Skalára amazonská - chov
Mne už do dvoch dní plávajú.Cez noc ich rodičia vyzbierajú a ukladajú niekam na list anubiasu.Ak by som tam mal ancíka,tak to zrejme tiež na liste nájde a rodičia by si neporadili.
Počítam to u mňa.Dva dni ikra, dva dni max do rozplávania.Rozplávané by už asi nedal?!
Ja nie som redaktor ako ty.To písanie ide tak vyblite z môjho mozgu.Pamätám,že spomínal skalára (či to bol tebov spomenutý peru altum alebo čo, to fakt presne neviem) Viem,že bol prvý čo takéto ryby doniesol do čiech.
Choval ryby ktoré sa bežne v akvárkach nechovajú.Dokonca názov si už ani nespomeniem.Ba som ich aj márne hľadal tu na rybičkách či inde na nete.Skaláre neboli jediná rarita v onej dobe ktorú k vám doniesol.
prasan napsal: Napísal som často,nie vždy! Čoho si sám príkladom.
Takže sa nejedná o kategorické tvrdenie. Mám kamaráta z čiech .....
Ano odchoval si pri nízkej teplote.Otázka: Bola doba liahnutia pri takejto teplote ideálna resp.bežná pre tento druh? Za akú dobu sa poter pri takejto teplote rozplával?
Mám kamaráta z Čiech a ten vám do čiech doniesol úplne prvého skalára vôbec, ešte z vtedajšej NDR tuším.Pracoval niekde v ZOO.Neviem teraz presne kde.Poznám ho cez moju mamku ktorá žije v CZ.
Občas si popíšeme a dali sme si posledne i jeden videohovor cez FB.Je to už pán v dúchodu.
To bude možná tím rozdílem mezi češtinou a slovenštinou, anebo tím, že ty v tom přece jen ještě dost plaveš...nebo se jen snažíš z toho vykecat... Tak naposledy... Pri takejto teplote znášku rodičia často zožerú skôr ako sa plôdik vôbec stihne vyliahnuť. Do češtiny (po mém a jsem skoro přesvědčen že správně)přeloženo: Při takové teplotě rodiče často sežerou plůdek dřív než se stihne vylíhnout. Kravina co? 1/ Když se ještě nevylíhnul, sežerou tedy jikry. 2/ Je-li to takto napsáno, pak z toho vyplývá: 1/ Rodiče často sežerou "jikry" ještě dříve než se potěr vylíhne, ( ale mohou jej sežrat i později). Pak platí, že jsi napsal často a ne vždy...
... To sdělení je prostě od začátku špatně napsané a pak jsi lavíroval k tomu, jak to dostat do podoby, kdy původní stav bude trochu jinak...
A k tomu druhému tvrzení...Myslím si že nebudeš mít kamaráda z Čech, který k nám dostal první skaláry ještě z NDR... s ohledem na to, že první P.scalare se v Evropě objevily někdy cca ve dvacátých letech minulého století... nemyslím si, že první dovoz těch rybek k nám byl až se vznikem NDR. Podle mne se jednalo spíš o rybu označovanou P.scalare Peru altum... někdy z let sedmdesátých... Bóže to je debata... ale zatím mne zase docela baví psát...
Vraj to boli vtedy udivené pohľady akvaristov na prvé skaláre v čechách.Nikdy to nikto nevidel a hneď českú verejnosť uchvátil ich vzhľad.No a to je už niekoľko rokov dozadu,teraz sa skalár považuje za bežnú rybku.No a ty si ich odchoval stovky a asi ani netušíš,že človek čo ti ich pomohol v konečnom dôsledku vlastne mať je možno práve odtiaľ čo ty.
Praha resp. u Prahy.
Teraz ma tak napadá možno fajn článok do akva časopisu,no kto vie či by súhlasil.Skúsim sa opýtať a dohodol by som s Raviolkou.Moje zbožné prianie.Myslím si,že takýto človek si v našej akvaristickej verejnosti zaslúži obdiv i úctu.Stále sa venuje akvaristike.
