Bucephalandra - pěstování
3 13.09.2014 14:27 Bella [1047] - Rostliny Dobra, tak jsem rikala, ze je dobre, ze me bucephalandry miji (echace... jedine...)
a... uz ji taky mam, z Rychnova... ale nevim co vlastne... neb na sacku bylo citelne napsano "coopei leaf red"
(takze asi copper leaf) neva, chtela jsem proste neco cervenyho, a tohle z nabizenych bucek bylo nejcervenejsi.
Chápu, ale bavíme se o dvou rozdílných rovinách. Jedna je realita (resp. realita v pojetí současné taxonomie, ony ty taxonomické jednotky jsou taky jen virtuální kastlíky, ale to už bychom odbíhali až moc), druhá současné pojmenovávání. Přesně to je v Johanově příspěvku, na který jsi na začátku reagoval. "Přeci jen to nejlépe vystihuje současné pojmenovávání..." O nic jiného nejde, ve skutečnosti to
po platném popsání mohou být variety nebo druhy, to už tady taky zaznělo.
Jinak takto
Varieta se správně používá pouze pro pojmenování planých taxonů (pravidla pro popis a používání této taxonomické kategorie se řídí mezinárodním kódem botanické nomenklatury), nepoužívá se – i když se v tom často chybuje – pro označování pěstovaných rostlin. Píše se latinsky, malým písmem a kurzívou.
Kultivar znamená pěstovaná varieta a používá se pro označení kulturních rostlin, které vznikly za záměrného přispění šlechtitele. Pojmenování se řídí mezinárodním kódem pěstovaných rostlin; píše se do jednoduchých uvozovek normálním písmem, s prvním písmenem velkým a tvar vychází ze současného živého jazyka, nejčastěji angličtiny.
Výše uvedená definice pokulhává v tom, že ty rostliny jsou pokud víme skutečně plané - ale jako takové nebyly popsány. Když se bavíme o taxonomickém zařazení, popis je rozhodující. Záměrným přispěním šlechtitele tedy rostliny nevznikly - ale ty názvy podle mě do velké míry ano. Jestli někdo má 54 nových "druhů", tak je to spíše 54 nových názvů, vzniklých záměrným přispěním šlechtitele
Teď jsem to už zlehčila, ale myslím, že se tady všichni bavíme o tom samém a rozumíme si. Jen pokud jde o taxonomické názvy, ty se opravdu řídí striktními pravidly.
Bucephalandra sp. 'Devil' je kultivar,
Bucephalandra diabolica je druh - a pokud někdo popíše
Bucephalandra sp. 'Red Devil' jako
Bucephalandra diabolica var.
rubra, dočkáme se i variety
No, vycházel jsem z tohoto vysvětlení, (zdroj tamtéž):
Varieta se správně používá pouze pro pojmenování planých taxonů (pravidla pro popis a používání této taxonomické kategorie se řídí mezinárodním kódem botanické nomenklatury), nepoužívá se – i když se v tom často chybuje – pro označování pěstovaných rostlin. Píše se latinsky, malým písmem a kurzívou.
Kultivar znamená pěstovaná varieta a používá se pro označení kulturních rostlin, které vznikly za záměrného přispění šlechtitele. Pojmenování se řídí mezinárodním kódem pěstovaných rostlin; píše se do jednoduchých uvozovek normálním písmem, s prvním písmenem velkým a tvar vychází ze současného živého jazyka, nejčastěji angličtiny.
Ale asi v tom mám hokej.
V současnosti je popsáno 27 druhů. (to, jestli budou v budoucnu synonymizovány jako tomu bylo v minulosti např. s B. cantherineae, nebo bude spíše pokračovat trend v neustálém popisování nových druhů, je otázka - většina jich je známo jen z typové lokality, které jsou pouze v několika oblastech) Letos jich bylo popsáno 19. Některé z nich se i pěstují (např. pod názvy 'Skelleton King', 'Fake Katherineae'), jiné obchodní názvy nemají.
Jak už tomu bývá, dají se bezpečně určovat jen podle květu, takže pokud někdo nějakou fotíte, je nutné vyfotit i kvetoucí palici (né zavřený toulec).
Také došlo k zařazení části rodu Microcasia pod rod Bucephalandra (další druhy pod rod Aridarum a Hottarum).
