Cryptocoryny - problém
V podstatě souhlas, ovšem s poznámkou...

Při náhlém odumření listů kryptokorýn, ("kryptokorynové chorobě"), rostlina "shodí", (jak píšete), v podstatě všechny listy.
Při přesazování pokud odumřou, pak většinou jen nejstarší listy. V dobrých podmínkách někdy (a některé druhy) ani to ne.

Ten jev, který popisuješ se jmenuje tzv. Krytkokorynová choroba. Je to reakce rostliny na změnu prostředí, ve Tvém případě zasazením do akva. Ta rostlina se tímto způsobem aklimatizuje v daném prostředí. Ty listy postupně schodí všechny a teď bude hlavně kořenit a posléze začne vyhánět nový listy. Takže to chce trpělivost a i když nebude mít žádný listy, tak jí nech v akva, měla by se vzpamatovat.

Starší reakce
Nečekej žádný klasický květ, ten je velice nenápadný a je schovaný jak ty říkáš v trychtýři. Nejsem si jistý jestli se vytvoří i pod vodou, ale většinou se Cryptocorine pěstují emerzně, právě pro velmi zajímavý a někdy i hodně barevný toulec.

To je fakt všechno?

Čekal jsem na konci nějakou parádu a je tam jen ten vrták, trošku rozbalenej do trychtýře a zbarvenej do mramorova. Každopádně za vysvětlení děkuji.
Já bych řekl že jsi se ho už dočkal.

Starší reakce

Jsou druhy kryptokoryn, které v přírodě rostou na horninách nebo sedimentech s obsahem vápníku a takovým nemusí náhlé snížení zásaditosti vyhovovat.
Takovým kryptokorynám např. "affiniskám " záměrně pod kořeny přidávám mramorovou drť.
____________________________________________________________________________________________
Ještě navíc co s popisem stavu souviset nemusí zmíním, že jiným škodlivým činitelem některých nádrží může být větší rozdíl teplot, v níž se nacházejí kořeny a listy - listy nemají být v teplé vodě a kořeny současně v studeném dnu.
Snímek : Rozsazené odnože kryptokoryn s přídavkem mramorové drti pod kořeny a umístěné v odchovně potěru mečovek birchmanových, plus mladých molly a zlatých pavích ok
Díky za radu. Takže CO2 ponechám a počkám, jak se to vyvine.
Nerozumíme si.

Pokud je za rozpadem kryptokoryn CO2, (resp. pokles pH), vysazením CO2 už nic nezachráníte - ten proces "dojede" tak, jako tak.
Budou-li chtít poškozené kryptokoryny znovu obrazit, udělají to bez ohledu na to, jestli CO2 přidáváte nebo ne. (Umím si představit, že s pomocí CO2 se dají jakékoli rostliny "nakopnout" lépe, než bez něj...

)
Také si myslím, že je to tím CO2, vyzkouším ho vysadit a počkám, jestli rostliny obrazí....
Teď už kryptokorynám nepomůže, když přestanete CO2 přidávat.
Ale je to na vás, co s přidáváním CO2 uděláte.
Proč by to nemohlo být vinou přidávání CO2, kdy došlo k výraznému snížení pH?!
Protože u vás k tomuto jevu došlo za jiných podmínek?
CO2 to není, nehnojil jsem, ani CO2 ani PMDD ani ničím jiným a najednou z ničeho nic během 14 dní kraptošky odešli, ne uplně, zůstali z nich jen torza....
Jednou týdně asi pětinu, nebo jednou za dva týdny třetinu......popravdě naposledy jsem ji měnil skoro před dvěma týdny.
A jak často měníš vodu? A kolik?
Starší reakce
Záleží na parametrech vaší vstupní vody, jak dlouho to bude trvat. Jedlá soda by ale tento proces urychlit měla.

A jestli do toho "sycení" hodláte jít, pouvažujte i nad PMDD.
Děkuji za radu

) Jinak myslíte, že se zvedne dKH, nebo to mám uměle zvednout?
Pokud nechcete zůstat u pouhé výměny vody, je možné přidávat živiny tak, aby se sorpční kapacita Akadamy rychleji "nasytila". Četné výměny (i velké části) vody jsou i tak na místě.
Rybičky určitě ne. Chci si tam pak dát krevetky a o nich jsem četl, že si potrpí na "čistou" vodu. Vodu už mám z vodovodu měkkou, akadam mi ji zatím moc nezměkčila, ale trošku jo. Jinak vodu se pokouším měnit podle rady sida
1. týden 3x 50%
2. - 3. týden 2x 50%
4. týden 1x 50% obsahu.
Jinak jak mám pomoci KH se dostat vejš?
U té akadamy stačí často měnit vodu. Za čas se nasytí a nebude tak vodu změkčovat (pokud je zdrojová voda tvrdší). Jen aby tam zatím nebyly rybičky.
Rostlinu jsi dal z tvrdé vody do příliš měkké. Pozor KH 0 je dost nebezpečný údaj pokud je pravdivý. Trochu jedlé sody a zvedl bych to aspoň na 4.

