Skalára amazonská - chov
Až jim bude měsíc, to už se o ně nebojím.
Díky všem za rady a zkušenosti.
Mitroz napsal:..... ustřihl jsem list z jikrami a dal ho do malé nádrže (25 l)....
-už pouhá změna světelného toku (osvitu nádrže) může ovlivnit po přendání samotný vývoj jiker ,nejen hodnoty vody a teplota ,jak je tak často uváděno
Ono dost záleží kolik jich je, já je mám první 2 týdny v 30 litrech, to jen odsávám bordel ze dna a doplňuji 1-2x denně, pak jdou do 200 litru, kde cca od 1 měsíce měním obden rovnou z řádu 90% a i tak jsem jim trochu upálil ploutve. Jde o cca 150 kousku. A jak prostou, budu to muset redukovat, protože větší nádrž pro ně nemám.
Ja je odchoval v skoro společném s3 živulema a pancikem po vykuleni jsem měnil vodu skoro pokaždé čtvrtinu.dopustene z RO.tzn pomalu po rozplavani a zacnuti přijímat zabronošku 2tydny pote už jsem měnil normálně z řádu.1/3-1/2 a ztráty 2kusy zatím.nebo aspon co jsem zaregistroval.14dni z měsíce akva nevidím.přidávám torben po výměně.
Ps při krmení zabronoskou jsem vypínal filtr.počkal par min nez se ztratil proud.a kapal stříkačkou do hejna.
(Chaos je 120l)
dopouštěj opatrně co nejslabší hadičkou
Měň jen tolik, kolik odebereš při odsávání zbytků a dopouštěj opatrně co nejslabší hadičkou.
Je to malý, je to malý, stále je to malý, parametry ti v těch 10-20 litrech budou lítat co hodinu, ale když už není nic jinýho, tak po malých dávkách a častěji, tedy klidně několikrát denně litr, dva. Neustále stahovat bordel ze dna, co možná nejvyšší čistotu.
tak jsou přesunuty chvilku se mladý schovavali pod echinac ale po přidaní rodiču a jejich rozkoukaní začali za chvilku vystražně cukat ploutvemy. ale pro jistotu jsem ještě akva předělil sitkou aby měli klid.než si zviknou více.zatím pokus vychazí podle představ dalši info v prezentaci zitra.
Bublání nastavit co nejjemnější a přidat acriflavin. A začít si chystat žábronošku.
Ahoj. Vytřely se mi skaláry ve společenském akváriu - je to už poněkolikáté a nikdy to neuhlídaly. Řekl jsem, že to zkusím, ustřihl jsem list z jikrami a dal ho do malé nádrže (25 l). Dospělé jsem nechal ve velkém, nemám prostor na to, abych je mohl včas přestěhovat do vytíračky.
Dle doporučení v atlase jsem dal teplotu na 27 stupňů, přidal silné vzduchování a list zatížil kamenem tak aby byl pod vzduchovacím kamínkem (nebublá to přímo na něj).
Poradíte ještě něco aby se zadařilo a byla nějaká drobotina?
Jo to jse da čekat to znam.je to stejný jako s novema rybama.
jde mi o tu moji situaci.otazkou je jestli to pro rodičovský par bude tak stresující ze se přestanou starat.sežrat už je nemůžou.
Asi mi nezbyde nez to vyzkoušet
Když mu je nedáš ty, sežene si je někde jinde. Toť moje zkušenost v obdobných situacích. Jestli to akvo budeš mít možnost sledovat.
Starší reakce
Bavíme se o tomtéž.Nechci zde polemizovat o imaginárním pohledu do akvarijních prezentací
a biotopu našich chovanců.
Video je přírodní realita a je jen pár nadšenců ,kteří ji umějí téměř identicky realizovat ve svých nádržích ,dojem je naprosto úžasný, ale to je vyšší dívčí,upřimně vzhledem k svým celkovým možnostem, by jsem do toho naplno nešel,ale držím pěsti všem,kteří se o ni snaží.
