Cryptocoryny - problém
Vony ty jílové kuličky jsou takový čajíček , osobně používám raději osmocote ,funguje to opravdu znatelně a není z toho takovej bordel jak z kuliček když do ní píchneš při odkalování, o ceně se ani nebudu bavit.
Používám tohle
www.kamody.cz/…
Rozdrolím na kuličky, nacpu do želatinových kapslí vel OO- lékarna cca 50kč 100ks
a nacpu ke kořenům kytek. Cca na tři měsíce je klid. Jednu dobu jsem dával do vody jen mokroprvky , nemám žádné extra náročné kytky a šlo to....
No to je právě záhada, nic jsem neměnil. Ale ted asi před týdnem jsem ty černý kořeny ostříhal a zasadil znovu a trochu jinam, a dal jsem k nim kuličku Bivoje od rataje, tak uvidíme.
Tak proč máš teď problém, co si jiného změnil? Dlouhodobě tenhle jed používat nemusí být až tak výhodné.

No to určitě ne, PMFE jsem začal přidávat a začaly více růst

a přestaly uhnívat listy.
Asi se jim nelíbí to PMFE.


Myslíte piskořky? Ty nejsou vůbec vidět, jen se porád hejbe dno a když odkaluju tak se dostanou na povrch.
Tento článek jsem četl už mnohokrát

Ale nevím.
Tam kde rostly byla vrstva asi 5-6 cm. Ve předu mám asi 2-2.5 c. Piskořky mám, a je jích tam strašně moc.

A to jsem kryptošky dříve míval ve štěrku o hloubce 1.5-2 cm o zrnitosti 3-10 mm a rostly jako blázen. A to jsem tam neměl ani piskořky. A teď by se jím mělo teoreticky dařit a je to právě naopak. Listy hnijou a odpadávají a kořeny taky hnijou, což jsem do nedávna ani nevěděl.
Pořádně postižená místa do hloubky odsaj a všechnu tu černotu dej pryč. Chtělo by to možná piskořky ty ti pomůžou provzdušnit dno a ukáží když je něco špatně.

Ještě, jaká vrstva toho štěrku v tom akva je? Připadá mi to na pohled, že nic moc hlavně uprostřed u čelního skla. Malá vrstva je taky nevyhovující, sice ta moje kryptoška z odkazu vyrostla v podobném štěrku do 5 mm zrnitost, ale bylo všude nejmín 5cm vrstva a řádně prošpikovaná piskořkama. Které případný hnijící sajrajt sežerou a dno kypří a provzdušnují.
Tam kde byly kryprošky je štěrk o zrnitosti asi 1-3mm a je pravda že jsem v těch místech nikdy neodkaloval protože se tam nedalo dostat s odkalovačkou. Je pravda že ostatní druhy kryptošek které jsou v místech kde odkaluju jsou v pohodě a kořeny se táhnou po celém akva, a jsou teda v hrubčím štěrku asi 1-7mm. Díky za radu, kdyprošky jsem přesadil takže by mělo být možné kolem nich dokalovat. Snad to pomůže.
Předpokládám že je to z té 54litrovky. Zahnívá ti dno. Ten štěrk co v ní máš je dost hrubej (aspon teda na pohled to vypadá) mezi hrubé kamínky zapadá bordýlek, nespotřebované krmivo atd, špatně se to okaluje a pak to začne zahnívat.
Zdravé kořínky by měly vypadat třeba takto
rybicky.net/nadrz/18815/d101993.jpgStarší reakce
Mám u krevet anubi i cryptokoryny a krevule jsou OK. Žádnej problem ani s množením..
Díky za odkaz, už jsem si ho přečetl. O Cryptokorynách je ta zmínka tato.
Nevhodnost anubiasů a kryptokoryn je často skloňovaný mýtus, který nebyl věrohodně potvrzen dokonce ani pokusy, kdy akvaristé rozmixovali Anubias a injekční stříkačkou aplikovali vzniklou drť do nádrže.
Ale co trvalé vystavení v těchto podmínkách? U mě začal tento problém když se začalo právě Cryptokorynám dařit. Dlouho se skoro nehnuli a pak začali růst.
Zmínku jsem o tom viděl, ale je to asi nesmysl, jinak by mi krevety dávno vyhynuly.
Přečti si, pokud jsi tak ještě neučinil, o krevetkách tady -
www.e-akvarium.cz Mám dotaz, mynulí týden jsem vyhazel z akva všechny Cryptocoryny. Je to pokusné akva pro odchov krevetek. Je založené cca rok, docela bojuju s řasou a jelikož je to pro krevetky tak to moc neřešim(řasu).
Někde jsem se dočetl že kytky rodu Cryptocoryne jsou jedovaté. Vzhledem k tomu to asi bude příčina mého problému. Před půl rokem jsem pořídíl 6 Cheryn a za chvíly nastala exploze. Po tom co dorostli mladé, byla převážně většina mladých samečci. To co jsem se někde dočetl na netu by mohla být právě příčina Cryptocoryn. Všechny listy jsem neodstraňoval jelikož byly zamotáné v řasách. Je to možné?
Dostalo se to do fáze že začali padat i dospělé samice a je problém vidět už i nějakou cherynu. Cryptocoryny byly tak cca v půlce akva 200l.
Velmi zajímavé je že sem pořídil nedavno cca 2měsíce nazpátek k nim CRS, některé z nich už nosí. Současně s nimi několik velkých okružáků a někteří rovněž popadali. Co jsem vypozoroval je to, že řasa ustupuje pouze u Echynodorů a Valisenerie. Pořád na těchto rostlinkách šmejdí krevetky a šneci. Na Cryptocorynách skoro vůbec.
Dále tedy ještě co by jste mi doporučili jako substrát pro ty vyhozené Cryptocoryny. Mám představu udělat něco jako paludárium a pěstovat je emerzně. Jeden pěstitel akva kytek radí, dolu do květináče dát JBL substrát(1-2cm) a zbytek dosypat pískem na beton. Moje představaje že květináčky budou po vrchní čast ve vodě a zbytek ve vlhku. Samozřejmně že nejdříve si musej projít ze submerzního stavu za postupného snižování hladiny do emerzního.
Starší reakce
Vítej v klubu - štětičková řasa.
Starší reakce
Tak to už je lepšie a v akej vrstve 1,2,3.... cm?
No úplně na dně je tak 2-1mm i menší štěrk(písek)
I tak by som doporučil dodatočné pridanie jemného substrátu-piesku. On časom popadá na spodok toho hrubšieho, stane sa tak lepším " prostredím" pre korienky i živiny
Ono vypadá že je to hrubozrnný. Ale má to 2-5mm což myslím že je v pohodě ne?
V hrubšom, teda v hrubozrnom substráte sa živiny horšie zhromažďujú a naopak sú rýchlo odčerpané

