Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Noční osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Noční osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.01.2024 18:37 Pavlik Re: Tomig
Mám to samé, bílé se vypne v 19.00 a do 21.00 je modré ale slabé,rybám to vůbec nevadí, jiní akvaristé svítí bílou až bůh ví do kolika co jsem četl články,lepší nahradit pak modrým světlem.
Foto níže....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2024 18:18 Muž Tomig [16] Re: Sid
Díky za upřesnění. Tady někde níž píšu jak to mám nastavené. Ty dvě hodiny slabého nočního osvětlení si myslím, že až tolik nevadí. Nesmí to svítit celou noc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2024 16:22 Muž Elektronikar [136] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: Sid
Pri slabom modrom osvetlení ktoré nesvieti celú noc a nenachádza sa tesne pri posteli by to nemalo vadiť. Pozri sem: www.elektrolab.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2024 12:53 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Elektronikar
Elektronikar: Nočné svetlo by som odporúčal modré.
Modré světlo potlačuje tvorbu melatoninu. A to je důvod, proč se před spaním nedoporučuje čučet na telku, do mobilu nebo tabletu. A když už, tak používat filtr modrého světla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.01.2024 12:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tomig
Tomig napsal: K tomu červenému osvětlení - ryby nevnímají červené spektrum světla.
Ryby červené světlo vnímají, ale pravdou je, že je jejich zrak na ně méně citlivý. Nejspíš to souvisí s neschopností červeného světla pronikat do větších hloubek vodního sloupce, jak je tomu u barev s nižší vlnovou délkou, např. u světla modrého.
Jinak platí i to, že různé druhy ryb mají oči citlivé na jednotlivé barvy světla odlišně v závislosti na anatomii oka. U některých ryb převládají tyčinky, typicky sumec - noční dravec, který barevné vidění "nepotřebuje", u jiných čípky, např. pstruh, který vidí i to, co člověk ne - infračervené záření. (Podobně to mají i migrující ryby nebo jedna z klasických akvarijních ryb - zebřička (Danio rerio)... :-) )
A některé ryby vidí dokonce část UV-A světla...
Obecně pak platí, že většina druhů ryb má 4 typy čípků, což jim umožňuje tetrachromatické vidění, přičemž lidé mají typy čípků "pouze" 3. To m.j. znamená, že tato většina druhů ryb vnímá "pestřejší škálu" barev světla, v praxi tedy lépe rozeznávají odstíny jedné barvy.
Jak souvisí vnímání IR světla s vitamíny A1 a A2 např. tady: plus.rozhlas.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.01.2024 07:08 Muž Elektronikar [136] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: Johan
Moje ryby sa pod modrým osvetlením správajú ako v noci a nemajú žiadny problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.01.2024 06:23 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Elektronikar
Modré a bílé je vlastně to samé. Modré je ještě horší. Pokud si nechceme narušovat biorytmy a pokud světlem nechceme rušit osazenstvo akvária, tak pouze červené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.01.2024 20:18 Muž Tomig [16] Re: Pavlik
Je to jednoduché, pokud svítí noční osvětlení a ryby spí, pak je vše v pořádku. Ale jestli se stále chovají, jako za světla, tak noční osvětlení je moc silné. K tomu červenému osvětlení- ryby nevnímají červené spektrum světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2024 18:48 Pavlik Re: Johan
Fotka k příspěvku Já to spíš špatně napsal, led pásek se skládá s tmavě modrých a bílých diod, ale svítí modře, a hlavně opravdu slabě. Omlouvám se se za chybu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2024 18:43 Muž Elektronikar [136] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: Johan
Johan napsal: Jakékoli bílé noční osvětlení je špatně. Všichni živočichové při tom budou bdít i vám to bude narušovat budoucí spánek.
S tým súhlasím preto je lepšie modré ako biele. Z červeným som sa ešte nestretol.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2024 18:36 Pavlik Re: Elektronikar
Píšu že noční světlo mám bílo modré ale převládá modrá, hlavně osvícení je opravdu velmy slabé a délka tohoto světla je 58 cm, na metrové akvárium s hloubkou 45cm opravdu svítí slabě.Na té fotce to vypadá jinak než ve skutečnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2024 18:03 Muž Elektronikar [136] - živorodky, Platy, Mečúňe a RastlinyRe: Pavlik
Nočné svetlo by som odporúčal modré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2024 18:01 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Pavlik
Jakékoli bílé noční osvětlení je špatně. Všichni živočichové při tom budou bdít i vám to bude narušovat budoucí spánek. Když už noční světlo, tak červené. Dokonce při něm i slušně do akvárka uvidíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2024 09:54 Pavlik
Fotka k příspěvku Ahoj.
