Pistia stratiotes
Ještě mě napadlo jesli s tim nemá co dočinění riccia která je mezi pistiou zapletena?
Nešetrné zacházení, živější větší ryby atd. A nebo jen jsou ty kořínky staré.
Plovoucí rostlinky mají rády dost živin,hlavně pak dusičnany.
Ahoj, co může způsobovat odpadávání kořínků a listů pistie? V posledním týdnu to pozoruju.
Starší reakce
Starší reakce
Já myslím, že neokysličuje. Když plave na hladině, tak bude mít průduchy na horní straně listů a O2 bude unikat do vzduchu (je to jen názor, ale nemůžu to ničím podložit, takže to může být klidně kravina).
Záleží na pohybu hladiny
jestli se mám u hladiny velký proud vody a čeří se, probíhá difůze kyslíku ze vzduchu do vody rychleji než když se mi hladina téměř nehýbe, pak jsem odkázaný právě na vodní rostliny. Pistia má ráda klidné vody
I "suchozemské" rostliny okysličují vodu , nebotˇ velký podíl kyslíku se do ní dostává ze vzduchu , takže už není třeba o tom dále polemizovat.
Stejně se ale pistia nemůže rovnat třeba echinodoru ve výrobě O2.
A bublliny pod lístky pistie mi tam pravděpodobně dopravil čichavec, když neměl co dělat... Stejně tak limnobium si bublá jen tak pro legraci...
To možná ano a jak sem psal zbaví ho NO3
Čím delší kořeny tím více NO3 máš v akvárku, stejný jak u okřehku.
Nějak zvlášť těžko, ale přece jen to nejsou pouze placky na hladině. Kořínky to může mít dlouhé třeba i přes 40cm, tak třeba k něčemu jsou
A spodní strany těch listů by taky mohly něco vytvářet
Asi těžko bude pistia, která plave na vodě nějak zvlášť okysličovat
vodu !!! (jesti vůbec) Rozhodně tě, ale bude zbavovat NO3, jestli bude mít dostatek světla
Samozřejmě každá rostlina produkuje kyslík...pokud roste...
Ne, jestli myslíš tu jak plave na hladině
0 07.06.2008 21:53 marsz – Okysličuje Pistia?
Může Pistia okysličovat vodu?
Starší reakce
V casopise Akvarium v cisle 1 je clanek o plovoucich rostlinach. U Pistie pisou, ze potrebuje draslik, jinak dorusta jen cca 3cm a neprosperuje. vice klub.akva.sk/akvarium.php
V jezírku roste úplně skvěle.. Hodně živin, hodně a dlouho světlo
Spíš se schopí v jezírku než v akva.
Ak môžem poradiť,môj recept je teplo,vlhko,svetlo a hlavne kľud(kľudná hladina). Mám ju pod krycími sklami(medzera medzi sklom a hladinou cca2cm). V noci sa na krycom skle nakondenzuje voda a ráno vyzerajú listy ako posiate kvapkami rosy a vôbec im to nevadí. Ale určite neznáša pohyb hladiny(korene nech sú v kľude). Čo sa týka tých želv,tak kúsnuť si možno kúsnu,no nezožerú ju celú-nechutí im(korytnačka písmenková-ozdobná).
Ja se snazim drzet v AQ jen jeden kus. Z vrchu fotku nemam ale ma v prumeru cca 23cm a smerem dolu to je cca 30cm :o)
Mam jen bocni foto kdyz jsem drzel jeste 2ks:
rybicky.net/nadrz/3387/k17913.jpg Nám rástla aj v akvárku do úctyhodných rozmerov. A nič sme s ňou nerobili. V tom čase sme hnojili, pridávali CO a svietili 4trubicami. Čiže vlhkosť bola super. Teraz už nehnojíme. Pravidelne sa aj s limnobiom rozrastá po celej hladine za max 2 týždne a už ju vyhadzujeme. Teraz Je asi len taká ako si pridal fotku.
V akváriu ti většinou moc nevyroste, protože na to nemá podmínky jako třeba ve skleníku, ale hlavně ji nesmíš nechat odnožovat a výhonky musíš zaštipovat.
Dobry den chcem sa opytat. Mam tuto rastlinu a skoro vsade. Aj v predajni som videl velke pistie ktore maju velke listy a trocha zahnute dohora.. Ja mam takuu ako je na obrazku. Po mi moja pistia nerastie takto?
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes Je to ten 5 obrazok z vrchu, takze ten posledny. dakujem.
