Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tloušťka skla akvária

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Tloušťka skla akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.03.2011 13:53 Muž kortezhugo [983] Re: HaDaS
na toto ti viem "ciastocne" odpovedat

Skalarium bolo lepene bielym - to som este nebol na svete a cca 6 rokov do zadu som ho rozobral a prelepoval sanitarnim transparentnim - viacmenej pre "istotu"
Spodne som mal z plexi - to som vyhodil a zlepil zo skla transparentnym akvaristickym cca 8 rokov do zadu

No ak to budem este niekedy prelepovat tak pouzijem asi cierny :-) -mozno -viac sa mi paci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2011 13:46 filipsi
kortezhugo napsal:
..
ked zobereme "farebne" - uz to 100 percent nemoze mat
preto sa da povedat ze najpevnejsie su transparentne...


To je spatna logika. Neco jako "Nektere zeny jsou kravy. Nektere kravy jsou strakate. --> Nektere zeny jsou strakate".
Ne vzdy aditivum = ztrata pevnosti. Muze to byt i naopak.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2011 13:38 HaDaS Re: kortezhugo
Souhlasím s Tebou, je to věc vkusu. Ale určitě bych uvítal něčí dlouholetou zkušenost s transparentním lepidlem. Ač tomu nevěřím, tak mám nasazeného brouka v hlavě. Trošičku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2011 13:35 HaDaS Re: Designer
Jsem majitelem akva lepeného transparentním lepidlem, což je vidět i v mé prezentaci. Se vším co píšeš lze souhlasit. I když bych chtěl, nenalézem nic, čím bych Tvé tvrzení vyvrátil.
Toto jsou moje postřehy za mou krátkou akvaristickou historii :
Akva mám v provozu od Prosince 2010, a řasy se zatím v akva, mimo drobných na lístcích, neobjevují. Na spojích akva vůbec. Možná je to krátká doba. Bubliny v transparentním lepidle nemám, asi kvalitní práce sklenáře. Jsem zvědavý co se stane za rok. Poté budu moci napsat kvalifikovanější informace.
U menšího 54 l akva se řasy částečně objevovaly a mizely i ve spojích (je lepeno černým lepidlem a v provozu bylo cca 2 měsíce), možná to byla krátká doba na posouzení rozdílnosti lepených spojů, ale ani mně nenapadlo, tuto záležitost sledovat.
Transparentní jsem si vybral pouze z estetických důvodů. Od sklenáře, který lepí akva dlouhodobě a na zakázku, má výborné reference, a znám ho z aktivit mimo akvaristiku, mi bylo sděleno, že rozdílné vlastnosti nejsou. I on je akvarista a to dlouholetý - cca 20 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2011 13:23 Muž kortezhugo [983]
este treba dodat ze "cisty" silikon - teda 100 percentny je transparentny
ked zobereme "farebne" - uz to 100 percent nemoze mat

preto sa da povedat ze najpevnejsie su transparentne
ale to je len teoria - v praxi je pevnost nerozoznatelna
a pouzitie transparentneho alebo farebneho je viacmenej vec vkusu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2011 13:05 Muž Designer [5695] - CichlidyLepidlo transparentni nebo cerne
Popisu nezpochybnitelna negativa transparentniho lepidla, treba to nekdo oceni pri rozhodovani se, a treba nekdo napise neco konkretniho z pohledu cerneho a proc by radeji transparentni.

Rasy co za cas narostou na rozhrani lepidla a skla (co se z celniho skla neda uz setrit bez hrubsiho zajeti do lepidla) jsou pri transparentnim lepidle videt, a neustale ty rasy stourat z okraje lepidla prilis doporucit nelze. Ackoli se to zda jasne, cloveku kupujicimu si prvni akvarium s transparentnim lepidlem to dojit hned nemusi.

Neskodne velka bublinka v transparentnim lepidle je videt, coz v cernem nemusi, a nekterym puntickarum by i toto mohlo na transparentnim slepu vadit.