Priznávam pri 20C som ani ja odchov skalárov nevidel.Teraz po vašich komentoch aspoň viem,že sa to dá.Som o niečo múdrejší a skúsenejší.Nikto predsa z neba učený nespadol.Ja môžem len písať to čo sám prevádzkujem alebo realne od niekoho vidím či viem.
Napísal som často,nie vždy! Čoho si sám príkladom.
Takže sa nejedná o kategorické tvrdenie. Mám kamaráta z čiech .....
Ano odchoval si pri nízkej teplote.Otázka: Bola doba liahnutia pri takejto teplote ideálna resp.bežná pre tento druh? Za akú dobu sa poter pri takejto teplote rozplával?
Mám kamaráta z Čiech a ten vám do čiech doniesol úplne prvého skalára vôbec, ešte z vtedajšej NDR tuším.Pracoval niekde v ZOO.Neviem teraz presne kde.Poznám ho cez moju mamku ktorá žije v CZ.
Občas si popíšeme a dali sme si posledne i jeden videohovor cez FB.Je to už pán v dúchodu.
Sic i mně už to přijde hodně zu viel, ale nechce se mi pochybovat...
0 27.01.2017 17:46 RAP Protože pamatuji tváře zkušených akvaristů při jedné z návštěv u plzeňských akvaristů ... u bohatého výtěru černých bylo 23
Já pamatuji, když mlynář vyprávěl o nějakém maníkovi, který tvrdil, že tře skaláry při teplotě pod 20stupňů. Nikdo mu to nevěřil, jeden nevěřící se šel podívat a světe div se....
prasan napsal: LiborSprysl napsal: ... u bohatého výtěru černých bylo 23 ...Mnozí si brejle nasazovali v nevěřícném úžasu...
Tomu som neporozumel.Že si mal 23ks poteru pri teplote 25C?
U toho výtěru bylo 23 stupňů...
prasan napsal: Tak jasné su dalšie veci.Niektoré by si aj ty mohol spomenúť ,ja uvediem napríklad prúdenie,stres.
Mám jednoho slovenského kamaráda, který když se mu mozek zasekne, tak je také těžko k nastartování...
... Pri 25C ak by si sa pokúšala o odchov skaláriky neodchováš.Pri takejto teplote znášku rodičia často zožerú skôr ako sa plôdik vôbec stihne vyliahnuť. .... tady jsme se zasekli ... takže toto tvrzení jako kategorické škrtáme? Za mně ano. Pak bychom se mohli hnout k jiným faktorům... Co?
LiborSprysl napsal: ... u bohatého výtěru černých bylo 23 ...Mnozí si brejle nasazovali v nevěřícném úžasu...
Tomu som neporozumel.Že si mal 23ks poteru pri teplote 25C?
Tak jasné su dalšie veci.Niektoré by si aj ty mohol spomenúť
,ja uvediem napríklad prúdenie,stres.
podle mě myslel Libor teplotu...
Teplota není zase tak úplně ten nejpodstatnější argument pro to, aby rodiče výtěr sežrali ... pokud nebyl můj text pochopitelný... nic ostatního jsem nezkoumal, ani o ničem jiném nepsal...
Akosi som neprečítal to medzi riadkami.Myslíš celková a uličitanová tvrdosť obdobná tomu v čom vyrastali?
Edit k predchádzajúcemu príspevku:
Mnou spomenutý 17cm na výšku (aj s plutvami) samec a tieto drobce za tento mesiac majú asi 1,5cm.
0 27.01.2017 17:26 - Miluji kategorická tvrzení
... ta jsou pak velmi často nesmyslná ... při 25 jsem odchovával zcela běžně... Ono hodně záleží na tom, v čem vyrostli rodiče a zřejmě je okolností mnohem... Protože pamatuji tváře zkušených akvaristů při jedné z návštěv u plzeňských akvaristů ... u bohatého výtěru černých bylo 23 ...Mnozí si brejle nasazovali v nevěřícném úžasu... Takže opět .... Radovane
0 27.01.2017 17:17 - prasan napsal: Pri 25C ak by si sa pokúšala o odchov skaláriky neodchováš.Pri takejto teplote znášku rodičia často zožerú skôr ako sa plôdik vôbec stihne vyliahnuť.