Denní bílé světlo se my vypne v 19.00 a modro bílé světlo se vypne v 21.00.Intezita tohoto světla je malá, je slabší než je na foto.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2023 11:30 Žena Starka [247] Re: Tomig
Tak třeba ve Tvém případě to ještě dává smysl. O něco jim prodlouzis den. I když jsem zásadně proti nocnimu osvětlení, tak tato varianta mi ještě přijde v pohodě. :-) Jelikož mám akvarko naproti postele, tak je fakt, ze při usínání nemám na co koukat. :-D Tak už jsem si taky říkala, že by nebylo marné déle svítit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.12.2023 20:15 Muž Tomig [16] Re: Elektronikar
Ahoj. V akva mám noční osvětlení, ale chce to vychytat. Postupně jsem snižoval intenzitu a teď když zhasne denní osvětlení, tak neonky jdou spát a pancéřníčci dál šmejdí. Ale je to opravdu na minimum a svítí to jen do deseti hodin. Déle by to bylo zbytečné. Rozhodně ten pohled do akva na noční život stojí za to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.12.2023 21:04 Žena Starka [247] Re: Elektronikar
Tím světlem ryby budíš. Moje ryby ve tmě spí. A to vím. Protože jakmile náhle posvitim do akvarka, tak vidím, že tam je klid. Ovšem když budu u akvarka chvilku stát a svítit (a to klidně mimo akva, stačí jen, že ryby vidí světlo z mobilu), tak hned začnou plavat.

Za mě má být v noci tma. Nevidím důvod rybám svítit. Spánek v noci při tmě je podle mě nenahraditelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.12.2023 19:09 Muž vlka [3453] Re: Elektronikar
Čauky, ryby v noci spí rybím spánkem. Rozsviť při pořádné tmě a uvidíš, že některé rybičky mají jinou barvu, jiné jsou hlavou dolů, pomaleji dýchají, leží na boku, jsou o něco opřené a jsou rybičky zase aktivnější v noci, ale určitě ,,svým způsobem spí,, a jakékoli minimální světlo je může řádně rozhýbat, nebo vzbudit ?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2023 18:48 Muž Elektronikar [136] - živorodky, Platy, Mečúňe a Rastliny – Ako znášajú ryby nočné osvetlenie
Mám v mojom 100L akváriu nainštalované nočné osvetlenie, a chcel by som vedieť či nevadí rybám. Všimol som si že ryby v noci plávajú ako cez deň. Pred nainštalovaním osvetlenia plávali pomaly ale teraz sa naháňajú.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2021 22:27 Muž moreplavec [1] – Typy LED a jejich kvalita
Prošel jsem si pár vláken na fóru a nějak z toho nejsem moudrý, proto se zeptám. U staro-nového akvária řeším osvětlení. Oživil jsem 60l akvárium s plastovým krytem a zářivkou, kterou dám na časovač. Svítit budu cca 8-10hodin denně. Osazení je naprostá klasika co se týče ryb i květin. Nicméně v noci by se mi líbilo lehké (modré) osvětlení, které by nevadilo rybkám, ale mě by umožnilo je pozorovat. Ani bych ho asi nezapínal automaticky, spíše když budu chtít, když budu v pokoji. Jelikož je akvárium u bílé stěny, nejspíše bych LED ani nedával nad hladinu (vedle zářivky), ale spíše nalepil na záda akvária (úplně nahoře či dole) a odrazem od bílé zdi by rozptýlené světlo osvětlilo vodu a noční život v něm.

