Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Noční osvětlení

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Noční osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 19:49 Muž vlka [1638] Re: Motas
Potom teda koupit LED trubice co mají v kabelu konektor, kam se stmívač připojí, nebo to natvrdo kuchnout a připojit např. www.zbozi.cz/… , nebo TC420, projdi si tu stránky ,,osvětlení,,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 18:13 Muž Motas [31] Re: vlka
Ahoj, diky za napad, uz jsem na stmivače koukal, ale moc netusim, jak bych tohle připojil na moje setový osvětlení od Juwelu, nikde nemam žádnej volnej konektor, všechno je zadělaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2020 15:39 Muž vlka [1638] Re: Motas
Fotka k příspěvku HD Čauky, nebo použij ,,S2 PRO,, a můžeš si na něm nastavit svícení třeba jen 10% po dobu co budeš chtít.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2020 15:19 Muž Motas [31] Re: Jája
Jo to je taky řešení, jen jsem doufal, že bych na to aq mohl taky vidět, když chci... jen aby nebylo vyraznější než TV. Představuju si to jako primitivní formu stmívání, z hlavních světel by se to přepnulo na tohle slabé světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2020 14:20 R Žena Jája [1298] - ŽivorodkyRe: Motas
Já to řeším tak, že přes AQ přehodím deku. AQ svítí normálně a sledování televize je v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2020 13:55 Muž Motas [31] – Noční osvětlení
Chtěl bych si osvítit akvárium večer, když koukáme na TV, aby světlo aq nebylo moc silné.
Koukal jsem www.alza.cz/… , je to pásek určený k podsvícení TV nebo monitoru, takže bude velmi slabý, zajímaly by mě Vaše názory, bude to bludička k ničemu nebo to může nádrž lehce osvětlit? Je to pouze 5V.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 12:43 Muž Buldr [7] Re: ZdenekJ
Jenže samotné světlo je prostě jen a jen světlo. Aby fungovalo stmívání, časování, noční režim, ... bla bla, potřebuje řídící jednotku, která světlo bude ovládat. Z komerčních např.: Juwel HeliaLux + SmartControl, Aqualantis EasyLed + EasyLed Conrol, Chihiros WRGB + Commander4 a můžeš si nastavit cokoliv chceš.