No co je toto za ptákovinu v tom tvrzení???? Jaký vliv má teplota na to, zda rodiče snůšku sežerou nebo ne??? Radovane....
kdyz me prijde, ze za ten mesic povyrostl tak o pul centaku jedine ten zavojovy a zbytek ani prd
Tak to je 25C potom úplne v pohode.
Vo všeobecnosti závojové formy rýb rastú o dosť pomalšie ako normálne oplutvené ryby.Takže ten závoj ti zrejme tie ostatné čo nevidieť o pár cm predbehnú.
chapej, ja nechci mlade, ja chci, aby ty moje vyrostly a byli spokojene, kdyby meli mlade modlila bych se, aby je pozraly, neni tam na dalsi ryby ani misto
Pri 25C ak by si sa pokúšala o odchov skaláriky neodchováš.Pri takejto teplote znášku rodičia často zožerú skôr ako sa plôdik vôbec stihne vyliahnuť.
snizila jsem na 25, to je tak stred na to vsechno, co tam plave :_)
vazne bych rada, aby u me ty nadrze byly co nejlepsi pro ty rybky
Teplotu nesledujem,kolíše.Priemerne ale mám 27-28C.Pri výmenách podstatne menej.
NO2 NO3 nesledujem,spolieham sa na pravidelné výmeny vody.
GH KH orientačne viem,ale tiež nesledujem.Sledujem vodivosť a vodu si na ,,vhodné,, parametre miešam sám.
pH nesledujem i v prírode kolíše.Pre skaláre a odchov držať pod 7 a rizikovo neklesať pod 5.Dospelé fungujú i v stredne tvrdej vode(stále sa trú ale odchov býva problémový)Nevadí im voda o pH i 7,6.Niektoré ryby(nemyslím teda skaláre aby sme sa rozumeli) zvládajú i pod 4.5 no pre väčšinu už je to nevhodné až životu nebezpečné.
Ony černé skaláry mají rády teplo víc než jiné chovatelské formy, ale 28? Dost jim to zrychlí metabolismus a neukrmíš to.
jedna fotka pred upravou, druha po uprave nadrze (po sestrihu), v tom plavou
je to 360l, 28C
no3 mezi 10-25
no2 0
gh kolem 7
kh 6
ph 6,8
cl 0
jine parametry vody nevim
je neco jinak, nez by melo byt ? NO3 ted mozna trosku stoupne, jak jsem odstranila plovoucky, ale zas kytky ve dne maj vic svetla, tak to treba budou spotrebvavat ony
Dúfam,že sme sa už pochopili.
Ak nie:
Môj momentálny asi najkrajší samec čo mám, je ako keď si pred seba dáš dlaňou k sebe ruku a šírka dlane je 10cm a vyška je 17cm od zápestia po špičku najvyšieho prstu.Tak takého mám samca.Ako svoju dlaň.Pričom celok predstavuje komplet rybu. gg
prasan napsal: Moje mladé sa vytiahli za pol roka čo si pamätám z cca 4-6cm na cca 17cm do výšky.Prvé dni sú dôležité ale hýbať sa nemusia,ja mojim doprajem i ten prirodzený spánok a oddych v podobe noci čo majú v prírode.A vlastne na jedno som zabudol - rozkrmujem to planktónom.
Radovane... už jsem naučil, že tvrzení mnohých akvaristů je třeba k dosažení reálného výsledku dělit dvěma...
... nebo alespoň 1,5
... co je to přirozený spánek skaláry??? Jako že si pod hlavu polštář, lehne na bůček a klimbá? Když jsem psal o čtyřkách, tak v těle od hlavy a ty tu zase valíš nějaké divné míry...
Ja som napísal,že by mali byť pohlavne dospelé a schopné sa i vytrieť - nepíšem,že ich v tomto veku odoberám a odchovávam nové mladé.V tejto veľkosti ich stále mám po hromade,takže znášky si medzi sebou požierajú.
