Pistia stratiotes
Ono je to s těmi kořeny přesně obráceně. Pokud máš vzrostlou pistii tak ta má několikanásobně větší kořenový systém než limnobium.
Díky moc za postřehy
vyhrála limnobium. Jednak nemám krycí sklo, ale vysoký kryt se světlem, takže kapající voda se asi uskutečňovat nebude, jednak mám vodní sloupec určitě pů metru, takže dlouhé kořeny nevadí
a jednak byl v aqua daho, kde jsem si včera objednala balík kytek
Řekl bych, že limnobium je náročnější na světlo a látky ve vodě. Listy se mu rozprostřou po hladině, takže není problém s krycím sklem oproti pistii. Nevýhdou je ale kořenový systém, kořeny jsou v desítkách centimetrů a dosahují dna a i tak se dále kroutí po akvárium, pistie takto roztažitá není... Ale za mě doporučuji libnobium
Ja z me osobni zkusenosti bych naopak doporucil Pistii
- po Eichhornii nejvetsi pozirac dusiku
- z male vanicky Pistiaa behem mesice zarostla 4 mala AQ a jeste rozdana, Limnobium mi postupne z AQ zmizelo
- Pistia za par korun od akvaristy, ve Sklorexu po me chteli 65,- kc za jedine Limnobium, Pistii vubec nemeli
- zadne problemy s vodou z krytu/skla nepozorovany.
Doporučuji ti Limnobium laevigatum, není tak náročná na prostor nad hladinou a nevadí ji kapající voda z krycích skel.
Kterou z těchto dvou plovouček máte raději a proč? Chci něco takového do akvária, ale nevím, pro kterou se rozhodnout. Díky
Starší reakce
Já bych se tomu KNO3 až zase tak nebránil, ona ta věta "nejsem zastáncem chemie", je tak trošku zkreslená, jak jsem Ti psal, ten draslík je velmi důležitej prvek. Ovšem pokud to chceš zkusit s těma ampulárkama, tak 5 kousků na Tvoje akvo, tak bych to viděl. když by jsi se pro to KNO3 přecijenom rozhodl, tak mrkni třeba sem ať víš kolik toho dát.
www.rostlinna-akvaria.cz/… V popisu akva mate, ze hnojite. Pokud pouzivate komercni pripravky, tak je to chemie..... Osobne nejsem zastancem liti chemie do akva /tim myslim na hubeni neceho/, ale prilepsit rostlinkam KNO3 nebo fosforem pouzivam bezne a vyjde to mnohonasobne levneji nez ta komercni hnojiva....
A ampularky mi dost likvidovaly rostlinky.
Do chemie se mi nechce... Ampularky? Kolik tak na 300 l?
Taky nejsem zastáncem kdovíjaký chemický vzorkovny, ale tím KNO3 taktéž nepohrdnu a používám z řeznickejch potřeb Sanytr. Jako "přírodnější" možnost bych to viděl třeba na použití šneků, ampulárek, což jsou velmi zdatní producenti dusíku, ale ono není od věci přilepšit akváriu i tím draslíkem.
A nejaky jiny napad nez sypat do akva chemii v podobe dusicnanu draselneho?
Pridas do vody KNO3, prodava se jako pytlik zvlast pro michani PMDD. Stoji par kacek.
Jak teda zvednu hladinu dusicnanu,aby mi rostlinka prospivala?
Dobre ranko vsem,chtel bych se zeptat na problem ohledne teto rostlinky spodni listecky mi na hladine zacinaji zloutnout..nejdriv z kraje pak cele...?co to muze byt,uhniva??
Starší reakce
To byla jen reakce na to pečení a předchozí příspěvky s dotazem, zda se jí pod krytem bude dařit.
Takže odpověď je, že se jí dařit může, ale nebude vypadat jako v tom jezírku.
A já ji přes to omezení musím také často plít, jinak by v akváriu za chvíli nic jiného nerostlo.