Starší reakce
Dhodou okolností jsem teď v neděli dostal tři kousky od paní, která je má celou sezónu venku v jezírku. Takže na ně určitě prší. Ale jsou nádherné, sametový povrch a barevně trochu náznak takové té stříbřitosti. U dvou jsem kořínky zkrátil, tak uvidím, jak se zachovají - první dojem jsem měl jen ten, že ztratily rovnováhu, ale druhý den už byly srovnané.
Minulý rok jsem měl v jezírku babelku a ještě tokozelku vodní hyacint. Vůbec neodnožovaly a spíš ubývaly, nakonec jsem je vyhodil. Myslím, že venku na ně byla moc zima, jsou to rostliny spíš někam do skleníku nebo do paludária. Letos jsem si do jezírka koupil řezany a těm se daří.
Jo a někde v knize jsem četl, že babelce vadí voda skapávající z krycího skla.
0 02.09.2007 11:29 peto – poradte
Tiez mam zahradnom jazierku pistie, len nedavno som ich kupil. Ale korene sa im nechcu potopit. Plavaju stale na hladine. Teraz pozorujem ze zacinaju aj zltnut.. Poradte niekto co s tym. Dakujem
Tak a dnes se to spravilo.
To je zajímavý, v misce začíná zelenat.
A navíc v akva nenaměřím železo ale v misce jo. Má asi malou spotřebu v akva je hned využité rostlinami.
Asi jí opravdu vadí to vlhko nebo jí ostatní rostliny berou rychleji železo, ale to je asi blbost.
Test neprokázal železo-neměřitelné.
Ale ostatní kytky co maj kořeny ve dně nic nevykazují.
Aqualit opravdu funguje jen se to nedá měřit testy.
Moc se omlouvám! A nejen tobě... Znovu jsem si vše prošel a až teď mi došlo, že ta chloróza se objevuje nejprve na mladých listech. Takže to hořčík nebude...
V tom případě:
Hnojit, či nehnojit. Toť otázka....
Ostatní kytky netrpí, nic se na nich neukazuje a bují výtečně.
Ostatní kytky taky trpí nedostatkem čehosi? Na tvý fotce vidím plesenivějící, potřísněné listy, ne listy neduživé z nedostatku. Taky vidím ricii porostlou nějakou zelenoou řasou, která zřejmě trpí zcela odpačnou diagnózou. Já bych se přiklonil k tomu, že pistie nebude do tvé nádrže prostě vhodná. Ona v obdobných podmínkách končí vždy stejně.
Co zkusit MgSO4? (Součást PMDD)
No věřím, ale jak ho dodat?
Nevěříš tomu, Peťo, že by příčinou mohl být nedostatek hořčíku?
Čo sa týka tej vlhkosti... Kým som nemala lampu položenú priamo na akvárku, tak pistia mi vôbec nechcela rásť. Len limnobium. A keď sme pridali dve trubice a lampu položili na akva, tak rastie ako besná. A má aj veľké listy. Takže tá vlhkosť asi až tak neprekáža.
Možná je to u mě případ jako u matrixe069. Zkusím ještě počkat co udělá ta pistia v kelímku s vodou s akva. Každopádně budu mít Limnobium tak uvidím jestli bude taky hlásit nedostatek.
Jinak železo jsem nenaměřil. Ale ve dnu je ho zásoba až na 2 roky (aqualit-rada od Romana) a jiné rostliny bují výtečně, nehlásí nedostatek tak nevim.
Je to nedostatok Fe. Mne sa to stalo tiež,po dôkladnom odkalení dna a celkovo väčšom vyčistení akvária (po cca 1 roku),povyhadzoval som väčšinu pistie(bola jej plná hladina) a nechal som si iba 3 ks-veď sa rozrastú ako vždy(myslel som si). No zrazu stratila korene,listy začli v strede žltnúť a po krajoch chytať všelijaké farby a rozpadať sa.(ostatné rastliny boli v pohode). Tak som kúpil hnojivo(JBL-Ferropol,železo,síra,.....)a behom 1 týždňa mám späť aj korienky,aj sa množí. Takže.....
Ps:moje skúsenosti s touto rastlinkou:nemá rada prúd vody,lepšie kľudná hladina,kvapky vody na rastlinke s kombináciou silného osvetlenia zastlinkám spalujú listy,osvetlenie mať radšej vo vzdialenosti viac ako 5 cm. Toť moje pozorovania.
No vlastně mě se hejbe hladina a dost. Pistia je se furt hejbá a není na jednom místě.
