Skořicová kůra v akváriu
Vysoký obsah kumarinu má nám známá tvrdá rolka. Cejlonská skořice je spíše jako papyrus.
Dovolím si jeden výhodný nákup :
www.vodnirostlinky.cz/…
Akorát nevím, jak poznat, která skořice obsahuje onen kumarin...
80 Kč za kolik kg nebo litrů?
Jasně, že je
... Ale některým živočichům to evidentně chutná a k nákupu nikoho nikdo nenutí. Koneckonců, při ceně cca 80,- Kč to určitě není likvidační částka.
Jo, to je ono... V tomto případě žádné obavy... A mně taky vodu nebarví.
Mám skořicovou kůru (tu akvarijní) ve všech akváriích a krevety a Otíci se na nich pasou furt. Je pravda, že celou ji mám jen ve dvoustovce, v menších ji dělím na polovinu až třetinu. Nikdy jsem to nevážil, je to v pohodě a většina osádky ji má ráda... Používám ji už roky, stejně jako ostatní přírodniny (střídám to).
Co se týče pevných materiálů. Musí to být ale skořice na to určená a ne rulička obyčejné skořice. Na to pozor. Někteří prodejci prodávají obyčejnou, protože je levnější. Už jsme tu řešili nějaký problém z toho plynoucí.
Dávkování, to vůbec nevím o co běží, to neporadím.
To jsem nikdy nezkoušel a ani bych to neriskoval . Krevety mají ukryt v rostlinách . Nebo koupit něco originálního ,aby to nerušilo vzhled akvaria .
Prej to do vody uvolní akvu prospěšné látky a hlavně jsem z toho chtěl udělat úkryt pro krevetky.
K čemu to má sloužit ? Co tím chceš dosáhnout ?
0 15.04.2023 10:02 chosealik – skořicová kůra
Zdarec.Koupil jsem skořicovou kůru a píšou,že dávkování je 10g na 100L.Co se stane když dáné množství překročím?Dík moc.
Starší reakce
Ono úplně přesně má ten Surpan skořicovou rolku, která vypadá ceylonsky a skořicovou tyčinku, která vypadá čínsky. U obou ovšem uvádí původ Srí Lanka.
Osobně s tím zkušenost nemám a skořici bych cpala do svařáku. Do akvária jsem házela tuzemské klacky, listí a olšové šištičky a nikdo si nestěžoval.
Původ: Srí Lanka
Upozornění: Používejte pouze do akvária, tato skořicová kůra není vhodná k lidské konzumaci, nebo k jiným účelům.
A Sri Lanka nie je Ceylon?
Podle obrázků těžko hádat. Fotka tyčinky vypadá jako skořice Cassia (čínská) a je o dost lacinější než rolka, u které bych si podle fotografie vsadil spíše na cejlonskou skořici. Ilustrační foto může být zavádějící, navíc když eshop udává zemi původu Srí Lanka.
Nekamenujte mě, prosím, nechci Surpanovi nijak uškodit. Jde čistě o můj pohled na věc.
Odkaz ohledně rozdílu mezi skořicí a skořicí:
www.jimejinak.cz/…
Edit: Ve svařáku své místo má, do akvária bych jí necpal.
Teď jsem se díval a Surpan zrovna skořici má v nabídce. To je určitě ta bezpečná verze.
Starší reakce
Stejně vzhledově jako cholla wood mám proděravělé mangrove kořen.
Tak kromě cholla wood, dá se sehnat i v menších rozměrech, tak klidně najít postup na naše český tvrdý dřeviny, stačí si ulomit tenší větve dle svých požadavků.
Koreny uz mam, hledala jsem neco drobnejsiho, tak koukam, vsude, co je mozne a co uz ne.
Tak to je lepší investovat pár kaček do něčeho ověřenýho a bezpečnýho, třeba kořen mangrove, cholla woods nebo si tady najít návod, jak dostat do akvária větve nebo kořeny zdejších dřevin.
Tak to opravdu nedávat.
Lepší je použít korkovou kůru a pod.
Jako dekorace. Hledám něco přírodního.
Už tu na fóru někdo řešil problémy kvůli skořici. Nedával bych to tam. A ta paní to měla jako dekoraci.