O tom se nepřu, ani nepochybuji
Ovšem to není přizpůsobení, ale růst pod omezením. Přirozenost je jiná. Třeba melouny mají plody za normálních okolností kulovitého tvaru, ale není velký problém udělat plody čtyřhranné...
Dokáže se přizpůsobit podmínkám. Pod krytem (výška cca 5 cm a přímo nad ní topící zářivka) mi roste tak, že listy leží na hladině a mají více kulatý tvar, jsou vypouklé nahoru. Růžice dosahuje i 10 cm, kořeny i 15 cm.
Tatáž rostlinka přendaná do zahradního jezírka má zcela jiné listy a roste více do výšky.
No pečení jí také nevyhovuje, takže to chce nějakou zarážku, aby se ke zdroji tepla nedostala...
10 cm bude dostačujících. Měl jsem prostor pod krycími skly tak 5cm a kořeny dorůstaly 7-8 cm a listové růžice v průměru taktéž.
A tak ono není nad to to zkusit. Zas taková rána to nebude když se jí dařit nebude. On ten kryt větrá, takže nějaká obrovská vlhkost tam není. Spíš světlo je blízko z toho mám větší strach. Ale tak zvládá to spongia, tak snad to projde taky. Dorůstají mě ryby a potřebuju nějakýho většího žrouta dusíku
Výšky...Nádrž ve skleníku...Dvacet jako prd. Nevím jak by šla pod krytem, mám s tím blbé zkušenosti.
Výšky?? a za běžných podmínek? Ideální úplně nemám, takže to su v klidu. Já spíš řeším jestli vůbec bude fungovat, protože mám mezi hladinou a krytem asi 10cm
Teď se dívám že není od věci se podívat do popisu rostliny.
Za nejideálnějších podmínek i dvacet centimetrů...
Myslet někdy znamená nic moc vědět, ale proč jsem se na to ptal. Dusičnany jim(plovoučkám obecně) docela šmakují a tak je to vcelku slušný indikátor toho, že jich třeba ve vodě není tolik, aby jim to stačilo. Od svého dodavatele vody se dají zjistit parametry vstupní vody. Zamyslel bych se nad tím, jaký změny byly v poslední době v akváriu provedený, jestli tudy nepovede cesta.
No teď jen jednou týdně (někdy i 2x) ale o dusičnanech přehled nemám. Myslím že málo jich tam není.
Jak často a kolik vody měníš? Máš přehled o tom kolik dusičnanů tam máš?
Mi ale na ty babelky žádný voda nekape. Ani v růžicích nemají vodu. A jak jsem se dívala, tak kořeny se nehýbou vůbec. Takže tam takový proud není. A stejně mi kořínky uhnívají a pelichají.
No já také ne, nyní. Ale pamatuji to, že jsem měl...před nějakými dvaceti lety...
Když jsem měl poslední nádrž doma, tak to byla vana 600l. Otevřená, nad tím reflektory, na hladině pistie a tokozelky a na stěně za nádrží tilandsie. Skvělá symbioza...
Hmmm..., už je to sice dlouho, co jsem tohle "stínítko" v akva strpěl, ale krycí skla...?! Nevím, co to je.
No pokud je to pokapání v akváriu toliko pokapáním, tak to nemá vliv. Ovšem pokud například je pistie pod krycím sklem, tak hyne. Trvalá vlhkost zvrchu jí prostě vadila. Toť má zkušenost. V otevřené nádrži se to neděje.
Já jí vyhodila zrovna včera. Mám krycí skla, takže její osud byl od začátku vlastně zpečetěn... Kořínky měla v pohodě, zespoda pořád vypadala pěkně. Ale zvrchu listy začaly plesnivět. Venku by to asi dala, když může shora osychat (i mezi těmi dešti).
...pokud je to deštivé období dlouhé...
A "sem tam kapka" v intenzitě srovnatelné s "pokapáním" v akváriu?