Transparentni neznamena, ze neni vubec videt. Mezi skly videt neni, ale mimo spoj uplne dokonale transparentni neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2011 09:55 HaDaS Re: RadekCX
Dobře, tak pohlcuje či odráží. Možná měla znít otázka trochu jinak, než která víc vydrží. Na které se bude třeba lépe dařit jiným organismům? Kde jsou lepší živné podmínky. Vzhledem k tomu, že akvaristická lepidla (tmely) snášejí široké spektrum teplot, určitě vliv několika desetin, či jednotek stupňů, nebude mít vliv na trvanlivost. To asi tuší každý. Chtěl jsem jenom spekuluvat nad tím, proč by mělo být transparentní (bílé) lepidlo horší. Netvrdil jsem, že lepší. Nejsem nositelem žádných velkých myšlenek, pouze jsem chtěl, aby jsme se zamyslel nad tvrzením, že černé lepení vydrží více než bílé. Já jsem totiž žádný rozumný argument nenašel. Jedině ten, že někdo v minulosti odfláknul postup, pominul skladovací podmínky atd..., vytvořil akva, to následně vylilo svůj obsah do bytečku, on to svedl na špatnou barvu lepidla a fáma byla na světě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2011 09:19 Muž RadekCX [219]
HaDaS napsal: Několik spekulativních : Co přitahuje víc světlo? Černá nebo bílá? Která se tedy víc zahřívá? Která tedy teoreticky déle vydrží?

Pritahuje svetlo? Co to je? Pritahovat te muze maximalne druhe pohlavi (u nekoho i stejne).

Co se tyka zahrivani...nejak si nedokazu predstavit, ze mam v akvariu vodu teplou 26stC a ten cerny spoj je ohraty na 60stC protoze na nej sviti zarivka... Kolik myslis ze bude mit teplotu?

takze co ktery teoreticky vic vydrzi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2011 00:46 Muž j0hny [86]
Si myslim, ze ked akvarko nelepil domaci "lepic akvarii" u ktoreho je zaruka diskutabilna, akvarko s hocijakym rozmerom nieco vydrzi. Ako konstrukter (hoci z inej brandze) by som si nedal "na triko" pruser v buducnosti. Aj preto nekupujem stare "neznackove" veci :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:41 HaDaS
Fotka k příspěvku ... a takhle vypadá X-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:36 HaDaS
Fotka k příspěvku ... a ještě toto : 2. strana Technického listu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:35 HaDaS
Fotka k příspěvku Já jsem našel toto od soudalu : 1. strana Technického listu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:28 Muž filipsi [1295] Re: Bob66
No vidis to, uz za tebe jini koukli do katalogovych listu, a videli, ze barva je jen o pigmentu, a pevnost je stejna. ;-). Me jen zajimal ten duvod, jak se ti nekdo snazil zduvodnit, ze cerny je "pevnejsi".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:15 Muž kortezhugo [983]
vecsina vyrobcov uvadza pevnost v tahu - staci si to precitat ;-)
napr.Den Braven
Pevnosť v ťahu - MPa 2,0 (N/mm2)



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:14 HaDaS Re: Bob66
Třeba jim transparentní došlo. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:13 HaDaS Re: Designer
Vševědoucí možná nejsi, ale v tomto máš pravdu.palec.
Několik spekulativních : Co přitahuje víc světlo? Černá nebo bílá? Která se tedy víc zahřívá? Která tedy teoreticky déle vydrží?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 20:03 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Haimdol
Nevím v tomhle nejsem kovanej stydim Ale bylo mě to řečeno sklenáři když mě vyměňovaly přední sklo u 720l a já se jich zvědavě vyptával ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.03.2011 20:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Haimdol
Dal jsem si tu praci a nesel si vyrobce akvarijniho lepidla dvou barev, tedy transparent a cerne. Obe maji spolecny katalogovy list (pdf) se spolecnymi udaji.
www.denbraven.cz/…
Transparent i cerne je mechanicky stejne, maji proste jen jinou barvu.

