Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Noční osvětlení

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Noční osvětlení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2010 11:50 Muž Sewer [99] – Re: matlala
Ne, nevím, co dělá a proto se asi ptám, ne? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.08.2010 11:46 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: Sewer
co by řekli?, myslím že by ani nestačili nic říct. Víš vůbec co UV světlo dělá a co tím chceš dosáhnout.
UV patří do uvařeného prostoru, kterým voda protéká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2010 11:42 Muž Sewer [99]
Nejdřív jsem chtěl založit nové téma, ale po přečtení tohohle si myslím, že to sem docela i zapadne :-)

Napadlo mě - co by řekli ryby a rostliny na to, kdybych jim večer tak hodinku svítil UV světlem?
Díky za reakce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 14:06 Muž vlasolis [2]
Tak mám provizorně na zkoušku led osvětlení vyrobené z vánočního řetězu bílomodré barvy, pokud se osvědčí a ryby budou projevovat větší aktivitu,vymyslím lepší model.Nejspíš se budu muset rozloučit s některými rostlinamy, ale budiž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:51 Muž kortezhugo [983]
vlasolis napsal: Teď jestly to ty ryby vidí taky tak,nejspíš ano ale uvidím.Zkusím pokus s červeným a i modrým světlem.Ale modrý vypadá asi líp.

no skusat mozes ale IR je "istota"...
modre sa pouziva na nocne osvetlenie...ci ho ryby vidia to neviem...skvor ide o to ze sa pouziva nizka intenzita...teda par kusov LED
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:37 Muž vlasolis [2] – Re: kortezhugo
Zase koukat na ryby přes kameru se mi moc nechce.Jinak dobrej přístroj,brýle tam asi ale ještě nemáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:29 Muž vlasolis [2] – Re: assasincz
Teď jestly to ty ryby vidí taky tak,nejspíš ano ale uvidím.Zkusím pokus s červeným a i modrým světlem.Ale modrý vypadá asi líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:28 Muž kortezhugo [983] – Re: kortezhugo
www.gsmalarm.sk/…

ono IR je asi najjednoduchsie...
lebo kameru alebo fotak mas...tak ze kupis len IR LED...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:16 Muž kortezhugo [983] – Re: vlasolis
ved aj nocne videnie je normalna kamera + IR LED...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:15 Muž vlasolis [2] – Re: kortezhugo
infračervený světlo člověk pozná na první pohled, toto bylo vyloženě červený, který hmyz nevidí....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:15 Muž assasincz [9] – re: světlo
no v ZOO na Kopečku jsou tři mořská akvária (s murénou, langustou a ještě s čímsi) nasvětlena mdlým modrým světlem, takže to bude asi optimnum. Červenou barvu světla pak použivají např. astronomové v noci jako baterky, protože neoslňuje a lidské oko v červeném spektru má i při slabounkém světle dobrou schopnost rozlišení a vnímání kontrastu, v modrém právěže naopak = v červeném světle uvidíš dobře ostře, v modrém se ti budou zdát věci krapet rozmazané, nejasné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:13 Muž kortezhugo [983] – Re: kortezhugo
ale cez kameru vidno IR...
neviem sice o aky dokument ide...ale aj ten "presiel" cez kameru X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:09 Muž vlasolis [2] – Re: kortezhugo
no infračervené je mi na prd, člověk ho taky nevidí.Červeným světlem pozorovali v tom dokumentu hmyz(nebylo infra)ale hmyz má od ryb hodně daleko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 08:06 Muž kortezhugo [983] – Re: vlasolis
neviem ci to pomoze ale infra cervene "nevidno" okom ale kamera alebo fotak ho zobere...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2010 07:58 Muž vlasolis [2] – Osvětlení akvária pro noční ryby
Nezná někdo nějaké osvětlení přímo nebo nepřímo pro noční ryby, které by simulovalo noc i přes den,ale aby se tyto ryby daly pozorovat při jejich aktivní části dne?Myslím nějaké spektrum světla které by neviděly.Nabízí se asi modré, které je vidět u suchozemských živ. v zoo.Někde jsem také viděl v dokumentu, kde používali světlo červené, okem neviditelné pro živočichy na jejichž jméno si nevzpomenu.Pořídil jsem si čtverzubce Abeho(abei) aktivního převážně v noci :-O .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 21:31 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: JendaVana
Zasa tak hrozne to nie je, mne sa to posuva o zopar minut za pol roka. A to mam tie najlacnejsie spinace z Hornbachu za 2 eura :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 20:49 Muž Sewer [99] – Re: JendaVana
To je pravda ano ... ale zase mi to tolik nevadí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 20:49 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: Sewer
Jasně, já mám v tom elektru ještě známýho, dělá vedoucího a je taky akvarista, má tu prezentaci-ale nebudu ukazovat bez jeho vědomí :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 20:32 Muž JendaVana [22] - Cichlidy
analog se posouvá na základě stavué (kmitočtu v síti, a tak se zpožďujou, zatímco digitální má "svoje" hodiny, které jdou i při výpadku proudu. jsem zastáncem digitálních časovačů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 18:34 Muž Sewer [99] – Re: matlala
Ten, co jsem sem hodil na fotce jsem předminulý víkend kupoval v Hornbachu za 105,- Kč :-O
...a ten digi sem kupoval u nás v elektře, ale v Hornbachu stál tuším taky něco přes 200,- Kč.
To je fuk, těch pár kaček mě nepodělá :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 16:53 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: Sewer
nějaké drahé, u nás stojí digi časovač v malým krámku 175,- (dříve 165,-; zdražili). mechanický stojí myslím 75,-
Někde jsme tu četl, že v OBI a podobných dostaneš za 100,- aj 2 mechanický.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 16:51 Muž Sewer [99]
Fotka k příspěvku Ja mám u každého akvárka časovací hodiny, které mi vždy v 5 rozsvítí a v 9 večer zhasnou. LEDky mám v plánu udělat tak, že je namontuju zevnitř do krytu, napájet je budu nějakým obyčejným trafíčkem (např. nabíječkou od AKU vrtačky), které strčím do dalšího časovače, který mi je v 9 rozsvítí a v 10 zase zhasne :-)