Ahoj, nevíte co by mohlo být s tou kryptoškou? Již to trvá déle asi pul roku, listy začnou většinou od špičky žloutnout a rozpadat se a pak se utrhnou a vyplavou k hladině až tam nezbyde ani jeden. Nikdy dříve jsem s tím problém neměl vždy kryptošky rostly jako blázen a byly jediný rostliny který se tak moc rozrůstaly. Nevíte co s tím? Díky
Starší reakce
To akvarko je nove, substrat jeste k nicemu, rostliny nezakorenene, a at ty projevy vypadaji sebejasneji... co k tomu napsat. Jestli to chces, prihnoj jemne smesi EI-mix, dodas vsechno a nemusis se starat co chybi, a kdyz jednou za tyden vymenis polovinu vody, ani se nemusis bat nejakeho prehnojeni.
V 1l vlazne vody rozpust:
145g MgSO4*7H2O (pozor, rozpoustet jako posledni, jinak to jde hodne spatne!)
6g KH2PO4
18g Tenso
50g KNO3
48g K2SO4
Davkuje se maximalne 10ml/100l denne, ale to jen u silne zarostlych a hodne osvetlenych akvarii, jinak muzes dat vyrazne mene (coz vetsine doporucuji, maloktere akvarium je hodne silne osvetleny prales). Jinak se zda, ze K2SO4 by se mohlo uplne vypustit, nektere rostliny jeho vypusteni ze smesi nejspis oceni (ovsem to je jeste otazka experimentu). Horcik se muze zdat v moc velkem mnozstvi, jenze MgSO4*7H2O ho zas tak moc procentuelne na hmotnost neobsahuje, necelych 10%, proto je to mnozstvi zdanlive vysoke.