A ted k tomu prorustani rasy. Asi je to cele jinak. Sam vim, ze transparentni ma na svem lemu rasy, neodstranene rasy, dale nerostou, dovnitr lepidla nemaji jak. Kdyz se chteji odstranit z toho okraje lepidla, je treba zajet az do okraje lepidla. A co ze se tim deje? Odstrani se sice rasa, ale to lepidlo se vlastne neustale narusuje smerem do spoje. Takze se hezky narusuje spoj a rasa tim pousti dal a dal. A proc pak lepidlo asi tak povoli prave na prednim skle? Cisti se takhle dukladne jine sklo? Vetsinou ne. Na cernem lepidle ty tmave rasy nejsou videt, nedela to ten nehezky tenky prouzek ras na okraji lepidla, nelaka to nikoho zajizdet pri cisteni az do lepidla a rasam se tak neuvolnuje cesta dal a dal.

Podle mne je pricina spise psychologicky zduvodnitelna, nez rozdilnymi vlastnostmi ruzne barevneho lepidla. Ale jiste ze nejsem vsevedouci, jen mi to pripada logicke, coz nemusi nutne znamenat, ze mam pravdu ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 19:47 R Muž Silent [5949] Re: Bob66
Černý silikon nemá větší pevnost spoje než transparentní. Jediný rozdíl mezi barvami (berme výrobky jednoho producenta) je v obsahu pigmentů. Velká ale jediná výhoda černého silikonu je jeho neprůsvitnost což se prorůstajícím řasám nelíbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 19:33 Muž filipsi [1295]
Bob66 napsal: ...To je jeden důvod a druhý je že černý má větší pevnost ;-) ..

Fakt? Proc?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 19:19 Muž davidus [41] - Cichlidy – Kant
Mám akva 120x60x60 10mm sko. podélné kanty. Chci dělat dřevěný kryt a rád bych věděl jestli mám vlepovat ještě příčný kant doprostřed? Jak to bude s průhybem když to neudělám?Má někdo akva stejných rozměrů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 19:14 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Designer
Je to možné, ale tam kde si nejsem 100% jistý a nevím o tom všechno tak věřím lidem co se tím živí roky a dávají na svou práci záruku než abych dělal nejchytřejšího co všemu rozumí nejlépe X-) Znám pár takových a vždy na to doplatily ;-) Ale to je holt ta česká povaha, naco věřit odborníkům když já vím vše lépe :)
Pokud chceš konkrétně tak Miro03 už někde psal (nebo mě vyprávěl, nepamatuji se přesně) jak mu odpadlo celé přední sklo staršího akvária lepené transparentním, více info k tomuto případu by musel upřesnit on sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.03.2011 18:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Bob66
To, ze mozna nejake zmeny na necem lze okem pozorovat, a na necem ne, neni meritkem, a je zcela jasne, ze co je na transparentnim videt, to na cernem nikoli. Takze se jim nekde rozpadlo akvarko lepene transparentem? Jak velke, kde konkterne, za jak dlouho, lepene konkretne cim?