Další možností je vyrobit si světlo sám, podle chuti. Na velkou nádrž jsem si vyráběl osvětlení sám, začalo to sháněním LED matric Orphek/Bridgelux (LED 5W 6500K, C-LED 5W R623nm, B460nm, AH400nm, IR 730nm) přesně podle parametrů, obřích hliníkových chladičů a průmyslového napájení, řídící jednotky s ovládáním (Schrack). Hodně drahá a náročná sranda přesně splňující to, co chci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 11:33 Muž ZdenekJ [0] – LED osvětlení s proměnnou barvou
Máte odzkoušené nějaké LED osvětlení, které se jednoduše instaluje, vydrží a dají se u něj měnit barvy. Před lety jsem to vyřešil vánočním světelným řetězem a fungovalo to výborně. Ale ten řetěz asi dostává v akváriu docela zabrat, takže už se většina LEDek odebrala do věčných lovišť a nedaří se mi sehnat nějakou vhodnou náhradu. V tom obchůdku nemají taky řetěz, který by splňoval moje požadavky.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 20:44 Muž jandy [3] – Spektrum nocniho osvetleni
Jaky barevny spektrum pro nocni osvetleni zvolit, jsem taky resil kvuli memu kontroleru. Nasel jsem tenhle clanek www.advancedaquarist.com/…
Barevne spektrum mesice je hlavne cervena, zluta a zelena. Proto na RGB pasku pouzivam kombinaci cervena:zelena 1:1 - tj. modrou vubec nesvitim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2019 20:30 MikiG
Žádný akvarista stejně nikdy nedá rybám optimální světelné ani jiné podmínky jako mají v přírodě, je zde spousta proměnných faktorů. V akváriu pouze nastavuješ podmínky tak, aby rybám potažmo i rostlinám co nejvíc vyhovovali a toto nastavení držíš většinou stabilně, pokud se ti neobjeví nějaký problém.Což je samozřejmě proti přírodě, kde se můžou podmínky změnit během minuty a během další jsou a nebo taky ne zase v normálu. Velcí machři si s tím umí i pohrávat, předvídat, ustalovat a přizpůsobovat podmínky v akva co nejblíže přirozenému biotopu. Ale my k nim nepatřím, tak si netřeba lámat hlavu :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 19:58 Muž vlka [1638] Re: Olin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám modré světlo viz foto a svítím každý den večer než jdu spát. Někdy chvilku, někdy několik hodin. Minimální, neškodné. Alespoň nepozoruji žádnou změnu. Neonky červené hezky dovádí.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 19:50 MikiG Re: Olin
I ryby potřebují v klidu odpočívat,pokud někdo dá plné světlo 12 a potom 12 noční, tak už to zhovadilost je,a i takové jsem viděl. Dvě modré hoďky jako máš ty asi nebudou mít na ryby až tak negativní vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 19:27 Muž brukiz [84] - RostlinyRe: Olin
Vlastním Neonky modré a ty pod modrým světlem přímo řádí. :) Jsou nejvíce aktivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 19:14 Olin - Rostliny
Mě přijde, že některé věci se zde až moc řeší.....
Mě by zajímalo, jestli někdo když svítí modrým nočním (slabým) světlem, pozoruje nějaký problém co se ryb a rostlin týče.
Já osobně mám modré noční světlo v kombinaci s bílým. A opravdu žádný problém nepozoruji. Naopak se mi zdá, že se to rybám líbí.....
Rád pozoruji ryby právě při mém nočním (modrém) osvětlení....
A jestli zde někdo napíše že je to zhovadilost, tak mě to určitě neodradí od jeho používání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 14:15 Muž Smetany [1220] Re: Oldass
Já vím co měli na mysli. Tvorba melatoninu je zapříčiněna nedostatkem světla ( je jedno jaké barvy) jde o to že modré světlo se našemu mozku zdá jasnější (ostřejší) i při nízké intenzitě. To je také důvod proč se nám měsíční světlo zdá modré. Každopádně jak sem psal pokud zajistíme "měsíční světlo" o správné intenzitě je jeho barva naprosto nepodstatná.
Edit: napsal sem to dost blbě :-) tak znovu. Porucha tvorby melatoninu bude způsobena jakýmkoliv světlem o dostatečné intenzitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 14:00 Muž Oldass [470] Re: Smetany
Oni měli na mysli špatnou tvorbu melatoninu v těle člověka při použití modrého (studeného) světla.
No asi bude lepší přímo modrou nesvítit. Kytkám malá intenzita jakékoli světla nejspíš vadit nebude a náš organismus bude radši za teplejší barvy.