Píšem len,že 6cm ryba už musí byť v takej forme aby mala sama snahu,veľkosť a silu reprodukovať sa.To však ako si napísal neznamená aby sme ich v takejto veľkosti odchovávali.To je podobné ako keď má dieťa napríklad už 15r. dievča.Podobne je to u samcov ktorí potom veškerú energiu venujú množeniu a ďalej nerastú.
prasan napsal: Každá ryba má na povrchu tela kožný sekrét a ten plôdik ozobáva - myslel som to takto.Trocha som to prirovnanie k discusom zle napísal.Išlo mi o ten spôsob starostlivosti.
Nechci být kverulant, ale mám dojem, že psanému textu rozumím a proto pochybuji i o tom, co tvrdíš teď... Tretia posledná špecialita skalárov,ktorá sa pozoruje len zriedka a to tá,že poter odchovajú v prvých dňoch podobne ako discusy na sekréte ktorý sa im tvorí na tele....
Nechci být hnidopich, ale ta debata se hrne tam, kam nemá ... 1) jsou to kecy o ničem , 2) tvá tvrzení mají nulovou vypovídací hodnotu...
Moje mladé sa vytiahli za pol roka čo si pamätám z cca 4-6cm na cca 17cm do výšky.Prvé dni sú dôležité ale hýbať sa nemusia,ja mojim doprajem i ten prirodzený spánok a oddych v podobe noci čo majú v prírode.A vlastne na jedno som zabudol - rozkrmujem to planktónom.
třít šestkové skaláry... to je zadělávka na ty hrůzy, o nichž tu debatujete několik dní...
prasan napsal: Do pol roka by mala byť rybka tak veľká a mať tak vhodné podmienky,že sa dokáže i samostatne a aktívne reprodukovať.
Cca od 6cm skaláriky v tele sa mi začínajú prvý krát vytierať.Vtedy si už chovateľ necháva ryby do vlastného chovu.A další chov by šiel len do peňazí,takže ako píšeš 4cm do 3 mesiacov by mali mať určite a predať to.Do roka by podľa mňa dobre živený skalár mal dosahovať minimálne spodnú hranicu dospelej ryby.(10cm a viac?!)
No.... třít šestkové skaláry... to je zadělávka na ty hrůzy, o nichž tu debatujete několik dní... ty ryby nejsou dospělé...
Při vší úctě a bez urážky. Nevím kolik těch párů máš, ale sám píšeš, že si s nimy právě začal. Já dělám skaláry od té doby, co mám akvárka. A to nemluvím o zkušenostech Libora...
Jsem přesvědčený, že máš skutečně nějakou odolnou, domestifikovanou rybu, mně se, kromě těch 4 kusů, ještě skalára na suchém a mraženém ještě nepovedla. A to jsem zkoušel fakt kde co, i žloutek přes sítko, cyclopa nadrtit, fakt všechno možné... Prostě můj názor, dobrou skaláru bez živého neuděláš...
A že si je rozkrmil, podle mě fakt štěstí na rybu... Uvidíme za ten půl rok, jak budou ty vypadat...
Každá ryba má na povrchu tela kožný sekrét a ten plôdik ozobáva - myslel som to takto.Trocha som to prirovnanie k discusom zle napísal.Išlo mi o ten spôsob starostlivosti.
V tom se musím ke klukům přidat , bez artemky jsem odchoval prd , na suchém do tří dnů 95% leží na dně - chcípnou hlady , různé umělé tekuté, vaječné žloutky, lyofilizované rozdrobené, mrážo rozmixované - po takovém jídelníčku zbylo tak 50% -ovšem ten "skluz" v začátku se projevoval na kvalitě a růstu ryb - takže všechno zase vylejt ...
ted se třeba piplám s těma manacapurama - jak se to nehejbe ,tak je prostě nerozkrmíš , do dvou dnů leželo všechno na dně-ač se to topilo ve žrádle,až ve třech týdnech jsem do nich pod pohrůžkou násilí dostal mraženého cyklopa ,pak nastrouhanou koretru ,než si roztáhnou držtičky na celou - po koretře rostou jak zběsilí ,od třetího týdne do 50cm vysokého akva ,denně odsávat bordel a měnit 50% vody , přijď se podívat jaké to jsou v cca třech měsících plachetnice
Do pol roka by mala byť rybka tak veľká a mať tak vhodné podmienky,že sa dokáže i samostatne a aktívne reprodukovať.