Uz jsem slysel mnoho pover z ust expertu, a od urcite doby si davam poradny pozor necemu jen tak verit, specialne kdyz mi logika rika neco jineho. Jeste stale nekdo veri na globalni oteplovani? A jak to vypadalo duveryhodne, i Nobelova cena na to padla ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 17:39 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Bob66
Tak já to asi přece jen nechám odborníkem celé předělat, ne? Bude to lepší a jistější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 17:38 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: MajkaK
Pokud to jsou slušní sklenáři tak nebude třeba něco čistit od silikonu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.03.2011 17:37 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Designer
Že transparentním lepidlem slepené akvárium prorůstá řasa není pověra, bylo mě to řečeno i profi firmou (Zekia = nemám důvod jim nevěřit) :) To je jeden důvod a druhý je že černý má větší pevnost ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 17:32 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Bob66
Taky o tom přece jen uvažuju. Ale kdo to pak má čistit od silikonu? :-D Každopádně díky. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 17:29 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: MajkaK
Záleží na tobě a na tom jak je staré to akva, je doporučené přelepit akvárium po cca 6-8 letech X-) Pokud je starší tak já osobně bych ho nechal přelepit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 15:44 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
Díky, necám to teda udělat z toho 10mm skla. ;) Bude to jistější, díky. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 15:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MajkaK
Takove akvarium je z 8mm skla na doraz. Predstavu si lze udelat zde:
www.theaquatools.com/…
Kdyz se to napusti do 50cm vysky hladiny, je to slusne bezpecne jak to je i bez vystuh, a ve zbytku mohou trcet kusy korenu, rust plovouci rostliny atp.

A pokud vyztuhy, financni rozdil mezi 8 a 10mm snad nebude u vyztuh tak podstatny, aby se tady muselo setrit. Nechal bych si rict cenu pro oboji a pak se rozhodl. I po vlepeni vyztuh (pokud vubec) bych to akvarium ale nenapoustel moc vic nez jsem napsal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 15:22 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
Mně se to taky zdá divné... Ale tak mě zviklal, že už jsem nevěděla, čemu věřit. hmm Rozměry akva jsou 110x40x66 (dxšcv). Postačí 8mm výztuhy, nebo to musí být těch 10mm? U nás je málokterý sklenář dělá. Ale zase je lepší sázka na jistotu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 15:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MajkaK
Pokud lepidlo dobre drzi, jak by jim mohly prorust rasy? Jako ze jej od okraje pomalu odtrhavaji? No jak by se ty rasy asi dostaly dal nez na kraj toho lepidla, ze ano? Takze nijak. A ted mame cerne nebo bile lepidlo, jaky je rozdil mezi tim, jak na to muze svetlo svitit, kdyz jde jen o okraj?

Ciste logicky to vidim jako poveru, kdyby byl s bilym ci transparentnim lepidlem problem, proc by tim jeste akvarium nekdo lepil? Sklenar, u ktereho jsem nechaval lepit ja, mi rekl, ze si mam vybrat podle vkusu, ze je to uplne fuk.

Cemu bych veril je, ze stare lepene akvarium nemusi mit tytez vlastnosti jako lepene nove, tedy lepidly nejake novejsi generace. Take lepidla ruznych vyrobcu nejspis nebudou mit zcela totozne vlastnosti. Ale soudit to jen podle barvy, to mi fakt prijde jako kravina.

BTW, objem akvaria je hezka vec, jenze tady je dulezitejsi vyska vodniho sloupce a take delka akvaria kvuli pruhybu skla, chce to zkratka rozmery.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 14:53 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetky
Dobrý den,
mám 290l akvárium s tloušťkou skla cca 8mm. Bylo mi tu doporučeno, abych nechala uříznout skla tloušťky 10 mm a dolepila výztuhy. Dnes jsem se byla ptát ve sklenářství. Tam by mi sklo uřízli i zabrousili. Přišlo se ovšem na další problém. Akva je lepeno z bílého silikonu. Bylo mi řečeno, že je to nevhodné... Prý tím za čas prorostou řasy a akva se začne rozpadat, je to pravda? Nabídli mi, že mi akva rozlepí a znovu slepí vhodnějším, černým silikonem. Mám na to přistoupit? Docela mě to zarazilo. Ale zase - nechce se mi za dva roky přelepovat již zajeté akva... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 22:24 Muž kortezhugo [983] Re: uchoLV
Fotka k příspěvku www.akvariafarda.cz/…