Přidávám detailnější fotky k výše zmíněnému problému s C. lucens a C. albida.
Popis: listy postupně ZEŽLOUTNOU přičemž jsou na nich TMAVĚ ZELENÉ TEČKY! a pak listy UHNIJÍ.
Málo železa? Jak jsem psal, je to nové akvárium..ale všechny zbylé rostliny se zdá se chytly. Kobercovky a stonkovky rostou dobře a i choulostivější Blyxa Japonica se začíná lepšit.
Vím, cryptocoryny jsou nevyzpytatelné. Ale nedělat nic, nepovažuju za řešení. Tohle musí být projev něčeho. Řek bych že chybí nejaké živiny.. železo.
Hnojím týdně tím tekutým easy-life profito..jak jsem psal a rek bych že to dodává málo živin. (Pak aplikuju CO2 a mam zásobní substrát). Den po aplikaci tekutého hnojiva jsem provedl test na železo a ve vodě ho je nepatrně - moc těmhle tekutým testíkům nevěřím..,ale asi ho tam fakt moc nebude. Četl jsem na foru diskuzi k tomu hnojivu a váží se k nemu neprokazatelné ne/účinky.
Můžete mi poradit jak tedy při/hnojit kvalitně kryptokoryny abych o ne nepřišel. Díky.
Případně pokud by někdo opravdu znalý rozklíčoval podle listů o co by mohlo jít, má můj dík.
Cryptocoryne walkeri var. lutea z gelu jsem jen zapichl do dna a desne dlouho se nedelo vubec nic, nez zacaly rust. Nedoslo ani k opadani listu, takze timhle si jisty nejsem, ale to ze jsem si treba nevsiml nejake pozvolne vymeny listu, jiste jeste nic neznamena

.
fanatic napsal: Nádrž je v běhu více než týden ...
V takhle novem akvariu necekej, ze neco buhvi jak poroste, a druhak, jestli mas rostliny tak kratkou dobu, musi zakorenit a spousta projevu nelze vubec prisuzovat tomu, jake maji podminky. Nemyslim si, ze ted ty rostliny reaguji na chybejici ziviny, prvni tyden si jiste vystaci i s tim, co je bezne ve vodovodni vode, a maji jine problemy nez nejake mohutne cerpani zivin, treba resit nahradu poskozeni.
Zapomněl jsem dodat, že mám pod štěrkem vrstvu zásobního hnojiva 1,5cm "dennerle deponitmix profesional 9in1".
Takže hnojení ke kořenům jsem snad nepodcenil.
Ale dobře, do budoucna by bylo možné je tím přihnojit. počkám ještě nějaký čas (než se třeba více zakoření) a uvidím jak se to bude vyvíjet, pokud je problem v hnojení zkusím ho tam dodatečně takto dodat.
Dle toho co jsem si přečetl usuzuju že o tzv. cryptocorynovou chorobu nejde. Ta je charakteristická proděravjením listů a následným rozpadem. V tomto případě dochází ale k zežloutnutí listů a následně k jejich rozpadu.
Mám odpozorováno, že kryptošky potřebují bohaté dno na živiny. Takže jestli je to emerz z Daha, tak je jasné. Naláduj jim ke kořenům hnojivo, třeba Osmocote. Já z těch Lucensek mám obr rostliny , furt je dělím a rozdávám
je možné,že ti shodí všechny listy a začnou nové zdravé,je to kytka,která je na změny dost náchylná - říka se tomu cryptocorynova nemoc,takže ještě vyčkej a nech je dál v akvárium