Únikové reakce ryb jsou závislé na výšce životního vodního sloupce,v kterém se vyskytují,teoreticky se dá rozpoznat podle tvaru úst o které prostředí se jedná,nad hladinu většinou unikají ryby s horním umístěním,které žijí pod hladinou a snaží se uniknout před predátory výskokem.Nesetkal jsem se s tím ,že by skaláry,které žijí ve středním sloupci
v ohrožení vyskakovaly nad hladinu,vždy se snaží uniknout do vertikálně nejužších prostorů a to většinou v bočním horizontu,někdy směřují i ke dnu,ve stresové situaci jsou schopné se zahrabat i pod substrát,může dojít k situaci,že zaklíněná ryba upadne do šoku z banálního sevření a není se bez cizí pomoci uvolnit,může bez viditelného poranění uhynout
. Do šokových stavů se dostávají i vyšší obratlovci,včetně nás,takzvaná Pepka.
Cituji Jana Burzanovského "V případě pocitu nebezpečí či dokonce napadení nějakým predátorem jim blízké shluky ponořených naplavených větví a kořenové systémy poskytují útočiště, kde se prokazuje výhoda jejich neobvyklého plochého tvaru těla, na bocích vybaveného vertikálními pruhy, které představují vhodnou kamufláž v takovémto prostředí. ... Mezi ponořenými větvemi při čelním pohledu pak není rybka téměř viditelná, při bočním pohledu je výborně maskována svými tmavými pruhy."
Odpověď myslím vyčerpávající. Já bych k tomu jen dodal, že jsou to nádherné ryby a je na co v akváriu koukat.
Tojsouvěci: Koukám na to video, a takový biotop v akváriu by asi nebyl moc ke koukání. Ještě by mě zajímalo, zda existuje video, jak skaláry v případě úniku, skáčou po hladině na boku jako žabky. Hledal jsem, ale nenašel.
Jenom doplňuji,pro názornost :
youtu.be/…
Tvar těla je uzpůsoben prostředí a pruhy opticky snižují lovícím predátorům rozlišení siluety skalár,proti stínům v okolí.
To zní docela logicky
Hmm, řekl bych, že skalára žije mezi kořenama a větvema a při pohledu čelním s těma kořenama splývá. Při pohledu z boku ji zase maskujou pruhy. Takže kamufláž, řekl bych.
Zdravim, doufám nikde jsem nic nenašel tak jdu s otázkou sem na trh
Moje paní se mě dnes ptá, při předvolební debatě s Tomiou a brouku proč má ta skalara tak divnej tvar. Nepídil jste se někdo a nedopídil odpovědi? tedy kromě toho, že to příroda takto zařídila
Jelikož mě by to taky docela zajímalo. Kdyby byl odkaz třeba i v eng. tak prosím
Starší reakce
No zásadní problémy žádné ... při dlouhodobém chovu příbuzných se mohu násobit deformity...
Starší reakce
Tak asi za měsíc možná trochu déle by jim ploutve měly dorůst do správné velikosti.
Ploutve jsou krasne siroke jak plachty,ale je pravda,ze vypadaji jak kdyby je nekdo nuzkama zastrihnul. Kazdopadne je videt u me v akva ze po 2-3 dnesch uz pomalinku dorustaj nahoru.
Dva? Z těch 5 natočených bokem mají upálené ploutve 4. Buď jich bylo příliš mnoho v akva při nedostatečné výměně vody nebo se to mohlo stát při přepravě.
Při dobré péči jim samozřejmě dorostou, ale je tu riziko různých deformací. Tak držím
.
Takto uz jsem je privezl domu,spis asi dva jsou zmetci ale ne zase tolik,prijde mi ze jim dorustaji,od ted co jsou u me uz je budu jen rozmazlovat
Podle té fotky, mají některé slušně upálené ploutve.
Na meziobdobí,než začnou přijímat drobnější koretru se mi osvědčil grindal nebo sekané roupice,domestikované skaláry přijmou téměř cokoliv,co se jim vleze do tlamky
.
Tak diky za rady skalary jsou v pulce akvarka s plovouckama a obcas si vyjedou uz i suverene do osvetlene nadrze jinak uz plavou ke sklu za rukou na zradlo. Pupky kulaty nejvic berou mrazenou artemii vlockovy i granulky min krmim velmi casto ale malo,vic druhu. Krmen dik za radu kluci vypadaji uz v pohode na to ze tam jsou dva dny
Do koupi plovoucek necham zhasnuto tj do zitra cca 10.hod dopoledne. Pak uz si museji zvykat holky. Diky za nazory.
Trochu zakrýt hladinu a pár dní co nejmíň chodit moc blízko u akvárka ... a dát jim čas.
Moc to řešíš, ony si zvyknou.