Zajímalo by mě, zda je toto řešení v pohodě pro ryby, co byste případně doporučili zvážit, a hlavně, zda při nákupu LED hlídat nějaké parametry. Ovládatelných LED je bezpočet, osobně bych preferoval něco levného s možností dálkového ovládání. Ale je takové osvětlení, po přepnutí na nízkou intenzitu a modrou barvu, vhodné i k osvětlení akvária? Díky za rady či doporučení.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2020 10:31 ZdenekJ – LED trubice
LED trubice (nebo spíš ohebná hadice, která byla předpokládám myšlená není vůbec špatný napat. Pokud se tahadice vkusně naistaluje, pa by to mohlo fungovat i vypadat bezvadně. Já to mám řešeno konkrétně řetězem odsud www.my-hobby.cz/… který umí měnit jak jas, tak i barvu. Kdyby se našla světelná hadice s podobnými vlastnostmi, tak by to bylo jednoduše použitelné i pro laika.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 19:49 Muž vlka [3453] Re: Motas
Potom teda koupit LED trubice co mají v kabelu konektor, kam se stmívač připojí, nebo to natvrdo kuchnout a připojit např. www.zbozi.cz/… , nebo TC420, projdi si tu stránky ,,osvětlení,,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 18:13 Muž Motas [38] Re: vlka
Ahoj, diky za napad, uz jsem na stmivače koukal, ale moc netusim, jak bych tohle připojil na moje setový osvětlení od Juwelu, nikde nemam žádnej volnej konektor, všechno je zadělaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.05.2020 15:39 Muž vlka [3453] Re: Motas
Fotka k příspěvku Čauky, nebo použij ,,S2 PRO,, a můžeš si na něm nastavit svícení třeba jen 10% po dobu co budeš chtít.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 15:19 Muž Motas [38] Re: Jája
Jo to je taky řešení, jen jsem doufal, že bych na to aq mohl taky vidět, když chci... jen aby nebylo vyraznější než TV. Představuju si to jako primitivní formu stmívání, z hlavních světel by se to přepnulo na tohle slabé světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 14:20 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Motas
Já to řeším tak, že přes AQ přehodím deku. AQ svítí normálně a sledování televize je v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 13:55 Muž Motas [38] – Noční osvětlení
Chtěl bych si osvítit akvárium večer, když koukáme na TV, aby světlo aq nebylo moc silné.
Koukal jsem www.alza.cz/… , je to pásek určený k podsvícení TV nebo monitoru, takže bude velmi slabý, zajímaly by mě Vaše názory, bude to bludička k ničemu nebo to může nádrž lehce osvětlit? Je to pouze 5V.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 11:33 ZdenekJ – LED osvětlení s proměnnou barvou
Máte odzkoušené nějaké LED osvětlení, které se jednoduše instaluje, vydrží a dají se u něj měnit barvy. Před lety jsem to vyřešil vánočním světelným řetězem a fungovalo to výborně. Ale ten řetěz asi dostává v akváriu docela zabrat, takže už se většina LEDek odebrala do věčných lovišť a nedaří se mi sehnat nějakou vhodnou náhradu. V tom obchůdku nemají taky řetěz, který by splňoval moje požadavky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 10:23 Muž Roger [1873] Re: xvalp06
Super, díky za tip, mrknu na to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2019 08:43 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: Roger
Intenzita měnit nejde, případně jde osadit nějaké stínítko (1w ledka je maximálně vlažná).
Lze přímo do objímky (cca 10kč), nebo koupit levnou lampičku (cca 200Kč).
Je to na 220V, takže odpadá starost s trafem apod.
Není vhodné do uzavřeného krytu kvůli vlhkosti.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 17:42 Muž Roger [1873] Re: xvalp06
A do čeho to zapojit? Lze měnit intenzitu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 17:13 Muž vlka [3453] – modré světlo
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Večer a v noci je to paráda (fotka je z loňska nekvalitní). Světlo bylo dost drahé.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 16:29 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: Roger
A co použít modrou 1W GU10 LED (cca 60Kč)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 16:28 Muž Smetany [1226] Re: silviebaris, zervajs
Moc hezké nápady ale ta originál láhev byla výrazně tmavší asi nějak takhle www.google.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 15:39 Silviebaris Re: zervajs
i láhev z ouza je modrá... :-P OT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 15:13 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Smetany
páč nepiješ gin smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 15:12 Muž Roger [1873] Re: Smetany
To by mě zajímalo jak to vypadalo :-) z Ali se dá objednat za pár korun ale nedá se stmívat, je to ne 220V a já bych rád regulaci abych to mohl případně ztlumit. Všude čtu jak je to jednoduchý z led pásků tak se snažím dobrat co vlastně vše potřebuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.08.2019 15:08 Muž Smetany [1226] Re: Roger