No člověče, pokud je to deštivé období dlouhé, tak je hodně zpruzelá...až k rozpadání...
Ani v jezírku, když prší?
Jde jí voda do středu růžice...to nemá ráda.
Starší reakce
Nepracovalo se v okolí s nějakou chemikálií (vadí i repelent, či odpuzovač komárů!)?
Bábelku mam v akvárku už skoro rok a nemám s ní sebemenší problém. Je i v jezírku a žádný úhyn ryb není pozorovaný. Nenechal jsi někoho bez dohledu u akvárka. Co jsi ještě v poslední době měnil v akvárkách? Ještě mě tak napadá, odkoho jsi je donesl? Jestli jsi s něma nedotáhl nějaký sajrajt, ale to mi moc pravděpodobné nepřijde.
Akvaria mame pres 10 let ;) akvaria jsou 500 a 750 litrova. voda se samozrejme meni pravidelne. Divne prave je ze do te doby rybicky vubec neumiraly. Normalne se krmi suchym (Lonmix) popripade patentky ;) Je to tatova zaliba a konicek od malinka a krmenim nebo udrzbou vody to urcite nebude ;) Mel jsem strach jestli napriklad koreny nejsou jedovate. O teto rostlince nic moc nevim. Proto se tu ptam zkusenejsich lidi ;)
No a místo otázek a odpovědí můžeš hned vyměnit polovinu vody a potom se vrhnout na tu prezentaci.
Těm rostlinkám bych to za vinu nedával. Spíše se zaměř na to co napsal grunda a klidně si tady udělej prezentaci, kde popíšeš nádrž.
Jak máš velké akva, jak je dlouho založené, čím krmíš, měníš vodu atd.?
0 11.09.2012 12:59 Kubik01 Prosím Vás lidi, potřebuji poradit. Získal jsem od známého Bábelku a tak jsem ji dal do akvarií s rybičkami. Ale asi po týdnu mi začali umírat Tetry, Skaláry, Ancistrusy, no téměř všechno. Je možné, že je to díky těm rostlinkám? Popřípadě, proč se to stalo? ;) moc děkuji za pomoc ;)
Starší reakce
Babelka nemá moc ráda vodu zhora dovnitř růžice, proto hyne také pod krycím sklem, i když se svítí hodně. Ale pokud není déšť trvalý tak se z toho vzpamatuje. No ta aklimatizace by měla být podle mne alespoň 14 dní. Zvláště pokud jsou to nějaké placky, až se začne zvedat z hladiny, bude to dobré.
Po většinu dne plná palba
z původní várky jsem dnes viděl jednu. Jak dlouho ji nechat v tom stínu? Zkusím pár dalších kousků zase přemístit tímto způsobem
Mi babelku vždycky zničil déšt. Asi byla moc rozmazlená z akvárka, takže na bazén jsem dal krásné velké kusy a po dešti byly omlácené. Spíše bych si pořídil tokozelku. Ta snese mnohem více. Byl jsem u jednoho pána, který začátkem léta dal na rybníček pár kousků a na podzim toho měl čtvereční metry.
To záleží na tom jestli bude na přímém palu po přemístění z akvária. Dej ji do škopku někam do stínu a teprve pak na slunce.
Kluci, když jsem nechal tuhle potvoru přezimovat v akvárku, tak jsem pak musel původní rostliny vyhodit, páč začaly odcházet. No budiž, ale úspěšně se množila. Kdy je dobré takto přezimované rostliny dát zpět do jezírka? Udělal jsem to kdysi v květnu a druhý den začaly ty šílený horka, takže z cca 50 kousků se udržely asi dvě. Pár kousků mi zůstalo ještě v akvárku, takže nechávám trochu povyrůst ještě. Tak se chci zeptat, kdy je dobré tuto roslinu přemístit zpět ven do jezírka aby se ji aspoň trochu dařilo, nebo je to vždycky tak trochu risk?
Přidat reakci
1 ...... [3] 5 6
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 7905x