p.s.: Každopádně si nemyslím, že by např. mé mini akvárium 12l lehce osvícené modrou barvou dělalo problémy komukoliv, když převažující světlo v místnosti je mnohem teplejší.
Melatoninu jsou plné noviny, ale zase tolik bych to nedramatizoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 13:52 Muž Smetany [1220] Re: Jája
No ona není modrá jako modrá pokud se bavíme o modrém spektru pak máš pravdu ale pokud budeme řešit "žárovku" svítící přes modré sklo už je to o něčem jiném. Každopádně měsíční světlo je cca 1 000 000x slabší než sluneční to znamená že pokud budeme chtít tyto podmínky nastavit v akváriu myslím že barva je to poslední co je třeba řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.03.2019 12:39 R Žena Jája [1298] - Živorodky – modrá barva
Svítit modře v noci je, s prominutím, zhovadilost. Najděte si na internetu něco o modrém světle. Je to naprosto nevhodné jak pro lidi, tak pro živočichy a předpokládám, že i pro rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.03.2019 11:54 Muž brukiz [84] - RostlinyRe: Gringo63
Tak to je jiná. :-) Prostě to brát jako v realitě co se děje venku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 11:09 Muž Gringo63 [300] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: brukiz
Ptal jsem se jen ze zvědavosti. Moje ryby mají tmu(když je venku tma) od 21:00. Po tomto čase vyjímečně rozsvítím dálkovým ovládáním pásky u předního skla ztlumené manuálním stmívačem(to je vlastně noční osvětlení, akorát ne modré, ale bílé, to se mi zdá přirozenější pro oko). Osvětlení akvária mám nastavené na rozednívání a stmívání. Jede každý den stejně, o to se nestarám. Dobu svitu mám popsanou v prezentaci ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 10:34 Muž brukiz [84] - RostlinyRe: Gringo63
Celou dobu ne. Jen při zhasnutí hlavních světel a to cca 3 hodiny. Pak tma samozřejmě. Na tohle je ale ideální časovač, ať se neuvypínáš k smrti. :-) Stojí jenom pár kaček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 07:39 Muž Gringo63 [300] - Spíš Asie, i když ? . . .Re: Olin
To jsem chtěl slyšet (číst). Myslím, že i pro ryby není nad tmu ke spaní palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 07:32 Olin - Spíš Asie, i když ? . . .Re: Gringo63
Já osobně svítím jen když chci a když jdu spát, tak svetlo vypínám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 07:30 Muž Gringo63 [300] - Spíš Asie, i když ? . . .
Dotaz. Tím nočním osvětlením svítíte celou(každou) noc? Nebo jen večer, než jdete spát. Jen mě to zajímá hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 00:53 Muž brukiz [84] - RostlinyRe: Oldass
Převážná většina akvaristů má v akva noční/modré osvětlení. ;-) Ničemu to neublíží. Já dokonce i to modré využívám ve špičce osvětlení, abych zesílil intenzitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2019 18:04 Olin - RostlinyRe: Oldass
Pokuď budeš svítit opravdu slabě, tak bych to až tak neřešil. Ja osobně mám noční osvětlení do modra a že by byl nějaký (problém) se říct nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 17:23 Muž Oldass [470] – Modrá vs zelená
Líbí se mi noční osvětlení akvária, ale nejsem si jist, jestli je modrá barva ok?
Rostliny využívají červené a modré spektrum, nebylo by tedy lepší noční slabé osvětlení v zelené barvě?? Na modrou by mohly rostliny stále reagovat?!

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 20:41 Muž Wanderer [1905] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Tak jsem ho, inspirován zde, taky zrealizoval.

rybicky.net/nadrz/26262/35.jpg

V prezentaci mám ještě fotky regulace intezity, bude to chtít svítit na málo.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2015 21:01 Mejla82 - Skaláry - nejkrásnější ryby. – Test
Fotka k příspěvku