Do takhle čerstvě založenýho akvárka bych žádný hnojivo do vodního sloupce nepřidával. Hnojil bych častější výměnou vody. Ta rostlina je nějaká kryptokoryna a u nich se tohle stává náhlou změnou podmínek v akva, což v tomto případě jistě nastalo, tím přesazením. Nechal bych jí čas jak se adaptuje na novou nádrž. Příjde o nějaký listy, ale pokud se uchytí, tak za čas se srovná.
Vypadá to na nějakou kryptokorynu, ty mají obecně ratši tvrdší vodu.
A nové dno po nějaké době už není tak nové a je v něm taky plno výživy pro rostliny

Ta Akadama by měla část toho hnojiva absorbovat, ale rostlinky by se k němu měly dostat i kořeny
Ahoj mám problém s rostlinou kterou nedokážu identifikovat. Tuto rostlinku jsem měl v nějakým starým akváriu a rostla mi vcelku dobře (0,5W/l, žádné hnojení a staré a nové dno od rataje voda byla vcelku tvrdá). Teď mám tuto rostlinu v akváriu 6 dní starém a překvapuje mě že takhle umírá.
rybicky.net/nadrz/10810/23.jpg
Fotky a informace o nádrži najdete v mém profilu. Akva se jmenuje minimimi. Mám domněnku že by to mohlo být dnem, jelikož akadama nemá v sobě žádné živiny. Živiny, ale každý den doplňují přípravkem od Sery Flore Daydrops (2 kapky denně). Voda měkká 6,4 - 6,8pH; KH 0; DH 3. Omluvte nepřesnot, jedná se test od Dajany 3v1. Díky za rady!
Starší reakce
Ja som raz dostala krásnu Kryptošku bublinkovú. Všetko bolo dobré, až raz asi po mesiaci, mi v priebehu 1-2 dní celkom zhnili. Tak som ich samozrejme vyhodila aj s hustými koreňmi, ktoré mali. Potom mi tu na stránke poradili, že som ju nemusela vyhadzovať, že by sa spamätala. Teraz mi podarovali zase nejaké tieto bublinkové a zatiaľ len jedna celkom zhnila. Nechala som ju tak, len som vyhodila tie listy. Teraz čakám, či uvidím nejaký nový lístoček rásť, alebo nie. Je ale potrebné dodať, že tie rastlinky nie sú spolu v jednej nádrži. Táto bola sama v jednom a ostatné sú v druhom akváriu. Tie sú zatiaľ v pohode, dokonca už vyhnali aj nové listy.
Mně bylo právě divný to, že se jim poslední dobou dařilo až moc. Od doby co jsem začal bublat CO2 se krásně rozrostly a měly dost nových listů. A to uplně všechny druhy. Pak najednou jako rána z čistého nebe, všechny šly do háje. Vyhodil jsem je proto, že jsem je měl v akváriu víceméně ze setrvačnosti a hodlám je nahradit něčím jiným. A navíc se mi nechce čekat, kdy se rozrostou a pak zase "pochcípají". Jinak když jsem ty kořeny tahal ven, tak byly krásně rozrostlé, kořenový systém jako víno... takže asi se jim fakt nelíbilo něco ve vodě. Ostatní rostlinky jsou OK, naprosto v kondici. (ťuk, ťuk

)
Teď už to je asi jedno, když je vyhodil, ne?

Tak tak potrebuju "cas" a odkalovat tiez "opatrne" niekedy to trva par mesiacov. Zalezi od druhu...
Cryptocoryny jsou dost náchylné na změny a dlouho jim trvá než se rozrostou ( musí mít stálé podmínky )Tak zřejmě jim něco u tebe nesedlo
I když se tváří že se nemění, tak se jim vytváří kořenový systém - chce to jim dat čas
Je to taky změnou období, protože se voda celoročně mění. Oni se zase dají dohromady, neboj

No to je mi ale pěkně divný, když takhle (8l ze 30l) měním vodu od začátku a žádný šok nikdy nebyl... jedině by dali ve vodárně do vody nějaký sajrajt či co...

je to výměnou vody, rostlinky měli přílišný šok.