Určitě stačí ta ze supermarketu. Jen vědět která. Jsou dva druhy. Cejlonská a čínská. Akvaristiky by měly prodávat cejlonskou, pokud nás neklamou. Čínská má několikanásobně vyšší obsah kumarinu (toxin). A zda se vývarem toxin odstraní, to nevím.
Nikde jsem nedohledala, jestli je možné přidat skořici z běžného supermarketu, nebo to musí být nějaká spešl z akvaristiky. Například po vyvaření by to snad nemuselo nějak zásadně vadit nebo se pletu?
Starší reakce
Odkedy mám plynné co2 tekuté už nedávam, ani na riasy... Práve to, že aj rybky šli celkom rýchlo. Ale istú dobu (v lete) bola teplota vody vyššia a zdalo sa mi že to malo len zlý účinok. Od začiatku sa snažím udrziavať cca tých 23 -23,5 -ako viem niektorí nepoužívajú ohrievač vôbec, my kúrime na 23 stupňov, voda bez ohrievača má tak 22-22,5
Filter by krevetky nasávať nemal, mám na saní molitan, pred molitanom som mala ochranu krevetiek (kým sa nepokazila) každopádne pri otvorení filtra bol čistý, bez akýchkoľvek hrubších kúskov, zachytávajú sa už na molitane na saní.
A tá zmena tvrdosti mi nejde do hlavy.. možno to je spôsobené sťahovaním, i keď sme šli len o dom ďalej, alebo zmenou layoutu.
Nenasává filtr malé krevetky? V prezentaci vidím akorát výraznou změnu celkové tvrdosti vody i změnu uhličitanové tvrdosti mezi říjnem a listopadem. Je divné, že i rybky celkem rychle pochcípaly. Jestli si nejsi jistá skořicí, tak jí raději vyndej. Tekutý uhlík bych vůbec nedával. Teplotu vody bych zvýšil na 24-25 stupňů.
Všetko mám v prezentácii.. meriam pH kH gH NO2 NO3 a amoniak. Dávkovanie majú predajcovia napísané (veľká rolka je jedna na cca 100-150l malá trubička je 1ks na 50l)
Ať googlím jak googlim,nikde jsem nenašla dávkováni..kolik gr na litr..to je risk,to tam takhle vhodit,když nevíš kolik a na jaký objem..Vodu zkoušíš nějak měřit?
Mám skořicovou kůru ve 200l AQ a nepozoroval jsem, že by kůra vadila rybkám, krevetám či šnekům. Mám Japoniky i Bloody Mary a v pohodě. Přidávám občas i olšové šišky a sušené listy mandlovníku. Na listech i kůře se pasou šneci i krevety, takže za mě OK
kuknite moje akva, je tam vidno škoricu. taká široká rolka (dala som z celej len tretinu, celá bola určená pre väčšie akvária) a touto a ešte jednou diskusiou v inom fóre sa začínam utvrdzovať v tom, či mi práve tá škorica nespôsobuje práve úhyn cca 1ks krevetky týždenne. krevetky sa ani nemnožia. inú príčinu som zatiaľ nenašla. pridanie škorice mám zmienené v denníku, niekedy v máji 2021 a odvtedy sa mi zdá, že to ide dolu vodou. skúste mrknúť...možno som jej len dala veľa a chcelo to ešte menej, netuším....
Starší reakce
5 10.11.2019 11:08 Silviebaris –
Re: vlka Když sroluješ,je to tady popsany,a nebo si vygoogli skořici...
Hezké odpoledne. Procházím různé stránky a narazil jsem na toto:
www.akvaristik.eu/…
Co ovlivňuje nebo způsobuje použítí Skořice v AQ? Strava, zdraví obyvatel?
Starší reakce
To je samozřejmě pravda. To by bylo na větší rozbor. Jen mě to nutilo to aspoň dopsat, ať náhodou někoho nenapadne vzít v lékárně nějaký super prostředek na podporu imunity lidí a nenalije to do akvárka
všichni víme jak fungují zaručené zprávy z internetu
(viz např přidávání soli do vody atd)
Pokud bychom to chtěli rozebírat touto cestou, tak ani to nebude dannou konstantou. Nejen přírodní čisté látky se chovají v "každé" vodě jinak. Vše závisí na množství, ale i charakteru a typu rozpuštěných solí ve vodě a na typu i pH užité vody.