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2015 21:02 Muž Mislow [304] Re: Mejla82
Pro tvoje akvo urcite. :-D Byl to jen priklad ..... :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2015 20:45 Mejla82 Re: Mislow
myslim ze bych potreboval neco cca 22x vetsiho smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2015 17:13 Muž Mislow [304] Re: Mejla82
NZ, ony jsou i ruzny led lampy, ktery by poslouzily, zalezi na rozmerech akva, ja dostal jednu k mymu setu, 30 l, ma 1.5 W. :-D Jsem ji jeste ani nevyzkousel, automaticky jsem tam koupil silnejsi, jsem si myslel, ze si delaj srandu, ale set jsem dostal ve vyprodeji za par slupek se slevou za navic ulomenyho kousicku kryciho skla. Kdyby jsi nebyl tak daleko, tak ti tu led lampu klidne poslu za postovny. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2015 17:05 Mejla82 Re: Mislow
proste chci tonovat barvu aq svetlem prez noc...Uz jen proto ze me zajima jak to bude vypadat...Kazdopadne dix
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2015 16:58 Muž Mislow [304] Re: Mejla82
Ahoj, sice nevim, proc chces svitit do akva i v noci, ale jinak modry pasek ze slabsich led (myslim je to SMD 3636) by mohl poslouzit, lepe mene chipu na metr, pokud vim, tak dostanes v dvou, mozna i vice hustotach rozmisteni chipu na metr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2015 16:52 Mejla82
Chtel bych nocni sviceni do AQ, myslel jsem malo svitivy modry led pasek...co myslite?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 14:59 Muž j0hny [86] Re: Bošek
Bošek napsal:není to podle mých představ - je to lepší smich (ale to by se muselo vidět v reálu, fotky zkreslují)
Tak potom ok palec
Inak nebolo by zle pouzit aj tie najslabsie IP65 pasy, 1ks modreho a 1ks studene bieleho. Podla cennikov to je este o tretinu lacnejsie od 14W pasu.
To len pre ludi ktorych tvoje riesenie inspirovalo (alebo inspiruje).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2015 13:36 Muž Bošek [53] Re: j0hny
To já vím, že jsi to nemyslel špatně, ale čistě mordý pásek je na mě trochu moc modrý :-D
Chtěl jsem se co nejvíc přiblížit měsíčnímu světlu včetně rozptýlení (proto ten odraz).

Abych se přiznal, není to podle mých představ - je to lepší smich (ale to by se muselo vidět v reálu, fotky zkreslují)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 13:33 Muž Spiike [62] Re: Bošek
Dobrý nápad a zajímavé provedení.

Jen jak píše j0hny ta přirážka v penězích je neskutečná.
Protože tohohle všeho je hlavní dodavatel Čína ať to člověk koupí kdekoliv.
A objednávka z číny by vyšla cca na 300 (podle kurzu)a navíc v drtivé většině tohoto zboží s poštovným zdarma.

Jinak předimenzovaný zdroj taky není ideální. Už jenom že účinnost při špatné zátěži rapidně klesá. A zbytečně to žere elektriku.

Každopádně přeji mnoho zdarů v dalších projektech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 12:58 Muž j0hny [86] Re: Bošek
Nemyslel som to zle. Hlavne ze to mas podla svojich predstav. Mna len trosku zarazilo ze tak silny pas smerujes "do stropu" a filtrujes
Ale ta cena je trosku premrstena (200percent rabat)
Ano pas mam (teda uz nemam, je nalepeny v kuchyni u kamosa) IP65, trafko je vratane 1,5m 220V kablu a 1,5m 12V kabliku s konektorom.
Cakal som tyzden a postovne stalo skoro 4€.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 12:35 Muž Bošek [53] Re: j0hny
Nevím, jestli má tvůj pásek krytí IP65 a navíc jsem chtěl jen metr a ten je taky "visocesvítivý" 14,4W,
proto jsem ho musel zredukovat tou PETkou. A taky samozřejmě dobarvit na požadovanou "měcíční".

Je jasné, že na netu se dá koupit trochu levněji, ale zase zaplatíš poštu,
takže rozdíl zase až takový nebude a navíc jsem si nechal vše na místě vyzkoušet.
Obchod je prověřený a případná reklamace v pohodě a nebudu muset nic nikam za další poštovné posílat.

Nepočítám ceny na eBay - jsem konzerva a za čárou nakupovat neumím.

Zdroj mám trochu předimenzovaný, takže by se dal koupit i levnější,
ale neměli ho a já byl nedočkavej :-D

Ceny: pásek - 13,92Kč/5cm = 278Kč/m; trafo - 414Kč; kabel - 31Kč; celkem 724Kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 10:10 Muž j0hny [86] Re: Bošek
mozno by to bolo este jednoduchsie nalepit hocikde do krytu modry pasik a trafko pouzit 9V s polovicnym vykonom.
Fakt si za to dal tolko penazi ? Pred tyzdnnom som za tie prachy objednaval 5m vysokosvietiveho vratane zdroja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 09:54 Muž Bošek [53] – LED a PET
Fotka k příspěvku Koupil jsem si samolepící metrový LED pásek se studenou bílou krytí IP65, konektor a trafo u nás v elektře za 724Kč.
Pásek jsem nalepil na vnější stranu reflektoru (leštěný hliníkový plech tl. 1mm) a každou druhou diodu přelepil čtverečkem z modré PET flašky od Magnesie.
Světlo tedy nesvítí přímo do vody, ale odráží se od krytu polepeného leštěným alobalem a potom jde teprve do akvárka.