Během posledních dní jsem žádné změny opravdu nedělal.... tak maximálně jsem vyměnil vodu, jako vždycky

Jo a zasadil jsem novou rostlinku heteranthera-zosterifolia... nic víc.
Nedělal, nedělal.. to u spousty věcí slýchám často.
0 15.04.2010 18:40 švíco – kryptokorynová nemoc
Tak mi během jednoho dne odešly všechny kryptokoryny v akváriu. Jednalo se celkem o tři druhy:
Cryptocoryne affinis (kryptokoryna červená)
Cryptocoryne pontederiifolia (kryptokoryna sumatránská)
Cryptocoryne veinbergii (kryptokoryna Veinbergova)
Všem zesklovatěly listy a rozpadly se. Vyházel jsem je všechny i s kořenama. Nehodlám čekat, až zase vyrostou a pak opět ze dne den skapou... je to ale divný, žádný změny jsem nedělal. Dokonce se jim všem poslední dobou dařilo až moc... divný, divný, divný....

Starší reakce
inak podotykam ze je u nas jedna z nejtvrdsich vod v republice To vadí spíš rybám než kytkám... Zrovna tédle vůbec ne.
Zatim sem to michal jen jednou pri zalozeni nadrze. A to bylo jen tak 20 litru destove vody z celkovych 100 l.. Jinak podotykam, ze je u nas jedna z nejtvrdsich vod v republice. :(
Tvrdost a NO3 nevim. Bohuzel na to veci doma nemam..
Spatne sem si to precetl.. Mlade listy to maji jen trochu... Ale i tak, male rostliny co sem rozsazoval jsou v pořádku.
Jak už tu bylo psáno. Je to nejspíš kryptokorynová hniloba. Pokud dáte nádrži určitý režim, tak sní nebudou velké problémy. Sice to přímo s tímto problémem nesouvisí, ale jak moc mícháte tu vodovodní s dešťovkou? Mě tadle kryptoška v dešťovce nikdy moc nešla. Má radši "tvrdší" vodu (ideální podmínky jako tato má i C. affinis).
Hnojit nově založené akva do vodního sloupce je chybou. I když za stav kryptokoryny velmi pravděpodobně nemůže, pokud se vám v akva objeví více řas, než je zdrávo, víte, kde hledat příčinu.
Nemyslel jsem ani tak mladé a staré rostliny, jako mladé a staré listy jedné rostliny.
Hnojivo od Tetra PlantaMin: 5ml na 10l vody, podle navodu pri zakladani akvaria....
Jj, ted sem tam na to hledel a vypada to, ze jsou poskozene hlavne rostliny co sem kupoval pohromade v takove vetsi misce... Mladé rostliny vypadají docela dobře..
Aha! Tak to vypadá na nově založené akva... Čím a kolik jste toho pohnojil?

Mladé listy by mohly být méně poškozené, tak je nechte a ty starší odstraňte. A dejte té kytce nějakou dobu čas - obvykle se z toho dostane, ale je to záležitostí i několika týdnů...
Akava je docela nové. Tak to bude asi tím :(
Jak dlouho máte akva založené? Případně - není tato kytka v akva nová? Kryptokoryny (a tahle IMHO zvlášť) "rády" takto reagují na změny podmínek.
Pokud akva funguje delší dobu, (a rostlina v něm už spokojeně vegetovala), a problém se projevil až po čase: jaká je tvrdost vody a kolik obsahuje NO3?
(Píšete, že používáte směs vodovodní a dešťové vody... Přesto se ptám.)
Hledej na fórech: Kryptokorynová nemoc, nebo Rozpad lisů kryptokoryn.
Nedávno to bylo probíráno zde:
www.akvarista.cz/…=
0 20.01.2010 10:47 radim – Cryptocoryne usteriana

zdarvim...mam problem u tehle rostliny s tim ze se nani oběvuji male tmave flíčky(v tehle mistech je list jako bláto) ktere se nakonec spoji a list uhyne..v akva mam i jinou cryptocoryne a ta je v pořádku stejně jako ostatni kytky...vubec nevim co s tim

Přidat reakci
1 ...... ...... [6]
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10749x