Samozřejmě,že se stresem po transportu a zvykanim si na odlisnou chemii vody pocitam...vcera byly vubec zalezle za echinodorou. Dnes uz ne ale natlacene v rohu. Stres,vim. Jak jsem ale zhasl ryby litaj cile po akvarku jak kdyby tqm uz byly nekolik mesicu. Rozsvitim. Ihned klesaj ke dnu a postupne do toho rohu. Muj plan je nasledovny. Uz jsem jim dnes zhasl,a zitra dopoledne take,dokud neprivezu plovoucky,az pak rozsvitim. Pak uz by to snad melo byt jen o zvyknuti si. U chovatele v nadrzi byli jako tomu je skoro vsude jen pri dennim svetle z oken a takze mely tako ve to svoje přítmý. Spis se bojim ze ani po plovouckach budou v rohu nechci je stresovat,ale snad to bude ok. Myslel jsem na to jednu z variant,ale diky kluci za potvrzeni. U manacapur jsem toto chovani nesledoval
strappy napsal: tedy ryby jsou v nadrzi nove od vcera.
Tak to je podstatná informace
Ty ryby jsou ještě ve stresu z transportu a z nového prostředí
Edit: ale ty rostliny na hladinu bych koupil nebo sehnal z přebytků.
No a co se protrhávání týká - taky je mně líto tolik kytek vyhazovat, ale na druhou stranu - lepší, než kdyby chcípaly ...
Akvárko není nafukovací a pokud ty kytky nic nespásá, tak máš 2 možnosti:
a) buď se jim bude dařit a budeš muset redukovat (častěji nebo méně často, podle rychlosti růstu)
b) nebude se jim dařit, budou chcípat a ty je nebudeš muset redukovat
Diky, prave jsem prelepil rampu papirovou izolepou...ne zadnej bastl jen co to s nima udela...nejsou tqk schovany ale ani nejjistejsi plovoucky by jim mohly dat pocit vetsiho bezpeci neco nad hlavou....ale zase asi protrhavat aby aspon nejak prezivaly kytky nepotrpim si na aqua zahradku bublajici ale ani zaraseny zmetky. Nakoupim plovoucky a uvidim tedy ryby jsou v nadrzi nove od vcera. Jak svitim zasite v rohu ale do jidla uz tukaj. Jak dam rampu stranou,normalne uz vyjizdej zamnou k predni stene pro zradlo. Zitra koupim plovoucky...nehodlam je stresovat do faze premnozenych vnitrnich parazitu ze stresu.
Geneticky zakódovaný strach z otevřené hladiny (nad ní může být predátor). Světlo působí jako slunce - je to pro rybu důkaz, že je "na ráně", že je shora vidět.
Určitě, plovoučky jsou první volba.
Ahoj resim problem mam 300 l nove akvarko ( ne to v prezentaci ) a v nem 8 nanayek. Mam obyc ledkovou rampu. Na stojankach par cm nad krycimy skly. Je to takova obycejna jen tak na to aby sly nenarocne kytky jako cryptocoryny,anubiasy,echinodory,valisnerie......a taky kytky jdou moc prkne. Problem je,ze jak sviti svetlo skalarky jsou v rohu nehybne ...stresuje je to....jak dam svetlo bokej ihned se rozplouvaji po nadrzi. Jak to mam resit zavesit výš na provazky nad akva,nebo treba plovoucky? Chci zachovat vitalni rust rostlin ale zaroven mit spokojene ryby nejake napady?
Starší reakce
Maq napsal: .....??? Proč zrovna ty? Nedají se zahnat a likvidují to?
Protože malé tetry většinou nepovažují skaláry za hrozbu a ty jim postupně mladé vyžírají.
To dělá každá cichlida..., pokud se jen trochu stará...
Na údržbu jsou zvyklí většinou mi oždibuji ruce ani hadice se nebojí akorát ted tyhle dva dělaj jak pošuci
.upravoval jsem rampu a normálně me mlátili do rukou. Proto jsem se ptal jestli to na ně nebude velky stres.už maji pár vytěrů za sebou ve velkým.2krát az do vykuleni.ale tam je moc ryb.
Určitě je tam nechám chci vědět co bude.a takhle je to zajímavější.A vic se toho naučím o chovani ryb.
Třeba ohnivky by byly v pohodě, ale krvavky nebo šolcky, to je jako když spadne trosečník mezi piraně do Amazonky.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 70 71
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 65936x