Ten časovej spínač stojí nejlevnější asi 100,- Kč a bohatě postačí ;-). Mám i jeden digitální (asi za 250,- Kč), ale to je opravdu zbytečné.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 16:39 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky
Infrared sa mi zdá trochu nepraktické :-D

Chcel by som to tak, že by som zhasol, počkal kým vyjdú nočné druhy a potom zapol to svetlo (a pozoroval)...
Tá ultrafialová vyzerá zaujímavo, aj ten nápad s tými modrými LEDkami...
A tie LEDky asi aj vyskúšam, dík za radu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 16:39 Žena basa1313 [18] - Parmičky
v knihe akvarium od G.SANDFORD sa pise: slaba ziarovka s wolframovym vlaknom nad nadrzou ju dostatocne osvetli pre sledovanie nocnej aktivity bez toho, aby rusila... mysli sa tym ze osvetli nadrz- mozno skus to ved ked to das iba na hodku-dve nebude ich to rusit :p
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 16:13 Muž Kent [3] - Raci, krabi, krevetky
popytaj nijakeho polovnika ktory ma infra a mas ... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 15:59 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: RadioactiWe
Raz tu niekto pisal, ze sa da osvetlovat tusim infracervenym svetlom, a potom pozerat cez infra kameru :-) Vraj niektore druhy ryb su pri tom nekludne, ale uz si nepamatam ktore...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 15:45 Muž Sewer [99]
Já mám v plánu si jedno akvárium taky osvětlit na noc. Všechna akvária mají časovač a světla jim svítí od 5 do 21 hodin. Toto noční osvětlení bych tedy zvolil jen od 21 do 22 hodin X-)
Použiju LED-diody ;-)
______
EDIT: Sem toho napsal jen půlku :-D . Pokračuju - jestli je barva, kterou ryby nevnímají nevím, ale já budu dávat modré LEDky. Když to bude jen na hodinku, tak jim to vadit nebude. Ty máš v plánu je nočním osvětlením osvětlovat celou noc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 15:26 djabel – Re: RadioactiWe
www.akva-tera.myeshop.cz/…
Ale jestli ji ryby nevnímají nevím :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2010 15:09 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky – Nočné osvetlenie
Existuje farba osvetlenia, ktorú človek vníma ale ryby nie?
(Napríklad pavúky nevnímajú červenú, preto sa červeným svetlom svieti v noci, aby sa dala pozorovať ich aktivita).
Niečo podobné by bolo zaujímavé aj nad akvárko, aby sa aj v ňom dala pozorovať aktivita nočných druhov, prípadne nočné sfarbenie a podobne bez toho, aby to rušilo rybky...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2009 19:04 Bart Simpson
Přéma napsal: Na 650 l akvárium jsem použil 1 x Narva Oceanic Blue 2, T5 HQ 54W 1149mm,která se spíná jen ráno (hodinu před zapnutím 1.části hlavního osvětlení) a večer (půl hodiny před vypnutím 2.části hlavního osvětlení a svítí do 23.00 hodin).Přes noc je všechno vypnuté... ;-)

Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:57 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: dominator
Ledky su asi najlepsie. Maju vysoku svietivost, maly odber el. energie a svietia bodovo. Zopar lediek nasmerujes na nejake objekty v AQ a mas ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:55 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: Semtex
COOOOO?
To si mal potom na mysli reostat. ;-)
Ked ches pouzit zapojenie potenciometra, tak musis pozuit vsetky tri vodice. Uz je na tebe, ci spojis dva rovno na potenciometry do jedneho, alebo vyvedies vsetky tri :-)
Proste pozry si chcemy potenciometra a reostatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:52 Muž dominator [6] - Živorodky
AHoj,
Chtěl bych se zeptat jestli se muže večerním
světlem svitit celou noc ? Ovažuju o koupi poradite
mi jake světllo pls předem diiik ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:46 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: hf
to nemusí být pravda.....
potenciometr stačí když má připojeny dratý jen dva, vstup a výstup.... ten 3 co tam někdy je je jen nafigu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:42 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: hf
:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 19:19 Muž hf [54] – Re: prisavnik
To má víc jak 2 dráty ... :))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 16:29 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: hf
Co tak pouzit potenciometer? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:53 Muž hop [26] - Rostliny – Re: hf
to dohromady nedám...jak to má víc jak 2 dráty...jsem ko ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:52 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: hf
jj, ja vim, pokud omyl, jen aby se náhodou LEDky nespálily přepětím jako u mě ve skříňce, blbě jsem spočítal napětí zatíženého zdroje a ten 1V naví udělal po 30 minutách svoje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:45 Muž hf [54] – Re: matlala
No těch původních 12v orig. zdroje svítilo až moc. Takže abych nemusel řešit nějakou regulaci tak jsem zkoušel všechny mě dostupné zdroje a na 5V od Nokie a tenhle 7V to svítí akorát. Takže sem ho tam rovnou nechal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:40 Muž hop [26] - Rostliny – Re: NASREDDIN
kdyz já tak rád čumím do toho akvária..........
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:35 Muž matlala [798] - Rostliny
hf napsal: (původní 12V zdroj sem nahradil 7V zdrojem z vyřazeného mobilu).
a opravdu dává 7V (pokud to je napsané na zdroji, většinou to nedává), dost často je tam i 2x takové napětí než deklaruje štítek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 14:30 Muž hf [54]
Já mám modrý ledky. Svítí to od zhasnutí hlavního světla (21:00) do půlnoci. Ryby při tom normálně pomalu usínají a je to super na koukání. :P

rybicky.net/nadrz/6311/18.jpg

Ve skutečnosti to nesvítí zdaleka tak hodně, to udělala expoziční automatika foťáku. Regulace je možná změnou napětí. (původní 12V zdroj sem nahradil 7V zdrojem z vyřazeného mobilu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 13:48 Muž NASREDDIN [1383]
Když už tam chceš mermomocí zbytečně svítit, tak použij co nejslabší osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2009 13:33 Muž hop [26] - Rostliny
no a chci se zeptat co jako noční světlo použít.....někdo píše modrou zářivku, někdo mořskou....někdo ledky....... :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 17:55 Muž keyrumek [2]
Dle meho nazoru opravdu staci pouze obyc LED. Osobne jsem to resil bilymi supersvitivymi LED 5 mm (presny typ uz ted nevim, musel bych to pohledat). Zalezi jak moc clovek chce, aby nocni osvetleni svitilo - pouzil jsem pouze 2 ks, ktere sviti do jedne casti akva, tak aby svetlo nepusobilo rusive a s efektem jsem nadmiru spokojeny. Jinak je vhodne zaradit do serie s LED rezistor i v priade, ze se pouzije potenciometr, protoze pri vytoceni potaku na minimum, neni proud diodou nicim omezen a dle "tvrdosti" a vykonu zdroje ledka casem odejde. Nic jineho nez trivialni Ohmu v zakon :) ... toto napr. nasel google www.iabc.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 16:03 Muž ampik [2] - Rostliny – ledky
ja mel v akva jednu modrou a stacilo mi to. pak mi navlhla a upadla. napetui modre je max. 3.5V a bila taky. odpor se dava o neco vetsi aby byla na min V protoze nikdy nikdo nevi kdy stoupne nahle napeti v siti a tim i napeti na ledkach. okud ale usmernite trafo tak napeti stoupne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 15:31 J4ck – Re: J4ck
Tak za pul hodiny vyjizdim a zadny nazor...skoda:) budu se muset zaridit podle vlastniho usudku:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 10:21 J4ck – LED pasek
Tak jsem procetl spoustu diskuzi ale nikde jsem nenasel nic kloudneho ohledne teto problematiky... Osobne si myslim ze modre svetlo jako nocni osvetleni je takove divne:) Takze se chci zeptat jaky mate nazor na toto www.e-conrad.cz/… je to vodotesne a nema to tak velikou svitivost... Chtel bych to pouzit jako nocni osvetleni neboli spise na prechod ze zarivek na LED a potom "tma" a rano aby se rozsvitilo pred zarivkama... A jeste by me zajimalo jestli nekdo nevite jake ma ta bila led spektrum vyzarovaneho svetla...nikde jsem to bohuzel nedohledal... Diky vsem za nazory.. ;-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2009 11:06 Muž bigboban [19] – pozor na LED!!
No jelikož jsem velký propagátor LED a navíc několikaletý uživatel LED osvětlení, mohl bych snad něco připsat. :)

Všichni kdo jste koupili ten LED proužek u GME jste udělali zásadní chybu! Jsou to vyhozené peníze.

Mohl bych tu o LED napsat opravdu hodně ale zkrátím to - zásadní problém drtivé většiny LED (proužků) je ne-odolnost proti vodě. Do roka vám to přestane svítit protože vlhko to prostě "sežere".

Pokud máte zájem, mohu doporučit asi jediné opravdu odolné proužky z číny.. ;-)

Viz moje LED akvárka.. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 8 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 7119x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4094-nocni-osvetleni?od=151