Jsou zde i odkazy na články:
araceae.e-monocot.org/… (některé druhy zde figurují pod synonymem)
Popsané druhy bucephalander s jejich obchodními názvy:
Bucephalandra akantha
Bucephalandra aurantiitheca - Long Spath
Bucephalandra belindae - Belinda, Fake Catherinae
Bucephalandra bogneri
Bucephalandra chimaera - Chimera
Bucephalandra chrysokoupa - Marie, Miranda, Juliet
* Bucephalandra diabolica
Bucephalandra elliptica
Bucephalandra forcipula - Gigante
Bucephalandra gigantea
Bucephalandra goliath - Goliath, Goliathe, Jupiter
Bucephalandra kerangas
Bucephalandra kishii - Achilles, Glack Skeleton, Green Skeleton
Bucephalandra minotaur - Gigant
Bucephalandra motleyana
Bucephalandra catherineae
Bucephalandra magnifolia
Bucephalandra muluensis
Bucephalandra oblanceolata
Bucephalandra oncophora
Bucephalandra pubes
* Bucephalandra pygmaea
* Bucephalandra sordidula - Titan
* Bucephalandra tetana - Penelope
Bucephalandra ultramafica
Bucephalandra vespula
Bucephalandra yengiae
* např. ‘Aurora’, ‘Biblis’, ‘Biblis Pink’, ‘Black Centipede’,’Cascade’, ‘Centipede’, ‘Cherish’, ‘Claudia’, ‘Copper Leaf’, ‘Cypris’, ‘Emerald Carpet’, ‘Ghost’, ‘Hyperion’, ‘Melawi’, ‘Midnight Blue’, ‘Perfect Ghost’, ‘Shine Blue’, ‘Silver Powder’, ‘Stay Unique Stay Foolish’, ‘Theia’ and ‘Theia Blue’. Lze čekat že některé tyto kultivary budou popsány jako samostatné druhy.
Až budu vědět více a odkaz na určené druhy dán vědět.Taky mě zajímají rostlinky a snažím se dopátrat správného mázvu rostlin,jen je to někdy dost těžké.Rostliny které přicházejí z imporů jsou posílany pod názvy které známe,ale když je dám pod vodu vyroste z nich úplně něco jiného,když zvládnou přechod pod vodu.
Můžu poprosit o odkaz, kde je to napsáno či seznam těch druhů? Dost mě tyto rostliny zajímají a rád bych se dozvěděl další informace.
Edit: Ohledně těch obchodních názvů, u těch to vím, i už jakž takž poznám jaký to může být, tedy pouze z těch, které jsou trochu rozpoznatelné a nejsou to nějak tak podobné.
Podle mích informací je již určeno asi 20druhů.Vědšina názvů jsou obchodní nebo jsou pojmenovány podle místa nálezu.
Doplním Johana odkazem na Wiki, kde je to jednoduše napsáno:
cs.wikipedia.org/…)
Zatím to variety opravdu nejsou - i když ve skutečnosti být mohou, resp. po platném popisu se jimi stanou. Pak jsem ale zvědavá na poměr počtu názvů kultivarů a počtu reálných variet
. A třeba to budou i samostatné druhy, necháme se překvapit
Popsal je někdo jako variety? Toto jsou taxonomické pojmy a jejich užívání se řídí určitými pravidly.
Kultivar?!
Nebylo by vhodnější používat termín varieta?
ze ma nove 54 druhu Možná by bylo vhodnější se zmiňovat o kultivarech. Přeci jen to nejlépe vystihuje současné pojmenovávání a pojem druhy nechávat jen těm kytkám, které jsou vědecky popsané.
Mluvil jsem na burze na Pankraci s panem Slaminkou, rikal, ze ma nove 54 druhu, coz je prima, zase budou dostupnejsi
.
Starší reakce
Z webu akvarijnirostliny.eu jsou to tyto varianty: Skeleton King, Dark Achiles, Green Achiles.
Ono jich moc větších není, akorát tyto.
Dark achilles, Skeleton king
jsou na akvarijnirostliny.eu
Starší reakce
Tak objednávka dorazila, jeden kousek jsem dostal navíc, už je zasázeno...
Red Scorpio - na liáně
Dark Achilles, Catherine - na kořeni
Roayle, Kedagang Round Leaves - na kořeni
Apollo - na kameni
2.8. jsem ponořil některé bucephalandry do roztoku sava s vodou 1:20 na 4 minuty abych zničil ruduchu na okrajích emerzních listů, pak jsem je opláchl vodou. Řasa zbělela a dnes po devíti dnech vypadá že žádné rostlině koupel neublížila. Dal bych tomu ještě čas, jestli se nezačne projevovat něco později, protože u bucephalander to byla moje první zkušenost s touto koupelí a nechci je zatím "házet do jednoho pytle" s anubiasy co se nároků a odolnosti týká.
A ty kytky nemusí být rády za hodinové setkání s "opravdu silým roztokem hypermanganu". Já vím, nikdy jim to neublížilo - nikdy jsem za 25 let nevydezinfikovala jedinou rostlinu a taky to neublížilo ničemu.