Cca od 6cm skaláriky v tele sa mi začínajú prvý krát vytierať.Vtedy si už chovateľ necháva ryby do vlastného chovu.A další chov by šiel len do peňazí,takže ako píšeš 4cm do 3 mesiacov by mali mať určite a predať to.Do roka by podľa mňa dobre živený skalár mal dosahovať minimálne spodnú hranicu dospelej ryby.(10cm a viac?!)
prasan napsal: Skaláre su zaujmavé tým,že vedú rozny spôsob rodičovstva.U niektorých sa pozoroval totálny nezáujem a drobce bol nútený chovateľ piplať na artémii lebo inak nebola šanca odchovať to.Iné rodičovské skaláre rozomielajú i väčšiu potravu a následne ju mladi vypľúvajú a tak zabezpečujú poteru i to najdrobnejšie,kľudne i zo sušeného a on to rád príjma.Tretia posledná špecialita skalárov,ktorá sa pozoruje len zriedka a to tá,že poter odchovajú v prvých dňoch podobne ako discusy na sekréte ktorý sa im tvorí na tele.
Skaláry vedou způsob rodičovství zcela stejný, jako jiné cichlidy! Žádný různý. Všechny odlišnosti se dají přičíst pouze způsobu odchovu mladých. Pokud jsem byl na horách, odchovával jsem mladé s rodiči do 1,5 cm, protože byla dobrá voda. Mladé si to pak "pamatují".Na tvrdé vodě to nejde, takže jsem třel na destičky a odchovával stranou. Je to také značně ekonomičtější a efektivnější. Ale odchov se musí učit. Skalárům se "záměrný" sekret netvoří. To jak je mladé oždibují, dělají úplně stejně mladé cichlidy snad všech druhů... a že jsem jich měl přes stovku druhů...
Osobne v tom až taký rozdiel nevnímam.Ancáky aj L213 mám a neprídu mi tak rozdielne.Akú maš s nimi skúsenosť by ma aj zaujmalo - kľudne ss aby sme tu neodbočovali od témy.
Skaláre v domovine radi lovia,hlavne spomenutú živočíšnu potravu(rozne červy,hmyz atď.) ba ich prirodzenou potravou sú neónky.
Ak sa v akvárku naučia žiť už od mala nie je to problém.Daj však k nim neónku v dospelosti,tak si ju skôr či neskôr vychutnajú.Skaláre su zaujmavé tým,že vedú rozny spôsob rodičovstva.U niektorých sa pozoroval totálny nezáujem a drobce bol nútený chovateľ piplať na artémii lebo inak nebola šanca odchovať to.Iné rodičovské skaláre rozomielajú i väčšiu potravu a následne ju mladi vypľúvajú a tak zabezpečujú poteru i to najdrobnejšie,kľudne i zo sušeného a on to rád príjma.Tretia posledná špecialita skalárov,ktorá sa pozoruje len zriedka a to tá,že poter odchovajú v prvých dňoch podobne ako discusy na sekréte ktorý sa im tvorí na tele.
V roce 2008 šlo z mé rybárny 80 000 skalár... a nezakrývám, že jsem hodně veliký škrt, protože mne ryby živily. Šetřit na žrádle se vůbec nevyplatí, je to ta největší blbost co člověk může udělat, pokud chce odchovat pěknou a zdravou rybu... To je tvrdě odzkoušený poznatek. A může mi kdekdo říkat, jak to jde lépe jinak. Takže v době růstu - potěr: určitě artémie a to dokonce i dost dlouho. /Nejlépe nakrmená artémie./ Rostoucí potěr: výkrmové suché velmi kvalitní maximálně dvakrát týdně, ryby se cpou až se ucpávají a pak přestávají zatučnělé dobře žrát, rostou pomaleji, než když mají především kvalitní mražák ... Pokud to někdo táhne do XL ... živý komár, patentka, cyklop pokud jde o zdravé zdroje, já mrazil...A především měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu. Ve třech měsících 4cm a pryč z domu. Pokud ne jako "eska" za pět týdnů. Nad šest cm = šest měsíců... No a naposledy - hlídat vodu!