K oné "nezávadnosti pro lidi vs ryby" by to chtělo doplnit, že se musí jednat o konkrétní látku, nikoli o konkrétní produkt. Předpokládám, že určitá látka podávaná člověku o váze 80kg bude mít jiný účinek v desetilitrovém akváriu na rybku co má 50g
Ona ta skořice je vlastně dobrým příkladem
Nu. Míním, že pokud tu bude mít akvaristika v tom smyslu jak ji chápeme my, ještě nějakou budoucnost, velká budoucnost je právě v práci s bylinkami. A že alternativy pocházející z našich luhů a hájů toho řeší již dnes podstatně více, než "hnojíky" dovážené potvrzuje praxe leckoho, kdo touto cestou v poslední době s akvaristikou nějak vážněji obcuje. Teď samozřejmě mám na mysli taniny - třísloviny.
Nicméně, třebaže v tomho punktu jsem vlastencem, kvalitně dodanému materiálu odjinud bych se nebránil. V současnosti existuje plno lekáren, mnohá z nich pracuje i v online režimu prodeje, které nabízejí zdravotně pro našince nezávadné přírodní produkty. Takže tam bych se nebál nakupovat. Nejen tu skořici... Jj.Ještě bych si dovolil zdůraznit, že zpravidla platí, co je zdravotně nezávadné pro lidičky, mělo by být nezávadné i pro rybičky.
Už starej Frank se zmiňoval o skořici, co se tříslovin týče.
On to tehdy, ale ještě více "zdrobnil" vyšlo to v AT "Výluh a uchovávání výluhu" (tehdejší poradna).
Nepostřehl jsem...ovšem obávám se, že pan doktor to zmiňoval v časech, kdy u nás byla skořice toliko z jednoho zdroje, což dnes neplatí...Takže na třísloviny znám mnohem levnější a bezpečnější zdroje...Tudíš skořici dám maximálně do svařáku, nebo do cukru, do akvárka teda ne!
Už starej Frank se zmiňoval o skořici, co se tříslovin týče. Jinak onen níže zmiňovaný článek je třeba brát i jako reklamu.... á la "co nabízíme my je špička, co nabízí konkurence je nebezpečné" apod. Mají tam jednu sice obvyklou, ale zato zásadní chybu, u které hned na první našlápnutí zdvihám výstražně prstík. Jakýpak rozumbrada jim to asi psal? Je tam zmíněno, že ona skořice obsahuje také huminy. To je skoro stejné, jako bych napsal, ža naše právě zasazená jabloň v sobě obsahuje budoucí čtyři kbelíky hnědého uhlí...
Ono spíš na místě bude nevymejšlet bejkárny...Pod vlivem některých zkušených kolegů dělám různé výluhy z kytek...nebojím se heřmánku, měsíčku, pampelišky - teda smetánky, sedmikrásky a podobných léčivek...dobře funguje máta i meduňka. Ale teda skořice, ta by mne teda nenapadla, právě s ohledem na kumarin...možná se tato polemika dostane k Jirkovi Bošinovi, třeba něco utrousí...
Skořice obsahuje toxický kumarin, a ta "Cejlonská" asi v bezpečné koncentraci. (Více info o této látce na wikině.
)
Asi bude platit, že "není skořice, jako skořice". Tak ať si někdo nezadělá na průšvih tím, že dá do krevetkária hromadu skořicové kůry "neznámého původu".
Na místě by v takovém případě bylo, udělat si malý test na nějakém "vzorku" krevet.
běžně by škodit by neměla. ale těžko říct co to uděla s akváriem,když v něm bude dlouhodobě poměrně velké množství skořice. já bych to teda nezkusil
V komerčně laděném článečku Založení a údržba 60 l akvária mne zaujala věta:
V akváriu jsou dále umístěny coby ozdoba a úkryty krevetek kousky skořicové kůry, která je jednak zdravotně prospěšná a rozhodně vypadá lépe, než umělé skrýše.
Má někdo zkušenost s pozitivním působením skořice?
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 1982x