Jinak tvůj postoj chápu a nechci se přít, navíc odbočujeme od tématu.
Inkove za nestovice moc radi nebyli, a pritom je to prece uplne prirozena nemoc, ciste prirodni, zadny "synteticky zmetek". Stejne tak nemusi byt rady ani Tve ryby za neco v prirode zcela bezneho, s cimz se nikdy nesetkaly...
To já jsem rád, že se mi do akvária dostanou zase další druhy breberek - vířníci, buchanky aj. Než abych se jim pořád dokola bránil.
Ono se desetkrat nic nestane a po jedenacte Ti vymre akvarium na neco, co nekdo jiny ani netusi, ze mu tam radi, ani jeho ryby nemusi jevit zadne priznaky. Vim ze nelze dokonale izolovat sve akvarium od jinych, specialne pri ruznych vymenach, ktere jsou ve spolecenstvi akvaristu velice bezne a caste, ale aspon delam co mozne je.
Důvod? Plži či řasy? Nerýpu, jen nechci umřít blbej. Sám jsem nikdy nic takovýho nepraktikoval, tak se raděj ptám.
Dík za upozornění. Nikdy jsem to s rostliny nedezinfikoval.
Ale hypermangan mám doma, tak to tak provedu...
Tak zitra zadne zbrklosti a hezky vydezinfikovat. Delam to at jsou rostliny z jakehokoli zdroje, klidne i od lidi, ktere dobre znam
. Jak uz jsem psal, hodinova koupel v opravdu silnem roztoku hypermanganu (15cm pod hladinou jsem v kbeliku nevidel ruku) jim nic neudelala.
Tak zítra by měly být doma, Dark Achiles, B. Catherine, Kedagang round leaves, Red scorpio a Royale.
Starší reakce
www.aquaticplantcentral.com/…
Tady krásně popisuje různé druhy bucephalander. Také v textu vystihuje potřeby těchto rostlin. Také doporučuji přečíst. Pokud nejste v akvaristice tak zdatní je možné si to googlem nechat přeložit. Není to zorvna 100%, ale prokousat se tím dá. K hlavním informacím se dostanete.
Je to v tom odkazu. Píše tam, že je doporučeno mít je v teplotě 22-28°C. Vasteq ale psal, že sám měl rostliny v teplotě 32°C a neviděl žádné negativní dopady
Orientoval bych se podle teplot v jejich domovině/Borneo/.Výrazně nižší,nebo vyšší teploty,jí dlouhodobě svědčit určitě nebudou.
Par dni ve vode mezi 30 az 32°C vydrzely bez problemu. Dlouhodobe samozrejme nevim, mam je chvilku, par dni horka jim neublizilo.
U terčovců je budu mít já, tak musíš vydržet jaký bude výsledek...
Starší reakce
Ten, od koho jste koupil ty svoje, je emerzně pěstoval.
Ahoj, zkoušel někdo pěstovat Bucephalandry emerzně, možná bych jich pár zkusil do paludárka.
Starší reakce
Vydezinfikoval jsem je hypermanganem, hodinu v hodne silnem roztoku, a dve ze tri uz maji novy listecek, treti na umreni taky nevypada, takze prezily bez uhony.
No, to může být kus od kusu, např. Bonti, kterého mám tak 2-3cm, má někdo 3 cm samotné listy. Doufám, že se mi rozroste.
Velvet leaf je například o malinkej kousek menší než Anubias nana bonsai
Vyjadrim se k velikosti techto rostlin, alespon jak mi dorazily. Jsou to drobeckove s listecky asi tak odhadem do 3cm i rapikem, i maly Anubias je proti nim obr. Mam:
www.akvarijnirostliny.eu/…
www.akvarijnirostliny.eu/…
www.akvarijnirostliny.eu/…
Posledni uvedeny ma listy nejdelsi.
Prvni dve, vypadaly ve skutecnosti lepe, nez na fotkach, posledni jsem dostal darem, ale je taky celkem pekna a urcite ma sanci rust.
Myslim si, ze jako kandidati do minicka by mohly byt uvedene rostliny slusnou volbou.
A jeste upozornim, za ty penize dostanete docela malou rostlinku, aby se nekdo nedivil, ze je toho tak malo. Je to zatim rarita a je to treba tak brat.
Také si to myslím
Rád bych to shrnul ,prostě a stručně,Bucess sou víceméně podobný Anubiasům,tudíž nepotřebují k růstu umělé přidávání COčka do aqua,ale musíš počítat,že porostou pomaleji,než při přidávání COčka a hnojiv
Ono je pár druhů, které jsou větší, např: Dark Achilles, Green Achilles(na ten se můžeš podívat u mě v prezentaci), ...
