poctu. Obzvlast, pokud by jsi do akva uvazoval jeste nejake jine ryby, treba nejakou uklizeci cetu nebo tak neco.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 14:49 RAP – Re: radekbartik
Spíš než 2pokusné neonky, nasaď skupinku malých sumečků např.: 5ks rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy kvůli řasám a 2 týdny ještě vydrž. Také bych se nezříkal skupinky menších Corydorasů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 14:32 radekbartik – neonky anabaze
zkusim tedy koupit 2ks neonek u jineho prodejce a uvidim jestli prezijou, nahradni zabehlou nadrz bohuzel nemam, mozna trosku pitomej dotaz jak moc amji zabehnuty akvaria v akvaristice kdyz tam neni v akvariu krome rybicek a vody vubec nic(jsem zacatecnik a tohle mi trochu nedochazi...)
diky za ponauceni ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 13:43 Muž filipsi [1295] – Re: ondra08
No, ony existuji ruzne hrubosti "bio"molitanu i molitanu. Rozumnel bych tomu, kdybys napsal, ze hrubsi molitan mene filtruje mechanicky (trva delsi dobu, nez se priucpe a zacne dobre mechanicky filtrovat), ale spojovat s hrubosti dobu nutnou k namnozeni urcite kolonie bakterii .. to fakt nevim. O co se tenhle poznatek opira? Tva zkusenost spojena s merenim prubehu premeny N? Nejaky vyzkum?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 13:33 radekbartik – filtr
mám vnější filtr Ecco Eheim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 12:44 Muž DavidDizzer [26] – Re: radekbartik
tak bys kopuil prostě všechny - kolik bys jích teda chtěl... a Doma by si měl připravený nějaký menší akvárko který bude taky zaběhnutý tam dáš tých 30 > a 10dáš do normálního akvárka, ale je vážně lepší aspoň nejméně 5 dní aby to bylo zaběhnuté... jinak já jsem měl 2 ndy zaběhlou nádrž, a už to bylo v poho, tak jsem mohl dát i neonky ;-)... záleží na tobě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 12:32 Muž jajaapaja [174] – Re: ondra08
Ondra má pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 12:24 ondra08 – Re: filipsi
Je to tím, že biomolitan má hrubější strukturu než obyč molitan a tak sa v něm pomalej usazují samočistící bakterie. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 12:08 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: FranzFritz
tak to si měl asi kliku - jako by si je pustil třídu prvňáčků do vakuový místnosti a čekal jak rychle začnou dýchat vzduchoprázdno... přidával bych po týdnu 10ks a bude to paráda...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 11:29 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Re: radekbartik
Neonka červená je náročnější, kdybys dával neonku obecnou, problém by to nebyl. Když jsem zakládal menší 60 litrů aquarko, dal jsem jich tam rovnou druhý den 20 i s ancistrusy a bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 11:16 Muž filipsi [1295]
ondra08 napsal..jde o to že biomolitan se zabíhá dýl než obyč molitan...

Chm hmm Cim to je coze ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2009 11:10 ondra08
jaký máš filtr?jde o to že biomolitan se zabíhá dýl než obyč molitan.
Jinak rači nech akva třeba měsíc a půl až dva měsíce bez rybek a pak bych se nebál tam dat těch 40 kusů zárověň. ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 19 20

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 19714x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4436?od=701