Prosím o radu od pěstitelů, kteří mají delší zkušenosti s pěstováním rodu Cryptocoryne.
Do nově zařízené nádrže jsem si pořídil 4x cryptocoryne lucens a 2x cryptocoryne albida.
Nádrž je v běhu více než týden a některé listy začínají postupně žloutnout a potom se rozpadnou na hnijící hmotu. Některé menší dceřinné rostlinky c. lucnes už takhle odešly celé, větší přišli o některé listy. Poškozené listy průběžně mechanicky odstraňuji.
Nabízí se otázka, co se tedy děje a co napravit? Abych postupně nepřišel o všechny cryptocoryny.
Dívám se do odborné literatury:
a) může jít o škok z přesazení, světelný šok (změna osvětlení).
b) Rostliny jsou od Aqua-Daho.., a tak že by šlo o rozpad emerzních listů?
c) Nebo spíše je problém s hnojením - "Nedostatek sptopových prvků, železa - chloróza"? Nastavil jsem hnojení 1x týdně EASY-LIFE PROFITO. 1ml:10L.
Přidávám CO2 a efektně ho rozbíjím pomocí účinného difuzoru.
Přidávám foto pro identifikaci příčiny. Díky za pomoc!
Starší reakce
Kryptokoryny nejsou druhove jedna jako druha, a dost se lisi i odolnosti vuci zmenam.
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_pontederiifolia po preneseni do jineho akvaria mi listy neshodila (ani v jednom ze dvou akvariich, dost rozdilnych cim jsou), az na snad dva hodne poskozene listy. Dokonce drive nez zakoreni uz pousti nove listy. Na nekterych puvodnich listech jsem zaznamenal objeveni se der jako v ementalu, ale ty listy i tak dlouhodobe drzi a nove uz jsou O.K. Nektere jine kryptokoryny by takovy list shodily dost rychle.
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_wendtii byla v tomto smeru u mne opakem, zmeny se ji nikdy nelibi, a nez zakoreni, nedeje se temer nic. Poskozene listy vyhniji temer pred ocima.
rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_albida by mela byt narocnejsi na svetlo. U mne roste v miste, kde uz kvuli tme nechce rust temer nic, listy neshodila vubec a rychle je videt, ze roste, a to dokonce v tak spatnych svetelnych podminkach.
Mohl bych pokracovat, ale ono by to plus minus bylo vsechno v rozsahu toho co jsem uz napsal, a take dobre chapu, ze co se s jednotlivymi druhy stalo u mne, muze byt u nekoho jineho odlisne.
Mam zkusenost, ze kdyz se voda dele nemeni, a pak se vymeni treba pulka (delsi sluzebni cesta), Kryptokoryny na to umi dost nepekne zareagovat schozenim listi. Proste pokud jde o akvarium, kde se z jakehokoli duvodu voda dele nemenila, chce to tu vodu den za dnem postupne menit, ne udelat razantni vymenu. Pokud se voda meni pravidelne, Kryptokoryny umi fungovat bez problemu.
Ono to všechno souhlasí. Opravdu se mi v poslední době změnili podmínky v akva. Mám nový kryt a změnil jsem dávkování CO2 a trochu i složení hnojiva. Možná právě na to kryptošky zareagovali. Několik kořenů jsem ještě vyndal z kýble a zasadil zpátky a snad se nastartujou. Je mi jich ale vážně líto, protože rostli parádně. Každopádně jsem zase o něco chytřejší.
Nač se hádat, nač se přít, tím i musí každej projít, ono až se Ti spojí více faktorů do klasickýho řetězu událostí budeš mít tu čest.

Nestraším, taky jsem si to, jak píšeš myslíval, dnes už vím, že je to trošku jinak, tak ať se daří nejen v akvaristice.

Já si myslím, že právě to pohnojené dno je pro ty kryptošky důležité. Tedy asi záleží i čím se prohnojí...
Nemyslím si. Já měním 3x týdně 30 % vody, když jedu na 14 dní na dovolenou, tak udělám velkou údržbu, pak to je 14 dní na přírodě a po příjezdu výměna 80 % vody, žádná rozpad se nekoná.
Neznáš, protože tvoje rostliny jsou na ten rytmus jenž praktikuješ zvyklý a až jim ho jednou změníš, třeba si na ty "nemoci" vzpomeneš.

Prohnoj dno. Já žádnou krypto nemoc neznám, tedy zatím... A to měním i 80 % vody když na to příjde a to 2x týdně.
Tak to jsem pěknej vůl. Jednal jsem dřív než jsem se zeptal a kryptošky jsem vytrhal. Myslel jsem že je hotovo. Už jsem je tam zasadil zpátky tak se snad chytnou.
Ono teda dost záleží na tom, zda se to dostalo až do "srdíčka" rostliny. Kořeny samotné nemohou obrazit, protože nejsou nositely oddenku.
To bude nejspíš kryptokorynová nemoc. Rostliny, kvůli nějakej změně v akváriu zareagovaly shozením listů. Ale jejich kořeny ve dně zůstanou a měly by po čase znovu obrazit. Říká se, že někdy se to kryptokorynám stává i bez zjevný příčiny.
Během cca 1 týdne mi úplně odešli kryptocoriny, které mám na úvodní fotce uprostřed a vlevé části akva. Listy začali mít jakoby stříbrnou barvu, poté úplně vybledly a rozpadly se. Vše mělo velice rychlý průběh. Ostatní kytky i ryby jsou OK. Kytky byly donedávna úplně zdravé. Nemá někdo podobné zkušenosti?
Starší reakce
Ahoj takže od 14tého je tu co2 A dnes znovu opadaly listy cryptošek, nezhnědly a netlejí jako naposledy, ale spíš jak kdyby po akva lítal špenát, kousky zelených kytek se válí po akva. Takže zase reakce na změny hodnot v akva? Budou tohle dělat do té doby než najdu tu hranici co2 ?
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 6
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 10749x