Pak jsou i menší druhy a taky úplně malé. Ono se ti postupně rozrostou aspoň trochu, ale u některých musíš počítat s tím, že to budou prcci.
Ahoj, nechci vstupovat do debaty o co2 ale jak jsi se ptal na ten hypermangan. Já mám v plánu po navratu z dovci zkusit savo 1:20. Kupoval jsem je asi pred mesicem a pul. Na starych listech po okrajich kolem dokola se mi objevila ruducha, asi nekde ve stinu vyckavala na novou korist. Nove listy jsou ok. Zkusim asi jen jeden kus abych nezrakvil vsechny a prvne 1:30. Jak maj novy druhy tak se tesim az pridaj fotky. Jsou asi jedini kdo ty fotky nijak neupravuje takze vim co mi prijde. Kam ja to dam, kdyz me nejaka zase zaujme. Sory pisu z mobilu
Jak pises. A ono staci videt, co udela dropchecker, kdyz se poradne zanese filtr. Ve filtru je kafe a dropchecker jde az ke zlute... Vetsina rostlin v tom ale roste hodne spatne, pri vyssich koncentracich takoveho odpadu se to proste uz nelibi ani rostlinam.
Pokud vím, tak rostlinná sušina obsahuje 45% uhlíku, 45% kyslíku, 6% vodíku a asi 2.5% NPK. Takže bych řekl, že CO2 je pro rostliny naprosto nezbytným, nepostradatelným a ničím nenahraditelným základním stavebním kamenem. A když už někdo tvrdí, že bez umělého přidávání CO2 se rostliny obejdou, rozhodně to neznamená, že se obejdou bez CO2. Podle Johana může být koncentrace CO2 v "low-tech" akváriích (= bez umělého přidávání CO2) třeba i 15 mg/L! Hodně tedy záleží na tom, kolik toho CO2 mi bude v akváriu přirozenou cestou (= ryby, rozkladné procesy...) vznikat. Pak se můžeme dohadovat o tom, kolik CO2 bude různým rostlinám stačit. Pokud má někdo v akváriu hodně rostlin, skoro žádné živočichy a navíc používá silné osvětlení, tak si asi s přirozenou koncentrací CO2 ve svém akváriu nevystačí. Naopak, když má někdo v akváriu hodně ryb, nemění každý týden 50% vody, a v substrátu má celkem dost rozkládajících se organických látek, tak si asi bez umělého přidávání CO2 v pohodě vystačí.
V přírodě nikdo kytkám CO2 pomocí bomby nedodává a přes to rostou. A já mám rád, když kytky vypadají přirozeně, pokud možno tak jak v přírodě. Je sice fajn, když někomu rostou a kvetou Bucefálky jako plevel, ale chci, když si kopím miniaturní kultivar této kytky, tak aby miniaturní zůstal. Dvoucentimetrová Bucefálka má pro mě mnohem větší cenu než rostlina zvíci menšího hlávkového salátu. A věř mi že vím o čem mluvím.
BTW, zeptam se. Ja kazdou rostlinu dukladne dezinfikuji. Predpokladam, ze hypermangan snesou. Delali jste to nekdo s temito rostlinami?
Díky za info. Zase mám, co prozkoumávat. Předtím tam bylo 55 variet. Teď 92.
Tak
www.akvarijnirostliny.eu funguje perfektne. Objednano v pondeli vecer, dnes dodano, rekneme tedy dva a pul dne od objednavky na stul. Mimo objednanych 2 druhu jsem obdrzel jeste jeden druh navic, vsechny zvlast v zip sacku, kazdy popsan.
Mimochodem kdo uz na jejich webu byl, prave jsem si vsiml, ze tam pribyly nove variety.
Urcite jsem spokojen, i stav rostlin mi prijde slusny, za sebe doporucuji.
CO2 opravdu nepotrebujes pro sve ucely a dane rostlinky
V nekterych pripadech ma CO2 urcite sve opodstatneni, ale prijde mi, ze je ted hlavne proste moderni, a nekteri lide maji pocit, ze je pro akvarko stejne nutne jako voda, nebo ze kdyz nebudou mit CO2 tak jako by snad ani nemeli poradne akvarko...
Kdo ma pro akvaristiku cit, bude se jeho akvarku darit i bez neho, a kdo si naopak mysli, ze kdyz si poridi vsechny nejmodernejsi technickevynalezy, ze mu pak uz akva pobezi samo, muze byt nemile prekvapen
Takze at se dari!
Přidat reakci
1 ...... 7
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 14926x