a ked to nejde po schodoch? X-) :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 22:18 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: rriki
Docela zajímavé odkazy palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 21:37 Muž rriki [818] - CichlidyRe: uchoLV
Tohle taky to stojí za to ,lepší něžli stěna s plazmou
www.aquanet.tv/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 21:25 Muž uchoLV [7]
Keď mi rodičia vraveli ,že s tou plánovanou tisíckou to už preháňam smich aquarticles.com/… Toto je akvaristika naozaj vo veľkom(pán to má len tak pre seba nieje ani chovateľ). 189250 l ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 18:45 Muž Yirka [9118] Re: uchoLV
Já ceny Sklorexu a Fardy znám. Jinak jsem myslel že SK již neexistují a když to na českém webu nezmíníš, automaticky by to mělo být v CZK. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 18:33 Muž uchoLV [7]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 18:15 Muž uchoLV [7] Re: Yirka
...Ja som riešil akvárium ktoré ,ale bude dosť dlhé, u nás na sk sú možno horšie ceny... 30000sk nie čk, asi 1000e
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 17:20 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Yirka
Samozřejmě, je k tomu i certifikát kvality, který má firma udělen, něco jako že ruči za použití kvalitních materiálu, je v tom i nějaké pojištění v případě následných povýrobních vad. Ale musím uznat mám od nich už dvě akva, bez vad, a naprostá spokojenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 17:14 Muž Yirka [9118] Re: beowulfx
To je slušná nabídka. A jistě se zárukou a se vším všudy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 17:01 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Yirka
No a ještě kvalitnější firma, která vyrábí akva pro mně, mi dali nabídku na zhotovení akva 2500 L za nějakých 30000 tis., což si myslím, je ještě lepší, vše z 19mm skla. palec ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 15:47 Muž Yirka [9118] Re: uchoLV
Nevím kde bereš údaje, ale kvalitní firmy (to zn. trochu dražší) lepí 1000 l akvária běžně a to v cenách kolem 20 000,-.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 15:27 HaDaS Re: uchoLV
Věřím, že se jedná o notně prodávanou technologii ... ale ... nafukovací a fóliové bazény si dokola taky kupuje hafo lidí, a jak praskají. Při takovémto rozměru bych tomu nevěřil, a při menším si radši připlatím za jinou technologii. Neříkám že to nevydží, ale z mého pohledu to má celou řadu nevýhod. Jak při technologických postupech, tak při používání.
Pozn.: Pokud se někdo rozhodne takovou nádrž vyrobit nebo užívat, má pro ni předem připravené místo a těžko s ní bude hýbat. Můj osobní názor na nosnou konstrukci je ... beton - třeba skořepina. Jsem zastáncem jistoty. :-) :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 14:02 Muž uchoLV [7] Re: filipsi
treba si asi ujasniť rozdiel medzi hydrostatickým tlakom a namáhaním na ťah...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 12:48 filipsi
uchoLV napsal:silikónový spoj o ploche 0,5cm2 musí v hĺbke 1m odolávať tlaku len 0,05kg

Tak konkretne. Tohle je ta blbos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 11:36 Muž kortezhugo [983]
uchoLV napsal: sklenená doska vydrží oveľa väčší tlak ako 0,1-1-10kg(štvorček skla 1*1cm na ňom 10kg závažie...nič sa nestane)

toto mozno plati len ak je to "polozene" -teda dno
potom ti vychadza ze mozes polozit na 10x10cm tonu X-) -teoreticky to vydrzi -ale to nie je celne sklo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 11:29 Muž kortezhugo [983] Re: uchoLV
no silikon ma 15-25 kg v tahu na cm2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 11:24 Muž uchoLV [7]
Tak isto spoj zo silikónu vydrží podstatne väčší !tlak! ako 10kg bez poškodenia. Keď zlepíme dva kúsky skla cm2 silikónu a bude sa ich snažiť od seba odtrhnúť už nehovoríme o tlaku ,ale o ťahu...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 19

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 25679x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3552?od=351