Nejhezčí a nejpřirozenější noční světlo které jsem měl možnost vidět na živo bylo vyrobené z obyč žárovky (miňonky) která svítila v modré láhvi od piva. Jen tu modrou láhev nemůžu nikde sehnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2019 14:36 Muž Roger [1873] – Noční led
Ahoj, měl by jste někdo radu jak vytvořit noční světlo? Je mi jasný že budu potřebovat nejspíš led pásek, trafo, a rád bych regulaci intenzity. Máte někdo tip pro amatéra jako já? Není problém si vše zapojit ale netuším jaké komponenty zakoupit. Chtel love bych to do rybicky.net/nadrze/30518-maly-bazen

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 20:44 Muž jandy [3] – Spektrum nocniho osvetleni
Jaky barevny spektrum pro nocni osvetleni zvolit, jsem taky resil kvuli memu kontroleru. Nasel jsem tenhle clanek www.advancedaquarist.com/…
Barevne spektrum mesice je hlavne cervena, zluta a zelena. Proto na RGB pasku pouzivam kombinaci cervena:zelena 1:1 - tj. modrou vubec nesvitim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2019 20:30 MikiG
Žádný akvarista stejně nikdy nedá rybám optimální světelné ani jiné podmínky jako mají v přírodě, je zde spousta proměnných faktorů. V akváriu pouze nastavuješ podmínky tak, aby rybám potažmo i rostlinám co nejvíc vyhovovali a toto nastavení držíš většinou stabilně, pokud se ti neobjeví nějaký problém.Což je samozřejmě proti přírodě, kde se můžou podmínky změnit během minuty a během další jsou a nebo taky ne zase v normálu. Velcí machři si s tím umí i pohrávat, předvídat, ustalovat a přizpůsobovat podmínky v akva co nejblíže přirozenému biotopu. Ale my k nim nepatřím, tak si netřeba lámat hlavu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 19:58 Muž vlka [3453] Re: Olin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám modré světlo viz foto a svítím každý den večer než jdu spát. Někdy chvilku, někdy několik hodin. Minimální, neškodné. Alespoň nepozoruji žádnou změnu. Neonky červené hezky dovádí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 19:50 MikiG Re: Olin
I ryby potřebují v klidu odpočívat,pokud někdo dá plné světlo 12 a potom 12 noční, tak už to zhovadilost je,a i takové jsem viděl. Dvě modré hoďky jako máš ty asi nebudou mít na ryby až tak negativní vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 19:27 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Olin
Vlastním Neonky modré a ty pod modrým světlem přímo řádí. :) Jsou nejvíce aktivní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 19:14 Olin
Mě přijde, že některé věci se zde až moc řeší.....
Mě by zajímalo, jestli někdo když svítí modrým nočním (slabým) světlem, pozoruje nějaký problém co se ryb a rostlin týče.
Já osobně mám modré noční světlo v kombinaci s bílým. A opravdu žádný problém nepozoruji. Naopak se mi zdá, že se to rybám líbí.....
Rád pozoruji ryby právě při mém nočním (modrém) osvětlení....
A jestli zde někdo napíše že je to zhovadilost, tak mě to určitě neodradí od jeho používání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 14:15 Muž Smetany [1226] Re: Oldass
Já vím co měli na mysli. Tvorba melatoninu je zapříčiněna nedostatkem světla ( je jedno jaké barvy) jde o to že modré světlo se našemu mozku zdá jasnější (ostřejší) i při nízké intenzitě. To je také důvod proč se nám měsíční světlo zdá modré. Každopádně jak sem psal pokud zajistíme "měsíční světlo" o správné intenzitě je jeho barva naprosto nepodstatná.
Edit: napsal sem to dost blbě :-) tak znovu. Porucha tvorby melatoninu bude způsobena jakýmkoliv světlem o dostatečné intenzitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 14:00 Muž Oldass [806] Re: Smetany
Oni měli na mysli špatnou tvorbu melatoninu v těle člověka při použití modrého (studeného) světla.
No asi bude lepší přímo modrou nesvítit. Kytkám malá intenzita jakékoli světla nejspíš vadit nebude a náš organismus bude radši za teplejší barvy.

p.s.: Každopádně si nemyslím, že by např. mé mini akvárium 12l lehce osvícené modrou barvou dělalo problémy komukoliv, když převažující světlo v místnosti je mnohem teplejší.
Melatoninu jsou plné noviny, ale zase tolik bych to nedramatizoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 13:52 Muž Smetany [1226] Re: Jája
No ona není modrá jako modrá pokud se bavíme o modrém spektru pak máš pravdu ale pokud budeme řešit "žárovku" svítící přes modré sklo už je to o něčem jiném. Každopádně měsíční světlo je cca 1 000 000x slabší než sluneční to znamená že pokud budeme chtít tyto podmínky nastavit v akváriu myslím že barva je to poslední co je třeba řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.03.2019 12:39 R Žena Jája [1426] - Živorodky – modrá barva
Svítit modře v noci je, s prominutím, zhovadilost. Najděte si na internetu něco o modrém světle. Je to naprosto nevhodné jak pro lidi, tak pro živočichy a předpokládám, že i pro rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2019 11:54 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Gringo63
Tak to je jiná. :-) Prostě to brát jako v realitě co se děje venku.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7119x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4094-nocni-osvetleni