Potom sa rozplávajú a príjmajú takmer všetko čo sa im zmestí do tlamky od živého cez mrazené a sušené tiež
Opravdu bych byl opatrný na tato slova. Zřejmě máš opravdu štěstí na nějakou už silně domestifikovanou rybu, co je uměle odchovávána v akvu po několik generací...
Mé první skaláry, a to nemluvím o WF, z 200 ryb na sušeném, přežily 4! A jejich kvalita v dospělosti byla pochybná...
Neházej skaláru a skaláru do jednoho pytle...
To je jako bych srovnával odchov ancáka a L213. Oba jsou to v podstatě ancáci a víš sám, že se odchovávají diametrálně jinak, co se týče nároku na stravu... U skaláry je to stejné...
Ja napríklad ako sušené používam Tetra rubin,takmer všetky druhy krmív SAK,artemiové vločky od O.S.I a potom mrazené ako napríklad cyklop,patentka,koretra atď.Určite v neskoršom veku radi zoberú i dekapsulovanú artemiu,ktorú už nie je potreba liahnuť.
Čo sa týka poteru,tak základ je udržať ho po vyliahnutí prvé 2-3 dni.Potom sa rozplávajú a príjmajú takmer všetko čo sa im zmestí do tlamky od živého cez mrazené a sušené tiež.Je moderná doba a nie je nevyhnutné artémiu liahnuť.Je kopec i pre plôdik skalára plnohodnotných náhrad živej artemie v tekutej forme či paste.Artemia je taký ten základ,no niekedy práve tá náhrada je obohatená o vitamíny ktoré normálne liahnutá artémia v sebe nemá.Zväčša ide o artemiovú zmes obohatenú o minerálne látky a vitamíny.
WF je proste WF.Prírodu nenahradíš.No ani WF často v nádržiach ani pri super starostlivosti nedosahuju už v dalšom odchove potenciál a veľkosť rodičov.
Do uctihodných rozmerov sa dajú vychovať i odchovať na kombinácii sušeného a mrazeného
Tady si dovolím nesouhlasit. Bez té artemie v prvních dnech života nedostaneš do skaláry vše, co potřebuje... Víš sám, jak je důležité rozkrmení a že první dny života jsou rozhodující pro zbytek života...
Neříkám, že to nejde, třeba si měl i štěstí, že byly malé ztráty, ale sorry, kvalitu si představuji jinak... Btw: zkus takhle odchovat třeba WF. Budou chcípat hlady v hromadě žrádla...
Ale souhlasím s tím, že skalára není žádná alchymie...
Souhlasím s Prašanem, netvrdil bych, že pro skaláru je suché jako základ špatně...
Ale to suché musí být kvalitní, to bych podtrhl... A na tom bych to postavil...
Dva druhy kvalitního sušeného, které budu střídat. 2X týdně doplním třeba tím grindalem a jednou týdně mraženou patentku od prověřených dodavatelů. A je vyhráno....
Artemie je vhodná tak pro potěr... Je silně neefektivní jí piplat do dospělosti... Neříkám, že to nejde, ale vyjde to draho a je to náročné...
Pořiď si grindal...
karmen1976 napsala: A základ krmení pro skalary sušený je špatně. .
Celkom by som toto netvrdil.Základ by mal byť živočíšneho pôvodu.Kopec sušeného krmiva obsahuje okrem prídavku vitamínov práve tú živočíšnu zložku.(ryby,žerú ryby).
Určite treba pravidelne kombinovať čo najpestrejšie(mrazené,živé,sušeným nevynímajúc).Také jednostranné kŕmenie čo ja viem dafniou nie je zas taká výhra.A to platí o každom krmive.
Zhodneme sa asi na tom,že kŕmiť treba čo najpestrejšie.
Kľudne i to sušené môže byť základom ktorý dajme tomu prikrášlime 3x týždenne žívým a mrazeným.
Přidat reakci
1 ...... [20] ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65936x