Myslím, že jednoduché s celkem levné řešení ...

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2015 21:42 Muž UndeR [72]
Nemáte někdo náhodou zkušenosti s tímto www.rostlinna-akvaria.cz/… nebo tímto www.rostlinna-akvaria.cz/… nočním osvětlením?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 21:45 Muž Xedos [9] – LED pásek
Mám 240 l akva 120 cm délka.
Na noční osvětlení jsem použil:
2 pásy bílá
viewitem.eim.ebay.cz/…
1 pás modrá
viewitem.eim.ebay.cz/…

k tomu nabíječku 12V 2A co jsem našel doma.
Cena bezkonkurenční 330,-Kč dohromady. Z Číny došly pásy do 10 dní v obálce.
Jako noční osvětlení na velikost 240l akva dostačující. Světlo je trošku do modra a lépe vyniknou neonky a ramirézky.Pásy se dají obědnat v různých barvách no a jednoduše jsem je přichytil jen stahovací páskou na rampu mezi zářivky. Mám dvoje spínací hodiny, kdy zářivky vypnou v 20.00 hodin a vystřídaj je LEDky. Zařizuji teď 60 l akva na krevetky a budu osvětlení řešit podobně, jen nebudou pásky ale LEdky v hliníkové liště vodotěsné.
www.ebay.com/…

viewitem.eim.ebay.cz/…

Snad to někomu pomůže jako inspirace a pokud se bojíte obědnávat z Číny, věřte tomu, že tito obchodníci jsou ochotnější, pružnější a hlavně poctivější, než třeba někteří u nás.

;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 21:44 Muž Johan [4781] - RostlinyRe: Fidorka
Jde spíš o ryby. Pro kytky v akváriu to není vůbec žádný problém či omezení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 21:40 Žena Fidorka [228] Re: Sid
A vážně to těm rostlinám může vadit? Pokud je noční osvětlení jen ráno a večer a nějaké slabé (představuji si to "sotva vidět na ryby, jako při měsíčku"), tak by jim to vadit nemělo, ne? Ale je to jen moje teorie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2012 20:39 Muž Sid [5885] - RostlinyRe: Dimi
Vedle svého nicku máte poznámku "rostliny"; pokud jsou rostliny skutečně tím, co vás v akvaristice zajímá nejvíc, mějte k nim ohled a zapomeňte na noční osvětlení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 12:13 Muž muťa [552] - obecně prosperující zeleňRe: Dimi
Podívej se na tento článek. Autor tam zmiňuje i obchod, kde nakupoval.

rybicky.net/clanky/603-nocni-osvetleni-akvaria-150-cm-za-274-korun-snadno-a-rychle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2012 11:47 Muž Dima [4] - Rostliny – Noční osvětlení
Ahoj, chtěl bych si do akvária pořídit noční led osvětlení, nějaký světelný zdroj nejlépe v modrém provedení z LED diod. Poradíte prosím kde se dá něco takového koupit popřípadě neprodáváte někdo vlastní DIY výrobek? Děkuji.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2011 08:48 Muž uchoLV [7] – Červený filter
Kdesi som narazil na informáciu (tak trochu aj v tejto téme), že nočné a zvlášť hlbinné ryby majú horšie vnímanie červenej časti spektra. Chcel by som pozorovať nočnú aktivitu nožovca a zaujímalo by ma ,či je možné pomocou červeného filtru simulovať tmu (z pohľadu ryby), alebo je to len mýtus. Za odpovede vopred ďakujem.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 7

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 6217x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/4094-nocni-osvetleni