No to je zcela presne jak vymizela moje Pistia. Dostal jsem ji zcela ok, ale v mem akva se ji nedarilo vubec - pritom podminky tam asi opravdu byly podle toho popisu spatne
- spise vyssi hladina vody
- bublajici filtr dela na hladine putujici bubliny, ktere pri "prasknuti" casto vytvori na krycim skle nad ni kapku vody
- osvetleni mam pomoci uspornych zarovek, tj. topi vice nez zarivky, takze urcite bude pod sklem vetsi teplota a vlhkost nez u zarivkoveho osvetleni.
Ovsem mam i podezreni na okousane korinky, konce byly takove "cerne" - ale nevim jestli to bylo tim, ze rostline se nedarilo, nebo za to mohly ryby. Casto se mi stavalo, ze koren odpadl cely.
Mimochodem, kde se daji najit takoveto zajimave informace? je na netu nekde kvalitni atlas, nebo vse jen z knih ci zkusenosti?
No a jaký je výsledek? Na tom okně taky zdechá v té stejné vodě z akva nebo tam normálně roste?
No počkat ty mladé rostliny začali šednout až do bíla a schnout ty větší jsou v pořádku, jinak zkouším to ještě v paludárku a tam to nedělá ale není to taková vlhkost a zkoušel jsem dát 1 na okno s vodou s akva.
jinak v akva ji mám tak 2 měsíce od effeka který ji má v akva nevim jak dlouho
0 27.08.2007 13:38 Sidonius –
Re: xx ...najednou nedaří bude vada buď ve vodě nebo v nějaké změně, která v poslední době nastala...
Jednou z takových změn by mohlo být vyčerpání některé z živin.
(A tak pořád dokola... Končím.
)
Ve venkovních nádržích na ni padá maximálně špinavá dešťová voda, která na rostlině na rozdíl od akvária velice rychle oschne.
Hnití vypadá nejdřív podobně jako vyblednutí až zežoutnutí rostliny. Pak se listy začnou na koncích rozpadat na střbrné nebo bílé části až nakonec zůstane jen střed - srdíčko rostlinky, která současně s tím ztrácí kořeny.
Pokud mu doposud rostla (víc než půl roku) a teď se jí najednou nedaří bude vada buď ve vodě nebo v nějaké změně, která v poslední době nastala. Pokud se mu rozpadá nově koupená rostlina, kterou nemá v akváriu déle než 2-3 měsíce, bude vada pravděpodobně ve vlkosti, světle nebo v silném proudění vody v akváriu, ale to by se listy babelky prohýbali, což na fotce ale vidět není. To musí posoudit matlala.
Další věc je jak vypadají kořeny - jestli rostou nebo se rozpadají, případně jestli je neoždibují ryby nebo plži.
K žádným změnám v osvětlení a od nedošlo. Je to už měsíc stejné a začlo to tak před týdnem. Je to 100% nedostatek prvku.
0 27.08.2007 12:55 Sidonius –
Re: xx Nemyslím si, že by měl Matlala u svých nádrží nedostatek světla. Jestli v akva shnije v důsledku vysoké vlhkosti nebo proto, že na ni odkapává špinavá voda, to netuším. Ve venkovních nádržích na ni padá často shůry něco, co má rozhodně k destilce hodně daleko...
Já usuzuji na nedostatek ve výživě jen proto, protože na nových listech je zřetelně vidět chlorotické změny.
Pokud je způsobila vysoká vlhkost, (nebo nedostatek světla nebo dopadání špinavé vody), pak ano.
Ale měl by se vyjádřit Petr - jak mu dosud babelka rostla, resp. k jakým změnám ve vlhkosti, osvětlení nebo kapání špinavé vody v souvislosti s jeho problémem došlo.
Že babelce vadí vlhkost nebo kapající voda z krycího skla se dá krásně ověřit. Stačí dát babelku do nezakryté misky s akvarijní vodou a žloutnout ani uhnívat nebude. Běžně se tak zazimovává pro další jarní použití v rybníčcích.
Rozhodně zhnije v akváriu daleko častěji z důvodu vysoké vhlkosti nebo nedostatku světla než proto, že by jí chyběly ve vodě nějaké prvky.
PS: Viděl někdo z vás zahnívat nebo žloutnout babelku venku v jezírku? Nemyslím teď případy kdy přejde mrazem nebo zhyne v důsledku nevhodně použité chemie.
Přidat reakci
1 ...... ...... [5] 6
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 7905x